BIKE AND RUN EXPO 2η 11-13/12/09

128 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

πίκρα
ευτυχώς θα είμαι με αυτοκίνητο :D

kounoupis
Απών/απούσα

Δυο δρομοι ειναι ο ενας ειναι απο την λαυριου και ο αλλος απο τον προαστιακο του κορωπιου ονοματι σπυρου δαβαρη αυτος ο δρομος δεν ξερω αν πηγαινει προς αεροδρομιο.Το σιγουρο ειναι οτι γυριζει.
Aς παμε δεξια στην λωριδα εκτακτης αναγκης ολοι τοτε και ας ερθουν να μας καλυψουν.Και βγαινουμε στην πρωτη εξοδο που ειναι οι αναχωρησεις αν θυμαμαι καλα.Μετα θα παμε απο το εσωτερικο δικτυο του αεροδρομιου

vamvakoolas
Εικόνα vamvakoolas
Απών/απούσα

Η Λ.Ε.Α (λωριδα εκτατου αναγκης) δεν ειναι για χρηση ποδηλατων τρακτερ, αμαξιδιων με ζωα κοκ, αλλα οπως ονομαζεται εκει κινουνται οχηματα (με κινητηρα) σε περιπτωση αναγκης. Η ασκοπη χρηση επιφερει προστιμο (οποιος θελει αρθρο στην διαθεση του).

Επειδη γραφονται ανακριβειες.

Στην Αττικη οδο απαγορευονται τα ποδηλατα λογω της περιστασης ομως αν οι ποδηλατες (που θα πανε) βρουν καποιο τροπο για να πανε χωρις να κανουν (εστω) μεγαλη χρηση του δρομου (π.χ απο Σπατα ή Κορωπι) οι φορεις δειχνουν διαθεση να συνεργαστουν. Σε διαφορετικη περιπτωση (μη τα ξαναγραφω, εχει προστιμο)

vang
Απών/απούσα

vamvakoolas wrote:
Η Λ.Ε.Α (λωριδα εκτατου αναγκης) δεν ειναι για χρηση ποδηλατων τρακτερ, αμαξιδιων με ζωα κοκ, αλλα οπως ονομαζεται εκει κινουνται οχηματα (με κινητηρα) σε περιπτωση αναγκης. Η ασκοπη χρηση επιφερει προστιμο (οποιος θελει αρθρο στην διαθεση του).

Επειδη γραφονται ανακριβειες.

Στην Αττικη οδο απαγορευονται τα ποδηλατα λογω της περιστασης ομως αν οι ποδηλατες (που θα πανε) βρουν καποιο τροπο για να πανε χωρις να κανουν (εστω) μεγαλη χρηση του δρομου (π.χ απο Σπατα ή Κορωπι) οι φορεις δειχνουν διαθεση να συνεργαστουν. Σε διαφορετικη περιπτωση (μη τα ξαναγραφω, εχει προστιμο)

συμφωνούμε φίλε βαμβακούλα...

Μόνο πού εμείς ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ!!!

Οτι δρόμος ακουμπά στην Αττική οδό ΔΕΝ γίνεται αυτόματα και αυτός "Ατιική Οδός"...

vamvakoolas
Εικόνα vamvakoolas
Απών/απούσα

αλλα για να μη τα ξαναγραφω (δε διαβασες προσεκτικα) επειδη γνωριζω πως ενα κομματι (κανονικου δρομου) βγαζει αττικη οδο ακομα και σε εκεινο το μικρο κομματι αττικης οδου δεν υπαρχει προβλημα.

Αυτα

wolf25041980
Εικόνα wolf25041980
Απών/απούσα

vang wrote:
vamvakoolas wrote:
Η Λ.Ε.Α (λωριδα εκτατου αναγκης) δεν ειναι για χρηση ποδηλατων τρακτερ, αμαξιδιων με ζωα κοκ, αλλα οπως ονομαζεται εκει κινουνται οχηματα (με κινητηρα) σε περιπτωση αναγκης. Η ασκοπη χρηση επιφερει προστιμο (οποιος θελει αρθρο στην διαθεση του).

Επειδη γραφονται ανακριβειες.

