Λάμπες "οικονoμίας": το Μεγάλο Λάθος(?)

38 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Elderly biker
Εικόνα Elderly biker
Απών/απούσα

http://www.artcreation.gr/lena/1185_lambes/Meros_1.pdf
http://www.artcreation.gr/lena/1185_lambes/Meros_2.pdf
http://www.artcreation.gr/lena/1185_lambes/Meros_3.pdf

Παρουσιάζω αυτή την μελέτη(βιβλίο), εφ' όσον έπεσε στην αντίληψή μου, χωρίς να παίρνω θέση -προς το παρόν- αφού κι εγώ επεξεργάζομαι τα στοιχεία...

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
logon
Εικόνα logon
Απών/απούσα

Παραθέτω ένα μόνο απόσπασμα από την επιχειρηματολογία που χρησιμοποιέι ο "επιστήμονας"...
"Ένα ακόμα μέγα μειονέκτημα αποτελεί η αδυναμία των ΣΛΦ να συνυπάρξουν με ποικίλα φωτιστικά σώματα και κυρίως με ανεμιστήρες οροφής". Ναι, δεν μπαίνει όυτε στο πορτατίφ της συγχωρεμένης προγιαγιάς μου που μου άφησε για να την θυμάμαι...

Ο τύπος είναι εμπαθής και υπερβάλει αρκετά. Για τους λαμπτήρες εξοικονόμησης το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να τους εναποθέτουμε σε συγκεκριμένα σημεία-καταστήματα προς ανακύκλωση. Εάν σπάσουν, μαζεύουμε με προσοχή τα κομμάτια (όχι με γυμνά χέρια) και πάλι τα ανακυκλώνουμε. Εδώ υπάρχει κενό ενημέρωσης.

Αναρωτιέμαι όταν του έπεφτε από τα χέρια και έσπαγε το θερμόμετρο του τύπου,(που περιέχει 100άδες φορές περισσότερο υδράργυρο),τι έκανε; καλούσε την ΕΜΑΚ;

dvm
Απών/απούσα

Πάντως εγώ ως τώρα έχω μείνει ευχαριστημένος. Ο πρώτος λαμπτήρας που μου κάηκε τον είχα περίπου 8 χρόνια. Δεν νομίζω ότι κράτησε λίγο.

GeorgeHH
Απών/απούσα

Τα περισσότερα στη ζωή μας είναι άχρηστα τι μένει να κάνουμε?

να πέσουμε στο γκρεμό?

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Δεν έχει νόημα η συζήτηση αυτή. Οι λαμπτήρες πυρακτώσεως σταμάτησαν να βγαίνουν οπότε λάθος ή όχι δεν υπάρχει επιλογή.

Parhs
Απών/απούσα

Δε σταμάτησαν και τελείως να βγαίνουν!
Οντως πρακτικα για μερικα φωτιστικα ειναι αχρηστοι και μπορω να το επιβεβαιώσω και εγώ.Δηλαδη πρεπει να αλλαχτουν και φωτιστικα σε μερικες περιπτώσεις.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

Πέραν του αν βγαίνουν ή όχι
το θέμα είναι αν έχεις δίκιο ο τύπος
γιατί κάπου έπεσε το μάτι μου
ότι υπήρχε εναλακτίκη λύση απο general electric και δεν πέρασε
το θέμα είναι αν είναι πολιτικοοινομικά παιχνίδια που παίζονται πάνω στην υγεία μας?
ή όντος έρευνα για να βελτιωθεί η ζωή στον πλανήτη που ζούμε?

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

.

tkant
Εικόνα tkant
Απών/απούσα

O "επιστήμονας" πρέπει να το κοιτάξει αυτό. Ασθένειες τύπου συνομοσιολογίας ή Ευαγγελατισμούς της σκέψης πρέπει να τις αναφέρουμε στο γιατρό μας αμέσως και να μην το αφήνουμε θεωρώντας ότι είναι κάτι που θα περάσει. Ή να πηγαίνουμε σε κάποιο τηλεοπτικό κανάλι να το αναφέρουμε και αυτοί να μας κάνουν παρουσιαστές ειδήσεων, τουλάχιστον να βγάζουμε και κανένα φράγκο από την ασθένειά μας.

Automation
Εικόνα Automation
Απών/απούσα

Αν χρειάζεστε μια εμπεριστατωμένη άποψη περί του μέλλοντος του φωτισμού, γνωρίζετε από ηλεκτρονικά και διαβάζετε άνετα Αγγλικά κείμενα, τότε ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω άρθρο:

http://www.spectrum.ieee.org/semiconductors/optoelectronics/the-leds-dar...

Elderly biker
Εικόνα Elderly biker
Απών/απούσα

@ automation, αναφέρεται κάτι σχετικό στην σελίδα 104 του βιβλίου.
Πάντως, ενδιαφέρον το link σου, αν και δεν γνωρίζω τόσο καλά αγγλικά...
Κι από μεταφράσεις στο διαδίκτυο... άστα να πάνε...

