Αθήνα - Κριτικές καταστημάτων πώλησης και επισκευής ποδηλάτων

556 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Petaliaris
Εικόνα Petaliaris
Απών/απούσα

ανοίγει στη Κόρινθο! λύσσες κακιές!
http://www.cyclist.gr/articlex.php?cat=16

http://www.cargoride.gr/about-us/

tsovas
Εικόνα tsovas
Απών/απούσα

Petaliaris wrote:
ανοίγει στη Κόρινθο! λύσσες κακιές!
http://www.cyclist.gr/articlex.php?cat=16

http://www.cargoride.gr/about-us/[/quote]

το cargoride που κολλαει ρε πεταλιάρη?
Μήπως θέλεις μα πεις ότι το cyclist είναι για φόρτωμα?

Petaliaris
Εικόνα Petaliaris
Απών/απούσα

Άνοιξα άλλο νήμα

ivam
Απών/απούσα

Πάντως εγώ τουλάχιστον όσον αφορά το service έχω να πω τα καλυτέρα αν και δεν το περίμενα σύμφωνα με αυτά που διαβάζω.
Ο Σπύρος (atlas)που με εξυπηρέτησε 2-3 φορές που έχω πάει είναι πραγματικά ευγενέστατος άνθρωπος, πολύ εξυπηρετικός και πάνω απ'ολα πολύ καλός μηχανικός που ξέρει τη δουλειά που κάνει!!!!

Και ο Λεβας (δεν ξέρω το μικρό του) που μπορεί ίσως να κατηγορηθεί (δικαιως μαλλον) για το λίγο απότομο υφος του, θα έλεγα ότι εγω προσωπικα του το παραγράφω γιατί είναι κι αυτός παρα πολύ καλος στη δουλεια του και πραγματικος μηχανικος ποδηλατων.

Να αναφερω συγκεκριμενα ότι για ένα προβλημα που ειχα στη μεσαια τριβη, πηγα πριν παω στο cyclist σε 2 ποδηλαταδες που προσπαθησαν να το φτιαξουν χωρις αποτελεσμα αλλα παρόλα αυτά πληρωθηκαν που εβγαλαν και εβαλαν τη μεσαια τριβη και τους ειχα αφησει και το ποδηλατο 2-3 μερες.

Όταν πηγα στο cyclist (με επιφυλαξη ομολογω αλλα γιατι δεν μπορουσα να βρω λυση αλλου), o Λεβας κοιταξε το ποδηλατο εκεινη την ωρα, μεσα σε 1 λεπτο εβγαλε – εβαλε μεσαια τριβη εντοπισε και διορθωσε το προβλημα και σημειωτεον πως δεν πηρε και λεφτα.

Τι να τα κανω λοιπον εγω τα υπολοιπα …????!!

Kostikas
Εικόνα Kostikas
Απών/απούσα

ivam wrote:
Πάντως εγώ τουλάχιστον όσον αφορά το service έχω να πω τα καλυτέρα αν και δεν το περίμενα σύμφωνα με αυτά που διαβάζω.
Ο Σπύρος (atlas)που με εξυπηρέτησε 2-3 φορές που έχω πάει είναι πραγματικά ευγενέστατος άνθρωπος, πολύ εξυπηρετικός και πάνω απ'ολα πολύ καλός μηχανικός που ξέρει τη δουλειά που κάνει!!!!

Και ο Λεβας (δεν ξέρω το μικρό του) που μπορεί ίσως να κατηγορηθεί (δικαιως μαλλον) για το λίγο απότομο υφος του, θα έλεγα ότι εγω προσωπικα του το παραγράφω γιατί είναι κι αυτός παρα πολύ καλος στη δουλεια του και πραγματικος μηχανικος ποδηλατων.

Να αναφερω συγκεκριμενα ότι για ένα προβλημα που ειχα στη μεσαια τριβη, πηγα πριν παω στο cyclist σε 2 ποδηλαταδες που προσπαθησαν να το φτιαξουν χωρις αποτελεσμα αλλα παρόλα αυτά πληρωθηκαν που εβγαλαν και εβαλαν τη μεσαια τριβη και τους ειχα αφησει και το ποδηλατο 2-3 μερες.

