Αθήνα - Κριτικές καταστημάτων πώλησης και επισκευής ποδηλάτων

556 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
nasos jklx
Εικόνα nasos jklx
Απών/απούσα
Στο νήμα αυτό δημοσιεύονται αποκλειστικά κριτικές καταστημάτων
Ende_Neu
Εικόνα Ende_Neu
Απών/απούσα

Podilato :

Δεν το πολυψάξαμε κ πάρα πολύ, καθ' ότι μένουμε Γαλάτσι κ είμαστε 10' από το συγκεκριμένο υποκατάστημα. Πολύ ευγενικοί τύποι (Αντρέας -η-συμπάθεια-μου-, Τάκης, Νίκος, Κική κ λοιποί), πραγματικά υπομονετικοί κατά την ενημέρωση στα πλαίσια έρευνας αγορας (την πρώτη φορά βαρέθηκα μπορώ να πω, μετά από 1 ώρα+ ενημέρωσης, έψαχνα σκαμπώ για να κάτσω κ την πόρτα εξόδου για να βγω να καπνίσω). Τελικά πήραμε 2 σπαστά (ένα 26άρι ΤΕRΝ κ ένα 20άρι Dahon), μας έκανε αρκετά καλή τιμή κ αν θυμάμαι καλά, με την αγορά από εκεί, το 1ο σέρβις το 'χει δωρεάν (τώρα, αν ήταν προσφορά κ έληξε ή είναι πολιτική του μαγαζιού, δεν το γνωρίζω). Ό,τι έχω πάρει, το έχουν τοποθετήσει χωρίς σουξουμουξου (οι άνθρωποι από μόνοι τους προσφέρονται δηλαδή) κ γενικώς πολύ θετικά σχόλια. Δίνουν την εντύπωση ότι δεν σε κοιτούν στην τσέπη, αλλά πραγματικά θέλουν να σε εξυπηρετήσουν.

Μοναδικά προβλήματα ήταν οι παιδικές ασθένειες του 26'' (την 1η φορά πήρα στο χέρι τον μαγνήτη ασφάλισης κ τη 2η τον πίρο της άρθρωσης), ψάχναμε ανταλλακτικό καμιά βδομάδα, αλλά στο ενδιάμεσο πήρα ποδήλατο αντικατάστασης (ένα IDEAL σπαστό 20''), λόγω καθημερινής μετακίνησης (δουλειά).

Petaliaris
Εικόνα Petaliaris
Απών/απούσα

http://www.dromeasbikes.com/

όλοι τους ποδηλάτες και πολύ καλά παιδιά !

panoska
Απών/απούσα

Κανω ερευνα αγορας δυο μηνες,και κατεληξα σε δυο ποδηλαταδικα αφου γυρισα πολλα μα παρα πολλα.
1.Τσιρικος το καλυτερο απο οσα ειδα με διαφορα καθως σε βοηθουν οσο κανενας αλλος επαγγελματιες και δεν κοιταν να σου πουλησουν οτι ναναι.μονο αρνητικο μηδενικες εκπτωσεις σε περιοδο κρισης.
2.podilato.com.gr!!!αν και δεν πηρα απο εκει συμπαθησα τον κυριο ανδρεα και το προτεινω για τον συγκεκριμενο ανθρωπο.

barney
Εικόνα barney
Απών/απούσα

Τι να λεμε τωρα για τα ποδηλαταδικα της αττικης αστε το καλυτερα!!!Ελαχιστοι γνωστες και ελαχιστοι που θα μπουν στον κοπο να σε ρωτησουν τα βασικα για να δουν τι ποδηλατο θα σου δοσουν.Ξεχωριζω μακραν πρωτο Μαλατεστα (Αγια Παρασκευη)ο κυριος Νικος θα σας βοηθησει γιατα παντα με την εμπειρια 50 χρονων που εχει.Δευτερο βαζω Λουκα (Μελισσια)φοβερος μαστορας και σωστος επαγγελματιας!Τριτο δεν βρισκω ουτε να τους πλησιαζει !!!!!!Οσο για cyclist και Gatsouli τι να πω οι ανθρωποι νομιζουν οτι εχουν το μοναδικο μαγαζι και οτι τους εχεις αναγκη.Εαν ηξεραν ειδικα στο cyclist τι μαστορια και γνωστες του αντικειμενου υπαρχουν τοτε θα ριχνανε λιγο την μυτη και θα βοηθαγανε λιγο τον ασχετο κοσμακη!Μεγαλε ποδηλατο ηρθα να παρω για να κανω βολτες οχι να παω στο tour de france kai sto roubaix!!!!Εχω βρεθει σε συζητηση σε ενα απο τα 2 μαγαζια νομιζω cyclist και νομιζα οτι ο υπαληλος που εξυπηρετουσε εναν κυριο που απλα εψαχνε ενα απλο οικονομικο ποδηλατο,ηταν ο Lance Armstrong και δεν μπορουσε να ασχοληθει με τον απλο θνητο!!!Παντως εν κατα κλειδη μετα απο 25 χρονια ενεργος ποδηλατης με εμπειρια αγωνιστικη επρεπε να πω την γνωμη μου!!!Καλες πεταλιες!!!

