Αγκαθο-πονοκεφαλος

21 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Ntimitris
Απών/απούσα

τι ειναι αυτα τα μπουρδελα?
δεν παει αλλο,
οτι και να κανω το περνανε
και τα λαστιχα τα μαζευουν οπως οι μυγες το σκατο.
Καμια γνωμη? αλλα τι να πειτε περα απο γνωστα για διπλες σαμπρελες κτλ, τα εχω δει τα παρομοια θεματα
ξερω και εγω? απελπισμενος ειμαι, θα το γυρισω σε κουρσα με τετοιο βραχνα φετος. Στο τατοι πριν το καλοκαιρι πλατυναν λιγο τους πανω δρομους, (ως αντιπυρικη προστασια υποθετω) και γεμισαν τα, φαρδια πλεον, μονοπατια με αυτα τα σκατουλακια,
Ειναι λες και ειναι φτιαγμενα απο σιδερο, το παταω με ολη τη δυναμη στο τραπεζι με τη μυτη και δεν χαλαει το καρφι. ΤΟ μεγεθος ειναι αυτο σε συγκριση με ενα στυλο μπικ. ΤΟ θεμα ειναι οτι το τατοι δεν το ξαναεπισκεφτηκα, μεχρι να καρφωθουν στα λαστιχα κανενος αλλου, γιατι την τελευταια φορα που πηγα εβγαλα γυρω στα 10-15 τετοια απο τα λαστιχα και ειχαν περασει με ευκολια τις διπλες σαμπρελες. Χθες κινηθηκα περισσοετρο σε ασφλατο και βρηκα παλι ενα τετοιο καρφωμενο, Βοηθεια γιατρε, ειμαι αρρωστος ή γκαντεμης? Πως να τα αποφευγω ξερετε οι εμπειροτεροι κατι?
οκ

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

δεν παιζεσαι ρε συ. Πες μου 40 νουμερα στο τζοκερ να παιξω τα αλλα 5.

Το διορθωσες???

Ntimitris
Απών/απούσα

τις πρωτες φορες ελεγα τι ειναι αυτα? τα τραβαγα και ακουγα το σσσσσ. γιατι φαινοταν ο κωλος τους που δεν μαιζει για καρφι αλλα για πετρουλα
Το ειδα το πρωι στο λαστιχο και ηταν παλι καρφωμενο με τη μυτη, και ειδα τον κωλο
Χτυπηθηκα λιγο, δεν ηθελα να το τραβηξω για να μην μαστορευω παλι, αλλα ειπα θα παθω λαστιχο στη βολτα και ετσι το τραβηξα, οτι ειναι να το να το αντιμετωπισω τωρα.
...
ΝΑ χανει δεν ακουσα ουτε ακουω, λογικα τη γλυτωσα, αν χανει πολυ σιγα θα φανει σε 3-4 ωρες, τωρα δεν το αγγιζω. ΑΛλα αντε να βρω κουραγιο να ξαναβγω στα βουνα, (και μαλιστα δεν το επαθα στο βουνο)
Αυτο ηταν απο τα κοντοπουτανα, γιατι συνηθως εχουν πιο μακρυ καρφι. Πρεπει να ειναι γαιδουραγκαθα κομμενα και διασκορπιζουν αυτα, αυτο υποθετω.
....
ΣΤο τατοι, στους πανω δρομους ειχα βρει 10 μπαλωματα κατω και τα τσιμπησα. ΤΟ βουνο δινει και τις λυσεις εκτος απο τα προβληματα

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

το λαστιχο σου παντως εχει και προστασια απο μεσα οποτε μπορει και να την γλυτωσες.

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

κανένα ζουμάκι μέσα στη σαμπρέλα λέτε να κάνει δουλειά γι αυτές τις περιπτώσεις?

