ΓΥΡΟΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΜΕ ΠΟΔΗΛΑΤΟ – 29 ΜΕΡΕΣ – 8.000km-ΣΤΕΛΙΟΣ ΒΑΣΚΟΣ

39 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
airpeace79
Εικόνα airpeace79
Απών/απούσα

http://trikalaview.gr/stirizoume-ton-stelio-vasko-na-metaferi-me-to-podilato-tou-se-oli-tin-evropi-kinoniko-minyma-gia-ta-atoma-me-anapiria/

Ο Στέλιος Βάσκος βάζει ένα ακόμη στοίχημα επιδιώκοντας κάτι το ανεπανάληπτο: να κάνει το γύρο της Ευρώπης με το ποδήλατό του για να μεταφέρει κοινωνικό μήνυμα για τα άτομα με αναπηρία.Ελλάδα-Βουλγαρία-Ρουμανία-Ουγγαρία-Σλοβακία-Πολωνία-Γερμανία-Ολλανδία-Βέλγιο-Γαλλία-Ιταλία-Ελβετία-Σλοβενία-Κροατία-Μαυροβούνιο-Αλβανία-Ελλάδα… Περισσότερα από 8.000 χιλιόμετρα, 25 συνεχείς μέρες, με αμείλικτο αντίπαλο το χρόνο και τις αντίξοες συνθήκες… Αυτή τη  φορά σκοπός της υπεράνθρωπης αυτής προσπάθειας είναι η ενίσχυση και υποστήριξη του τρικαλινού Συλλόγου Ατόμων με Αναπηρίες «ΑΡΩΓΗ».

Ας σταθούμε στο πλευρό του με κάθε μέσο διαθέτουμε…

Όποιος επιθυμεί να ενισχύσει οικονομικά την προσπάθειά του μπορεί να καταθέσει οποιοδήποτε ποσό επιθυμεί στον ακόλουθο λογαριασμό:

ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ

ΑΡ. ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ: 833/354052-92

IBAN GR:  0601108330000083335405292

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΕΛΙΟ!!!

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
αιθεροβάμων
Εικόνα αιθεροβάμων
Απών/απούσα

https://4.bp.blogspot.com/-z1NQp0hG9Vc/WAp3MDd7IFI/A...

Καλη επιτυχια στον Στελιο Βασκο..ειχαμε την τυχη και την τιμη να τον γνωρισουμε περισυ το καλοκαιρι καπου μετα τοΣτομιο και να συμποδηλατισουμε για λιγο...ενας ηρεμος και ευγενεστατος ανθρωπος..ο ορισμος του ποδηλατη αν ανατρεξει καποιος στο ποιον του...

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Έχουμε αρχίσει να ανησυχούμε πια... όταν γυρνούσε από Κων/πολη η πίεσή του είχε πέσει στο 4 και τον σταματήσανε με το ζόρι, έχει πια απίστευτη αίσθηση αυτοθυσίας αυτός ο άνθρωπος σε ανησυχητικό σημείο... μακάρι να τα καταφέρει...

airpeace79
Εικόνα airpeace79
Απών/απούσα

..................πάρ'τους τα μυαλά.

 

airpeace79
Εικόνα airpeace79
Απών/απούσα

...................

 

Petaliaris
Εικόνα Petaliaris
Απών/απούσα

- Καλημέρα Στέλιοοοό!

- ....(δε σε ακούω)

 (βάζω και τα γυαλιά μου, για να μη σε βλέπω κι όλας!)

 

Πολλές καλημέρες απο εμάς, ας μη μας απαντάς, έστω ένα νεύμα του χεριού σου φτάνει. Καλή επιτυχία, μπαμπάκι ο δρόμος σου, κράτα με τα δυό χέρια το τιμόνι

 

 

airpeace79
Εικόνα airpeace79
Απών/απούσα

..................μοναδικός Στέλιος Βάσκος.

 

airpeace79
Εικόνα airpeace79
Απών/απούσα

...................Ιταλία,και συνεχίζει

http://trikalaview.gr/xeperase-ton-eafto-tou-o-stelios-vaskos-diaschizi-tin-italia-tha-ftasi-trikala-mechri-tin-pebti-entyposiakes-foto/

τουλάχιστον 41 οργανισμοί και επιχειρήσεις έχουν κινητοποιηθεί χάρη στην προσπάθεια αυτή.

Petaliaris
Εικόνα Petaliaris
Απών/απούσα

http://goaltrikala.gr/termatise-ke-apotheothike-o-st...

