18ος Ποδηλατικός Γύρος Αθήνας

108 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Nayarxos
Εικόνα Nayarxos
Απών/απούσα

Εξαγγέλθηκε ο 18ος Ποδηλατικός Γύρος της Αθήνας.
http://www.cityofathens.gr/02-10-2008-tin-kyriaki-12-oktobrioy-o-18os-po...

Θα γίνει την Κυριακή 12/10, στις 10:00 το πρωί με εκκίνηση από Καλλιμάρμαρο.
Στο δελτίο τύπου αναφέρει ότι πρέπει να πάμε σε σημείο του Ο.Ν.Α. για να κάνουμε εγγραφή.
Ισχύει κάτι τέτοιο, ή απλά εμφανιζόμαστε στο Καλλιμάρμαρο και συμμετέχουμε;

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
I like my bike
Απών/απούσα

Τι είναι το ΟΝΑ? φαντάζομαι η εγγραφή είναι για να μπορούν να βγάλουν δελτίο τύπου το βράδυ και να πούνε πόσους ποδηλάτες είχανε. Αν πάω δεν νομίζω ότι θα κάτσω να με εγγράψω απλά θα είναι μια καλή ευκαιρία για μια βόλτα σε άδειους δρόμους στην Αθήνα.

DesertMan
Απών/απούσα

ελπίζω και εύχομαι να μην πάει κανείς....

τι έχει κάνει ο δήμος αθηναίων για τα ποδήλατα...??
τίποτα φυσικά...
δεν θα τους προσφέρουμε άλλοθι και ευκαιρία για προβολή των δήθεν περιβαντολλογικών και κοινωνικών ευαισθησιών τους...

dynamite5
Απών/απούσα

euxaristo polu alla den tha paro!
oust!!!!

fantasmamore
Απών/απούσα

Είναι αγώνας ή βολτούλα; Δηλαδή αν πάω θα βρω κανένα γκρούπ πίσω πίσω να μου κάνει παρέα σε χαλαρούς ρυθμούς; Νομίζω πως όταν μας δίνεται η ευκαιρία να δείξουμε οτι είμαστε πολλοί, δεν πρέπει να χάνεται... Κι αν θέλουμε να αντιδράσουμε, μπορούμε να φωνάζουμε συνθήματα ή κάτι ανάλογο... Ίσως ακόμα και την ώρα που ο δήμαρχος θα κάνει δηλώσεις με το επίσημο ύφος που παίρνουν όλοι όσοι λένε μπούρδες με σοβαρό τρόπο! Γενικά είναι καλό να δηλώνουμε παρώντες, αφού κάποιοι μας βλέπουν σαν... ψήφους με πετάλια!

Divine
Απών/απούσα

Καλησπέρα.. Ο.Ν.Α σημαίνει Οργανισμός Νεολαίας και Άθλησης. Εκεί θα πρέπει να απευθυνθούν όσοι επιθυμούν να συμμετάσχουν στον ποδηλατικό γύρο της Αθήνας.

Πιστεύω πως είναι μια καλή ευκαιρία να δώσουμε για ακόμα μια φορά το παρόν ως ποδηλάτες αυτής της αφιλόξενης, για τα ποδήλατα, πόλης..

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Ο περσυνός Γύρος ήταν βόλτα. Μερικοί είχαν έρθει με κούρσες, όπλο κράνος εξάρτηση και περίμεναν κάτι σαν αγώνα :P Εγώ ξενέρωσα με τον περσυνό, προβολή, φλας, ευχαριστούμε τους χορηγούς κλπ. Φέτος θα φάει άκυρο ο ποδηλατικός γύρος.

fantasmamore
Απών/απούσα

Μήπως αν όντως πάμε με όπλο, κράνος κι εξάρτηση (παθολογική από τα πετάλια), αυξήσουμε τις πιθανότητες να δούμε ποδηλατόδρομους μια μέρα;;; :P

manikin
Απών/απούσα

kapios petaxe mia kalh idea na pame se sthl diamartirias....(gia ton dimo athineon).wrea tha einai h bolta alla mhn upostirizoume k ton dimo...

