Αθήνα - Κριτικές καταστημάτων πώλησης και επισκευής ποδηλάτων

556 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
chrisRC
Εικόνα chrisRC
Απών/απούσα

Μιας και αυτή η κριτική γίνεται αναπόφευκτα και μέσα σε διάφορα topic αλλά και στις συζητήσεις κατ' ιδίαν που έχουμε μεταξύ μας, ίσως είναι καλό όλα τα σχόλια και οι απόψεις να μαζευτούν εδώ για μελλοντική αναφορά και συμβουλευτική των νέων μελών του ιστοχώρου.
Φαντάζομαι, απαραίτητη προϋπόθεση είναι τα σχόλια να είναι κόσμια, η κριτική εμπεριστατωμένη και να συνοδεύεται (αν χρειαστεί) από κάποιο παραστατικό ή οτιδήποτε μπορεί να επαληθεύσει το αληθές των γραφομένων.

Για λόγους οργάνωσης, προτείνω στο ΘΕΜΑ να γράφεται η επωνυμία του καταστήματος και στο χώρο που υπάρχει για το σχόλιο όλα όσα αναφέρθηκαν παραπάνω.

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.

(Υπάρχει και άλλο thread που αφορά τη Θεσσαλονίκη.)

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
jeanmarat
Απών/απούσα

Πολύ κακή εμπειρία εξυπηρέτησης.

Από τον καλλιωρα(Πατησιων) ειχα παραγγείλει ένα GIANT από εξωτερικό. Κατόπιν επικοινωνίας με τον Θεοτόκη στη Θεσ/νικη (που είναι ο επίσημος εισαγωγέας των Giant) μου είπε σε 2 βδομάδες θα έρθει. Αφού περίμενα 1 μήνα και 1 βδομάδα (και έπαιρνα τηλεφωνα συνεχεια και την απάντηση "το περιμένουμε , το περιμένουμε") τελικά μίλησα με Θεοτόκη και με ενημέρωσε με συνοπτικό τρόπο πως δεν θα έρθει το ποδήλατο. Αν δεν τους έπαιρνα τηλεφωνο καθε βδομάδα μπορεί να περίμενα και ένα τρίμηνο αφού ποσώς ενδιαφέρθηκαν να με ενημερώσουν.

pig destroyer
Εικόνα pig destroyer
Απών/απούσα

Εγώ πήγα στο παραπάνω μαγαζί στην αθήνα (αριστοτέλους 10) και δεν έμεινα ευχαριστημένος αν και άκουσα πολύ καλές κριτικές και το θεώρησα και πολυ τίμιο μαγαζί. αγόρασα, λοιπόν, μια σχάρα και λασπωτήρες και ζήτησα ευγενικά αν έχει ευχέρεια να μου τα τοποθετήσει, αρνήθηκε όμως επειδή είχε δουλειά. αυτό δεν με ενοχλησε, με ενόχλησε όμως που εγώ πάλευα μαζί με κάποιους άλλους πελάτες να δω πως θα γυρίσω σπίτι μου στον άλιμο με τα πράγματα (που δεν χωρούσαν στην τσάντα μου) και αυτός καθόταν και χαζολογούσε με κάποια άλλα άτομα εκεί γύρω. μπορεί και να τον πέτυχα σε λάθος μέρα.

toulis2009
Απών/απούσα

Μετά από παρότρυνση του chrisRC

Έχουμε και λέμε

Από θέμα τιμής πιστεύω πάρα πολύ καλός και σε ποδήλατα και σε ανταλλακτικά.
Από θέμα εξυπηρέτησης πελάτη αρκετά καλός στο να σου δήξει ( δεν ψάχνει όμως τι σου χρειάζεται πρέπει εσύ να γνωρίζεις ακριβός τι θέλεις )

Όταν προχώρησα στην αγορά ποδηλάτου η εξυπηρέτηση σε θέματα ρύθμισης του ποδηλάτου στο δικό μου σόμα περιορίστηκε στο σήκωμα της σέλλας.
Συμβουλές γενικά με την χρίση, προσαρμογή του ποδηλάτου στα μέτρα μας κτλ Ανύπαρκτες.
Από θέμα εγγύησης προϊόντος. Η απάντηση το μαγαζί είναι η εγγύηση, το ποδήλατο είναι πολύ καλό και δεν παθαίνει τίποτα κτλ. Πιστεύω ότι είναι αρκετά κατατοπιστικές για το τι ακολουθεί μετά την αγορά και την απομάκρυνση από το ταμείο.