μπράβο στο Βάσκο Ντα Δράμα, τον ισπανό θαλασσοπόρο! αντί να είναι μποστάρης στη κατάσβεση των πυρκαγιών, κάνει το χόμπυ του σε βάρος μας. Πυροσβέστης σου λέει! εδώ ο κόσμος καίγεται, τα σκουπίδια κάνουνε οροσειρές, όλοι για τη πάρτη μας. Χιλιάδες μνημόνια χρειάζονται σε αυτό το τόπο. Έπαιρνε άδειες απο την υπηρεσία του, "να καεί ο τόπος", για να κάνει ποδηλασία. Έλειπε απο τη ποδηλασία, έλεγε "πάω να σβήσω καμια φωτιά"! είναι να τρελαίνεσαι. Εμείς κάνουμε οτι τον πληρώνουμε, αυτός κάνει οτι δουλεύει! έτσι είναι στη χώρα μας. Δημόσιος υπάλληλος-ολυμπιονίκης. Δημόσιος υπάλληλος - λουφαδόρος, δημόσιος υπάλληλος-επίορκος, Δημόσιος υπάλληλος-αγρότης. Κανείς να μη κάνει αυτό που πρέπει, όλοι να κάνουν αυτό που δεν πρέπει. 

Συγχαρητήρια για τη προσπάθεια! αν είναι να με βάλουν στην εντατική και εγώ κάνω τόσα χιλιόμετρα. Καλή ανάρρωση, άντε και συνταξιούχος! με χρήματά μας, δύσκολα βγαλμένα, να χρηματοδοτούμε τους Ισπανούς ποδηλάτες!

Petaliaris
Εικόνα Petaliaris
Απών/απούσα

Υ.Γ.: ο κύριος είναι (και)Πυροσβέστης!

αιθεροβάμων
Εικόνα αιθεροβάμων
Απών/απούσα

Νομιζω πως ειναι ηδη συνταξιουχος..

Φανταζομαι ομως θα εχεις την ιδια αποψη και για ολους τους ολυμπιονικες που τους ανταμειβαν με μια θεση στο δημοσιο ,η για ολα τα παιδια που με πρωτια σε πανελληνιο εμπαιναν στην γυμναστικη ακαδημια χωρις εξετασεις..

Και για τον Κανελο που ηταν εκπαιδευτικος.κλπ , κλπ.....

Ειλικρινα δεν ξερω αν ειναι σωστο η λαθος ,αλλα σκεφτομαι..αν δεν τα εκαναν κιαυτοι ως δημοσιοι υπαλληλοι ,τοτε οι μονοι που απομενουν να τα εκαναν ,ειναι οι..πλουσιοι..και τοτε θα λεγαμε οι αργοσχολοι λεφταδες που δουλεια δεν εχουν να κανουν...οκ.εξω κιαυτοι.. οποτε εξω οι δημοσιοι , εξω οι λεφταδες ,τι απομενει σαυτην την χωρα ? ολοι οι υπολοιποι που παλευουμε για την επιβιωση και φετος ουτε διακοπες με το ποδηλατο δεν θα παμε....smoke

Petaliaris
Εικόνα Petaliaris
Απών/απούσα

 η παραπάνω προσωπική μου άποψη, δεν ήταν ενός hater, αλλα ενός Γκρινιάρη. Ασφαλώς κάθε μιά περίπτωση είναι ξεχωριστή, και ο Στέλιος τιμά τους Δημοσίους Υπαλλήλους και όλους τους Έλληνες, μπράβο του σε κάθε περίπτωση, δε το συζητάμε αυτό.

Η κότα όμως έκανε το αυγό? δηλαδή αν ήταν ιδιωτικός υπάλληλος ή σκληρός αγωνιστής ελεύθερος 

επαγγελματίας ή πλούσιος ή φτωχός...θα έβρισκε το γόνιμο χρόνο που απαιτείται για όλες

αυτές τις χρονοβόρες και ενεργοβόρες δραστηριότητες?!

 Πίσω απο κάθε Ανθρώπινο Άθλο, κρύβεται και μιά ανθρώπινη υπέρβαση, μπορεί να είναι απόλυτα

λανθασμένη η άποψή μου, απλώς διαπιστώσεις κάνω

http://www.bloko.gr/2017/06/blog-post_7576.html

 Βλέπε και εισαγωγή Ρομά στα ΑΕΙ χωρίς εξετάσεις

Petaliaris
Εικόνα Petaliaris
Απών/απούσα

τι να τις κάνουμε τις διακοπές?! ζούμε στην ομορφότερη χώρα, με τα άβατά της, τις σφαίρες που πέφτουνε βροχή στα κεφάλια μας, με τη θάλασσά μας, το σκουπιδαριό μας...

Σε αυτό το τόπο πρέπει να είσαι δημ.υπάλληλος για να γινεις ολυμπιονίκης? ή πρέπει να εισαι ολυμπιονίκης για να είσαι δ.υ.?! χα χα! άντε να κάνω καμιά βουτιά αύριο, μπας και συνέλθω!

αα...να και μιά φυσιολογική κατάσταση:

http://www.protothema.gr/sports/article/693132/apist...

