Αθήνα - Κριτικές καταστημάτων πώλησης και επισκευής ποδηλάτων

556 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
jijiconi
Απών/απούσα

Άκρως ευχαριστημένος!
Ο ιδιοκτήτης είναι γνωστός ποδηλάτης, ο πλέον γνωστος στον χώρο του ΒΜΧ.
Παθιασμένος με το ποδήλατο, με τα θετικά (κυρίως) και τα αρνητικά που αυτό έχει. Στο μαγαζί υπάρχει παρείστικο κλίμα, ελαφρώς χαώδες. Η δουλειά σου θα γίνει σωστά,χωρίς εμπορικά κόλπα για αυξημένη τιμή, αλλά με καθυστέρηση. Ο Δημήτρης θα κάνει 3 πράγματα ταυτόχρονα και θα κουβεντιάζει μαζί σου συγχρόνως. Υπολογίστε 40 λεπτά για οποιαδήποτε εργασία!

marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

Έχω τις καλύτερες εντυπωσεις για τον Γιώργο Λέστο που έχει το κατάστημα του στο Κορωπί και ο οποίος μου κάνει και service στο ποδήλατο ενώ κάνω και τα ποδηλατικά μου ψώνια από εκεί.
Έχει μεγάλη ποικιλία από κάθε είδους ποδηλατικά αξεσουάρ, ενίοτε ποδήλατα και ανταλλακτικά και κάνει στα γρήγορα μικρό επισκευές και ρυθμίσεις.
Δεν μου έχει βέβαια τύχει κάτι σοβαρό με το ποδήλατο για να χρειαστεί να το αφήσω εκεί ώστε να έχω κριτήριο για το αν καθυστερεί ή όχι να φτιάξει κάτι πιο σοβαρό.. πάντως μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο παράπονο από την εξυπηρέτηση που έχω σε αυτό το κατάστημα.

Ο Σέρκος τώρα στο Μοναστηράκι είναι εξαιρετικά εξυπηρετικός και κυρίως ξηγημένος καταστηματάρχης.

Διάβασα πιο πάνω κάποιες όχι και τόσο καλές κριτικές για το τι κάνει ο τεχνικός του στο μαγαζί, αλλά εγώ προσωπικά έχω φύγει από αυτό το κατάστημα με τις καλύτερες εντυπώσεις και δεν διαπίστωσα πουθενά κάποιον πωλητή που να προσπάθησε να μου πουλήσει επί τούτου κάτι, να μου υποσχέθηκε κάτι που δεν μπορεί να προσφέρει ή να με γέλασε σε οτιδήποτε.

Τώρα βέβαια εάν ο συγκεκριμένος τεχνικός που απασχολεί δεν είναι καλός ή αρκετά επαγγελματίας, πιστεύω ότι θα πρέπει να τον αντικαταστήσει. Δεν μου έχει τύχει πάντως να πάω στο κατάστημα αυτό για service το ποδήλατο μου, ( πάω στο ποιο κοντινό σε εμένα κατάστημα καθώς έχω σαν αρχή μου να υποστηρίζω την τοπική αγορά - προτιμάμε για να έχουμε) και έτσι δεν μπορώ να έχω άποψη για το συγκεκριμένο θέμα.

Πάντως κακοί τεχνικοί ή υπάλληλοι μπορεί να υπάρξουν παντού, οπότε καλό θα είναι να μην βγάζουμε κακό όνομα σε ένα μαγαζί γιατί κάποιος από το προσωπικό δεν παίρνει και πολύ στα σοβαρά την δουλειά του. Θέλω να πω ότι είναι καλύτερο να μιλάμε για συγκεκριμένα πρόσωπα και όχι για συγκεκριμένες επιχειρήσεις.

To cyclist τώρα είναι ένα κατάστημα άλλων προδιαγραφών, μου κάνει περισσότερο για ποδηλατικό πολυκατάστημα στο στυλ που είναι αυτά του εξωτερικού.
Μειονέκτημα τους είναι οι μάλλον τσιμπημένες τους τιμές σε διάφορα είδη κυρίως σε ανταλλακτικά και αξεσουάρ. ( στα ποδήλατα κάνουν και προσφορές κατά καιρούς).

Αν και δεν έχω ψωνίσει αυτοπροσώπως στο συγκεκριμένο μαγαζί, μου έχουν κάνει κατα καιρούς δώρο διάφορα όμορφα πραγματάκια από εκεί και δεν μπορώ να πω ότι δεν ήταν ποιοτικά. Έχουν ποιοτικά πράγματα, ( ποδήλατο δεν έχω ψωνίσει για να έχω άποψη), αν προσέξουν λίγο τις τιμές τους ή φέρουν και κάποια πιο οικονομικά αξεσουάρ ή ανταλλακτικά νομίζω ότι θα είναι μια χαρά και θα διευρύνουν και το αγοραστικό τους κοινό.

