Αθήνα - Κριτικές καταστημάτων πώλησης και επισκευής ποδηλάτων

556 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Petaliaris
Εικόνα Petaliaris
Απών/απούσα

https://www.youtube.com/watch?v=PTb3b32bczo Δυναμίτης Γρούβας Παναγιώτης! Πολλά χρόνια στο χώρο, πολυτάλαντος, χιουμορίστας, εξυπηρετικός και βαθύς γνώστης. Θα ξαναπάω γιατι πιστεύω είναι ένας απο τους καλύτερους

http://grouvasbikes.gr/index.php?

 όταν θα πας, θα σου κάνει το κλασσικό τεστ με τα σκαμνάκια: Αυτός και εσύ, θα κάτσετε δίπλα δίπλα σε ισοϋψή ξύλινα σκαμνάκια. Μην ψαρώσεις! αν έχετε περίπου το ίδιο ύψος, σίγουρα θα σου "ρίχνει" μισό κεφάλι!

Ακόμα και απο φωτογραφίες, video και άλλο υλικό, δεν έχει πάψει να δίνει σε όλες τις παλαβές μου ερωτήσεις τις ξεκάθαρες απαντήσεις που περίμενα. Στο χιουμοριστικό εδώ video, βλέπουμε οτι παρ΄ όλο το παράξενο σώμα του(κοντά πόδια με μακρύ κορμό), στην κούρσα μάλλον πρέπει να ξεκινήσουμε απο τον κάθετο(προσεκτική μέτρηση καβάλου)

Petaliaris
Εικόνα Petaliaris
Απών/απούσα

Γατσούλης Γλυφάδα: τίποτα το ιδιαίτερο. Ένα βαμένο φιξάκι εικοσαετίας έξω απο την βιτρίνα και κανα δυό χρέπια, για να δηλώνουν οτι "εντός πωλούνται ποδήλατα". Τρανό δείγμα τσιγγουνιάς αλλα και αδιαφορίας για την λιανική πώληση, απο μιά αλυσίδα καταστημάτων που απ΄ όσο φαίνεται δεν έχει ανάγκη να πουλήσει

Marvel
Απών/απούσα

Η πρωτη και τελευταια μου μεχρι στιγμης επαφη με ποδηλαταδικο,ηταν η επισκεψη μου στο καταστημα του κυριου Κασσιματη στη Γλυφαδα,λογω του οτι ηταν ο κοντινοτερος μου dealer Ideal...

Μπορω να πω οτι εμεινα πολυ ευχαριστημενος,με εξυπηρετησε,μου εξηγησε πεντε βασικα πραγματα,δεν εχω καποιο παραπονο....

NickAtsi
Εικόνα NickAtsi
Απών/απούσα

Όποιος τύχει να περάσει από το Περιστέρι από τον Κρασάκη (αναπαύσεως 10) δεν θα τον συνιστούσα, τουλάχιστον για ανταλλακτικά για καινούργια ποδήλατα δεν γνωρίζω και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Του πήγα ένα παλιό κουρσάκι και του βάλαμε καινούργια πράγματα πάνω (μόνο σκελετό και πηρούνι είχα δικά μου), μου έκανε μέρες να μου ετοιμάσει κάποια πράγματα που φυσικά δεν είχε σε στοκ και έπρεπε να τα παραγγείλει και εν τέλει τα λάστιχα που μου έβαλε σαν καινούργια μετά από μια διαδρομή 6 χιλιομέτρων έφυγαν 2 κομμάτια από το λάστιχο και την επόμενη μέρα ενώ το ποδήλατο ήταν σε ακινησία έσκασε η σαμπρέλα μόνη της. Η μεσαία τριβή μετά την πρώτη βόλτα έπαιζε, την έσφιξα καλά και μετά από την δεύτερη βόλτα λάσκαρε πάλι οπότε με βλέπω για αλλαγή όπως έκανα με τα λάστιχα. Γενικά παρόλο που βαρούσε μύγες όποτε και αν πήγαινα μου έδειχνε ότι δεν τον ενδιαφέρει να εξυπηρετήσει τον πελάτη του και επίσης επειδή έβαλα ποτήρια στο τιμόνι κάτι μεταχειρισμένα που εντάξει δεν μου τα χρέωσε αλλά του έκανα και μεγάλο σεφτέ, αλλά όπως φάνηκε από τον επόμενο που το πήγα τα είχε βάλει λάθος.

Πήγα στον Rebike Art (Αγίου Ιεροθέου 85) και έμεινα ικανοποιημένος από την εξυπηρέτηση και φθηνός(είναι και φθηνός και ο Κρασάκης αλλά.......)

Athws
Απών/απούσα

Το κλασικό μαγαζί υπόγειο Γ' Σεπτεμβρίου πριν την Στουρνάρα κλείνει.

Σε όλη την περιοχή που κάποτε είχε 6-7 μαγαζιά απομένει μόνος ο Γατσούλης.

Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

Να εισαι στην περιοχή και η μόνη επιλογή σου να ειναι ο γατσουλης...φακ

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

.... ο Τσιπίδης στη στοά έχει μείνει?

[ακόμα και ο Φρειδερίκος, που ήταν χαμηλά Λ. Αλεξάνδρας, την έκανε μακρυά.... πέρααααααα].