Ntimitris
Απών/απούσα

kktsol wrote:
το λαστιχο σου παντως εχει και προστασια απο μεσα
αντε μπραβο, ενα σχολιο, να με κανει λιγο ατρομητο.
Παλια ρε γαμωτο, λαστιχο παθαινα, αν εσκαγα με φορα καπου, ποτέ απο αγκαθι ή απο αστοχια σαμπρελας.
Τα τελευταια χρονια, ολο λυνονται οι ραφες απο τις σαμπρελες, ολο κατι περναει,
κανω βολτα και φοβαμαι μην την παθω.
ΞΕρω και εγω?
παντως με βεβαιοτητα σου λεω,
αν στο παλιο ελαστικο ειχε κατσει στο κυριως σωμα, και οχι σε ενα απο τα τακουνια, θα ειχε περασει. Τωρα ηταν στο κυριως σωμα, το τραβηξα και φαινεται οτι την γλυτωσα.

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Αν σου συμβαίνει τελευτεία, μάλλον κάποιος σε γκαντεμιάζει.
Πρόσεχε με ποιόν κάνεις παρέα και λέτε για ποδηλατικά και για βουνήσια.
Αυτός θα είναι ο γρουσούζης.

iDEALisths
Εικόνα iDEALisths
Απών/απούσα

αποκλειεται να το γλυτωσεις

ολα τα βαλκανια ειναι γεματα απο αυτο το φυτο,
που ξεραινεται φθινοπωρο,ενω χλωρο το καλοκαιρι
δεν παιρνουν χαμπαρι τα λαστιχα.

Να ρωτησω: κατι σα φαρακολα,
αναμεσα στο λαστιχο και τη σαμπρελα,
επαιξε κανενας?

Ntimitris
Απών/απούσα


μπα η αυρα του, ειδες, με εκανε να μην παθω λαστιχο.
...
Το προηγουμενο ποδηλατο το πηρα σαββατο πρωι, το αφησα στο σπιτι ενος φιλου, πηγαμε βολτα, και οταν το βραδυ γυρισα να το παω σπιτι ειχε σκασμενα λαστιχα. ΤΕΛος παντων, το παλευα 1 μηνα γιατι δεν ηθελα να γελαει με εμενα ο ποδηλατας, οτι δεν μπορω να αλλαξω ουτε μια σαμπρελα, και τελικα οταν του το πηγα μετα απο 10 μπαλωματα και 5-6 σαμπρελες, ειχαν ξεχασει να βαλουν φακαρολες στις μονοπατες, και εγω δεν ηξερα ουτε τι ειναι μονοπατες, ουτε τι ειναι φακαρολες.
...
Και το μυθικο, 2α λυκειου αρχαια, εχω μαθει 300 στιχους μεταφραση και δεν προλαβα 50 στιχους. ΤΟ λεω στον κολλητο μου, και μου λεει ελα ρε, δεν πεφτουν αυτοι που αφησες. ΕΡχονται τα θεματα, και πεσανε 20 στιχοι απο τους 50 που δεν διαβασα για μεταφραση και ερωτησεις κατανοησης για αυτους.
γυριζει με κοιταζει, αρχιζε να γελαει και να μονολογει: ε τον μαλακα χαχα
Γελασα και εγω λιγο, αλλα μεσα μου εβραζα
Αποτελεσμα βαθμος 06 αντι για 16
.......
Σαν απαντηση ξερεις τι μπορει να σου πει ο κκτσολ για να ανψει τα αιματα και να ζητατε διαχειριστες:
μιλαει και ο vascott που εχει βαλθει να περασει σε σικουελ τα ραμβο και τα ροκυ μαζι
με το σινγκλεσπιτν στοριες

Ntimitris
Απών/απούσα

[quote=iDEALisths]
τριλοβος ε? καλο ακουγεται.
Ειχα διπλη σαμπρελα μεσα για κανενα 4μηνο. Αν παταγα 10-15 θα περναγαν τα 1-2, εκανε δουλεια αλλα οχι οτι δεν την παθαινες.
ΤΩρα κατι ταινιες που μπαινουν μεταξυ λαστιχου και σαμπρελας δεν ξερω αν κανουν δουλεια.
Με τα tubeless ξερει κανεις τι γινεται? Πχ εκει αλλαζουν λαστιχο?
.........
Την τελευταια φορα ειχα πατησει αυτα, με τις διπλες ειχαν περασει μονο τα πιο μεγαλα, δδηλαδη 5-6 τρυπες σε καθε σαμπρελα, ενω μιλαμε για πανω απο 20 αγκαθια συνολο
οκ