Petaliaris
Εικόνα Petaliaris
Απών/απούσα

ένα μεγάλο μπράβο και ευχαριστώ, στο Βλάση Γίγα Κωνσταντάκη
ΤΟ ΠΟΔΗΛΑΤΑΔΙΚΟ - ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΚΗΣ
ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΥ 39,Χαλάνδρι.Πάντα πρόθυμος να εξυπηρετήσει,γνώστης και υπομονετικός.Αγαπάει αυτό που κάνει.

Ende_Neu
Εικόνα Ende_Neu
Απών/απούσα

Επιβεβαιώνω τα όσα ειπώθηκαν για το εν λόγω μαγαζί (από πλευράς μαστόρων) κ επισημαίνω επίσης κ την αχώνευτη κυρία στο ταμείο.

Έγκυος ήταν ; Ξινή από φυσικού της ; Πάντως της αφήσαμε 130 Ευρώ σε ΠΟΛΥ ΧΑΛΕΠΟΥΣ καιρούς κ μόνο με τις κλωτσιές που δεν μας πήρε - ένα βαριεστημένο ύφος κ μια μόνιμη εμμονή στο αν θα πληρώσουμε άμεσα για να ξεκουμπιστούμε να φύγουμε κ να μην κυκλοφορούμε στο μαγαζί (σαν εν δυνάμει κλέφτες μας κοιτούσε κ ρωτούσε συνεχώς "θα πληρώσετε τώρα ;" , "θα πληρώσετε ;" ). Μια τέτοια εντύπωση έδινε.

Αδικούνται τα παιδιά που εξυπηρετούν στο κατάστημα κ το service αλλά κ μόνο για το γαμώτο κ μόνο, θα πάω να τα αφήσω αλλού τα λεφτά μου την επόμενη φορά (μου άφησε ΠΑΡΑ πολύ κακή εντύπωση η κυρία).

Petaliaris
Εικόνα Petaliaris
Απών/απούσα

Συνεπώς οποιαδήποτε συμπεριφορά ενδεχομένως να συγχωρείται,αλλα κανονικά άν θέλεις να είσαι οκ,κάτσε σπίτι καλύτερα !
Χωρίς να θέλω να πάρω το μέρος κανενός,οι πωλητές,επισκευαστές,βελτιωτές και γενικά όλοι οι εργαζόμενοι σε κάθε τομέα της ανθρώπινης δράσης ( καλό έ ?!),έχουν κασετόφωνα στα στόματά τους !
Δηλαδή,σου λέει κάτι κάποιος, έτσι ;
To θέμα είναι να τον ΑΚΟΥΣΕΙΣ και να απαντήσεις ανάλογα,ήμαρτον πρέπει να βγάλουμε τις κασέτες !
Δέν υπάρχουν τυποποιημένες ερωτήσεις,ούτε τυποποιημένες απαντήσεις.
Κάθε εργασία έχει τις δυσκολίες της,αλλα όταν ακούω λάθος "κασέτες" σε σωστά ερωτήματα,τότε εκνευρίζομαι.
Σήμερα είναι τα πάντα διαφορετικά...
Θα μπείς στο internet,θα συγκρίνεις,θα επιλέξεις δικτυακά,θα παραγγείλεις ιντερνετικά,θα ακούσεις πεταλιάρηδες,και ίσως πληρώσεις και μέσω internet banking ( άάμα έχεις χρήμα !).
Οι εμπλεκόμενοι με το ποδήλατο,το έχουν καταλάβει οτι θα έχουν να "αντιμετωπίσουν" απαιτητικότερους πελάτες.
Συνεπώς όλα στη φόρα ! όλα στον ατμό ! Ένα κατάστημα που σέβεται τον εαυτό του,πάνω απο όλα έχει δημοσιοποιημένα όλα τα τεχνικά χαρακτηριστικά όλων των ποδηλάτων του,τις τιμές και τους τρόπους πληρωμής...
Συμφωνώ με το προλαλήσαντα για το υφάκι,ωστόσο πρέπει να αναφέρουμε οτι το site Τσιρίκου ενημερώνεται κάθε 24 ώρες και είναι αξιόπιστο.
( να τα λέμε όλα,μή χειροκροτάμε και πολύ και πάψουν να βελτιώνονται ! όπως λέει και ο Τζίμης Πανούσης !)

