Looks like shit but saves my life

12 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Η γερμανική διαφημιστική εκστρατεία, που χρηματοδοτείται από την κυβέρνηση, έχει για πρωταγωνιστές νεαρές γυναίκες και άνδρες που φορούν εσώρουχα και φέρουν κράνη. Το σύνθημα: «Δείχνει χάλια (η ακριβής έκφραση είναι shit), αλλά σώζει τη ζωή μου».

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
aldro
Απών/απούσα
Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

Ε την λες  σεξιστική απο την αρχη μέχρι και μετα το τελος.
 

Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

Ε την λες  σεξιστική απο την αρχη μέχρι και μετα το τελος.
 

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

βασικά, νομίζω ότι χάνει... από όλες τις μεριές....

Προτιμώ την άλλη που είχε βγει πριν χρόνια και έδειχνε έναν ενήλικα/ νεαρό, με το κρανίο ξυρισμένο, τίγκα στις βίδες και στα ράμματα, να τον ταϊζουν.... και να γράφει κάτι του στυλ:

"...ε, ναι, το κράνος με έδειχνε χάλια / βλάκα...."           [ενώ τώρα, τον έβλεπες και τον έλεγες ΚΟΥΚΛΟ....]

Ήταν ιδιαίτερα σκληρή, αλλά "to the point" και χωρίς φιοριτούρες και fb/insta-τύπου-μαλακίες.....

Theodore
Απών/απούσα

Roul wrote:
Ε την λες  σεξιστική απο την αρχη μέχρι και μετα το τελος.
 

Παραθέτω τον ορισμό του σεξισμού από το https://www.merriam-webster.com:

1 : prejudice or discrimination based on sex especially : discrimination against women
2 : behavior, conditions, or attitudes that foster stereotypes of social roles based on sex

Δεδομένου ότι στη συγκεκριμένη διαφήμιση εμφανίζονται άτομα και των δύο φύλων με παρόμοιο ντύσιμο, δεν βλέπω καμία διάκριση βάση φύλου. Δεν βλέπω επίσης τις γυναίκες να πλένουν πιάτα και τους άντρες να παίζουν με στρατιωτάκια ή κάτι τέτοιο, ούτε στερεότυπα δηλαδή.

Αυτό που βλέπω από την αρχή που κυκλοφόρησε η είδηση για τη συγκεκριμένη διαφήμιση, είναι η χρήση του σεξισμού ως πρόφαση για κριτική που προδίδει έναν υφέρποντα νεοπουριτανισμό. Αν τα μοντέλα φορούσαν βραδυνά φορέματα και κοστουμια με γραβάτες, κανείς δεν θα μιλούσε για σεξισμό. Το γυμνό δέρμα είναι που ενοχλεί. Προφανώς επιστρέφουμε ολοταχώς (Ελλάδα, Ευρώπη και όλος ο πλανήτης) στη δεκαετία του 1920 και στους νόμους για το μήκος της φούστας.

Όσο για το ουσιαστικό περιεχόμενο, εφόσον τα αυτοκινητιστικά ατυχήματα είναι η κύρια αιτία τραυμάτων στο κεφάλι για τους νέους, περιμένω την αντίστοιχη διαφήμιση για τη χρήση κράνους στα αυτοκίνητα (και την καθιέρωσή του ως υποχρεωτικό για οδηγούς και επιβάτες φυσικά).

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Δεκτοί οι ορισμοί που παρέθεσες. Δεκτά και τα πρώτα σου σχόλια, ότι ίσως δεν είναι στην κατηγορία "σεξιστικά" ή "στερεότυπα".......... αλλά δεν νομίζω ότι τίθεται και θέμα πουριτανισμού....