Tzamilia
Απών/απούσα

είνια καλύτερη η διαμαρτυρία στο Δήμο αθηναίων.
Πως οργανώνεται όμως?
υπάρχει και αυτό το θέμα.
Του στυλ εντάξει κατεβαίνω αλλά ποιος άλλος θα είνια μαζί μου?
πως θα ξερουμε ο ένας τον άλλον?
Την τελευαταία φορά ο δήμος αθηναίων οργανωσε
ποδηλατοδιαδρομή
μόνο μεσα απο πεζόδρομους
και σημαίωνε επίσης ´οτι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το τραίνο
μόνο τις ώρες που επιτρέπεται

toxotis66
Εικόνα toxotis66
Απών/απούσα

να λαβουμε μέρος στον ποδηλατικο γύρο.
και να μοιρασουμε και ενημερωτικο φυλλαδιακι.
οχι φωνες οχι φασαρίες να μη χαλασουμε το κεφι του κοσμου
τον ποδηλατικο κοσμο οποιος και αν ειναι αυτος τον θελουμε μαζυ μας
οποτε παρτε το ποδηλατο σας και ενα μεγαλο χαμόγελο μαζυ και ελατε την κυριακη στο Συνταγμα...

Morfeas
Απών/απούσα

πριν απο λιγες μερες στα πλαισια της ευρωπαικης εβδομαδας μετακινησης διοργανωθηκε εδω στην πατρα μια ποδηλατοπορεια απο το δικτυο ΕΠΙΒΑΤΗΣ σε "συνεργασια" με τον δημο πατρεων, με χορηγους κλπ.

εμεις σαν ποδηλατες-ισσες πατρας πηγαμε, ειχαμε γραψει κι ενα κειμενο το οποιο και μοιρασαμε σε ολους, και το οποιο μπορειτε να δειτε στο blog μας (http://podilatespatra.blogspot.com/), φωναξαμε τα συνθηματα μας, και γενικα την ψιλοκαπελωσαμε την πορεια. οι υπολοιποι συμμετεχοντες δεν ειχαν πολλη ορεξη για συνθηματα και συμπεριφορες κινηματικου και ακτιβιστικου χαρακτηρα.

η αποψη μας κι εδω ηταν πως ο δημος παει να την σκαπουλαρει διοργανωνοντας φιεστες και φτιαχνοντας υποτυπωδεις ποδηλατοδρομους με ισχυ ΜΟΝΟ τις κυριακες, ενω και το κλεισιμο του κεντρου που επιχειρηθηκε το σαββατο στις 21 του μηνα κρατησε μια ωρα λιγοτερο απο το προγραμματισμενο, μαλλον λογω διαμαρτυριων απο τους εξαρτημενους οδηγους. την επομενη μερα σε τοπικο καναλι ειδα τον προεδρο του εμπορικου συλλογου να κανει παραπονε οτι οι εμποροι χασανε λεφτα επειδη ο κοσμος δεν κατεβηκε στο κεντρο, κι ολα αυτα ενω τα λεωφορεια ηταν ΔΩΡΕΑΝ για ολη την ημερα.

τελος παντων, γνωμη μου ειναι να προσπαθησετε να δειξετε στον κοσμο την πραγματικη φυση αυτης της διοργανωσης, η οποια ειναι καλη βεβαια αλλα οχι και τοσο αθωα, αφου ο δημος θα πει "οριστε καναμε κατι", σνω στην ουσια δεν θα εχει γινει τιποτα.

η αντιμετωπιση του κυκλοφοριακου και του περιβαλλοντικου προβληματος απαιτει συνδυασμενες κινησεις και μετρα, πραγμα που λιγες πολεις στην ελλαδα (καρδιτσα, λαρισα και καποιες αλλες) εχουν καταλαβει.

δεν ξερω τι θα κανετε στην τελικη, αλλα πιστευω πως ο,τι κι αν αποφασισετε θα ειναι καλο.

συνεχιστε ετσι παιδια.

