Καλαμάτα: Πρόστιμο σε ποδηλάτη που οδηγούσε μεθυσμένος.

45 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
parias
Εικόνα parias
Απών/απούσα

"Τα πρόστιμα δέν επιβάλλονται σύμφωνα με την φορολογική ενημερότητα του καθενός αλλά σύμφωνα με την παράβαση που είναι και το σωστό!"

Ναι πολυ σωστο... Γιατι αν εισαι εισοδηματιας και αν εισαι ανεργος με τον ιδιο τροπο αντιμετωπιζεις και τα 800 ευρω του προστιμου, και ιδια αποτρεπτικη ισχυ εχουν...

Δηλαδη με την Porsche σου τρεχεις οσο θες, και ΑΜΑ σε πιασουνε, τους δινεις ενα πουρμπουαρ (τι ψυχη εχουν 800 ευρω οταν θα θες 300 για να γεμισεις το ρεζερβουαρ?)

Τελικα στα φορουμ διαβαζεις τα παντα...

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Τα χρήματα που έχεις έχουν αξία επειδή κάποιοι άλλοι τα θέλουν. Εάν κανείς άλλος δεν τα ήθελε δεν θα είχαν αξία. Εάν όλοι είχαν χρήματα αυτομάτως αυτά θα έχαναν την αξία τους. Άρα το πρόβλημα είναι στο ίδιο το χρήμα, άρα αυτά είναι ασκήσεις επί χάρτου που δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα.
Ένας πραγματικός νόμος δεν θα τιμωρούσε με χρήματα, αλλά με τη στέρηση της δυνατότητας για οδήγηση. Όμως κάνουν το αντίθετο, άρα το κάνουν για την είσπραξη χρημάτων: άσε τους να οδηγούν για να τους τα παίρνουμε. Απλό είναι. Τα υπόλοιπα είναι φαντασιοπληξίες. Το ποδήλατο γι΄ αυτο δεν το θέλουν: χάνουν λεφτά.

vec
Απών/απούσα

i.alli.ellatha wrote:

...Ένας πραγματικός νόμος δεν θα τιμωρούσε με χρήματα, αλλά με τη στέρηση της δυνατότητας για οδήγηση. Όμως κάνουν το αντίθετο, άρα το κάνουν για την είσπραξη χρημάτων: άσε τους να οδηγούν για να τους τα παίρνουμε....

Για να σε ξενερώσω ακόμη περισσότερο, υπάρχουν περιπτώσεις που ενώ σου στερείται η δυνατότητα για οδήγηση, αν πληρώσεις κάτι παραπάνω βγαίνεις κύριος στο δρόμο. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος μιλώντας με γεγονός. Πριν 6-7 χρόνια μου είχε πάρει η τροχαία τις πινακίδες (άδικα κατά τη γνώμη μου αλλά αυτό δεν έχει σημασία) για 20 μέρες. Παράλληλα μου είχε βεβαιωθεί και ένα πρόστιμο. Αν κατέβαλα το τριπλάσιο του προστίμου μπορούσα να πάρω τις πινακίδες άμεσα! Είχα ξενερώσει τη ζωή μου! Σε έφτιαξα πρωινιάτικα;
Για την ιστορία, δεν τους έκανα το χατήρι και την έβγαλα με ΚΤΕΛ και λεωφορεία.

K.B.K.
Εικόνα K.B.K.
Απών/απούσα

Αντε τωρα να εισαι με το αυτοκινητο και να ερθει ο

καταραμενος ο μεθυστακας και να τον σκοτωσεις.

----------------------------------------------------
K.B.K.(κώδικας βοϊδινής κυκλοφορίας)
http://boidi.polidendri.gr/

mpampinos
Εικόνα mpampinos
Απών/απούσα

καλα του καναν ,και λιγα ηταν αν επεφτε πανω σε κανα παιδακι δλδ και το σακατευε τι θα γινοταν;;;;;;;;;
πιωμα και οδηγηση ακομα και ποδηλατου δε πανε
εγω ερωτα μεγαλο ειχα με το tangueray και καθε παρασκεη σαββατο ηταν η στανταρ παρεα μου αλλα επιστροφη παντα με ταξι
οι ποινες θα επρεπε να εχουν να κανουν με το εισοδημα δεν ειναι λιγοι αυτοι που επειδη δεν ειναι και τιποτα σπουδαιιο ενα προστιμο κανουν οποιαδηποτε παρανομια αρκεινα μπορουν ανετα να πληρωσουν

