Κάλυψη Αστικής Ευθύνης Ποδηλάτου

34 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
vasilisbotz
Απών/απούσα

Αστική Ευθύνη Ποδηλάτου

Καλησπέρα,όσον αφορά την Αστική ευθύνη ποδηλάτου και επειδή είμαι ασφαλιστής που ανήκω στο γραφείο του Κου ....,σας δίνω μια διεύθυνση μέσω facebook (Όνομα group:........ που μπορείτε να ενημερωθείτε λεπτομερώς για το συγκεκριμένο πρόγραμμα και τις παροχές του και να επικοινωνήσουμε για οποιεσδήποτε περαιτέρω λεπτομέρειες χρειαστείτε.

Θα χαρώ να επικοινωνήσουμε από εδώ και μέσω του group ... στο facebook.

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
Graveyard Kid
Εικόνα Graveyard Kid
Απών/απούσα

Τα forums είναι για επικοινωνία, όχι για business. Προσωπικά, θα προτιμούσα να μείνουν έτσι.

george leo
Εικόνα george leo
Απών/απούσα

ο άνθρωπος μας απαντάει σε ένα ερώτημα που έχει απασχολήσει πολλούς σε αυτό το forum, τι έγινε και αν είναι ασφαλιστής.

εγώ πριν τον αποτρέψω και του κλείσω την πόρτα θα τον ρώταγα: ασφάλειες για κλοπή ποδηλάτου κάνετε?

generation xx t...
Εικόνα generation xx terrorist
Απών/απούσα

Η αστικη ευθυνη ειναι ενα θεμα πολυ σοβαρο οταν εισαι ολη μερα πανω στο ποδηλατο.

Μπορει να σου συμβει το οτιδηποτε,μακρυα απο τρομολαγνεια και εκφοβισμους.

Προσωπικα θεωρω ενα πολυ θετικο βημα αυτο της Alliaz,οχι πως δεν το γνωριζαμε μεταξυ μας,αλλα εν πασει περιπτωση,το συγκεκριμενο τοπικ το θεωρω κατι διαφορετικο απο μια απλη διαφημιση οταν μπαινουν στη μεση ζωες και ζημιες.

Γνωμη μου ειναι οτι εαν συμβει κατι (οσοι επαθαν ξερουν),σου φευγει το χαμογελο και η χαρα και αρχιζουν τα ντραβαλα.

Για τις κλοπες,ακομα το κοιτανε απο οτι μου ειπε ο Βασιλης,αλλα θεωρω οτι θα κανουν κατι ΚΑΙ για αυτο.

Οψομεν,ειδομεν :)

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

ΕΓΏ ΑΠΌ ΤΗΝ ΆΛΛΗ ΒΛΈΠΩ ΈΝΑ ΝΈΟ ΜΈΛΟΣ, ΠΟΥ ΓΡΆΦΤΗΚΕ ΣΉΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΡΏΤΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΊΕΥΣΗ ΉΤΑΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΉ ΚΑΤΑΧΏΡΗΣΗ ΣΕ ΝΕΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΆ ΤΟΥ.

Αν ήθελε απλά να βοηθήσει ας συμπλήρωνε στο σχετικό θρεντ ή σε όποιο σχετικό θρεντ.
Φαντάσου ότι ο κάθε ποδηλατάς θα έπρεπε αντίστοιχα να άνοιγε θρεντ και να έλεγε:
- πάρτε αυτήν την σαμπρέλα για να μην σκάει
- πάρτε αυτό το ποδήλατο για να σας κρατήσει
- ελάτε από το μαγαζί μου για καλή δουλειά κ.ο.κ.

Και για να απαντήσω στην ερώτηση σου ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ αλλά ΔΕΝ υπάρχει εταιρεία που να ασφαλίζει ποδήλατα έναντι κλοπής.
Η ασφαλιστική κάλυψη ΑΣΤΙΚΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ που αναφερει ο αρχικός ποστερ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ στην ουσία σε ΓΕΝΙΚΗ ΑΣΤΙΚΗ ΚΑΛΥΨΗ που έχεις ανεξάρτητα από το αν καβαλάς ποδήλατο ή το καλάμι ή περπατάς στο δρόμο ή ότι άλλο και ΠΡΟΞΕΝΗΣΕΙΣ ΖΗΜΙΑ ΣΕ ΤΡΙΤΟ.

