8η ΔΙΕΘΝΗΣ ΓΥΜΝΗ ΠΟΔΗΛΑΤΟΔΡΟΜΙΑ

12 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
airpeace79
Εικόνα airpeace79
Απών/απούσα

8η ΔΙΕΘΝΗΣ ΓΥΜΝΗ ΠΟΔΗΛΑΤΟΔΡΟΜΙΑ
Μια γιορτή για το ΠΟΔΗΛΑΤΟ | ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ | ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΣΩΜΑ
Παρασκευή 5 Ιουνίου 2015 7μμ
Πάρκο ΧΑΝΘ Skate (Ξαρχάκος) Θεσσαλονίκη

Ήρθε η ώρα να βάλουμε ένα STOP στην “άσεμνη” έκθεση των ανθρώπων και του πλανήτη στη ρύπανση και τη βία. Η Διεθνής Γυμνή Ποδηλατοδρομία είναι ένα διεθνές κίνημα και συμμετέχουν σε αυτό περισσότερες από 70 πόλεις σε όλο τον κόσμο. Στην Ελλάδα θα πραγματοποιηθεί για όγδοη συνεχόμενη φορά στη Θεσσαλονίκη, την Παρασκευή 5 Ιουνίου 2015 στις 7μμ στο Πάρκο ΧΑΝΘ (στην πλατεία του skate).
Η απόλυτα ειρηνική γιορτή για την προώθηση, του ποδηλάτου ως μέσου μετακίνησης, και της βιώσιμης κινητικότητας, ενάντια στην κουλτούρα του αυτοκινήτου και της ρύπανσης που δημιουργεί. Για την απεξάρτηση μας από το πετρέλαιο, τον λιγνίτη και τις μη ανανεώσιμες πηγές ενέργειας. Για την οικολογία, το περιβάλλον, τα ανθρώπινα και μη ανθρώπινα ζώα. Για την ειρήνη & την μη-βία, την ελευθερία έκφρασης και την απενοχοποίηση του φυσικού γυμνού μας σώματος.
Φέτος η Διεθνής Γυμνή Ποδηλατοδρομία διαπιστώνει: • Την μόνιμη στασιμότητα, στην βιώσιμη κινητικότητα και το ποδήλατο, στις βιώσιμες ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, και την συνεχιζόμενη “καταστροφική” επένδυση του χρυσού στην Χαλκιδική προκαλώντας μη αναστρέψιμες βλάβες στο περιβάλλον και το μέλλον της περιοχής. • Την έξαρση των πολεμικών επιχειρήσεων με επιπλέον επακόλουθο χιλιάδες πρόσφυγες να χάνουν την ζωή τους στην μεσόγειο ή να ζουν αβέβαια στα όρια της επιβίωσης.
Γιατί ΓΥΜΝΟΙ; Αντιμετωπίζουμε την κίνηση των αυτοκινήτων με τα γυμνά μας κορμιά σαν τον καλύτερο τρόπο για να υπερασπιστούμε την αξιοπρέπεια μας και να δείξουμε συμβολικά πόσο ευάλωτοι είμαστε απέναντι στη ρύπανση και στη βία. Για να απελευθερωθούμε από τα πρότυπα του σώματος που προτάσσει η βιομηχανία των ΜΜΕ, της μόδας και του σεξ. Είμαστε όλοι όμορφοι, όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι! Στην σημερινή κοινωνία της κλειδαρότρυπας το γυμνό σώμα είναι προϊόν εκμετάλλευσης. Γιατί είναι μια δυναμική δράση που κερδίζει την προσοχή όλων με απόλυτα ειρηνικό μη βίαιο τρόπο. Απελευθερώστε το!
Μόνο ΓΥΜΝΟΙ;, Ελάτε όσο γυμνοί τολμάτε, όπως σας γέννησε η μητέρα φύση ΓΥΜΝΟΙ, ή με ΜΑΓΙΟ. Η ποδηλατοδρομία έχει ειρηνικό και καλλιτεχνικό χαρακτήρα. Ζωγραφισμένα και στολισμένα σώματα & ποδήλατα, φυσική διακόσμηση, αξεσουάρ, χρώματα, μουσική, θετική ενέργεια και φαντασία θα είναι τα όπλα μας για να διεκδικήσουμε ολοένα και φιλικότερες προς τον άνθρωπο, το περιβάλλον και το ποδήλατο πόλεις.
Μετά την ποδηλατοδρομία ακολουθεί ξέφρενο πάρτι με ζωντανή μουσική, dj sets, δρώμενα, προβολές και πολλές εκπλήξεις!

