Αθήνα - Κριτικές καταστημάτων πώλησης και επισκευής ποδηλάτων

556 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
barbarella
Απών/απούσα

Roul wrote:
Νομίζω barbarella
(τι μου θυμίζεις )
ότι αυτά που λες είναι τα επιχειρήματα που χρειάζεσαι για να ξεκινήσεις να φτιάχνεις ότι μπορείς μόνος σου ...και εδώ είμαστε εμείς να σε βοηθήσουμε, εδω ειναι και η ομάδα των σεμιναρίων συντήρησης και εδώ βέβαια ειναι το you tube.

Ευτυχώς που σας θυμίζω δικές σας παρομοιες καταστάσεις γιατί θα αρχιζα να πιστεύω οτι ήμουν τρελός, οτι έχω κολλήματα, οτι είμαι τελειομανής... Τα αυτονόητα ζητάω. Και ναι έχω προσπαθήσει αρκετές φορές να επιδιορθώσω τα βασικά έστω μόνος μου αλλά όντας αρχάριος, λογικό είναι να τακάνω λάθος συνήθως. Ε εκεί είναι που θες τη βοηθεια του ειδικού(υποτίθεται) αλλά αν είναι να στο κάνει χειρότερα απ'ότι πριν τότε καλύτερα να μην το πάω καν. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και για το χρόνο σας. Καλό σας απόγευμα.

Vangelis_k
Απών/απούσα

Μου συνέστησαν το Λουκά στα Μελίσσια δύο φίλοι μου, παθιασμένοι ποδηλάτες, ως τον καλύτερο μηχανικό και έμπορο ποδηλάτων στα βόρεια Προάστια. Απλά να προσθέσω πως είναι και ένας ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ Άνθρωπος που με βοήθησε αφάνταστα σε αυτη τη δύσκολη περίοδο της ζωής μου όπου το ποδήλατο για εμένα αποτελεί μια απο τις ελλάχιστες διεξόδους.

Ευγενέστατος, με κατανόηση και υπομονή, επαγγελματίας με μεγάλη διάθεση, φαίνεται ξεκάθαρα απο τη συμπεριφορά του, τα λόγια του και τις πράξεις του οτι αποτελεί πραγματική χαρά για τον ίδιο, όχι μονο να εξυπηρετεί τους ενεργούς και έμπειρους, αλλά και το να "δημιουργεί" νέους ποδηλάτες όπως και το να "ξυπνά" τους παλιούς απο το "λήθαργο".

Τελικά, επαγγελματισμός και ανθρωπιά μπορούν κάλλιστα να συνυπάρξουν και ο Λουκάς αποτελεί φωτεινό παράδειγμα αυτού.
Αξίζει πραγματικά να κάνεις κάποια χιλιόμετρα παραπάνω - έστω και αν χρειαστεί να πάρεις το ποδήλατο "επ'ώμου" - για να συνεργαστείς με αυτόν τον Άνθρωπο. Απέραντος σεβασμός και Εμπιστοσύνη με "κλειστά" τα μάτια και πλέον δεν διαβαίνω το κατώφλι άλλου καταστήματος ποδηλάτων ούτε για μια βίδα.

barfastic
Απών/απούσα

Καλησπέρα ποδηλατολάτρες!

Πρώτο ποστ μου με αφορμή τα όσα είδα στις τελευταίες 13 σελιδες, και να μοιραστω την εμπειρία μου απο το συγκεκριμενο μαγαζι στην Ελ. Βενιζελου.

Εγω και η κοπέλα μου ψάχνουμε πολυ καίρο ποδήλατα. Είχαμε στην κατόχη μας 2 ποδήλατα πολυ μικρα και για τους δύο (εγω ενα Mongoose MTB σε μέγεθος M και είμαι 1,98, και η κόπλεα μου με ένα 11αρι (παιδικό) με ύψος 1.55).

Απευθυνθήκαμε σε πολλα μαγαζία, και όλα ηταν αρπα κόλα, πάρε αυτο με 1000 ευρω, και τις κόπελας σου αυτο με 600, χώρις να μας εξηγούν το γιατι, ούτε να μας προτείνουν κάποιο οικονομικότερο πακετο. Επείδη όμως σαν άνθρωπως δεν κρίνω και ούτε θέλω να κακολογήσω κάπιους που βαριούνται να κάνουν την δουλεία τους, δεν αναφέρω τα ονόματα των καταστημάτψν αυτων.

Back to the Topic, το Σάββατο το πρωι πήγαμε στο συγκεκριμένο μαγαζί, μεσα σε 10 λέπτα είχε έρθει ο πωλητής (Μάνωλης) να μας εξυπηρετήσει, αφού του είχαμε ζητήσει να μας δώσει κάποιο χρόνο να δούμε τα ποδήλατα που είχε εκει.

Είχε πολύ χίουμορ και μας εξυπηρέτησε άρτια και μας κατατόπησε για το τί ποδήαλτα θα ήταν κατάλληλα για την χρήση που τα θέλαμε (κυρίως για βόλτες εντός της πόλης, και για εμένα καμία διαδρομή στον Υμηττο). Αφού μας μέτρησε μας είπε το νούμερο του ποδηλάτου που ηταν ιδανικό για εμας "Σε περίπτωση που δεν αγοράσετε ποδήλατο απο το μαγαζί μας να ξέρετε τι να ζητήσετε".

Έλεγξε στο σύστημα του τί υπήρχε διαθέσιμο στο νουμερό μας, και έβγαλε 3 μοντέλα για εμενα, και 4 για την κοπέλα μου.