Σοφία γράφαμε ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ. Η κάλυψη δεν είναι από κάτι που θα πάθεις εσύ ή το ποδήλατό σου. Είναι από κάτι που θα ΠΡΟΞΕΝΗΣΕΙΣ εσύ ή το ποδήλατό σου ή η τσάντα που κρατάς ή το καλάμι που έχω καβαλήσει ή το σκουπόξυλο που κουβαλάει η νοικοκυρά κ.ο.κ.

Graveyard Kid
Εικόνα Graveyard Kid
Απών/απούσα

...εξέφρασα την προσωπική μου γνώμη επί του θέματος. Όποιος το επιθυμεί, διαφοροποιείται.

Παρά το γεγονός ότι αντιλαμβάνομαι τη σοβαρότητα του εν λόγω αντικειμένου, το οποίο γνωρίζω ότι έχει συζητηθεί παλιότερα και εδώ και που προφανώς απασχολεί και εμένα, οφείλω να παραμένω σκεπτικός απέναντι σε φαινομενικά καλοπροαίρετες, φιλικές προς την κατάστασή μας, πλην όμως εμπορικού χαρακτήρα, κινήσεις.

Bottom line, εάν χρειαστώ κάτι, μπορώ να το αναζητήσω και μόνος μου. Όχι άλλη διαφήμιση.

Σας φιλώ

generation xx t...
Εικόνα generation xx terrorist
Απών/απούσα

Προφανως η αντιστοιχη καλυψη παρεχει την παρουσια πραγματογνωμονα σε περιπτωση τροχαιου κτλ (κουφια η ωρα),αρα αναγνωριζει τoν ποδηλατη ως θυτη τροχαιου.
Για την περιπτωση που ο ποδηλατης ειναι το θυμα,σε καλυπτει η ασφαλιστικη του θυτη,συνεργαζονται οι δυο ασφαλιστικες κτλ.

Προσωπικα θεωρω οτι υπαρχει η θετικη πλευρα διοτι με αγχωνει μην κανω ΕΓΩ ζημια σε καποιον αθρωπο καποια στιγμη και τρεχω και δεν φτανω.

Για μενα (και για καθε εμενα),υπαρχει η ασφαλιση του ταμειου μου,τα ιδιωτικα συμβολαια ζωης και η ασφαλιση των αλλων χρηστων του οδοστρωματος.

Μικτη ασφαλεια ποδηλατου (θυτης ή θυμα) με τοσο χαμηλη χρεωση μου φαινεται λιγο χλωμο να υπαρχει.

Η κλοπη ειναι ενα μεγαλο θεμα αλλα προυποθετει ο ασφαλισμενος να εχει παρει καποια μετρα εναντι των κλοπων(?) για να ειναι καλυμμενος,και εκει μαλλον εγκειται το προβλημα απο οτι φανταζομαι.

Απο κει και περα,το συγκεκριμενο μελος ηταν ξεκαθαρο,και απο το να ειμαι ξεκρεμαστη στα αγγουρια του δρομου,εστω και αυτο εγω το βλεπω θετικα.

Rocka σε βλεπω πολυ φωνακλα τελευταια...Ελπιζω να ειναι ολα καλα???

Graveyard kid,καλοπροαιρετες ή μη οι προθεσεις,the truth is out there...:)

Graveyard Kid
Εικόνα Graveyard Kid
Απών/απούσα

god saved the bike wrote:

Graveyard kid,καλοπροαιρετες ή μη οι προθεσεις,the truth is out there...:)

Αχα! Ένα ακόμα X-Files φρικιό! Σε αυτήν την περίπτωση, σε ξανα-φιλώ!

SpyrosV
Εικόνα SpyrosV
Απών/απούσα

Ζητήστε από τον κύριο να αναθεωρήσει το αρχικό ποστ του γράφοντας τις πληροφορίες που εσείς θεωρείτε κατάλληλες-χρήσιμες για τους ποδηλάτες.
(Ώστε να μην θεωρηθεί διαφήμιση και ζητηθεί να διαγραφεί...)