Θέλεις να πεις κάτι, υπάρχει ο έξυπνος τρόπος, ο direct τρόπος, ο επίσημος τρόπος, ο δασκαλίστικος τρόπος, ο χιουμοριστικός / σατυρικός τρόπος.... ένας σωρός τρόποι, υπάρχει και η ευκολία του "γυμνού". ΟΚ, δεν μιλάμε καν για πραγματικό γυμνό εδώ, αλλά προσπαθώ να καταλάβω τι σχέση έχει το ποδήλατο, η χρήση του εκεί έξω, η χρήση κράνους για ασφάλεια και το κρεββάτι με τους νέους ημίγυμνους νέους που ερωτοτροπούν φορώντας ποδηλατικά κράνη....??!!!?? Επίσης, δεν έπιασα το κόνσεπτ με την νεαρά που φοράει κράνος και τρίβεται στο κρεβάτι......

Μήπως έχω χάσει επεισόδια? Μήπως πρέπει να πάω να ζητήσω εξηγήσεις από την καRockaRolla που τόσα χρόνια που ποδηλατούμε, ούτε μια φορά δεν έχει φορέσει το κράνος στο κρεββάτι - και να τρίβεται και από πάνω....??? Μήπως έχει κάτι - ιατρικώς - να το ψάξουμε? Μήπως φοράμε λάθος κράνος όλα αυτά τα χρόνια?

... αν και δεν είμαι των καλλιτεχνι(κ)ών και των σκηνοθεσιών, θέλεις να σου πω μια ιδέα, που να εμπλέκει και νέους με κράνη στο κρεββάτι, αλλά που να έχει μια ελάχιστη ριμάδα σχέση με την ασφαλή ποδηλασία? Φαντάσου λοιπόν νεαρούς και νεαρές να κάνουν ποδήλατο, να λυσσάνε πάνω στα πετάλια, και άλλους νεαρούς και νεαρές να βολτάρουν χαλαρουίτα ΜΕ ΠΟΔΗΛΑΤΑ. Και να φορούν κράνη ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ. Και μετά να τους δείχνει και σε άλλες πτυχές της καθημερινότητάς τους - μια εξ αυτών και στο κρεββάτι - και πάλι να φορούν κράνος...... Κάτι τέτοιο θα μου έλεγε κάτι. Ίσως να το έβρισκα και πετυχημένο / έξυπνο / πιασάρικο. Και δεν πα να 'χε και γυμνό ή να ήταν και με μπούρκες......

Και ένα τελευταίο: Η εύκολη λύση του να δείχνεις όμορφα νεανικά γυμνά / ημίγυμνα σώματα, να τρίβονται στο κρεββάτι, όμορφα προσωπάκια και βλέμματα όλο νάζι και πάθος, ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΑΣΣΑΡΕΙΣ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, καταντά χαζομάρα ... και ΝΑΙ στην τελική αγγίζει τα όρια του σεξισμού.

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

...  τωρα όσον αφορά το τελευταίο σκέλος της τοποθέτησής σου, αν κατάλαβα καλά, με_λίγα_λόγια αμφισβητείς την αξία του κράνους ως μέτρο ασφάλειας στην ποδηλασία? Το συγκεκριμένο θα το αφήσω ασχολίαστο, έχουμε τοποθετηθεί πολλές φορές, κάποιοι έχουμε εμπειρία από τους εαυτούς μας και από συμποδηλάτες μας, κάποιοι το βλέπουμε αλλιώς......

Σε κάθε περίπτωση, το συμπέρασμα του τίτλου, είναι λίγο click-bait φάση. 1ον δεν παρουσιάζει τις πηγές/έρευνες που να αναφέρουν τα σχετικά "δεδομένα ή αποτελέσματα" (τα δύο λινκς είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΕΝΙΚΑ, έψαξα για να βρω σχετικά άρθρα αλλά δεν βρήκα, έχουν ένα σωρό άλλες μελέτες, αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό με αυτό που θέλουν να πασσάρουν οι δημοσιογράφοι ). 2ον, μέσα στο άρθρο, σε κάποιο σημείο, αναφέρουν κάτι σχετικό με ζώνες ασφαλείας. Διάβασέ το και ίσως βγάλεις άλλο συμπέρασμα. Εγώ πάντως θα έβαζα άλλο τίτλο στο άρθρο.