Ende_Neu
Εικόνα Ende_Neu
Απών/απούσα

Έχεις δίκιο σε ό,τι αφορά το σάιτ, παράλειψή μου, αυτό με ώθησε στο να πάω στον Τσιρίκο, καθώς αφενός βρήκα αυτό που έψαχνα κ αφετέρου ήταν πιο οικονομικός σε σχέση με άλλους (σε αυτά που αναζητούσα τη δεδομένη χρονική στιγμή πάντα).

retarded_crew
Εικόνα retarded_crew
Απών/απούσα
Το νήμα αφορά αποκλειστικά κριτικές καταστημάτων
Marinhs
Εικόνα Marinhs
Απών/απούσα

Χάλια εμπειρία και απορώ μέχρι και σήμερα γιατί αγόρασα ποδήλατο απο αυτούς.

Χάλια γιατί:
1)Δεν γίνεται να λές στον πωλητή ότι έχεις να διαθέσεις κυριολεκτικά μέχρι 450 ευρώ και να επιμένει να πάρεις ποδήλατο των 600 ευρώ.
2)Δεν γίνεται να ζητάς να σου δείξει ένα (α) ποδήλατο και αντ αυτού να σου δείχνει το ποδήλατο (β),(γ),(δ) και πάει λέγοντας.
3)Όταν ο πελάτης ζητάει έκπτωση δεν μπορείς να αντιδράς λές και σου ζήτησε να σου απαυτώσει την αδερφή/ο, απλώς του λές ευγενικά ότι δεν κάνεις έκπτωση.

Για να μήν είμαι και αχάριστος, μόνο ένα παλικάρι, αφού αγόρασα το ποδήλατο με βοήθησε και μου έδειξε κάτι πράγματα πάνω στο ποδήλατο πρίν φύγω.Αλλά όπως κατάλαβα δεν ήταν ιδιοκτήτης ή κάτι τέτοιο.

Τέσπα.Βερντικτ:Αν είσαι νέος ποδηλάτης μήν αγοράσεις ποδήλατο απο εκεί, τουλάχιστον χωρίς την παρουσία ενός σχετικού απο ποδήλατα.

Marinhs
Εικόνα Marinhs
Απών/απούσα

Οικογενειακή επιχείρηση!

Πάντα μου άρεσαν αυτού του τύπου οι επιχειρήσεις!
Γιατί:
1)Εξυπηρετικοί.
2)Φιλικοί με διάθεση να κατατοπίσουν ένα αρχάριο σαν εμένα!
3)Δεν είναι πιεστικοί και ούτε γλοιώδης σε αντίθεση με κάποια καταστήματα (ονόματα να μην λέμε)που όσο και αν υπερβολικό ακούγεται, όταν μπαίνεις σε ένα τέτοιο κατάστημα θέλεις απλώς να φύγεις απο το μαγαζί.
4)Καλές τιμές σε ποδηλατικά προιόντα.
5)Τεχνική υποστήριξη στο ποδήλατο που θα αγοράσεις.Εμένα μου παρείχαν ικανοποιητική τεχνική υποστήριξη.

Βερντικτ:Άνετα θα πρότεινα σε φίλο μου να αγοράσει απο Τσιπίδη.Σε κούρσες έχει ποικιλία σε NOS στοκ και σε ποδηλατικό ρουχισμό επίσης σε ικανοποιήτικότατες τιμές!

Petaliaris
Εικόνα Petaliaris
Απών/απούσα
Το νήμα αφορά αποκλειστικά κριτικές καταστημάτων
spirosbar
Απών/απούσα

Μεγαλη αληθεια. Το ξερουν ολοι. Το ταμειο του τσιρικου ειναι αργο και ξινο καμια φορα, σε βαθμο κακουργηματος. Αλλα τα εχουν ολα και ολοι οι αλλοι υπαλληλοι ειναι εξυπηρετικοτατοι. Την κυρια με τα γυαλια ηλιου, την εχετε δει ποτε χωρις αυτα; Απορια το εχω. Χειμωνα καλοκαιρι, μερα νυχτα τα φοραει;

retarded_crew
Εικόνα retarded_crew
Απών/απούσα
Το νήμα αφορά αποκλειστικά κριτικές καταστημάτων
Red33
Απών/απούσα

