Τι ακούτε όταν ποδηλατείτε, απο πεζούς και οδηγούς

453 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
mambaa
Απών/απούσα

Το τελευταίο που άκουσα απο οδηγό ήταν :

"Που πα'ρε με το ποδήλατο..."

45άρης-50άρης (ή παραπάνω) "μάγκας" οδηγός σε BMW που την είχε "δει" μάλλον νεόπλουτος.. με υφάκι σαν να έλεγε.. "που πας ρε κακομοίρη"..

φυσικά δεν απάντησα..

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
generation xx t...
Εικόνα generation xx terrorist
Απών/απούσα

Τ Σ Ι Σ Α ! Μη χαλιεσαι...
Εχω ακουσει διαφορα,και παντα γελαω γιατι τους λυπαμαι με τις κοιλαρες και τα σαπια ποδια....

mambaa
Απών/απούσα

φυσικά και δεν με χάλασε. Αντιθέτως, /ignore λέμεεε... χεχε..

Απλά άνοιξα το thread γιατί έχουν πλάκα οι ατάκες που λένε (ή τους λέμε ενίοτε)

Και είναι μάλλον συχνό το φαινόμενο.

ChaqueAzulu
Απών/απούσα

κατεβαίνοντας την Πειραιώς, προσπερνάω έναν με μηχανάκι (τύπου 125άρι). σκυλιάζει να με προλάβει, με φτάνει λίγο πριν την Ιερά Οδό, κοντεύει να με ρίξει (ήμουν στη μέση της δεξιάς λωρίδας) και μου φωνάζει: "πού πα(ς) ρε ζώον!;! κάτσε στα αυγά σου! βλέπεις να έχει ποδηλατόδρομο εδώ;"

ως μια μικρή υπενθύμιση ότι οι ποδηλατόδρομοι δεν είναι πανάκεια...

generation xx t...
Εικόνα generation xx terrorist
Απών/απούσα

ChaqueAzulu wrote:

ως μια μικρή υπενθύμιση ότι οι ποδηλατόδρομοι δεν είναι πανάκεια...

βασικα ετσι οπως εξελισσεται η φαση,ψιλοβραχνας θα μας γινουν οι ποδηλατοδρομοι αλλα δεν το αναλυω αλλο γιατι θα πεσουν να με φανε :P

mambaa
Απών/απούσα

generation xx terrorist wrote:
ChaqueAzulu wrote:

ως μια μικρή υπενθύμιση ότι οι ποδηλατόδρομοι δεν είναι πανάκεια...

βασικα ετσι οπως εξελισσεται η φαση,ψιλοβραχνας θα μας γινουν οι ποδηλατοδρομοι αλλα δεν το αναλυω αλλο γιατι θα πεσουν να με φανε :P

Ίσως σε ένα άλλο thread ? (προτροπή είναι αυτό δηλ. να το ανοίξεις :-) )

Nayarxos
Εικόνα Nayarxos
Απών/απούσα

... συνήθως από πεζούς:
"Μα καλά, δε φοβάσαι τα αυτοκίνητα;"
Και η στάνταρ απάντηση που δίνω:
"Όχι, αυτά φοβούνται εμένα!"

deimos
Εικόνα deimos
Απών/απούσα

Σαββατο 23:00,Πετραλωνα γυρνωντας απο την δουλεια μου στο Μενιδι τα εδινα ολα στην ανηφορα και πισω μου ``αρχοντας`` με BMW
Αφου με βλεπει να κανω ορθοπεταλια μου φωναζει``Ρε,σουρωμενος εισαι;``

alepouda
Εικόνα alepouda
Απών/απούσα

εχω ακουσει απο εναν μεσηλικα γιωταχη στο φαναρι

-Αυτααα, δεν ειναι για εδώ, εδω ειναι Ελλάδα

απο γρια που με ειδε απότομα, ενω ημουν σταματημενη σε ενα πεζοδρομιο

-Αυτά μας ελειπαν τωρα, δεν μας φτανανε τα μηχανακια, εχουμε και τα ποδηλατα

mambaa
Απών/απούσα

alepouda wrote:
εχω ακουσει απο εναν μεσηλικα γιωταχη στο φαναρι

-Αυτααα, δεν ειναι για εδώ, εδω ειναι Ελλάδα

απο γρια που με ειδε απότομα, ενω ημουν σταματημενη σε ενα πεζοδρομιο

-Αυτά μας ελειπαν τωρα, δεν μας φτανανε τα μηχανακια, εχουμε και τα ποδηλατα

Διευκρινιστική ερώτησις :
Η γριά σε είδε απότομα ενώ ήσουν σταματημένη σημαίνει ότι εκείνη εκινείτο γρήγορα ?