Από τον Τσιρίκο έχω ψωνίσει μόνο από το online κατάστημα του, το οποίο λειτουργεί άψογα. Παρέλαβα ότι ζήτησα σε δύο μέρες με αντικαταβολή, και δεν έχω κανένα παράπονο, ούτε με τις πληροφορίες που ζήτησα κατά καιρούς με μέιλ ούτε και από την ποιότητα ή την εξυπηρέτηση που είχα εξ αποστάσεως. Πολύ καλοστημένο το ιντερνετικό τους μαγαζί. Όποτε θέλω κάτι και βαριέμαι να κατέβω στο κέντρο, ( που συνήθως αυτό συμβαίνει :D ) προτιμώ να ψωνίζω online στον Τσιρίκο. ;Έχει μεγάλη ποικιλία από προιόντα και αν κάτι δεν υπάρχει αναρτημένο στο ιντερνετικό τους κατάστημα, με ένα τηλεφώνημα σου λένε τι υπάρχει και τι μπορούν να φέρουν σε παραγγελία.

christos k
Απών/απούσα

Και εγώ έχω πολύ καλή γνώμη για τον Δημήτρη. Ειλικρινής, σε ακούει, σε συμβουλεύει, παρόλο που συνήθως πνίγεται και το μαγαζί του είναι σχεδόν πάντα γεμάτο, έχει τον χρόνο και την υπομονή να σου πει την γνώμη του. Κόσμος μπαίνει-βγαίνει, σε πολλούς ή δεν χρεώνει τίποτε-για κάτι εύκολο, ή χρεώνει στο κόστος. Αγαπάει πάρα πολύ αυτό που κάνει και δεν σε κοροιδεύει. Το μαγαζί του ειναι προσανατολισμένο προς ΒΜΧ, mountain, κλπ αλλά εγώ τον εμπιστεύτηκα για ποδήλατο κούρσας και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Οπως όμως έχουν σημειώσει οι προηγούμενοι έχει ένα πρόβλημα στην διαχείριση των πελατών του, αλλά ίσως διαβάζει τα σχόλια και μάλλον το έχει διορθώσει σημαντικά τον τελευταίο καιρό. Επίσης όσο γίνεται, αν και όταν θα πάτε, να είστε διαβασμένοι για το τί θέλετε και ζητάτε σε ποδήλατο, ανταλλακτικά ή αξεσουαρ, καθώς λόγω περιορισμένου χώρου, δουλεύει αρκετά με παραγγελίες (και άρα χρειάζεται και μία σχετική πίστωση χρόνου). Κατά την ταπεινή μου γνώμη το καλύτερο ποδηλατάδικο (από όσα έχω επισκεφθεί).

SteliosEf
Εικόνα SteliosEf
Απών/απούσα

Top Cycles (Περιστέρι):

Λοιπόν...
και τα δυο ποδήλατα μου τα έχω πάρει από αυτό το μαγαζί (και με δοκιμή στον δρόμο).
Ο Νίκος πάρα πολύ εξυπηρετικός και ειδικά την πρώτη φορά με κατατόπισε πλήρως
σε όλες μου τις απορίες καθώς είχα χρόνια να κάνω ποδήλατο.
Ειδικά εάν δεν πάτε σε μέρες και ώρες αιχμής πιστεύω πως θα είναι ακόμη καλύτερα.
Ακόμη και κάποια φορά που του είχα ζαλίσει τα "ούμπαλα" καθώς πήγα τρείς φορές συνεχόμενα για αλλαγές προϊόντων δεν μου είπε κουβέντα.
Από την άλλη στο 1ο service που είναι απλά για τα σφιξίματα μάλλον το έκανε στο φτερό.
Ουσιαστικά το ποδήλατο δεν είχε κάτι-ούτε είχα αντιληφθεί εγώ οτιδήποτε-αλλά από την άλλη
πήγα Σάββατο 12.00 και γινόταν πανικός.
Εν κατακλείδι μάλλον και το επόμενο ποδήλατο μάλλον από εκεί θα το πάρω.

Ποδηλατοδρόμιο (Ίλιον):
Πολύ εξυπηρετικός πάλι ο άνθρωπος στο Ποδηλατοδρόμιο στο Ίλιον άν και τον έχω χρειαστεί για ψιλοπράγματα οπότε δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη.

Κασιμάτης (Γλυφάδα):

Όσες φορές έχω πάει για ανταλλακτικά και άλλα διάφορα δεν έχω κανένα παράπονο
και η συμπεριφορά τους ήταν άψογη απέναντί μου.
Ωστόσο εκτός από τα γραφόμενα εδώ έχω ακούσει και από άλλους παράπονα.