Στην Αττικη οδο απαγορευονται τα ποδηλατα λογω της περιστασης ομως αν οι ποδηλατες (που θα πανε) βρουν καποιο τροπο για να πανε χωρις να κανουν (εστω) μεγαλη χρηση του δρομου (π.χ απο Σπατα ή Κορωπι) οι φορεις δειχνουν διαθεση να συνεργαστουν. Σε διαφορετικη περιπτωση (μη τα ξαναγραφω, εχει προστιμο)

συμφωνούμε φίλε βαμβακούλα...

Μόνο πού εμείς ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ!!!

Οτι δρόμος ακουμπά στην Αττική οδό ΔΕΝ γίνεται αυτόματα και αυτός "Ατιική Οδός"...

O MONOS TROPOS NA MIN PATISIS ATTIKI ODO INE NA MPIS APO TIN ISODO POU INE APO TIN MERIA TIS LOUTSAS.TO KSERO GIATI APLA DOULEVO STO AERODROMIO.

kounoupis
Απών/απούσα

Nαι αλλα εκει πρεπει να εχεις ειδικη καρτα για να μπεις.Οποτε λεω να παμε ολοι μαζι στην λεα σιγουρα θα μας δουν και θα μας συνοδεψουν.
Εγω πριν 2 χρονια ειχα μπει στην παρακαμψη της πατρας και ηρθε και με μετεφερε το φορτηγακι της εταιριας που κοιταει της καμερες.Δεν μου εκοψε προστιμο.

vang
Απών/απούσα

wolf25041980 wrote:
vang wrote:
vamvakoolas wrote:
Η Λ.Ε.Α (λωριδα εκτατου αναγκης) δεν ειναι για χρηση ποδηλατων τρακτερ, αμαξιδιων με ζωα κοκ, αλλα οπως ονομαζεται εκει κινουνται οχηματα (με κινητηρα) σε περιπτωση αναγκης. Η ασκοπη χρηση επιφερει προστιμο (οποιος θελει αρθρο στην διαθεση του).

Επειδη γραφονται ανακριβειες.

Στην Αττικη οδο απαγορευονται τα ποδηλατα λογω της περιστασης ομως αν οι ποδηλατες (που θα πανε) βρουν καποιο τροπο για να πανε χωρις να κανουν (εστω) μεγαλη χρηση του δρομου (π.χ απο Σπατα ή Κορωπι) οι φορεις δειχνουν διαθεση να συνεργαστουν. Σε διαφορετικη περιπτωση (μη τα ξαναγραφω, εχει προστιμο)

συμφωνούμε φίλε βαμβακούλα...

Μόνο πού εμείς ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ!!!

Οτι δρόμος ακουμπά στην Αττική οδό ΔΕΝ γίνεται αυτόματα και αυτός "Ατιική Οδός"...

O MONOS TROPOS NA MIN PATISIS ATTIKI ODO INE NA MPIS APO TIN ISODO POU INE APO TIN MERIA TIS LOUTSAS.TO KSERO GIATI APLA DOULEVO STO AERODROMIO.

Τότε πώς πάει κανείς αεροδρόμιο χωρίς διόδια;;;

kounoupis
Απών/απούσα

Το αεροδρομιο εχει 2 εισοδους.Την μια απο την οδο αρτεμιδας-σπατων και πρεπει να χεις ειδικη καρτα για να μπεις(δηλαδη μονο οι εργαζομενοι) και ο αλλος δρομος ειναι να φτασουν στο σταυρο αγ παρασκευης παρουν την λεωφορο λαυριου και να στριξει αριστερα για τον δρομο που οδηγει στο αεροδρομιο.Απλα αυτα τα 3 χιλιομετρα τα συντηρει η εταιρεια του αεροδρομιου και ειναι οπως η αττικη οδος ως δρομος(3 λωριδες+ λεα

spskark7
Απών/απούσα

ω ρε σπιτια που εχουν να πουληθουν
οικογενιες να διαληθουν!
ηρθαν τα ποδηλατα του 2010!!!!!!!!!!!

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Νομίζω ότι ΥΠΕΡΒΑΛΕΙΣ.
Θεωρώ πολύ τραβηγμένο να πουλήσει κανείς το σπίτι του για να αγοράσει ποδήλατο και ΔΕΝ είναι αστεία πράγματα αυτά....