Το ποδήλατο μου μόλις το πήρα χρειάσθηκε:

Πίσω ντεραγιέ τέντωμα συρματόσκοινου και ρύθμιση.
Μπροστά ντεραγιέ το συρματόσκοινο είχε περαστεί από λάθος σημείο και έσερνε στον σκελετό. Διόρθωμα και ρύθμιση.
Φρένα ρύθμιση γιατί τα τακάκια πάταγαν όπου νάνε και έσερνε Από τη μία πλευρά πάνω στην ζάντα.
Τροχοί ρύθμισα τα κέντρα γιατί ήταν πολύ σφιχτά τα >

Μετά από 90 χλμ σε ένα βαρύ πάτημα το ένα πετάλι άρχισε να σκαλώνει λίγο, το λύνω το απόγευμα και ανακαλύπτω ότι έλειπε μία μπίλια.( πάλι καλά που είχα ) 'Ελυσα μετά και το άλλο να το δω.
Τα ρύθμισα και τα 2 γιατί ήταν πολύ σφιγμένα τα >.
Επίσης ανακάλυψα ότι οι ζάντες εκτός από την κλασική ακτινολόγιση που θέλουν.
Θέλουν και ομπρέλιασμα γιατί ο μπροστά τροχός είναι 5 χιλιοστά παράκεντρος και ο πίσω 3.

Επίσης να σημειώσω ότι το ποδήλατο είχε αν και καινούριο κάποια σημαδάκια στον σκελετό και ένα τεράστιο σημάδι στο λαιμό που ανακαλύφτηκε όταν πήγα να τον σηκώσω. ( πιθανότατα έγινε γιατί κάποιος πήγε να τον κατεβάσει χωρίς να τον χαλαρώσει αρκετά )

Το προσωπικό μου συμπέρασμα από το κατάστημα είναι ότι.
Αν κάποιος το ψιλό κατέχει το σέρβις και γενικά πάει με την λογική ότι θα τα κάνει όλα μόνος του Αξίζει.
Αν δεν το κατέχει και βασίζεται σε άλλους, θα του στοιχίσει πολύ ακριβά η αγορά.

Εγώ θα ξανά αγόραζα γιατί προσωπικά το μόνο που με ενδιαφέρει είναι η σχέση τιμής ποιότητας προϊόντος και τίποτα άλλο

chrisRC
Εικόνα chrisRC
Απών/απούσα

Πέρασα τυχαία το μεσημέρι και είπα να κοιτάξω για κοντεράκι.Διάλογος:
-Κοντέρ έχετε;
-ναι
-μπορώ να δω;
-ναι. Έχει με 17, με 25 , με 32, με 50 , με 60...
(διακόπτω, μια και δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να του απαντήσει "πιάσε ένα με 35 να φύγω" και ρωτάω: )
-Ασύρματα ποια είναι;
-αυτά με τα 50 και με τα 60
(τα ζητάω και τα βγάζει να τα δω)
-αυτά τα δυο τι διαφορά έχουν;
-Αυτό με τα 60 έχει κάποια πράγματα παραπάνω
(!!!ντόινγκ!!! σωωωώπα)
-τι πράγματα;
-...........
-Ε, για να έχει 60 κάτι παραπάνω θα έχει από το άλλο, αλλά δεν ξέρετε τι;
-οχι
-έχει κάποιο από αυτά και παλμογράφο;
-μάλλον θα είναι αυτό με τα 60!
-μάλλον;;;
-.......

Σημείωση:
Εγώ δε λέω να ξέρει κανείς τα πάντα, αλλά ρε γαμώτο, από όλα τα αξεσουάρ, σε πόσα χρειάζεται να ξέρεις πέντε πράγματα; Και πόσο καιρό χρειάζεται να τα μάθεις; και αν δεν ξέρει ο πελάτης τι ακριβώς θέλει (γιατί δεν έχει ίντερνετ, δεν ξέρει αγγλικά, δεν ξέρω και γω τι άλλο), πώς θα τον κατατοπίσεις;

jijiconi
Απών/απούσα

Η δική μου επαφή με το cyclist (Νομισματοκοπείο) έχει θετικά και αρνητικά.

Αρχικά πήγα για να στησω ένα ποδήλατο και ο μηχανικός μου είπε πως δεν εμπορεύονται καλώδια για το συρματόσχοινο των ταχυτήτων και θα έπρεπε να πάρω σετ της jagwire με συρματόσχοινο και καλώδιο κόστους 30€ (αντί για 1-3€ το μέτρο κόστος καλωδίου) οπότε και πήγα αλλού.

Την 2η πήρα spd παπούτσια και ο υπεύθυνος στο ταμείο απάντησε σε 200 άσχετες ερωτήσεις, ανεβοκατέβηκε στον όροφο, μέτρησε σε ειδικό μετρητή τα πόδια μου και σημείωσε το σημείο που πρέπει να βιδωθούν τα cleats (αν τα είχα μαζί θα τα βίδωναν).Υποδειγματική εξυπηρέτηση.

Το cyclist έχει τις καλύτερες τιμές στην αγορά (ακόμα και από Αγγλία πολλές φορες), αλλά έχει θέματα διαθεσιμότητας, (ελέγξτε πριν πάτε αν είστε μακριά). Επίσης, δεν καταλαβαίνω γιατί, δεν εμπορεύεται καθόλου κάποια ανταλακτικά όπως ποτήρια λαιμού.

passatakias
Απών/απούσα

Διάφορες εμπειρίες απο καταστήματα

Μια εμπείρια απο Gats.......

-Το πιρούνι δεν στρίβει καλά

-περίμενε να τον ελένξουμε

-περιμένω,περιμένω

-δεν στριβει γιατι λειπει το ποτήρι που καθεται στο πιρούνι

-έχετε τέτοιο?