Στον Άγιο Δημήτριο υπάρχει ένα μαγαζί που είναι δίπλα στο γήπεδο - μου διαφεύγει το όνομά του.
Στην καλύτερη περίπτωση είναι ξερόλες και.... μπλα, μπλα, μπλα καθώς όλες οι άλλες μάρκες
εκτός από αυτές που πουλούν οι ίδιοι είναι για τα μπάζα - έτσι πιστεύουν.
Κάπου διάβασα παραπάνω πως υπάρχει μέσα μάνα και υιός.
Υποθέτω πως για το ίδιο μαγαζί πρέπει να μιλάω χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος.
Μια και μοναδική φορά πάτησα εκεί.

fantasmamore
Απών/απούσα

Γκατσούλης.
Πήγε να μου πουλήσει φως... που χρειάζεται δυναμό ενώ δεν έχω δυναμό...
Ψάχνω για κούρσα. Έχω δει μια sector στο site του, οπότε πάω από εκεί για να τον ρωτήσω κάποια πράγματα, καθώς ήμουν τελείως ντουβάρι σε τέτοια θέματα, ούτε καν είχα δει κούρσα face to face. Τον ενημερώνω πως ψάχνω κούρσα κόκκινη και αλουμινένια, μέχρι 900 ευρώ. Μου δείχνει μια carbon μαύρη στη βιτρίνα του με 1300+. Του εξηγώ πως δεν έχω τα χρήματα και πως επιμένω αλουμίνιο, όπως η συγκεκριμένη που έχω δει στο site του. Μου λέει την ατάκα "Αν η κούρσα δεν είναι carbon δεν είναι κούρσα!"

e-biker, Γλυφάδα
Πάντα στην αναζήτηση κούρσας μου βρίσκει μια κόκκινη και αλουμινένια όπως ήθελα και στην απορία μου "τι θα μου πρόσφερε μια carbon" μου απαντάει πως αν ήθελα καλύτερους χρόνους κτλ μπορεί να βοηθούσε αλλά για την χρήση που ήθελα (ναι, με είχε ρωτήσει τι έχω σκοπό να κάνω με το ποδήλατο που ήθελα να αγοράσω) δεν θα μου πρόσφερε τίποτα, αντιθέτως θα ήταν πιο ευπαθής. Έκτοτε είναι ο ποδηλατάς μου και πολλές φορές μου έχει κάνει καλύτερες τιμές κτλ κτλ. Και τον έχω ζαλίσει με τις απορίες μου, ουκ ολίγες φορές...

Λαζαρίδης, σταθμός Ταύρου
Δεν νομίζω πως μπορεί κανείς να βρεί κάτι αρνητικό σε αυτόν τον άνθρωπο. Μα τίποτα. Πολύ καλές τιμές, ευγενικός και γνώστης του αντικειμένου.

Τέλος να σημειώσω πως στο θέμα του service είναι όλοι τους λίγο αργοί (εκτός του Γκατσούλη που δεν ξαναπάτησα το ποδάρι μου) αλλά λόγω φόρτου εργασίας είναι λογικό. Δεν είναι πάντως μόνο κάποιοι ποδηλατάδες που δεν είναι καλοί, πολλές φορές και εμείς δεν είμαστε καλοί πελάτες.... (Δεν εννοώ το πόσα χρήματα τους αφήνουμε, εννοώ ότι κάποιοι είναι ξερόλες, αγενείς κτλ)

Ka0s
Εικόνα Ka0s
Απών/απούσα
Μετά από απαίτηση του γράφοντος μετακινήθηκε στο ποστ για τα ποδηλατάδικα της Θεσσαλονίκης
reuenthal
Απών/απούσα

Γενικά πολύ θετική εικόνα από αυτό το μαγαζί. Η εξυπηρέτηση πάσχει λίγο λόγω μιας χαοτικής κατάστασηε που επικρατεί συχνά όπως έχουν γράψει οι προηγούμενοι, αλλά η καλή διάθεση υπάρχει πάντα.
Είναι λίγο τσιμπημένες οι τιμές στα αξεσουάρ, αλλά ο Δημήτρης δεν θα προσπαθήσει να σου πουλήσει κατι που δεν χρειάζεσαι πραγματικά. Ισα-ίσα, συχνά μου έχει προτείνει λύσεις οικονομικές, ή ακόμη και χωρίς κανένα κοστος. Ενα καλό μαγαζί, και πολλές φορές χαίρομαι να περνάω μόνο για να πώ μια καλημέρα.

johnny_p
Εικόνα johnny_p
Απών/απούσα

Έχω να κάνω πολύ θετικά σχόλια για το Cyclist και τον Τσιρίκο και πολύ αρνητικά για τον Γατσούλη στην Αγ. Παρασκευή

Και στα 2 Cyclist τα παιδιά έχουν γνώσεις και διάθεση για να σε εξυπηρετήσουν. Πρόσφατα πήρα ένα TREK (με πολύ σημαντική έκπτωση). Αν και δουλεύω στο Χαλάνδρι με έφερε ο δρόμος στην Βάρη, όπου ο υπεύθυνος (Κωνσταντίνος) ασχολήθηκε πολύ μαζί μου, συζητήσαμε καταλήξαμε και τελικά πήγα τις επόμενες μέρες στο Χαλάνδρι και το πήρα. Στο Χαλάνδρι είναι επίσης εξυπηρετικοί και γνώστες. Βέβαια φίλοι μου, όταν έχει πολύ κόσμο φυσικό είναι να μην έχουν τον χρόνο να ασχοληθούν μαζί μας όσο θα θέλαμε (και ενδεχομένως θα ήθελαν και εκείνοι). Αρνητικό σημείο είναι ότι τα περισσότερα προϊόντα είναι διαθέσιμα στο κατάστημα της Βάρης και δεν είναι στο Χολαργό (που νομίζω ότι εξυπηρετεί και περισσότερο κόσμο), όπως επίσης ότι όταν τελειώσει κάποιο είδος δεν το ξαναφέρνουν σύντομα.