Τώρα, το να πουλήσεις ένα νεφρό (έχουμε δύο, σιγά το πράμμα), λίγα λίτρα αίματος, κανα κερατοειδή, ΑΥΤΟ ΝΑΙ, είναι και πιο λογικό και λιγότερο επώδυνο.
Και θα κάνεις και καλό σε κάποιους συνανθρώπους μας....

Επίσης να μας ενημερώσει κάποιος αν υπάρχει αγορά και για πνεύμονες....

spskark7
Απών/απούσα

...
συγνωμη δικο μου λαθος
lol

spskark7
Απών/απούσα

...
συγνωμη δικο μου λαθος
lol

marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

Αυτές τις μέρες έλεγξα όλους τις πιθανούς καβατζόδρομους που θα μπορούσαν να μας οδηγήσουν στο αεροδρόμιο χωρίς να χρειαστεί να χρησιμοποιήσουμε αυτό το περίφημο κομμάτι του δρόμου που οδηγεί από την διασταύρωση με την Αττική οδό, ( μέσω γέφυρας), στο Αεροδρόμιο. ( και ο οποίος όπως φαίνεται είναι ο μοναδικός δρόμος που είναι διαθέσιμος για το κοινό που θέλει να πάει στο Αεροδρόμιο ή στο εκθεσιακό κέντρο.

Αυτό που έχω να σας πω είναι ότι ΔΕΝ υπάρχει κανένας άλλος εναλλακτικός δρόμος. ( αυτός από Λούτσα δεν νομίζω ότι θα εξυπηρετούσε τον περισσότερο κόσμο, χώρια που όπως μας είπανε εδώ είναι μόνο για το προσωπικό).

Το Αεροδρόμιο και το εκθεσιακό κέντρο έχει περίφραξη γύρω γύρω σε όλα τα σημεία.
Μπήκα από έναν παράδρομο που είναι κάθετος στην περιφερειακή οδό του Μαρκόπουλου. Αυτός ο δρόμος ενώ έχει μία ωραιότατη ευθεία διαδρομή με άσφαλτο μέσα από τα χωράφια και καταλήγει ουσιαστικά στο Αεροδρόμιο δεν φτάνει τελικά μέχρι εκεί. Καταλήγει μέχρι την περίφραξη του Αεροδρομίου, συρματοπλέγματα δηλαδή με μυτερές προεξοχές επάνω και σε δύο πύλες για τους τεχνικούς στις οποίες απαγορεύεται αυστηρά η είσοδος σε οποιονδήποτε αφού από εκεί μπορεί να μπει κάποιος στην ουσία πλάι στους διαδρόμους προσγείωσης απογείωσης.

Ο δρόμος αυτός, που τελικά ήταν και ο μοναδικός από όσους πέρασα που κατέληγε προς το Αεροδρόμιο, στο τέλος καταλήγει σε έναν τελείως χάλια χωματόδρομο, μπήκα με το ποδήλατο μισό μέτρο μέσα στην λάσπη για να καταλάβετε και στο τέλος φτάνει σε κάποια χωράφια όπου έχουν φυτεμένα... μαρούλια. ( ομολογώ ότι ξερίζωσα μερικά.. έτσι για να μου μείνει και κάτι για τον κόπο μου! Σαν τρόπαιο για το σαφάρι που έκανα ).
Όλοι οι υπόλοιποι αγροτικοί δρόμοι, παράδρομοι κτλ δεν βγάζουν παρά στο απόλυτο πουθενά. Σε χωράφια είτε στο σπίτι του κάθε μπάρμπα αγρότη που συνήθως φυλάσσεται από μία στρατιά μαντρόσκυλα. ( είχα και το δικό μαντρόσκυλο μαζί στις εξερευνήσεις μου για κάθε ενδεχόμενο).

Δυστυχώς λοιπόν παιδιά, μόνο ένας δρόμος οδηγεί στο Αεροδρόμιο και προσωπικά δεν συμβουλεύω κανέναν να τον περάσει με ποδήλατο.