-θα σου βγάλω απο ένα παλιό πιρούνι

το βγάζει το βάζει

έρχεται,έτοιμος.

Τι χρωστάω

15 ευρώ μου λέει.15 ευρώ για ενα μεταχειρισμένο σιδεράκι που βάλατε στο σωληνα,και για 4 λεπτα δουλειά?ναι μου λεει ξερεις ποση δυσκολη δουλεια ειναι?

Πάλι με τον ίδιο

Γεια σας,θέλω εξαέρωση στο πίσω δισκόφρενο

-Αστο και έλα παρτο το απόγευμα

Εντάξει

Πάω το απόγευμα

Ετοιμος

τι χρωσταω?

5 ευρώ

(μονο αναρωτιέμαι?)τα δινω και φευγω

Ελα ομως που καταλαθος του επεσαν τα λαδια πανω στην δισκοπλακα και δεν επιανε ουτε για δειγμα.

Αντίθετα με το cyclist που ψωνίζω τα πάντα απο εκεί

Φοβερή υπάλληλοι
Εχουν πολλές γνώσεις πάνω στα ποδήλατα
Καταπληκτικος μηχανικος
φθηνες τιμές

Προσωπικά τους προτιμάω απο κάθε άλλο ποδηλατάδικο.

gavos
Απών/απούσα

Μεικτές εντυπώσεις.

Έχω αγοράσει 1 ποδήλατο από εκεί κι έχω πάει 3 ποδήλατα για service, ευχαριστημένος έμεινα με το 1, η συμπεριφορά τείνει προς το καλό, αλλά σε αμφισβητούν εύκολα αν έχεις γνώμη. Μάλλον δε θα ξαναπάω για να δοκιμάσω το cyclist στο χολαργό.

Γενικά πάντως απ 'οτι έχω καταλάβει, αν κάποιος έχει άνω του μέσου όρου εμπειρία σε τεχνικά θέματα αξίζει να ασχοληθεί μόνος του με το ποδήλατο γιατί όπως θα κάνει μόνος του τη δουλειά δε θα την κάνει κανένας.

Jimbike
Εικόνα Jimbike
Απών/απούσα

Πηγα για να παρω δυο ποδηλατα (δικο μου και της κοπελας μου)μετα απο 20'-25' ερχεται ο ιδιοκτιτης του μαγαζιου και λεει στον υπαλληλο του που
μου εδειχνε καποιες λυσεις "αντε αργεις,να τελειωνουμε".
Ε εκει ειπα ποτε ξανα εκει για οποια διποτε αγορα και ας ειναι ο καλυτερος και με τις πιο καλες τιμες. "Never Again"

BITOFEVERYTHING
Απών/απούσα

στην νεας ελβετιας 48 στο βυρωνα πολυ κοντα στο θεατρο βραχων
πρωταθλητης ελλαδος το τελος της δεκαετιας του 70 νομιζω (παλιοτερος απο κελεσιδη και καννελοπουλο)
παραδοξως καταχωρημενος σε αρκετους οδηγους.
'ΤΙΓΚΑΡΙΣΜΕΝΟ ΜΑΓΑΖΙ' 25 τετραγωνικα με την μεγαλυτερη ισως ποικιλια εργαλειων στην ανατολικη ατικκη ακομη και ροποκλειδο (=δυναμοκλειδο) αρα ασχολειται και με ανθρακονημα
φτιαχνει custom tubeless σε ολες τις διαστασεις
custom βασεις πισω εκτροχιαστων (νυχια) αν χρειαστει απο αλουμινιο αν και προτιμα ατσαλι
πολυ καλη ρυθμιση φρενων
μανουλα στο restoration
μοτο του: δεν βιαζομαστε και δεν μπαινουμε με το ποδηλατο μεσα στο μαγαζι (ελλειψει χωρου!!!!)
παραγγελνει τα πάντα γυρω απο το ποδηλατο απο τους αντιπροσωπους στην ελλαδα

τιμες οκ

πως τα ξερω ολα αυτα αναρρωτιεστε
ε λοιπον τον ξερω αρκετα ( απο οταν ανοιξε το 1984τελευταια) και επισκευαζω εκει το ποδηλατο μου οποτε χρειαστει

ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ ΟΤΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΥ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΥ ΤΕΧΝΙΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΣΥΡΕΙ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ Η ΑΛΛΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΙΛΕΙΚΡΙΝΕΙΑ ΤΟΥ ΜΑΓΑΖΑΤΟΡΑ.
ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΟΤΟ: ΠΑΝΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ

για το σχολιο των τιμων των ανταλλακτικων παραπανω εχω να προσθεσω οτι οι τιμες των ανταλλακτικων ειναι οπως τις ρυθμιζουν οι εισαγωγεις (αν δεις ομως καπου πολυ φθηνα ανταλακτικά μαλλον δεν αγοραζουν απο ελλαδα αλλα απο τα ιδια sites που αγοραζουμε εμεις λιανικη γιαυτο και δεν υπάρχει διαθεσιμότητα)

vamvakoolas
Εικόνα vamvakoolas
Απών/απούσα

+1 για τον παραπανω

immor
Εικόνα immor
Απών/απούσα

για θεσσαλονικη θα κανεντε thrad?