Όταν πηγα στο cyclist (με επιφυλαξη ομολογω αλλα γιατι δεν μπορουσα να βρω λυση αλλου), o Λεβας κοιταξε το ποδηλατο εκεινη την ωρα, μεσα σε 1 λεπτο εβγαλε – εβαλε μεσαια τριβη εντοπισε και διορθωσε το προβλημα και σημειωτεον πως δεν πηρε και λεφτα.

Τι να τα κανω λοιπον εγω τα υπολοιπα …????!!

Γιωργος ειναι το ονομα του Λεβα και ειναι εξαιρετικος μαστορας!!! Για τους υπολοιπους δεν εχω κατι να πω γιατι δεν τους γνωριζω!! Οποτε χρειαστηκα καποια συναλλαγη για καποιο ανταλλακτικο ρωταγα απ ευθειας τον Λεβα, μου λεγε τι πρεπει να παρω, το ζηταγα το επαιρνα και τελος!! Δεν εχω πολλα παρε δωσε με του υπολοιπους!

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

.... αλλά θα τα γράψω ΧΩΡΙΣ να αναφέρω ονόματα....

1. εδώ και ένα εξάμηνο είχα θόρυβο στο τρεκκιν. Έλεγα "μεσαία τριβή"... οικονομική shimano, με αρκετά χλμ, καθημερινή χρήση, βροχές - κρύα - ζέστες - κωλόδρομοι - βαρύς εγώ ... εκεί θα είναι το πρόβλημα.
Πρωτοπήγα στο ποδηλατάδικο "Α".
Άνοιξαν μεσαία, καθάρισαν, λίπαναν, έσφιξαν.... τίποτα. Πάλι θόρυβος.
Το άφησα για 2-3 μήνες, χειροτέρεψε, μου έπερνε τα αυτιά... τρικιτρικ, τσικιτσικ, κριιικικι.... Και στο ορθοπέταλο, και στην ευθεία, και στην ανηφόρα, παντού και πάντα.
Τσέκαρα μόνος μου τον δίσκο μπροστά, καθάρισα + έσφιξα, τσεκαρα καλουπιέδες, βιδίτσες, έβγαλα πετάλια καθάρισα, γράσσωσα. Τίποτα.
Ποδηλατάδικο "Β". "Άφησέ το, να ανοίξουμε να το δούμε". "Μα το άνοιξα, καθάρισα, έσφιξα..!!!!". "Ναι, αλλά να το δούμε και εμείς".
Ποδηλατάδικο "Γ". Τα ίδια, "δεν προλαβαίνω τώρα, άστο, θα το ανοίξω να δω".
Ποδηλατάδικο "Δ". "Φέρτο μου την Τρίτη το πρωί, να το πάρεις το απόγευμα".

ΟΛΟΙ με το που το έπιαναν στα χέρια τους, τσέκαραν με το χέρι και μετά πατώντας δυνατά επάνω στα πετάλια, πότε από τη μια μεριά, πότε από την άλλη. Έψαχναν και για τζόγο κλπ κλπ.

Πάω και στο ποδηλατάδικο "Ε". Μικρό, και όχι τόσο γνωστό και σπουδαίο όσο τα άλλα. Σε μια γωνία, μια τρύπα. Το βλέπει ο ομολογουμένος ΕΜΠΕΙΡΟΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ. Τσεκ με χέρια, κάνει και μια πατημασιά - ορθοπέταλο (κοντός αυτός, ψηλός εγώ...) "ΠΕΤΑΛΙΑ μου λέει. Μην ψάχνεις μεσαία. Σίγουρα τα πετάλια είναι. Ο άξονας...."
Γυρνάω σπίτι, αλλάζω πετάλια. ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ.