ή ας πούμε έστριψε το κεφάλι της απότομα και στο οπτικό της πεδίο μπήκες εσύ όντας σταματημένη στο πεζοδρόμιο ?

:-)

Automation
Εικόνα Automation
Απών/απούσα

Κλασική ατάκα όταν είμαστε πολλοί μαζί: "καλέ τι έχει σήμερα και μαζευτήκατε όλοι με τα ποδήλατα, αγώνα κάνετε;"
Μία φορά στη λεωφόρο Πεντέλης έχω συναντήσει έναν άλλο ποδηλάτη και ανεβαίνουμε για λίγο δίπλα δίπλα όταν ένας 50φεύγα από το πεζοδρόμιο με την περίφημη "μπυροκοιλιά" μας βλέπει και σχολιάζει σε κάποιον άλλο ότι "εκεί μας καταντήσανε, σε λίγο όλοι θα πηγαίνουμε με τα ποδήλατα" αναφερόμενος προφανώς στην οικονομική κρίση.

thomson
Απών/απούσα

Μπάινοντας σε ένα πάρκο για να κόψω δρόμο (πήγαινα επίτηδες πολύ σιγά και έκανα κύκλο για να μην περάσω από σημείο που είχε παιδιά, κάποια έκαναν και ποδήλατο) ακούω δύο γέρους στα 50 μέτρα!: Κοίτα ρε έναν τρελό, δεν του έφταναν όλοι οι δρόμοι μπήκε και στο πάρκο. Φέρε και το αυτόκίνητο την άλλη φορά και άλλα τέτοια γραφικά. Επειδή συνέχιζαν να σχολιάζουν αρκετά δυνατά για να τους ακούω απέφυγα να τους απαντήσω. Η χολή που στάζουν για τους πάντες έχει αναλάβει την δουλειά να κάνει την ζωή τους αρκετά πικρή ήδη.

nevergrad
Απών/απούσα

Θεσσαλονίκη. Παππούς στην στάση περιμένοντας λεοφωρείο.
"Για ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΑΑ πας!"

Σε ποδηλατοβόλτα(120περίπου ποδήλατα) στο κέντρο της πόλης ατάκα κοπέλας.
"Κοίτα πως έχουν αυξηθεί τα ποδήλατα! Μπράβο στον Ψωμιάδη!"

thomson
Απών/απούσα

"Κοίτα πως έχουν αυξηθεί τα ποδήλατα! Μπράβο στον Ψωμιάδη!"

χαχαχα

tkant
Εικόνα tkant
Απών/απούσα

Ετοιμάζομαι να κάνω μια μικρή βόλτα μα τα παιδιά μου.
Η μικρή (2χρονών) στο καρεκλάκι του ποδηλάτου μου και ο μεγάλος (6) με το δικό του ποδήλατο. Φοράμε όλοι κράνος και είμαστε σαν εξωγήινοι (όπως είχε αναφερθεί σε άλλο παλιό ποστ). Βγαίνουμε από την πόρτα του γκαράζ όπου μπροστά είναι παρκαρισμένος κάποιος επειδή βολεύει αφάνταστα για να πεταχτεί στο μίνι μάρκετ, στο εμπορικό κέντρο ή στη θειά του την Μαρίκα εκεί απέναντι.
Μας βλέπει, και η περιέργεια ανάμεικτη με έκπληξη ζωγραφίζεται με μιας στο πρόσωπό του (σαν να είδε μικρά πράσινα ανθρωπάκια να βγαίνουν από το γκαράζ)
Παίρνει το θάρρος και μου μιλάει με πρόσχημα το εάν εμποδίζει το αμάξι:
-Συγνώμη εμποδίζω εδώ;
-(Σκέψη: Όχι καλέ εμείς το πάρκινγκ το έχουμε για να εξυπηρετούμε τον κόσμο που έρχεται να δει την κυρά Μαρίκα) Όχι δεν εμποδίζετε προς το παρόν.
-Να σας ρωτήσω κάτι; Είστε από το εξωτερικό;
-(Βέβαια όταν έλεγε εξωτερικό, στο μυαλό του ήταν σίγουρα σχηματισμένο κάτι τόσο μακρινό όσο το Άλφα του Κεντάυρου, αλλά είπε να δείξει επιείκεια) Όχι είμαι από την Ελλάδα.
-Επειδή σας βλέπω με τα ποδήλατα και..... Έχετε κάνει όμως στο εξωτερικό έτσι;
-(Εννοούσε: τις διακοπές σας τις περνάτε στον Άρη έτσι;)Όχι, μόνο διακοπές έχουμε πάει στο εξωτερικό. Αλλά δεν είναι ωραία να το κάνουμε κι εδώ εξωτερικό;
-...............(Δύσκολη ερώτηση. Είμαι σίγουρος ότι ακόμα και σήμερα τον προβληματίζει η απάντηση)