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

immor wrote:
για θεσσαλονικη θα κανεντε thrad?

Υπάρχει εδώ και καιρό. http://www.podilates.gr/?q=node/9938

logon
Εικόνα logon
Απών/απούσα

Από το Cyclist δεν έχω κανένα παράπονο. Χάρη στα παιδιά και στους φίλους που γνώρισα μέσω του forum, εδώ και τρία χρόνια έχω κόψει το τσιγάρο και βρίσκομαι συχνά καβάλα στο ποδήλατο. Πιστεύω πως διατηρούν μία από τις πιό υγειής επιχειρήσεις, όχι μόνο στο χώρο αλλά γενικότερα.

Τις προάλες είχα και μια επαφή με τον Τσιρίκο. Αγόρασα ένα ποδήλατο και η εξυπηρέτηση εκεί ήταν παραπάνω από φιλική. Με μέτρησαν, με ενημέρωσαν, μου έστησαν το ποδήλατο άμεσως, είπαμε τα αστεία μας και γενικά έφυγα αρκετά ικανοποιημένος.

Έχω ψωνίσει και από τον Κασσιμάτη ο οποίος ήταν επίσης άψογος όπως και ο Νίκος στο Top-cycles στο Περιστέρι.

Ο Αλτιπαρμάκης είναι φευγάτος. Σε μιά αγορά που είχα κάνει παλιά (παιδικό καθισματάκι) δεν το είχε, με άφησε στο μαγαζί και πήγε επί τόπου και το έφερε. Τον τύπο τον πάω με χίλια.

Με τον Φρειδερίκο παλιότερα ψιλο-στράβωσα αλλά τίποτα σοβαρό. Απλά πήγα σε ώρα αιχμής και δεν μπορούσε να εξυπηρετήσει έναν ψάρακα όπως θα έπρεπε.

Η χειρότερη εξυπηρέτηση για εμένα ήρθε από το κατάστημα στη Λεωφ. Αθηνών που αντιπροσώπευε τα focus και τα Univega. Eκεί πήγαν να μου πασσάρουν ένα μοντέλο 2ετίας για νέο με τιμή νέου. Eυτυχώς υπάρχει και το internet.

Η δική μου εμπειρία με τα καταστήματα με έχει διδάξει τα εξής:
1. Αν θες να εξυπηρετηθείς σωστά -ειδικά αν είσαι νέος- πήγαινε σε κενή ώρα. Σάββατο νωρίς κλπ.
2. Πάντα να έχεις μια επαφή (μέσω ίντερνετ, forum, συζήτηση με φίλους)δηλ. μια ιδέα πριν πας να αγοράσεις.
3. Να είσαι πάντα ευγενικός, υπομονετικός και όποιο παράπονο να το λες και να το συζητάς επί τόπου. Κανένας δεν μπορεί να αγνοήσει μια ευγενική παρατήρηση όταν προέρχεται από πελάτη.
4. Ποτέ μην πας τρελαμένος με τα χρήματα στο χέρι. Μην παρασύρεσαι από τον ενθουσιασμό σου παρά μόνο όταν γνωρίζεις ότι δεν θα το εκμεταλλευτούν. Πρίζες του στυλ "είναι το τελευταίο κομμάτι, είναι ευκαιρία να προλάβεις" κλπ απλά είναι άκυρες.

Γενικά τώρα πιστεύω πως ο πήχης έχει ανέβει πολύ και αυτό οφείλεται και στο ότι το ποδήλατο -παρ'όλη την κρίση- πουλάει τρελά. Ο ανταγωνισμός εξυπηρετεί εμάς.

Έχετε πάντα υπόψη σας ότι εμείς διαμορφώνουμε τα καταστήματα με την συμπεριφορά και τον τρόπο που ψωνίζουμε.

Αυτά και συγνώμη για το σεντόνι.

Berry
Εικόνα Berry
Απών/απούσα

Είναι δυνατόν? Το έπαθε ένας φίλος μου την προηγούμενη εβδομάδα, το έπαθα κι εγώ χθές ΠΑ 2/7. Ήθελα να αλλάξω τακάκια στο trek μου και τι πιο εύκολο, λέω ας πάω σ αυτούς να αλλάξω, έτσι για να δώσω άλλη μια ευκαιρία ύστερα από κάτι βλακείες που μου είχαν κάνει και με τα 2 ποδήλατα μου. Και τι ακούω ο άνθρωπος (κι εγώ σαν τον φίλο μου):

"Υπάρχει έλλειψη στα τακάκια των VBrakes" με ύφος επιστημονικό και όψη επερχόμενης καταστροφής και γενικής κρίσης, για να μην πω παγκόσμιας!

Τελικά λέω, δεν υπάρχει χημεία μεταξύ μας. Ο Λουκάς στα Μελίσσια είχε και μου τα άλλαξε σε 30'. Τι να πω, μήπως μου έβαλε μαιμού τακάκια?????