2. Τροχός ψιλο-μέτριος-ακριβός, κουρσάδικος μπροστινός, ένα χρόνο τον είχα, με ελάχιστες αέρο ακτίνες, καλής γνωστής μάρκας. Σε πρωινή βόλτα, εχασα τον έλεγχο, καβάλησα πεζοδρόμιο, βρήκα και στο πίσω ντεραγιέ συμποδηλάτη. Δεν έπεσα, αλλά 3 ακτίνες τσακίσανε. Ο τροχός παραμορφώθηκε κάργα. Βγάλαμε ακτινολόγους, τον φέραμε ώστε με εντελώς ανοιχτά φρένα να συνεχίσω. Αλλά μάλλον περισσότερη ζημιά κάναμε....
Στον αντιπρόσωπο που πήγα: "δεν γίνεται τίποτα, άχρηστος, πάρε άλλον".
Αν αλλάζαμε ακτίνες μόνο? Ακόμα και αν δεν έχετε τις ίδιες, βάλτε κάποιες άλλες.
"ΟΧΙ, δεν γίνεται τίποτα, πρέπει να αλλαχθούν όλες, δεν έχω να παραγγείλω, και ααααννν τελικά έρθει το στεφανι στα ίσα του".
Τον άφησα, 10 μέρες μετά: "δεν γίνεται τίποτα. πάρε άλλο τροχό".
ΌΠΟΥ ΠΗΓΑ ΗΜΟΥΝ ΣΑΦΗΣ: δεν με νοιάζει εμφάνιση, βάλτε ότι ακτίνες θέλετε, δεν θα ξαναμπει στην κούρσα ο τροχός, θα τον έχω για 2ο, για πολύ απλή χρήση, ίσως στο τρεκκιν. Δεν θα φάει ζόρια. Απλά λυόμουν να τον πετάξω / αχρηστεύσω.
Πάω σε άλλο κατάστημα, συγκεκριμένα στο "Ε" από πάνω. Ο τεχνίτης μου πρότεινε να ξαναπλέξει όλο τον τροχό. Είπα να πάω και σε άλλον. Στον "Α" από πάνω. Και εκείνος είχε όρεξη να ασχοληθεί. Μου είπε, "θα ψάξω για αέρο ακτίνες στον Σιγανό, αν δεν βρω σου βάζω απλές". 10 μέρες μετά δεν είχε βρει άκρη. Ούτε αέρο ακτίνες, ούτε απλές - που να να αντέχουν τις τάσεις των υπολοίπων ακτίνων. Μου είπε, "θα ισιώσω τις υπάρχουσες, αφού δεν θα τρώει ζόρια και βλέπουμε".
3 μέρες μετά ο τροχός ήταν ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ. Αν παρατηρήσεις πολύ κοντά τις ακτίνες ίσως δεις πιες είναι τσακισμένες (το χρώμα έχει λίγα σημαδάκια). ΟΛΟΪΣΙΕΣ - ΤΟΥΦΕΚΙ. Κόστος..... αστείο, σχεδόν μηδενικό, ντρέπομαι να το γράψω.
Το τρεκκιν απόκτησε νέο πανάλαφρο μπροστά τροχό, με αέρο ακτίνες και πολύ μούρη......

Όλοι είμαστε με τις μέρες μας. Με τα κέφια μας. Πιάνουμε το ένα, αλλά ίσως δεν γουστάρουμε να πιάσουμε το άλλο. Τα καταφέρνουμε εδώ, αλλά τα σκατώνουμε εκεί. Συμβαίνει.
Προσωπικά ΔΕΝ μπορώ να μαυρίσω έτσι έυκολα ένα κατάστημα. Απλά όσο περνάει ο καιρός, ΞΕΡΩ ΠΛΕΟΝ που να πάω για να φτιάξω "αυτό" και που να πάω για να αγοράσω "εκείνο". Πού θα ασχοληθούν και πού θέλουν μόνο να πουλάνε.
.....αυτά .....

diopan
Εικόνα diopan
Απών/απούσα

καταλαβαίνω να μην θέλεις να αναφέρεις τους «κακούς». Τους καλούς τεχνίτες όμως γιατί να μην τους ονομάσεις ώστε να επωφεληθούμε και ΄μείς αν χρειαστεί κάτι; Γιατί έχω και γω κάτι μικροθεματάκια με το ποδήλατό μου.

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

....
1. χαρά στο κουράγιο σου να διαβάσεις ολόκληρο το σεντόνι...

2. όπως έγραψα στο τέλος, είναι με τις μέρες τους - όπως ΟΛΟΙ ΜΑΣ. Τα 2 παραδείγματα είναι τα πιο πρόσφατα, ίσως και πιο τρανταχτά. Το ένα λόγω μακροχρόνιας "ταλαιπωρίας"... το άλλο λόγω "κόστους" και παρολίγο αχρήστευσης αξιόμαχου_ακόμα_τροχού. Έχω και άλλα, και σίγουρα όλοι μας έχουμε μπόλικα.
Για εμένα δεν αξίζει να μαυρίσεις κάποιον ή να αποθεώσεις κάποιον άλλο έτσι απλά.