chrisRC
Εικόνα chrisRC
Απών/απούσα

χαχαχαχααχαχ

Dimko
Εικόνα Dimko
Απών/απούσα

ενταξει παιδια
υπάρχουν και καλές κουβέντες που ακουμε
μην επικεντρωνόμαστε στα άσχημα

alepouda
Εικόνα alepouda
Απών/απούσα

mambaa wrote:
alepouda wrote:
εχω ακουσει απο εναν μεσηλικα γιωταχη στο φαναρι

-Αυτααα, δεν ειναι για εδώ, εδω ειναι Ελλάδα

απο γρια που με ειδε απότομα, ενω ημουν σταματημενη σε ενα πεζοδρομιο

-Αυτά μας ελειπαν τωρα, δεν μας φτανανε τα μηχανακια, εχουμε και τα ποδηλατα

Διευκρινιστική ερώτησις :
Η γριά σε είδε απότομα ενώ ήσουν σταματημένη σημαίνει ότι εκείνη εκινείτο γρήγορα ?

ή ας πούμε έστριψε το κεφάλι της απότομα και στο οπτικό της πεδίο μπήκες εσύ όντας σταματημένη στο πεζοδρόμιο ?

:-)

εκεινη εκινείτο προς τα εμπρος κοιτώντας και μιλώντας δεξιά
εγω καθ'όλη τη διαρκεια ημουν ακινητη
και την εβλεπα να κατευθύνεται καταπάνω μου
τελευταια στιγμη γυρισε, κοιταξε μπροστά και με ειδε
ε, ναι κυριε πρόεδρε, κρατούσα κι ενα ποδηλατο στα χέρια
Η κυρια τοτε διεκοψε το κουτσομπολιό της για να κανει ενα φιλοποδηλατικό σχόλιο και μετά συνέχισε τον κοινωνικό της σχολιασμο.
Ειμαι σιγουρη οτι ακομα θα διηγειται (Αν, ειναι δυνατόν Λιλή μου, πού έχουμε φτασει) πώς κοντεψε να την πατησει ενα ποδηλατο κανοντας σαλτο μορτάλε με διπλό τολούπ πάνω απο το κεφάλι της, αλλα γλιτωσε τελευταια στιγμή γιατι εκανε σπαγκάτο που το θυμοταν ακομα απο τις γυμναστικές επιδειξεις που εκανε επι Μεταξά στο Καλλιμάρμαρο

kynhgos77
Απών/απούσα

Κλασικες ερωτησεις - εξυπνες απαντησεις.

-Που πας ρε με το ποδηλατο?
-Οπου δεν παω με τ αυτοκινητο.

-Τι το περασες εδω, Αμστερνταμ?
-Ειδικα με σενα διπλα μου, σε καμια περιπτωση.

-Που πας ρε βλεπεις κανα ποδηλατοδρομο εδω
-Γιατι εσυ βλεπεις? (Θα βραχυκυλωσει για λιγο και μεχρι να καταλαβει τι ειπες θα σε χασει.)

-Κανε πιο περα με το μπουρδελο σου.
-Το δικο σου ειναι μπουρδελο, εσυ το πληρωνεις συνεχεια.

-Δεν μας φτανουν ολα τ αλλα εχουμε και τα ποδηλατα τωρα.
-Εγω το εχω, εσεις δεν εχετε. (και αστους να κοιτανε σαν χαμενες αγελαδες).

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

Σε κάποιο ορεινό χωριό, που περνάμε από την πλατεία με τα ποδήλατα φορτωμένα, μας ρωτάνε όλο απορία : "Εσείς καλέ από ποιό "reality" είσαστε;;;;

kynhgos77
Απών/απούσα

Dimko wrote:
ενταξει παιδια
υπάρχουν και καλές κουβέντες που ακουμε
μην επικεντρωνόμαστε στα άσχημα

Συνηθως δεν λενε, απλα καθονται και σε χαζευουν καθως περνας και εχω την εντυπωση περα απο την πλακα οτι οσοι τους αρεσει που μας βλεπουν ειναι πολυ περισσοτεροι, απλα δεν μιλανε. Ε κατι λιγοι καφροι θα την πεταξουν την μαλακια τους, μην κρινετε απο αυτους.

generation xx t...
Εικόνα generation xx terrorist
Απών/απούσα

kynhgos77 wrote:
Dimko wrote:
ενταξει παιδια
υπάρχουν και καλές κουβέντες που ακουμε
μην επικεντρωνόμαστε στα άσχημα

Συνηθως δεν λενε, απλα καθονται και σε χαζευουν καθως περνας και εχω την εντυπωση περα απο την πλακα οτι οσοι τους αρεσει που μας βλεπουν ειναι πολυ περισσοτεροι, απλα δεν μιλανε. Ε κατι λιγοι καφροι θα την πεταξουν την μαλακια τους, μην κρινετε απο αυτους.