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

το καλύτερο υγρό που έχω δει είναι αυτό που χρησιμοποιούν στα βιομηχανικα μηχανήματα
περενοφόρα τσαπάκια κτλ κτλ κτλ
αν βρεις κάποιον που να φέρνει λάστιχα με σαμπρέλα λογικά θα έχει και το αντίστοιχο υγρό
για να σου δώσω να καταλάβεις το πόσο καλό είναι
έχω δει να βγάζς μπουλονόβιδα από λάστιχο και να επουλώνει
από εκεί και πέρα
σαμπρέλες dh
προστατευτικά και διάφορα άλλα που παίζουν στην αγορά

:D

tkant
Εικόνα tkant
Απών/απούσα

Χρησιμοποιείται για τις αντικαταθλιπτικές, αφροδισιακές και τονωτικές του ιδιότητες, αλλά κυρίως για τη συμβολή του στην ενεργοποίηση της τεστοστερόνης. Τουλάχιστον αυτά διαβάζουμε εδώ
Στη δική σου περίπτωση σου γ@μ@ει την ψυχοσύνθεση επειδή όταν ξεραθεί είναι πιο σκληρό κι από τον Bruce Willis. Ιδανικό δηλαδή για τις ρόδες ποδηλάτων.

Ntimitris
Απών/απούσα

tkant wrote:
Ιδανικό δηλαδή για τις ρόδες ποδηλάτων.
ναι ρε φιλε το βλεπω, και αν σχεδιαζα κατι για να σκασω λαστιχα, ετσι θα το σχεδιαζα.
Εχει κατω την βαση που παταει σταθερα και μενει πανω ο bruce willis, εεε το καρφι. Παντως λεω να αρχιχω να τα μαζευω και να κανω σουπα, γιατι εχουν τρομακτικες ιδιοτητες απο οτι διαβαζω
..
πλανετ.
Σε ποδηλαταδικα υπαρχει αυτο που λες? ή σε αλλα καταστηματα

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

εκείνοι τα ξέρουν καλύτερα ως κλασσικοί Υμηττοφάγοι και Παρνηθομάχοι εδώ και χρόνια.

Ζουμί στις σαμπρέλες, παλιά σαμπρέλα ανάμεσα σε ελαστικό και σε νέα σαμπρέλα, φακαρόλα με παρόμοιο σκεπτικό, ειδικές ενισχυμένες ακριβές βαρειές thorn-resistand σαμπρέλες....

.... εναλλακτικά αποφεύγεις οτιδήποτε μη-ασφάλτινο ή μαθαίνεις να αλλάζεις σαμπρέλα σε dt (και κουβαλάς και μισή ντουζίνα μαζί σου)

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

Vasscott wrote:
Αν σου συμβαίνει τελευτεία, μάλλον κάποιος σε γκαντεμιάζει.
Πρόσεχε με ποιόν κάνεις παρέα και λέτε για ποδηλατικά και για βουνήσια.
Αυτός θα είναι ο γρουσούζης.

Γνωστο αυτο αφου ειμαι γεννημενος Σαββατο και 13. Λιγο να κοιταξω στραβα λαστιχο και σκαει.
Τωρα θα γκαντεμιασω καποιον αλλον που απο τοτε που χρωσταει κερασμα ολο εχει δουλεια και δεν μπορει κτλ κτλ

xifias
Απών/απούσα

RockaRolla wrote:
...ή μαθαίνεις να αλλάζεις σαμπρέλα σε dt..

δυστυχως.κουβαλα τα συνεργα μαζι,λεβιεδακια μπαλωματα κολλα τρομπα.

αυτα τα αγκαθακια οντως ειναι πολυ υπουλα κ τωρα κυκλοφορανε..εχει τυχει να μπαλωσω να φουσκωσω,κ το λαστιχο ειχε κ αλλο που δεν ειχα δει,κ ξανασκασε....φτου κ απτην αρχη.