Άριστα και για τον Τσιρίκο. Φιλικοί, εξυπηρετικοί και γνώστες. Το κατάστημα έχει ποικιλία και καλές τιμές. Πήγα ένα πρωί στις 08:45 με το παλιό μου ποδήλατο για κάποιες ρυθμίσεις στον πίσω άξονα και ο υπεύθυνος του service (Παναγιώτης), παρόλο που είχε ένα σωρό ποδήλατα σε εκκρεμότητα ασχολήθηκε με το δικό μου επί μισή ώρα και δεν με χρέωσε τίποτα !!! Έτσι σε κάνουν πελάτη τους

Γατσούλης Αγ. Παρασκευή. Πήγα να πάρω ένα ποδήλατο το καλοκαίρι. Ασχολήθηκε μαζί μου ένας "μπάρμπας" (με την καλή έννοια). Είτε πούλαγε ποδήλατα, είτε κρέατα το ίδιο και το αυτό. Ξεπέτα και καμία προσέγγιση στον πελάτη. Μακριά και αλάργα (που λένε και στο χωριό μου).

Kostas_Trek
Απών/απούσα

Καλά, ο Γατσούλης δεν παίζεται. Ετυχε να θυμηθώ ότι χρειάζομαι αμπούλες 16g για την τρόμπα Τopeak Two Timer, μπήκα στο κατάστηκα της Πατησίων και ο υπάλληλος δεν έδειχνε ούτε να έχει ιδέα τι ζητούσα ούτε να καταλάβαινε γενικώς τι του έλεγα. Του λέω «αμπούλες για να φουσκώσω το λάστιχο, αλλά να μπαίνουν και σε τρόμπα» γιατί κάποιες με καουτσούκ γύρω-γύρω δεν χωράνε. Κατέληξε να πει «δεν πουλάμε εμείς τέτοιες τρόμπες» και έβγαλε να μου δείξει... τρόμπες. Ο τρόμπας...

Παραδίπλα, στον Τσιπίδη κατάλαβαν αμέσως τι ήθελα και μου έδωσαν και να διαλέξω. Πληροφοριακά, οι no name αμπούλες 16g τιμώνται εκεί 1,5€, τα μισά από τα 3-3,5€ που πωλούνται σε άλλα καταστήματα έκαστη οι επώνυμες Topeak και Bontrager και πολύ λιγότερα από τα 4!! που πουλάει τη μία (δεν θυμάμαι μάρκα) ο Action Bikes στην Πεντέλης.

Bazinga
Εικόνα Bazinga
Απών/απούσα

Πήγα στον Φρειδερίκο το καινούργιο ποδηλατάκι μου, και του το άφησα 3 μέρες. Είχε πολλή δουλειά, και τον πίεσα λίγο. Όμως όταν μου το έδωσε πίσω είχα... άλλο ποδήλατο!!! Το έσφιξε, το λάδωσε, το ρύθμισε, του πέρασε ξανά (καλύτερα) το καλώδιο για το κοντέρ, έβαλε πίεση στην πίσω ανάρτηση για τα κιλά μου, βίδωσε τη μπροστινή ανάρτηση που ήταν έτοιμο το ελατήριο να πεταχτεί έξω, κλπ, κλπ. "Οκ, μάστορα, πόσα θέλεις για όλα αυτά;" Πόσα? Δεκαπέντε ευρώ?!!! Διάολε. Τόσα πράγματα ρύθμισε και πήρε τόσα λίγα. Και απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις μου, χωρίς να παραπονεθεί. Και πήρα και γαντάκια με τζελ, πήρα και το ανανεωμένο ποδηλατάκι μου, και έλιωσα (και λιώνω ακόμα) στις βόλτες.

Ο άλλος τώρα, ο άγνωστος Χ, έχει ένα ποδηλατάδικο στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας, στρίβεις από Δελεκέιας για Κόκκινο Μύλο και εκεί είναι ο τύπος. Πήγα παλιότερα για να αλλάξω σαμπρέλα στον μπροστινό τροχό του πρώτου μου MTB, και ο τύπος δεν έλυσε τα V-Brakes (δεν πρόλαβα να του τα λύσω εγώ), παρά άρχισε να τραβάει με μανία τον τροχό να βγεί, κοπανώντας τον πάνω στα φρένα. Το πιο ανατριχιαστικό μάλιστα ήταν πως... στο τέλος τα κατάφερε και... τον έβγαλε με αυτό τον τρόπο! Εντυπωσιακό αν μη τι άλλο.