http://www.worldnakedbikeride.gr/

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
Wicca
Απών/απούσα

Όπως και για τις προηγούμενες χρονιές το μόνο σχόλιο που έχω να κάνω είναι ότι στην Ελλάδα πρέπει να κάνουμε πρώτα μερικές πορείες για την απενοχοποιήση του γυμνού, να λύσουμε ότι συμπλέγματα έχουμε με αυτό, και μετά να κάνουμε και γυμνή ποδηλατοπορεία.

ghandee
Εικόνα ghandee
Απών/απούσα

Wicca wrote:
Όπως και για τις προηγούμενες χρονιές το μόνο σχόλιο που έχω να κάνω είναι ότι στην Ελλάδα πρέπει να κάνουμε πρώτα μερικές πορείες για την απενοχοποιήση του γυμνού, να λύσουμε ότι συμπλέγματα έχουμε με αυτό, και μετά να κάνουμε και γυμνή ποδηλατοπορεία.

Η ποδηλατοπορεια ειναι ενας αριστος τροπος
να ξεπεραστουν τα ταμπου περι γυμνου

Wicca
Απών/απούσα

ghandee wrote:
Wicca wrote:
Όπως και για τις προηγούμενες χρονιές το μόνο σχόλιο που έχω να κάνω είναι ότι στην Ελλάδα πρέπει να κάνουμε πρώτα μερικές πορείες για την απενοχοποιήση του γυμνού, να λύσουμε ότι συμπλέγματα έχουμε με αυτό, και μετά να κάνουμε και γυμνή ποδηλατοπορεία.

Η ποδηλατοπορεια ειναι ενας αριστος τροπος
να ξεπεραστουν τα ταμπου περι γυμνου

Αμφιβάλλω διότι ακόμα και οι συμμετέχοντες με τα μαγιό τους πάνε. Αν είχαμε γενικότερα ξεπεράσει τέτοια θέματα δεν θα κωλυόντουσαν να καβαλάνε και εντελώς γυμνοί και να κάνουν και την διαδρομή μέσα στην πόλη.
( σε πάρκο θα κάνουν την πορεία φέτος).

Έχουμε θεματάρα με το γυμνό στην Ελλάδα. Δεν μας χαλάει να το βλέπουμε στα περιοδικά και στην τηλεόραση, αλλά στην καθημερινότητα μας δεν μπορούμε να το ανεχθούμε.

Οπότε ισχύει αυτό που έγραψα και πιο πριν. Ας κάνουμε πρώτα καμιά δεκαριά πορείες μπας και ξεκολλήσουμε και βλέπουμε και για τα πιο προχωρημένα..
Τόση προοδευτικότητα και τόσο απότομα πως να την αντέξουν παιδάκι μου οι Έλληνες μικροαστοί.

velocko
Εικόνα velocko
Απών/απούσα

Wicca wrote:

Αμφιβάλλω διότι ακόμα και οι συμμετέχοντες με τα μαγιό τους πάνε. Αν είχαμε γενικότερα ξεπεράσει τέτοια θέματα δεν θα κωλυόντουσαν να καβαλάνε και εντελώς γυμνοί και να κάνουν και την διαδρομή μέσα στην πόλη.
( σε πάρκο θα κάνουν την πορεία φέτος).

Έχουμε θεματάρα με το γυμνό στην Ελλάδα. Δεν μας χαλάει να το βλέπουμε στα περιοδικά και στην τηλεόραση, αλλά στην καθημερινότητα μας δεν μπορούμε να το ανεχθούμε.

