Παιδί και ποδήλατο; Απλά μπείτε στα σχολεία!

39 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

Γιατί θέλεις σώνει και καλά να έρχονται τα παιδιά στο σχολείο με το ποδήλατο?

Ναι, το ποδήλατο είναι καλύτερο, αλλά αν ας πούμε κάποια παιδιά επιμείνουν να πηγαίνουν ποδηλατώντας και γίνει έστω και 1, μόνο 1 σοβαρό ατύχημα φαντάζεσαι ποιόν θα ενοχοποιήσουν και τι θα γυρίσουν να πούν?
Νομίζεις ότι μπορείς να αλλάξεις μια ολόκληρη μάζα ηλιθίων που συντηρεί την ηλιθιότητα αμέτρητες γενιές?

Γιατί την έχετε δει οτι το ποδήλατο χρειάζεται προώθηση?Το σωστό είναι να ασχολείται κάποιος με κάτι επειδή του αρέσει και όχι επειδή θα ξέρει οτι είναι οικολογικό.
Και για να του αρέσει θα πρέπει να το δει, δηλαδή εσύ που είσαι δασκάλα και μετακινείσαι με αυτό είσαι πολύ καλύτερη επιρροή από οποιαδήποτε ενημέρωση.Μπορεί να επηρεαστούν λιγότερα παιδιά στην αρχή αλλά και αυτά με τη σειρά τους θα επηρεάσουν τα υπόλοιπα.

Αυτός ο τρόπος "ενημέρωση - μαζικότητα" μου φαίνεται αρκετά στρατευμένος.

Γνώμη μου είναι ότι ο τρόπος αυτός θα δημιουργήσει ποδηλάτες με οδηγική συμπεριφορά και νοοτροπία κακού οδηγού αυτοκινήτου.

Laou Laou
Εικόνα Laou Laou
Απών/απούσα

Ολα όσα διάβασα σε αυτό το θέμα με έκαναν να ζήλεψω.
Δέχεστε μεγάλα παιδιά στην τάξη;
Πραγματικά θα έκανε καλό και σε μας τους μεγάλους,είναι δυστυχώς συχνό το φαινόμενο να γράφονται πολλές απίστευτες απόψεις σε ποδηλατικά θέματα.
Μόνο καλό θα μας έκανε,άλλωστε οι περισσότεροι δεν είχαμε την τύχη να δεχθούμε έστω μια υποτυπώδη εκπαίδευση και είμαστάν τυχεροί μόνο για το γεγονός του ότι τώρα βρισκόμαστε Καβάλα σε ποδήλατα.
Τέλος βρήκα και αυτό αλλά δεν ξέρω αν πρόκειται για κάποια προσπάθεια στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό.
ΈΣΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Νομίζω πως πραγματικά θα έπρεπε να μας μαζέψεις κάποια μέρα να μας δείξεις τι ακριβώς κάνετε και μπορεί να βρεις ένθερμους υποστηρικτές και συνεχιστές.

asterimarp
Εικόνα asterimarp
Απών/απούσα

Πέρσι ολοκληρώθηκε η πρώτη προσωπική προσπάθεια διδασκαλίας σωστής ποδηλατικής συμπεριφοράς και υιοθέτησης μιας ποδηλατικής κουλτούρας στην δευτέρα τάξη του δημοτικού σχολείου που εργάζομαι ως δασκάλα. Το πρόγραμμα είχε τίτλο "Ποδηλατώ με ασφάλεια" και πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης. Το πρόγραμμα εξελίχθηκε ως εξής:
1η Ενότητα: Ζωγραφίσαμε πολύχρωμα ποδήλατα με τετραγωνάκια. 3 διδακτικές ώρες. Θα ήθελα να σας βάλω φωτογραφίες, ίσως αργότερα.
2η Ενότητα:Κάναμε μια εισαγωγή στα είδη ποδηλάτων (Βουνού, πόλης, αγωνιστικά, σπαστά κλπ). 2 διδακτικές ώρες.
3η Ενότητα: Κάναμε μια εισαγωγή για το ποδήλατο (Πώς φτιάχτηκε, σε τι εξυπηρετεί, γιατί πρέπει να το βάλουμε στη ζωή μας, κλπ.) 1 διδακτική ώρα.
4η Ενότητα: Είδαμε την ιστορία του ποδηλάτου σε Power Point. 2 διδακτικές ώρες.
5η Ενότητα: Φτιάξαμε κολάζ με ποδήλατα και διακοσμήσαμε το ταμπλώ της τάξης. 2 διδακτικές ώρες.
6η Ενότητα: Κατεβήκαμε στην αυλή και είδαμε από κοντά το ποδήλατο και μιλήσαμε για τα φρένα, τις ταχύτητες, την ασφάλεια, τη σωστή ποδηλατική συμπεριφορά, κλπ. 3 διδακτικές ώρες.
7η Ενότητα: Είδαμε βίντεο για την ποδηλατική ασφάλεια και συζητήσαμε. 1 διδακτική ώρα.
8η Ενότητα: Μιλήσαμε για τα πιο σημαντικά σήματα του ΚΟΚ και τα ζωγραφίσαμε. Τα βάλαμε και αυτά στο ταμπλώ. 3 διδακτικές ώρες.
9η Ενότητα: Γνωρίσαμε τα διάφορα ΜΜΜ και συζητήσαμε για τον τρόπο που μπορούν να συνδυαστούν με το ποδήλατο. 2 διδακτικές ώρες.
10η Ενότητα: Μάθαμε και τραγουδήσαμε το τραγούδι του Μακεδόνα "Το ποδήλατο".

Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με ένα φυλλάδιο που δόθηκε στα παιδιά με περίληψη της ιστορίας του ποδηλάτου, προτάσεις για προώθησή του στην καθημερινότητα και αναλυτικές οδηγίες για σωστή και ασφαλή ποδηλατική συμπεριφορά . Όλες σχεδόν τις πληροφορίες και τα βίντεο τα βρήκα στο διαδίκτυο.
Το πρόγραμμα κατατέθηκε επίσημα στο Γραφείο Εκπαίδευσης ως περιβαλλοντικό.
Χαίρομαι που τα κατάφερα! Άντε και στα δικά σας!

to
Εικόνα to
Απών/απούσα

Συγχαρητήρια για τον χρόνο που έδωσες στα μικρά και κατάφερες να κάνεις ένα χρήσιμο και ενδιαφέρον μάθημα και για αυτά.

Elderly biker
Εικόνα Elderly biker
Απών/απούσα

asterimarp, συγχαρητήρια για την τόλμη, την επινοητικότητα και την εργατικότητά σου - πράγματα τα οποία χρειάστηκαν για να ολοκληρώσεις αυτά που περιγράφεις...
Μακάρι να ακολουθήσουν το παράδειγμά σου κι άλλοι συνάδελφοί σου...

fungus
Απών/απούσα

εισαι μεγαλη!

Ζωή
Απών/απούσα

Παιδιά, τα όσα γράφετε με ενθουσιάζουν! Οι κίνδυνοι αποτυχίας για τέτοιου είδους εγχειρήματα είναι σχεδόν ανύπαρκτοι. Τα πιτσιρίκια ξετρελαίνονται. Το ζήτημα είναι να έχει κανείς συμπαραστάτες και να βρίσκει υποστήριξη.
Άνοιξα ένα τόπικ που αφορά την προσπάθεια που κάναμε φέτος (2010-2011) μέσα από πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Π.Ε.) και πάει εξαιρετικά καλά, διότι η Π.Ε. αφορά ευαισθητοποίηση, ενημέρωση, δράση, δημιουργία ενεργού πολίτη.
Θα δημοσιεύσω εκεί σιγά - σιγά την πορεία του προγράμματος.

Ζωή
Απών/απούσα

Asterimarp, μόλις τώρα είδα ότι έχεις κάνει πρόγραμμα Π.Ε.
Συγγνώμη, δεν είμαι εξοικειωμένη με τέτοιου τύπου επικοινωνία. Κάλλιο αργά παρά ποτέ!!!
Έχω ήδη ψιλοταλαιπωρηθεί με την πληκτρολόγηση κειμένου, διότι εκεί που το τελειώνω, δεν ξέρω τι στο καλό κάνω και το χάνω. Σας έχω ήδη γράψει δυο απαντήσεις που έμειναν ... αταχυδρόμητες! Γι΄ αυτό θα προτιμώ μικρά και σύντομα κειμενάκια!
Για το πρόγραμμα Π.Ε. που κάνω εγώ έχουμε ετοιμάσει δράση για το ποδήλατο στο τέλος της χρονιάς σε κεντρικό σημείο της περιοχής μας. Προσπαθώ να πείσω, όποιους είναι αρμόδιοι, να διοργανώσουμε την ίδια μέρα και μια μικρή ποδηλατοπορεία για παιδιά δημοτικού. Μπορείτε να βοηθήσετε; Θα είναι και μια ευκαιρία να γνωριστούμε!

contact