Τηλεοπτικό σποτάκι ΠΕΖΗ

13 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Filopodaros
Εικόνα Filopodaros
Απών/απούσα

Ο σύλλογος ΠΕΖΗ έχει ετοιμάσει αυτό το τηλεοπτικό σποτάκι σχετικά με τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι πεζοί. Το βίντεο χρηματοδοτήθηκε από το Πράσινο Iνστιτούτο και η παραγωγή ανατέθηκε σε επαγγελματικό στούντιο.

Επιδιώκουμε την προβολή του βίντεο στα τηλεοπτικά κανάλια, ως μήνυμα κοινωνικού περιεχομένου, με στόχο τη βελτίωση της νοοτροπίας κατά του παράνομου παρκαρίσματος.

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
Wicca
Απών/απούσα

Είναι καλό τελικά..

( Άσχετο.. πως βάζεις να φαίνονται τα βίντεο εδώ;; )

Filopodaros
Εικόνα Filopodaros
Απών/απούσα

Wicca wrote:
( Άσχετο.. πως βάζεις να φαίνονται τα βίντεο εδώ;; )
Μ' έπιασες. Αναρωτιόμουν αν θα 'πρεπε να το βάλω έτσι. Στο youtube πας στο Share -> Embed και σου δίνει τον html κώδικα, με iframe. Όμως το www.podilates.gr δεν επιτρέπει iframes, εκτός αν έχεις κατάλληλα δικαιώματα για full html.

κωστάνζα
Εικόνα κωστάνζα
Απών/απούσα

Πολύ καλή άφισσα, μπράβο

Tasos
Απών/απούσα

Σωστή και η επιδίωξη για προβολή του στην tv, αν και ακόμη αν γίνει το πιο πιθανό είναι να παίζεται στις 3 τα ξημερώματα, όπως τα σποτάκια για τα τροχαία. Οπότε ας το προωθούμε και μόνοι μας όπως μπορούμε. Γιατί δεν το βάζεις και στο πρωτοσέλιδο;

Επίσης δείχνει και ποιοι (πρέπει να) είναι οι πλέον φυσικοί "σύμμαχοί" μας...

VAkt
Εικόνα VAkt
Απών/απούσα

Πολύ ωραίο το σποτάκι αλλά τι θα αλλάξει ρε γαμώτο; Περιτριγυριζόμαστε από ζώα και αυτό το βλέπουμε σε όλους τους τομείς της καθημερινότητάς μας.
Π.χ. στο μετρό, πας να κατέβεις και δεν σε αφήνουν …ορμάνε να μπουν να προλάβουν θέση σαν να μην είσαι εκεί…. κατεβαίνεις και πας στις κυλιόμενες, περιμένεις στην σειρά σου και έρχονται όλοι από αριστερά και σπρώχνονται και μπαίνουν μπροστά σου.
Δηλαδή πρέπει να το δουν στην Tv για να καταλάβουν ότι δεν πρέπει να παρκάρουν στις ράμπες για τα άτομα περιορισμένης κινητικότητας; Πρέπει να το δουν στην TV ότι δεν πρέπει να κλείνουν τον διάδρομο για τους τυφλούς;
Παιδία ειλικρινά, δεν μπορώ να συμβιώνω άλλο με τους Ελληνάρες που μπροστά στη δική τους ευκολία δεν τους νοιάζει για τον συνάνθρωπό τους…. Παρκάρουν όσο μπορούν ποιο κοντά εκεί που θέλουν να πάνε αδιαφορώντας για την αναστάτωση που δημιουργούν, οδηγάνε λες και ο δρόμος τους ανήκει, περπατάνε και χρησιμοποιούν τα κοινά σαν να είναι μόνοι τους…. Δεν ξέρω…. Κάθε μέρα φρικάρω ακόμα και περισσότερο… έχω αρχίσει και όταν βλέπω τέτοιες καταστάσεις ή βρίζω ή τους ρωτάω με ποιο σκεπτικό το κάνουνε αυτό, και γιατί δεν τους ενδιαφέρει αυτό που προκαλούν.. οι δημοφιλέστερες απαντήσεις που παίρνω είναι ως επί το πλείστον οι ίδιες ή ότι όλοι το κάνουν ή ότι βιάζονται.. λες και είναι οι μόνοι που βιάζονται ή έχουν κάτι να κάνουν…

Dodger
Απών/απούσα

o μαλάκας οδηγός, είτε skateboard έχει, είτε τετραξονική νταλίκα, μαλακία θα κάνει. Δεν έχει να κάνει με το μεταφορικό μέσο, αλλά με τη μαλακία στον εγκέφαλο.

Tasos
Απών/απούσα

Ναι αλλά προτιμάς να είσαι "θύμα" μαλάκα σκεϊτμπορντά ή θύμα μαλάκα νταλικιέρη;-)