Δεν κατέχω τα ασφαλιστικά θέματα...

Με λίγα λόγια, τι παρέχει εντέλει... δεν καταλαβαίνω... κόστος... ψιλά γράμματα;

generation xx t...
Εικόνα generation xx terrorist
Απών/απούσα

Graveyard Kid wrote:

Αχα! Ένα ακόμα X-Files φρικιό! Σε αυτήν την περίπτωση, σε ξανα-φιλώ!

And a poltergeist one too :)
Generation X boy...

Τα φιλια μου πισω :)

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

god saved the bike wrote:

1. Προφανως η αντιστοιχη καλυψη παρεχει την παρουσια πραγματογνωμονα σε περιπτωση τροχαιου κτλ (κουφια η ωρα),αρα αναγνωριζει τoν ποδηλατη ως θυτη τροχαιου.
2. Για την περιπτωση που ο ποδηλατης ειναι το θυμα,σε καλυπτει η ασφαλιστικη του θυτη,συνεργαζονται οι δυο ασφαλιστικες κτλ.
3. Προσωπικα θεωρω οτι υπαρχει η θετικη πλευρα διοτι με αγχωνει μην κανω ΕΓΩ ζημια σε καποιον αθρωπο καποια στιγμη και τρεχω και δεν φτανω.

...Rocka σε βλεπω πολυ φωνακλα τελευταια...Ελπιζω να ειναι ολα καλα???

Graveyard kid,καλοπροαιρετες ή μη οι προθεσεις,the truth is out there...:)

(πήρα το θάρρος και έκανα αριθμητική παρέμβαση στα γραφόμενά σου).
- Για το Νο 3 και μόνο ΣΥΜΦΩΝΩ με την ασφαλιστική κάλυψη. Όντως, αν πέσεις σε ένα ΙΧ με δύναμη και του προξενήσεις ζημιές ή παρασύρεις καμιά γριά σε διάβαση ή σε κανα πεζοδρόμιο (κούφια η ώρα).
- Από τη στιγμή που ΘΑ ΣΕ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΙΧ, δικαιούσαι να καλέσεις την τροχαία (αν υπάρχουν σωματικές σου βλάβες και έφταιγε ο οδηγός = αυτόφορο ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ). Αν θέλει ο οδηγός καλεί πραγματογνώμονα του ή ότι άλλο.
Σε ατύχημα που είχα με τύπισα στη Συγγρού, έστριψε επάνω μου, το ποδήλατο έπαθε ζημιά (και εγώ ράμματα - γάματα....!!!!). Πήγα στο Φρειδερίκο ο οποίος μου ανέφερε ότι μπορεί να φτιάξει έκθεση ζημιών για πραγματογνώμονα ασφαλιστικής. Έφτιαξε, την έδωσα στην οδηγό, το ποσό τελικά καλύφθηκε από την οδηγό. ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΑΛΥΨΗ.
- Για το Νο 1, αν κατάλαβα λες ότι μαζί με την ασφάλεια, θα έχεις "υπηρεσίες πραγματογνώμονα", άρα αν χτυπήσεις πχ ένα ΙΧ και σου ζητήσει 10.00 ευρώ αποζημίωση θα μπορείς να καλυφθείς από τον δικό σου - να γίνει διαπραγμάτευση. ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ, δεν το πολυπιστεύω, μακάρι αλλά δεν...
- για μικτή ασφάλεια και κλοπή,.... απλά θα μειδιάσω.... Οι ασφαλιστικές στο Ελλάντα ακολουθούν νόρμες ξένων κρατών, ξένων οίκων. ΑΦΟΥ εκεί δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, εδώ και δεκαετίες, μην περιμένετε κάτι και εδώ.

Αχ Σοφία, μάλλον έχω ξεφύγει. Η δουλειά είναι κάπως... τρώω κάποιου είδους πίεση... και ξεσπώ εδώ. ΖΗΤΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ. Όσοι με ξέρουν χρόνια ξέρουν ότι δεν είμαι έτσι στα κανονικά μου. Οι "φωνές" (ΚΕΦΑΛΑΙΑ γράμματα) ήταν λάθος ... συντακτικό να το πω...... Αλλά με δυσαρέστησε πολύ η αρχική καταχώρηση. Διαφημισάρα με τα όλα της. Πάρτε κόσμε....