Πάντως.... αν με ρωτούσατε πριν ένα χρόνο για τον Γατζούλια, θα σας έλεγα τα χειρότερα. Πέρυσι τέτοια εποχή... μην έχοντας πολλές άλλες επιλογές ξαναεπισκέφτηκα το κατάστημα στην Γ' ΣΕΠ....... και έμεινα μ@λ@κ@ς.... Έφυγα με χαμόγελο και με ότι ακριβώς ζητούσα, με την καλύτερη εμπειρία πώλησης εδώ και καιρό...... Ίσως ήταν ONE_OFF και δεν θα ξαναμαναεπαναληφτεί ποτέ των ποτών... Ίσως και απλά να άλλαξαν νοοτροπία.......!!!!!! (βρε λες???????) blush

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

Όχι. Κάηκε.

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Εγώ γιατί νομίζω ότι έχει ξανανοίξει και έχει ακόμα παλιά κομμάτια... http://www.tsipidisbikes.com/

Αυτή την εντύπωση έχω...  μπορεί να κάνω λάθος.

rnd
Εικόνα rnd
Απών/απούσα

vas δεν ειναι σχεδον ποτε ανοιχτο το μαγαζι εδω και πανω απο χρονο. Ρωτισα τα γυρο μαγαζια και δεν ηξερε κανεις αν και ποτε ανοιγει εκτος απο μια κυρια στο ταξιδιοτικο διπλα που μου ειχε πει οτι ερχεται καθημερινες 11.00-16.00 ή κατι τετοιο. Προσπαθισα μερικες φορες αλλα δεν τους πετυχα ποτε εκει και παραιτηθηκα. Αυτο πριν ενα χρονο κοντα, δεν νομιζω να βελτιωθηκε η κατασταση απο τοτε :)

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Άρα μαγαζί υπάρχει ξανά. Αυτό νομίζω είχα δει, αλλά δεν είχα πάει να δω αν λειτουργεί. Ευχαριστώ 

rnd
Εικόνα rnd
Απών/απούσα

Δουλευει το ηλεκτρονικο τους μαγαζι στο ebay παντως. Αν θες να σου βρω το link...

edit: https://www.ebay.co.uk/usr/tsipidisbikes

Athws
Απών/απούσα

RockaRolla wrote:

.... ο Τσιπίδης στη στοά έχει μείνει?

[ακόμα και ο Φρειδερίκος, που ήταν χαμηλά Λ. Αλεξάνδρας, την έκανε μακρυά.... πέρααααααα].

με του Τσιπίδη παίζει παράξενη φάση. Το μαγαζί είναι εγκαταλειμένο αλλά υπάρχει. Άδειες κούτες σκουπίδια άσχετα προϊόντα (μπουφάν) πάνω κάτι σκελετοί καναδυό ποδήλατα και καλά για επισκευή, δείχνει σα να υπάρχει δικαστική εμπλοκή ή εκκερεμότητα με τις ασφαλιστικές.

Ο Φρειδερίκος πήγε Πανόρμου σε μικρό μαγαζί, ωστόσο χαμηλά Αλεξάνδρας έχει ανοίξει ένα άλλο μικρό με vintage που δεν κάνω τι κάνει.

ΧΡΗΣΤΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛ...
Εικόνα ΧΡΗΣΤΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ
Απών/απούσα

Το μονο που μπορω να επιβεβαιωσω ειναι η απαραδεκτη snob συμπεριφορα στο Cyclist και να ειχαν και δικιο να τους δικαιολογησω καπως. Η εργασια που τους ζητησα ηταν να βαλουν μια ενιαπλετα (11-40Τ) την οποια την ειχα ηδη αγορασμενη, σε ενα ποδηλατο trekking. Η απαντηση τους δεν γινεται, τι την χρειαζεσαι, δεν μπαινουν τετοιες κασετες σε αυτα τα trekking ποδηλατα καλλιτερα να παρεις ενα ebike αν δεν σου κανει αυτο που εχεις και αλλες τετοιες υποτιμιτικες αρλουμπες. Ολως τυχαιως πηγα στον Μαλατεστα και εγω και την τοποθετησε αμεσα και αψογα και την χρησιμοποιω χωρις το παραμικρο προβλημα εδω και αρκετους μηνες. Ειναι προφανες οτι για οτιδηποτε πηγαινω μονο στον Μαλατεστα.

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

....έχω καιρό να επισκεφτώ κάποια από αυτά τα καταστήματα... οπότε θα γράψω γενικά ΚΑΙ αόριστα την αίσθηση που μου έχει απομείνει...

Υπάρχουν ποδηλατάδικα που θέλουν μόνο να πουλήσουν. ΞΕΚΑΘΑΡΑ. Πάρτο και φύγε και ελπίζω να μην σε ξαναδώ, εκτός αν θέλεις να αγοράσεις κάτι ακόμα.

Υπάρχουν ποδηλατάδικα που επικεντρώνονται στις επισκευές / μετατροπές / βελτιώσεις κλπ. Δεν στοκάρουν πολλά ποδήλατα, αλλά είναι έτοιμοι να πιάσουν γκαζοτανάλιες και κατσαβίδια και να κάνουν ότι επισκευή μπορούν ακόμα και σε σκουριασμένα χρέπια 30ετίας.

Υπάρχουν και οι ενδιάμεσες καταστάσεις. Προτιμώ να πουλήσω, αλλά αν το ποδηλατο σου είναι 5-10 χρόνων θα βάλω χέρι και θα αλλάξω 2-3 πραγματάκια, θα διορθώσω 3-4 βλάβες, θα ρυθμίσω και θα ασχοληθώ....

Κάντε την έρευνα αγοράς σας και ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ εκεί που πρέπει κάθε φορά.

contact