giogerakas
Απών/απούσα

Ειμαι απο Αθηνα και εψαχνα για το ideal ergomax 2010 και βρηκα ενα μαγαζι στην χαλαστρα θεσ/νικης, και ο ανθρωπος μου εκανε πολυ καλη τιμη σε σχεση με τα εδω μαγαζια,το εχω παραγγειλει δεν εχει ερθει ακομα,για να δω το ολο συνολο εξυπηρετησης.Συντομα εντυπωσεις......Το μαγαζι λεγεται ΧΑΝΤΕΣ BIKES

Υ.Γ Εχει ενα MEGISTO ΜΕ ALIVIO σε καλη τιμη

xpn8
Απών/απούσα

καλά λόγια για
Κακλαμάνος στο Μπουρνάζι, Ποδηλατοδρόμιο στο Ίλιον, Τσιρίκος, Wheelmania στην Νέα Σμύρνη, Φρειδερίκος, kinisi bikes στην Κηφισιά

BITOFEVERYTHING
Απών/απούσα

προσφατα ενα benotto του 78 κυκλοφορει ανανεωμενο επειδη ο ιδιοκτητης του και ο τσιμπαλης τα βρηκαν.......
καλη δουλεια και σε λογικα πλαισια σε οτι αφορα τη τιμη

επιπλεον εχει στησει ποδηλατο (κουρσα) για ΑΜΕΑ με χρηση μονο του ενος χεριου για φρεναρισμα, ηλεκτρικο ποδηλατο με ταμπουρα για τον ιδιο καθως και ειδικο συρομενο για τις μπαταριες
πολυ καλη δουλεια αξιοπιστη και λογικη τιμη

ladril
Απών/απούσα

Σημερα περασα και απο τα 3 ποδηλαταδικα μηπως και μπορεσω να διορθώσω το προβλημα μεγεθουσ με το παλιο μου ποδήλατο.(μου ειναι πλεον μικρο)

1)Στον Φρεδερικο αφου το ειδε στα πεταχτα μου λεει πουλα το και παρε αλλο(η ευκολη λυση) ουτε με ρωτησε τη χρηση του κανω ποσο συχνα κλπ κλπ γεγονος που με ξενισε λιγο

2)Στον Τσιρικο εχω ξαναπαει τα παιδια ειναι γνωστες δε μπορω να πω αλλα και αυτοι μου προτειναν πουλα το και παρε αλλο και περασαμε αμεσως σε επιδειξη καινουργιων ποδηλατων.σε ερωτηση για οικονομικο ποδηλατο πολης για γυναικα μεχρι 150-200 η απαντηση ειναι δεν υπαρζουν τετοια ποδηαλτα(συμφωνω οτι δεν υπαρχουν καλα ποδηλατα για γνωστες).

3)Στον γκατσουλη(3η Σεμπτεμβριου) που το ειχα παει και για σερβις το ideal hillmaster το πρωτο πραγμα που μου ειπε ειναι για 100-150€ ειναι κριμα να το πουλισεις το ποδηλατακι απο τι στιγμη που ολα δουλεβουν ρολοι και αν δε του κανω εξεζητημενη χρηση(που το κανω ομως)κρατα το και με 40 -50 ευρω βαζουμε ενα ποιο μακρυ λαιμο και ενα τιμονακι και καπως βολευεσε.Αν τωρα το κανεις συχνη χρηση αλλαζει το πραγμα και για λογους υγειας πρεπει να πας σε κατι αλλο.Παροοτι ειχα ακουσει τοσα αρνητικα για το καταστημα απο με εξεπληξε ευχαριστα η αντιμετωπιση του την οποια τη θεωρησα τιμια αλλα και οι εκπτωσεις οταν μιλησαμε για τιμες τις μετρητης.Επισης και οταν ειχακανει το σερβις στο ιδιο καταστημα μου ειχε χρεωσει μονο τα ανταλλακτικα και οχι την εργασια και ειχε κανει πολυ καλη δουλεια σε ολουσς τους τομεις.

Αρα για μενα τα καταστηματα τσιρικος και φρεδερικ ειναι ποιο πολυ για γνωστες του ποδηλατου και αυτο φαινεται και απο τα ποιοτικα μοντελα που φερνουν και δε φερνουν 2ης διαλογης αλλα ο Γκατσουλης(ο συγκεκριμενος στη 3η σεπτεμβριου) ισως ειναι για ποιο ευρυ κοινο και με τιμες για ολα τα βαλαντια.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

και τα 3 καταστήματα είναι από τα μεγάλα τις αθήνας
ουσιαστικά κανείς δεν σου είπε κάτι λάθος
εκτός από τον γατσούλη που δεν γίνετε να στο φτιάξει στα μέτρα σου το συγκεκριμένο
:D

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

BITOFEVERYTHING wrote:

benotto του 78 κυκλοφορει ανανεωμενο επειδη ο ιδιοκτητης του και ο τσιμπαλης

Βυρωνιώτης είσαι φίλε; Στον Τσιμπάλη πήγαιναμε τα bmx πριν καμιά 20αριά χρόνια :) Το benotto πρέπει να το έχει μέσα στην καρδιά του, κυκλοφορεί και ο ίδιος με ένα benotto πορτοκαλί και πλέον δεν το αφήνει στο μαγαζί γιατί φοβάται ότι θα το γρατζουνίσουν.