Dani Giorgos
Εικόνα Dani Giorgos
Απών/απούσα

Η σωστή τιμωρία για κάτι κακό - παράνομο - ανήθικο κτλ είναι να εκτίθεσαι άμεσα στις συνέπειες που μπορεί να οδηγήσει η πράξη σου. Για να έρθω στο θέμα.
1. Οδηγείς χωρίς δίπλωμα; Αρχικά, σου στερώ το δικαίωμα να οδηγήσεις για κάποιο ΣΕΒΑΣΤΟ χρονικό διάστημα. Αφαιρείται το δίπλωμα και καταγράφεται η ποινή στο μητρώο σου. ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ.
2. Οδηγείς ξανά μεθυσμένος; Εφόσον επιμένεις, θα σου στερήσω για το τριπλάσιο χρονικό διάστημα τη δυνατότητα να οδηγήσεις και θα σε αναγκάσω σε υποχρεωτική εργασία κάποιων ωρών την εβδομάδα χωρίς αμοιβή[για ένα δίμηνο π.χ.], ως παρεπόμενη ποινή, σε νοσοκομείο στα επείγοντα, και θα βοηθάς τους γιατρούς κτλ στην ιατρική περίθαλψη των θυμάτων τροχαίων ατυχημάτων. Η ποινή αυτή ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΠΟΤΕ.
3. Οδήγησες ξανά μεθυσμένος; Τότε μάλλον είσαι αναίσθητος και επικίνδυνος. Σου αφαιρώ για πάντα τη δυνατότητα να οδηγείς οτιδήποτε με ρόδες, ακόμη και το καροτσάκι του παιδιού σου, και σε περίπτωση θανάτου, τα ζωτικά σου όργανα περιέρχονται αυτοδικαίως στη διάθεση των κρατικών νοσοκομείων για να μεταμοσχευθούν σε ανθρώπους - παθόντες τροχαίων ατυχημάτων που τα χρειάζονται.ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΕΤΑΙ.
4. Την τέταρτη φορά που θα το ξανακάνεις νομίζω ότι επιβάλλεται στερητική ποινή της ελευθερίας χωρίς δυνατότητα να μετατραπει σε χρηματική ποινή.

Είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι μετά την [2] ποινή, θα σταματήσουν να οδηγούν μεθυσμένοι.
Λίγοι μπορεί να περάσουν και στην [3].
Όσοι φτάσουν στην [4], τους αξίζει η φυλακή.
Κοινωνικη προσφορά και όφελος από την έκτιση των ποινών: Μέγιστη.
Γιατί το να εισαι αλκοολικος ειναι ασθενεια, το καταλαβαινω. Το να οδηγεις μεθυσμενος ειναι ΜΟΝΟ ανευθυνοτητα και ασυνειδησία.

Όσον αφορά τους ποδηλάτες, τωρα, οι παραπάνω ποινες θα ηταν μια χαρα, μειωμενες π.χ. κατα το ημιση ως προς το υψος τους.
Πλουσιοι και φτωχοι θα περασουν απο το ιδιο μονοπατι.

Αν ηθελαν κι αυτοι που νομοθετουν...

tkant
Εικόνα tkant
Απών/απούσα

...............είμαι σίγουρος ότι στους χρήστες ινδικής κάνναβης τους επιφυλάσσεις ανάποδο κρέμασμα στο Σύνταγμα........... για αρχή.

Για τους χρήστες ηρωίνης δεν θέλω να φανταστώ καν.

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

tkant wrote:
...............είμαι σίγουρος ότι στους χρήστες ινδικής κάνναβης τους επιφυλάσσεις ανάποδο κρέμασμα στο Σύνταγμα........... για αρχή. Για τους χρήστες ηρωίνης δεν θέλω να φανταστώ καν.

Εγώ δεν είμαι καθόλου σίγουρος τι σου έδωσε αυτή τη σιγουριά.

Dani Giorgos
Εικόνα Dani Giorgos
Απών/απούσα

Ο Χρήστης ναρκωτικών ας κάνει ότι θέλει. Ο αλκοολικός επίσης. Αυτός που παίρνει ηρωίνη, κοκαίνη και όλα τα ναρκωτικά του κόσμου, δε με ενδιαφέρει τι κάνει.. Κακό μόνο στον εαυτό του και στην οικογένειά του μάλλον. Είναι ασθενής και τον πονάω, θα τον βοηθήσω, αλλά μέχρι εκεί.
Δεν κατάλαβα tkant πως έβγαλες αυτό το συμπέρασμα. Ο μεθυσμένος οδηγός είναι κίνδυνος. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