Τις προάλλες πήγα να ρωτήσω αν γίνεται να βάλω οριζόντιες μανέτες σε παλιό κουρσάκι. Περίμενα 20 λεπτά να μου δώσουν σημασία, ενώ δεν είχαν πελάτη (είχαν πιάσει την πάρλα). Όταν με το καλό είπαν να μου μιλήσουν είπαν να παραγγείλουμε τι μανέτες και θα με ειδοποιούσαν σε 10 μέρες. Πήρα ΕΓΩ μετά από 15 μέρες και είπαν ότι δεν υπάρχει και επίσης ότι δεν υπάρχει τρόπος να γίνει η αλλαγή. Α, επίσης όταν ζήτησα βοήθεια να ξεφορτώσω το ποδήλατο από το αυτοκίνητο, ο πιτσιρικάς είπε με ειρωνεία: "Γιατί, δεν μπορείς μόνος?". Επιεικώς απαράδεκτοι. Τελικά πήγα στο CYCLE SHOP, ένα καινούργιο μαγαζί στην Παπάγου στο Χαλάνδρι και ο Λευτέρης μου το έφτιαξε σε 2 μέρες, ενώ το ανταλλακτικό το παράγγειλε. Τόσο απλά!Εξυπηρετικότατος, ευγενικός και αγαπάει τα παλιά κουρσάκια!

barney
Εικόνα barney
Απών/απούσα

Και με εβγαλε ο δρομος μου στον Κασσιματη Λ,Βουλιαγμενης σημερα...........απο που να αρχισω?????????τα αφεντικα (τσιφλικαδες παλιας σχολης )οι υπαληλοι τρεχαν και μολις ο πελατης τους ρωταγε για τιμες η κατι πιο εξηδηκευμενο αστα θαλασσα ,τρυκημια,στα ματια τους. Οποτε αναλαμβανανε οι (heje)αφεντικα στα Μεξικανικα)λοιπον με μια ματια στον πελατη και κοβανε τη θα πουνε εχει money η τσαμπα σηκωθηκα απο το σκαμπο?Τεχνογνωσια και τεχνη στα λογια και στην εμπειρια που σταζε το στομα τους.Κοκκαλο εγω εντωμεταξη!!!!με το που ειδα την κατασταση (δυστηχως εκει μονο βρηκα αυτο που ζητουσα και πεταλαρισα και 40 χιλ πηγα ελα)παλι καλα που το παιδακι οτεχνικος τους μου εδωσε το εξαρτημα και εφυγα γιατι μπορει και να μου λεγανε οτι το φερανε απο τον Αρη !!!!οι ιδιμονες!!!!

Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα
BiKapa
Απών/απούσα

Στις 30/1/13 πηγα στον τσιρικο να αγορασω ποδηλατο. Στην μετρηση του υψους και ακρων μου για να βρουμε το νουμερο του ποδηλατου, μου εδωσαν το 59" επειδη εχω μακρια ακρα. Ουτε μηνα μετα εχω τη σελα τερμα μπροστα και το τιμονι μου ειναι οριακα μπροστα!!
Ενω τους ενημερωσα οτι ειμαι καινουργιος ποδηλατης και δεν εχω ιδεα για τις ρυθμισεις μου εδωσαν το ποδηλατο με άνισο τιμονι καισελα με κληση προς τα επανω!! Μεχρι και τα φωτακια που πηρα για να βαλω μου τα εδωσαν στο χερι και μου ειπαν παρε βαλτα!!

super market τσιρικος
ελατε να παρετε ποδηλατο απο εμας, εαν ειστε ασχετος θα σας δωσουμε λαθος νουμερο ποδηλατο και τη χαρα να το ρυθμισετε μονος σας (οσο γινεται)!!

retarded_crew
Εικόνα retarded_crew
Απών/απούσα

BiKapa wrote:
Στις 30/1/13 πηγα στον τσιρικο να αγορασω ποδηλατο. Στην μετρηση του υψους και ακρων μου για να βρουμε το νουμερο του ποδηλατου, μου εδωσαν το 59" επειδη εχω μακρια ακρα. Ουτε μηνα μετα εχω τη σελα τερμα μπροστα και το τιμονι μου ειναι οριακα μπροστα!!
Ενω τους ενημερωσα οτι ειμαι καινουργιος ποδηλατης και δεν εχω ιδεα για τις ρυθμισεις μου εδωσαν το ποδηλατο με άνισο τιμονι καισελα με κληση προς τα επανω!! Μεχρι και τα φωτακια που πηρα για να βαλω μου τα εδωσαν στο χερι και μου ειπαν παρε βαλτα!!

super market τσιρικος
ελατε να παρετε ποδηλατο απο εμας, εαν ειστε ασχετος θα σας δωσουμε λαθος νουμερο ποδηλατο και τη χαρα να το ρυθμισετε μονος σας (οσο γινεται)!!


