αφαιρεση εργοσταστιακων αυτοκολλητων

8 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
giorgio
Απών/απούσα

Καλησπερα στο forum!
Εχω μια ερωτηση..πως θα αφαιρεσω τα εργοστασιακα αυτοκολλητα απο το ποδηλατο? εχω δοκιμασει να τα ζεστανω με πιστολακι αλλα δεν εκανε δουλεια με αποτελεσμα να μεινει η κολλα πανω στο σκελετο και δεν καθαριζει με τιποτα..Υπαρχει καποιο υγρο που να διαλυει την κολλα η καποιος αλλος τροπος?

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
strouf
Εικόνα strouf
Απών/απούσα

σε αυτή την περίπτωση, υπάρχουν δύο λύσεις.
1) Πανί με οινόπνευμα (ΟΧΙ διαλυτικό) ή πετρέλαιο ,τρίβεις και γυρνάς το πανί συχνά , καθώς γεμίζει με κόλλα και μετά από λίγο δεν καθαρίζει.
2) Τρίβεις στεγνά με ένα κομάτι κρέπ ή άλλο μαλακό λάστιχο, φαντάσου κάτι σαν γομολάστχα..

Και στις δύο περιπτώσεις τσεκάρεις συχνά μήπως το παρακάνεις με το τρίψιμο και βγάζεις μαζί και το χρώμα του σκελετού.

Dimko
Εικόνα Dimko
Απών/απούσα

Πλαστική σπάτουλα (δεν θυμαμαι αν χρησιμοποιησα βενζινη καποιος ας επιβεβαιώσει αν ειναι safe ) , και υπομονη...
Μεγαλη υπομονή.
Το αποτέλεσμα παντως ηταν ωραίο. Μεταλλικό

strouf
Εικόνα strouf
Απών/απούσα

η βενζίνη πιθανότατα θα θαμπώσει το βερνίκι (αν βέβαια υπάρχει) πάνω από το χρώμα.

Dimko
Εικόνα Dimko
Απών/απούσα

Και Αzax ειχα ψεκασει. Λίγο..

maria-mtb
Εικόνα maria-mtb
Απών/απούσα

κ δεν αστειεύομαι. καλύπτεις το αυτοκόλλητο με μαγιονέζα κ το αφήνεις 30 λεπτάκια...μετά παίρνεις ένα απλό ξυστηράκι-σπατουλίτσα, την βουτάς σε ζεστό νερό κ βγάζεις το αυτοκόλλητο, άνετα κ εύκολα, χωρίς να αφήνει κιόλας ίχνη...λίγο αυγουλίλας μόνο μετά μυρίζει το ποδήλατο, αλλά με ένα πλύσιμο είναι οκ!!  :-)  Kάντε το για ο,τι αυτοκόλλητα θέλετε από οπουδήποτε να ξεκολλήσετε κ θα με θυμηθείτε!  ;-)

mads
Απών/απούσα

νομίζω ότι είναι το ορυκλέλαιο στη μαγιονέζα που βοηθάει... :-)

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

και αν δεν δουλέψει θα μας ανοίξει και την όρεξη :P

contact