Οπότε ισχύει αυτό που έγραψα και πιο πριν. Ας κάνουμε πρώτα καμιά δεκαριά πορείες μπας και ξεκολλήσουμε και βλέπουμε και για τα πιο προχωρημένα..
Τόση προοδευτικότητα και τόσο απότομα πως να την αντέξουν παιδάκι μου οι Έλληνες μικροαστοί.


Στο πάρκο είναι η αφετηρία,η γυμνή ποδηλατοπορεία διασχίζει κανονικά δρόμους της πόλης.

Wicca
Απών/απούσα

velocko wrote:

Στο πάρκο είναι η αφετηρία,η γυμνή ποδηλατοπορεία διασχίζει κανονικά δρόμους της πόλης.

Και θα συμμετάσχουν πάλι με τα μαγιό τους όπως και τις προηγούμενες χρονιές. Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις; Δες τις φωτογραφίες και αν βρεις έναν και μία που να έκανε όντως γυμνή ποδηλατοπορεία δείξε μου την φωτογραφία και εμένα.

Με τα μαγιό τους πάνε και άρα τα περί γυμνής ποδηλατοπορίας για τους λόγους που αναφέρονται πάνε περίπατο.

Αμφιβάλλω δε, αν είμαστε σε θέση να κάνουμε την σύνδεση μεταξύ γυμνού και διεκδικήσεων, γιατί αν φανεί και κανένας πραγματικά γυμνός θα πουν ότι το έκανε για λόγους επιδειξιομανίας ( ο χαρακτηρισμός και το θέμα της πορείας δεν πρόκειται να αγγίξει κανένα) και έτσι για άλλη μία χρονιά θα περάσει η αστυνομία να μαζέψει τους πραγματικά γυμνούς για προσβολή δημοσίας αιδούς.

Είναι δώρο άδωρο να ακολουθούμε κινήματα όπως έρχονται από το εξωτερικό, όταν δεν έχουμε εμπεδώσει την νοοτροπία για να τα εφαρμόσουμε εδώ αυτούσια.

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με το γυμνό. Έχω πρόβλημα με την υποκρισία μας ως κοινωνία.

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

... καταλαβαίνω το γυμνό στις παραλίες.
... καταλαβαίνω το γυμνό στα περίπτερα (οπουδήποτε στα περίπτερα αν μιλάμε για γυμνό. Όχι σε εμφανή θέση / όχι φάτσα κάρτα αν μιλάμε για τσόντα καρατσόντα).
... καταλαβαίνω το γυμνό στην τέχνη, σε μουσείο, σε γκαλερί, σε μια βιτρίνα, ακόμα και σε μια αφίσα, αν είναι καλαίσθητο, αν έχει κάποιο νόημα και δεν είναι απλά στημένο για να προκαλεί.
.
.
.
δυσκολεύομαι να καταλάβω το γυμνό σε μια ποδηλατοπορεία. Ή σε μια οποιαδήποτε πορεία.
... μάλλον γέρασα ....
.
.
.
.
εξίσου δυσκολεύομαι να καταλάβω μια κουράδα - ως έκθεμα γκαλερί, ή ένα μπωλ με εμετό, ή μια χρησιμοποιημένη πάνα μωρού, ή κάτι τόοοοοσο έντεχνο που ξεπερνάει τα πουριτανικά μου και αρτηριοσκληρωτικά μου μάτια....
[κοινώς έχω κάποιες ενστάσεις με το new age moto "τα πάντα είναι τέχνη"]

Wicca
Απών/απούσα

RockaRolla wrote:
... καταλαβαίνω το γυμνό στις παραλίες.
... καταλαβαίνω το γυμνό στα περίπτερα (οπουδήποτε στα περίπτερα αν μιλάμε για γυμνό. Όχι σε εμφανή θέση / όχι φάτσα κάρτα αν μιλάμε για τσόντα καρατσόντα).
... καταλαβαίνω το γυμνό στην τέχνη, σε μουσείο, σε γκαλερί, σε μια βιτρίνα, ακόμα και σε μια αφίσα, αν είναι καλαίσθητο, αν έχει κάποιο νόημα και δεν είναι απλά στημένο για να προκαλεί.
.
.
.
δυσκολεύομαι να καταλάβω το γυμνό σε μια ποδηλατοπορεία. Ή σε μια οποιαδήποτε πορεία.
... μάλλον γέρασα ....
.