Το όριο ταχύτητας σε αυτόν τον δρόμο ΔΕΝ είναι 50 χιλιόμετρα την ώρα. Αυτό το όριο υπάρχει μόνο 500 μέτρα πριν και μετά από τα κεντρικά κτίρια του αεροδρομίου.
Σας διαβεβαιώνω για αυτό γιατί τον έχω περάσει άπειρες φορές με το αυτοκίνητο όπου και η μικρότερη ταχύτητα με την οποία έχω πάει είναι τα 80 χαω.
Οπότε δεν θα συμβούλευα σε ΚΑΝΕΝΑΝ να τον περάσει με το ποδήλατο.

Μία άλλη εναλλακτική τώρα, ( αν μας κάτσει), θα είναι να πάμε ομαδικά και συνοδευόμενοι από περιπολικό. Αλλά αυτό προϋποθέτει ότι θα συνεννοηθούμε όλοι για να πάμε στην έκθεση, μία συγκεκριμένη μέρα και ώρα και φυσικά ότι θα υπάρχει πρόβλεψη έξω από την έκθεση για να "δέσουμε" όλα τα ποδήλατα.
Αλλά και αυτό είναι στον αέρα καθώς δεν γνωρίζω κατά πόσο η τοπική αστυνομία θα ήθελε να συνεργαστεί σε αυτό το θέμα. ( είναι λίγο κάπως εδώ οι υπεύθυνοι αν καταλαβαίνετε τώρα τι σας λέω).

Έτσι καταλήγω οι ο μόνος τρόπος για να πάει κάποιος στο αεροδρόμιο είναι να πάει με προαστιακό μέχρι εκεί όπου θεωρητικά, ( στον προαστιακό) επιτρέπονται τα ποδήλατα. Δεν ξέρω όμως αν επιτρέπεται να κατέβουν στο αεροδρόμιο ή αν ισχύει κάτι σχετικό με τους σταθμούς Αττική, Σταθμός Λαρίσης και Ομόνοια αφού οι συρμοί του προαστιακού καταλήγουν στον ίδιο σταθμό με τους συρμούς τους Μετρό, στην στάση Αεροδρόμιο.
Δεν την έχω κάνει ποτέ αυτήν την διαδρομή και δεν γνωρίζω αν σου επιτρέπουν αν κατέβεις με το ποδήλατο εκεί. Οι πόρτες του μετρό/προαστιακού, σκάνε ακριβώς απέναντι από τις αφίξεις του Αεροδρομίου στον πάνω όροφο. ( γιατί έχει και παω και κάτω είσοδο το αεροδρόμιο.)

Αυτά από μέρους μου. Αν βρείτε/ σκεφτείτε/ μάθετε κάτι καλύτερο παρακαλώ ενημερώστε και τους υπόλοιπους.

Δυστυχώς ζούμε σε μία χώρα που είναι προσανατολισμένη μόνο προς τα αυτοκίνητα και απολύτως τίποτα άλλο. :(

rouroukos
Εικόνα rouroukos
Απών/απούσα

Καλησπέρα,

Για το εκθεσιακό ο δρόμος που επιτρέπεται είναι ένας και μόνο ένας. Αυτός που περνά μπροστά από το αεροδρόμιο. Ο δρόμος αυτός ΔΕΝ ανήκει στην Αττική οδό. Το όριο είναι 80 Χλμ. Και μπορείς να τον πας με ποδήλατο αλλιώς μπορείς να φτάσεις μέχρι ένα σημείο λίγο πριν το ΙΚΕΑ και να χρησιμοποιήσεις τους παράδρομους που έχει, αφού στο τέλος καταλήγουν στον ίδιο κεντρικό δρόμο. Τώρα στον δρόμο αυτόν, υπάρχουν οι εξής τρόποι για να φτάσεις: Αττική οδός, ο δρόμος από το μετρό του Κορωπιου που σε βγάζει λίγο πριν από τις εγκαταστάσεις του αεροδρομίου, και ο δρόμος από την Λαυρίου, που μαζί με την Βάρης Κορωπιου ενώνονται και καταλήγουν εκεί.

