Βάση στήριξης ποδηλάτου στο αυτοκίνητο - ΚΟΚ

8 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
saat
Απών/απούσα

Καλησπέρα σε όλους!

Έχοντας αγοράσει μια βάση στήριξης ποδηλάτου για το αυτοκίνητο (από αυτές που μπαίνουν στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου), θέλω να ρωτήσω όποιον ενδεχομένως γνωρίζει κάτι περισσότερο για το ζήτημα.

Αν υπάρχει οποιοσδήποτε περιορισμός/παράμετρος που πρέπει να γνωρίζω από τον ΚΟΚ που αφορά τη μεταφορά ποδηλάτων.

Καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ.

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Απλά γράφω σχετικές σκέψεις, καθώς δεν γνωρίζω να αναφέρει κάτι ο ΚΟΚ για την συγκεκριμένη βάση (που χρησιμοποιώ και εγώ εδώ και 4 - 5 χρόνια):
- στερέωσε πολύ καλά την σχάρα / βάση στο ΙΧ και δέσε πολύ καλά το ποδήλατο πάνω στη βάση - για να μην τα μαζεύεις μετά από την άσφαλτο.
- προσπάθησε ώστε βάση + ποδήλατο να μην καλύπτουν την πινακίδα ή τα πίσω φώτα
- μην τρέχεις, σίγουρα οι σχάρες αυτές δεν έχουν φτιαχτεί για μεγάλες ταχύτητες
- θεωρητικά πρέπει μετά από κάποια χλμ που έχεις κάνει "φορτωμένος" να σταματήσεις και να ελέγξεις την "τάση" στους ιμάντες, πρακτικά ξαναέλεγξέ τους αφού έχεις φορτώσει και δέσει το ποδήλατο.

ΔΕΝ ξέρω αν υπάρχει θέμα με τις ασφαλιστικές, δηλαδή αν καλύπτουν την αξία του ποδηλάτου σε περίπτωση τρακαρίσματος.

scarpedico
Εικόνα scarpedico
Απών/απούσα

χρονια τωρα χρησιμοποιω την σχαρα(που δενει στο πορτπαγκαζ και προφηλακτιρα) και δεν με εχουν πει τιποτα(αθηνα -θεσσ) .

κοιτα να την βαζεισ σωστα κτλπ και θα εισαι οκ

saat
Απών/απούσα

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας!
Εννοείται μέχρι τώρα όσες φορές την έχω χρησιμοποιήσει, ελέγχω καλά το δέσιμο και τους ιμάντες και κάνω και στάσεις για σιγουριά. Τώρα, η πινακίδα δεν έχει πρόβλημα, έιναι χαμηλά και φαίνεται, τα φώτα ωστόσο έχουν μικρό θεματάκι γιατί είναι από πάνω τους οι τροχοί (δηλαδή περισσότερο οι ακτίνες) και ίσως να μη φάινονται ολοκληρωτικά...
Θα φανεί όπως και να 'χει, θα επιχειρήσω ένα ταξίδι Αθήνα - Βόλο και θα αποκτήσω μια ακόμα καλύτερη εικόνα!

Festo
Απών/απούσα

Υποθέτω οτι εφαρμόζεται η διάταξη του ΚΟΚ που λέει για αντικείμενα που δεν ξεπερνούν ένα συγκεκριμένο ποσοστό του μήκους του οχήματος.
Δυστυχώς δεν ξέρω ποιά είναι και τι ποσοστό είναι, θα το κοιτάξω αργότερα.

k.karamanis
Απών/απούσα

φίλε συν-ποδηλάτη! Οτιδήποτε προεξέχει στο αυτοκίνητο (εκτός δηλαδή του κανονικού εργοστασιακού αυτοκινήτου) είναι παράνομο αν δεν είναι δηλωμένο και εγκεκριμένο. Για τη δική σου περίπτωση θεωρητικά θα έπρεπε να πας στο υπουργείο και να ζητήσεις άδεια μεταφοράς ποδηλάτου. Η σχάρα σου θα πρέπει να έχει CE γι αυτή τη δουλειά (ή υπεύθυνη δήλωση μηχανολόγου) και επιπρόσθετα φώτα και πινακίδα. Εγώ έχω Thule για κοτσαδόρο, είμαι νόμιμος για τον κοτσαδόρο αλλά θα έπρεπε να πάρω άδεια από το υπουργείο και να είχα φώτα και πινακίδα έξτρα (που τα διαθέτει η Thule). Τώρα δεν έχω ακούσει για περίπτωση κλήσης αλλά είναι παράνομη 100%.

xtravaganzagold
Εικόνα xtravaganzagold
Απών/απούσα

..οτι η ασφαλιστικη σου δε σε καλύπτει , ειτε εχεις μικτη ειτε απλη ασφαλεια .
Το γνωριζω απο πρωτο χερι

saat
Απών/απούσα

Θα το κοιτάξω και το θέμα με το υπουργείο, μάλλον έχετε δίκιο. Μη γίνει καμιά στραβή και έχω τρεχάματα με την τροχαία!

contact