3. Μόνο έναν έχω σε μαύρη λίστα... ούτε σαμπρέλα.... ούτε αέρα κοπανιστό.... ούτε να μου χαρίσει το οτιδήποτε....
Την πάτησα 1+1 φορές. Πάνε χρόνια από τότε, ήμουν μικρός και άμαθος....
Λάθος νούμερο ποδηλάτου και σε εμένα και μετά από κανα 6μηνο και στην κα RockaRolla. Αδιόρθωτος. Την 2η το πήρε πίσω και συναρμολόγησε επιτόπου το σωστό. Αλλά μετά από τότε ... ΜΑΥΡΟ ΚΑΘΟΛΙΚΟ.

Black Ghost Pearl
Απών/απούσα

Καλησπέρα και από μένα...πριν 2 βδομάδες πήγα να δω για κούρσα στο top cycles (περιστέρι),έχω τρέκιν και αποφάσισα να πάρω κούρσα για κανα brevet...αφού λοιπόν πήγα στο μαγαζί με την φίλη μου περιμέναμε κανά 10λεπτο μέχρι να μας εξυπηρετήσουν..εξυπηρετούσαν οι άνθρωποι δεν είχαμε πρόβλημα...εκεί που χαζεύαμα κρανάκια φωτάκια παρατηρούμε έναν πωλητή να προσπαθεί να δώσει ένα αντρικό ποδήλατο σε μια κοπέλα και η κοπέλα του έλεγε ότι θέλει γυναικείο ποδήλατο και όχι αντρικό και να επιμένει ο πωλητής ότι είναι το ίδιο και εκεί που πήγαν να φύγουν ξαφνικά πετάγετε ένας άλλος του μαγαζιού και τους λεέι να πάνε να δούνε γυναικεία ποδήλατα...και σηκώθηκε και έφυγε η κοπέλα μέσα στα νεύρα (και καλά έκανε γιατί την κορόιδευαν για να της πουλήσουν)..φτάνει η σειρά μας και το παλικάρι που είχε πει στον άλλον για να πάνε να δούνε τα γυναικεία άρχισε και μου έλεγε για τις κούρσες...ξέχασα ότι ηξερα για τα ποδήλατα...μου έλεγε ότι οι κούρσες δεν πάνε σιγά γιατί είναι σχεδιασμένες έτσι,ότι αν την πάρω θα φτάνω βάρκιζα σε 20 λεπτά και τέτοια...και ξαφνικά μου λεέι για το cyclocross ότι είναι εντελώς αγωνιστικό ποδήλατο για το βουνό και για την πόλη πρέπει να αλλάξω λάστιχα (που φοράει τα ίδια λάστιχα με το τρέκιν που έχω) και στο τέλος μου δείχνει ένα ideal το οποίο τον έφτιαξαν για έναν αθλητή (έτσι μου είπε τουλάχιστον) και τον ρωτάω τι χρονολογία είναι ο σκελετός και μου λέει του 13...ένας άσπρος-μπλε on onroad ..και μετά μου δείχνει μια κούρσα ideal delta κάρμπον και μου την έδινε σε σούπερ τιμή...βέβαια δεν μου είπε ότι είναι του 2007 και όταν το είδα στο καρτελάκι και του το είπα άλλαξε θέμα..φεύγουμε από το μαγάζι και μου κάνει η φίλη μου ότι όσο με εξυπηρετούσε υπήρχε ένας πελάτης που έκανε παράπονα για το μέγεθος του ποδηλάτου ότι του έδωσαν 2 μεγέθη μικρότερα από αυτό που έπρεπε να πάρει..δεν ξέρω τι έγινε στην συνέχεια γιατί φύγαμε...πήγα σπίτι έψαξα στο ίντερνετ το on road του "αθλητή" και ο σκελετός ήταν του 2004....ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ...μην πατήσει κανείς σε αυτό το μαγαζί..μόνο ψέμματα και λαμογιές.....

ivam
Απών/απούσα

Απο την εμπειρια μου παντως απο το συγκεκριμενο καταστημα μου φαινεται οτι εισαι λιγο εως πολυ υπερβολικος.
Και οταν αγορασα ποδηλατο απο κει αλλα και την τεχνικη υποστηριξη τους οταν χρειαστηκα ηταν παντα αψογοι.
Εστω κι αν δεν ειναι παντα αψογοι γιατι ολοι εχουν τις καλες και τις κακες στιγμες τους σιγουρα δεν ειναι ενα καταστημα οπως το χαρακτηριζεις "...ντροπη, αισχος, ψεμματα, λαμογιες, να μην ξαναπατησουμε κτλ."