Ρε παιδιά εκεί στο "χειρουργείο" του επιστημονικότατου Cyclist, για ξυπνήστε λίγο και ξεκαβαλίστε το καλάμι που έχετε!!!

gnstsps
Εικόνα gnstsps
Απών/απούσα

Αυτό το μαγαζί έχει ξεφύγει τελείως.
Μου ζητήσανε για ένα συνδετικό κρίκο αλυσίδας (αυτό που είναι σαν καρφάκι)
μαρκας chimano 9ευρώ.

Δεν είχαν σαμπρέλα 26χ1.5 και αντί γιαυτό μου έδωσαν 1.95

Και λάστιχα που ήθελα να αγοράσω, έπρεπε να πάρω τα τεραστίων διαστάσεων
αν ήθελα σε λογική τιμή ή αλλιώς -λεπτά λάστιχα μόνο 25 ευρώ το ένα.

Λέω τα παράπονά μου γιατί δυστυχώς είναι δίπλα στο σπίτι μου,
και πετάγομαι εύκολα

Η απάντηση που μου δώσανε όταν ζήτησα μια βίδα για το ποδήλατό μου είναι ότι "έχουμε τη βίδα αλλά τη δίνουμε μόνο αν έχεις αγοράσει το ποδήλατο από εμάς"

Υπάρχει κάτι ανθρώπινο ποδηλατάδικο κοντά Χαλάνδρι?
Ευχαριστώ.

GeorgeHH
Απών/απούσα

Και εμένα είναι κοντά αυτό το μαγαζί(action),έχει πολύ δουλειά αλλά λίγα άτομα δυστυχώς

Γενικά πιστεύω οτι θα αργήσουν(μπορεί και να μην αποκτήσουν ποτέ...) οι καταστηματάρχες,να έχουν μία ωριμότητα στην εξηπηρέτηση,οπως στο εξωτερικό...

εκεί είναι σε άλλο επίπεδο γιατί πραγματικά,αγαπάνε αυτό που κάνουν και το έχουν και σαν hobby,εδω οι περισσότεροι σε κοιτάνε με στραβό μάτι είναι μπακάλιδες εκτός,εξαιρέσεων

gnstsps
Εικόνα gnstsps
Απών/απούσα

Θα δοκιμάσω και αυτό που είναι κέντρο στο Χαλάνδρι και θα σας πω.

V for Vasilis
Εικόνα V for Vasilis
Απών/απούσα

Σνομπ σε σημείο αφορισμού στο Frederic. Δεν έχεις εσύ άποψη, έχουν αυτοί. Ακόμα και αν η συναλλαγή αφορά κάτι "μικρό" όπως ένα κοντέρ.
ΟΚ, μπορεί να είσαι εξαιρετικός γνώστης, αλλά δε μπορείς να πουλάς με σηκωμένο φρύδι από την αλαζονεία. Και ειδικότερα, όταν θέλεις να λέγεσαι σωστός επαγγελματίας στον χώρο του εμπορίου, πρέπει πρώτα να ξέρεις και να ακούς.
Ίσως και να πήγα σε κακή μέρα, δεν ξέρω...

Στο άλλο άκρο ο Ντίνος από το Dyno Cycles. Αρχικά αγόρασα ένα Ghost 1200 (το οποίο μου το έκλεψαν μέσα σε 15 ημέρες).
Με τη πρώτη ευκαιρία, ξαναπήγα στον Ντίνο για να πάρω το νέο μου ποδήλατο (Ghost Cross 1300 αυτή τη φορά). Και πήγα πάλι εκεί όχι μόνο γιατί δεν πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες (Ghost, Specialized) αλλά και γιατί δεν βιάζεται να σε ξεπετάξει: Είναι πάντα φιλικός και εξυπηρετικός και το κυριότερο, ξέρει χωρίς να είναι "ξερόλας". (Είναι και ο ίδιος ποδηλάτης).
Τον προτείνω ανεπιφύλακτα, ειδικά για όσους φίλους ποδηλάτες μένουν εκεί γύρω στα Νότια...

generation xx t...
Εικόνα generation xx terrorist
Απών/απούσα

Σε κανενα απο τα δυο δεν εχω αγορασει καποιο ποδηλατο μου.Παρολαυτα,σε οτι εχω χρειαστει,παντα ειναι προθυμοι να εξυπηρετησουν.Ποτε δεν ειπωθηκε κατι για εξυπηρετηση μονο σε πελατες του μαγαζιου.Τυπικοτατοι και πολυ καλα παλικαρια.