RIDE ON!

jamal
Απών/απούσα

Καθοριστικός είναι και ο ρόλος των δημόσιων φορέων (Υπουργεία Δημόσιας Τάξης, Μεταφορών και Επικοινωνιών, Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, η Αστυνομική Δ/νση Αθηνών, η Τροχαία, η Αντιτρομοκρατική υπηρεσία, οι πρώτες βοήθειες, τα δημόσια και ιδιωτικά νοσοκομεία, οι υπηρεσίες Καθαριότητας, Πρασίνου, Οδοποιίας, Δημοτικής Αστυνομίας, οι Εθελοντές κ.λ.π.) στην άρτια διεξαγωγή του αγώνα.

η Αντιτρομοκρατική υπηρεσία???
τι να πω,φοβερη διοργανωση θα παω σιγουρα τωρα που και οι νατοικου τυπου μπατσοι θα ειναι εκει

Πρωταρχικό στοιχείο για την επιτυχία της διοργάνωσης είναι η συμβολή των χορηγών που στηρίζουν κάθε χρόνο το Αθλητικό αυτό γεγονός.

να ρε σεις γιατι δεν ειχαμε επιτυχια στην ποδηλατοπορεια μας
ελειπαν οι χορηγοι με τα φραγκα και την αιγλη τους

και βεβαια ουτε κουβεντα για την προωθηση των αιτηματων μας,των ποδηλατων δηλαδη για να μπουμε σε μετρο και ηλεκτρικο

και ως εκ θαυματος μεσα στους χορηγους ειναι ο ησαπ το μετρο και αλλα μπουμπουκια της κυβερνησης

παιδια να πατε,εγω θα λειπω

ολα αυτα απο το site του ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ ΚΑΙ ΑΘΛΗΣΗΣ
και κατι αλλο
ακομα και ο τιτλος ΄΄κανε ποδηλατο με την καρδια σου΄΄ ειναι προς τιμην του μεγα χορηγου becel
ακομα και στην συνεντευξη τυπου ηταν ενας απ τους τρεις ομιλητες ο προεδρος της εταιριας

http://www.ona.gr/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1

http://www.ona.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=86&Itemid=42

τα συγχαρητιρια μου στις αποφασεις της συνελευσης
και εγω που νομιζα πως οι ποδηλατες ειχαν κοτσια και δεν ψαρωνουν μπροστα στους Μεγαλους Χορηγους

SpirosRev
Απών/απούσα

Re file wraia ola ayta pou les & en merh pisteuw exeis dikio...Alla 8a sou 8esw 1 erwthma: An oloi oi armodioi, pou exoun sthsei olo auto to gyro, den doun polhlata na katakleisoun tous dromous pws perimeneis na se paroun sta sovara??Pws dhladh na upologizoun emas tous podhlates thn stimgh pou den fainomaste??Wraia kaname mia podhlatoporeia & telos??Den 8a prepei na tous deixnoume oti eimaste edw&kanoume ta panta gia ta aithmata mas??
& kleinontas na tonisw, gia na mhn parexhgh8w, pws eimai neos (5 mhnwn) podhlaths.Mhn me parexhgeis gia to 8arros...

jamal
Απών/απούσα

περιπου μαζι ξαναξεκινησαμε το ποδηλατο
αλλωστε ο καιρος που καβαλας το ποδηλατο δεν ειναι λογος για να διαφωνεις ή οχι με καποιον
αν θυμαστε την μερα της ποδηλατοπορειας περασαμε μπροστα απο τον δημο αθηναιων
ξερετε,εκει που υπηρχε μια πανακριβη σκηνη με φωτα,καμερες,καναλια,γκομενακια,νεανικους καλλιτεχνες κλπ
ο δημος λοιπον ειχε καλεσει και καλα τους μεγαλυτρους skateαδες τησ ελλαδας οπως ελεγαν
ο μεγαλυτερος παντως ηταν το πολυ 17
τελος παντων
αυτη ηταν διοργανωση του δημου
και συμπληρωνω
κατα τις ευρωπαικες εντολες οι κυβερνησεις πρεπει να δειχνουν πως ενδιαφερωνται για τον πολιτη
ετσι θεσμωθετουν καμπανιες ευαισθητοποιησης οδηγων για την προστασια των παιδιων στην πολη
μιλαμε δηλαδη για πολλααααα λεφτα που πανε σε τσεπες πιλιτικων και διοργανωτων
αντε να φτιαχτει και ενα παρκακι για τα παιδια μιας πολης 4000000 κατοικων
αυτες οι φιεστες λοιπον δεν ειναι για εμας που απαιτουμε και αγωνιζομασται
ετσι κατα την γνωμη μου δεν πρεπει να συμμετεχουμε αλλα να αποκαλυπτουμε τον πραγματικο τους ρολο
δηλαδη τον εμπαιγμο και την κοροιδια