 

αιθεροβάμων
Εικόνα αιθεροβάμων
Απών/απούσα

Εφοσων ο κοσμος αρεσκεται να βλεπει ολυμπιονικες , ναι..μονο ετσι γινεται..η εισαι ταλεντο και το κρατος στο αναγνωριζει και σε πληρωνει για να συνεχισεις και να φερεις μεταλλια , η αγωνιζεσαι χωρις βοηθεια απτο κρατος και οταν φερεις μεταλλια σε αποζημιωνει με θεση στο δημοσιο..στο ξαναλεω..δεν συζηταμε αν ειναι σωστο η λαθος , αλλα ετσι γινεται...και μαντεψε..και στις δυο περιπτωσεις πληρωνεις εσυ..(ο πολιτης) ειτε πριν ειτε μετα..τωρα αν εισαι απτους αλλοι...τους καθημερινους σκληρα αγωνιζομενους..ξαναμαντεψε...οτι κανεις το σαββατοκυριακο..

Petaliaris
Εικόνα Petaliaris
Απών/απούσα

σκληρή μέρα για βραδινό έστω πεταλάρισμα, αλλα προβλέπεται

Να και ένα άρθρο απο συντοπίτη του για να τα λέμε όλα

http://www.trikalanews.gr/arthra__apoceis__epistoles...

 

panoss
Απών/απούσα

Το να σε ανταμείβουν για τον κόπο σου με μια...θέση στο δημόσιο (=ποτέ ξανά κόπος) είναι απλά τράτζικ...

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

Ξέρω τον Κώστα Πούλιο που τρέχει Μαραθώνιο και για να μπορεί το κάνει αυτό είναι Δημοτικός Αστυνομικός.

Είναι Τράτζικ;

Τι θα προετέινατε σαν εναλλακτική λύση για να μπορεί ένας αθλητής να μπορεί να ασχολείται με τον αθλητισμό;

Τι θα αντιπροτείνατε στην πολιτική άλλων χωρών που είτε μπορούν να εντάσσουν τον αθλητισμό στα Πανεπιστήμια τους ( και να τον επιδοτούν / επικροτούν / στηρίζουν, με υποτροφίες) είτε να τον στηρίζουν άμεσα με ακαδημίες;

Ποιά είναι η λύση που βλέπετε για την Ελλάδα έτσι όπως είναι σήμερα;

 

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

πρέπει να τρωγόμαστε άραγε όταν κάποιος βρίσκεται στη φάση μιας τόσο εντατικής προσπάθειας;

δεν εξετάζω ποιός και γιατί

κάποιος θέτει εαυτόν σε μια δοκιμασία ορίων, στη δική μου ηθική, ανεξάρτητα ποιός και γιατί, εγώ αυτό το θεωρώ ιερό

δεν ξέρω την ιστορία του ανθρώπου και το ρόλο που έχει παίξει για τα ελληνικά πράγματα, δεν θέλω να τον ξέρω στη φάση που βλέπω έναν όχι τόσο νέο άνθρωπο να θέτει τη σωματική του ακεραιότητα σε οριακή δοκιμασία, όπως και να το κάνει κανείς 8000 χιλιόμετρα σε 29 μέρες είναι κάτι βρε αδερφέ ...

μήπως να τον αφήσουμε να ολοκληρώσει και μετά κατά το ελληνικό συνήθειο τον κουρελιάζουμε, τον πατάμε χάμω, απλά γιατί κάπου εξέχει από το κουτάκι που ξέρουμε και θα θέλαμε να χωράει;

γερός και νικηφόρος ας είναι ο άνθρωπος! έχει κι ένα σοβαρό οικονομικό σκοπό πίσω απ' όλο αυτό να ολοκληρώσει, παρ' ότι η φιλ-ανθρωπία με βρίσκει κόντρα γενικά ...

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

Τρατζικ είναι μόνο η αντιμετώπιση και ο "προβληματισμός" (!) του @petaliari

Κατα τα άλλα +1 :

Royal Oak wrote:

Όπως και να το κάνει κανείς 8000 χιλιόμετρα σε 29 μέρες είναι κάτι βρε αδερφέ ...

μήπως να τον αφήσουμε να ολοκληρώσει και μετά κατά το ελληνικό συνήθειο τον κουρελιάζουμε, τον πατάμε χάμω, απλά γιατί κάπου εξέχει από το κουτάκι που ξέρουμε και θα θέλαμε να χωράει;

γερός και νικηφόρος ας είναι ο άνθρωπος! έχει κι ένα σοβαρό οικονομικό σκοπό πίσω απ' όλο αυτό να ολοκληρώσει, παρ' ότι η φιλ-ανθρωπία με βρίσκει κόντρα γενικά ...

 

Petaliaris
Εικόνα Petaliaris
Απών/απούσα

Όλοι ήξεραν τι φταίει για το χάλι της Τρικαλινής ποδηλασίας και κανένας δεν μιλούσε μέχρι τώρα.  