Προφανως δεν εξυπηρετηθηκα αμεσως λογω διαρκειας εργασιων,παρολαυτα,οσα ανταλλακτικα εχουν μπει στα ποδηλατα μου,δεν εχουν βγαλει ΠΟΤΕ κανενα μα κανενα προβλημα.
Στον μεν Frederik σωσαμε ακομη και ενα στραβωμενο νυχι (κοστους μερικων ευρω),στον δε Piranha ανοιχτηκαν ξανα και ξανα οι σπειρες ενος λαιμου χωρις κοστος.
Δεν θεωρω οτι κανενα απο τα δυο ειναι αμιγως εμπορικου χαρακτηρα,καθοτι μου εχει τυχει στο παρελθον να μου πλασαρουν ανταλλακτικα σε αλλο μαγαζι με τη δικαιολογια οτι θα δω τεραστια διαφορα,την οποια φυσικα δεν ειδα.(βλ.τακακια,grips)

Γνωμη μου ειναι οτι η ερευνα αγορας μεσω ιντερνετ ειναι μια καλη λυση οταν εισαι μεταξυ καποιων προιοντων,αν παρολαυτα δεν την κανεις,δεν φταιει το καταστημα το οποιο προμοταρει αυτα τα οποια εχει.
Οπως και δεν φταιει ενα καταστημα το οποιο εχει παρα πολυ κοσμο,για το οτι δεν μπορει να εξυπηρετησει τους παντες αμεσως.
Λιγη κατανοηση ειναι καλη,ποσοι απο εμας ειμαστε εργαζομενοι και ποσες φορες τρεχουμε και δεν φτανουμε.Το ιδιο ισχυει και για τους μαστορες των ποδηλαταδικων.

vec
Απών/απούσα

Η υπόγα με την γριά 3ης Σεπτεμβρίου και Στουρνάρη:
Απαράδεκτη. Διάφορα κουσούρια, όπως γλειώδης συμπεριφορά κατά την πώληση και με το που μπήκε το γκολ με είχε 20 λεπτά να περιμένω να πληρώσω, αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες.
Το βασικό είναι ότι το ποδήλατο που πήρα ήταν άθλια μονταρισμένο. Ο "μάστορας", ένας παππούλης δηλαδή που ήταν εκεί δεν ήξερε ούτε κατσαβίδι να πιάσει (άκου ροπόκλειδο για τη σέλα, καλό έ;) Δεν κατάφερε ποτέ να μου ρυθμίσει σωστά φρένα, ταχύτητες. Έδωσα ραντεβού μετά από 2 φορές να πάω συγκεκριμένη μέρα που θα ήταν ο άλλος ο μάστορας, ο καλός, ο οποίος επίσης δεν κατάφερε τίποτα ιδιαίτερο με τις ταχύτητες. Το ποδήλατο είχε από την αρχή στραβωμένο πίσω άξονα, αλλά δεν το παραδέχτηκαν ότι είναι πρόβλημα (που ίσως και να μην είναι, αλλά γιατί να είναι στραβό κάτι που πρέπει να είναι ίσιο και κάνει 5 ευρώ;). Επίσης λάθος τοποθετημένο και το εμπρός και το πίσω ντεραγιέ. Κοινώς μακρυά από εκεί, εκτός αν είναι να πάρετε ποδήλατο για εξάχρονο παιδάκι και το βρείτε πιο φτηνά από αλλού.
Για την ιστορία, τις ταχύτητες τις έφτιαξε ο Αλτιπαρ-πώς-τον-λένε και δουλεύουν βούτυρο.

Για Frederic κανένα παράπονο, ασχολούνται όσο πρέπει, χωρίς να σε γλύφουν, ίσως λίιιιιγο τσιμπημένος στις τιμές, αλλά δε θα σου πουλήσει κάτι που δε χρειάζεσαι, ούτε θα σου πάρει λεφτά για μια βίδα ή ένα καψούλι. Και δεν έχω πάρει ποδήλατο από αυτούς, αλλά όταν πάρω καινούριο, από εκεί θα ξεκινήσω το ψάξιμο.

Ο Αλτιπαρ-τέτοιος είναι φευγάτος, αλλά τη δουλειά που θα υποσχεθεί να κάνει θα την κάνει και σε νορμάλ τιμές.

O Gkatsoulis στην 3η Σεπτεμβρίου επίσης δε μου αρέσει. Μονολεκτικές απαντήσεις και σχεδόν καθόλου εξυπηρέτηση. (ο άλλος στην Ε.Ο. πρέπει να είναι ΟΚ από 1 φορά που έχω πάει)

steliospal
Εικόνα steliospal
Απών/απούσα

vec wrote:

Για Frederic ...ούτε θα σου πάρει λεφτά για μια βίδα ή ένα καψούλι. Και δεν έχω πάρει ποδήλατο από αυτούς, αλλά όταν πάρω καινούριο, από εκεί θα ξεκινήσω το ψάξιμο.

O Gkatsoulis στην 3η Σεπτεμβρίου επίσης δε μου αρέσει. Μονολεκτικές απαντήσεις και σχεδόν καθόλου εξυπηρέτηση.


Ακριβώς το ίδιο , πήγα σε Γκατσούλη στη Στουρνάρη , έκανε εκεί μία ξεπετούλα, και μετά περνόντας απο frederic του ζήτησα να κοιτάξει μία βιδούλα, και είδα και μερικά κρανάκια . Εξυπηρετικότατος!

vachalia
Απών/απούσα

στο Π.Φάληρο.
Είναι πολύ καλός τεχνίτης,εξυπηρετικός, κάνει και ακτινολόγηση και πολύ χαμηλές τιμές. Είναι τύπου Αλτιπαρμάκη. Όποτε πάω εκεί, πάντα μαστορεύει, περιτριγυρισμένος από βίδες, εργαλεία, ραδιόφωνο κ.λπ. Μην περιμένετε μαγαζί με βιτρίνα, αλλά αν ρωτήσετε έχει διάφορα οικονομικά πραγματάκια - πουλάει μέχρι και μπαλωματάκια με το τεμμάχιο.
Συνήθως θέλει μία εργάσιμη - αναλόγως την περίπτωση.

