Βροχη-Κουραση-Τουμπα-Νεος ποδηλατης

15 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Marinhs
Εικόνα Marinhs
Απών/απούσα

Καλησπερα συμποδηλατες συμφορουμιτες!Λιγο οι απεργιες λιγο η βαρεμαρα...Αποφασισα σημερα να παω Αιγαλεω-Ομονοια ποδηλατωντας(ειχα και μια δουλειτσα).Αφού μπέρδεψα τους δρόμους στο γυρισμό και βγήκα Σύνταγμα, ανεβαίνοντας από τη Μητροπόλεως για να βγω Βασιλίσσης αμαλίας έγινε κάτι που δεν πίστευα ότι θα γίνει....επειδη ο δρομος ηταν ελαχιστα ανηφορικός σηκωθηκα για ορθοπεταλο..ο δρομος ηταν βρεγμενος κ εγω κουρασμενος (ειχα τη φαεινη ιδεα να μη φαω τιποτα πριν ξεκινησω...).σε ενα σημειο του δρομου ειχε μια λακουβα δολοφονικη που δυστυχως δεν ειδα..Με λιγα λογια εφαγα μια σούπα όλη δικιά μου!Σαβούρδιαστηκα στο δρόμο και μέσα στην ατυχία μου ήμουν τυχερός που δεν πέρναγε αμάξι από πίσω μου να βρεθώ στους τροχούς του!.
Δεν πιστευα ποτε οτι θα φαω τουμπα στο "ασχετο"...
Το τουμπελεο το εφαγα γιατι ημουν κουρασμενος και δεν εδινα πολυ προσοχη στο δρομο...
Πηρα τουλαχιστον ενα μαθημα και απο εδω και περα θα ειμαι 100% σε ολα!Και πανω απ'ολα δεν θα πηγαινω φετες στο δρομο ωστε να κουραζομαι πολυ...
Να ρωτησω και κατι μιας και μιλαω για τουμπες..Το ποδηλατο φαινεται "ενταξει" μετα την τουμπα.Πρεπει να κοιταξω κατι συγκεκριμενο στο ποδηλατο μετα την φουρκα;

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
Columbus discov...
Εικόνα Columbus discovers Cro-moly
Απών/απούσα

Δες αν εχει στριψει καθολου το τιμονι, κι αν οταν πηγαινεις ευθεια, το τιμονι "δειχνει" ευθεια.
Ελεγξε αν αλλαζουν οι ταχυτητες, οπως αλλαζαν πριν απο την τουμπα (δεν λεω αν αλλαζουν σωστα, γιατι και πριν την τουμπα μπορει να μην αλλαζαν σωστα).
Ριξε μια ματια στους τροχους, και για την ακριβεια στις ζαντες. Δες αν τα στεφανια γυριζουν ισια, η αν γυριζοντας ανεβοκατεβαινουν η "παιζουν" δεξια-αριστερα.
Οι μανεττες των φρενων ειναι ενταξει; Ελεγξε τις για στραβωμα.

Εν γενει, προσεξε αν κατι στο ποδηλατο (η το ιδιο το ποδηλατο) λειτουργει διαφορετικα η εχει την αισθηση οτι λειτουργει διαφορετικα.
Αν διαπιστωσεις καποια αλλαγη στην αισθηση η την συμπεριφορα, τοτε προχωρας και το ψαχνεις περισσοτερο.

kynhgos77
Απών/απούσα

Τσεκαρε οτι σου ειπε ο columbus. Eπισης οπως ακριβως ειπες, να μην πηγαινεις φετες οταν εχεις δυναμεις. Η οικονομικη οδηγηση ισχυει και στο ποδηλατο.

Marinhs
Εικόνα Marinhs
Απών/απούσα

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!Λοιπόν...βρηκα καποια προβληματακια..η μια μανετα ηταν στραβη...Ο μπροστα τροχος φαινεται οτι πηγαινει λιγο δεξια και αριστερα...το καταλαβα επειδη πλησιαζει κ απομακρυνεται απο τα τακακια φρενων.Ο πισω τροχος ενω κραταω το ποδηλατο στον αερα και γυρναω τον τροχο ειναι λες και με "τραβαει" πανω κατω...Θελουν ακτινολογηση να φανταστω;
Φτου ρε π0υsti μου..ειναι και 2 ημερων ποδηλατο..

kynhgos77
Απών/απούσα

Marinhs wrote:
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!Λοιπόν...βρηκα καποια προβληματακια..η μια μανετα ηταν στραβη...Ο μπροστα τροχος φαινεται οτι πηγαινει λιγο δεξια και αριστερα...το καταλαβα επειδη πλησιαζει κ απομακρυνεται απο τα τακακια φρενων.Ο πισω τροχος ενω κραταω το ποδηλατο στον αερα και γυρναω τον τροχο ειναι λες και με "τραβαει" πανω κατω...Θελουν ακτινολογηση να φανταστω;
Φτου ρε π0υsti μου..ειναι και 2 ημερων ποδηλατο..
Λιγο το κακο, δεν ειναι τιποτα αυτα. Ουτως η αλλως ενα καινουριο ποδηλατο μετα απο καποιες βολτες καλο ειναι να του κανεις μια ακτινολογηση.

Marinhs
Εικόνα Marinhs
Απών/απούσα

Και κατι τελευταιο..Που θα βρω ενα καλο μαστορα στο αιγαλεω για ακτινολογηση;
Γιατι σημερα ενα φαναρι στη σχαρα πηγαν να μου βαλουν και μου το εβαλαν αναποδα και ακουμπαγε στο λασπωτηρα...Και οταν του ειπα οτι ειναι αναποδα ο απιστευτος μου λυγισε την υποδοχη στη σχαρα..τι να πω.ασχετο αλλα ηθελα να το πω.

Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

τελικά πήρες δρόμου που έλεγες? Ποιο?

retarded_crew
Εικόνα retarded_crew
Απών/απούσα

Marinhs wrote:
Αφού μπέρδεψα τους δρόμους στο γυρισμό και βγήκα Σύνταγμα, ανεβαίνοντας από τη Μητροπόλεως για να βγω Βασιλίσσης αμαλίας

αφού τελειώσεις με το ποδήλατο κάνε κάτι κ με τον προσανατολισμό σου αν γίνεται. κ πάντως χαρά στο κουράγιο σου να κατεβαίνεις κέντρο με το ποδήλατο τέτοιες μέρες

Marinhs
Εικόνα Marinhs
Απών/απούσα

Roul wrote:
τελικά πήρες δρόμου που έλεγες? Ποιο?

Όχι, πήρα τουρισμού!Πούλησα το ideal αλλά δεν το μετάνιωσα..
ΠΑΡΕ ΝΑ δεις!!

retarded_crew wrote:
αφού τελειώσεις με το ποδήλατο κάνε κάτι κ με τον προσανατολισμό σου αν γίνεται. κ πάντως χαρά στο κουράγιο σου να κατεβαίνεις κέντρο με το ποδήλατο τέτοιες μέρες

Τι να κάνω..Επαρχιώτης είμαι..Δεν κατέχω απο Αθήνα.

Επειδή σήμερα ήρθα Άγιο Ελευθέριο(πάλι με το ποδηλατάκι, έσταξα..)και θα μείνω για κάμποσες μέρες, ξέρετε κανα μάστορα καλό στην πατησίων για ακτινολόγηση;;

retarded_crew
Εικόνα retarded_crew
Απών/απούσα

Marinhs wrote:

Τι να κάνω..Επαρχιώτης είμαι..


κ γω το ίδιο. αλλά που κολλάει αυτό με την τρελή κινηση τελευταίων ημερών κ με τον σκατόκαιρο καπάκι

Marinhs
Εικόνα Marinhs
Απών/απούσα

retarded_crew wrote:

κ γω το ίδιο. αλλά που κολλάει αυτό με την τρελή κινηση τελευταίων ημερών κ με τον σκατόκαιρο καπάκι

Α!Εγώ απάντησα στο θέμα του προσανατολισμού.

Για την κίνηση που λές, καλύτερα είναι για εμένα γιατί δεν με καθυστερεί..Βασικά με "συμφέρει" να έχει κίνηση..
Όσο για τον καιρό που λές..Τι να σου πώ..Δεν λέω, έχει σκατόκαιρο..Αλλά στα μισά της διαδρομής όταν σε πιάνει η βροχή δεν λέει να γυρίσεις πίσω!

strouf
Εικόνα strouf
Απών/απούσα

έπεσες επειδή σε εκείνο το σημείο η ασφαλτος έχει αυλάκι από το βάρος των λεοφωρείων που περνάνε από το σημείο.
Εγώ είμαι που σε ρώταγα γιά το ποδήλατό σου, αμέσως μετά!
Πάντως δε φαντάζομαι αυτή η πτώση να προξένησε κάτι στο ποδήλατο!

Marinhs
Εικόνα Marinhs
Απών/απούσα

Στρούφ!Χαχαχαχ!Κοίτα να δείς...Που να φανταστώ και εγώ...
Υποψιάστηκα ότι είσαι ποδηλάτης γιατί με ρώταγες για το ποδήλατο, αλλά δεν φαντάστηκα οτι θα μπαίνεις και podilates!

Ναι, δεν το περιέγραψα πολύ καλά!Αυλάκι ήταν για την ακρίβεια..Και ήταν και πολύ λείο...Σε συνδυασμό και με τη βρεγμένη άσφαλτο...

Την είδες απο την αρχή την πτώση;Όταν έπεσα ξαφνιάστηκα πολύ και δεν κατάλαβα ούτε θυμάμαι πώς έπεσα...
Μόνο το αυλάκι κοίταξα όταν σηκώθηκα γιατί απόρησα για το πώς έφαγα την τούμπα...
Δεν έπαθε κάτι το σπουδαίο γιατί το καβάλησα σήμερα και δεν είδα κάτι περίεργο.Μόνο η μανέτα στράβωσε και η σέλα πήγε λίγο πιο πίσω(κουφό).
Οι τροχοί απλώς πηγαίνουν λίγο δεξιά αριστερά και πάνω κάτω.

Ρε σύ δεν μου το λεγες εκείνη τη στιγμή να το κοιτάξεις!Που να ξερα..Απο την ταραχή μου εκείνη τη στιγμή δεν ήμουν σε φάση για συζήτηση.χαχαχ.

Columbus discov...
Εικόνα Columbus discovers Cro-moly
Απών/απούσα

...ειναι ο Αλτιπαρμακης. Ανοιγει μετα το μεσημερι, μεχρι αργα το βραδυ.
Αφου ρωτησες για καλη ακτινολογηση στο κεντρο.

retarded_crew
Εικόνα retarded_crew
Απών/απούσα

Columbus discovers Cro-moly wrote:
...ειναι ο Αλτιπαρμακης..
Αφου ρωτησες για καλη ακτινολογηση στο κεντρο.

να σε ρωτήσω κ γω κάτι? βρήκες παπά θα πεις. άμα σε πρήζω πες το ελεύθερα