Φύλαξη ποδηλάτων από τη Δημοτική Αστυνομία του δήμου Αθηναίων;

17 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
dogvile
Απών/απούσα

Όπως έχει αναφερθεί και στις διεκδικήσεις αλλά και σε άλλα topic του forum, η φύλαξη των ποδηλάτων παραμένει κεντρικό πρόβλημα στην χρησιμοποίηση των ποδηλάτων στις δουλειές και ιδιαίτερα όσων αφήνουν το ποδήλατο στο κέντρο και πέριξ.

Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ πιο προφανή λύση από την εναπόθεση της ευθύνης στην Δημοτική Αστυνομία η οποία από όσο γνωρίζω είναι αρμοδιότητα του Δήμου Αθηναίων και κατ' επέκταση του κ. Καμίνη. Βέβαια, κατανοώ ότι πρέπει να βρεθεί και ένας χώρος στέγασης κοντά στο κέντρο και μπορεί να χρειάζονται τυχόν κάποιες νομοθετικές πράξεις για την διεύρυνση των αρμοδιοτήτων της Δημοτικής Αστυνομίας.

Επίσης, ήθελα να ρωτήσω αν έχει απευθυνθεί κάποιο ερώτημα στο Δήμο και γενικά ποιές κινήσεις έχουν γίνει από μέρους μας.

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
Leone_gr
Εικόνα Leone_gr
Απών/απούσα

Επαναφέρω το θέμα, καθώς έχει ενδιαφέρον!
Όλοι μας θα χρησιμοποιούσαμε περισσότερο τα ποδήλατά μας αν μπορούσαμε να τα αφήνουμε σε σίγουρο χώρο με φύλαξη!

GioPro
Εικόνα GioPro
Απών/απούσα

leone_gr wrote:
Επαναφέρω το θέμα, καθώς έχει ενδιαφέρον!
Όλοι μας θα χρησιμοποιούσαμε περισσότερο τα ποδήλατά μας αν μπορούσαμε να τα αφήνουμε σε σίγουρο χώρο με φύλαξη!

+1

lefkal
Εικόνα lefkal
Απών/απούσα

Μένω Γουδή που έχει ελεγχόμενη στάθμευση και έχω κάρτα μόνιμου κατοίκου, με έχουν γράψει 2 φορές ενώ είμαι κανονικά σε μπλε θέση! Δε μπορούν να δουν μια πράσινη κάρτα κολλημένη σε ένα παρμπριζ θα μπορέσουν να διαχειριστούν 500ποδήλατα? Αν γίνει κάτι τέτοιο θα είναι σα παζάρι για τους κλέφτες θα μπαίνουν μέσα και θα διαλέγουν από ποικιλία... Πως μπορείς να εμπιστευτείς ένα άοπλο σώμα για φύλαξη που ούτε κλήσεις δε μπορεί να κόβει σωστά?

Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

και μισητοί, κομπλεξικοί με σύνδρομα εξουσίας ...και αυτοί...όπως όλοι με στολή στην Ελλάδα. Απαίδευτοι , και κρα κρα κρα.
Μου ακούγεται πολύ ουτοπικά καλή αυτή η πρόταση. Θα έλυνε σοβαρά θέματα και θα ενθάρρυνε πολύ κόσμο να κατέβει με το ποδήλατό του....αλλά οι ανησυχίες του λεφκαλ είναι πραγματικές...μιλάμε για δημοτικές κοπριές...και σιγά μην αναλάβει το κόστος απώλειας ενός ή παραπάνω ποδηλάτων ο δήμος.
Από την άλλη αν ο χώρος προφυλάσσεται από τη δημοτική αστυνομία αλλά ο δήμος δε φέρει καμία ευθύνη για απώλεια ή ζημιά τότε τα κλεφτρόνια θα κάνουν πάρτυ,

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Οι αστυνομία δημοτική και μη κάνει στάνταρ πλάτες
στα κλεφτρόνια και τα κυκλώματα. Είχαμε γράψει και
εδώ για αποθήκες της δημοτικής αστυνομίας γεμάτες
ποδήλατα τα οποία τα έφαγε το μαύρο σκοτάδι.