Kostikas
Εικόνα Kostikas
Απών/απούσα

Στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν υπαρχουν και πολλες επιλογες!! Ειτε ο φιλος λεει ψεμματα, ειτε αληθεια!! Δεν υφισταται θεμα υπερολης! Μιλησε για πολυ συγκεκριμενα πραγματα! Μιλησε για χρονολογια (βασιζομενος στα χρωματα, αυτο μπορει να το διαπιστωσει ο οποιοσδηποτε), μιλησε για μια κοπελα που ντε και καλα πηγαν να της πουλησουν αντρικο ποδηλατο και για εναν ακομη κυριο που παραπονεθηκε για το νουμερο που του δωσανε!
Πως γινεται να υπερβαλλει καποιος σε κατι τοσο συγκεκριμενο;; Οποτε ειτε ψευδεται, ειτε λεει την αληθεια!!
Απο την αλλη κραταμε και την δικη σου καλη εντυπωση!

Dodger
Απών/απούσα

Εγώ από την άλλη είμαι ευχαριστημένος από το συγκεκριμένο κατάστημα. Και με τα 2 mail επικοινωνίας, αλλά και τις 3 φορές που επισκέφθηκα το μαγαζί, συμπεριφέρθηκαν άψογα. Ούτε να μου πουλήσουν κάτι άλλο προσπάθησαν, ούτε να με κοροϊδέψουν και μετά από πολλές ερωτήσεις μου, τους είπα "συγγνώμη που σας ζαλίζω" μου απάντησε "μη το συζητάς, είναι η δουλειά μου". Έφερε το ποδήλατο στα μέτρα μου όταν το αγόρασα, με βοήθησε με ό,τι απορία είχα και 2 φορές που πήγα για τσεκάρισμα αλλά και αγορά, ήταν εξυπηρετικότατος. Τουλάχιστον από συμπεριφορά με κέρδισαν.

Black Ghost Pearl
Απών/απούσα

για θέμα του σέρβις δεν ξέρω γιατί δεν πήγα να φτιάξω ποδήλατο αλλά να δω...άρα δεν μπορώ να πω αν φτιάχνουν σωστά κτλ..εγώ μίλησα συγκεκριμένα γι αυτά που έζησα..εγώ πήγα για να δω κούρσα και μου έλεγαν ακριβώς τα αντίθετα από τα bikeme.gr,άλλο ένα που είναι θαμμένο στην βουλιαγμένης δεξιά όπως πάμε για γλυφάδα και από wheelmania...δεν γίνεται 3 μαγαζιά να μου λένε τα ίδια πράγματα και το τέταρτο να μου τα αναιρρεί όλα...τώρα παιδιά αν τότε που πηγαίνατε με τότε που πήγα το μαγαζί πάει κατά διαόλου και απλά ψάχνουν να πουλήσουν δεν ξέρω..εγώ ξέρω ότι πήγε να μου δώσει παλαιότερα μοντέλα και δεν έλεγε την χρονολογία τους...γιατί όταν μου λέει ότι έφτιαξε ποδήλατο για αθλητή και ο αθλητής δεν το πήρε εμένα κάτι δεν μου πάει καλά...μου το έδινε στα 850 ευρώ από 1200...και σε ρωτάω εγώ τώρα..αυτά που φοράει πάνω τι χρονολογία είναι?γιατί δεν μου είπε ότι είναι παλαιότερο μοντέλο?η συμπεριφορά δεν παίζει πάντα ρόλο,πάρε παράδειγμα φρεδερίκο...πας και η θα είναι μέσα στα νεύρα η κακόκεφος...αλλά σου εξηγεί τα πάντα...και σου λέει τα πράγματα όπως είναι..εγώ πάντως εκεί όσο αφορά την αγορά ποδηλάτου δεν το συνιστώ σε κανέναν

ivam
Απών/απούσα
Σε αυτό το νήμα δημοσιεύονται αποκλειστικά κριτικές καταστημάτων
Kostikas
Εικόνα Kostikas
Απών/απούσα
Σε αυτό το νήμα δημοσιεύονται αποκλειστικά κριτικές καταστημάτων
ivam
Απών/απούσα
Σε αυτό το νήμα δημοσιεύονται αποκλειστικά κριτικές καταστημάτων
Kostikas
Εικόνα Kostikas
Απών/απούσα
Σε αυτό το νήμα δημοσιεύονται αποκλειστικά κριτικές καταστημάτων
Pavlos K.
Εικόνα Pavlos K.
Απών/απούσα