Προσοχή από Λούτσα κλπ ,υπάρχει μια πύλη (η βόρεια πύλη) αλλά πρόσβαση έχουν μόνο οι κάτοχοι κάρτας εργασίας στον αερολιμένα, έκτος αν έχετε γνωστό το φύλακα.

Κάπου διάβασα για μάντρες και συρματοπλέγματα, ας σοβαρευτούμε λέω εγώ…. Έλεος!! Μια έκθεση θα πάμε να δούμε όχι να γίνουμε ρεζίλι των σκυλιών. Άλλωστε η ασφάλεια εκεί, λόγο του αερολιμένα, δεν επιτρέπει τέτοιου είδους … σκέψεις .

Συμφωνώ και εγώ ότι το καλύτερο είναι να γίνουν μαζικές προσελεύσεις στο εκθεσιακό από μερικά στρατηγικά σημεία που εξυπηρετούν.

Η προσωπική μου γνώμη είναι πως ναι το νέο εκθεσιακό είναι λίγο μακριά, αλλά το ότι η έκθεση θα λάβει μέρος σε ένα ειδικά διαμορφωμένο χώρο με κατάλληλες προδιαγραφές για τέτοιου είδους event, είναι προς τιμή των διοργανωτών. Για αυτό το λόγο πρέπει η παρουσία μας να είναι απαραίτητη. Έτσι πρέπει να γίνονται οι εκθέσεις, όχι μέσα σε τέντες και χαμηλοτάβανα οικήματα όπου ο ιδιοκτήτης δεν μπορούσε να το νοικιάσει και το έκανε ‘εκθεσιακό κέντρο’

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Μην δυσκολεύουμε τα πράγματα:
Ας το σούμε πιο ορθολογικά:

1. πάω στην έκθεση με συμβατικά μέσα μεταφοράς (ΙΧ, μετρό, προαστιακό, λοιπά ΜΜΜ που φτάνουν μέχρι το αεροδρόμιο),

2. συγκεντρωνόμαστε ΜΕ ΠΟΔΗΛΑΤΑ - ΠΟΛΛΟΙ ΜΑΖΙ, σε κάποιο σημείο που εξυπηρετείται από "ΜΜΜ που δέχονται ποδήλατα" και που είναι σχετικά κοντά στο αεροδρόμιο.
Αν π.χ. ξεκινήσουμε από Σύνταγμα, θα φτάσουμε οι μισοί - την επόμενη μέρα, αν ξεκινήσουμε από κάποιο σημείο που σταματάει ο Ηλεκτρικός / Προαστιακός και είναι ΣΧΕΤΙΚΑ κοντά στο αεροδρόμιο έχουμε πιο πολλές ελπίδες).
Αν έχει και πάρκιν για ΙΧ κάποιοι μπορεί να ξεφορτώσουν εκεί τα ποδήλατά τους και να ενσωματωθούν με τους υπόλοιπους ποδηλάτες.

3. κάθομαι σπίτι μου και "παραγγέλνω" μια σειρά διαφημιστικά φυλλάδια των εταιρειών και μπόλικες φωτος από κάποιον που θα πάει.

Το Νο 2 προϋποθέτει μαζικότητα και μια προ-συνεννόηση με τις "αρχές" για το τυπικό του θέματος και - ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ - για την ασφάλειά μας.

ΜΦΧ
Πέτρος

vamvakoolas
Εικόνα vamvakoolas
Απών/απούσα

ΤΜΗΜΑ ΤΡΟΧΑΙΑΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΟΔΟΥ (41,9 ΧΙΛ. ΑΟ ΤΚ19002,Παιανία) - Τηλεφωνικό Κέντρο:2106025814,6025141 - Διοικητής:210 6025142 - Γραμματεία:210602512