K.B.K.
Εικόνα K.B.K.
Απών/απούσα

Dani Giorgos wrote:
Ο Χρήστης ναρκωτικών ας κάνει ότι θέλει. Ο αλκοολικός επίσης. Αυτός που παίρνει ηρωίνη, κοκαίνη και όλα τα ναρκωτικά του κόσμου, δε με ενδιαφέρει τι κάνει.. Κακό μόνο στον εαυτό του και στην οικογένειά του μάλλον. Είναι ασθενής και τον πονάω, θα τον βοηθήσω, αλλά μέχρι εκεί.
Δεν κατάλαβα tkant πως έβγαλες αυτό το συμπέρασμα. Ο μεθυσμένος οδηγός είναι κίνδυνος. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Ο οδηγος υπο την επιρροια ουσιων γενικα ειναι επικινδυνος γιατι δεν ελεγχει τον εαυτο του ποσο μαλλον το οχημα του.
Η χρηση ουσιων ειναι κοινωνικη μαστιγα και ως εκ τουτου μας αφορα ολους.
----------------------------------------------------
K.B.K.(κώδικας βοϊδινής κυκλοφορίας)
http://boidi.polidendri.gr/

tkant
Εικόνα tkant
Απών/απούσα

Dani Giorgos wrote:
Ο μεθυσμένος οδηγός είναι κίνδυνος. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Έχεις δει χρήστη ηρωίνης να οδηγάει υπό την επήρεια της ουσίας;
Εγώ έχω δει και σε πληροφορώ δεν ήταν καθόλου ακίνδυνη (γυναίκα ήταν). της έφευγε το αμάξι από την ευθεία και οι διπλανοί έκαναν δεξιά αριστερά για να αποφύγουν την σύγκρουση. Ευτυχώς που είχε κίνηση και δεν ήταν ανοιχτός ο δρόμος ώστε να τρέχει με μεγάλη ταχύτητα.

Αυτό όμως στο οποίο εστιάζω δεν είναι ή κατάχρηση ουσιών, αλλά ο τρόπος αντιμετώπισης που προτείνεις.
Θα σου φέρω ένα παράδειγμα από το ισλάμ:
"Η μοιχεία τιμωρείται με λιθοβολισμό, ποινή που ισχύει για άνδρες και γυναίκες. Ο βιασμός τιμωρείται με ακρωτηριασμό των γεννητικών οργάνων του δράστη, παρουσία των συγγενών του. Αν κάποιος συλληφθεί τρίτη φορά για κλοπή, του κόβουν το χέρι, και για κατανάλωση αλκοόλ προβλέπονται δημόσια 80 μαστιγώματα."
Τα παραπάνω εφαρμόζονται με μικρές παρεκκλίσεις στην αυστηρότητά τους που επαφίενται στο χαρακτήρα του ιμάμη κάθε φορά. Δυστυχώς η εμπειρία έχει δείξει ότι σε αυτές τις χώρες ούτε οι βιασμοί έχουν εξαλειφθεί, ούτε οι κλοπές, ούτε η χρήση αλκοόλ. Το μόνο που έγινε ήταν να γίνονται πιο καλυμμένα αυτές οι παραβάσεις, δηλαδή να μην είναι φανερός ο αριθμός του. Όπως ακριβώς και οι ομοφυλόφιλοι στις περιοχές που εφαρμόζονται αυτοί οι νόμοι. Τυπικά δεν υπάρχουν. Στην πράξη, υπάρχουν αλλά δεν εμφανίζονται.
Εσένα τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η εξάλειψη ενός φαινομένου είναι ανάλογη της αυστηρότητας της ποινής;
Οι περισσότεροι εγκληματολόγοι υποστηρίζουν το αντίθετο ότι δηλαδή η αποτροπή μιας παράνομης πράξης οφείλεται περισσότερο στην εφαρμογή μιας μικρής αλλά σίγουρης ποινής παρά η αβεβαιότητα μιας πολύ αυστηρής ποινής.
Αυτό είναι κάτι που μπορεί εύκολα να το καταλάβουμε και μόνοι μας. Αν ξέρουμε ότι αν οδηγήσουμε μεθυσμένοι θα μας πιάσουν σίγουρα και θα μας επιβάλουν για παράδειγμα ένα χρηματικό πρόστιμο, απλά δεν θα το κάνουμε. Αν όμως υπάρχει ένα υπέρογκο πρόστιμο που δεν είναι σίγουρο αν θα εφαρμοστεί, θα μπούμε στον πειρασμό να πιούμε και να οδηγήσουμε.
Νομίζω ότι η υποστήριξη αυστηρών ποινών έχει να κάνει περισσότερο με πρώιμες προσωπικές εμπειρίες που οδηγούν σε μια τέτοια πεποίθηση.