Δεν είναι βέβαια τό "κλασσικό" ποδηλατικό μαγαζί σε στυλ Κασσιμάτη κλπ όπου έχει 50 ποδήλατα και ράφια γεμάτα ανταλλακτικά και ρούχα. Είναι κυρίως για επισκευές και (μικρο)ανταλλακτικα. Σίγουρα πάντως έχει φιλότιμο και ασχολείται αρκετα.

Εμένα με είχε βοηθήσει όταν έκαναν αναπαλαίωση σε ένα παλιό mountain και όταν διέλυσα το crown race της ανάρτησής μου. Επίσης τις προάλλες κάθησε κανά 20λεπτο και δοκιμάζαμε παλουκόσελα για να βρούμε ποιό ταιριάζει σέ ένα κουρσάκι Coppi που αγόρασα.

Γενικά πήζει καθώς είναι ο μοναδικός στην από εκεί μεριά του Βύρωνα, ο αμέσως επόμενος είναι στη μεριά της Φορμίωνος. Παλιός ποδηλατάς και αυτός, πιο κοντά στα σημερινά μαγαζιά καθώς έχει περισσότερο πράμα μέσα. Δεν έχει τύχει να πάω ποτέ, θυμάμαι μόνο που χαζεύμε Skywalker (?) σκελετούς bmx :)

4ngeL
Εικόνα 4ngeL
Απών/απούσα

Η πρώτη μου επαφή με το Cyclist θα είναι και η τελευταία. Αγόρασα πρόσφατα από εκεί κράνος (και μάλιστα πανάκριβο), το οποίο είχε ένα χτυπηματάκι στην κορυφή και ο πωλητής μου πάσαρε μία θήκη για το κράνος και καλά ως δώρο επειδή ήταν χτυπημένο. Μπαίνοντας στο site τους εκ των υστέρων ανακαλύπτω ότι το κράνος συνοδεύεται από την θήκη!! δεν είναι extra...ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ. α! και το site τους δεν είναι ενημερωμένο ως προς την διαθεσιμότητα των προϊόντων στα καταστήματα. Μπορεί να γράφει ότι κάτι είναι διαθέσιμο και τελικά δεν είναι... Δεν έχει βέβαια σημασία για μένα πλέον, διότι ούτε ΖΩΓΡΑΦΙΣΤΗ δεν θα με ξαναδούν εκεί!

Από τον Τσιρίκο στο Ψυχικό έχω πάρει ποδήλατο και διάφορα αξεσουάρ. Πάντα εξυπηρετικοί και ευγενέστατοι, τόσο οι πωλητές όσο και τα παιδιά στο service, ακόμα και όταν γίνεται χαμός από πελάτες. Μεγάλη ποικιλία σε ποδήλατα και αξεσουάρ και το site τους είναι κατατοπιστικότατο, λεπτομερέστατο και ενημερωμένο ως προς τις διαθεσιμότητες των προϊόντων. Εχω την εντύπωση ότι το ενημερώνουν την ίδια στιγμή που ψωνίζεις κάτι. Και εκείνοι αυτό συμβουλεύονται για να δουν αν υπάρχει κάτι. ΜΠΡΑΒΟ!

Από τον Λουκά στα Μελίσσια έχω πάρει το Brompton. Πολύ καλό παιδί και τίμιος επαγγελματίας όπως έχει αποδειχθεί. Φαίνεται ότι αγαπάει αυτό που κάνει. Κατά τα άλλα μικρό μαγαζάκι και εκ των πραγμάτων δεν έχει μεγάλη ποικιλία σε ποδήλατα/αξεσουάρ για να δεις. Αρκετές φορές γίνεται χαμός και τρέχει αγχωμένος...Λουκά πάρε έμπειρη βοήθεια. Δεν μπορείς να κάνεις όλα μόνος σου :)

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα
το Thread αφορά μονο κριτικές καταστημάτων
BITOFEVERYTHING
Απών/απούσα
το Thread αφορά μονο κριτικές καταστημάτων
Ka0s
Εικόνα Ka0s
Απών/απούσα
το Thread αφορά μονο κριτικές καταστημάτων
mrroni
Εικόνα mrroni
Απών/απούσα

+1000 για τα παιδια στο σερβις του τσιρικου!!! ευγενεστατοι εξυπηρετικοτατοι.