Με γνώμονα μόνο την αγάπη μου για την ποδηλασία, πριν από τις αρχές του 2012  και με την βοήθεια κάποιων φίλων προσπαθήσαμε να αναγεννήσουμε την αγωνιστική ποδηλασία στα Τρίκαλα η οποία εδώ και αρκετά χρόνια (πάνω από 15) ήταν σε αδράνεια. Κύριος υπεύθυνος αυτής της κατάστασης κατά την γνώμη μου είναι ο Στέλιος Βάσκος, ο υπεραθλητής κατά την άποψη των περισσοτέρων ‘’ανυποψίαστων’’ Τρικαλινών,… ένας απλά  καλός ποδηλάτης για τα Ελληνικά δεδομένα κατά την γνώμη μου, ο οποίος κάποτε φόρεσε την φανέλα με το εθνόσημο και το τίμησε όσο μπόρεσε (το ίδιο κάναμε δεκάδες άλλοι  Έλληνες μα και αρκετοί Τρικαλινοί, τιμήσαμε όσο μπόρεσε ο κάθε ένας μας αυτό το εθνόσημο).

Κάποια στιγμή  μετά από πολύ μεγάλη προσωπική προσπάθεια και με την συμπαράσταση μερικών Τρικαλινών πρώην αθλητών ποδηλασίας καταλήξαμε σε μια νέα διοίκηση στην ποδηλατική ομάδα Π.Α.Σ. ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ με πρόεδρο τον Στέλιο Βάσκο. Μας άρεσε η ιδέα να είναι αυτός πρόεδρος διότι μετά τον ολυμπιονίκη Δημήτρη Γεωργαλή  ήταν ο περισσότερο  γνωστός ποδηλάτης στην κοινωνία των Τρικάλων (τα προηγούμενα χρόνια είχε φροντίσει να διαφημίσει το όνομα του με διάφορους τρόπους) και έτσι θα είχαμε μια πιο θετική αντιμετώπιση από τους χορηγούς που ελπίζαμε να βρούμε για την ομάδα από τον εμπορικό κόσμο της Τρικαλινής αγοράς. Τον πρόεδρο όμως δεν τον ένοιαζε καθόλου η ανάπτυξη της Τρικαλινής ποδηλασίας, (βέβαια αυτό το κατάλαβα εκ των υστέρων) τον ένοιαζε μόνο ο εαυτούλης του.

Έτσι λοιπόν και  ενώ εμείς όλοι οι λάτρεις της ποδηλασίας περιμέναμε την ανάπτυξη –οικονομική εξυγίανση της ομάδας ο πρόεδρος από την ώρα που ανέλαβε τα καθήκοντα του στις αρχές του 2012 άρχισε να διαφημίζει μόνο κάποιο ‘’εγχείρημα’’ που θα έκανε εκμεταλλευόμενος την θέση που κατείχε, αγνοώντας όλους τους αθλητές της ομάδας που στην πλειοψηφία τους είναι μικρά ανερχόμενα ταλέντα. Ένα εγχείρημα ή ένα τάμα όπως θέλετε πείτε το, κάτι που εκατοντάδες άνθρωποι στον κόσμο έχουν κάνει και κάνουν μέχρι και σήμερα. Εγώ μετά από όλα αυτά που έβλεπα και μετά από προσωπική κόντρα με την διοίκηση (ήμουν έτοιμος να αναλάβω και επίσημα ως προπονητής) δεν συνέχισα να ασχολούμαι με την ομάδα και αποχώρισα. Παραίτηση δήλωσε και ο ταμίας του συλλόγου  καθώς δεν συμφωνούσε με την εγωκεντρική συμπεριφορά του προέδρου αλά και για τον λόγο ότι ποτέ δεν του παραδόθηκαν τα βιβλία ταμείου. Έτσι επανήλθε η προηγούμενη κατάσταση αδράνειας της αγωνιστικής ποδηλασίας που εδώ και χρόνια υπάρχει στα Τρίκαλα.

Αυτός λοιπόν κύριοι είναι ο Στέλιος Βάσκος ο οποίος νομίζει ότι είναι  μεγάλος υπεραθλητής ποδηλασίας και έχει την απαίτηση να τρέχουν όλοι πίσω του και να τον δοξάζουν.              

Μιχάλης Ταμανάκιας

 
 
Petaliaris
Εικόνα Petaliaris
Απών/απούσα

http://www.trikalanews.gr/arthra__apoceis__epistoles...