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

...ας θυμηθούμε τα ιδια απο το 2000.... http://www.podilates.gr/?q=node/302 . ΟΙ δήμοι δυστυχώς δεν αλλάζουν και ουτε και εμείς θα έπρεπε να σταματίσουμε να θυμόμαστε περι τίνος πρόκειται....

Shaft
Απών/απούσα

...εντέλει θα βγεί καμιά επίσιμη ανακοίνωση; Και εννοώ από εδω μέσα - Λυπάμαι έχω σταματήσει να χαριεντίζομαι για το δημόσιο. Πέρασα καλά στην ποδηλατοπορεία 21/09/08... Τι εννοούν με το "οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθυνθούν για εγγραφές και πληροφορίες..." - πρέπει να γραφτώ για να κάνω ποδήλατο; :-D

teaser
Απών/απούσα

βούτυρο(ζωϊκό ή φυτικό) και ποδήλατο? μπλιαχχχχ...πάω να ξεράσω στη γωνιά μου...

Old man
Απών/απούσα

Εγώ θα συμμετέχω, δεν έχω αποφασίσει αν θα κάνω εγγραφή (για τους λόγους που έχετε προαναφέρει) αλλά κάθε εκδήλωση που γίνεται προωθεί το ποδήλατο. Δυστηχώς όπως σε όλα τα πράγματα κάποιοι άσχετοι με το χώρο (μη ποδηλάτες) θέλουν να προβληθούν και να καπελώσουν ότι καλό γίνεται (αλλαγή νοοτροπίας σε σχέση με το ποδήλατο).

Σήμερα μου δώσανε και ενημερωτικό έντυπο και χορηγός επικοινωνίας είναι και το ΑΤΤΙΚΟ ΜΕΤΡΟ πρέπει να ντρέπονται.

Spirius
Απών/απούσα

Όλοι τους να ντραπούν!!! Ακόμα και αυτοί οι ποδηλάτες που δε κάνουν καλά τη δουλειά τους και έχουν σαν αφετηρία το Σύνταγμα και όχι το Καλιμάρμαρο. Λες και όλοι υπόλοιποι είμαστε άτομα με αναπηρία σαν αυτούς!! Ντροπή!!!

Δηλαδή αν αντί για τη becel είχε χορηγό τη Madonna πάνω σε ποδήλατο, θα κράζατε πάλι?? Σας πειράζει που είναι χορηγός μια πολυεθνική?? Κάντε χορηγεία με το όνομα της δικιά σας επιχείρησης να προβλήθετε στα άτομα που θέλετε και μετά κράξτε πάλι το Δήμο ότι κάνει ενδήλωση με χορηγούς. Θα το κάνετε ή θα λέτε μετά: Είναι μια ευγενική χορηγείας της πουτάνας α.ε. που χρόνια τωρά υποστηρίζει το ποδήλατο?? Τί λέτε?? Άντε γιατί πολύ δούλεμα ρίξατε στο κόσμο στις 21/9....

Αν βάλετε πάλι για βουλευτές κάποιοι από εδώ μέσα κάποια στιγμή, θα σας ψηφίσουμε οι υπόλοιποι για να μας φτιάξετε εσείς όλη την Αθήνα με ποδηλατόδρομους.......

I like my bike
Απών/απούσα

????

fantasmamore
Απών/απούσα

Μήπως οι φίλοι σε λένε Κακλαμάνη;
Δεν βγαίνει νόημα από αυτά που λες...

manikin
Απών/απούσα

o filos Spirius on Sun me kati tsatistike ala den ton polikatalaba. egw pantos akoma lew ektos apo ta filadia p kanonisate na mirasete
na sunantithoume k oloi se ena simio xexorista apo ton poditalito gyro k na kanoume ton diko mas podilatiko gyro...