Τα έχω ξαναπεί αλλά οφείλω να το ξανακάνω.

Πέρασα από το Λουκά σήμερα ψάχνοντας ψύλλους στα άχυρα, ένα κουρμπαριστό ροδελάκι που εφαρμόζει στο braze on του σκελετού για τον εμπρόσθιο εκτροχιαστή, αντικείμενο ελαχίστης αξίας αλλά χωρίς αυτό δεν είχα τις μισές ταχύτητες. Όχι απλά παράτησε το μαστόρεμα που εκείνη την ώρα έκανε, αλλά έψαξε αρκετά, βρληκε ένα και μου το χάρισε (περίπου 7 ευρώ με την αποστολή από ebay). Υπ' όψιν πως δεν είμαι πελάτης που ακουμπάω χρήματα κάθε τόσο, παρά μόνο λίγες φορές για κάποια πραγματάκια κυρίως αναλώσιμα.

Εμένα κάτι τέτοια μου δείχνουν πολλά και γι' αυτό (όχι μόνο) τον βάζω στην κορυφή των καταστημάτων.

almanous
Εικόνα almanous
Απών/απούσα

Ζητάω από την ORTLIEB.DE μία βάση για το μπροστινό τσαντάκι το οποίο είχε εξαφανιστεί όταν μου είχαν κλέψει το ποδήλατο μου , με παραπέμπουν στον Έλληνα αντιπρόσωπο ο οποίος είναι στη Θεσσαλονίκη και αυτός με τη σειρά του στον Τσιρίκο . Περιμένω περίπου 2 εβδομάδες και με ειδοποιούν από τον Τσιρίκο να πάω να το παραλάβω ΔΩΡΕΑΝ .
Η ORTLIEB δίνει εγγύηση εφ'όρου ζωής για τα προιόντα της και μου έχουν ξαναστείλει στο παρελθόν κάτι πλαστικόβιδες και το σύστημα στήριξης QL1 , απ'ευθείας από την Γερμανία . Όμως αυτή τη φορά το παράκαναν όλοι : οκ η ORTLIEB δεν το χρέωσε , οκ ο Έλληνας αντιπρόσωπος συμπεριφέρθηκε σαν πραγματικός αντιπρόσωπος και θώρησε ότι πιο πολλά θα κερδίσει αν δε το χρεώσει παρά αν το χρεώσει , αλλά ο Τσιρίκος γιατί δεν μου το χρέωσε ; Δεν με ξέρει , δεν τον ξέρω , δεν το ζήτησα δωρεάν , δεν είχε κανένα άμεσο όφελος από εμένα , δεν , δεν !
Συνολικά υποδειγματική εξυπηρέτηση από όλους .

Petaliaris
Εικόνα Petaliaris
Απών/απούσα

για μιά απλή ρύθμιση πήγα σε .... http://www.grammariosbikes.gr/index.php?page=shop.browse&category_id=65&...

μεράκι και αγάπη απο νέα παιδιά.. Βαθιά γνώση του αντικειμένου, παντρεμένη με χιούμορ και εξυπηρέτηση.Τα βουνίσια ποδήλατα είναι για το "πού θα πάς" .Τα δρομίσια είναι για το "πώς θα πάς"! έχουν μοιράσει τα χόμπυ τους, έκαστος στο είδος του μάλλον, και καλύπτουν κάθε προτίμηση.Ε, λοιπόν απο μένα ένα άριστα σε όλη την ομάδα τους, θα ξαναπάω για αναβαθμίσεις και όχι μόνο!

giannakis
Απών/απούσα

ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ.ΜΑΚΡΑΝ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΜΕ ΜΕΓΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ Ο ΤΣΙΜΠΑΛΗΣ Ο ΚΥΡΙΑΚΟΣ.....ΠΑΛΙΟΣ ΠΟΔΗΛΑΤΗΣ ΤΑΠΙΝΟΣ, ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΥΡΙΟΣ ΚΑΙ ΤΙΜΙΟΣ.ΜΙΛΑΜΕ ΟΜΩΣ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΑΣΤΟΡΑ ΟΧΙ ΕΜΠΟΡΙΑ ΠΟΔΗΛΑΤΩΝ.

ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΠΑΕΙ Ο ΤΣΙΡΙΚΟΣ ΣΤΟ ΨΥΧΙΚΟ.ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΟΔΗΛΑΤΟ.ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝ ΚΑΙ ΤΣΙΜΠΗΜΕΝΟΣ ΣΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΜΠΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ..ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ

ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΣΙΓΑΝΟΣ.ΤΙΜΙΟΣ, ΚΑΛΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΣ.ΧΑΝΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΘΛΗΠΙΤΚΟΣ(ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΧΕΙ), ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ.ΤΟΝ ΕΧΩ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ.ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΟΤΑΝ ΘΥΜΙΘΕΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ.

ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΣΙΓΟΥΡΙΑ Ο WORST OF ALL.Ο ΕΝΑΣ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Ο GRAMMARIOS.ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΗ ΜΟΥ ΑΓΟΡΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ....ΤΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΑΨΟΓΟ.ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΑΝΑΒΑΤΗ ΝΑΙ.Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΣΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΠΡΟΦΙΛ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΑΝ Ο ΠΙΟ ΦΙΛΟΧΡΗΜΑΤΟΣ.ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΗΤΑΝ ΑΛΛΟΥ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥ(ΑΛΛΟΥ ΑΝΑΒΑΤΗ).ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΙ ΣΤΑ ΨΑΛΙΔΙΑ (ΕΥΤΥΧΟΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑΞΑ)ΜΕ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΕΞΟΔΑ ΒΕΒΑΙΑ.ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΜΕΓΑΛΎΤΕΡΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΣΚΕΛΕΤΟ.ΔΕΝ ΜΕ ΕΒΑΛΕ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΤΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΣΑ.ΠΗΓΕ ΝΑ ΜΟΥ ΧΡΕΩΣΕΙ ΟΤΙ ΗΘΕΛΕ.ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΡΧΙΣΕ ΑΡΩΝ ΑΡΩΝ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ.ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΙΔΕΑ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΜΗΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΕΞΩ.ΕΤΣΙ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΗΚΕ ΤΗΝ ΑΣΧΕΤΟΣΙΝΗ ΜΟΥ.

Petaliaris
Εικόνα Petaliaris
Απών/απούσα

στο Γιώργο http://www.e-biker.gr/
μερακλή, βαθύ γνώστη και απίστευτα υπομονετικό & εξυπηρετικό.
Με ισορροπημένα (σε δεκαετίες και ποιότητες) σύνολα, αναβαθμίζει,
αναπαλαιώνει και πάνω απο όλα εκπαιδεύει αγοραστές, ωστε να αποφασίζουν και να αγοράζουν τα καλύτερα!
Τα σέβη μου.Ευχαριστώ!

Athws
Απών/απούσα

σύνταξη κι ο κυρ Βασίλης και βέβαια στο κέντρο ότι κλείνει δεν ξανανοίγει..
είχε και δυσαρεστημένους πελάτες το μαγαζί αλλά δεν έχει σημασία.

από την παλιά πανίσχυρη πιάτσα μένουν τώρα μόνο ο Τσιπίδης και το υπόγειο της κυρά Μαρίνας.
έχει και Γατσούλη αλλά αυτός ήρθε μετά.

οι εποχές αλλάζουν ..

pahisjon
Εικόνα pahisjon
Απών/απούσα

Ήθελα να το γράψω κι εγώ...
Θλιβερό το ότι ένα ιστορικό ποδηλατάδικο έκλεισε και θλιβερό το θέαμα από τις άδειες βιτρίνες.
Μαζί με το κλείσιμο του Μειμάρογλου (πρώτα στο Πορτο-Ράφτη και μετά στην Αθήνα) είναι τα δυο κλεισίματα που κάτι μου έκαναν.