 αρθρογράφος: Χριστίνα Αλεξίου, Τρίκαλα Νιούς, 02-01-2013

Βλέπουμε πρώτα τις απόψεις των γύρω του, αλλα βλέπεις έτσι είναι...κανείς δεν άγιασε στο τόπο του(ειδικά αν είναι παρτάκιας!) Απο εκεί πρέπει να αρχίσουμε πριν την Αγιοποίηση

Η λύση για την Ελλάδα είναι να αφήσει το πετάλι κατα μέρος και να φτιάξει Ακαδημίες, όπου μπορεί. Να μην τα θέλει όλα δικά του, έτρεξε, κοπίασε, ώχ αδελφέ κάνε ένα διάλειμα να πεταλάρουν κι άλλοι, νέοι, ταλαντούχοι. Μη γίνεσαι ο Βουτσάς της ποδηλασίας, που θέλει παιδί στα 82 του χρόνια. Αυτά είναι λογικά πράγματα! δεν είναι τράτζικ, όταν γίνεσαι ραμολί και σε κλαίνε οι ρέγγες υποβασταζόμενο. ή όταν είσαι στη πίστα 105 χρονών άνθρωπος και τα συνεργεία τρέχουν ξοπίσω σου. Ή πάλι όταν πετάει λέει ελεύθερη πτώση η γιαγιά(ετοίμασε τη κληρονομιά πρώτα!) και ένιωσε σαν....δεσποινίδα, όλα φυσιολογικά λέει!

 http://www.newsit.gr/kosmos/KSekardistiko-Ekane-eley...

 έφυγε η μασέλα, (πήγε να δαγκώσει το πιλότο)

αιθεροβάμων
Εικόνα αιθεροβάμων
Απών/απούσα

Οι διαφορες κοντρες υπαρχουν σε ολους τους χωρους γιατι οχι και στην ποδηλασια...εμεις τωρα δεν ξερουμε τι ειναι αληθεια και τι οχι , καταρχην γιατι δεν ζουμε στα Τρικαλα...δεν υπαρχει καμμια διαθεση αγιοποιησης..τα πραγματα ειναι απλα..εκανε αυτα τα χιλιομετρα σαυτες τις μερες γιαυτον τον σκοπο..και ξαφνικα ολοι πεσαν και τον ξεσκιζουν...στο fb ας πουμε σε γνωστη ομαδα εγωκεντρικων πρωταθληταραδων στα ορια της ψυχοπαθειας , τον ξεσκισαν επειδη λεει βρηκε χορηγους ενω αυτοι δεν βρισκουν...και οταν τελειωσε αυτο τον ξαναξεσκισαν γιατι λεει δεν φορουσε κρανος και τι παραδειγμα δινει στα παιδια ..

Εμενα τωρα μου γενναται ενα καινουργιο ερωτημα....μεχρι ποσο χρονων επιτρεπει ο καθε λογης περιγυρος να ασχοληθω με την ποδηλασια και να βαζω στοχους και να τους παλευω??  Επειδη μεγαλωνω κιολλας φοβουμαι μην ξεπερασω το οριο και δεν το καταλαβω..οταν ειναι να μου πειτε να ξεκινησω καφενειο..ξερεις..το παλιο το κλασσικο..ταβλακι πρεφα και ελληνικο..

Επισης μεγαλο μπραβο στην γιαγια των 92 ..βαζει τα γυαλια σε πολλους και πολυ νεωτερους που δεν θα τολμουσαν ελευθερη πτωση ουτε στο ονειρο τους να δουν..crazy pilot

Petaliaris
Εικόνα Petaliaris
Απών/απούσα

τι το φυσιολογικότερον?! ο έτσι δέν πέφτει ποτέ=άρα δε χρειάζεται κράνος, η δε γιαγιάκα δε πρόκειται να τα κακαρώσει. Αν γίνει αυτό, δε θα φταίει κανένας! μόνο το κεφάλι της. Προφανώς υπέγραψε υπεύθυνη δήλωση,

ας μην προωθούμε όμως το εξαιρετικό και σπάνιο ως δεδομένο & καθημερινό. Και εσύ όπως και εγώ, είσαι ελεύθερος να κάνεις όσα μα όσα χιλιόμετρα μπορείς, και είμαι σίγουρος οτι δε θα βγαίνεις να διαφημίσεις ούτε τα χρόνια σου, ούτε τα διανυόμενα χιλιόμετρά σου, άλλωσε η ποιότητα μετράει πάντα

(Υ.Γ.ταμανάκιας, τανιμανίδης πως τον λένε τον υπογράφοντα, είναι τοπικός αθλητής-προπονητής ποδηλασίας )

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

διαγράφω το σχόλιό μου, γιατί εκτρέπει το νήμα και την ποιότητά του πράγμα που δεν επιθυμώ, αν το ξανάγραφα δεν θα άλλαζα ούτε γράμμα ούτε λέξη, όμως ψύχραιμη ως είμαι τώρα με την αρχή της εβδομάδας, δεν θέλω να κάνω τη χάρη σε κανέναν να καταστρέψει το πνεύμα αυτού του νήματος βασιζόμενος στα λεγόμενά μου ...

airpeace σου ζητώ συγνώμη! ζητώ συγνώμη απ' όλους πλην των ανθρώπων με ρατσιστική νοοτροπία και συμπεριφορά απέναντι στους ανθρώπους μεγάλης ηλικίας ...

