Ο.Χ.Ε ή μήπως Ωχ, Εεεεεεεεε;;;;;;;;;!!!!!!!

9 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

ρώτησα σε άλλο νήμα τι εστί το βερύκοκκο Ο.Χ.Ε, δεν πήρα απάντηση από κανέναν και φυσικά γκούγκλαρα και βρήκα αυτό (Ομοσπονδία Χειροσφαιρίσεως Ελλάδος) κατ' αρχήν, είπα ωραία με το χάντμπωλ, κάποτε με έσερνε ο πρωην σύζυξ γιατί έπαιζε στο Κολλέγιο Αθηνών και η ομάδα του ήταν βαρβάτη κι όταν έπαιζε ειδικά με το Μαρούσι τρέχαμε και φωνάζαμε to cheer the players up,

μετά βρήκα αυτό (Ολοκληρωμένη Χωρική Επένδυση, που είναι υπόθεση του ΕΣΠΑ!, αμ έτσι πέτε!!!!!) τώρα ξέρω κι ερωτώ ευθαρσώς σήμερα που είναι η μεγάλη γιορτή του καλοκαιριού, κοιμήθηκε η κυρά Παναγιά (βοήθειά μας και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες αλλά και σ' όσους δεν γιορτάζουν, τι σημασία έχει; χρόνια πολλά!!!)

ερωτώ λοιπόν, εμείς έχουμε δει τι μέλλει γεννέσθαι για το ποδήλατο (γιατί η πίτα είναι μεγάάάάάάάάλη, δηλαδή 111 εκατομυριάκια για τον Πειραιά μόνο;;;;; κι εμένα μου πετσοκόβουν τα αναδρομικά της συνταξιοδότησής μου και μου παρακρατάνε κι όλα με το έτσι θέλω γιατί έτσι θέλουν;)

ξαναρωτώ λοιπόν...εμείς ΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ; αν ξέρουμε δεν πρέπει να ενημερωθεί η κοινότητά μας από στόματός μας κι όχι από στόματος των Δημάρχων; αν ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ, δεν πρέπει να μάθουμε, να σκεφτούμε, να πάρουμε αποφάσεις να προτείνουμε και τα λοιπά και τα λοιπά;

ρωτάει μια που είναι στα μπάνια της του λαού, ξέρετε αυτά που δικαιούμαστε όλοι κι όταν τα κάνουμε μας κάνουνε διάφορα και τα βρίσκουμε όταν γυρνάμε απ' τα μπάνια ... και μας κόβεται η ανάσα, εν όψει χειμώνος δριμυτάτου ως φαίνεται ...

το καλοκαίρι φεύγει παιδιά, 15 μερούλες απομείνανε, τι θαρρείτε πως είναι; οι άλλοι έχουν κάνει τις δουλειές τους και μάλλον καλοοργανωμένα εξ ονόματος πεζών και ποδηλατών, εμείς;;;

καλά μπάνια και ξανά χρόνια πολλά!

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
aldro
Απών/απούσα

Kαλησπέρα.Συγγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω

.Ή πρόταση είναι να πάνε/με που ; , να κάνουν τι, να μιλήσουν σε ποιούς,

εκπροσωπόντας ποιούς ωστε να καταλήξουν/ αποφύγουν τι ;

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

Προφανώς ζητώ πολλά, αν κάνεις τέτοιες ερωτήσεις. Οπότε το ξεχνάμε ... γιατί αν οι Δήμοι αυτή τη στιγμή αποφασίζουν για τόσο σημαντικά πράγματα με κοντύλια ανατριχιαστικά, εμείς (γιατί ρωτάς ποιοί; τόσο καιρό ποιοί συνδιαλέγονταν με φορείς για το ποδήλατο; μου διαφεύγει κάτι;) απλά δημοσιεύουμε την είδηση;

aldro
Απών/απούσα

Καλησπέρα .Για να μην υπάρχει παρεξήγηση.

Εάν θέλεις και ξέρεις που να πάμε και τι να πούμε μπορώ να σε συνοδεύσω σαν άτομο.