Μάλλον μπερδεύεις το γυμνό με το πορνό..
Γιατί το γυμνό που θα δεις στην παραλία και πιθανότατα και στο περίπτερο και πιθανότατα σε μία γκαλερί, ίδιο θα είναι ακόμα και αν το δεις και στον δρόμο.
Το πορνό είναι άλλο πράγμα, Και γενικότερα πιστεύω ότι στην Ελλάδα ότι είναι σχετικό με το γυμνό το θεωρούμε πορνό..

pahisjon
Εικόνα pahisjon
Απών/απούσα

καμμία ένσταση Ντίαρ Πέτρος:
α

Το γυμνό σε ποδηλατοπορεία έχει νόημα - ότι ο ποδηλάτης είναι απροστάτευτος απέναντι σε κάθε κίνδυνο.
(Υποθέτω ότι είναι και αρκετά eye catching).
Η αναγωγή δεν είναι και τόσο εμφανής και είναι και κάτι ασυνήθιστο για την κουλτούρα μας. Μεταξύ μας κι εγώ πάντως αν συμμετείχα, με το μαγιουδάκι μου θα ήμουνα.

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Wicca wrote:
....

Μάλλον μπερδεύεις το γυμνό με το πορνό..
Γιατί το γυμνό που θα δεις στην παραλία και πιθανότατα και στο περίπτερο και πιθανότατα σε μία γκαλερί, ίδιο θα είναι ακόμα και αν το δεις και στον δρόμο.
Το πορνό είναι άλλο πράγμα, Και γενικότερα πιστεύω ότι στην Ελλάδα ότι είναι σχετικό με το γυμνό το θεωρούμε πορνό..

όπως έγραψα και ποιό πάνω, ΔΕΝ καταλαβαίνω το νόημα, την σκοπιμότητα μιας γυμνής ^^^^^πορείας. Δεν είναι θέμα αν με σοκάρει.
Τι εξυπηρετεί? .... που δεν μπορεί να το πει "με ρούχα"?

Το γυμνό από το πορνό, σαφώς και διαχωρίζεται. Πανεύκολα. Εκτός αν είσαι παπάς.
Επίσης πανεύκολα διαχωρίζεται και το καλαίσθητο, από το άσχημο_μόνο_και_μόνο_για_να_προκαλέσω_και_να_με_παίξουν_στην_τιβι.

Η εικόνα μερικών γυμνών όμορφων και αρκετών όχι όμορφων γυμνών σωμάτων, πάνω σε ποδήλατα, να βολτάρουν στο κέντρο της πόλης, και γύρω-γύρω ξελιγωμένοι μ@λ@κες να γιουχάρουν ή να τους τρέχουν τα σάλια... δεν ανήκει στα καλαίσθητα θεάματα - σύμφωνα με το προσωπικό μου γούστο.
Στο κάτω-κάτω, μιλάμε για έναν δημόσιο χώρο, που κυκλοφορούν παιδιά, ηλικιωμένοι, άνθρωποι που δεν γουστάρουν να δουν φάτσα κάρτα την ...προβοσκίδα... του άλλου μέρα-μεσημέρι.
Το αν πάω σε παραλία και είναι όλοι ξεβράκωτοι, πάω και ξέρω τι θα δω και είτε δεν με νοιάζει, είται μου αρέσει ή οτιδήποτε. Είναι εντελως διαφορετικό.

ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ, αν το μήνυμα που θέλουν να περάσουν είναι ΜΟΝΑΔΙΚΟ και ΑΞΙΖΕΙ, και δεν περνάει με άλλο τρόπο, δέχομαι να κάνω την παραχώρηση. Δεν είμαι τόσο στενόμυαλος. Ακόμα.