Ntimitris
Απών/απούσα

εχω παντα μαζι μια προχειρη σαμπρελα(παλια μπαλωμενη συνηθως) και μολις παω σπιτι λυνω και μπαλωνω την τρυπια,( αν και το κιτακι με τα μπαλωματα το εχω παντα μαζι), απλα δεν προκειται μεσα στο βουνο να κανω καλη δουλεια, οποτε η ρεζερβα βοηθαει να φτασεις σπιτι και μετα να ασχοληθεις.
..
Γενικα δεν εχω προβλημα με το να αλλαζω, ξερω και να μπαλωνω και να αλλαζω, και κανω καλη δουλεια(εμαθα μετα απο τα πολλα). Το θεμα, ειναι κυριως θεμα απογοητευσης και ψαχνω αν μπορει να γινει προληψης , οχι αντιμετωπισης της καταστασης
..
Βεβαια ποδηλατο που δεν το καβαλας δεν παθαινει τιποτα, τι να πω, ισως ειναι το αλατοπιπερο αυτα, και δεκτα αφου στο βουνο πας αγκαθια θα εχει.

Ntimitris
Απών/απούσα

.

kastellopower
Απών/απούσα

Όμως για ζουμί χρειάζονται ειδικά σαμπρελολάστιχα, βαλβίδα και ζάντες εκτός κι αν αυτά που έχεις είναι και των 2 χρήσεων ζουμί/αέρας ή κάνεις πατέντα που δεν λέει και πολλά. Κι αυτά πάντως δεν είναι άτρωτα και κοστίζουν αρκετά.
Λάστιχα κέβλαρ συν χοντρή καλής ποιότητας σαμπρέλα συν ταινία πλαστική λάστιχου, που μπαίνει ανάμεσα λάστιχο και σαμπρέλα, κερδίζεις σε αντοχή χάνεις σε βάρος.

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

Και η δικη μου εμπειρια ειναι πολυ ασχημη απο τα τριβολια, αλλα το καλοκαιρι μονο.
Χειμωνα δεν μου εχει τυχει.
Ειναι εποχιακο φαινομενο το να βρισκονται στην επιφανεια και να ειναι και ξερα συγχρονως.
Νομιζω με τις βροχες χανονται.
...
Ισχυει;
Δεν ειναι εντελως σιγουρο.
Μπορει απλως μεχρι τωρα να ειχα περισσοτερη τυχη τους χειμερινους μηνες;
...
Παντως απ'ο,τι διαβαζω στην wikipedia το τριβολι ειναι το κελυφος του καρπου του φυτου το οποιο σπαει στα τρια μικρα αγκαθια περι το τελος του καλοκαιριου και ελευθερωνει το σπορο.

Stel10s
Απών/απούσα

Απο προσωπική εμπειρία:
1)
τα ζουμια κανουν δουλεια αλλα καποια στιγμη χαλαει η σαμπρελα.
Καποιο αγκαθι-τροβολι εχει καρφωθει και μείνει στο λαστιχο.
Καποια στιγμη μετακινείται η σαμπρελα σε σχεση με το λαστιχο και εχεις ενα ωραιο σχίσιμο (οχι απλη τρυπα) στη σαμπρελα που πλεον δεν μπορει να βουλωσει το ζουμι.
Μειονεκτηματα
- Δεν κανουν απολυτα την δουλεια
- βαρος
2)
Οι σκληρες ταινειες (που δεν τις τρυπαει ουτε καρφι) και μπαινουν αναμεσα σε σαμπρελα και λαστιχο κανουν δουλεια.
Υπαρχουν και μαλακες ταινιες αλλα μπορει να τρυπισουν απο τριβολια, καρφια.
Μειονεκτηματα
- βαρος
- Τρίβουν λαστιχο και σαμπρελα και ισως εχεις προβληματα μετα απο παρα πολλα χιλιομετρα.
3)
Λαστιχα με ενσωματομενη σκληρη ταινία.
Πραεπει απλα να προσεξεις να ειναι οντος σκληρη η ταινια.
Μειονεκτηματα
- κοστος
- βαρος

contact