Όμως για να πάει κάποιος εκ μέρους των ποδηλατ-ισσ-ων πρέπει να έχει προηγηθεί συνέλευση

που να εχει εξιουσιοδοτήσει το συγκεκριμένο άτομο να μιλήσει εκ μέρους τους με συγκεκριμένη επιχειρηματολογία από όσα γνωρίζω

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

Αλέξη μου δεν ήρθα μόλις εδώ για να μου εξηγείς όλα αυτά, μου είναι γνωστά απ' το 2008... τα ξέρω! επίσης δεν είμαι αρχομανής, αν ήμουν θα είχα αποπειραθεί διάφορα τόσα χρόνια τώρα, επίσης ποτέ δεν μιλώ σε πρώτο πρόσωπο, αγαπώ αυτή την κοινότητα κι ας διαφωνώ με μια σειρά από πράγματα...καταλαβαίνεις συνεχώς λάθος κι αν υπάρχει έστω και μια φράση στη διατύπωσή μου που να δικαιολογεί τόσο λάθος ερμηνεία των λόγων μου, αποσύρομαι για περισυλλογή, το κείμενό μου μένει κι όταν κι εφ' όσον κάποιος θέλει να πει κάτι επί της ουσίας των λεγομένων μου έχει καλά, αλλιώς χαίρετε! Και πάνω απ' όλα εύχομαι να ανησυχώ λάθος! εννοώ να ανησυχώ λάθος ότι σ' όλο αυτό το πάρτυ ακόμα κι αν δεν αποφανθούμε την γνώμη μας, όλα καλά θα γίνουν για την αστική ποδηλασία ... κι επειδή σκρίπτα μάνεντ, δεν με ενοχλεί καθόλου να αποδειχθώ λάθος ... δεν έχω το αλάθητο

airpeace79
Εικόνα airpeace79
Απών/απούσα

Royal Oak wrote:

ρώτησα σε άλλο νήμα τι εστί το βερύκοκκο Ο.Χ.Ε, δεν πήρα απάντηση από κανέναν και φυσικά γκούγκλαρα και βρήκα αυτό (Ομοσπονδία Χειροσφαιρίσεως Ελλάδος) κατ' αρχήν, είπα ωραία με το χάντμπωλ, κάποτε με έσερνε ο πρωην σύζυξ γιατί έπαιζε στο Κολλέγιο Αθηνών και η ομάδα του ήταν βαρβάτη κι όταν έπαιζε ειδικά με το Μαρούσι τρέχαμε και φωνάζαμε to cheer the players up,

μετά βρήκα αυτό (Ολοκληρωμένη Χωρική Επένδυση, που είναι υπόθεση του ΕΣΠΑ!, αμ έτσι πέτε!!!!!) τώρα ξέρω κι ερωτώ ευθαρσώς σήμερα που είναι η μεγάλη γιορτή του καλοκαιριού, κοιμήθηκε η κυρά Παναγιά (βοήθειά μας και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες αλλά και σ' όσους δεν γιορτάζουν, τι σημασία έχει; χρόνια πολλά!!!)

ερωτώ λοιπόν, εμείς έχουμε δει τι μέλλει γεννέσθαι για το ποδήλατο (γιατί η πίτα είναι μεγάάάάάάάάλη, δηλαδή 111 εκατομυριάκια για τον Πειραιά μόνο;;;;; κι εμένα μου πετσοκόβουν τα αναδρομικά της συνταξιοδότησής μου και μου παρακρατάνε κι όλα με το έτσι θέλω γιατί έτσι θέλουν;)

ξαναρωτώ λοιπόν...εμείς ΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ; αν ξέρουμε δεν πρέπει να ενημερωθεί η κοινότητά μας από στόματός μας κι όχι από στόματος των Δημάρχων; αν ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ, δεν πρέπει να μάθουμε, να σκεφτούμε, να πάρουμε αποφάσεις να προτείνουμε και τα λοιπά και τα λοιπά;

ρωτάει μια που είναι στα μπάνια της του λαού, ξέρετε αυτά που δικαιούμαστε όλοι κι όταν τα κάνουμε μας κάνουνε διάφορα και τα βρίσκουμε όταν γυρνάμε απ' τα μπάνια ... και μας κόβεται η ανάσα, εν όψει χειμώνος δριμυτάτου ως φαίνεται ...