Εκτος του οτί μας τα ρύθμισε όλα τα ποδήλατα στα μέτρα μας (σέλες, λαιμούς, έβαζε/εβγαζέ πετάλια, και εμένα μου άλλαξε και τίμόνι γιατι ήταν λάθος το άνοιγμα τον χεριών μου), μας είπε να πάμε μια βόλτα όση ώρα θέλουμε να τα "νιώσουμε" όλα.

Μας υπέδηξε και κάποια λάθη στην στάση του σώμματος μας την ώρα που τα οδηγούσαμε.

Ποικιλία υπάρχει σε όλα τα τμήματα (αξεσουάρ, ανταλλακτικά κτλ) με καλες τιμές.

Δηστυχώς ομως τις σημερινές μέρες, τα λεφτά είναι δύσκολα να βρεθούν και το δικό μου το πήρα απο γερμανικό site με διαφορά στην τιμή 70 ευρώ (καθοδον), εκπτωση την οποία δεν μπορούσε να κανει στην συγκεκριμένη μάρκα/μοντελο (σε άλλα μοντέλα μπορούσε να μας κάνει φοβερή έκπτωση - ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ). Μακάρι να ζούσαμε καλύτερες στιγμές ώστε να του τα έδινα γιατι πραγματικά τα άξιζε και με το παραπάνω για την δουλεία που κατέβαλε (2 ώρες περίπου - και μεμονομένα έναν έναν με φοβερή λεπτομέρια όχι και τους δύο μαζί τσαπατσούλικα).

Παρόλα αυτα, της κοπέλας μου το ποδήλατο θα το αγοράσω απο εκει, καθως και ότι αξεσουάρ χρειαστώ για το δικό μου.

αυτα απο εμένα,

Mike

Athws
Απών/απούσα

Mike καλώς ήρθες, αλλά ο ποδηλατάς που θα διαβάσει το σχόλιο σου
μάλλον δεν θα βελτιώσει τις υπηρεσίες του.

As32
Εικόνα As32
Απών/απούσα

barfastic wrote:
Καλησπέρα ποδηλατολάτρες!

Πρώτο ποστ μου με αφορμή τα όσα είδα στις τελευταίες 13 σελιδες, και να μοιραστω την εμπειρία μου απο το συγκεκριμενο μαγαζι στην Ελ. Βενιζελου.

Εγω και η κοπέλα μου ψάχνουμε πολυ καίρο ποδήλατα. Είχαμε στην κατόχη μας 2 ποδήλατα πολυ μικρα και για τους δύο (εγω ενα Mongoose MTB σε μέγεθος M και είμαι 1,98, και η κόπλεα μου με ένα 11αρι (παιδικό) με ύψος 1.55).

Απευθυνθήκαμε σε πολλα μαγαζία, και όλα ηταν αρπα κόλα, πάρε αυτο με 1000 ευρω, και τις κόπελας σου αυτο με 600, χώρις να μας εξηγούν το γιατι, ούτε να μας προτείνουν κάποιο οικονομικότερο πακετο. Επείδη όμως σαν άνθρωπως δεν κρίνω και ούτε θέλω να κακολογήσω κάπιους που βαριούνται να κάνουν την δουλεία τους, δεν αναφέρω τα ονόματα των καταστημάτψν αυτων.

Back to the Topic, το Σάββατο το πρωι πήγαμε στο συγκεκριμένο μαγαζί, μεσα σε 10 λέπτα είχε έρθει ο πωλητής (Μάνωλης) να μας εξυπηρετήσει, αφού του είχαμε ζητήσει να μας δώσει κάποιο χρόνο να δούμε τα ποδήλατα που είχε εκει.

Είχε πολύ χίουμορ και μας εξυπηρέτησε άρτια και μας κατατόπησε για το τί ποδήαλτα θα ήταν κατάλληλα για την χρήση που τα θέλαμε (κυρίως για βόλτες εντός της πόλης, και για εμένα καμία διαδρομή στον Υμηττο). Αφού μας μέτρησε μας είπε το νούμερο του ποδηλάτου που ηταν ιδανικό για εμας "Σε περίπτωση που δεν αγοράσετε ποδήλατο απο το μαγαζί μας να ξέρετε τι να ζητήσετε".

Έλεγξε στο σύστημα του τί υπήρχε διαθέσιμο στο νουμερό μας, και έβγαλε 3 μοντέλα για εμενα, και 4 για την κοπέλα μου.

Εκτος του οτί μας τα ρύθμισε όλα τα ποδήλατα στα μέτρα μας (σέλες, λαιμούς, έβαζε/εβγαζέ πετάλια, και εμένα μου άλλαξε και τίμόνι γιατι ήταν λάθος το άνοιγμα τον χεριών μου), μας είπε να πάμε μια βόλτα όση ώρα θέλουμε να τα "νιώσουμε" όλα.

Μας υπέδηξε και κάποια λάθη στην στάση του σώμματος μας την ώρα που τα οδηγούσαμε.

Ποικιλία υπάρχει σε όλα τα τμήματα (αξεσουάρ, ανταλλακτικά κτλ) με καλες τιμές.