spirosp
Απών/απούσα

Τελικά υπάρχει τρόπος να πάει κάποιος στην Bike and Run EXPO με ποδήλατο! Ειδικά για ποδηλάτες αλλά και για τους podilates.gr υπάρχει η δυνατότητα να προσεγγίσουν την έκθεση από τον πίσω δρόμο, Σπατων - Λουτσας και να βγουν στην πίσω είσοδο του Μetropolitan. Εκεί, αν ερωτηθούν - θα πρέπει απλώς να δηλώσουν πως είναι... ποδηλάτες, μέλη του podilates.gr. Αυτό δε γίνεται για λόγους "marketing" αλλά επειδή ήταν πιο εύκολο να πείσουμε τους υπευθύνους πως πρόκειται για οργανωμένες ομάδες - αθλητές ή ποδηλατικούς συλλόγους, σωματεία κλπ - που επιθυμούν να φτάσουν ομαδικά στον χώρο. Γενικά η γραφειοκρατία σε χώρους που ελέγχονται από την υπηρεσία πολιτικής αεροπορίας και το αεροδρόμιο, ξεπερνά τα όρια της υπερβολής, όπως φαντάζεστε άλλωστε.
Φτάνοντας εκεί, μπορείτε να αφήσετε τα ποδήλατα στο ειδικά διαμορφωμένο φυλασσόμενο πάρκινγκ και να επισκεφθείτε την έκθεση. Αναφορικά με το θέμα της εισόδου - αν δεν τον γνωρίζετε ήδη - στα περισσότερα ποδηλατικά καταστήματα μπορείτε να βρείτε προσκλήσεις δωρεάν εισόδου. Για όσους προτιμούν να φτάσουν με ΜΜΕ, θα υπάρχουν δωρεάν πουλμανάκια από το μετρό στάση Κορωπί ώστε να μην επιβαρύνετε κάποιος με το επιπλέον αντίτιμο του προαστιακού.
Σύντομα θα δώσουμε ακόμη περισσότερες πληροφορίες για αποφυγή λαθών σε σχέση με την επιλογή της διαδρομής. Από τη διοργάνωση - προφανώς - Σπύρος Παπαγεωργίου.

marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

vamvakoolas wrote:
ΤΜΗΜΑ ΤΡΟΧΑΙΑΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΟΔΟΥ (41,9 ΧΙΛ. ΑΟ ΤΚ19002,Παιανία) - Τηλεφωνικό Κέντρο:2106025814,6025141 - Διοικητής:210 6025142 - Γραμματεία:210602512

Ωραία.. Κάντε ένα κόπο να τηλεφωνήσετε και ρωτήστε αν μπορούν να κλείσουν την δεξιά λωρίδα του δρόμου κατά την διάρκεια της έκθεσης ώστε να μετακινούνται από εκεί οι ποδηλάτες. Το σενάριο του να μαζευτούμε όλοι μαζί και να πάμε δεν ισχύει γιατί δεν γίνεται να πάνε όλοι την ίδια ώρα και μέρα. Άλλοι μπορεί να μπορούν το Σάββατο, άλλοι την Κυριακή. Έπειτα ακόμα και αν υπάρχει ένας μεγάλος αριθμός ποδηλατών και συνεννοηθούν να το κάνουν έτσι, είστε σίγουροι ότι μπορούν να αφήσουν τα ποδήλατα τους έξω με ασφάλεια;
Αυτό δεν το ρώτησε κανείς.
Πάμε με 200 ποδήλατα π.χ. Που θα τα δέσουμε και ποιος θα τα φυλάει;; Αν πιστεύετε ότι έχουν κάνει τέτοια πρόβλεψη εγώ είμαι μέσα και το δοκιμάζουμε.
Αλλά αμφιβάλω.

Και κάτι ακόμα. Έχετε πάρει ποτέ τον Προαστιακό με το ποδήλατο σας; Το ξέρετε ότι δεν υπάρχει πρόβλεψη για να μπαίνουν ποδήλατα εκεί; Οι συρμοί είναι καταπληκτικοί για σκέτους επιβάτες, γιατί έχουν πολλά και πολύ ευρύχωρα καθίσματα αλλά δεν έχουν ούτε φαρδύ διάδρομο για να βάλεις εκεί το ποδήλατο, ούτε ιδιαίτερα μεγάλο χώρο στις πόρτες για να μπεις.
Οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να μπουν πολλοί ποδηλάτες σε έναν συρμό, εκτός αν τον αφιερώσουν μόνο για την μετακίνηση των ποδηλατών και στριμωχτούμε όπως όπως μέσα.