Πάντως εκει κοντά είναι και ο Αλτι που βαστάει ακόμα.

Athws
Απών/απούσα

τον Άλτι δεν τον συμπεριλαμβάνω, είναι ένας ηλικιωμένος μάστορας με ειδική περίπτωση προσωπικότητας (καλό να τόχουν υπόψη και οι υποψήφιοι πελάτες του) και κρατάει με πείσμα το εργαστήρι σε μία άκρως προβληματική περιοχή όπου όταν το κλείσει δεν προκειται να ξανανοίξει με τίποτα.

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Athws wrote:
...και το υπόγειο της κυρά Μαρίνας...

Ποιό είναι αυτό?
Έτυχε και πέρασα από τον κ. Βασίλη μια μέρα πριν κλείσει. Να 'ναι καλά ο άνθρωπος και να χαρεί την επόμενη φάση της ζωής του με την οικογένεια του.

teofril
Εικόνα teofril
Απών/απούσα

3ης Σεπτεμβρίου & Στουρνάρη

barbarella
Απών/απούσα

Αναζητώ καλό ποδηλατικό κατάστημα οπουδήποτε στην Αθήνα. Έχω αγανακτήσει ειλικρινά. Δε γίνεται να εξηγεις στον άλλον τι έχει το ποδήλατό σου ή οτι πριν το πας στο μάστορα δεν έκανε έτσι, ενώ τώρα κάνει και αυτό΄ς να σε κοιτάει ειρωνικά με ένα ύφος "έλα μωρε τι τα θέλεις, ετσι είναι αυτά, πότε λειτουργούν σωστά πότε όχι" Πραγματικά έχω αρχίσει να πιστεύω οτι είμαι τρελός και να ντρέπομαι πλέον να εκφράσω το πρόβλημά μου στον ποδηλατά. Ρε παιδιά πραγματικά πειτε μου, εδωσε στον μαγαζάτορα να μου αλλάξει τακακια στη ρόδα (υδραυλ δισκοφ) και τώρα τα νέα τακάκια βρίσκουν πανω στο δίσκο και κόβει τη φόρα της ρόδας κάνοντας και τον καραχτηριστικό ήχο. ΠΡΙΝ δεν το έκανε. Ούτε οταν τα τακάκια ειχαν πλέον παλιώσει ούτε όταν ήταν ολοκαίνουργια. Τώρα όμως το κάνει. Είναι δυνατόν να το λεώ αυτό στο μάστορα και αυτός να μου λέει οτι τη μία δεν το ακούει/βλέπει και την άλλη ότι εντάξει ετσι κανουν τα φτηνα υδρ δισκο. Ρε μάστορα αγού ΠΡΙΝ γαμώ την πουτάνα μου δεν το έκανε... Τώρα ΓΙΑΤΙ το κάνει...;;; Και τι ζήτησα; απλή αλλάγή τακάκια. Φανταστείτε να του είχε ζητησει να μου ανοιξει καμιά ανάρτηση ή τη μεσαία τριβή. ΔΗλαδή όλοι σε ποιανουν κορόιδο εαν εισαι αρχάριος με τα τεχνικά ζητηματα. Τι στο διαολο;
Σορρυ για το μεγαλο ποστ αλλά εχω αγανακτήσει ειλικρινά. Θέλω να γραψω άλλα τοσα και άλλα τόσα και αλλα τόσα.
Ενα καλο ποδηλατικό κατάστημα που ο άλλος να καταλαβαίνει αυτό που λες και να έχει καβαλήσει ποδήλατο στη ζωή του, υπάρχει;;;;;;;;

teofril
Εικόνα teofril
Απών/απούσα

δικαίως αγανακτείς αλλά αυτός είναι και ο σκοπός του συγκεκριμένου θέματος, διαβάζοντας τα παραπάνω βγάζεις εύκολα συμπέρασμα σε ποιά ποδηλατάδικα αξίζει να πας για service

Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

Νομίζω barbarella
(τι μου θυμίζεις )
ότι αυτά που λες είναι τα επιχειρήματα που χρειάζεσαι για να ξεκινήσεις να φτιάχνεις ότι μπορείς μόνος σου ...και εδώ είμαστε εμείς να σε βοηθήσουμε, εδω ειναι και η ομάδα των σεμιναρίων συντήρησης και εδώ βέβαια ειναι το you tube.