Δηστυχώς ομως τις σημερινές μέρες, τα λεφτά είναι δύσκολα να βρεθούν και το δικό μου το πήρα απο γερμανικό site με διαφορά στην τιμή 70 ευρώ (καθοδον), εκπτωση την οποία δεν μπορούσε να κανει στην συγκεκριμένη μάρκα/μοντελο (σε άλλα μοντέλα μπορούσε να μας κάνει φοβερή έκπτωση - ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ). Μακάρι να ζούσαμε καλύτερες στιγμές ώστε να του τα έδινα γιατι πραγματικά τα άξιζε και με το παραπάνω για την δουλεία που κατέβαλε (2 ώρες περίπου - και μεμονομένα έναν έναν με φοβερή λεπτομέρια όχι και τους δύο μαζί τσαπατσούλικα).

Παρόλα αυτα, της κοπέλας μου το ποδήλατο θα το αγοράσω απο εκει, καθως και ότι αξεσουάρ χρειαστώ για το δικό μου.

αυτα απο εμένα,

Mike

Γνωρίζω το μαγαζί που αναφέρεις και όντως είναι ακριβώς έτσι,αλλά τέτοιες καταστάσεις φέρνουν κάποια αλλά μαγαζιά σε τέτοιες συμπεριφορές που ανέφερες στην αρχή....πήγες σε εξυπηρέτησε ,σου έκανε fitting,σου είπε οτι ακριβώς έπρεπε να γνωρίζεις και χρησημοποιησες αυτή τη γνώση για να το αγοράσεις από το internet με διαφορά 70 ευρώ.
Ο χρόνος του ανθρώπου που ασχολήθηκε δεν πρέπει να πληρωθεί,η γνώσει που σου έδωσε δεν πρέπει να πληρωθεί,τα λεφτά μας δεν πρέπει να ανακυκλωνονται στην Ελλάδα για να έχει ψωμί το μαγαζί και οι εργαζόμενοι που σε εξυπηρέτησαν μια χαρά.
Τέτοιοι είναι οι λόγοι ,που κάποια μαγαζιά συμπεριφερονται οπως συμπεριφερονται...Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΙΟ...
Όσες φορές εχω περάσει απο του πιο παράξενους ποδηλαταδες,οταν βλέπουν την πραγματική θέληση να αγοράσεις,πάντα με έχουν εξυπηρετήσει μια χαρα.

almanous
Εικόνα almanous
Απών/απούσα

Athws wrote:
Mike καλώς ήρθες, αλλά ο ποδηλατάς που θα διαβάσει το σχόλιο σου
μάλλον δεν θα βελτιώσει τις υπηρεσίες του.

Τί να βελτιώσει(;) , αφού ο Mike είπε ότι ήταν πάρα πολύ καλός . Δηλαδή να έγραφε ότι δεν έμεινε ευχαριστημένος , για να βελτιωθεί ο ποδηλατάς ; Κουφό μου ακούγεται !!! Μόνο την τιμή του πρέπει να βελτιώσει .

@ AS32
καλό θα ήταν να συζητηθεί σε άλλο νήμα , γιατί χωράει πολύ συζήτηση το θέμα .
Κατά την δική μου συνοπτική γνώμη , η πιο τίμια συμπεριφορά θα ήταν να ενημερώσεις τον ποδηλατά για την διαφορά τιμής και να προσπαθήσει να περιορίσει το κέρδος του στο πλαίσο του δυνατού . Αν δεν μπορεί να σου κόψει πχ τα 40 € από τα 70 € έτσι ώστε η διαφορά να πέσει στα 30 € , οκ αγόρασε το από το Net .
Όταν φίλε mike ξαναπάς πάντως , σε εξυπηρετήσει "πρόχειρα" μη σου κάνει εντύπωση , κανένας δε δουλέυει τζάμπα .

Athws
Απών/απούσα

almanous wrote:
Athws wrote:
Mike καλώς ήρθες, αλλά ο ποδηλατάς που θα διαβάσει το σχόλιο σου
μάλλον δεν θα βελτιώσει τις υπηρεσίες του.

Τί να βελτιώσει(;) , αφού ο Mike είπε ότι ήταν πάρα πολύ καλός . Δηλαδή να έγραφε ότι δεν έμεινε ευχαριστημένος , για να βελτιωθεί ο ποδηλατάς ; Κουφό μου ακούγεται !!! Μόνο την τιμή του πρέπει να βελτιώσει .

ναι, ο ποδηλατάς ήταν πάρα πολύ καλός όμως παρολαυτά τον Mike τον έχασε..
και αφού οι τιμές του όποιου ελληνικού φυσικού μαγαζιού είναι αδύνατον να συναγωνισθούν τα γερμανικά e-stores τι του απέμεινε του έρμου ;;
καμμιά αρπαχτή σε κανα άσχετο πελάτη,
ή καμμιά ταμπέλα "ρυθμίσεις σε όποιους δεν έχουν αγοράσει από εδώ 50 ευρώ"
ή "εγγύηση να ζητήσετε εκεί που ψωνίσατε"
και τέτοια..
το "δεν θα βελτιωθεί ο ποδηλατάς" δηλαδή ήταν ένα ευγενικό κράξιμο στο Mike για τη φόρα-παρτίδα δήλωση του ..

barfastic
Απών/απούσα

almanous wrote:
Athws wrote:
Mike καλώς ήρθες, αλλά ο ποδηλατάς που θα διαβάσει το σχόλιο σου
μάλλον δεν θα βελτιώσει τις υπηρεσίες του.

Τί να βελτιώσει(;) , αφού ο Mike είπε ότι ήταν πάρα πολύ καλός . Δηλαδή να έγραφε ότι δεν έμεινε ευχαριστημένος , για να βελτιωθεί ο ποδηλατάς ; Κουφό μου ακούγεται !!! Μόνο την τιμή του πρέπει να βελτιώσει .

