Αλυσίδα.. μούφα !!

9 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Marios
Απών/απούσα

Γυρνάω λοιπόν σήμερα σπίτι, πάω να δέσω το ποδήλατό μου σε ένα σημείο απέναντι από το σπίτι μου που το αφήνω πάντα, και η αλυσίδα μου μένει στο χέρι. Κόπηκε στο σημείο που εννώνεται το κύριο μέρος της αλυσίδας με το πλαστικό κομμάτι όπου μπαίνει το κλειδί. Στην αρχή σκέφτηκα μήπως κάποιος είχε αρχίσει να την κόβει και έμεινε στη μέση, αλλά όταν την εξέτασα σπίτι δεν έχει κοπεί σε σημείο όπου θα μπορούσε κάποιος με έναν κόφτη να την κόψει. Το σημείο δεν είναι καθόλου προσβάσιμο. Έχει σπάσει δηλαδή εσωτερικά του πλαστικού (αυτό όπου μπαίνει και το κλειδί) και περισσότερο φαίνεται σαν να έχει ξεκολλήσει. Το άσχημο της όλης υπόθεσης είναι ότι η αλυσίδα ήταν από τις χοντρές, με διάμετρο 2.5 εκατοστά. Την είχα αγοράσει από κλειδαράδικο, αν θυμάμαι καλά κάπου 20-25 ευρώ. Τη χρησιμοποιούσα από τον μάιο κάπου. Τέλος η μάρκα του είναι Burg-Wachter. Όταν την είχα πάρει το μαγαζί είχε τη συγκεκριμένη και μια άλλη abus (σωστά τη λέω?)που είχε κάπου 5ευρώ διαφορά και ο μαγαζάρος μου είπε ότι το ίδιο πράγμα είναι απλά στην abus πληρώνεις και το όνομα. Τελικά μάλλον το πέταλο αποτελεί μονόδρομο, γιατί αν μετά από 6-7 μήνες χρήση η χοντρή αλυσίδα σπάει από μόνη της τότε δεν θα θέλει και πολύ προσπάθεια να της σπάσεις και φρέσκια με μερικές κλοτσιές, χωρίς να έχεις ούτε κόφτες ούτε τίποτα. Οπότε αν έχετε τέτοια μάρκας αλυσίδα ψαχτείτε, και σίγουρα την αντι-συνιστώ !!!

Μάριος

*για την ώρα το ποδήλατο ξεκουράζεται στο σαλόνι,αλλά πρέπει να πάρω ένα πέταλο γιατί κάπως πρέπει να το κλειδώνω όταν βγαίνω...

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

koitakse to oti espase mia mporei na itane ergostasiako lathos.......opot tin antisinisto den tha itane dikeo
parolo pou den kserw tis eteries...
kai genikotera prepei na psaxteis pos parabiazonte tou sikegkrimenou tipou alisides sinothos tis spane....
mporei kapios ontos na ithele na tin spasei kai na eide oti den espase kai meta na itan etimi na spasei......
apo ekei kai pera kai to petalo parabiazete poli efkola
to sirma den to sizito:P
lipon opote ego tha sou sinistousa na to kratas sto saloniki...
na ftiakseis mia kremasti basi sto tyxo an exeis xoro bebea
kai na to kramas se orthia stas etsi oste kai oi dyo troxoi na akoumpane sto tyxo
:D

filika
petros

plannet a dark cycling deamon

dimitris
Απών/απούσα

μπορείς να επενδύσεις 10 ευρώ σε μια βάση τοίχου για το σαλόνι και να μην το ξαναφήσεις μόνο του στο δρόμο.

βέβαια θα πρέπει όντως να πάρεις και ένα πέταλο (για καλή τύχη) όταν το κλειδώνεις έξω.

Δημήτρης

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

Κατά τα τεστ τα καλά πέταλα παραβιάζονται μόνο με εργαλεία που τουλάχιστον οι εως τώρα κλέφτες δεν χρησιμοποιούν (πχ.ηλεκτρικός τροχός), ενώ οι άλλες λύσεις κόβονται ή παραβιάζονται στο πι και φι. Αν σε ενδιαφερει να πάρεις καλό πέταλο, υπάρχουν τα onguard locks στους "φίλους του ποδήλατου" (Επταχάλκου 3, Τρίτες μετα τις 10μμ)

Marios
Απών/απούσα

ναι με ενδιαφέρει, αλλά δυστυχώς γενικά τρίτες δεν μπορώ να περάσω από τους φίλους

Μάριος

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

Τότε πάρε με τηλέφωνο 6979928855, να συναντηθούμε κάπου. Αν θέλεις να τις δεις:
www.onguardlock.com. Νομίζω έχουν μείνει μόνο οι τύπου "bulldog" με το εξτρα συρματόσκοινο για να ασφαλίζεις και τις ρόδες.
Λυδια

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

lydia sou estila pm
na doume kai aftin tin leitourgia pos doulevei
alla peras tis leitourgia ithela na se rotisw kati personal
kai prin mpeis se skepseis
apla mou thimises mia palia gnosti
:D

plannet a dark cycling deamon

cdouvis
Απών/απούσα

...άμα την έχεις ακόμα δηλαδή. Θα έχει ενδιαφέρον να την τεστάρουμε να δούμε πόσο εύκολα μπορεί να κοπεί. Και εργοστασιακό λάθος να έγινε δεν θα έχει γίνει σε όλο της το μήκος

Marios
Απών/απούσα

Καλή ιδέα αυτή για να δούμε πόσο εύκολα κόβεται, αλλά δυστυχώς την έχω πετάξει εδώ και μέρες. Βασικά δεν έσπασε κατά μήκος της αλυσίδας, αλλά στο σημείο που ενώνεται με το πλαστικό κομμάτι(αυτό στο οποίο μπαίνει και το κλειδί). Έτσι το πλαστικό κομμάτι έχει μια ασπούμε τρύπα γύρω στα 4 εκατοστά περίπου βάθος μέσα στο οποίο "άρχιζε" η αλυσίδα. Γι'αυτό το λόγο έχω αποκλείσει και το ενδεχόμενο κάποιος να την έχει πειράξει προσπαθώντας να την σπάσει. Γιατί για να φτάσει στο συγκεκριμένο σημείο θα έπρεπε να έχει ένα εργαλείο που να κάνει 1-2 γωνίες και να είναι πολύ-πολύ λεπτό. Ο τύπος στο μαγαζί από το οποίο την είχα πάρει μου είπε πως πρώτη φορά βλέπει κάτι τέτοιο. Τώρα τι να πω, ίσως να ήμουν πολύ άτυχος σε αυτήν την αγορά, ή να μην είχε αντοχές η αλυσίδα σε βροχές-κρύα-ζέστες...

contact