Σωστοτατος...

alepouda
Εικόνα alepouda
Απών/απούσα

Μεσηλικας οδηγος μεσα στο αμαξι του, ενω περιμένουμε να αναψει πράσινο

-Να προσέχεις!
-...(τον κοιτάζω)
-Να προσέχεις, τα αυτοκίνητα ειναι επικίνδυνα
-η ζωη ειναι επικίνδυνη, όσο ζεις κινδυνεύεις να πεθανεις
-δεν εχεις κι αδικο...

[πρασινο]

mambaa
Απών/απούσα

alepouda wrote:
Μεσηλικας οδηγος μεσα στο αμαξι του, ενω περιμένουμε να αναψει πράσινο

-Να προσέχεις!
-...(τον κοιτάζω)
-Να προσέχεις, τα αυτοκίνητα ειναι επικίνδυνα
-η ζωη ειναι επικίνδυνη, όσο ζεις κινδυνεύεις να πεθανεις
-δεν εχεις κι αδικο...

[πρασινο]

γ*μάτο, θα το υιοθετήσω -με την άδειά σου πάντα- και θα το λέω κι εγώ...

alepouda
Εικόνα alepouda
Απών/απούσα

ελευθερα
:))

Pavlos K.
Εικόνα Pavlos K.
Απών/απούσα

Γεμάτος απορία ο γείτονας αφού του απάντησα στο πόσο μου στοίχησε το ποδήλατό μου...μα καλά έδωσες 600 ευρώ για να πηγαίνεις στο φούρνο?!!

Automation
Εικόνα Automation
Απών/απούσα

Θέλω με χαρά να προσθέσω άλλο ένα σχόλιο που θυμήθηκα.
Επιστρέφοντας αργά τη νύχτα από ένα Freeday, συναντώ ένα γείτονά μου ο οποίος επέστρεφε εκείνη την ώρα με το αυτοκίνητό του από τη βραδυνή του έξοδο.
Με βλέπει και με ρωτάει από που έρχομαι και πόσα χιλιόμετρα έκανα. Όταν του απάντησα "σαράντα" με κοίταξε με απορία και μου είπε "μα αν είναι δυνατόν, τόσα χιλιόμετρα απέχει το εξοχικό μου".
Σήμερα ο γείτονας αυτός είναι ένας από εμάς με πολύ μεγάλο ενθουσιασμό και κατέχει ένα εξαιρετικό ποδήλατο. Πηγαίνουμε αρκετές βόλτες μαζί και στην τελευταία μας κάναμε 60 χιλιομετράκια :-)
Βλέπετε όχι μόνο δεν είναι όλα μαύρα, αλλά αντίθετα υπάρχει μεγάλη πρόοδος τα τελευταία χρόνια σε ότι αφορά το ποδήλατο στην Ελλάδα.

dthemix
Εικόνα dthemix
Απών/απούσα

1) Το κλασσικό!!! Σούζα κάνεις!

2) Για την "Πριγκιπεσσα" μου εχω ακουσει πολλες φορές "Ηλεκτρικό είναι;" γιατι δεν βλέπουν το κλασσικό ντεραγιέ, ασε δε που εχω 2 αυτοκολλητα Monkeylectric και τους μπερδεύει.

4) Είστε απο κάποιο σύλλογο;

portokali
Απών/απούσα

στην τελευταία ποδηλατοπορεία παππούς όλο απορία :
" που πάτε ρε μπατίρηδες;"

kynhgos77
Απών/απούσα

portokali wrote:
στην τελευταία ποδηλατοπορεία παππούς όλο απορία :
" που πάτε ρε μπατίρηδες;"

Ρε φιλε αυτο το εχω ξανακουσει και πραγματικα γελαω ασταματητα!!
Επειδη γνωριζω καλα τετοιου τυπου γεροντια (εχω συναναστραφει αρκετα) δεν το λενε κακοπροαιρετα, τους αρεσει αυτο που βλεπουν γιατι το λενε χαμογελοντας. Ειναι το στυλ του χιουμορ της εποχης τους.

kynhgos77
Απών/απούσα

Δειτε σε αυτην την ταινια στην αρχη στο 03:40

http://video.google.com/videoplay?docid=6833319485641446641#