@ AS32
καλό θα ήταν να συζητηθεί σε άλλο νήμα , γιατί χωράει πολύ συζήτηση το θέμα .
Κατά την δική μου συνοπτική γνώμη , η πιο τίμια συμπεριφορά θα ήταν να ενημερώσεις τον ποδηλατά για την διαφορά τιμής και να προσπαθήσει να περιορίσει το κέρδος του στο πλαίσο του δυνατού . Αν δεν μπορεί να σου κόψει πχ τα 40 € από τα 70 € έτσι ώστε η διαφορά να πέσει στα 30 € , οκ αγόρασε το από το Net .
Όταν φίλε mike ξαναπάς πάντως , σε εξυπηρετήσει "πρόχειρα" μη σου κάνει εντύπωση , κανένας δε δουλέυει τζάμπα .

Μου φαίνετε πως εννοεί τον άλλον που πρασπάθησε να με κοροιδέψει...

Οσο για το γεγονός οτι διάλεξα το ηλεκτρονικό μαγαζί απο το δικό του, το γνωρίζει, γιατι οταν είδα την τιμή online, του τηλεφώνησα, και του είπα και την ιστοσελιδα για να μπει να το δει ο ίδιος μήπως υπήρχε κατι καλύτερο που μπορούσε να μου κάνει. Μια έκπτωση 10€ σε ενα ποδήλατο αξίας 550€, κακα τα ψέματα δεν το λές και έκπτωση.

Προφανός και δεν περιμένω να με εξυπηρετήση όσο με εξυπηρέτησε και την πρώτη φορα, αλλα το οτί θα αγοράσω 1 αντι για δύο ποδήλατα, και διάφορα αξεσουάρ (τσάντες, φώτα, κτλ) για δύο ποδήλατα δεν νομίζω να δικαιολογέι κακή συμπεριφορά.

Στο κατω κατω γνωρίζοντας οτι εγω ένας πελάτης, τον ενημερώνω για φθηνότερη τιμή, και εκείνος πάλι δεν μπορεί να μου κάνει κάτι καλυτερο σημαίνει οτι πουλαεί με ελάχιστο κέρδος και του είναι αδύνατο να το δώσει πιο φτηνα. Δεν νομίζω κανένας να θέλει αν "χάσει" έναν πελάτη για 40-50€ (γιατί αν η διαφορά ήταν 20-30€ δεν υπήρχε περίπτωση να μην το πάρω απο αυτον.

As32
Εικόνα As32
Απών/απούσα

barfastic wrote:
almanous wrote:
Athws wrote:
Mike καλώς ήρθες, αλλά ο ποδηλατάς που θα διαβάσει το σχόλιο σου
μάλλον δεν θα βελτιώσει τις υπηρεσίες του.

Τί να βελτιώσει(;) , αφού ο Mike είπε ότι ήταν πάρα πολύ καλός . Δηλαδή να έγραφε ότι δεν έμεινε ευχαριστημένος , για να βελτιωθεί ο ποδηλατάς ; Κουφό μου ακούγεται !!! Μόνο την τιμή του πρέπει να βελτιώσει .

@ AS32
καλό θα ήταν να συζητηθεί σε άλλο νήμα , γιατί χωράει πολύ συζήτηση το θέμα .
Κατά την δική μου συνοπτική γνώμη , η πιο τίμια συμπεριφορά θα ήταν να ενημερώσεις τον ποδηλατά για την διαφορά τιμής και να προσπαθήσει να περιορίσει το κέρδος του στο πλαίσο του δυνατού . Αν δεν μπορεί να σου κόψει πχ τα 40 € από τα 70 € έτσι ώστε η διαφορά να πέσει στα 30 € , οκ αγόρασε το από το Net .
Όταν φίλε mike ξαναπάς πάντως , σε εξυπηρετήσει "πρόχειρα" μη σου κάνει εντύπωση , κανένας δε δουλέυει τζάμπα .

Οσο για το γεγονός οτι διάλεξα το ηλεκτρονικό μαγαζί απο το δικό του, το γνωρίζει, γιατι οταν είδα την τιμή online, του τηλεφώνησα, και του είπα και την ιστοσελιδα για να μπει να το δει ο ίδιος μήπως υπήρχε κατι καλύτερο που μπορούσε να μου κάνει. Μια έκπτωση 10€ σε ενα ποδήλατο αξίας 550€, κακα τα ψέματα δεν το λές και έκπτωση.

Νομίζω οτι αυτός είναι ο λόγος που δεν σου έκανε την εκτπωση....είναι απίστευτα εκνευριστικό να παίρνεις καπoιον και να του συγκρινεις τιμή,με τιμή εξωτερικού,ούτε καν ντόπιου ανταγωνιστή...
Οταν μου συμβαίνει κατι τετοιο στο μαγαζι μου,και μου μιλάνε να μπω να δω γερμανια ,αγγλια,ebay κτλ,δεν τους κόβω ούτε ευρώ...είναι τραγικό(δεν έχω ποδηλαταδικο,μην παρεξηγηθώ).
Επειδή είμαστε εκτός θεματος ,δεν θα το συνεχίσω αλλο και συγνώμη απο μέρους μου για το off topic.