Wicca
Απών/απούσα

Η απάντηση σου Rocka απλά επιβεβαιώνει αυτά που έγραψα προηγουμένως. Θέλουμε πολύ δρόμο ακόμα για να απενεοχοποιήσουμε το γυμνό και ακόμα περισσότερο για να καταλάβουμε την σύνδεση μεταξύ του γυμνού και των διεκδικήσεων.

Και αυτό βασικά είναι το πρόβλημα. Ότι παίρνουμε κάτι που γίνεται στο εξωτερικό (για τους λόγους για τους οποίους γίνεται εννοείται με ότι έχει προηγηθεί για να καταλήξουν στην ιδέα, το πως βλέπουν το γυμνό, ποια είναι η άποψη τους για αυτό) και πάμε να το εφαρμόσουμε στην Ελλάδα, χωρίς να έχουμε καταλάβει ούτε και να έχουμε το αντίστοιχο background για να έχει νόημα αυτό που κάνουμε.

Έτσι καταλήγουμε σε αυτό που είπες. Ότι θα πάνε κάποιοι που θα τους τρέχουν τα σάλια, ( γιατί προφανώς το γυμνό για αυτούς πρέπει εκ προοιμίου να έχει και σεξουαλικές προεκτάσεις) , ενώ εκείνοι που συμμετέχουν θα πάνε με τα μαγιό τους γιατί ούτε λόγος να εμφανιστούν γυμνοί δημόσια.

Άρα γιατί συμμετέχουν; Και όπως είπες ποιο ακριβώς είναι το μήνυμα σε μία γυμνή ποδηλατοπορεία στην οποία οι συμμετέχοντες πάνε ντυμένοι;

Καλά βέβαια αυτό ισχύει και για πάρα πολλά άλλα πράγματα που προσπαθήσαμε να τα εφαρμόσουμε εδώ χωρίς να έχουμε ιδέα για τους λόγους για τους οποίους γίνονται.

Απαίδευτοι και αμαθείς trend followers..

gts2013
Εικόνα gts2013
Απών/απούσα

Μπορούμε να το συνδυάσουμε, άλλοι να πάνε με τα ρουχαλάκια τους, το μαγιώ τους (καθότι καλοκαίρι), το κοστούμι, τη μπούρκα ή το ποδηλατικό κολλάν, γιατί έτσι εκφράζονται καλύτερα, κι άλλοι να πάνε γυμνοί, ημίγυμνοι, βαμμένοι ή ό,τι άλλο αισθάνονται. Μια ποδηλατοπορεία πάντα έχει λόγο να γίνεται.
Εγώ, πάντως, αν πήγαινα θα ακολουθούσα τον ρόκα-ρόλλα αλλά θα ήμουν κανονικά ντυμένος. Διότι, όπως ορθώς αναφέρει η Wicca, δεν είναι πολύ οικείο μου να γυρίζω γυμνός στον δρόμο. Πιστεύω ότι δεν είμαστε Γερμανία (βλ. Englischengarden, Sankt Pauli κλπ) και θα αργήσουμε πολύ να γίνουμε. Ίσως καλύτερα...
Πάντως τα σάλια μας δεν τρέχουν τόσο πολύ στο τελείως γυμνό. Πιο προκλητικό, λένε, είναι αυτό που κρύβεται παρά αυτό που δίνεται κάρτα φόρα.
Και νομίζω πως έχουν δίκιο. Την πρώτη φορά που πήγα στο Μόναχο ήμουν έφηβος. Πήγα κι εγώ στο πάρκο ο.π. και γούρλωσαν τα μάτια μου . Πού να δούμε εμείς στο ελλάντα τέτοια πράγματα!
Μετά τα πέντε δέκα πρώτα λεπτά όλα μου φαίνονταν ίδια. Σε μισή ώρα έφυγα με μια αίσθηση απορίας. Και δεν ξαναπήγα στο πάρκο όσον καιρό έμεινα εκεί. Προτιμούσα να έχω κάτι να κατακτήσω στην κοπέλα παρά να βλέπω τα πάντα ξέγυμνα. Άλλος πάντως μπορεί να έχει κάποια άλλη γνώμη. Ας ακολουθήσει ο καθένας τα ήθη του με συνέπεια.

contact