Τώρα... για το βιβλίο, θα πω τη γνώμη μου αφού θα το έχω διαβάσει όλο και θα έχω μελετήσει διεξοδικά τα στοιχεία...

Automation
Εικόνα Automation
Απών/απούσα

Υπάρχουν ακόμα αρκετά προβλήματα με τα OLED και γίνονται έρευνες. Πιστεύω όμως ότι σύντομα θα αλλάξουν άρδην τα πράγματα σε ότι αφορά τον φωτισμό. Το web site που παρέθεσα είναι μία πολύ καλή και ιδιαίτερα αξιόπιστη πηγή για τεχνολογικά θέματα και μπορεί να βρει κανείς πάρα πολλές πληροφορίες.
Δυστυχώς, μόνο στα Αγγλικά.

marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

Συγγνώμη που ξεθάβω το θέμα αλλά θα ήθελα να σας ενημερώσω για κάτι που μπορεί να σας ενδιαφέρει σχετικά με τις λάμπες οικονομίας.
Στο σπίτι μου δεν έχει μείνει πλέον καμία και έχω επαναφέρει ξανά λάμπες πυρακτώσεως.
Γιατί; Γιατί αυτές τις μέρες με τις βυθίσεις ρεύματος που έκανε εδώ στην περιοχή, ΕΣΚΑΣΑΝ.
Ανατινασσόντουσαν πάνω στα φωτιστικά, ( γιατί δεν έγινε μόνο σε ένα από αυτά), και έμενε μόνο η βάση επάνω. Το γυαλί έπεφτε θρύψαλα στο πάτωμα. Μετά τις πρώτες τρεις, εννοείται ότι δεν περίμενα να σκάσουν και άλλες, έφυγαν όλες από όλα τα φώτα.
Αυτό τελικά που έλεγε το αρχείο δεν είναι εντελώς λάθος. Όντως σκάνε και όντως έχουν πρόβλημα με τις αλλαγές στην τάση του ρεύματος.
Είχα και πρόβλημα να μαζέψω τα γυαλιά από το πάτωμα, γιατί διάβασα ότι δεν πρέπει να τα τραβήξεις με την ηλεκτρική, ( ούτως ή άλλως δεν κάνει γιατί μπορεί να σου σκίσει την σακούλα της σκούπας), και είδα και έπαθα να τα μαζέψω τελικά με γάντια, σκουπάκι και πλαστικά δοχεία όπου έκλεισα μέσα τα θρύψαλα.

Και που να τις πας να τις πετάξεις τώρα αυτές;
Η ανακύκλωση που έχουν εδώ στην περιοχή είναι οι μπλε κάδοι που τα αντικείμενα προς ανακύκλωση μπαίνουν χύμα μέσα. Τι να τις κάνω τις λάμπες, σπασμένες και μη;

knimo
Απών/απούσα

Για ηλεκτρικές συσκευές, λαμπτήρες και ένα σωρό αντικείμενα που δε μπαίνουν στους μπλε κάδους υπάρχει το electrocycle.gr. Εκεί μπορεί κανείς να δει τι συσκευές γίνονται δεκτές
(http://www.electrocycle.gr/new/index.php?option=com_content&view=categor...)
και που βρίσκονται τα σημεία συλλογής ανά την Ελλάδα
(http://www.electrocycle.gr/new/index.php?option=com_sobi2&Itemid=92)

Elderly biker
Εικόνα Elderly biker
Απών/απούσα

Όντως είναι πρόβλημα λόγω του περιεχομένου υδραργύρου...

Πάντως, μου φαίνεται περίεργο να έσκασαν από διακοπή ρεύματος. Εγώ, χρησιμοποιώ λάμπες οικονομίας εδώ και 18 χρόνια σε όλο το σπίτι και ουδέποτε κάηκαν από διακοπή ρεύματος ή από αυξομείωση της τάσης, εκτός αν η αυξομείωση αυτή ήταν οριακή... Και όσες στην πορεία μου έχουν καεί, λόγω ηλικίας, κάηκαν ακέραιες και ουδέποτε έσκασαν...

Καλό είναι όταν σπάσει - ειδικά - να μην έρθετε σε επαφή με τα θρύψαλα μαζεύοντάς τα, και να στείλετε τα ηλεκτρονικά αυτά σκουπίδια στα σημεία που αναφέρθηκαν...
Επίσης μπορούν να δεχτούν καμένες ηλεκτρονικές λάμπες τα "στέκια" που δέχονται μπαταρίες για ανακύκλωση, όπως: Γερμανός κ.α. Εγώ όσες φορές τις έχω πάει, τις έχουνε δεχτεί...

SpyrosV
Εικόνα SpyrosV
Απών/απούσα

όταν σκάνε οι λάμπες παίζει θέμα βραχυκύκλωσης λόγω υγρασίας.