Graveyard Kid
Εικόνα Graveyard Kid
Απών/απούσα

god saved the bike wrote:

And a poltergeist one too :)
Generation X boy...

Τα φιλια μου πισω :)


+ μουσικό διάλειμμα, απ' το Fight The Future...

generation xx t...
Εικόνα generation xx terrorist
Απών/απούσα

Πετραν,Δεν διαφωνω με κανενα απο τα λεγομενα σου.
Το νουμερο 3 ειναι η δικη μου ανησυχια και γιαυτο και το πιο θετικο βλεμμα.
Θα σου πω την ιστορια με τον ταριφα που μου συνεβη εμενα μια μερα να γελασεις...

Οπως και να χει επειδη γενικα εχουν λαλησει αυτοι που δεν πρεπει ,keep breathing και μη στεναχωριεσαι...Καμια διαφημιση δεν πειθει κανεναν που δε θελει να πειστει :)

Graveyard αγαπημενο το τραγουδι αλλα λογω του κακου γενικου κλιματος,μου φαινεται οτι χρειαζομαστε κατι τετοιο...:P
http://www.youtube.com/watch?v=iCnvd5_Q7gQ

Graveyard Kid
Εικόνα Graveyard Kid
Απών/απούσα

Χαχα, καλό! Και το πρωτότυπο.

Και άλλο ένα.

tkant
Εικόνα tkant
Απών/απούσα

Ο κυρ-Βασίλης είναι όπως ανέφερε ασφαλιστής, αλλά το εγχείρημά του μάλλον είναι μεμπτό από τη στιγμή που
1. Γράφεται σήμερα
2. Δημοσιεύει σύνδεσμο με την ιστοσελίδα φατσοβιβλίου όπου προσπαθεί να μας πείσει να κάνουμε ασφάλεια αστικής ευθύνης, κάτι που μπορούν να κάνουν όλες οι ασφαλιστικές (αν κατάλαβα καλά τα γραφόμενα συν-ποδηλατών)
3. Στη συνέχεια ψάχνει μέσα στους ποδηλάτες.gr να βρει σχετικά θέματα και συνεχίζει την διαφήμιση: http://www.podilates.gr/?q=node/1197#comment-89865
4. Πιθανόν έχει ανοίξει διπλό λογαριασμό και απαντάει στον εαυτό του ότι η εν λόγω εταιρία έχει άριστη εξυπηρέτηση: http://www.podilates.gr/?q=node/1197#comment-89903

Μετά από αυτά τα ολίγα νομίζω ότι η δημοσίευσή του είναι εκ του πονηρού.

vang
Απών/απούσα

Κατ΄αρχάς η πληροφορία έιναι χρήσιμη και ΔΕΝ πρέπει να αποθαρρύνουμε την διάδοση τέτοιων πληροφοριών μέσω του φόρουμ....

Πόσοι από εδώ ξέρατε ότι αυτό το πρόγραμμα υπάρχει....

Επίσης υπάρχει το ίδιο πρόγραμμα με μικρότερες καλύψεις με κόστος 17 ή και 14 ευρώ τον χρόνο...

Σημειωτέο ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ το πρόγραμμα κάλυψης αστικής ευθύνης οικογενειάρχη, όπως ανέφερε ο φίλος μας παραπάνω αλλά ένα πρόγραμμα ΕΙΔΙΚΟ για ποδήλατο ή ποδηλάτη αν το θέλετε καλύτερα...( Θα ρώταγα τον φίλο πού ποστάρισε τι ακριβώς από τα δύο ασφαλίζει, ποδήλατο ή ποδηλάτη, αλλά ο χώρος συζητήσεων πού πρότεινε στο φατσοβιβλίο ΔΕΝ δίνει δυνατότητα για συζήτηση...)