Royaloak
Απών/απούσα

Όσον αφορά τις βλέψεις εταιρειών, όπως είναι όλες αυτές που φτιάχνουν τις μαργαρίνες, θα ήθελα να πω, πως σαν χοληστερινοπαθής εκτός των άλλων θα έπρεπε μαζί με άλλους που έχουν υψηλή χοληστερίνη, αλλά και τους γιατρούς που ποιούν την νήσσαν σε ζητήματα υγειινής και πρόληψης, να τους κάνουμε μία μεγαλόπρεπη καταγγελία. Επιστημονικά καμία μαργαρίνη με υδρογονοποιημένα έλαια δεν ωφελεί τον οργανισμό. Αντίθετα. Χρειαζόμαστε μαργαρίνες με μη υδρογονοποιημένα έλαια, όπου πρέπει να τρώμε κάτι τέτοιο. Τέτοιες, που συνήθως είναι εμπλουτισμένες με συστατικά πλούσια σε βιταμίνη D, μόνο σε καταστήματα υγειινής διατροφής μπορεί κανείς να βρεί και σε κανένα σούπερ μάρκετ μαζικής κατανάλωσης. Δυστυχώς.

Όλες αυτές οι εταιρείες καπηλεύονται τις διάφορες καρδιαγγεακές παθήσεις, που όχι μόνο δεν θεραπεύουν διατροφικά, αλλά επιδεινώνουν.
Φυσικά θα κάνω ποδήλατο με την καρδιά μου, αλλά επ' ουδενί θα τρώω becel, bemel, ή όπως αλλιώς θέλει να λέγεται...

Spirius έχεις σχέση με χορηγούς και ξέρεις κάτι απ'τα μέσα; Τι σου έφταιξε η ποδηλατοπορεία και την καυτηριάζεις μ' αυτόν τον τρόπο; Πες μας κάτι παρά πάνω να οφεληθούμε κι εμείς που δεν ξέρουμε. Τα υπονοούμενα και οι μπιχτές δεν μπορούν παρά να μας κάνουνε ν'απορούμε όσοι δεν ξέρουμε...

sv1cdy
Απών/απούσα

Αγαπητοί συνοδοιπόροι – ποδηλάτες – ισσες αφού διάβασα προσεκτικά όλα τα post και τα link, αποφάσισα πως δε πρέπει να συμμετάσχω στη φιέστα – καρναβάλι, απλούστατα διότι δεν ταιριάζει στο τρόπο με τον οποίο αντιλαμβάνομαι εγώ το ποδήλατο.
Καταρχήν ο σκοπός της εκδήλωσης δεν έχει καμία σχέση με το ποδηλατικό κίνημα – έτσι το θεωρώ εγώ!
Όποιος διάβασε τα link που έχουν post-άρει ο jamal και ο lyhadj θα το καταλάβει.
Για μένα προσωπικά, το ποδήλατο έχει αρχίσει να γίνεται τρόπος ζωής συνειδητά και όχι άλλο ένα αξεσουάρ της life style καθημερινότητας.
Η συγκεκριμένη εκδήλωση δεν έχει ως θέμα το ποδήλατο αλλά την >, μάλλον εκτός γυμναστηρίου τις βαρετές Κυριακές του χειμώνα!!!
Είμαι σίγουρος μάλιστα, ότι μετά την φιέστα οι περισσότεροι από αυτούς θα καταλήξουν στο κοντινότερο fast food για το τελείωμα άλλης μιας υπέροχης γιορτής που σημειωτέων θα προβάλουν και τα >! (- Ουάου! θα με δω στη τηλεόραση)!
Μετά απ’ όλα αυτά θα είναι όλοι ικανοποιημένοι. Οι πολίτες πέρασαν μια ευχάριστη Κυριακή, χωρίς τα βαρετά πρωϊνάδικα που παίζει το > και η > θα είναι ευχαριστημένη, αφού για άλλη μια φορά έκανε το καθήκον της απέναντι στους πολίτες – ψηφοφόρους της!
Ευχαριστώ πολύ για τη πρόσκληση … αλλά δε θα πάρω.

