Ποδηλατικές υποδομές

11 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
aldro
Απών/απούσα
Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

εγω εκανα...
...
μονο μου με βρηκε η βροχη
...
προσπαθω να σε ξεχασω αλλα δεν μπορω
...
κι εφυγες και χαθηκες σαν συννεφο
...
κι εκλαψα για πρωτη φορα
...

aldro
Απών/απούσα

& μια συζήτηση για την αξία του σωστού σχεδιασμού . http://mashable.com/2013/08/14/bike-lane-design/ .

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

αμεσως μολις ακουσουν τα αυτια μου τετοια μου ρχεται οτι ειμαστε στης λιμνης μεσα το θωλο νερο!

...
η απελπισια και η ελλειψη οποιαδηποτε θεσμου που να επιτρεπει δυνατοτητα παρεμβασης στην ζωη στην πολη, με συλλογικο τροπο απο τους κατοικους της, μας οδηγει να ακουμε τετοιες ...κουλτουρες με σκωπτικο υφος και μας αναγουν στα αναλογα τραγουδακια.
...
Ζητω λοιπον συγγνωμη για τον ευκολο χλευασμο και το κανω εμπρακτα με προσπαθεια μεταφορας των οσων μου εκαναν εντυπωση απ'αυτην την διαλεξη των 15 λεπτων:

τι λεει ο Mikael Colville-Andersen στο TEDxZurich;

Κατ'αρχην με το που μπηκε εβαλε τους ανθρωπους του κοινου να χειροκροτησουν ρυθμικα και μετα τους ειπε οτι στον ρυθμο αυτο (καθε περιπου ενα δευτερολεπτο) εχουμε καπου στον κοσμο ενα τραυματια απο αυτοκινητιστικο δυστυχημα.
...
"Στην Ευρωπη και την Αμερικη ειναι σαν να γκρεμιζονται οι διδυμοι πυργοι καθε μηνα εδω και τουλαχιστον 60 χρονια."
...
"το λειτουργικο και ομορφο ("fab"-functional and beautiful) ντιζαϊν μαγευει (seduce) τους ανθρωπους και ετσι ενας καλοσχεδιασμενος ποδηλατοδρομος θα προσελκυσει τους πολιτες να τον χρησιμοποιησουν,(οπως μας προσελκυει μια καλοσχεδιασμενη καρεκλα να καθισουμε), αλλα και να τηρησουν τους κανονες οδικης κυκλοφοριας και τους νομους μεσα σ'αυτον."
...
οτι ο "συμμετοχικος σχεδιασμος απο πιτσιρικια της 3ης δημοτικου, ενος κυκλικου κομβου που ειναι κοντα στο σχολειο τους, σε συνεργασια με φοιτητες βιομηχανικου σχεδιου και αστικου σχεδιασμου, δινει πολυ πιο ασφαλη και λογικα αποτελεσματα απο την ως τωρα αυτοκινητοκεντρικη σχεδιαση."
...
ναι ειναι φλωροι και κουτοφραγκοι
και μεις εξυπνοι μαγκες και με ωραια τραγουδακια.
δεν εχουμε να ζηλεψουμε τιποτα απ'αυτους.
δεν θα γινουμε σαν τα μουτρα τους!
...
συνεχιζω: "προτεραιοτητα με ρευμα πρασινων φαναριων τις μερες βροχης ή χιονιου, για τα ποδηλατα στις διασταυρωσεις."
...
συγκρατω την ιδεα οτι "οι υποδομες για τα ποδηλατα και τους πεζους ειναι μνημεια αφιερωμενα στην ασφαλεια της μετακινησης που αφηνουμε στις γενιες που θα ερθουν."

και το πιο ωραιο στο 14:24:
«Οι πολεις κτιζονται πανω σε πνευματικους πυλωνες.
Σαν γιγαντιαιοι καθρεφτες αντικατοπτριζουν τις καρδιες των κατοικων τους.
Αν αυτές οι καρδιες σκοτεινιασουν και χασουν την πιστη τους, οι πολεις θα χασουν τη λαμψη τους»
Shams-i-Tabrīzī (1185-1248)
(υφαντης, ποιητης, φιλοσοφος.)

aldro
Απών/απούσα

Σε ευχαριστώ για την ανάλυση της ομιλίας

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

το ενοιωσα σαν υποχρεωση οταν ειδα δημοσιευμενο εκ των υστερων το πρωτο μου σχολειο, και αναρωτηθηκα μηπως και εγω ετσι αναπαραγω την ιδια ακριβως αρνητικοτητα που προσπαθω να χλευασω.
...
και στο κατω κατω με την ειρωνια, παρ'ολο που μας εκτονωνει, χανουμε το στοχο μας,
ο οποιος ειναι η προσπαθεια παρ'ολες τις αντιξοοτητες
το οραμα παρ'ολη την δυσμενεστατη συγκυρια.
...
και εγω απο τη μερια μου ενα ευχαριστω για το ανοιγμα του θεματος.

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

tall bike bobby
http://www.youtube.com/watch?v=WcdA4D9IyLM#at=11
...
το βρηκα απλα σαν συνεχεια απο το βιντεο του aldro
δεν εχει αμεση σχεση με τις ποδηλατικες υποδομες
εχει ομως ...πλακα
και εχει επισης σχεση με την νομοθεσια σε σχεση με την ελευθερη κατασκηνωση...
...
11:58 Bobby Gadda: «αν αισθανθω ανασφαλεια θα σταματησω απλα στην ακρη του δρομου γιατι είναι εθνικος δρυμος και μπορω να κατασκηνωσω οπου θελω»
...

aldro
Απών/απούσα

Χτίζοντας πόλεις φιλικές για τα παιδιά Υποδομές βιώσιμης κινητικότητας
. http://www.anatoliki.gr/anatoliki/upload/el/Bakogiannis.pdf .

aldro
Απών/απούσα
aldro
Απών/απούσα
aldro
Απών/απούσα

.