Ο υδράργυρος δεν είναι επικολλημένος; νομίζω το αλογόνο είναι που αιωρείται;

Royaloak
Απών/απούσα

Μου φωτίσατε ένα φοβερό φαινόμενο, που παρατήρησα στην Άνδρο φέτος, που αντικατέστησα τις λάμπες τις κλασσικές με λάμπες εξοικονήμησης ενέργειας. Ευχαριστώ. Εκεί έχουμε πήξει απ' τις διακοπές και την αυξομείωση της τάσης. Έχουν χαλάσει και κανα δυό τηλεοράσεις δυστυχώς. Οι λάμπες λοιπόν ολοκαίνουργιες εξουδετερώνονταν σε μια δυό μέρες και δεν καταλάβαινα πώς και γιατί. Νόμιζα ότι ήταν σκάρτες απ' τη μάνα τους...

george_
Απών/απούσα

Ενημερωτικά και ελπίζoντας ότι μπορεί να βοηθήσω κάποιους, αναφέρω αυτό που μου έτυχε όταν περίπου πρίν 1 μήνα αγόρασα 2 ηλεκτρονικούς λαμπτήρες Philips από Γνωστή αλυσιδα Supermarket. Την 3η μέρα ο ένας σταμάτησε να λειτουργεί και εδώ αρχίζει η "περιπέτεια".

Πάω χαρούμενος και γεμάτος αυτοπεποίθηση στο SuperMarket έχοντας υπ'όψη τα αναφερόμενα εδώ >> για να πληροφορηθώ λίγο αργότερα από την "Υπεύθυνη Παραγγελιών" και ΟΧΙ από τον "Διευθυντή καταστήματος" ότι πρέπει να μεταβώ στην ίδια τη Philips (!!!!) για να αντικαταστήσω τον λαμπτήρα μου περίπου 25χλμ μακριά δλδ.

Εκεί αρχίζουν να μου ανάβουν τα λαμπάκια και ο μόνος λόγος που ηρεμώ είναι επειδή απέναντί μου έχω την "υπεύθυνη" που δεν είναι άλλη από μία ηλικιωμένη γεμάτη αφοσίωση υπάλληλο που μετά από πολλά έτη στον πάγκο τυριών και ταμείου έγινε "υπεύθυνη" αφού έτσι λειτουργούν τα σούπερμάρκετ. Υποθέτω βέβαια ότι και ο "διευθυντής" απο κάπου έχει αρχίσει και αυτός και λέω να φύγω προτού ξεστομίσω βαρiές κουβέντες.. Το πρόβλημα τελικά δεν είναι
οι υπάλληλοι αλλά το απρόσωπο σχήμα που ερμηνεύει με δικό του τρόπο και κατά τα λεγόμενα "ανωτέρων" (απο τα κεντρικά ίσως???) το πως θα χειριστεί κάθε αντιδικία με πελάτη. Απορώ δλδ για χαλασμένο γιαούρτι θα με στέλνανε στην ΘΗΒΑ στο εργοστάσιο γάλακτος....???

Μη βλέποντας προκοπή κ χαίρι αποφασίζω να επικοινωνήσω με τη Philips Ελλάδας. Στο ιντερνετ η φόρμα συμπλήρωσης παραπόνων ανακαλύπτω ότι δε λειτουργεί ούτε με IE ούτε με Opera και απλά περιμένω να ξημερωσει η επόμενη μέρα για να πάρω τηλέφωνο στη γραμμή 800 χχχ. Οταν λοιπόν επικοινωνώ μου ζητούν τα στοιχέια μου και τη διεύθυνση κατοικίας και με ενημερώνουν οτι σε 10 εργάσιμες το πολύ θα έχω στα χέρια μου καινούργιο λαμπτήρα.

Εχω βέβαια ενημερώσει και τη προστασία καταναλωτή όπου μου είπαν ότι θα πρέπει να ξαναεπικοινωνήσω για καταγγελία ΜΟΝΟ εάν δε με ικανοποιήσει και η ΦΙΛΙΠΣ. ! !
(Δε ξέρουν αυτά που αναφέρει το TVXS παραπάνω ή γράφει μπούρδες εκεί ?)

Επισκέπτομαι κατάστημα ΚΑΥΚΑΣ με ηλεκτρολογικό υλικό και τους ρωτάω τί θα έκαναν αυτοί σε παρόμοια περίπτωση και η απάντηση βέβαια είναι η λογική: "Για έναν ΛΑΜΠΤΗΡΑ θα στον αντικαθιστούσαμε" ! ! επιβεβαιώνοντας έτσι τα γραφόμενα στο TVXS

Μετά από 1 εβδομάδα ανακαλύπτω ταχυδρομικό πακέτo αφημένο στην εξώπορτα με Διεύθυνση αποστολέα Philips EindHoven HOLLAND με περιεχόμενο έναν λαμπτήρα διαφορετικού μεγέθους και συνοδευτική επιστολή στα αγγλικά κάποιου Ολλανδού Βαν Μπροκελεν πχ (την έχω φυλάξει την επιστολή αλλα τώρα δεν έχω scanner πρόχειρο)
με τα "were sorry to learn that you were not satisfied...." klp klp

Να χέσω την οικολογική τους ευαισθησία που έστειλαn ολόκληρο Πακέτο αεροπορικώς για ένα Κωλο λαμπτήρα των 6 Ευρώ ! !