Dani Giorgos
Εικόνα Dani Giorgos
Απών/απούσα

Γι` αυτό το λόγο και σ` αυτά που πρότεινα ενδεικτικά, δεν υπάρχει το πρόστιμο. Νομίζω ότι υπάρχει αποκατάσταση του προβλήματος όταν π.χ. σε αναγκάζουν να φροντισεις θυματα τροχαίων σε νοσοκομεία επειδή πιαστηκες να οδηγείς μεθυσμένος. Δε μπορεί, είναι ένα σοκ! Θα το θυμάσαι για καιρό και θα το λες και στα παιδιά σου [να και η παιδεία]. Ισως υπερβολικό το [4], αλλά σκεψου ότι τωρα που η μεθη τιμωρείται με φυλακιση απο την πρωτη κιολας φορα που θα σε πιασουν [ενώ εγώ λεω για την 4η φορά και ύστερα από μια σειρά δοκιμασιών], η ποινή μετατρέπεται σε χρήμα και εξαγοράζεται, όσες φορές κι αν το ξανακάνεις.. Αποτέλεσμα? ο πλούσιος πληρωνει και το ξανακάνει άλλες 100 φορες, ο φτωχός μπαίνει μέσα από την πρώτη φορά χωρίς να καταλάβει καν τη σοβαρότητα της παράβασης [χώρια το πρόστιμο πάντα].

Κατά την προσωπική και ταπεινή μου άποψη, ύστερα από αρκετή σκεψη και έρευνα στο συγκεκριμένο θέμα, λόγω πρόσφατης απώλειας δικού μου ανθρώπου από παράσυρση αυτοκινήτου μεθυσμένου οδηγού, ατιμώρητου μέχρι στιγμής,λαμβάνοντας υπόψη και την κατεύθυνση ευρωπαικών κρατών,την ίσονομία ανεξάρτητα από την οικονομική κατάσταση του παραβάτη, το γεγονός του κοινωνικού οφέλους κατά τη διάρκεια έκτισης ποινής με παράλληλη διαπαιδαγώγηση του παραβάτη και την παροχή ευκαιριών σε αυτον ύστερα από μια κλιμακούμενη δοκιμασία ποινών, επιμένω στα πιο πάνω.

- Άλλωστε, αν δε σκοπεύεις να το κάνεις, δε φοβάσαι τις συνέπειες. Δεν ειναι κατι που μπορει να κανεις καταλάθος...

Η τιμωρία είναι κομμάτι κοινωνίας ανθρώπων και ζώων και πάντα θα υπάρχει. Απλά μόνο με αυτήν δε γινεται τίποτα.. συμφωνώ. Παιδεία πάνω απ` όλα. Άλλωστε η τιμωρία είναι η τελευταια κοινωνική λύση και δηλώνει το βαθμό αποτυχίας υγειούς κοινωνικής συμβίωσης.
Υ.Γ.[1].: Φίλε tkant...Για να μην παρεξηγηθώ, όταν λέω για μεθυσμένο εννοώ όχι μόνο αλκοόλ, αλλά οποιαδήποτε διεγερτική ουσία προκαλεί παρόμοια αποτελέσματα.
Υ.Γ.[2].: Με τον Ν.3904/2010 από 24-12-2010 η οδήγηση υπό την επίρροια οινοπνεύματος έγινε πταίσμα, χωρίς βεβαια αυτό να σημαίνει κάτι. Mια ακόμη αποτυχημένη προσπάθεια του νομοθέτη να ανακατέψει την άβυσσο των ποινικών διατάξεων της χώρας μας.
Πάω να "κλειδωθώ" στα πετάλια του ποδηλάτου, λοιπόν, να ξεφυγω απ`όλα...

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Ωραία αυτά παίδες αλλά έχει κι άλλο ψητό εδώ πέρα.
Φίλος που πήγε Αραβία περιγράφει: αφήνεις τα πράγματά σου στην άκρη του δρόμου, και γυρνάς μετά από 2 ώρες και τα βρίσκεις εκεί!
Λοιπόν, ωραίες οι γλύκες, αλλά ο φόβος φυλάει τα έρημα. Φίλοι φίλοι, καλά παιδιά όλοι, αλλά η λαδιά πρέπει να τεσκουρώνεται, και αυτό όχι επειδή μας αρέσει αλλά από ανάγκη. Δε σού χρωστάει ο άλλος να τον αφήνεις σακάτη επειδή το τι πίνεις σε νοιάζει περισσότερο από τη ζωή του αλλουνού.

A little biker...
Εικόνα A little biker...
Απών/απούσα

Εγώ πάντως δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με τον Dani Giorgos όσων αφορά τις "ποινές" που θα έπρεπε να επιβάλλονται σε μεθυσμένους οδηγούς. Μακάρι να έπαιρνε μπρος η Ελλάδα σε κάτι τέτοια θέματα, ώστε να κάνει τους πολίτες της πιό ευσυνείδητους...