θετικά δες το

Anemosistros
Εικόνα Anemosistros
Απών/απούσα

Και εγω ειχα παει καποια στιγμη απο εκει,το παιδι που με εξυπηρετησε ηταν γνωστης και μου αφιερωσε αρκετο απο το χρονο του. Η αληθεια ειναι οτι αν σε δουν και δεν ξερεις εχουν διαφορετικη συμπεριφορα. Εγω ηξερα,μου εκαναν μια υποτυπωδη μετρηση ομως αυτο που δεν μου αρεσε ηταν οτι ειναι killer στις τιμες ,ενα 5% εκπτωση με μετρητοις αλλιως η κανονικη τιμη σε 6-12 δοσεις, 6 ατοκες.
Και φυσικα δεν ειναι ευελικτοι καθολου διοτι δεν μπορεις να πληρωσεις τη διαφορα και να αλλαξεις διαφορα εξαρτηματα. Το αγοραζεις οπως ερχεται και μετα αλλαζεις. Τα ιδιο συμβαινει και σε ενα αλλο μαγαζι που επισκευτηκα το Plan B bike & run στο Μαρουσι οπου μου ειχαν πει οτι εκπτωση δεν κανουμε για μοντελα του 2013, ειχαν καποια μοντελα του 2012 και καποια αλλα αδιαφορα.
Και οι δυο πιστευουν ,λογω της περιοχης που βρισκονται οτι θα ερθει ο πιτσιρικας που ο μπαμπας τους ειναι λεφτας και θα τους τα σκασει.
Εγω τελικα κατεληξα να το παραγγειλω απο τον podilati -κορδελιο και ας μενω Αθηνα διοτι εκει ο ποδηλατας μου φανηκε τιμιος,ευελικτος αλλαξε εξαρτηματα πληρωνοντας τη διαφορα βγαινοντας το ποδηλατο στα ιδια με την αρχικη και μετα μου εκανε και εκπτωση 17,5% σε μοντελο του 2013.

Οι σωστοι επαγγελματιες θα προκοψουν ολοι οι αλλοι θα κλεισουν,φυσικα στην περιοχη του Ψυχικου και Μαρουσιου θα συνεχισουν τα τους αρμεγουν μεχρι να ξυπνησουν και αυτοι.

Bikapa ισως να ηταν μια λυση να το πουλουσες και να επερνες το σωστο μοντελο διοτι σε λιγο καιρο θα εχεις προβληματα με τους ωμους. Τι ποδηλατο πηρες?

gtsitsos
Απών/απούσα

Συνήθως προτιμώ να διαβάζω παρά να γράφω, αλλά είπα να κάνω μια εξαίρεση...

Ασχολούμαι με το ποδήλατο από τότε που με θυμάμαι, είμαι 30 χρόνων και θα ασχολούμαι μέχρι μα πεθάνω, έχω κάνει όλα τα είδη ποδηλάτου πλην αυτού σε πίστα καθώς δεν έτυχε. Έχω αγοράσει πάνω από 15 Ποδηλατα μπορεί και παραπάνω και η μικρή μου εμπειρία λέει τα εξής.

Πριν από λίγο καιρό αποφάσισα να αντικαταστήσει την παλιά μου κούρσα με κάτι καλύτερο και ακόμα ποιο βελτιωμένο από το προηγούμενο, ετσι κλασσικά πήρα τα περισσότερα ποδηλαταδικα σβάρνα για να βρω τι θα πάρω. Δεν είμαι πλούσιος αλλά έχω απαιτήσεις και ήμουν διατεθειμένος να δώσω μέχρι και 4000-4500€ για την αγορά ενός καινούργιου ποδηλάτου. Γράφω λοιπόν την εμπειρία μου.