BITOFEVERYTHING
Απών/απούσα

Ο ΠΟΔΗΛΑΤΑΣ ΤΗΣ ΖΗΣΙΜΟΠΟΥΛΟΥ!!!!!
της γενιας του τσιμπαλη και του αλτιπαρμακη
χωρις ροποκλειδο αλλα με τεραστια εμπειρια
φερνει και ποδηλατα περα απο την επισκευη
συνηθως εκει μπορουσες να βρεις τα παντα για ενα π.χ. kalhoff του 1985
αριστος και συνεπης με ολα τα ποδηλατα

BITOFEVERYTHING
Απών/απούσα
Bill_T
Απών/απούσα

3 φορές έχω πάει όταν χρειαστηκα βοήθεια για ποδήλατα που είτε συναρμολογω μόνος μου είτε έχω αγοράσει από το εξωτερικό . Εξυπηρετηθηκα άψογα και τις 3 φορές, ντραπηκα μάλιστα κι άφησα παραπάνω απ ότι μου ζήτησε . Αψογος !

vamvakoolas
Εικόνα vamvakoolas
Απών/απούσα

gnstsps wrote:
Αυτό το μαγαζί έχει ξεφύγει τελείως.
Μου ζητήσανε για ένα συνδετικό κρίκο αλυσίδας (αυτό που είναι σαν καρφάκι)
μαρκας chimano 9ευρώ.

Δεν είχαν σαμπρέλα 26χ1.5 και αντί γιαυτό μου έδωσαν 1.95

Και λάστιχα που ήθελα να αγοράσω, έπρεπε να πάρω τα τεραστίων διαστάσεων
αν ήθελα σε λογική τιμή ή αλλιώς -λεπτά λάστιχα μόνο 25 ευρώ το ένα.

Λέω τα παράπονά μου γιατί δυστυχώς είναι δίπλα στο σπίτι μου,
και πετάγομαι εύκολα

Η απάντηση που μου δώσανε όταν ζήτησα μια βίδα για το ποδήλατό μου είναι ότι "έχουμε τη βίδα αλλά τη δίνουμε μόνο αν έχεις αγοράσει το ποδήλατο από εμάς"

Υπάρχει κάτι ανθρώπινο ποδηλατάδικο κοντά Χαλάνδρι?
Ευχαριστώ.


θα ηθελα απλως να δηλωσω εκει οτι οι μηχανικοι ειναι απλως κορυφη(σκιζονται πραγματικα για οτι κουλο και να τους ζητησω τοσο αγωνιστικα οσο και για αναπαλαιωση) απλως ο ιδιοκτητης ειναι περιεργος. Προσωπικα δεν εχω παει ποτε να κανω διαλογο μαζι του και εχω ακουσει παραπονα και απο αλλους...
Απλως για να μη τους περνει ολους η μπαλα

BITOFEVERYTHING
Απών/απούσα

δυστυχως δεν πληρωνεις απ ευθειας τους τεχνιτες αλλα τα περιεργα αφεντικα
αν ειναι τοσο καλοι οι τεχνιτες και τοσο περιεργο το αφεντικο τοτε καποιος εχει καβαλησει το καλαμι, μπορει και ο πελατης ποιος ξερει;
οπως παντα αν δεν πληρωσεις δεν μαθαινεις!

vamvakoolas
Εικόνα vamvakoolas
Απών/απούσα

εγω εκει παντως ποτε δε πλρωσα στο κυριουλη ρωταγα τα παιδια ποσο, τοσο απλως μιαδυο φορες του ειπαν το ποσο (δεν ειπε τιποτα). Για ανταλλακτικα αξεσουαρ κοκ δεν εχω παρει ποτε οποτε δε μπορω να κρινω

Frederic αν και οντως εχει καποιοο θεμα συμπεριφορας μια φορα που τον χρειαστηκα και ειχα αναγκη αμεσα (παρασκευη απογευμα να ζητησεις κουρσοφρενο και μαλιστα ειδικη εκδοση) με εξυπηρετησε τελεια...Αλλες φορες πηγα να παρω μικροεξαρτηματα και μου ζηταγε απιστεευτα ποσα,μονο ξυλο δεν επαιξα!

kounoupis
Απών/απούσα

Γατσουλης στυγνος επιχειρηματιας.
Πηρα ενα sector επειδη ηθελα μπρος πισω αναρτηση με λαστιχα ασφαλτου και δεν ειχε σωστα ρυθμισμενο το μπροστινο φρενο και εχει τη σωστη επαναφορα η μανεττα,μη καλα βιδωμενο τον πισω λασπωτηρα.Μπασταρδεμενο συστημα ταχυτητων shimano me sram.