Petaliaris
Εικόνα Petaliaris
Απών/απούσα

οφ τόπικ και χρόνικ, λυπάμαι που δεν καταλαβαίνετε τι θέλω να πω: Πλασάρεται ως φυσιολογικό το ανώμαλο.

Ενώ μιλάμε για ασφάλεια απο τη μιά μεριά(βλέπε δεκάλογος Ποδηλάτη) απο την άλλη χειροκροτάμε το ρίσκο των χιλιάδων χιλιομέτρων. Νά ΄ναι καλά όλες οι γιαγιάδες του κόσμου και να σπάνε το ένα ρεκόρ μετά το άλλο. Να είσαι καλά και εσύ, εύχομαι τα καλύτερα. Ας μην καταπίνουμε αμάσητα όσα μας πλασάρουν, και ας έχουμε κριτική διάθεση, καλοπροαίρετη, πάρε και ένα τραγουδάκι για να καταλάβεις το στίγμα:

 https://www.youtube.com/watch?v=TTHU75g4oug

Δηλαδή μόνο εσύ έχεις να φροντίσεις υπέργηρους γονείς, γεγονός το οποίο σου δίνει την αποκλειστική δυνατότητα (και ικανότητα) να εξαπολύεις κατάρες?! λυπάμαι για το επίπεδο που σχολιάζεις, και ευελπιστώ να έρθει σύντομα κοντά σου ιατρική μέριμνα

panoss
Απών/απούσα

didotou wrote:

Ξέρω τον Κώστα Πούλιο που τρέχει Μαραθώνιο και για να μπορεί το κάνει αυτό είναι Δημοτικός Αστυνομικός.

Είναι Τράτζικ;

Έγινει αστυνομικός για να...μπορεί να τρέχει;shocked

Αν γινόταν κάτι άλλο δεν θα μπορούσε;

Δεν το πιάνω...

 

Ήμουν πολύ σαφής για το τι είναι τράτζικ, να σου προσφέρουν για τους κόπους σου (που απέφεραν ένα ολυμπιακό μετάλλιο) το άάάάραγμααα στο δημόσιο, το 'τέρμα οι κόποι σου, αν πετύχεις το στόχο (ολυμπιακό μετάλλιο) δημόσιο φορέβερ'.

αιθεροβάμων
Εικόνα αιθεροβάμων
Απών/απούσα

Δεν καταλαβαινω πως αυτο το θεμα κατεληξε ετσι..ποδηλατικο φορουμ ειναι , εκθειαζουμε εναν ανθρωπο που εκανε μια καποια υπερβαση..κατι που δεν κανουν πολλοι..ετσι λεμε μπραβο και σε οσους βρισκονται στον δρομο καλυπτοντας αποστασεις που εμεις ποτε δεν θα καλυψουμε..το ιδιο ειπαμε και για τον φιλο που πηγε Αφρικη , ειπαμε οτι λυπομαστε για τον χαμο του Μike Hall , ζηλευουμε οσους κανουν ταξιδια ,τηνπροηγουμενη εβδομαδα χαρηκαμε που γνωρισαμε μελος αυτου του φορουμ που ηρθε ποδηλατικως απο την επαρχια να μας παρουσιασει την ταινια ντοκυμαντερ θα ελεγα εγω , που εφτειαξε απο ενα ταξιδι του ζηλευτο , οτιδηποτε δηλαδη κανει τους ανθρωπους να ζηλευουν καλοπροαιρετα και ισως αποφασισουν κιεκεινοι...γιατι οι λιγοι ειναι αυτοι που κανουν αυτον τον κοσμο να πηγαινει μπροστα..( και δεν μιλαω μονο για τον κλειστο κοσμο του ποδηλατου )..

Τωρα τι σημασια εχει ποιος ειναι ο χαρακτηρας του ,αν πηρε χορηγιες η αν εκανε κατι επικυνδινο και ανασφαλες..επαναλαμβανω..με κινδυνο παει το πραγμα μπροστα...γενικως...η ..ασφαλεια δεν προσφερει τιποτε περισσοτερο παρα ..ασφαλεια..τελμα δηλαδη..

Ζητω συγνωμη κιεγω απτον δημιουργο του θεματος αν ξεφυγα απο το θεμα , και ειλικρινα αν καποιος εχει αλλη αποψη στα θεματα ..ασφαλειας που μπηκαν , λογω ηλικιας ,λογω πολλων χιλιομετρων , λογω του πως χειριζεται τελικα ο καθενας την δικια του ζωη σε οποιπνδηποτε τομεα ...δεν με ενδιαφερει...

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

έλα μωρέ, η γκρίνια είναι κατά 90% Ελληνικό φαινόμενο.... Το θέμα είναι να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα. ..... Ό,τι δεν φτάνουμε πρέπει να το ρίξουμε χαμηλά, ούτε σκέψη να σηκωθούμε εμείς πιο ψηλά....