Τέλος, σχετικά με τον "ελέφαντα στο δωμάτιο", δηλαδή με την υποχρέωση χρήσης κράνους στα αυτοκίνητα, ίσως να γνωρίζεις ότι όταν οι συνθήκες το απαιτούν, η απαίτηση ισχύει. Σου θυμίζω αγώνες F1 και λοιπές βενζινοκουραδο-αγωνιστικές-δοκιμασίες. Αλλά αυτή η υποχρέωση έχει προκύψει από πραγματικές μελέτες. Η πιθανότητα κινδύνου ΕΚΕΙ ΠΕΡΑ είναι αυξημένη. Οι συνέπειες ενός ατυχήματος ΕΚΕΙ ΠΕΡΑ είναι ιδιαιτέρως άσχημες. Συνεπώς δεν τίθεται θέμα. ΟΛΟΙ ΟΙ ΟΔΗΓΟΙ ΦΟΡΟΥΝ ΚΡΑΝΟΣ. Τελεία και παύλα.  Για τα υπόλοιπα / τυπικά ΙΧ, για τους υπόλοιπους / τυπικούς οδηγούς, για την τυπική χρήση ενός αυτοκινήτου στο δρόμο, μάλλον φτάνει και αρκεί η ζώνη ΚΑΙ ο αερόσακος ΚΑΙ η κοινή λογική για να καλύψει και να προστατέψει την πλειονότητα. Προφανώς δεν φτάνει για να καλύψει ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις. Αλλά δεν νομίζω ότι αυτό είναι το ζητούμενο.... [αλλιώς όλοι θα ζούσαμε σε αποστειρωμένους θαλάμους κάτω από τη γη.....και ξέρεις πόσο δύσκολο είναι να κάνεις ποδήλατο μέσα σε αποστειρωμένο θάλαμο κάτω από τη γη?????????].

Theodore
Απών/απούσα

RockaRolla wrote:
Θέλεις να πεις κάτι, υπάρχει ο έξυπνος τρόπος, ο direct τρόπος, ο επίσημος τρόπος, ο δασκαλίστικος τρόπος, ο χιουμοριστικός / σατυρικός τρόπος.... ένας σωρός τρόποι, υπάρχει και η ευκολία του "γυμνού". ΟΚ, δεν μιλάμε καν για πραγματικό γυμνό εδώ, αλλά προσπαθώ να καταλάβω τι σχέση έχει το ποδήλατο, η χρήση του εκεί έξω, η χρήση κράνους για ασφάλεια και το κρεββάτι με τους νέους ημίγυμνους νέους που ερωτοτροπούν φορώντας ποδηλατικά κράνη....??!!!?? Επίσης, δεν έπιασα το κόνσεπτ με την νεαρά που φοράει κράνος και τρίβεται στο κρεβάτι......

Η κεντρική ιδέα είναι η αντίθεση αυτού που ο διαφημιστής θεωρεί «ωραίο», δηλαδή το «ωραίο» ανθρώπινο σώμα (αντρικό ή γυναικείο), με την ασχήμια του κράνους σε ένα χιουμοριστικό πλαίσιο. Αυτό είναι το concept. Δε νομίζω ότι προτείνει να φοράμε κράνος στο κρεββάτι. Είναι προφανές ότι η επιλογή του ανθρώπινου σώματος σχετίζεται με τη λειτουργία του κράνους ως μέσο προστασίας αυτού ακριβώς του σώματος.

RockaRolla wrote:
Και ένα τελευταίο: Η εύκολη λύση του να δείχνεις όμορφα νεανικά γυμνά / ημίγυμνα σώματα, να τρίβονται στο κρεββάτι, όμορφα προσωπάκια και βλέμματα όλο νάζι και πάθος, ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΑΣΣΑΡΕΙΣ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, καταντά χαζομάρα ... και ΝΑΙ στην τελική αγγίζει τα όρια του σεξισμού.