Sar1
Απών/απούσα

1. Action Bikes - Πεντέλης. Συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλήσαντες. Ομως μην πυροβολείτε τον τεχνίτη, λειτουργεί σε ασφυκτικό πλαίσιο, (εδώ πουλάμε δεν εξυπηρετούμε, κάπως έτσι μου φαίνεται ότι λειτουργεί το σύστημα).
2. Ποδηλατοδρόμιο - Ιλιον και Γραμμάριος : μόνο τηλεφωνική επικοινωνία (στην αναζήτηση σκελετού), αλλά φάνηκαν να το κατέχουν, (ο πρώτος μου τηλεφώνησε με δική του πρωτοβουλία μετά από ημέρες για διευκρινίσεις).
3. Κασσιμάτης - Βουλιαγμένης : Ούτε κρύο ούτε ζέστη, πάντως οφείλω να πω ότι την εκπτωσούλα την έκαναν σε κάποια αξεσουάρ. Την πρώτη φορά μόνοι τους, την δεύτερη όταν τους το είπα.
4. Φρειδερίκος : Θα ήθελα να πω μόνο καλά λόγια και επί της ουσίας δεν έχω παράπονο. Ομως συμφωνώ απόλυτα ότι ώρες - ώρες είναι πως να το πω, κομματάκι "μπλαζέ", απόμακροι ;
5. Τσιρίκος : Λαμβανομένου υπόψη του "χαμού" κυρίως τα Σάββατα, λειτουργεί καλά και έχει μεγάλη ποικιλία. Για τους ανθρώπους του Service ειδικότερα, τι να πω! Αψογοι, ευγενέστατοι και κατατοπιστικότατοι. Με έχουν εντυπωσιάσει.
6. Cyclist: Αλλης φιλοσοφίας επιχείρηση. Εκει έκανα προ διετίας σταδιακή αναβάθμιση σε παλαιό ποδήλατο και το στήσιμο ήταν υποδειγματικό. Επιπλέον, μια φορά που χρειάστηκα επειγόντως βοήθεια από το service της Βάρης σκίστηκαν να με εξυπηρετήσουν.
7. Λουκάς - Μελίσσια. Ο ποδηλατάς μου (όπως λένε : αυτόν ξέρω, αυτόν εμπιστεύομαι). Μου έχει στήσει και τα δυο ποδήλατα της οικογένειας. Γνώστης του αντικειμένου, προσπαθεί πάρα πολύ να εξυπηρετήσει όλους τους "περίεργους" (σαν την αφεντιά μου) που έχουν κάνει το κατάστημά του, ολίγον στέκι.
Συνοψίζοντας :
Πηγαίνω στον Λουκά, αλλά θα πήγαινα άνετα και στον Τσιρίκο ή στο Cyclist. Οσο για τον Σέρκο δεν έχω άποψη αλλά μια φορά που πήγα ο άνθρωπος που ήταν εκεί φαινόταν να μην καταλαβαίνει τι του έλεγα.
Να προσθέσω και ένα τελευταίο. Δεν έχω πάει ποτέ στο kinissis bikes στην Κηφισιά. Ομως γνωστοί μου πους τους ξέρουν και ασχολούνται με το ποδήλατο, μου έχουν πει τα καλύτερα λόγια κυρίως για τις τεχνικές γνώσεις του ιδιοκτήτη, (κύριος Νίκος, αν θυμάμαι καλά)

loukas_rigos
Εικόνα loukas_rigos
Απών/απούσα

Καλησπέρα παιδιά είναι το 1ο μου post :D

1)Έχω ένα Ideal Safari κάπου 10-12 χρόνια, ποδήλατο εγγύηση για τα τότε δεδομένα. Είμαι Ν. Σμύρνη αλλά πήγα στην Αγ Δημητρίου 210 μετά από προτροπή φίλου, διότι ήθελα να βάλω νέα σέλα καθότι η παλιά ήταν ενοχλητική .
Αγόρασα την ακριβότερη με 75€ Royalgel S2 Coolxsenium respiro airventilation system γράφει . Δεν είχε κόσμο και ήταν πολύ εξηπυρετικός και πρόθυμος και του αρέσει η δουλειά του , ωστόσο δεν μου έδωσε απόδειξη (δεν το έκανα θέμα) . Καθότι το ποδήλατο χρειαζόταν κάποιο service, μου έφτιαξε την πίσω ρόδα και κάτι ψιλοπράματα χωρίς επιπλέον χρέωση - λογικό μου ακούγεται - και μου είπε να του το αφήσω κάποια στιγμή για να μου γυαλίσει τα σημεία που ακουμπά η αλυσίδα κ την αλυσίδα με ειδικό υγρό (θα φαίνεται σα καινούργιο, και μετά να βάλω το λάδι για την αλυσίδα αλλιώς δεν έχει νόημα διότι έχει βρώμα) .

2) Αγόρασα το Ideal από το κατάστημα Woody (Κος Νίκος νομίζω) στη Ν. Σμύρνη (μετά την αγία παρασκευή σχεδόν απέναντι από το supermarket Βερόπουλος) πριν 10-12 χρονια και έχω μείνει ευχαριστημένος γενικά τότε αλλά και τώρα από την εξυπηρέτηση και το service .

panoss
Απών/απούσα

loukas_rigos wrote:

Αγόρασα την ακριβότερη με 75€ Royalgel S2 Coolxsenium respiro airventilation system γράφει . Δεν είχε κόσμο και ήταν πολύ εξηπυρετικός και πρόθυμος και του αρέσει η δουλειά του , ωστόσο δεν μου έδωσε απόδειξη (δεν το έκανα θέμα) .