barfastic
Απών/απούσα

Θα προσθέσω δυο τελευταία πράγματα, γιατι ειμαστε τελίως OT και η συζήτηση σηκώνει πολύ κουβέντα, πρώτον, ο ίδιος μου ζήτησε να δεί σε τι τιμή το βρήκα, και το έκανε απο ενδιαφέρον (γιατι φάνηκε οτι πραγματικά ηθελα να μαθει που το βρηκε τοσο φθηνότερα)

Και προσωπικά νομίζω οτι αυτή η στάση του "δεν μπορείς να συγκρίνεις τιμες εξωτερικού με τις τιμές εδω" πρέπει κάποοια στιγμή να σταματήσει. Δεν συγκρινουμε τιμές Αμερικής η Ασίας, συγκρίνουμε τιμες με μια γειτονική χώρα, που προφανός έχει μεγαλύτερο αγοραστικό κοινο, αλλα δεν παύει να ειναι εντός ευροπαικής ένωσης, και να ειναι διαθετημένο να εξυπηρετήση και πελάτες σε άλλες χώρες. Πλεόν όλοι εχουν την πρόσβαση και το σκεπτικό του να δεί τι παίζει απο τίμες στο εξωτερικο, και αυτο όλο και θα αυξάνετε με την τεχνολογία, με τα trade agreements των χωρων, κτλ. Αυτο γίνετε επειδη οι μαγαζάτορες (οχι όλοι, αλλα ενα μεγάλο ποσοστο) εχουν μάθει να ζουν με την αισχροκέρδια τόσο καιρο που πλεόν το θεωρούν απλο κέρδος (Στο εξωτερικό τι κέρδος έχει ενα κατάστημα απο το να πουλήσει ένα ποδήλατο, και τι κέρδος έχει εδω?), και απο την άλλη πλευρα η πελάτες εχουν κουραστεί να πληρωνουν την αισχροκέρδια των αλλων...

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

άλλους φόρους, άλλα γενικά έξοδα, άλλα ΙΚΑ κλπ πληρώνει εδώ ένα κατάστημα μια σταλιά και άλλους τζίτρους κάνει.... σε σύγκριση με ένα μεγαθήριο ηλεκτρονικό κατάστημα που κάνει ημερήσιο τζίρο όσο κάνει ο Έλληνας σε ένα χρόνο.
Απλά:
- όταν η διαφορά είναι "μικρή" (για τον καθένα είναι διαφορετικό ποσό / ποσοστό),
- όταν συνυπολογίζονται και άλλα κόστη (πχ πόσο κοστολογείς την "σωματομέτρηση + bike fitting, πόσο κοστολογείς την σχέση που αναπτύσσεις με τον τοπικό έμπορο, πόσο κοστολογείς την after sales εξυπηρέτηση και κάλυψη σε θέμα εγγύησης ΧΩΡΙΣ να εμπλακείς εσύ καθόλου αν πάθει κάτι το ποδήλατο?)
κλπ κλπ
ίσως ... ΙΣΩΣ να μην αξίζει να αγοράσεις από έξω.

Από την άλλη, κάθε φορά που πάω σε καραγκιόζη μεγαλο-έμπορο (αλυσίδα στην Αττική) και προσπαθεί να μου πασάρει ελαστικά κούρσας στην διπλή τιμή από ότι έξω... βγάζω σπυριά και κάνω μεταβολή για να μην συγχιστώ περισσότερο. ΝΑΙ εκεί μιλάμε για αισχροκέρδια.

Athws
Απών/απούσα

@ barfastic, μην το κουράζεις, δε σώζεται με τίποτα ..

έκανες εγγραφή εδώ πέρα για να μας πεις (υποτίθεται) πόσο εξυπηρετικό μαγαζί είναι ο Wheelmania
αλλά δεν παρέλειψες να μας ενημερώσεις (ήταν ανάγκη ? ) ότι το μοντελάκι το ψώνισες από γερμανικό σάιτ και μάλιστα τους το είπες και στο μαγαζί να ξέρουν από τιμές.

το τί αγορές κάνουμε από σάιτ του εξωτερικού είναι μιά μεγάλη ιστορία
και το ποιές απ τις αγορές αυτές συμφέρουν και πόσο είναι επίσης άλλη ιστορία

ωστόσο το σίγουρο είναι ότι έγινες προκλητικός (έστω και αν δεν το κατάλαβες)
και τέτοια ποστ μόνο ζημιά κάνουν στις συναλλαγές μας με τους μαγαζάτορες.

(επαναλαμβάνω ότι τα μαγαζιά μας είναι αδύνατο να συναγωνισθούν τις τιμές των ξένων σάιτ,
μπορούμε να ψωνίζουμε απ όπου θέλουμε αλλά όχι να τους την λέμε)

Antonius
Απών/απούσα

είχα πάει το Σάββατο στο Μοναστηράκι με το ποδήλατο
και ήταν ευκαιρία να ρωτήσω 2 πράγματα στα μαγαζιά που βρίσκονται στην Ηφαίστου. Ήταν και στα δύο μαγαζιά στα αριστερά του δρόμου αρκετά εξυπηρετικοί. Νομίζω πως ο μάστορας του μαγαζιού που είναι πιο μέσα από τη γωνία ήταν αρκετά γνώστης αλλά και αρκετά παπατζής! Πάντως έδινε την εικόνα ανθρώπου που ξέρει :)

Δεν πρόλαβα να διαβάσω όλες τις σελίδες του thread, θα τις δω μόλις έχω χρόνο. Δεν ξέρω αν έχουν ξανασχολιαστεί τα πιο πάνω μαγαζιά.