ccr
Εικόνα ccr
Απών/απούσα
marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

Εχθές το βράδυ έσκασε άλλη μία. Νόμιζα ότι τις είχα αντικαταστήσει όλες με πυρακτώσεως αλλά είχα ξεχάσει μία στο υπόγειο. Μπήκα να λαδώσω λίγο το ποδήλατο και στο πεντάλεπτο έσκασε και αυτή η λάμπα, ( και κόντεψα να πάθω ανακοπή από την τρομάρα που πήρα).
Η τάση δεν είναι σταθερή στην περιοχή και φαίνεται ότι όταν κάνει αυτές τις βυθίσεις το ρεύμα ξετινάζει ( ή τινάζει διαλέξτε ) αυτές τις συγκεκριμένες λάμπες. Μπορεί αυτές που έχω εγώ να ήταν και ελαττωματικές, ( αλλά δεν ήταν και όλες αγορασμένες από το ίδιο μέρος και ούτε της ιδίας μάρκας).

Anyway. Και μόνο που καταστρέφονται με αυτόν τον τρόπο για μένα δεν αποτελούν ούτε ασφαλή ούτε και ενδεδειγμένη λύση, είτε για να κάνει κάποιος οικονομία, είτε για να κάνει οικολογία. Εμένα η όλη ιστορία με αυτές τις λάμπες μου κάνει πλέον για ένα εμπορικό κόλπο που στόχο έχει να τονώσει μία συγκεκριμένη βιομηχανία, ( αυτήν που φτιάχνει αυτές τις λάμπες), χωρίς αυτή η τεχνολογία να έχει δοκιμαστεί όπως πρέπει και να πληρεί κάποιους στοιχειώδεις κανόνες ασφάλειας.

Η ερώτηση μου είναι γιατί καθιερώθηκε δια νόμου η χρήση τους στην ΕΕ και γίνεται προσπάθεια να μας πείσουν ότι αυτά τα πράγματα δουλεύουν όπως πρέπει. Δεν δουλεύουν όπως πρέπει, είναι επικίνδυνα,( αυτό μου λέει η εμπειρία μου) τα υλικά που χρησιμοποιούνται είναι και αυτά τοξικά και μόνο κάτι καλύτερο προς το περιβάλλον δεν μου φαίνεται ότι κάνουν. Πόσω μάλλον στην τσέπη μας. ( τις είχα πληρωμένες ξέρετε τις 4 λάμπες που έσκασαν ).

Οικολογία και οικονομία λοιπόν του κ*λου..

Η μικρή συμβουλή μου.. Βγάλτε τες τουλάχιστον από τις κρεβατοκάμαρες και από τα παιδικά δωμάτια... Μη πιαστούμε στον ύπνο και κάνουμε και κακό σε αυτούς που δεν φταίνε τίποτα.

tkant
Εικόνα tkant
Απών/απούσα

marlene wrote:
Anyway. Και μόνο που καταστρέφονται με αυτόν τον τρόπο για μένα δεν αποτελούν ούτε ασφαλή ούτε και ενδεδειγμένη λύση, είτε για να κάνει κάποιος οικονομία, είτε για να κάνει οικολογία. Εμένα η όλη ιστορία με αυτές τις λάμπες μου κάνει πλέον για ένα εμπορικό κόλπο που στόχο έχει να τονώσει μία συγκεκριμένη βιομηχανία, ( αυτήν που φτιάχνει αυτές τις λάμπες), χωρίς αυτή η τεχνολογία να έχει δοκιμαστεί όπως πρέπει και να πληρεί κάποιους στοιχειώδεις κανόνες ασφάλειας.

Καλή μου marlene
Η ιστορία με τις λάμπες δεν είναι κάποιο εμπορικό κόλπο για να τονώσει κάποια βιομηχανία, αφού οι ίδιες βιομηχανίες που έβγαζαν και τις συμβατικές βγάζουν και τις λάμπες νέας τεχνολογίας. Από οικονομική άποψη έρχεται το ίδιο σε μία τέτοια βιομηχανία αφού μία λάμπα νέας τεχνολογίας είναι μεν ακριβότερη αλλά έχει διάρκεια ζωής πολλαπλάσια από μία συμβατική.
Το σίγουρο είναι ότι κάνουν οικονομία στο ρεύμα αφού μία "νέας" καταναλώνει 10 μονάδες ρεύμα ενώ μία "παλιά" περίπου 60 μονάδες ρεύμα.
Επί του προκειμένου τώρα.
Καταλαβαίνω την τρομάρα που πήρες με το να σκάνε οι λάμπες σπίτι και να δημιουργούν μια πασχαλινή ατμόσφαιρα χωρίς προειδοποίηση. Όμως..........