fantasmamore
Απών/απούσα

Θεωρώ πως ο Ξυλούρης είναι η μεγαλύτερη φωνή που πέρασε από αυτόν τον τόπο κι ίσως ο πιο μεγάλος καλλιτέχνης - άνθρωπος. Μου αρέσει η ποίηση και διαβάζω και Ρίτσο. Ένα ποίημα του Ρίτσου (με την φωνή του ίδιου να απαγγέλει) το τραγουδάει ο Ξυλούρης. Είναι το "Και να αδελφέ μου" και σε κάποιο σημείο λέει
"...έτσι που να χαμογελάνε οι άλλοι και να λένε
"τέτοια ποιήματα σου φτιάχνουμε εκατό την ώρα",
αυτό θέλουμε κι εμείς
γιατί εμείς δεν τραγουδάμε για να ξεχωρίσουμε αδερφέ μου απ' τον κόσμο
εμείς τραγουδάμε για να σμίξουμε τον κόσμο"
Κάποιο σημείο από αυτό το απόσπασμα (αν θυμάμαι καλά) το είδα γραμμένο σε ένα από αυτά τα talent show ή όπως λέγονται.. Εξοργίστηκα! Πως μπορεί να παίρνουν κάτι τόσο όμορφο, απλό και αληθινό και να το χρησιμοποιούνε σε εκπομπές προώθησης κουρδισμένων ανθρωπαρίων που δεν έχουν σχέση με την τέχνη και να το καπελώνουνε και με χορηγούς σερβιέτες - γιαούρτια και δεν ξέρω τι άλλο; Ήμουν εκτός εαυτού! Μέχρι που μια στιγμή, σε μια συζήτηση, ένας κύριος μου είπε "Ας ακούγονται αυτοί οι στίχοι κι ας είναι και μέσα από τα σκουπίδια... Σε κάθε άνθρωπο μπορεί να φυτρώσουν κι αύριο δεν ξέρεις, σε τι μπορεί να τον οδηγήσουν".
Νομίζω πως ο ποδηλατικός γύρος είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα... Ας γίνει, ας έχει συμμετοχή, ας προβληθεί, έστω και σαν lifestyle ή ότι άλλα σκουπίδια θέλουν... Μπορεί ΕΝΑΣ αύριο να πεί "ρε συ, μήπως να έπαιρνα κι εγώ ένα ποδηλατάκι;" Τότε ποιός θα έχει κερδίσει; Οι πολιτικοί, ή εμείς, οι ποδηλάτες;
Φιλικά

Royaloak
Απών/απούσα

Και το τυράκι και τη φάκα. Το θέμα είναι αν μπορεί κανείς να δηλώσει παρ-ούσα-ών σαν κι αυτ-ή-ός που είναι κι όχι σαν αυτ-ή-ός που τον θέλουν. Εδώ είναι αυτό που θα λέγαμε μαγκιά. Και πιστεύω πως αυτή είναι η διάθεση όσων πάνε. Δια της αποχής κανείς δεν μπορεί να διαπιστώσει πώς είναι να αποκτάς σφιγμό μέσα στο σύνολο.

I like my bike
Απών/απούσα

Αυτό που ένιωσες Fantasmamore όταν άκουσε τον Ξυλούρη σε talent show, το ένιωσα όταν είδα τον νίνο να τραγουδάει Kurt Cobain. μόνο που εξακολουθώ να πιστεύω ότι αυτό το ατάλαντο καθ...κι και η βιομηχανία του life stile που τον προωθεί στην Ελλάδα, δεν έχει κανένα δικαίωμα να τα ισοπεδώνει όλα στο βωμό του κέρδους. Έτσι και με τον ποδηλατικό γύρο οι ενδοιασμοί μου είναι, ότι δεν θέλω να είμαι το τηλεοπτικό background του becel και του κακλαμάνη. γιατί τόσο το μπεεέ cell όσο και ο νικίτα κοιτάνε να αποκομίσουν οφέλη από αυτόν τον γύρο χωρίς να νοιάζονται πραγματικά για το άμα ο κόσμος κάνει κάτι για την υγεία του (για τους πρώτους) και για το αν θα πρέπει να φτιάξει υποδομή για το ποδήλατο (ο δεύτερος)

Shaft
Απών/απούσα

Χ*****α για το lifestyle, τους ποζεράδες, τους συνειδητοποιημένους (πνευματικά), τους ασυνείδητους (γενικά), τους κάγκουρες με τα φιμέ τζάμια και γενικά όλους έχουν αναφερθεί στο φόρουμ για καλό και για κακό.
Το γιατί, πως, πότε, που κάνει κανείς ποδήλατο είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο...