Δυστυχώς, και το επαναλαμβάνω εδώ, οι ποδηλάτες είναι είδος υπό διωγμό στην Ελλάδα. Δεν υπάρχει πουθενά πρόβλεψη για αυτούς και έτσι θα αναγκαστούμε να πάμε με τα αυτοκίνητα ή οτιδήποτε άλλο σε έκθεση για ποδήλατα..
Τέτοια ρεζιλίκια δηλαδή..

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

@marlene
εσύ δεν είπες ότι δεν θα ξαναγράψεις στο forum???

Και η έκθεση γίνεται κυρίως για εμπόρους και όχι για το κοινό αν ήταν για το κοινό θα το κάνανε μέσα στην πόλη
:D

orck
Απών/απούσα

Μarlene, εχουμε μπει πολλες φορες στον Προαστιακο σε βολτες με το ποδηλατο, δεν υπαρχει προβλημα. Δεν ξερω τι θα γινει βεβαια εαν προκυψει η αναγκη για μεταφορα 100 ποδηλατων ταυτοχρονα. Το μεγιστο που εχω δει ειναι καμια 15αρια σε ενα μονο βαγονι οταν γινοταν η Σπαρτακιαδα. Το τελευταιο βαγονι που μπαινω παντα εχει πολυ ελευθερο χωρο για να αφησεις το ποδηλατο σου.
Για την φυλαξη του παρκινγκ ρωτησα στο email που εστειλα αλλα δεν ελαβα απαντηση σε αυτο το σκελος.

Goldie
Εικόνα Goldie
Απών/απούσα

ΠΡΟΑΣΤΙΑΚΟΣ

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ - ΚΙΑΤΟ ΣΥΡΜΟΣ SIEMENS RAILBUS (ΧΩΡΙΣ ΗΛΕΚΤΡΟΚΙΝΗΣΗ) ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ!

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ - ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΣΥΡΜΟΣ SIEMENS DESIRO (ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΚΙΝΗΣΗ) ΣΤΕΝΟΤΑΤΑ!

ΑΧ ΕΥΡΩΠΗ! ΕΣΥ ΜΑΣ ΜΑΡΑΝΕΣ!

ΤΙ ΤΑ ΘΕΛΕΤΕ ΤΑ ΠΟΔΗΛΑΤΑ! ΝΑ ΣΚΟΤΩΘΕΙΤΕ ΘΕΛΕΤΕ! ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ;

marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

orck wrote:
Μarlene, εχουμε μπει πολλες φορες στον Προαστιακο σε βολτες με το ποδηλατο, δεν υπαρχει προβλημα. Δεν ξερω τι θα γινει βεβαια εαν προκυψει η αναγκη για μεταφορα 100 ποδηλατων ταυτοχρονα. Το μεγιστο που εχω δει ειναι καμια 15αρια σε ενα μονο βαγονι οταν γινοταν η Σπαρτακιαδα. Το τελευταιο βαγονι που μπαινω παντα εχει πολυ ελευθερο χωρο για να αφησεις το ποδηλατο σου.
Για την φυλαξη του παρκινγκ ρωτησα στο email που εστειλα αλλα δεν ελαβα απαντηση σε αυτο το σκελος.

Μάλλον παίζει αυτό που λέει ο Goldie κάτω από το δικό σου ποστ. Εγώ που δεν πάω Κιάτο δεν έχω πετύχει ποτέ "άνετο" συρμό.

Όπως και να έχει ότι πληροφορίες βρήκα για κάποιον εναλλακτικό δρόμο σας τις έγραψα εδώ. Μία βδομάδα έχω αλωνίσει όλα τα χωράφια. Δεν έχει προκοπή. Όλοι οι δρόμοι οδηγούν στο αεροδρόμιο, δηλαδή ο ένας δρόμος που ξέρουμε και που δεν κάνει για ποδήλατα. :P :(

Πιστεύω ότι θα έπρεπε να το κάνουμε θέμα στο υπουργείο Συγκοινωνιών. Δεν μπορεί να υπάρχει μόνο ένας δρόμος για το κοινό και αυτός να είναι αυστηρά και μόνο για αυτοκίνητα και να απαγορεύεται η χρήση του από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Δεν έχει λογική να απαγορεύεται δηλαδή η χρήση του μοναδικού δρόμου που σε πάει στο αεροδρόμιο από μέσα μετακίνησης που κινούνται κάτω από τα πενήντα χιλιόμετρα την ώρα. Πρέπει να μπορεί κανείς να έχει πρόσβαση στο αεροδρόμιο με ότι θέλει.
Τι είδους ρατσισμός είναι αυτός;

vang
Απών/απούσα

marlene wrote:
...