Δεν έχω ακούσει ποτέ μου, ούτε μπορώ να φανταστώ ότι έχει υπάρξει άνθρωπος ο οποίος μια μέρα να σκέφτηκε: ΅"ΟΚ, θα σκιστώ 2 - 5 - 10 χρόνια, να βγω ολυμπιονίκης, για να μπω στο δημόσιο......" Μου κάνει πιο πολύ για αστείο....

Η πολιτεία βρήκε έναν τρόπο να ανταμείψει όσους έκαναν την υπέρβαση, όσους βγήκαν νικητές σε μεγάλες αθλητικές διοργανώσεις. Σωστό - λάθος.... δεν ξέρω, υποθέτω ότι θα μπορούσε να είναι και καλύτερος, αλλά μην ξεχνιόμαστε, στο Ελλάντα είμαστε, ο πόθος όλων (?) είναι να βρουν μια θεσούλα στο δημόσιο........... (ή αυτό νομίζουν όσοι είναι ήδη στο δημόσιο)

Τέτοιες δραστηριότητες απαιτούν αφοσίωση. Ολοκληρωτική. Συναγωνίζεσαι με την ελίτ σε παγκόσμιο επίπεδο. Άρα πρέπει να έχεις λυμμένα κάποια βασικά θέματα, πχ τι θα φάω, πως θα καλύψω τα έξοδα διαβίωσης και τα έξοδα προετοιμασίας και συμμετοχής στις μεγάλες αυτές διοργανώσεις. Επίσης τι θα γίνω αν μου κάτσει μια στραβή και μείνω ανάπηρος / ανήμπορος / ακατάλληλος για αυτό που πάσχιζα σε όλη τη ζωή μου.... Άρα αν θέλουμε τέτοιες διακρίσεις και σχιζόμαστε να ακούγεται ο Ελληνικός Εθνικός Ύμνος σε τέτοιες αθλητικές διοργανώσεις, κάτι πρέπει να προσφέρουμε σε αυτούς που στέλνουμε εκεί έξω ........ ή διαφορετικά απλά θα πρέπει να περιμένουμε λεφτάδες - ταλεντάρες - ψυχάρες να εμφανιστούν.... (που είσαι ρε Κωκέ ?? χχΧαχαχχα).

Σηκώνει βελτίωση το όλο πράμμα.... Καταρχήν, το πιο απλό. Βάλτε τους σε θέση που να μπορούν ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ. Τι να το κάνω να είμαι τερματοφύλακας και να με βάζουν κηπουρό!!!! Τι να το κάνω να είμαι πρωταθλητής ποδηλασίας και να με βάζουν στο πολεμικό ναυτικό? Βάλτε με κάπου που να μπορώ να προσφέρω, να διδάξω αυτό που κάνω καλά, και να δώσω το παράδειγμα στα νέα παιιά, να πορώσω, να εμψυχώσω, να μεταδώσω την αγάπη / την αφοσίωση / το μεγαλείο ψυχής και καρδιάς που διαθέτω αποδεδειγμένα.

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

"του δείχνανε το φεγγάρι κι αυτός κοίταγε το δάχτυλο".

panoss
Απών/απούσα

RockaRolla wrote:

έλα μωρέ, η γκρίνια είναι κατά 90% Ελληνικό φαινόμενο.... Το θέμα είναι να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα.

Το 'ελληνικό φαινόμενο' είναι ότι η κατσίκα του γείτονα τρώει το δικό σου χορτάρι.

Και να πρέπει, για κάποιο λόγο, να το δεχόμαστε αυτό...σαν φυσιολογικό...αλλιώς είμαστε κακοί, τουλάχιστον.

Για βάλε την κατσίκα σου να φάει το χορτάρι του αμερικανού και μετά έλα (ΔΕΝ πρόκειται) να μας πεις για 'ελληνικό φαινόμενο'.

 

 

RockaRolla wrote:

Δεν έχω ακούσει ποτέ μου, ούτε μπορώ να φανταστώ ότι έχει υπάρξει άνθρωπος ο οποίος μια μέρα να σκέφτηκε: ΅"ΟΚ, θα σκιστώ 2 - 5 - 10 χρόνια, να βγω ολυμπιονίκης, για να μπω στο δημόσιο......" Μου κάνει πιο πολύ για αστείο....

Ε, οπότε να καταργηθεί χτες αυτή η 'προσφορά' της πολιτείας.

 

RockaRolla wrote:
Τέτοιες δραστηριότητες απαιτούν αφοσίωση. Ολοκληρωτική. Συναγωνίζεσαι με την ελίτ σε παγκόσμιο επίπεδο

Αυτό ισχύει σε όλα τα επαγγέλματα που εκτιθενται στον (διεθνή) ανταγωνισμό.