Συμφωνώ ότι η ανακοίνωση είναι λίγο άκομψη...Θα μπορούσε να ανακοινώσει το πρόγραμμα και ας ψάξει ο καθένας να το βρει μέσα από τον δικό του ασφαλιστικό πράκτορα...( και όσοι τον ρωτάγαμε με ΠΜ ας τους έκανε πελάτες )

Επίσης είναι εύστοχη η παρατήρηση ότι κάποιος εγγράφεται,και κάνει αμέσως το πρώτο ποστ και είναι "ενημερωτικό" πού παραπέμπει σε συγκεκριμένη εταιρεία...καλύτερα να αποφεύγεται κάτι τέτοιο...

Αλλά ας υποθέσουμε ότι ό φίλος πού ποστάρισε ήθελε να ρωτήσει πρώτα τον διαχειριστή για να πάρει έγκριση...Ποιόν έπρεπε να ρωτήσει?

Επίσης είναι απορίας άξιον πώς αναλαμβάνει να υπερασπιστεί το φόρουμ έτερος νέος ( το παιδί του νεκροταφείου) ο οποίος ενεγράφη μόλις προ μηνός... και έχει και άποψη και προτιμήσεις και νοιώθει υποχρέωση να παρέμβει...

tkant
Εικόνα tkant
Απών/απούσα

RockaRolla wrote:
Θα με πιάσει το κακό μου και μετά η Σοφία θα με κράζει με το δίκιο της.

ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΡΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΘΑ ΓΡΑΦΕΙ ΕΠΑΝΩ:
Ασφαλιστήριο Αστικής Ευθύνης Ποδηλάτου

ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ?
Μπορείς να σκανάρεις και να ανεβάσεις ένα τέτοιο συμβόλαιο χωρίς να φαίνονται τα στοιχεία του δικαιούχου / ασφαλιζόμενου κλπ κλπ?
Το έχω μεγάλη περιέργεια να δω τι γράφει ο τίτλος.

Αφορά τη συζήτηση που αναφέρω παραπάνω http://www.podilates.gr/?q=node/1197#comment-89912 και είμαι κι εγώ περίεργος για την απάντηση του Κυρ-Βασίλη

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Θα μου επιτρέψεις να θεωρήσω την αρχική δημοσίευση ως κάτι πολύ άκομψο και πολύ πονηρό....
Γιαυτό και έγραψα ότι έγραψα.
Προσωπικά με αφήνει με άσχημη εντύπωση για τον νέο "φίλο".
Φαντάσου να εγραφόσουν σε ένα ποδηλατικό φόρουμ και η πρώτη σου δημοσίευση να ήταν:
"εσωτερικές ταχύτητες rohloff σε thorn ποδήλατα. Ότι καλύτερο έχει βγει ποτέ"
...Μπείτε και στην εταιρική ιστοσελίδα να γνωριστούμε, ελάτε και από το κατάστημα....

Η ασφαλιστική εταιρεία ALLIANZ στην ιστοσελίδα της ΔΕΝ αναφέρει κάποιο πρόγραμμα για ποδηλάτες, πέραν του ασφαλιστήριου συμβολαίου Γενικής Αστικής Ευθύνης.
Περιμένω λεπτομέρειες. Να δω τι είναι αυτό το ειδικό πρόγραμμα, σε τι διαφοροποιείται και γίνεται ειδικό για ποδηλάτες. Πως επιτέλους θα καλύψουμε την τρέλα μας...!!!!!

vang
Απών/απούσα

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΚΑΛΥΨΗΣ: Αστική Ευθύνη προς τρίτους για σωματικές βλάβες η/και υλικές ζημιές που θα προξενηθούν από αμέλεια του Ασφαλιζομένου, ως φυσικό πρόσωπο, από την χρήση ποδηλάτου...

έχει τρία προγράμματα

με ετήσιο κόστος 14, 17, και 22 ευρώ ανάλογα με τα ανώτατα όρια αστικής ευθύνης που καλύπτονται..

ΟΛΑ τα προγράμματα έχουν απαλλαγή 120 ευρώ ( δηλ τα πρώτα 120 ευρώ σε κάθε ζημιά η αξίωση τα πληρώνεις από την τσέπη σου - ΔΕΝ είναι για μικροζημιές)

Οπως είπα και αλλού περίμενα να διαβάσω το πλήρες κείμενο του συμβολαίου πρίν ενημερώσω το φόρουμ...