Χλωμό μου φαίνεται να θέλουν να χαλάσουν τη μπίζνα.
Χλωμό μου φαίνεται να θέλουν να δουλέψουν γενικότερα.

ChrisMG
Απών/απούσα

Πάρτε μία καλή κλειδαρια, βρείτε ένα σταθερό σημείο έξω από μία καφετέρεια και τέλος!

Leone_gr
Εικόνα Leone_gr
Απών/απούσα

ChrisMG wrote:
Πάρτε μία καλή κλειδαρια, βρείτε ένα σταθερό σημείο έξω από μία καφετέρεια και τέλος!

Δεν είναι και άσχημο, αλλά το ''τέλος'' δεν μου λέει κάτι.
Καποια στιγμή μπορεί και από την ίδια την καφετέρια να την πάθεις..

ChrisMG
Απών/απούσα

Και μέσα από το σπίτι σου μπορείς να την πάθεις.
Αν εσύ ήσουν κλέφτης θα πήγαινες να κλέψεις ποδήλατο που ήταν παρκαρισμένο έξω από μία καφετέρεια? Και που θα ήξερες αν ο ιδιοκτήτης δεν πίνει τον καφέ του και το βλέπει. Γενικά αυτό που θέλω να πω είναι ότι εγώ τηρώ το τρίπτυχο:
1.Καλή κλειδαρία
2.Σταθερό σημείο, όπως κολώνα φωτισμού, και όχι καγκελάκια ή πινακίδες.
3.Πολυσύχναστα μέρη με μεγάλη διέλευση κόσμου(άσχετα αν είναι έξω από καφετέρεια ή όχι)
Ένα από αυτά τα 3 να μην τηρήσει κάποιος, το ποδήλατο γίνεται αρκετά πιο ευάλωτο. Τηρώντας αυτά τα τρία σημεία οι πιθανότητες κλοπής γίνονται ελάχιστες, μηδέν δεν γίνονται ποτέ! Εγώ ακολουθώ αυτή τη στρατηγική και αν μου το κλέψουν θα ξέρω ότι εγώ έκανα ότι καλύτερο μπορούσα και δεν θα οφείλεται σε δικιά μου μαλακία.

Leone_gr
Εικόνα Leone_gr
Απών/απούσα

Σαφέστατα και είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις. Έξω από αστυνομικό τμήμα θα ήταν ακόμα καλύτερα.
Αυτό που είπα είναι πως ακόμα και από εκεί που δεν το περιμένεις μπορεί να την πάθεις, στην προκειμένη από κάποιον μέσα στην καφετέρια που σε βλέπει καθημερινά να το κλειδώνεις, να φεύγεις και να έρχεσαι μετά από τη δουλειά σου να το πάρεις.

dogvile
Απών/απούσα

Βασικά, νομίζω από το να χαρακτηρίζουμε καταστασεις και πρόσωπα καλύτερα θα ήταν να κάνουμε προτάσεις και μεθόδους ώστε να υλοποιηθούν.

Ξαναεπαναφέρω το θέμα ρωτώντας αν εχουν γίνει κάποιες ενέργειες από εμάς,
από όσο ξέρω σχεδιάζονται βασικοί σταθμοί ηλεκτρικού-μετρο να λειτουργήσουν ως χώροι φύλαξης όμως ως συνήθως παραμένει στα χαρτιά.(ελπίζω κάποιος από τα παιδιά που γνωρίζει το θέμα να μας ενημερώσει)

Εχω την άποψη ότι με το που λυθεί το θέμα του χώρου φύλαξης στο κέντρο άτυπα θα μας δοθεί λωρίδα από τους οδηγούς (και συγψρόνως λιγοστεψουν τα αυτοκίνητα) εφόσον κατεβαινουμε αρκετα μαζικά...

Επίσης για τον καθένα που βρίσκεται στο κέντρο η δουλειά του καλό θα ήταν να πεισει τους προισταμένους για εναν αντιστοιχο χώρο για σταθμευση ποδηλάτων.