το καλοκαίρι φεύγει παιδιά, 15 μερούλες απομείνανε, τι θαρρείτε πως είναι; οι άλλοι έχουν κάνει τις δουλειές τους και μάλλον καλοοργανωμένα εξ ονόματος πεζών και ποδηλατών, εμείς;;;

καλά μπάνια και ξανά χρόνια πολλά!

......................ή αλλιώς Τα εν οίκω μη εν δήμω.

Για όλες αυτές τις προτάσεις που κατέθεσαν οι δήμοι υπήρχε ο χρόνος διαβουλευσης κατά τον οποίο θα μπορούσαμε να καταθέσουμε προτάσεις εξειδικευμένες και στοχευμένες.Τώρα αυτό το παράθυρο πέρασε,αυτό που απομένει είναι να υλοποιηθούν τα έργα σύμφωνα με τα χρήματα που αντιστοιχούν σε αυτά.

Τώρα γιατί οι δύο κοινότητες που ασχολούνται με την αστική ποδηλατική μετακίνηση δεν κατάφεραν να ενημερωθούν για την διαβουλευση,δεν είναι περίεργο.

Ασχολούμαστε απο τον Φεβρουάριο για την διοργάνωση μίας πανελλαδικής ποδηλατοπορείας,η οποία κάθε χρόνο απαιτεί όλο και περισσότερο χρόνο απο όλο και λιγότερα άτομα.Η υποχρέωση της Π.Π υπερνικά και προσπερνά πράγματα πολύ πιο άμεσα.

Προσωπικά δεν γνώριζα για αυτά τα σχέδια αλλά απο την άλλη δεν μπορώ να πιστέψω πως πρόσωπα που ασχολούνται με την βιώσιμη κινητικότητα ενεργά δεν μπήκαν στον κόπο να μας ενημερώσουν.

Τώρα σχετικά με τα πράγματα που διαβάζω σχετικά με την Ο.Χ.Ε για κάθε δήμο ξεχωριστά,τα σχέδια υπερβαίνουν σε σύλληψη ακόμα και τον πιο αισιόδοξο ποδηλάτη.

-Δραστική μείωση του Ι.Χ

-Ποδηλατόδρομοι κατά μήκος της Λ.Ποσειδώνος και όχι μόνο.

-Ανάδειξη της Συγγρού ως πολιτιστικής διαδρομής.

Τα παραπάνω δεν τολμούσαμε να τα βάλουμε ως σοβαρό θέμα συζήτησης ούτε σε συνέλευση,θεωρώντας τα απίθανα.

 

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

Τα παραπάνω δεν τολμούσαμε να τα βάλουμε ως σοβαρό θέμα συζήτησης ούτε σε συνέλευση,θεωρώντας τα απίθανα.

αυτά με φοβίζουν και γι' αυτό γράφω όσα γράφω,

αυτά τα υπερβατικά σε σχέση με την πραγματικότητα και η παντελής έλλειψη κουβέντας για ζητήματα άμεσης επίλυσης και μάλιστα καθόλου δύσκολης επίλυσης...

ευχαριστώ airpeace για την ειλικρινή τοποθέτησή σου 

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

Στο https://www.podilates.gr/user/1058/allposts υπάρχουν διάφορες ανακοινώσεις του aldro για θέματα δημοσίων διαβουλεύσεων σχετικά με το ποδήλατο κλπ, θέματα που κατά καιρούς συζητιούνται στις συνελεύσεις (από ο,τι έχω ακούσει γιατί δεν έχω παρευρεθεί σε συνέλευση εδώ και πολύ καιρό) και θα έπρεπε να συζητιούνται σε ένα ποδηλατικό φόρουμ όπως αυτό εδώ, με μεγάλη συμμετοχή και ενδιαφέρον.

Πολλά θα ήταν καλό να γινόντουσαν.....αλλά..