Η χρήση που περιγράφεις λειτουργεί αλλιώς: ο Χ παίδαρος αθλητής/αθλήτρια χρησιμοποιεί αυτό το σαμπουάν, άρα αν το πάρεις θα γίνεις κι εσύ σαν κι αυτόν/αυτήν. Η συγκεκριμένη διαφήμιση για τα κράνη δεν λειτουργεί έτσι. Από εκεί και πέρα, είναι άλλο θέμα πόσο καλή επιλογή ήταν η συγκεκριμένη και αν θα μπορούσε να είναι καλύτερη. Άλλωστε το ίδιο concept θα λειτουργούσε μια χαρά (και εμένα θα μου φαινόταν και πιο αστείο) αν όντως τα μοντέλα φορούσαν κοστούμια με γραβάτες και βραδυνά φορέματα. Αλλά σεξισμός δεν είναι. Σε θέματα όπως ο σεξισμός, ή είναι κάτι σεξιστικό ή δεν είναι. Δεν υπάρχει «αγγίζει τα όρια», τέτοιοι όροι έχουν πολύ συγκεκριμένο νόημα. Και ναι, υπάρχει θέμα νεοπουριτανισμού, καθώς το «κακό» στην κριτική που ασκείται στη συγκεκριμένη διαφήμιση (ακόμα και στο σχόλιό σου) είναι το (ημί)γυμνό ανθρώπινο σώμα, η δαιμονοποίηση του οποίου είναι ένα κοινό χαρακτηριστικό όλων των (μονοθεϊστικών τουλάχιστον) θρησκειών.

Όσο για το άρθρο, ήταν το πρώτο που πέτυχα με ένα γρήγορο search (αν ψάξεις θα βρεις πολλά άλλα) αλλά ναι, θεωρώ ότι είναι υπερβολή να υπάρχει αυτή η υστερία με το κράνος στο ποδήλατο (και μάλιστα σε μια χώρα όπως η Γερμανία η οποία έχει ποδηλατικές υποδομές) τη στιγμή που το μεγαλύτερο ποσοστό των κρανιοεγκεφαλικών κακώσεων προκαλούνται από αυτοκίνητα είτε σε πεζούς είτε σε οδηγούς και επιβάτες αυτοκινήτων. Δεν μπορείς να αδιαφορείς για τον ταύρο στο υαλοπωλείο και να δημιουργείς νέα θρησκευτικά σύμβολα δυσφημώντας την μετακίνηση με ποδήλατο ως κάτι επικίνδυνο. Αν οι ποδηλάτες χρειάζονται κράνη, τότε οι οδηγοί και επιβάτες των αυτοκινήτων καθώς και οι πεζοί τα χρειάζονται περισσότερο και η αιτία είναι το αυτοκίνητο, όχι το ποδήλατο. Αλλά αυτή είναι μια συζήτηση που δεν τελειώνει ποτέ... :)

rnd
Εικόνα rnd
Απών/απούσα

Εμενα παντως like shit δεν μου φαινονται, μια χαρα ειναι. Το καδραρισμα και η ποζα της κατσαρομαλλας στην αρχη μαλιστα μου θυμιζει καρε του Manara :)

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Υποθέτω, έχετε καταλάβει ότι τι βίντεο είναι απλά το "backstage" από τη φωτογράφιση έτσι? 

Η ίδια η διαφήμιση είναι οι άφησες με τις φωτογραφίες των μοντέλων, και φυσικά είναι πολύ πιο light από το συγκεκριμένο βίντεο.

Προφανώς, καθαρά για λόγους μάρκετινγκ, χρησιμοποίησα το βίντεο και όχι τις άφησες στο θέμα, για να πουλήσει!!! wink grin

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

Ωραία ιδέα.