1. Dynocycles, ο Ντινος ίσως είναι από τα ποιο τίμια παιδιά που έχω γνωρίσει, δεν θα σου πουλήσει ποτέ αυτό που θέλει αλλά αυτό που πραγματικά ζητάς, κάνει εκπτώσεις όμως σε περιορίζει όσον αφορά τα ghost δεν έχει πλέον specialized, το μόνο μειονέκτημα που έχει είναι οτι έχει μικρή ποικιλία σε αξεσουάρ και ρούχα. Γνωρίζει παρά πολλα πράγματα γύρω από το ποδήλατο.
2. Κασσιματης, Γλυφάδα, αντί επαγγελματίας σε όλο του το μεγαλείο,δεν κάνει και πολλές εκπτώσεις, δεν είχε κάτι αξιόλογο εκείνη την ώρα που πήγα, άφησα τηλέφωνο για να με πάρει, έχω αγοράσει το καινούργιο μου ποδήλατο, έχω κάνει και καμία 600αρια χιλιόμετρα και ακόμα περιμένω να με πάρουν τηλέφωνο, πλεονέκτημα, μεγάλη ποικιλία σε ρούχα ( pearl Zuni, shimano, specialized) και αξεσουάρ στον όροφο. Γνωστές αλλά πουλάνε και το όνομα.
3. Sportlife βουλιαγμενης, μια πολύ συμπαθητική δουλειά κυρίως με BH, & Avenue, αντιπρόσωπος της SMP στην Ελλάδα, καλές τιμές, δεν έχει πολλα ρούχα μεγάλη ποικιλία σε αξεσουάρ ( πολλα απ αυτά τις σειρας.
4. Wheelmania, γεμάτο Μαγαζι, πολλα Ποδηλατα, πολλα ρούχα, πολλα αξεσουάρ, πολύ εξυπηρετικοι όλοι, γνωστές, καθόλου εκπτώσεις.
5. Λαζαριδης Καλλιθέα, άνθρωπος με μεράκι και γνωστές και αυτός και ο γιος του, αρκετά Ποδηλατα, πολύ καλες τιμές, πολλά αξεσουαρ, λίγα ρούχα.
Oxygen cycles Αιγάλεω, σχετικά Νεο Μαγαζι με λίγες επιλογές, φέρνει κυρίως cube ballistic & bianchi εξαιρετικός στην δουλειά του δεν έχει πολύ μεγάλο stock σε Ποδηλατα και ρούχα και αξεσουάρ αλλά οτι ζητήσεις σε 2,3 μέρες το πολύ θα το έχει στο Μαγαζι του, πολύ τίμιο Μαγαζι, ποδηλάτης και ο ίδιος.
6. Bike me αργυρουπολη, νομίζουν οτι κάποιοι είναι, πανάκριβο Μαγαζι, άθλιοι σε όλο τους το μεγαλείο αν θέλετε Cervélo δεν είναι υποχρεωτικό να το πάρετε από αυτούς, πολλα αξεσουάρ, αρκετά ρούχα κυρίως santini.
7. Cyclist Βάρη, συμπαθητικο μαγαζι,πολλα ποδηλατα κυρίως trek και orbea, πολλα αξεσουάρ, ανταλλακτικά, συμπαθητικες τιμές.
8. VCA, πολύ καλη γι αυτό το είδος ποδηλασίας που προσφέρουν, γνωστές στο fix, single speed, καλές τιμές δυνατότητα custom.
9. Fidusa Ν. Ηράκλειο,αν θυμάμαι καλα γιατι τα μπερδευω καλοί για το custom που προσφέρουν, πολλα αξεσουάρ, ανταλλακτικά, γνωστές, το πουλάνε πολύ όμως και εκτός αυτού άσχετο αλλά fidusa δεν θα έπαιρνα ποτέ για τους δικούς μου λόγους.
10. Ideal bikes, Άγιος Δημήτριος, σχετικά Νεο Μαγαζι, αν κάποιος θέλει ideal αξίζει να ρίξει μια ματιά, λίγα αξεσουάρ, λίγα ανταλλακτικά , μηδέν ρούχα.
11. Gatsoulis,τι να λέμε τώρα, sector πήρα μια φορά πριν πολλα χρονια και ακόμα κλαίω τα λεφτά μου, ρούχα δεν έχουν κάτι τις προκοπής,αξεσουάρ τις πλάκας, έχει κάποιες καλές αντιπροσωπείες σε ανταλλακτικά όπως SRAM κλπ αλλά μέχρι εκεί.
12. To Podilato, αλιμος, αν κάποιος θέλει να αγοράσει κούρσα αξίζει να περάσει από εκεί, Ποδηλατικες μάρκες όπως, Cervélo, cipolini, cannondalle, pinarello, bianchi και αλλά πολλα που μόνο το όνομα τους τα λέει όλα, γνωστής της ποδηλασίας και του ποδηλάτου, ο Νικηφορος, πολύ καλές τιμές, πολλές εκπτώσεις , πολλα αξεσουάρ, πολλα παπούτσια, λίγα ρούχα, πολλα ανταλλακτικα και κυρίως πολλές επιλογές σε ποδηλατα και σκελετόυς. Το Μαγαζι αν περάσετε δεν θα δώσετε σημασία αλλά είναι ένας μικρός παράδεισος για τα Ποδηλατα κούρσας. Αν δεν έχει κάτι στο έχει φέρει άμεσα και σου δίνει πολλές εναλλακτικές μα πάνω απ όλα σέβεται τα χρήματα που θα του δώσεις. Λόγω των επιλογών που είχα κατεληξα να αγοράσω και από εκεί το τελευταίο μου ποδήλατο. Του έδωσα 4000€ και κάτι ψηλά του έλεγα δεν θέλω να μου δώσεις απόδειξη και αυτός επέμενε και τελικά μου έκοψε!!!

GRDIM
Απών/απούσα

Αμανατιδης στα Βριλησσια

πολύ καλός μαστορας , 32 χρονια όπως λεει και ο ίδιος :)
μικρή ποικιλία , μικρο μαγαζί αρκετά

τον συστήνω με κλειστά μάτια

vasgko
Εικόνα vasgko
Απών/απούσα

Προσωπικές εμπειρίες απο καταστήματα στην Αθήνα

Κασσιμάτης. Μέγαλη ποικιλία απο αναλώσιμα στον 1ο όροφο (και καλές τιμές) σε όχι τόσο συνηθισμένα γράσσα teflon, λάδια αλυσίδας και κάτι άλλα που χρειάστηκα. Αν και πήγα σάββατο πρωί όταν καλά καλά δεν είχαν ανοίξει ακόμα, με εξυπηρέτησαν άμεσα και χωρίς "περίεργα".