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Antonius wrote:
.... Νομίζω πως ο μάστορας του μαγαζιού που είναι πιο μέσα από τη γωνία ήταν αρκετά γνώστης αλλά και αρκετά παπατζής! Πάντως έδινε την εικόνα ανθρώπου που ξέρει :)
....

Είναι τρελοκομείο.
Αλλά εκεί που σταματούν οι άλλοι, Ο κ. Κώστας ξεκινάει.
Ναι, ξέρει.
Ναι, είναι... κάτι σαν παπατζής / τρελοκομείο / κλινική περίπτωση...

Antonius
Απών/απούσα

Δεν θυμάμαι το όνομά του, η προφορά του δεν ήταν τελείως Ελληνική, ίσως να ήταν και ιδέα μου.

Πήγα με ένα ποδήλατο που το έχω αναφέρει κάπου αλλού στο φόρουμ και τον ρώτησα αν βελτιώνεται ένα θέμα που έχω. Μου ζήτησε 100 ευρώ χωρίς να μου δώσει να καταλάβω τί ακριβώς θα έκανε! Πάντως "θα έπαιρνα άλλο ποδήλατο"!!!

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Κοιτάς τον χάρτη πιο βόρεια, έξω από τα σύνορα και κάπου εκεί θα βρεις την πατρίδα του.
Είναι πολλά χρόνια στην Ελλάδα. Ως τεχνικός παλαιότερα δούλευε στον Καλλιώρα στην Πατησίων.
Παλαιότερα "φρόντιζε" επώνυμους ποδηλάτες.... και ποδηλάτισσες... κυρίως....

Η αλήθεια είναι ότι αν πας "χωρίς ιδέα", δεν θα κάτσει να σου πολυεξηγήσει. Έχει και το στυλ του έντονου αστεϊσμού ΣΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ .... και εύκολα "παρεξηγείται".
Αλλά ΞΕΡΕΙ. Και κόβει και το μάτι του και το χέρι του και το αυτί του.

Antonius
Απών/απούσα

πήγα με αυτό το ποδήλατο:
http://www.podilates.gr/node/31286

και μου ζήτησε 100€ για να το κάνει "άλλο ποδήλατο" ...
εκτιμώ πως τόσα του έλειπαν ... τέλος πάντων, είναι ο μόνος που συνάντησα σε όλα μαγαζιά πήγα που μου μίλησε για ρύθμιση σε ποδήλατο, όλοι απλά μου απαριθμούσαν τα πλεονεκτήματα του ποδηλάτου που ήθελαν να πουλήσουν.

alexKourou
Απών/απούσα

Απαραδεκτοι.

Πηγα καρφωτος για ενα συγκεκριμενο μοντελο mtb το οποιο ειχε μονο σε xl.Αν ειναι για δρομο μονο μου λεει στο δινω.Αν το θες και για βουνο οχι(Το τραγικο της υποθεσης παρακατω).

Συζηταμε τις διαφορες εναλλακτικες που εχω ηδη τσεκαρει.Υφος του τυπου τα ξερω ολα απο τον πωλητη.Δεν μαμιεται λεω,αφου δεν εχει αυτο που θελω παιρνω την δευτερη επιλογη(δεν μπορουσα να περιμενω αλλο,επρεπε να κανω ΠΕΤΑΛΙ).

Στο μεγεθος μου το εχεις του λεω?Ναι μου λεει.Ανεβα.Ρυθμιση σελας.Ετοιμος μου λεει.Σιγουρα?Ναι.Καλα ,θα το παρω(ασχετος με το ποδηλατο τοτε,επελεξα να μην ασχοληθω με το μεγεθος.Θα μου πουν στο καταστημα λεω.Τι στο καλο 8 κατοσταρικα θα σκασω..)

Να μην το τραβηξω πολυ.Πρωτη βολτα 40χλμ μουδιασμενα χερια ποδια.2η 70αρα, μουδιασμενα χερια.2 1/2 εβδομαδες τα μισα δαχτυλα στο δεξι χερι εμειναν μουδιασμενα και εγω εκτος ποδηλατου για το διαστημα αυτο.

Ο τυπος απλα πουλησε ποδηλατο μεγαλυτερο για τα $$ και στα (*&^@(#*^$ ολα.Μακρια.

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Alex δεν αμφισβητώ το πρόβλημά σου, δεν γνωρίζω καν που είναι το συγκεκριμένο κατάστημα.... έχω πέσει και εγώ θύμα αντίστοιχης φάσης σε άλλο ποδηλατάδικο στο κέντρο της Αθήνας, πριν χρόνια (1,92 ύψος καιμου πάσαραν 55αρι τρεκκιν ποδήλατο).
Απλά αν θέλεις, για να μην ταλαιπωρείσαι τσάμπα, γράψε κανα δυο πληροφορίες ακόμα: πχ τι νούμερο σκελετός, τι ποδηλάτο, τι ύψος έχεις εσύ κλπ
Το ότι μουδιάζουν χέρια / δάκτυλα, σε πρώτη φάση, λέει ότι ρίχνεις μπροστά το βάρος σου, έχεις λάθος ρυθμισμένη την κλίση της σέλας ή γενικά δεν κάθεσαι πολύ σωστά. Διορθώνεται εύκολα.

Καλές πεταλιές.

tsovas
Εικόνα tsovas
Απών/απούσα

Πρώτον εύχομαι καλές βόλτες και πάντα όρθιος.