Α,...και εμένα μου το πρότεινε η κυρα-Γωγώ, πού συνάντησα στήν έκθεση του ποδηλάτου και της το ζήτησα και όχι ο κυρ-Βασίλης...

vang
Απών/απούσα

RockaRolla wrote:
...
"εσωτερικές ταχύτητες rohloff σε thorn ποδήλατα. Ότι καλύτερο έχει βγει ποτέ"
...

...Συ είπας....

Graveyard Kid
Εικόνα Graveyard Kid
Απών/απούσα

vang wrote:

Επίσης είναι απορίας άξιον πώς αναλαμβάνει να υπερασπιστεί το φόρουμ έτερος νέος ( το παιδί του νεκροταφείου) ο οποίος ενεγράφη μόλις προ μηνός... και έχει και άποψη και προτιμήσεις και νοιώθει υποχρέωση να παρέμβει...

Φίλε Vang, με εγκαλείς; Το πρόσφατο της δημιουργίας του λογαριασμού μου δεν μου επιτρέπει να έχω άποψη, προτιμήσεις και υποχρεώσεις σε σχέση με τα θέματα τα οποία τίθενται προς δημόσια συζήτηση, στα forums της κοινότητας στην οποία αποφάσισα οικεία βουλήσει να προσχωρήσω;

Είναι η ελευθερία έκφρασης κάτι το οποίο ωριμάζει με τον καιρό;

Είναι η διάρθρωση του site και κατ' επέκταση, της κοινότητάς μας, ιεραρχική;

Μήπως πρέπει να χρησιμοποιούμε τη λογική μας προτού εκθέσουμε εαυτούς;

Think about it dude. ;)

vang
Απών/απούσα

Graveyard Kid wrote:
vang wrote:

Επίσης είναι απορίας άξιον πώς αναλαμβάνει να υπερασπιστεί το φόρουμ έτερος νέος ( το παιδί του νεκροταφείου) ο οποίος ενεγράφη μόλις προ μηνός... και έχει και άποψη και προτιμήσεις και νοιώθει υποχρέωση να παρέμβει...

Φίλε Vang, με εγκαλείς;

ΟΧΙ δέν σε εγκαλώ ( ότι και άν σημαίνει αυτό...)Ούτε σε μαλλώνω...εκφράζω μια απορία!
..Αν το πόστ σου δεν απείχε λιγότερο από δύο ώρες από το αρχικό, κάποιος θα μπορούσε να πει ότι στιγματίζω την ολιγωρία των παλιότερων! ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ συμβαίνει...για να ξεκαθαρίζουμε τα πράγματα!

Είναι η ελευθερία έκφρασης κάτι το οποίο ωριμάζει με τον καιρό;

Δέν είναι θέμα ελευθερίας έκφρασης είναι θέμα νετικέτ... Εγώ π.χ. στην θέση σου θα περίμενα να παρέμβει ένας παλιότερος και πιο εξοικειωμένος με την νοοτροπία τού φόρουμ.

Είναι η διάρθρωση του site και κατ' επέκταση, της κοινότητάς μας, ιεραρχική;

Από φιλοσοφική άποψη...
Τα πάντα στην ζωή είναι ιεραρχικά! Ο καθένας πρέπει να συμπεριφέρεται σύμφωνα με την θέση πού του αναγνωρίζουν οι υπόλοιποι στην ομάδα. Αυτή η συμπεριφορά, σύμφωνα με την νοοτροπία της ομάδας, κάνει μιά ομάδα ομάδα και όχι όχλο. Ειναι χρήσιμη κοινωνική συνήθεια, οι νεώτεροι σε οποιαδήποτε ομάδα να είναι επιφυλακτικοί, μέχρι να νοιώσουν καλύτερα την άτυπη δομή της, τους άγραφους κανόνες της, τα μην και τα πρέπει της...

Μήπως πρέπει να χρησιμοποιούμε τη λογική μας προτού εκθέσουμε εαυτούς;

Πάντα!

Think about it dude. ;)

I did !