Cyclist Βάρη. Πολύ εξυπηρετικός ο τεχνικός στο υπόγειο. Αν και είναι μακριά προτιμώ να κάνω την διαδρομή μέχρι εκεί για να φτιάξω κάτι.

Cycist Νομισματοκοπείο. Γρήγορη εξυπηρέτηση αλλά ο τεχνικός είναι με τις μέρες του. Καλές τιμές σε αρκετά πράγματα, δωρεάν πέρασμα σε ανταλλακτικά που αγοράζεις απο εκεί.

World of Bike Ζωγράφου. Μου άρεσε ότι σε σετ φρένων, ακτίνες και κάτι άλλα
εξαρτήματα που ήθελα μου πρότειναν και τα φτηνά και τα ακριβά για να διαλέξω και έχουν γενικά καλές τιμές σε επισκευές. Μόνο σε ελαστικά δεν με κάλυψαν σε αυτό που έψαχνα (κάτι vittoria που μου είπε ότι δεν τα φέρνει η ανιπροσωπεία στην ελλάδα ενώ τα βρήκα άλλού).

Τσιρίκος. Έχουν ποικιλία απο προϊόντα αλλά συμπεριφορά του στυλ "αν δεν το φυσάς το χρήμα μην μας λερώνεις το κατάστημα με τα παπούτσια σου". Μου έτυχε 2 φορές (μια με πετάλια spd και μια με τσαντάκι σέλας) να ζητήσω άλλο πράγμα, και άλλο να μου φέρουν (συμπτωματικά με τιμή αρκετά υψηλότερη) και στράβωσαν όταν ξαναζήτησα αυτό που έψαχνα!!! Αυτή η νοοτροπία βορείων προαστιών με τα χρόνια απλά κατάντησε αηδία για μας τους "κοινούς" θνητούς.

Bike me Αργυρούπολη. Πήγα μέχρι εκεί για να πάρω κάτι που φαινόταν ότι το είχαν σε στοκ στο ιντερνετ (ακρόμπαρα της giant για mtb) αλλά έφαγα άκυρο. Δεν ξαναπήγα.

Μαλατέστας. Ακριβός στις επισκευές (ήταν πριν μετακομίσει στο νέο κτίριο μετά την ΕΡΤ, οπότε μάζευε cash πιθανον).

Και ένα τελευταίο. Κατεβαίνοντας μια φορά την Μεσογείων, είχα χαμηλή πίεση στα λάστιχα και σταμάτησα στον Μαλατέστα και στο Cyclist όπου υπήρχε πιστόλι για αέρα ΕΞΩ απο το μαγαζί αλλά και στις 2 περιπτώσεις ο δείκτης πίεσης ήταν κατεστραμμένος. Πιθανόν ακόμα να είναι... Δεν είναι μόνο οι τεράστιες βιτρίνες, πινακίδες και τα κρυφά φωτιστικά σποτ που τραβάνε τον κόσμο κατά την γνώμη μου.

yiannakas
Απών/απούσα

Χρόνια πελάτης του Φρέντερικ. Αγορασμένα πολλά ποδήλατα απο αυτόν. Πρέπει να του μάθει κανείς συμπεριφορά. Αν είναι στις καλές του σε εξυπηρετεί, διαφορετικά μπορεί και να σε βρίσει !!!

panoss
Απών/απούσα

yiannakas wrote:
Χρόνια πελάτης του Φρέντερικ. Αγορασμένα πολλά ποδήλατα απο αυτόν. Πρέπει να του μάθει κανείς συμπεριφορά. Αν είναι στις καλές του σε εξυπηρετεί, διαφορετικά μπορεί και να σε βρίσει !!!

Συμφωνώ. Έχω πάει δυο φορές.
Δεν έχει υπάρξει τρίτη. Ούτε θα υπάρξει.

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

@ yannakas:”να σε βρίσει”??????? Παλιός πελάτης του Φρειδερίκου και πολλά ποδήλατά σου φτιαγμένα απ’ αυτόν και τέτοια σχόλια; Είμαι πολύ περίεργη να μάθω κι αν θες γίνεσαι πιο συγκεκριμένος, τι είναι αυτό ακριβώς, που σε χόλωσε και θες κάποιος να τον σωφρονίσει!