Δεύτερον: Όταν θα βρεις κάποιον που έκανε για πρώτη φορά ποδήλατο 40χλμ και τη δεύτερη 70 χλμ και δεν πιάστηκε ή μούδιασε πουθενά σε παρακαλώ πολύ να μας τον γνωρίσεις....

Με άλλα λόγια το σώμα σου θέλει χρόνο για να συνηθίσει το ποδήλατο και σίγουρα τα χιλιόμετρα που έκανες για πρώτη φορά δεν είναι λίγα για κάποιον που τώρα ξεκινάει.
Βλέπω ότι είσαι μέλος από τον 4ο του 2013 και θεωρώ ότι θα έχεις διαβάσει για το ξεκίνημα των περισσοτέρων εδώ μέσα και τι πρέπει να προσέξεις.

Σου εύχομαι ότι καλύτερο για τη συνέχεια.

userXpod
Απών/απούσα

.

userXpod
Απών/απούσα

.

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Θα ήθελες να μην σπαμάρεις άσχετα link;
Μπορείς!

alexKourou
Απών/απούσα

@eaglos:Θα υποθεσω οτι δεν πηγαινε σε μενα αυτο!
@tsovas:Την περιοδο που το πηρα , με το πρωην ποδηλατο των 15-16 κιλων και βουνισιο λαστιχο τα 50χλμ σε δρομο τα ειχα ανετα.Οι προαναφερθεισες αποστασεις δεν ηταν οι πρωτες μου και το μουδιασμα δεν ηταν το φυσιολογικο της αποστασης.
@RockaRolla:1.80 συν πλην καναδυο ποντους.Δεν εχω μετρηθει εδω και χρονια :P.
Merida tfs300(το team αν εχει σημασια).
Σκελετος 19".

Σχετικα με τα μουδιασμενα ποδια στην 1η βολτα το 'λαθος' ηταν δικο μου(πολυ περισσοτερη ενταση,πολυ παραπανω στροφαρισμα,περισσοτερες σχεσεις κτλ λογω της διαφορας που ειχε το νεο με το παλιο στο ρολαρισμα.Βεσπα vs r1 ενα πραγμα) και παραλειψη που δεν το διευκρινισα στο προηγουμενο ποστ.

Ψαχνοντας τριγυρω αποφασισα να αλλαξω λαιμο.Στον μαστορα που το πηγα μου ειπε το ιδιο.Οτι τελικα χρειαζομουν το 17" και οχι το 19".Εβαλα εναν ρυθμιζομενο (ζουμ αν θυμαμαι καλα) σχεδον στο μεγιστο οριο και το προβλημα με τα μουδιασματα στον δρομο λυθηκε.Τα δαχτυλα ειναι ακομα , μονιμα πλεον, ελαφρως μουδιασμενα.Εκτος και αν ειναι η ιδεα μου βεβαια , εχει αλλαξει και η συμπεριφορα(γεωμετρια,ισοροπια,δεν ξερω πως να το περιγραψω) του ποδηλατου με τον νεο λαιμο.

Τα προβληματα λυθηκαν και τα χλμ προστιθενται κανονικα απλα μου χει μεινει μια πικρα και η οργη για το καραγκιοζηλικι.

Καλες και πολλες πεταλιες και σε σας!

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Δεν πήγαινε για εσένα, αλλά σε κάποιο post που σβήστικε.
Κάποιος Actionκάτι έκανε και καλά κριτική και από κάτω
κότσαρε λινκ με "έρευνα" που ζήταγε στοιχεία, τηλ, κτλ.

Petaliaris
Εικόνα Petaliaris
Απών/απούσα

http://www.gatsoulis.gr/index.php?controller=product&path=192_197&produc...
..ενώ στη φωτογραφία το παλουκόσελλο είναι fondriest, στην Ελλάδα θα το βρείς με Zoom! και το τιμόνι;! πολύ πιθανό.Το γράφει ο έμπορος! Αυτό το ξέρει η ιταλική εταιρεία; κάτι άλλο: άν έρχεται με τα ορίτζιναλ...πού πάνε τα κανονικά παλουκόσελλα και τιμόνια fondriest;!
να στείλω μιά επιστολή πρώτα γατούλη και μετά ιταλούλη;! οέοο!
Ενώ είναι πολύ ωραίο και καλό πλαίσιο, αυτά γίνονται και ξενερώνεις.Βάζουμε νερό στο κρασί;;!

pahisjon
Εικόνα pahisjon
Απών/απούσα

Καλά μήν το παίρνεις και πολύ σοβαρά, μπορεί απλά το site να'ναι οτι να'ναι!

Petaliaris
Εικόνα Petaliaris
Απών/απούσα

ποιητής (ενδεικτικά!)
http://www.fondriestbici.com/_files/allegati/a5z06x.pdf
μάλλον όχι πλαστικουριά!
άλλο: http://www.tsirikosbikes.gr/bikes/on-road/race-triathlon-bikes/cannondal...
σου λέει triple, σου δείχνει ντίπλ! (μάλλον κόμπακτ)τί να πώ;!

ndimensi
Εικόνα ndimensi
Απών/απούσα

Καλησπέρα,

το συγκεκριμένο θέμα το βρίσκω πολύ σημαντικό γιατί μπορεί ο καθένας να διαβάσει τις απόψεις-εμπειρίες φίλων για τα ποδηλατάδικα και με παρονομαστή την προσωπική του εκτίμηση να βγάλει ένα αποτέλεσμα που ίσως να μην απέχει από την πραγματικότητα.
Έχω διαβάσει παραπάνω από μία φορά τις απόψεις σας σε αυτό το θέμα και θα προσθέσω ορισμένες δικές μου.