Για να θυμηθούμε λίγο φυσική γυμνασίου: Η ισχύς ισούται με την ένταση επί την τάση W=VxA (Watt=Volt x Amper). Τι γίνεται λοιπόν; Όταν η καλή μας η ΔΕΗ δεν έχει επαρκές φορτίο για να καλύψει το δίκτυο, η τάση πέφτει. Για να συνεχίσει αδιάλειπτα η παροχή η ΔΕΗ αυξάνει την ένταση (αντί να αυξήσει με πρόσθετη παροχή την τάση)ώστε η παραγόμενη ισχύς να είναι η ίδια.
Οι λάμπες τώρα επειδή ακριβώς είναι νέας τεχνολογία και δεν έχουν μια απλή αντίσταση, απαιτούν κάποια στάνταρ τάσης και έντασης που δεν θα έχουν υπέρμετρες διακυμάνσεις. Όταν αυξάνει σε μεγάλο βαθμό η ένταση και ξεπεράσει το όριο λειτουργίας της λάμπας η λάμπα σκάει.
Σίγουρα οι παλαιοί λαμπτήρες ήταν πιο ανθεκτικοί αλλά το πρόβλημα δεν βρίσκεται στους νέους λαμπτήρες αλλά στην ΔΕΗ που δεν παρέχει στους καταναλωτές σταθερή, αδιάλειπτη παροχή χωρίς διακυμάνσεις με τάση 210 - 230V όπως αναγράφεται στο συμβόλαιο της.
Κάτι σχετικό. Πως λειτουργεί ακόμα το pc σου με αυτή την κατάσταση; έχεις laptop ή desktop με ups?

shaka
Εικόνα shaka
Απών/απούσα

παλιά τις φτιάχνανε καλύτερα τις λάμπες πάντως!

cdouvis
Απών/απούσα

ccr wrote:
http://blogs.telegraph.co.uk/...global-warming/[/quote]

Καλά αυτά που γράφει αυτό το blog είναι αχαρακτήριστα. Το μόνο που είναι αλήθεια είναι ότι υπάρχει κάποιο πανεπιστήμιο που του ζητούσαν να δώσει τα email του στη δημοσιότητα (δεν έχω καταλάβει ποιος και με ποια αρμοδιότητα) και αυτό αρνούνταν. Φαινεται ότι αληθεύει επίσης και το ότι κάποιοι τα υπέκλεψαν και τα έβγαλαν στη δημοσιότητα. Αλλά αυτά που αναφέρει το blog είναι επιστημονική φαντασία ξεροσφύρι

Και δεν χρειάζεται να είσαι κλιματολόγος για να καταλάβεις ότι αυτά τα "αποσπάσματα απο email" που δημοσιεύει είναι 100% κατασκευασμένα. Ακόμα και να είχαν γίνει αυτές οι συζητήσεις δεν θα το πιστέψω ούτε σε χίλια χρόνια ότι εγιναν γραπτώς και όχι ψιθυριστά και με χίλιες προφυλάξεις

Να τολμήσω την υπόθεση ότι αυτή η εφημερίδα στο λινκ είναι ένα από τα περίφημα εγγλέζικα tabloids που βάζουν κάτω σε φαντασία και έλλειψη δημοσιγραφικής δεοντολογίας ακόμα και τα δικά μας?

Η ανθωπογενής κλιματική αλλαγή έχει πια επιβεβαιωθεί και τα μεγάλα βιομηχανικά συμφέροντα που δεν θέλουν να δουν πιο μπροστά από τη μύτη τους προσπαθούν με νύχια και με δόντια να συνεχίσουν τη δουλειά τους σαν να μην έτρεχε τίποτα. Υπάρχουν στρατιές από πληρωμένους (αλλά και άμισθους γραφικους φαν των θεωριών συνομωσίας :ο) γραφιάδες που προσπαθούν να πείσουν τον κόσμο για αυτο που οι ειδικοί δεν έχουν πια καμιά αμφιβολία

Elderly biker
Εικόνα Elderly biker
Απών/απούσα

...εγώ το διάβασα και έβγαλα κάποια συμπεράσματα...
Στη συνέχεια θα σας παραθέτω τα σημεία που θεωρώ σημαντικά για την δέουσα προσοχή μας.

Κανείς δεν φέρνει αντίρρηση για το ότι οι λαμπτήρες οικονομίας - υπό νορμάλ συνθήκες - έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής και σαφώς μικρότερη κατανάλωση...
Ωστόσο, πέρα από τις υπερβολές του συγγραφέα που με λίγη μελέτη διακρίνει κανείς υπάρχουν σημεία στην όλη υπόθεση που χρήζουν ιδιαίτερης προσοχής. Τα παραθέτω όπως τα διάβασα στο βιβλίο:

Elderly biker
Εικόνα Elderly biker
Απών/απούσα

"...Αποσιωπάται το γεγονός ότι η τεχνολογία έχει τη δυνατότητα να παράγει λαμπτήρες πυράκτωσης τέρατα εξοικονόμησης ενέργειας, δεδομένου ότι μπορούν να εκπέμπουν φως ισοδύ ναμο με 100W ενώ έχουν ισχύ 40W.(Σελ. 244) Αποσιωπάται επίσης το γεγονός ότι η General Electric μπορεί να παράγει λαμπτή ρες πυράκτωσης όχι απλά ισοδύναμους με τους ΣΛΦ αλλά με καλύτερη ενεργειακή απόδοση..."