Για μένα αυτός είναι βασικότατος λόγος να μην ξαναπατήσω σε μαγαζί.

vassilis79
Απών/απούσα

Αψογη συμπεριφορα κατα την επιλογη ποδηλατου και με αρκετη βοηθεια .
Εξυπηρετηση και καλες τιμες . Επειδη ειναι και γειτονας , προτιμουσα να κανω την αγορα απο εκει παρα απο καπου πιο μακρυα . Το ποδηλατο που ηθελα το ειχε €40 πιο ακριβα , απ' ότι το ειχα βρει αλλου και μολις του το ειπα μου τα εκοψε χωρις παζαρια .
Αυτες τις μερες θα παω για τις πρωτες ρυθμισεις , αν και θελω να διαβασω να τα κανω μονος μου.

Θα τον ξαναπροτιμησω σιγουρα .

podilatoparea
Απών/απούσα

...

podilatoparea
Απών/απούσα

Ka0s wrote:
.
"Εμποροεισαγωγική"(Αγ.Δημητρίου 313 Αγ.Δημητριος και Αμμοχωστου 2 Άλιμος): Λοιπόν σε όσους ποδηλάτες μένουν στα νότια, θα σας έλεγα να αποφύγετε τον τύπο μέχρι και για να αγοράσετε μπαταρίες. Το πρώτο το έχει ο υιος και το δεύτερο η μάνα. Θα προσπαθήσουν να σε πείσουν ότι τα ποδήλατα τους είναι ιπτάμενα χαλιά, οι τιμές τους είναι από 10% πάνω έως και διπλάσιες, θα προσπαθήσουν να σου φορτώσουν την πιο ακριβή αλλαγή. ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΚΡΙΑ!

Πιο μακρυα δε γινεται! Ειχα δυστυχως πολυ ασχημη επειρια απο την παραπανω εταιρια-καταστημα και αν ειχα διαβασει την κριτικη σου νωριτερα θα ειχα γλυτωσει αρκετα χρηματα και πολυ ψυχικη οδυνη...

vamvakoolas
Εικόνα vamvakoolas
Απών/απούσα

πριν περιπου 7 μερες ειχα τον παρακατω διαλογο
-γεια χαρα, θα ηθελα να αλλαξω τακακια και να μου βαλετε αυτα τα πεταλια που εχω μαζι μου
-Ελα να σου δωσω τα τακακια που κανουν 20 ευρα(μπρος πισω) αλλα δε θα στα βαλω
-γιατι?
-γιατι εχει κρυο και δεν εχω ορεξη

Υ.Γ1:ημουν πελατης σχετικα τακτικος
Υ.Γ2:Εννοειται οτι δεν εκοψε αποδειξη
Υ.Γ3:Δεν εχω ξανασυνατησει μαγαζι που αγοραζεις ανταλλακτικο να μη στο τοποθετει

ΟΥΣΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤ

kv
Εικόνα kv
Απών/απούσα

Εκανα ποδήλατο 3 χρόνια στην Αγγλία (εκεί ειχα μάστορα) και από φλεβάρη στην Αθήνα όπου δεν είχα βρει ακόμα.
Πηγα το ποδήλατο στο χολαργό χθες στο cyclist (μόνο και μόνο γιατί μένω κοντά).

Οι τύποι "είδαν" (δεν την έλυσαν, δεν την ακούμπησαν, δεν την ακτινολόγησαν, δεν μουτζουρώθηκαν) από απόσταση 5 μέτρα την στραβή πίσω ρόδα μου και αποφάνθησαν 3 άτομα του service (10πμ άδειο το μαγαζί μόλις είχε ανοίξει) ότι θέλει αλλαγή, 50-100 ευρώ και ΟΤΑΝ έρθει γιατί "μέρες πού ναι"...ελεεινή εξυπηρέτηση...

Επειδή έχω το ποδήλατο μου ως βασικό μεσο μετακίνησης αλλά όχι να μου κοστίζει όσο ένα αμάξι, πήγα στα παιδιά του τσιρίκου που είχα αγοράσει το ποδήλατο πριν 6 μήνες και θυμόμουν μια καλή ατμόσφαιρα στο Service.

Το έλυσαν, το πάλεψαν, μου είπαν 2-3 πραγματάκια-συμβουλές για το τί είχε συμβεί και το ποδήλατο τώρα φυσάει. Σύνολο 6 ευρώ + 3 τα νέα τακάκια.

+το είδε όλο και ρεγουλάρισε ο τυπάς και 2-3 σημεία που είχαν ξελασκάρει.

Δεν έχω καμία σχέση με τσιρίκο, ΝΑΙ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ γιατί τώρα ησύχασα, μπορώ να πηγαίνω συχνά χωρίς να φοβάμαι ότι θα με κλέψουν. Με λίγα λόγια με κέρδισαν ως πελάτη.

sfrag
Απών/απούσα

Παρα πολυ μουρη σαυτο το μαγαζι....
Το service του Τσιρικου ειναι αψογο ....

contact