Πιστεύω ότι θα έπρεπε να το κάνουμε θέμα στο υπουργείο Συγκοινωνιών. Δεν μπορεί να υπάρχει μόνο ένας δρόμος για το κοινό και αυτός να είναι αυστηρά και μόνο για αυτοκίνητα και να απαγορεύεται η χρήση του από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Δεν έχει λογική να απαγορεύεται δηλαδή η χρήση του μοναδικού δρόμου που σε πάει στο αεροδρόμιο από μέσα μετακίνησης που κινούνται κάτω από τα πενήντα χιλιόμετρα την ώρα. Πρέπει να μπορεί κανείς να έχει πρόσβαση στο αεροδρόμιο με ότι θέλει.
Τι είδους ρατσισμός είναι αυτός;

+1

vang
Απών/απούσα

Η ΕΚΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ !!

( η δήλωση ότι είναι μόνο για εμπόρους είναι αβάσιμη, ανακριβής και ίσως και εκ του πονηρού...)

Διαβάστε περισσότερα από τούς διοργανωτές....
http://www.bikeandrunexpo.com/

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

διοργανωτές ????
εννοείς τους αντιπροσώπους ή αυτούς που έχουν τον χώρο???
γενικότερα το κείμενο που δείχνεις δεν λέει κάτι
και το ξαναλέω οι εκθέσεις που γίνονται για τον κόσμο γίνονται σε κάνα ΣΕΦ
για να έχει πρόσβαση ο κόσμος

και για πες τι το πονηρό βλέπεις??? μιας και εγώ το είπα

vang
Απών/απούσα

vang wrote:
Η ΕΚΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ !!

( η δήλωση ότι είναι μόνο για εμπόρους είναι αβάσιμη, ανακριβής και ίσως και εκ του πονηρού...)

Διαβάστε περισσότερα από τούς διοργανωτές....
http://www.bikeandrunexpo.com/[/quote]

Επειδή πιθανόν κάποιοι να μήν κάνουν τον κόπο να διαβάσουν το λίνκ παραθέτω εδώ μία παράγραφο από την ενότητα επισκέπτες, προκειμένου να μήν παιδέυονται με ανούσιες κουβέντες, αντεκλήσεις και κόντρες τρολινγκ, στις οποίες από σύστημα δέν απαντώ...
"
Επισκέπτες
.....
....
....

Χομπίστες:

• Πιθανοί αγοραστές ποδηλάτου ή κάτοχοι ποδηλάτου, δρομείς ερασιτέχνες, πιθανώς οικογενειάρχες που χαίρονται τη δυνατότητα του να βρίσκονται στη φύση ή στην πόλη με τα αγαπημένα τους πρόσωπα. Δράση και ενέργεια για όλη την οικογένεια είναι το χαρακτηριστικό τους. Για όλους τους παραπάνω η “Bike @ Rune” είναι κάτι παραπάνω από μια έκθεση, είναι γιορτή lifestyle για το δικό τους στυλ ζωής. Αναμένεται έντονη συμμετοχή στις παράλληλες εκδηλώσεις και τις θεματικές ενότητες lifestyle και αθλητισμού.
....

....
....

"

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

αφού είναι έκθεση ανοιχτή στο κοινό τι θέλεις να πούνε???
και πάλι δεν ξέρω ποιος γράφει το άρθρο
εννοείτε και ότι το διάβασα απλά το κατάλαβα κιόλας
εσύ??

marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

Γιατί το πίνεις ρε φίλε;;; Αφού σε χαλάει;;;

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

marlene wrote:
Για αυτό τον έκλεισα τον λογαριασμό μου εκεί όπως θα κλείσω και τον λογαριασμό μου εδώ.

no other comments