Graveyard Kid
Εικόνα Graveyard Kid
Απών/απούσα

Vang,

Είμαι απολύτως βέβαιος ότι κάθε μορφής ετικέτα ή πρωτόκολλο, έπεται της έννοιας της ελεύθερης έκφρασης ιδεών και απόψεων. Πολύ σημαντικότερα ζητήματα από αυτά τα οποία θίγουμε εμείς εδώ εξαρτώνται από αυτό.

Πιστεύω στην ισότητα όλων. Εκφράζω τις πεποιθήσεις μου στο βαθμό που μου αναλογεί βάσει αυτής της αρχής. Δεν ευθυγραμμίζομαι με αυθαίρετες "κοινωνικές συνήθειες" και νόρμες, οι οποίες βασίζονται σε παρωχημένα διαχειριστικά σχήματα, γνωστικά ατροφικών, ανθρώπινων συνόλων.
Πέραν τούτου, παρακολουθώ σιωπηλά το site από συστάσεώς του και κάνω ποδήλατο πολύ πριν αυτής.

Ελπίζω να είμαι σαφής.

vasilisbotz
Απών/απούσα

Καλησπερα σε ολους...επειδη ειμαι η πηγη του σκανδαλου,πραγμα το οποιο δεν θελω με τιποτα,θα ηθελα καταρχας να ζητησω συγνωμη απο οποιον θεωρησε οτι το εκανα για διαφημιση.Ειναι ενα θεμα που απασχολει παρα πολλους ποδηλατες και γι αυτο θεωρησα οτι επρεπε να δωσω καποιες συμβουλες για την συγκεκριμενη καλυψη.Ουτε ζητησα να ασφαλισω κοσμο,ουτε ποσο κοστιζει,συμφωνω οτι τα forum δεν ειναι για bussiness.Και παλι αν εθειξα καποιους με την συγκεκριμενη καταχωρηση ζητω συγνωμη και αν υπαρχει προβλημα μπορω να διαγραψω και το θεμα αυτο.
Χωρις καχυποψιες και υπαινιγμους ευχομαι να αποδεχτειτε την συγνωμη μου...να στε ολοι καλα...

tkant
Εικόνα tkant
Απών/απούσα

Αρκετοί ποδηλάτες θα σου ήτανε ευγνώμονες αν απαντούσες και σε ερωτήσεις όπως αυτή:

RockaRolla wrote:
Η ασφαλιστική εταιρεία ALLIANZ στην ιστοσελίδα της ΔΕΝ αναφέρει κάποιο πρόγραμμα για ποδηλάτες, πέραν του ασφαλιστήριου συμβολαίου Γενικής Αστικής Ευθύνης.
Περιμένω λεπτομέρειες. Να δω τι είναι αυτό το ειδικό πρόγραμμα, σε τι διαφοροποιείται και γίνεται ειδικό για ποδηλάτες. Πως επιτέλους θα καλύψουμε την τρέλα μας...!!!!!

Ή αυτη:

RockaRolla wrote:
ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΡΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΘΑ ΓΡΑΦΕΙ ΕΠΑΝΩ:
Ασφαλιστήριο Αστικής Ευθύνης Ποδηλάτου

ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ?
Μπορείς να σκανάρεις και να ανεβάσεις ένα τέτοιο συμβόλαιο χωρίς να φαίνονται τα στοιχεία του δικαιούχου / ασφαλιζόμενου κλπ κλπ?
Το έχω μεγάλη περιέργεια να δω τι γράφει ο τίτλος.

generation xx t...
Εικόνα generation xx terrorist
Απών/απούσα

ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ

1.To ασφαλιστηριο ναι,γραφει πανω ασφαλιστηριο ποδηλατη.Δεν ειναι γενικης αστικης ευθυνης,ειναι ευθυνης ΤΡΟΧΑΙΩΝ.Εχει ρητρα 120 ευρω ελαχιστη επιβαρυνση του ποδηλατη για την ζημια,και οτιδηποτε επιπλεον το αναλαμβανει η ασφαλιστικη.Προφανως εαν σπασεις ενα τζαμι,το πληρωνεις εσυ (λιγοτερο απο 120ευρω,αν σπασεις ομως ενα χερι ανθρωπου,πληρωνεις 120e και τα υπολοιπα η εταιρια.)