Ο πατατοπαραγωγός δεν πρέπει να ανταγωνιστεί τον Αιγύπτιο (ή τον οποιοδήποτε) πατατοπαραγωγό;

 

RockaRolla wrote:
Σηκώνει βελτίωση το όλο πράμμα.... Καταρχήν, το πιο απλό. Βάλτε τους σε θέση που να μπορούν ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ.

Να ΜΗΝ τους βάλεις σε καμία θέση. Αν θες να τους τιμήσεις κάνε κάτι τιμητικό υπέρ τους σαν κράτος (π.χ. κάλεσέ τους σε μια γιορτή προς τιμήν τους) και δώσε τους ένα χαμηλό χρηματικό ποσό, π.χ 5000 ευρώ (και πολλά λέω).

 

Προσωπικά είμαι κατά του πρωταθλητισμού και υπέρ του αθλητισμού.

Έχω δει ελάχιστο ποδόσφαιρο στην τηλεόραση, στο γήπεδο δεν έχω παέι ποτέ, γενικά δεν είμαι 'φίλαθλος' αλά Ελληνικά, αλλά ποδόσφαιρο θα παίξω τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα.

Μπάσκετ κάθε μέρα, επίσης δεν είμαι μπασκετικός 'φίλαθλος'.

 

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

...  το θέμα για σας είναι "γιατί να διοριστεί στο δημόσιο αυτός ?". Για μένα θα έπρεπε να είναι "αχ, γιατί να μην κάνω και εγώ 8.000 χλμ σε 29 ημέρες". Κατά τα άλλα, δεν ξέρω για χορτάρι αμερικάνικο, ξέρω μόνο για κατσίκες ελληνικές.....

... αυτό που ήθελα να πω και ίσως δεν διατύπωσα σωστά είναι πως ο διορισμός στο δημόσιο δεν είναι ο κύριος σκοπός αυτών των ανθρώπων. Θεωρώ ΑΠΙΘΑΝΟ (και κόβω το χέρι μου) όλοι αυτοί να είχαν κύριο σκοπό να διοριστούν στο δημόσιο. Είχαν κύριο σκοπό να ΔΙΑΚΡΙΘΟΥΝ, να κάνουν την υπέρβαση, να αποδείξουν κάτι σε κάποιον.... Το ότι η πολιτεία ΜΕΤΑ τους διόρισε, ήταν κάτι που δεν αποτελούσε κύρια επιδίωξή τους. Ήρθε ΜΕΤΑ, ώς επιβράβευση. Δεν το ζήτησαν. Δεν το έκαναν με αυτόν τον σκοπό. Δεν φίλησαν κατουρημένες ποδιές απλά και μόνο για να διοριστούν.....  Για μένα αυτό έχει μεγάλη σημασία και ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ.... Τα είπα / τα έγραψα καλύτερα τώρα?

Βάζεις στο ίδιο επίπεδο τον διεθνή ανταγωνισμό αθλητών κατηγορίας "Ολυμπιονικών" με αυτόν των πατατοπαραγωγών? ΠΡΟΣΟΧΗ, δεν σου συγκρίνω τι έχει μεγαλύτερη αξία. Δεν σχολιάζω αυτό. Αλλά δεν χωράει σύγκριση. Με την καμία. 

5.000 ευρώ... χμμ..... ΟΚ, καλύπτει τα μεταφορικά του και ίσως και 1-2 αλλαξιές εκεί που θα πάει να αγωνιστεί. Κατάλαβα, οπότε ας αποκλείσουμε το 99% όλων των αθλητών και ας περιμένουμε καναν λεφτά ή γόνο οικογένειας..... Οι υπόλοιποι, άντε μέχρι την αλάνα και το τοπικό... και πολύ σας είναι. Εκτός αν θεωρείς εφικτό το να είσαι αθλητής που προπονείται για ολυμπιακούς και ταυτόχρονα να δουλεύεις και υπάλληλος σε γραφείο 8ωρο / 5ημερο..... Υποθέτω ότι θα υπάρχουν και τέτοιες εξαιρέσεις... αλλά θα είναι εξαιρέσεις.

Για πρωταθλητισμό και αθλητισμό, δεν έχω να πω κάτι. Γενικά δεν παρακολουθώ αθλήματα και αγώνες. Δεν είμαι τέτοιος τύπος. Όταν ακούω "σήμερα έχουμε ματσάκι", σε αντίθεση με το 99% των ανθρώπων, το μυαλό μου πάει ότι καποιος θα φορέσει αθλητικά και θα παίξει μπάλα, όχι ότι θα στηθεί στον καναπε με πιττόγυρα και μπύρες για να δει μπάλα..... Αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω την ύπαρξη του πρωταθλητισμού. Νιώθω λίγος / μικρός / ασήμαντος... για κάτι τόσο μεγάλο που κρατάει από την αρχαιότητα.

contact