Οι θέσεις του ιστότοπου ως ομάδα και ως αντίληψη εκφράζονται και εκφράζουν όλους στο Ποιοί/ες είμαστε [http://www.podilates.gr/?q=node/4] δηλαδή:

  • Να επιτραπεί η μεταφορά των ποδηλάτων από το Μετρό.
  • Να υλοποιηθεί δίκτυο ποδηλατόδρομων.
  • Να αλλάξει ο αναχρονιστικός ΚΟΚ.

Βάσει των παραπάνω πιστεύει η συνεύλευση ότι πρέπει να ρίξουμε τα μούτρα μας για να διαφημίσουμε το ποδήλατο ή να μην πάει κανείς αν δεν δρομολογηθούν τα παραπάνω αιτήματα (αφού ούτως ή άλλως υπάρχει κινητικότητα όσον αφορά ποδηλατοβόλτες/ποδηλατοπορείες χωρίς Νικήτες και χορηγούς);

Ας εξηγήσει κάποιος το σκεπτικό για να σκεφτώ αν με εκφράζει, για να δω αν θα έρθω... Το σίγουρο είναι ότι δεν γράφομαι που να χτυπιέται ο Κακλαμάνης σε μονοροδο...

noir
Απών/απούσα

Ειχε ανοιξει και αλλο ιδιο τοπικ, τεσπα, θα ξαναπω και δω τη γνωμη μου.
Η φιεστα που διοργωνεται, θα μπορουσε να περιλαμβμανει καλλιστα οτιδηποτε αλλο περα απο το ποδηλατο, εδινε ψηφους στο κακλαμανη, και προωθηση του image του καθε χορηγου.
Εκδηλωσεις για το ποδηαλτο γινονται απο ποδηλατες, και γινονται αρκετες το χρονο. Το ποδηλατο σα μεσο πολυ περισσοτερο απο τα πεντε λεπτα που θα φανει στη τηλεοραση μεταξυ διαφημισεων, το προωθει ο καθενας μας στη πραξη καθε μερα. Οχι απλα επειδη το χρησιμοποιει, αλλα επειδη δειχνει πως ειναι δυνατη μια καθημερινοτητα με ποδηλατο σε αντιθεση μαλιστα με μια αβιωτη καθημερηνοτητα με αυτοκινητο. Απλα και λιγοτερο θεαματικα... Και κατ' εμε πολυ πιο πειστικα, απο οτι θα το προβαλει μια φιεστα πνιγμενη στο ψεμα και τις φιλοδοξιες "βρωμικων" ανθρωπων.
Και απο τη στιγμη που ειναι ξεκαθαρο πως σα σκοπιμοτητα δεν εχει τη προωθηση του ποδηλατου, αλλα αντιθετα εχει εμπορικες και πολιτικες σκοπημοτητες, ξερω πως οποιος κατεβαινει δε κατεβαινει ως ποδηλατης αλλα ως χαρουμενος κομπαρσος που με τη συμμετοχη του ομως εξυπηρετει σχεδον αποκλειστηκα της δευτερες σκοπημοτητες και οχι το ποδηαλτο σα μεσο. Επειδη το ποδηλατο ως μεσο, και εμεις ως ποδηλατες δεν εχουμε αναγκη ουτε χορηγους ουτε υποκριτες πολιτικους-καριεριστες. Για την ακριβεια αναγκη υπαρχει να ξεφορτωθουμε καθε τετοιο λαμογιο, ωστε να μπορουμε να μιλησουμε σοβαρα για καποια μερα που θα αρχισει να γινεται σοβαρη δουλεια.
Οποτε εν περιληψει κανενα αλοθι και καμια διαφημιση στην αλητεια που στηνουν.

ΥΓ: τα παραπανω ως προσωικη αποψη (αν και εννοειται).

GeorgeHH
Απών/απούσα

το να κάνουμε δική μας πορεία την ίδια μέρα συζητείται? η όχι?

contact