2.Ως εκ τουτου,ο ασφαλιζομενος μπορει να δηλωσει ΕΝΑΝ αριθμο πλαισιου ποδηλατου,οπως σε ολα τα οχηματα του δρομου.
Το συμβολαιο καλυπτει ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ποδηλατο.Οπως και στα αμαξια.

3.Προκειται για μια κανονικοτατη οδικη ασφαλιση οχηματος,οσον αφορα σε προκληση σωματικων ή υλικων βλαβων,η διαφορα της εγκειται στο οτι δεν περικλειει τις περιπτωσεις πυρος και κλοπης,
και αυτο -προφανως- λογω της ιδιομορφιας που εχει το ποδηλατο ως οχημα(Η αγορα και η απωλεια δεν πιστοποιειται απο το Υπουργειο Μεταφορων κτλ κτλ).

thomasofluton
Απών/απούσα

Kai to diko mou pou den exei arithmo plaisiou??? ti ginete me afto to keno???

tkant
Εικόνα tkant
Απών/απούσα

συμφωνώ ότι είναι μία καλή ασφάλιση για όποιον ενδιαφέρεται και καλύπτει ένα κενό για το οποίο συζητάγαμε εδώ και καιρό.
Ίσως κι εμείς να τον πήραμε απ' τα μούτρα τον άνθρωπο.

Graveyard Kid
Εικόνα Graveyard Kid
Απών/απούσα

Δεν θεωρώ ότι τίθεται καν θέμα συγγνώμης - δεν ζημιώθηκε ούτε θίχτηκε κάποιος προσωπικά. Απλώς τα σχετικά με πιθανές διαφημιστικές αναρτήσεις αντανακλαστικά μας, είναι ιδιαίτερα οξυμένα. Και για αρκετά συγκεκριμένους λόγους.

vgstefas
Απών/απούσα

Γειά σας φίλοι ποδηλάτες.
Αναγκάστηκα από αναγνώστης της ιστοσελίδας να γίνω μέλος προκειμένου να παρέμβω σε μιά συζήτηση που θεωρώ ότι αδικεί μιά ενέργεια που ξεκίνησε με πολύ αγνές προθέσεις.
Γιά την ιστορία λοιπόν σας ενημερώνω ότι η κάλυψη της αστικής ευθύνης ποδηλάτου γεννήθηκε από το προβληματισμό και τη...τρέλλα του συμμαθητή μου και φίλου μου Φρειδερίκου (φαντάζομαι να μην χρειάζεται γιά κανέναν σας άλλες συστάσεις).
Συζήτησα το θέμα με την εταιρεία που συνεργάζομαι τα τελευταία 20 χρόνια και με ιδιαίτερη ικανοποίηση χωρίς φανφάρες εδώ και αρκετό καιρό είμαι στην ευχάριστη θέση να προσφέρω με ένα συμβολικό ασφάλιστρο μιά μεγάλη κάλυψη στους πολίτες που τις έννοιες άσκηση,περιβάλλον,οικολογία τις έχουν κάνει τρόπο ζωής.
Παρακάλεσα τον φίλο και συνεργάτη μου Βασίλη Μποτζαρόπουλο να μπεί στο forum και να δώσει πληροφορίες γιατί δέχομαι αρκετά τηλεφωνήματα από ποδηλάτες και μη γιά τις λεπτομέρεις της κάλυψης.
Αυτή είναι η πραγματικότητα.
Κάθε άλλη ερμηνεία είναι έξω άπο τις προθέσεις και τη δεοντολογία μου.
Σας ευχαριστω γιά τη φιλοξενία και καλές .....βόλτες!

Βασίλης Στέφας

generation xx t...
Εικόνα generation xx terrorist
Απών/απούσα

thomasofluton wrote:
Kai to diko mou pou den exei arithmo plaisiou??? ti ginete me afto to keno???

Αριθμος πλαισιου ειναι ο σειριακος αριθμος που εχεις κατω απο τη μεσαια τριβη.
Εισαι σιγουρος οτι δεν εχεις???Γυρισες το ποδηλατο τουμπα?