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

Προτάσεις έχουν γίνει πάρα πολλές φορές από όσους ποδηλάτες έρχονται σε επαφή με διάφορους προύχοντες, υπεύθυνους και μη. Κάθε φορά δεν παραλείπεται η προτροπή για θέσεις στάθμευσης και μάλιστα το λινκ http://www.podilates.gr/?q=parking έχει σταλεί επανειλημμένως σε διάφορες υπηρεσίες που έχουν δείξει ενδιαφέρον.... Μόνο ο ΗΣΑΠ εισάκουσε τις παρακλήσεις πριν από μερικά χρόνια και έβαλε παντού τέτοιες μπάρες, το δε μετρό έκανε του κεφαλιού του βάζοντας κάτι άχρηστες κατασκευές τύπου σπιράλ για να δέσεις (;;) τον τροχό του ποδηλάτου.. Επίσης μερικά μαγαζιά κατά καιρούς μας κάνουν τη χάρη και τοποθετούν θέσεις στάθμευσης. Αλλά ας μην ξεχνάμε και τον Δήμο Αθηναίων που χρόοονια τώρα λέει οτι θα λύσει το πρόβλημα και τελευταία ανακοίνωσε οτι δεσμεύεται πιο πολύ από ο΄τι πριν να βάλει θέσεις στάθμευσης σε δημοτικά και κρατικά κτήρια στο κέντρο της πόλης. Η τέως Υπ.Περιβ. κ. Μπιρμπίλη είχε υποσχεθεί οτι θα διευκόλυνε ιδιώτες που θέλουν να βάλουν τέτοιες θέσεις στάθμευσης μπροστά από τα μαγαζιά τους εφόσον υπάρχει επαρκής χώρος. Τα ίδια είπαν οτι θα κάνει και ο Δ.Αθ. στις επιφάνειες που είναι στη δική τους δικαιοδοσία..
Αυτές είναι οι εξελίξεις που γνωρίζω....Ενα κάρο υποσχέσεις και "αναμονή στο ακουστικό' μας....
ΥΓ. Για κλειστούς χώρους φύλαξης δεν έχει γίνει κάποια συζήτηση μια και τα έξοδα θα ήταν πολύ μεγάλα. Συζητάμε για χώρους με φωτισμό, σε κεντρικά σημεία κλπ.

cdouvis
Απών/απούσα

οι ανάγκες για παρκάρισμα είναι σκόρπιες σε ολη την Αθήνα, σε κάθε γωνία και σε κάθε πλευρά του κάθε τετραγώνου. Δεν έχει νόημα να ζητάμε έναν ή έστω και κάμποσους χώρους με σοβαρή φύλαξη. Αν είχε έναν τέτοιο χώρο στα 200m από τη δουλειά μου τότε ποτέ δεν θα άφηνα εκεί το ποδήλατό μου. Θα το κλείδωνα στο κοντινότερο κάγκελο όπως κάνω και σήμερα. Ακόμα και για ασφαλές νυχτερινό παρκάρισμα αμφιβάλω ότι θα έμπαινα στη διαδικασία να περπατάω 200m κάθε βράδυ. Και βέβαια το 200m το είπα για υπερβολή. Ξέρετε πόσοι τέτοιοι χώροι θα πρέπει να υπάρξουν ώστε να υπάρχει πάντα ένας στα 200m?

από το δήμο μας συμφέρει να ζητάμε κανονικες σιδερένιες θέσεις στάθμευσεις σε κανονικά σημεία όπως έχουν στην Ευρώπη: έξω και αφύλαχτες. Μετά το μόνο που μας μένει να ελπίζουμε είναι να αυξηθούν κατακόρυφα τα ποδήλατα στην Αθήνα ώστε 1) οι κλοπές να είναι πολύ λίγες σε σχέση με τον αριθμό των ποδηλάτων και 2) να είναι πιο εύκολο να βρεις φτηνά μεταχειρισμένα ποδήλατα. Στην ίδια πάνω-κάτω "ισορροπία" έχουν καταλήξει όλες οι ποδηλατουπόλεις

dogvile
Απών/απούσα

cdouvis wrote:
από το δήμο μας συμφέρει να ζητάμε κανονικες σιδερένιες θέσεις στάθμευσεις σε κανονικά σημεία όπως έχουν στην Ευρώπη: έξω και αφύλαχτες. Μετά το μόνο που μας μένει να ελπίζουμε είναι να αυξηθούν κατακόρυφα τα ποδήλατα στην Αθήνα ώστε 1) οι κλοπές να είναι πολύ λίγες σε σχέση με τον αριθμό των ποδηλάτων και 2) να είναι πιο εύκολο να βρεις φτηνά μεταχειρισμένα ποδήλατα. Στην ίδια πάνω-κάτω "ισορροπία" έχουν καταλήξει όλες οι ποδηλατουπόλεις