Αποτελεσμα π,χ αν βαλω 3η με 3ο δισκο και 1η ταχυτητα να ακουμπαει και πρεπει να αναγκαστικα να βαζω 1ο δισκο 3η ταχυτητα.
Μου τα εξηγεισαι ενας ποδηλατας στο μαρουσι αυτα.
Ουσιαστικα το ποδηλατο ειναι δικη του πατεντα
Επισης ΔΕΝ ΚΟΒΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΤΗΝ ΖΗΤΗΣΕΣΤΕ κανει την γνωστη πουστια υποψιαζομαι 245 χωρις 270 με αποδειξη.
Πριν 9 μηνες ειχα δει στο site 270 με χ και ελεγε νεα τιμη 243.Αρα μαλλον οι νεες τιμες ειναι οι χωρις αποδειξη
Γι αυτο θα παει κατα διαολου αυτος ο ανθρωπος γιατι σε βλεπει μονο ως χρημα

Tsag-Ataq
Εικόνα Tsag-Ataq
Απών/απούσα

Σόρρυ για το off topic...

kounoupis wrote:
Αποτελεσμα π,χ αν βαλω 3η με 3ο δισκο και 1η ταχυτητα να ακουμπαει και πρεπει να αναγκαστικα να βαζω 1ο δισκο 3η ταχυτητα.
Μου τα εξηγεισαι ενας ποδηλατας στο μαρουσι αυτα.

Δεν κατάλαβα τίποτα...

Αν προσπαθείς πάντως να βάλεις μεγάλο δίσκο μπροστά και μεγάλο γρανάζι πίσω, δεν κάνεις καλά γιατί καταπονείς την αλυσίδα σου και πολύ πιθανόν να βρίσκει και στο μπροστινό εκτροχιαστή σου. Ο σωστός τρόπος που χρησιμοποιείς τις ταχύτητες είναι (π.χ σε ένα 24τάχυτο):
1) Δίσκος 1 (μικρός)=> Γρανάζια 1-4 (μεγάλο έως μεσαίο)
2) Δίσκος 2 (μεσαίος)=> Γρανάζια 1-8 (τα πάντα όλα)
3) Δίσκος 3 (μεγάλος)=> Γρανάζια 5-8 (μεσαίο έως μικρό)

Αυτό γίνεται για να δουλεύει η αλυσίδα στη μικρότερη δυνατή διαγώνιο.

On topic:
Από το Γατσούλη (κέντρο) πάντως και εγώ δεν έχω τις καλύτερες αναμνήσεις.

Ο Λουκάς στα Μελίσσια κρατάει μια ισορροπία. Έχει άπειρο κόσμο, αλλά τους προλαβαίνει όλους, έχει γνώσεις και το αγαπάει αυτό που κάνει. (και καλές τιμές!)

Piranha Bikes: Γαμώ τα μαγαζιά, ποικιλία σε ψαγμένα πραγματάκια, μάχιμοι (πάνε σε αγώνες κλπ), αλλά έχουν μεγάλο πρόβλημα σε διαχείριση πελατών. Πριν λίγο καιρό πήγα για ένα ζευγάρι γάντια και καπάκια για βαλβίδες (θεωρητικά 5 λεπτά υπόθεση, αφού είχα διαλέξει...) και κατάφερα να ξεμπερδέψω μετά από 45 λεπτά! Προσπαθούσε ο Δημήτρης (έτσι τον λεν νομίζω το αφεντικό εκεί) να παλέψει 10 πελάτες ταυτόχρονα, αντί να αφιερώσει 2-3 λεπτά στον καθένα και να ξεμπερδεύει...

Action bikes (Χαλάνδρι-Πεντέλης): Μεγάλο κατάστημα, καλός ο κυρ Γιάννης, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ασχολείται με την προετοιμασία του καινούριου ποδηλάτου (συσφίξεις εξαρτημάτων, φούσκωμα ελαστικών, ρυθμίσεις φρένων-ταχυτήτων) πριν το παραδώσει στον πελάτη. Ένας φίλος πήρε πριν δύο εβδομάδες ένα Dahon και ήταν τελείως απορυθμισμένο. Σε μια βόλτα χθες του έφυγε ο αριστερός βραχίονας της πεταλιέρας, αφού προφανώς δεν ήταν καλά σφιγμένος... Η δικαιολογία του ήταν ότι όπως τα παίρνει από την Dahon (Μαρούσι) έτσι τα παραδίδει...

Στα Βριλήσσια (λ. Πεντέλης) ο μαστρο-Κώστας (Αμανατίδης) είναι καλός μάστορας, αν και έχει λίγο το υφάκι "40 χρόνια φτιάχνω ποδήλατα, εσύ δεν ξέρεις". Σαν κατάστημα έχει μικρή ποικιλία (λόγω χώρου) και πρέπει να παραγγείλεις και να περιμένεις αν δεν έχει αυτό που θες...

Φρέντερικ: Ανάμεικτα συναισθήματα. Μου έχει τύχει και να ασχοληθούν μαζί μου, αλλά έχω νιώσει και ανεπιθύμητος.

Αυτά από εμε...

contact