Καταρχήν θα συμφωνήσω ότι δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι αυτοί που έχουν τα ποδηλατάδικα ή δουλεύουν σε αυτά είναι άνθρωποι και υπάρχει πάντα η "κακή" ημέρα που θα τους συναντήσουμε. Ωστόσο, όσο "κακή" ή στραβή να είναι η ημέρα μια αγενής συμπεριφορά αφήνει κακή εντύπωση και ειδικά αν είναι η πρώτη...

Παρακάτω παραθέτω την υποκειμενική πάντα άποψη μου για ποδηλατάδικα της Αττικής που έχω επισκεφτεί:

Cyclist-Χολαργός
Ποδηλατικό κατάστημα με τα όλα του. Έχει ποικιλία σε πολλά πράγματα που σχετίζονται με το ποδήλατο. Ωστόσο, υστερεί λίγο σε επιλογές ποδηλάτων. Για το μέγεθός του θα μπορούσε να έχει κι άλλες μάρκες και είδη (mountain, δρόμου κλπ.).
Το service του το βρίσκω πολύ καλό με τον έναν τεχνικό (συνέχεια ξεχνάω το όνομά του) να σε κερδίζει αμέσως, ενώ ο άλλος έχει τα πάνω και τα κάτω του...
Όμως, σε μια επίσκεψη που είχα κάνει για να δω μια κούρσα μου έκανε κακή εντύπωση ότι δεν με μέτρησαν για το μέγεθος του ποδηλάτου.

Γκατσούλης-Αγία Παρασκευή
Ο τεχνικός μου άφησε την εντύπωση ότι είναι φιλότιμος και προσπαθεί. Όμως, μια φορά που είχα αφήσει το ποδήλατό μου για επισκευή της σπαμένης ακτίνας και μετά ακτινολόγηση, το πήρα πίσω και 3 ακτίνες στην πίσω ρόδα έπαιζαν λίγο...
Οι ιδιοκτήτες ενώ φαίνονται εξυπηρετικοί, τελικά δεν θα σε κερδίσουν αν πας παραπάνω από μία φορά. Επίσης, θέλει προσοχή στο τι αγοράζει κάποιος, γιατί μπορεί να βρει άλλη τιμή στην ιστοσελίδα και άλλη στο κατάστημα.

Τσιρίκος-Ψυχικό
Μεγάλο μαγαζί, αρκετή ποικιλία σε ποδήλατα (και αυτοί θα μπορούσαν να έχουν κάτι παραπάνω από μάρκες). Με έναν τεχνικό που κουβέντιασα για μια κούρσα, αφιέρωσε μαζί μου τουλάχιστον 20 λεπτά, ενώ αν ήμουν πιο ψαγμένος θα κουβεντιάζαμε πολύ παραπάνω.
Βρήκα λίγο τσιμπημένες τις τιμές στα αξεσουάρ, αλλά έχει είδη για όλα τα βαλάντια...
Σε γενικές γραμμές μου άφησε την εντύπωση ότι είναι ένα μαγαζί όπου ο σοβαρός ερασιτέχνης ποδηλάτης μπορεί να βρει αυτό που θέλει.

topodilato.gr-Ηλιούπολη
Ένα μικρό ποδηλατάδικο σε ένα παρακείμενο δρόμο της Λεωφ.Βουλιαγμένης που όμως σε κερδίζει. Ο ιδιοκτήτης φαίνεται γνώστης του αντικειμένου και προσωπικά μου αφιέρωσε όσο χρόνο ήθελα σε ερωτήσεις μου.
Δεν γνωρίζω πόσο καλός μάστορας είναι σε προβλήματα, αλλά θα του εμπιστευόμουν το ποδήλατό μου.
Να προσθέσω ότι οι φίλοι της bianchi πολύ πιθανό να βρουν εκεί αυτό που ψάχνουν...

Αμανατίδης-Βριλήσσια
Θα συμφωνήσω με προηγούμενες αναφορές ότι χρησιμοποιεί λάθος την μακρόχρονη εμπειρία του στα ποδήλατα, κάνοντας τον ποδηλάτη να νιώθει άβολα.
Στο παρελθόν του είχα πάει ένα ποδήλατο 10ετίας σε άριστη κατάσταση για να αλλάξει λάστιχα και να το δει γενικότερα. Το πήρα πίσω και οι μισές ταχύτητες δεν κούμπωναν και το κατάλαβα όταν το μετέφερα στην επαρχία που το ήθελα για κοντινές διαδρομές.

Θα κλείσω με μια σημαντική φράση που έχει αναφερθεί σε προηγούμενο post. Πρώτα να μας απασχολεί ποιος θα κάνει service στο ποδήλατό μας και μετά από πού θα το αγοράσουμε!

Καλές και ασφαλείς διαδρομές!

Υ.Γ. Το ποδηλατάδικο στα Βριλήσσια Γράμμου 20 έκλεισε.

Pavlos K.
Εικόνα Pavlos K.
Απών/απούσα

ndimensi wrote:
Υ.Γ. Το ποδηλατάδικο στα Βριλήσσια Γράμμου 20 έκλεισε.

...μόλις πέρασα από κει γιατί μένω δίπλα, μια χαρά ανοιχτός είναι!