"...Μια εξαιρετικά ισχυρή ακτίνα λέ ιζερ έχει τη δυνατότητα να μετατρέ πει συνηθισμένη λυχνία πυράκτωσης σε λαμπτήρα εξοικονόμησης, αναφέ ρουν ερευνητές στο χώρο τής οπτικής τού Πανεπιστημίου Rochester. Η δια δικασία μετατρέπει το φως λαμπτήρα πυράκτωσης 60W, σε 100W, διατηρώ ντας ταυτόχρονα την κατανάλωση στα 60W, κάνοντας έτσι τον λαμπτήρα πυ ράκτωσης φθηνότερο στην αγορά και παράλληλα να ακτινοβολεί με φως πε ρισσότερο ευχάριστο από εκείνο ενός συμπαγούς λαμπτήρα φθορισμού.
Αυτή είναι η πρώτη πρόταση από την ανακοίνωση πανεπιστημίου με την οποία η επιστήμη έρχεται να δώσει την κατάλληλη λύση σε προβλήματα ανθρώπινης υγείας και ρύπανσης τού περιβάλλοντος από τους ΣΛΦ.
Το σημαντικότερο όλων είναι αυτό που μένει να παρακολουθήσουμε, καθώς θα εξελίσ σονται τα γεγονότα. Δηλαδή, εάν πανίσχυρες δυνάμεις θα «θάψουν» καταλλήλως αυτή τη συγκλονιστική ανακάλυψη ή θα βρει τελικά εφαρμογή στους λαμπτήρες πυράκτωσης για να δούμε ένα είδος πραγματικά οικολογικού φωτός μέσα από τα «πράσινα» σκοτάδια μας.
Λεπτομερής ανάλυση αυτής τής άκρως επαναστατικής ανακάλυψης, η οποία χρηματοδο τήθηκε από το γραφείο Επιστημονικής Έρευνας τής Πολεμικής Αεροπορίας των ΗΠΑ δημο σιεύεται στο «Physical Review Letters»..."

tkant
Εικόνα tkant
Απών/απούσα

......όμως φίλε Elderly, το 60w κατανάλωση - 100w απόδοση μιας συμβατικής λάμπας και με τη μεσολάβηση ενός συστήματος που δεν αναφέρεται το κόστος του (Μια εξαιρετικά ισχυρή ακτίνα λέιζερ) δεν έχει καμία σχέση με το 60w κατανάλωση - 300w (περίπου) απόδοση που έχει μία λάμπα οικονομίας.
Είναι σίγουρο ότι εάν μια τέτοια κατασκευή που περιγράφεται ήταν εφικτή και οικονομική οι βιομηχανίες θα την προτιμούσαν.

Elderly biker
Εικόνα Elderly biker
Απών/απούσα

"..Επιπλέον, οι περισσότεροι από τους λαμπτήρες «οικονομίας» δεν μπορούν να τοποθετηθούν σε αυξομοιωτές φωτός, ούτε σε χρονοδιακόπτες..."

Ο συγγραφέας μιλάει για τα λεγόμενα ντίμμερ, όπου μπορεί κανείς να αυξομειώνει τον φωτισμό μια λάμπας πυρακτώσεως, όχι όμως και μιας ηλεκτρονικής λάμπας αφού κατά πως φαίνεται οι λάμπες οικονομίας δεν αντέχουν τις αλλαγές της τάσης με αποτέλεσμα πολλές φορές την έκρηξή τους...
Αυτός είναι και ο λόγος που δίκτυα με ασταθή παροχή τάσης πάνω από κάποια όρια έχουν συνέπειες ανάλογες με τα περιστατικά που αναφέρει η Marlene...

Και συνεχίζει παρακάτω...

"..Ένα ακόμα ανησυχητικό γεγονός που παραμένει υπό σκιάν είναι η σχέση των πράσινων λαμπτήρων με τις αντοχές και την ποιότητα τού δικτύου τής ΔΕΗ, αλλά και κάθε ΔΕΗ τού πλανήτη..."

Elderly biker
Εικόνα Elderly biker
Απών/απούσα

Είναι γνωστά τα σκάνδαλα που ξεσπούν κατά καιρούς γύρω από τα υλικά που χρησιμοποιούν οι κινέζοι στα προϊόντα τους... Μέσα σ' αυτό το πλαίσιο δείτε το παρακάτω απόσπασμα, αν σκεφτείτε ότι Κίνα και Ινδία είναι οι μεγαλύτεροι παραγωγοί λαμπτήρων οικονομίας, παγκοσμίως...

