Αντιποδηλατικές συμπεριφορές που συναντάμε...

63 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Antonius
Απών/απούσα

tnx

kounoupis
Απών/απούσα

Kostas8 wrote:
Με αφορμή ένα περιστατικό που είδα σήμερα το πρωί, ανοίγω αυτό το θέμα για να παραθέσουμε όποια αντιποδηλατική συμπεριφορά συναντάμε σε καθημερινή βάση και να πούμε πως αντιδράσαμε στη συγκεκριμένη περίπτωση (αν αντιδράσαμε).

Βγαίνω από τον Προαστιακό στην Παλλήνη και μπροστά μου είναι ένα παιδί με ποδήλατο (ΜΤΒ). Το φορτώνει στον ώμο, ανεβαίνει τα σκαλιά και φτάνει στο επίπεδο που είναι ο δρόμος. Ανεβαίνω και εγώ και περιμένω το λεωφορείο...

Φτάνει το λεωφορείο και ο "θεός" το βάζει μέσα από την πίσω πόρτα!!! (08.30 το πρωί, αλλά δεν είχε και τόσο κόσμο-δεν προσπαθώ να τον δικαιολογήσω)
Του φωνάζει η οδηγός ότι αυτό δεν επιτρέπεται και ότι πρέπει να κατέβει...
-Δεν επιτρέπονται τα ποδήλατα στο λεωφορείο, κατέβα κάτω (με υψηλό τόνο φωνής)
-Γιατί, ενοχλεί το ποδήλατο? (με ένταση)
-Δεν επιτρέπεται σου λέω, κατέβα κάτω. (ανεβαίνουν οι τόνοι...)
-Έλα μωρέ τώρα που ενοχλεί...(με πολλά νεύρα)...άντε πήγαινε βρες κανέναν άντρα πρωί πρωί..μ@λάκω...άντε και γ@μήσου...καριόλα...(και κατεβαίνει)

Έχουμε μείνει όλοι κόκαλο και απλά κοιτάμε.

Ξεκινάει το λεωφορείο και λίγο πιο κάτω μας φτάνει ο ποδηλάτης. Πάει στη μεριά της οδηγού (εν κινήσει), της χτυπάει το τζάμι και το φτύνει..Απομακρύνεται σιγά σιγά.
Λίγο πιο κάτω τον φτάνουμε...μόλις μας βλέπει αρχίζει να ποδηλατεί στη μέση της δεξιάς λωρίδας με σκοπό να καθυστερήσει το λεωφορείο, το οποίο βγαίνει στην αριστερή για να τον προσπεράσει. Με το που το βλέπει αυτό, κάνει μία κίνηση να βγει και αυτός αριστερά για να το εμποδίσει. Τελικά τον προσπερνάμε και μας αποχαιρετά με μία ακόμα ροχάλα στο τζάμι...
Να πω σε αυτό το σημείο ότι το συγκεκριμένο περιστατικό έγινε στη Μαραθώνος, δρόμος ταχείας κυκλοφορίας...

Κάτι τέτοια περιστατικά είναι που με κάνουν να καταλαβαίνω γιατί ο κόσμος δεν μας βλέπει με καλό μάτι.
Αν τον ξαναπετύχω στον Προαστιακό θα του μιλήσω, αν και δεν πιστεύω να βγάλω άκρη.


Εμενα μου εκανε τσαμπουκα ενας παλαιοτερα οτι δεν επιτρεπεται το σπαστο και να το βαλω μπροστα διπλα του(σαν να μου κανει χαρη δηλαδη)
Το εβαλα μιλαγαμε επιτρεπεται δεν επιτρεπεται κλπ και βγαινω απο την μεσαια πορτα(τρελο τρολλαρισμα).Μετα προσπαθησα να κανω το ιδιο το πρωτο σκελος αλλα καθοτι σπαστο και ανηφορα για λιγο στην κηφισιας(υψος φιλοθεης) με προσπερασε.Φυσικα εφαγε καταγγελια αριθμος λεωφορειου ωρα κλπ.Επρεπε να πηγαιναμε μαζι στο σταθμαρχειο στο συνταγμα(μου το προτεινε) να δω τι θα του λεγανε;Μα καλα στη μαραθωνος πηρε λεωφορειο για να παει λιγο πιο κατω η σε κατηφορικη διαδρομη(τα λεωφορεια η λουτσα πανε η πικερμι)ΕΛΕΟΣ!!!!!!!