Σίγουρα στο εξωτερικό γίνονται κλοπές όχι όμως σε αυτή την κλίμακα όπως στην Αθήνα. Θεωρώ έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση στην Αθήνα είναι δύσκολο να αφήνεις το ποδήλατο (χωρίς να αγχώνεσαι) αφύλαχτο ειδικότερα στην καρδιά της Αθήνας τουλάχιστον για τα επόμενα χρόνια. Όσον αφορά το δευτερο σημείο συμφωνώ ότι μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν μη κλεμμένα μεταχειρισμένα αξιόπιστα ποδήλατα.
Επίσης, όσον αφορά τις λωρίδες η φιλολάου είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα όπου 4 λωρίδες έγιναν 2 λόγω παρκαρίσματος. Θα μπορούσε κάλιστα να απαγορευτεί για την μια λωρίδα και να μετατραπεί σε ποδηλατική όπου μάλιστα θα οδηγεί και στην παν/μιουπολη.

GioPro
Εικόνα GioPro
Απών/απούσα

dogvile wrote:
cdouvis wrote:
από το δήμο μας συμφέρει να ζητάμε κανονικες σιδερένιες θέσεις στάθμευσεις σε κανονικά σημεία όπως έχουν στην Ευρώπη: έξω και αφύλαχτες. Μετά το μόνο που μας μένει να ελπίζουμε είναι να αυξηθούν κατακόρυφα τα ποδήλατα στην Αθήνα ώστε 1) οι κλοπές να είναι πολύ λίγες σε σχέση με τον αριθμό των ποδηλάτων και 2) να είναι πιο εύκολο να βρεις φτηνά μεταχειρισμένα ποδήλατα. Στην ίδια πάνω-κάτω "ισορροπία" έχουν καταλήξει όλες οι ποδηλατουπόλεις

Σίγουρα στο εξωτερικό γίνονται κλοπές όχι όμως σε αυτή την κλίμακα όπως στην Αθήνα. Θεωρώ έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση στην Αθήνα είναι δύσκολο να αφήνεις το ποδήλατο (χωρίς να αγχώνεσαι) αφύλαχτο ειδικότερα στην καρδιά της Αθήνας τουλάχιστον για τα επόμενα χρόνια. Όσον αφορά το δευτερο σημείο συμφωνώ ότι μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν μη κλεμμένα μεταχειρισμένα αξιόπιστα ποδήλατα.
Επίσης, όσον αφορά τις λωρίδες η φιλολάου είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα όπου 4 λωρίδες έγιναν 2 λόγω παρκαρίσματος. Θα μπορούσε κάλιστα να απαγορευτεί για την μια λωρίδα και να μετατραπεί σε ποδηλατική όπου μάλιστα θα οδηγεί και στην παν/μιουπολη.

H φιλολάου είναι χρόνια τώρα μία λωρίδα.. και όχι μόνο δεξιά αλλά και αριστερά και αναγκάζεσαι να κάνεις ζιγκ-ζαγκ.. δράμα!

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

dogvile wrote:

Σίγουρα στο εξωτερικό γίνονται κλοπές όχι όμως σε αυτή την κλίμακα όπως στην Αθήνα..

Δεν είναι παρηγοριά, απλή ενημέρωση... Στην αστυνομικά οργανωμένη Γερμανία κλέβονται ετησίως πάνω από μισό εκατομμύριο ποδήλατα, με συνεχώς αυξανόμενο ρυθμό. Στο Βερολίνο πχ. καταγγέλθηκαν πρόπερσι πάνω απο 23.000 κλοπές απο τις οποίες λιγότερες από 5% εξιχνιάστηκαν....

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

.