"..Η μάχη για το ποιος θα κερδίσει περισσότερα από τη μόδα των «πράσινων» λαμπτήρων έχει φουντώσει για τα καλά. Δύο χώρες, Κίνα - Ινδία, διατηρούν τα πρωτεία στη ρύπανση τού πλανήτη. Η «ολυμπιονίκης» Κίνα, (είναι ταυτόχρονα και o μεγαλύτερος αποδέκτης απορριμμάτων στον κόσμο), στέλνει ετησίως στην ατμόσφαιρα 6.000 περίπου εκατομμύρια τόνους διοξειδίου τού άνθρακα. Η Ινδία με 1.300 εκ. τόνους, διατηρεί την κούρσα τής ρύπανσης, ενώ ταυτόχρονα και οι δυο τους ακονίζουν τα μαχαίρια τους για το επερχόμενο τσιμπούσι.
Προσέξτε τον απίστευτα ωμό τρόπο με τον οποίο εκπρόσωπος μιας εκ των κορυφαίων εταιρειών που παράγουν κινέζικους συμπαγείς λαμπτήρες φθορισμού χάιδεψε τους Ινδούς παραγωγούς επειδή...... «Παρά το γεγονός ότι η Κίνα γεμίζει την αγορά τής Ινδίας με ηλεκτρονικά, η Ινδία παράγει ανώτερης ποιότητας είδη, σε σχέση με την Κίνα, όπως συμπαγείς λαμπτήρες φθορισμού και δεν θα πρέπει να φοβάται» (την Κίνα).
Με άλλα λόγια θα μπορούσαμε να το μεταφράσουμε ως εξής: «Εμείς κύριοι παράγουμε κατώτερης ποιότητας προϊόντα. Δεν έχουμε σκοπό να σας αφανίσουμε. Απλά θα πουλήσουμε στους κουτόφραγκους και στα αμερικανάκια τις λάμπες μας στις οποίες θα συμβαίνουν διαφορετικά από εκείνα που θα γράφονται στο περιτύλιγμα, για να τα κονομήσουμε και να καλπάζει το επίπεδο ανάπτυξής μας»... Επίσης, «μην ψάχνετε και πολλά - πολλά για ασφάλεια, ρύπανση από διαρροή υδραργύρου και άλλα τέτοια αναχρονιστικά», θα μπορούσε να προσθέσει ο εκπρόσωπος..."

marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

tkant wrote:
[...]Πως λειτουργεί ακόμα το pc σου με αυτή την κατάσταση; έχεις laptop ή desktop με ups?

Laptop που παίρνει ρεύμα από πολύμπριζο με ασφάλεια. Έχει κάψει μία ασφάλεια όσο μένω εδώ αλλά ούτε το laptop ούτε το τροφοδοτικό του έπαθαν τίποτα. Πιο πολύ το τροφοδοτικό φοβάμαι μη μου καεί. Το laptop λόγο μπαταρίας δύσκολα να πάθει κάτι.

Ερώτηση. Αφού η ελληνική ΔΕΗ αδυνατεί να παρέχει σταθερή τάση ρεύματος όπως υποτίθεται είναι υποχρεωμένη, τότε γιατί έχει γίνει υποχρεωτικό και για την Ελλάδα να υιοθετήσει αυτούς τους λαμπτήρες; Την ασφάλεια του κόσμου δεν την σκέφτηκε κανείς;
Έχω την αίσθηση ότι εισάγουν από τις Βρυξέλλες ότι θα τους έφερνε στο πιο ιδανικό σαν μοντέλο χωρίς να ρωτάνε αν είναι εφαρμόσιμο στις εκάστοτε χώρες.
Από την άλλη, σιγά την οικολογία που κάνουμε αλλάζοντας όλες τις λάμπες.
Δεν κάνουμε καμία γιατί η εταιρία που παράγει το ρεύμα είναι μία από τις πιο ρυπογόνες στην Ευρώπη. Αντί λοιπόν οι Ευρωπαίοι οικολόγοι μας να μεριμνήσουν ώστε να σταματήσει αυτό το χάλι στην ελληνική ΔΕΗ, απλά βγάζουν ένα φιρμάνι του στυλ "βάλτε λάμπες οικονομίας" και κοιμούνται το βράδυ με ήσυχη την συνείδησή τους.
Οι λάμπες πυρακτώσεως μπορούν να είναι εξαιρετικά οικονομικές στην κατανάλωση ρεύματος. Απλά δεν τις ανάβεις όλες μαζί όταν δεν τις χρειάζεσαι. Σιγά το τρομερό..Κοντά στο νου και η γνώση αν το θέλετε..