Wicca
Απών/απούσα

VAkt wrote:
Πολύ ωραίο το σποτάκι αλλά τι θα αλλάξει ρε γαμώτο; Περιτριγυριζόμαστε από ζώα και αυτό το βλέπουμε σε όλους τους τομείς της καθημερινότητάς μας.
Π.χ. στο μετρό, πας να κατέβεις και δεν σε αφήνουν …ορμάνε να μπουν να προλάβουν θέση σαν να μην είσαι εκεί…. κατεβαίνεις και πας στις κυλιόμενες, περιμένεις στην σειρά σου και έρχονται όλοι από αριστερά και σπρώχνονται και μπαίνουν μπροστά σου.
Δηλαδή πρέπει να το δουν στην Tv για να καταλάβουν ότι δεν πρέπει να παρκάρουν στις ράμπες για τα άτομα περιορισμένης κινητικότητας; Πρέπει να το δουν στην TV ότι δεν πρέπει να κλείνουν τον διάδρομο για τους τυφλούς;
Παιδία ειλικρινά, δεν μπορώ να συμβιώνω άλλο με τους Ελληνάρες που μπροστά στη δική τους ευκολία δεν τους νοιάζει για τον συνάνθρωπό τους…. Παρκάρουν όσο μπορούν ποιο κοντά εκεί που θέλουν να πάνε αδιαφορώντας για την αναστάτωση που δημιουργούν, οδηγάνε λες και ο δρόμος τους ανήκει, περπατάνε και χρησιμοποιούν τα κοινά σαν να είναι μόνοι τους…. Δεν ξέρω…. Κάθε μέρα φρικάρω ακόμα και περισσότερο… έχω αρχίσει και όταν βλέπω τέτοιες καταστάσεις ή βρίζω ή τους ρωτάω με ποιο σκεπτικό το κάνουνε αυτό, και γιατί δεν τους ενδιαφέρει αυτό που προκαλούν.. οι δημοφιλέστερες απαντήσεις που παίρνω είναι ως επί το πλείστον οι ίδιες ή ότι όλοι το κάνουν ή ότι βιάζονται.. λες και είναι οι μόνοι που βιάζονται ή έχουν κάτι να κάνουν…

Μπορείς να φρικάρεις όσο θέλεις, αλλά αυτά τα ζώα όπως τα αποκαλείς ,δεν φύτρωσαν σε μία βραδιά ούτε και εμφανίστηκαν από το πουθενά. Καταρχάς είναι απόφοιτοι του εκπαιδευτικού συστήματος που παρακολούθησες και εσύ. Εσύ λοιπόν γιατί δεν βγήκες ζώο;

Άρα δεν είναι θέμα σχολείου, είναι θέμα οικογένειας;. Από αλλού την έχουν πάρει αυτή την κοινωνική Παιδεία.

Αν είναι θέμα οικογένειας, ποιες είναι οι οικογένειες που παράγουν τέτοιου είδους ζώα στην συμπεριφορά; Και γιατί;

Dodger
Απών/απούσα

tasos wrote:
Ναι αλλά προτιμάς να είσαι "θύμα" μαλάκα σκεϊτμπορντά ή θύμα μαλάκα νταλικιέρη;-)

Κανενός, και όσο με παίρνει θα βάζω στη θέση του είτε τον έναν είτε τον άλλον....

Petaliaris
Εικόνα Petaliaris
Απών/απούσα

γίνεται αναφορά και σε πεζική-αντιπεζική συμπεριφορά! όλοι εναντίον όλων τελικά! Νίντζα-κατσίκια πεζοί εναντίον πεζών!
Τα ποδηλατικά-αντιποδηλατικά θα μπορούσαν να γίνουν σε σήκουελ! και να δείχνουν ότι είμαστε και μπροστάρηδες στη κοινωνικοποιημένη ποδηλασία.
Εδώ είδαμε τις λάθος συμπεριφορές, έλειπε ίσως το κονκλούσιον.Κάθε αρχή και δύσκολη, συγχαρητήρια από εμένα!

Tasos
Απών/απούσα

Dodger wrote:
tasos wrote:
Ναι αλλά προτιμάς να είσαι "θύμα" μαλάκα σκεϊτμπορντά ή θύμα μαλάκα νταλικιέρη;-)

Κανενός, και όσο με παίρνει θα βάζω στη θέση του είτε τον έναν είτε τον άλλον....

αυτή την είδηση και σε θυμήθηκα!

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πέρα και πάνω από την ανθρώπινη μαλ***α, υπάρχει ο τρόπος που οργανώνουμε μια πόλη ή την κοινωνία γενικότερα. Σε μια πόλη όπου θα δίνεται προτεραιότητα στη χρήση των ΜΜΜ, των ποδηλάτων και του... διπόδου αντί του ΙΧ, οι μαλ**ες μάλλον θα είναι λιγότεροι αλλά σίγουρα λιγότερο επικίνδυνοι. Ας μην το ξεχνάμε αυτό!

logon
Εικόνα logon
Απών/απούσα

Ο σταρχιδισμός έχει όνομα και επώνυμο. Το κράτος, ο δήμος, η αστυνομία, η τροχαία και όλοι όσους συντηρούμε και θρέφουμε για να εφαρμόζουν -και πολλές φορές να επιβάλουν- τα αυτονόητα, αδιαφορούν ή κανουν τα στραβά μάτια για να μην στεναχωρήσουν τους πελάτες τους.

Ο πολιτισμός και η κοινωνική συμπεριφορά δυστυχώς λείπουν από τη χώρα μας. Εκεί πρέπει οι υπεύθυνοι να κάνουν τη δουλειά τους. Όταν για παράδειγμα διαμαρτυρήθηκα στον διευθυντή της τροχαίας για τις ανεξέλεγχτες πιάτσες των ταξί και τα επικίνδυνα παρκαριςμένα ΙΧ έξω από το Αττικό νοσοκομείο, που θέτουν σε σοβαρό κίνδυνο οδηγούς και πεζούς, μου απάντησε πως οι άνθρωποι έχουν τον πόνο τους και δεν χρειάζεται να πληρώσουν και κλήσεις.

Προφανώς ο κος διευθυντής φροντίζει να έχει πελατεία το νοσοκομείο. Έγγραφο επίσημο δεν τολμάω να καταθέσω στην τροχαία καθώς την επόμενη ημέρα όλοι όσοι θίγονται θα γνωρίζουν το όνομά μου, τη διεύθυνση και το τηλέφωνό μου.

Τόσο όμορφα.

contact