Σε χώρο που σφύζει από δουλειά μπαίνουμε. Πρέπει να είμαστε σύντομοι και ουσιαστικοί σ’ αυτό που απαιτούμε. Είναι μαγικό, αλλά όσοι κρίνουν τον Φρειδερίκο το κάνουν για την συμπεριφορά του. Έχω φάει μια ζωή εκεί μέσα, όπως κι ο yannakas υποθέτω. Πόρτα δεν έχω φάει, ούτε και τσαντίλα, ούτε και αγένεια. Σέβομαι όμως τους χρόνους των ανθρώπων, κοιτάζω να μην τους στρεσάρω όταν πνίγονται και είναι όλος ο κόσμος μεσ’ τη μέση. Τις πιο πολλές φορές του τηλεφωνώ πριν πάω και του λέω τι θέλω για να με έχει το νου του και να με βάλει στο πρόγραμμα της βδομάδας και πότε δεν θα λείπει κάποιος απ’ την ομάδα του με ρεπό, πότε οι ρυθμοί είναι πιο χαλαροί. Αν πάλι κάτι έκτακτο συμβαίνει δεν του το χώνω στο λαιμό. Περιμένω τη σειρά και την ώρα που θα μπορέσει να το αντιμετωπίσει. Παράλογο; Κατά τη γνώμη μου όχι. Κανένα ποδήλατό μου δεν με πρόδωσε ποιοτικά. Κι απ΄ό,τι κατάλαβα κανένα κι απ’ όσα έχει φτιάξει για άλλους.

Οι σχέσεις είναι αμφίδρομες ξέρετε. Ο άλλος δουλεύει για όλους μας. Δεν είναι ο προσωπικός μας ποδηλατάς. Κοινότητα είμαστε. Παλιότερα κάποιος δυσανασχέτησε που του είπε να δέσει έξω το ποδήλατό του και να μην το βάλει σ΄ένα μαγαζί, που στο μεγαλύτερο μέρος του είναι εκθετήριο. Μπροστά μου έτυχε να λέει σε κάποιον ότι αυτό που ζητούσε έπρεπε να γίνει έτσι κι αυτός προσπαθούσε να του εκμαιεύσει κάτι άλλο. Άμα τρέχει ο χρόνος δεν έχει χρόνο να κανακεύει κανείς.

Δεν είναι παζάρι εκεί. Κι οι άνθρωποι είναι εξυπηρετικοί στο ακέραιο, αλλά όχι και δουλοπρεπείς. Αν αυτό χρήζει σωφρονισμού, τι να πει κανείς;

nkar37
Απών/απούσα

μπορει ο φρειδερικος να μην ειναι πιο συμπαθης εμφανισιακα τυπος αλλα για μενα οσα χρονια πηγαινω ειναι αψογος εππαγγελματιας και ιδιαιτερα οταν πηγαινω ποδηλατο για service δεν ειχα το παραμικρο προβλημα.Nομιζω οτι και αυτο ειναι ενα καλο κριτηριο για ποδηλαταδικο το after sales service
ο dyno cycles απο την αλλη ευγενικος αλλα με το χειροτερο service που εχω δει σε ποδηλαταδικο.
πλεον προσωπικα προσπαθω να πηγαινω μονο στον φρειδερικο για κατι που δεν μπορω να κανω μονος μου

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

Σωστός!

Δεν παρεμβαίνω γενικά σ’ αυτό το φόρουμ, αν και το διαβάζω από ανθρωπολογικό ενδιαφέρον, απλά γιατί δεν το πολυπιστεύω. Προτιμώ την προσωπική επαφή και κρίση. Φοβάμαι δεν την εμπάθεια στα διάφορα σχόλια.

Ο λόγος που κάνω το ερώτημα είναι απλά, γιατί όποιος πάει για χρόνια στο Φρειδερίκο ξέρει, το γιατί πάει και δεν έχει νόημα, να μιλάει κανείς για σωφρονισμούς κι αηδίες και μάλιστα δημόσια για ένα τόσο ακέραιο στην πρακτική του μαγαζί.

Αν δεν σ’ αρέσει η φάτσα των ανθρώπων κι αυτό το θεωρείς πρώτο κριτήριο, απλά δεν ξαναπάς. Αμα για σένα το πρωτεύον είναι να σου στρώνουν κόκκινο χαλί μόλις εμφανίζεσαι και δεν στο στρώνουν, πας εκεί που το στρώνουν και έχουν και καλό σέρβις.

Αυτός όμως ο συνδυασμός είναι λίγο στη σφαίρα του ονείρου, απλά γιατί είμαστε άνθρωποι με νευρικό σύστημα και διαθέσεις ανάλογα με τις δυσκολίες ή ευκολίες των καιρών. Ευτυχώς δεν είμαστε αυτόματα κουρδισμένα.

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Είναι αρκετοί που έχουν τα ίδια παράπονα με τη συμπεριφορά
του συγκεκριμένου καταστήματος, οπότε μάλλον δεν είναι
στραβός ο γυαλός διότι θα είχαν προβλήματα και σε διάφο-
ρα άλλα ποδηλατάδικα...

contact