Elderly biker
Εικόνα Elderly biker
Απών/απούσα

"Το τελευταίο διάστημα έχουν διατυπωθεί διάφορες ανησυχίες σχετικά με τον υδράργυρο που περιέχουν οι λάμπες εξοικονόμησης, καθώς και για πιθανές επιπτώσεις στην υγεία από τη χρήση τους.
Σχετικά με αυτά τα θέματα, η Greenpeace δηλώνει τα εξής:
- Η ποσότητα υδραργύρου που περιέχεται σε μία λάμπα εξοικονόμησης είναι από 2 έως 5 μικρογραμμάρια, δηλαδή εκατό περίπου φορές λιγότερη από την ποσότητα που περιέχει ένα θερμόμετρο. Επιπλέον η τεχνολογία συνεχώς βελτιώνεται και μαζί της μειώνεται η ποσότητα υδραργύρου. Η ανακύκλωση των λαμπτήρων εξοικονόμησης βέβαια είναι απαραίτητη και γίνονται προσπάθειες προς αυτή την κατεύθυνση, παράλληλα με την απαγόρευση των συμβατικών λαμπτήρων πυρακτώσεως. Στην Ελλάδα την ανακύκλωση των χρησιμοποιημένων λαμπτήρων εξοικονόμησης αναλαμβάνει η «Ανακύκλωση Συσκευών Α.Ε.» (www.electrocycle.gr).
- Σε περίπτωση που σπάσει μία λάμπα εξοικονόμησης στο σπίτι μας, δεν υπάρχει λόγος για πανικό. Απλά κάνουμε ό,τι θα κάναμε αν έσπαγε ένα θερμόμετρο:
μαζεύουμε προσεκτικά τα θραύσματα με ένα πανί, ποτέ με γυμνά χέρια, και αερίζουμε το χώρο.
- Οι λάμπες εξοικονόμησης τελευταίας τεχνολογίας, αυτές δηλαδή που διατίθενται σήμερα στην αγορά, λειτουργούν σε υψηλές συχνότητες που δεν προκαλούν προβλήματα στην ανθρώπινη υγεία".

Elderly biker
Εικόνα Elderly biker
Απών/απούσα

"..Αποτελεί περίεργη τακτική, ένα προϊόν να κρίνεται φιλικότερο προς το περιβάλλον μόνο ως προς τα στενά ενεργειακά δεδομένα που λέγεται πως αποδίδει για ένα μόνο στάδιο τού κύκλου ύπαρξής του. Η συνήθης τακτική είναι διαφορετική.
Κρίνοντας - για παράδειγμα - ένα αυτοκίνητο για το εάν είναι οικολογικότερο ενός άλλου, εξετάζουμε τον πλήρη κύκλο ύπαρξής του από την παραγωγή - διάθεση - λειτουργία - ανακύκλωση και όχι μόνο πόση βενζίνη καταναλώνει, σε σχέση με κάποιο άλλο αυτοκίνητο (όπως γίνεται αντίστοιχα με τη σύγκριση μόνο τής κατανάλωσης ενέργειας στους συμπαγείς λαμπτήρες φθορισμού και πυρακτώσεως).
Η λογική είναι απλή. Εάν ένα «οικολογικό» αυτοκίνητο χρειάζεται μεγαλύτερη δαπάνη ενέργειας στα στάδια παραγωγής - χρήσης - απόσυρσης, από ένα μη οικολογικό, τότε πολύ απλά συμπεραίνεται ότι αποδίδει μεγαλύτερη εκπομπή αερίων τού θερμοκηπίου.
Αλίμονο εάν θεωρήσουμε ένα σπίτι βιοκλιματικό όταν οι πόρτες του έχουν μεταφερθεί από την Ινδονησία, το πέτρωμα από το Πακιστάν, τα ξύλινα μέρη από ειδική ξυλεία τού Αμαζονίου και είναι «πηγμένο» στο τσιμέντο, η παραγωγή τού οποίου προκαλεί μεγάλη εκροή αερίων τού θερμοκηπίου. Η συνολική δαπάνη ισούται με τον όρο «ενεργειακό αποτύπωμα».
Το ενεργειακό αποτύπωμα ενός μόνο μπουκαλιού νερού είναι τεράστιο. Οι επιστήμονες που ασχολήθηκαν με το θέμα κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι για την παραγωγή του χρειάζεται το ενεργειακό ισοδύναμο 32 έως 54 εκατομμυρίων βαρελιών πετρελαίου! Η λογική είναι και πάλι απλή. Χωρίζεται η ύπαρξη ενός μπουκαλιού στους τομείς παραγωγή πλαστικού, νερού, χρήση, ανακύκλωση, κ.λπ. Το άθροισμα βγάζει πράσινο ή κόκκινο πιστοποιητικό.
Το ενεργειακό αποτύπωμα ενός μόνο ΣΛΦ λαμπτήρα «εξοικονόμησης», ουδέποτε έχει δει το φως τής δημοσιότητας. Τα στοιχεία που έχουμε έως τώρα είναι ελλιπή αλλά παρά ταύτα ανησυχητικά, επειδή το κόστος παραγωγής - διάθεσης - χρήσης - ανακύκλωσης ενός ΣΛΦ δείχνει πολλαπλάσιο από το αντίστοιχο κόστος ενός λαμπτήρα πυράκτωσης".

".Με την ίδια λογική αφαιρώντας από ένα πυρηνικό εργοστάσιο το κόστος δημιουργίας και τα ραδιενεργά απόβλητα και μετρώντας ως μόνα δεδομένα τη δαπάνη ενέργειας και την εκροή αερίων τού θερμοκηπίου κατά τη διάρκεια τής λειτουργίας του, έχουμε το ακλόνητο συμπέρασμα ότι είναι οικολογικότερο παντός άλλου. Εμπρός λοιπόν ας φτιάξουμε πυρηνικά εργοστάσια..."