Edit Royal και airpeace:

Τα θέματα που αναφερετε έχουν συζητηθεί με το παράπάνω σε συνελεύσεις, έχουν γίνει πορείες  ειδικά για τέτοιες διεκδικήσεις, στο σχεδιασμό των μητροπολιτικών αξόνων οι ενδιαφερόμενοι ποδηλάτες ήταν παρόντες και αποτελεσματικοί - σε διεκδικήσεις σε δήμους κλπ επίσης.  Το θέμα των κονδυλίων της ΕΕ για το ποδήλατο είχε επίσης χρησιμοποιηθεί και συζητηθεί στην ΠΠ πρόπερσυ  τότε που έγινε και η συνάντηση με την περιφερειάρχη ακριβώς για να δούμε τι έχουν σκοπό να κάνουν με αυτά τα χρήματα και που θα μπορούσαμε ως ποδηλάτες να συμβάλλουμε..

Στου κουφού την πόρτα όμως όσο θέλεις βρόντα...

Οσο για τη Συγγρού ως πολιτιστική ποδηλατική διαδρομή είχαν γίνει και διάφορες δράσεις με πορείες,βόλτες κλπ από διάφορους φορ8είς παλαιότερα με σκοπό την ενημέρωση του κόσμου. 

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

θεωρώ και δυστυχώς δεν ανήκω στην πρώτη γραμμή των τεκταινομένων, αλλά θεωρώ πως πρόκειται για μια νέα φάση, όπου τεράστια ποσά θα διαμοιραστούν και επ' ονόματί μας και μάλλον είναι ώρα για νέες άλλου είδους ίσως και δεν έχω από μόνη μου την οξυδέρκεια να δώσω κάποια κατεύθυνση, αλλά νομίζω είναι η άλλη στιγμή που πρέπει να συσπειρωθούμε για να θέσουμε με σαφήνεια τα αιτήματά μας που πιθανά να θέλουν επαναθεώρηση κι αυτά με το δεδομένο ότι πλέον εξαγγέλονται όσα θολά εξαγγέλονται. Η θολότητά τους για μένα είναι ανησυχητική, γιατί ακούγονται μεγαλόπνοα, αλλά χωρίς μεγάλη σαφήνεια. Τι θα πει η Συγγρού πολιτιστικός άξονας. Ήδη έχουμε το Φιξ που είναι σαν το γιοφύρι της Άρτας, έχουμε τη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών του Ωνάση, έχουμε το Ίδρυμα Νιάρχου εν εξελίξει, αν αυτά σαν οάσεις αποτελούν τον πολιτιστικό άξονα πάνω σε μια ταχύτατη αρτηρία που ενώνει το κέντρο της πόλης με τον παραλιακό άξονα κυκλοφοριακά, εκεί θέλουμε μερίδιο σημαντικό, όπως και στην παραλία θέλουμε σημαντικό μερίδιο, αυτό ως παράδειγμα το αναφέρω. ΕΔΩ χρειάζεται συντονισμός με τους φορείς που εμπλέκονται και ήδη υπάρχει μια σχέση και τις ομάδες μελέτης του Πολυτεχνείου επίσης, καθότι σ' αυτούς εν πολλοίς απευθύνονται όσοι κάτι κάνουν. Ας γίνουμε πιο τολμηροί θέλω να πω στην αναβάθμιση των αιτημάτων απ' την πλευρά μας. Είμαστε πολλοί πια κι ας μην είναι εδώ όλοι. Τα 26000 και βάλε μέλη αυτού του φόρουμ ας γίνουν ένας μοχλός πίεσης. Αυτά τα μέλη είναι μια δύναμη σοβαρή.

Φίλοι, μέλη αυτού του φόρουμ, ακόμα κι αν δεν καβαλάτε ποδήλατο, ακόμα κι αν εξ ενδιαφέροντος είστε εδώ, όσοι το κάνουμε χρειαζόμαστε τη δύναμή σας για να ισχυροποιηθεί η προσπάθεια χρόνων.

Αυτά έχω να πω. Τα άλλα ίσως, λέω ίσως από κοντά.

Τα εν οίκω μη εν δήμω ισχύουν για κάτι νοσηρές σχέσεις οικογενειακές που κανείς ντρέπεται να εκδηλώσει δημόσια. Θαρρώ πως δεν είναι η περίπτωσή μας ή αν είναι η δημοσιοποίηση μπορεί να δράσει σαν κάθαρση.