Διαφορές και ομοιότητες

24 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Ifaistos
Απών/απούσα

Αγαπητοί φίλοι όσο πιο πολύ ασχολούμαι με τις κατηγοριοποιήσεις τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι.
Κατ' αρχήν ποια είναι η διαφορά μεταξύ του Trekkin ποδηλάτου και του Fitnes. Tι εννoούν με το ΑΤΒ καταλαβαίνω ότι μάλλον είναι κατηγοριοποιησει των Trekkin bikes. Τα city είναι πιο κοντα στα Fitnes ή στα Trekkin?

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

trekking:
einai ena podilato polis me anixta kai makria psalidia oste na dexete pio xontra lastixa
exei synithos 28 rodes kai exei pio orthia stasi odigisis
einai ftiagmena gia malakous xomatodromous kai eythies
bolevei kyrios se europaikous podilatodromous pou den xriazete na kaneis pollous eligmous
@fitnes:
podilato proponisis tha elega me skyfti stasi odigisis
einai koursa me isio timoni
pernei 28ara roda exei skyfti thesi odigisis kai exei kata kyrio logo antalaktika apo koursa
pernei synithos lepta lastixa koursas kai ta psalida tou einai aerodynamikis sxediasis opos kai stis koursas
@atb: einai podilata me 26rides troxous synithos oi eteries anaferonte sta mtb tous san atb
einai pio evelikta bolevoun perisotero stis ellinikes poleis logo ton eligmon pou prosferoun
kai pane pantou bouno asfalto katabasi kai anabasi
apla prepei na exoume panw to analogo elastiko
i stasi odigisis einai skifti opos kai sto fitness opote einai idaniko gia ekgymnasi tou somatos mas (gymnazei kyliakous kai raxeous)
@city einai oti kai to trekking apla me lepta lastixa
kai apo ekei kai pera paizoun diafora sxedia
me sxares xoris sxares me fota xoris fota :D

Ifaistos
Απών/απούσα

Μου ξεκαθάρισες πολλές απορίες με πολύ άμεσο τρόπο.
Το ζήτημα είναι ότι στην Αθήνα για κάποιον που κάνει γύρω στα 20 χιλιόμετρα καθημερινά θα βόλευε ένα ποδήλαο δρόμου, αλλά με τέτοια οδοστρώματα που να πας...;
Οπότε ψάχνεις την ιδανικότερη λύση σε άλλους τύπους ποδηλάτων.

Inferno
Απών/απούσα

Βασικά...
atb : all terain bike. mtb δλδ. Πάει παντού. Ευκίνητο λόγω 26άρας ρόδας, δε χαμπαριάζει από λακκούβες (πολύ) λόγω πιο χοντρών ελαστικών.
Το city είναι πολύ πιο όρθιο από το trekking, φαντάσου αυτά με το καλαθάκι μπροστά. Ατσαλάκωτος στυλ κι έτσι.
To trekking έχει τη δυνατότητα να το φορτώσεις κάργα για εκδρομές (γαϊδούρι) και είναι λίγο πιο σκυφτό, αρκετά άνετο όμως για αποστάσεις.

Η γνώμη μου για διαδρομές γύρω στα 20 Αθηναϊκά χιλιόμετρα, με τίποτα κούρσα! Θα διαλυθεί και μέσα στην κίνηση δεν είναι ευέλικτη! Τα φρένα της δεν είναι καλά για τα απότομα φρεναρίσματα που χρειάζονται και την φορτώνεις πολύ δύσκολα!
Ή θα πάρεις city και θα είσαι χαλαρός και βολτούλες πολύ άνετο και λίγο φόρτωμα (τσάντα για τη δουλειά πχ), ή trekking που έχει δυνατότητα να το φορτώσεις κιόλας για κανένα ταξιδάκι (σκηνές/εξοπλισμούς/τζάτζαλα/μπρός-πίσω), ή ένα mtb για να μπορείς να πατάς και χώμα όποτε θέλεις (που παίρνει κι αυτό αρκετό φόρτωμα αν χρειαστεί) αλλά θα είναι λίγο λιγότερο άνετο στην άσφαλτο από τα άλλα.
Αν δεν σκέφτεσαι για βουνό καθόλου (εκτός από στρωτό χωματόδρομο), προτείνω city ή trekking ανάλογα πόσο άνετος θέλεις να είσαι και τι σκέφτεσαι να κάνεις πέρα από τα 20km.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

file
akoma kai to podilato dromou den einai toso evelikto me to mtb
genikotera an eksereseis tin orthia stasi odigisis enos city-trekking se ola ta ypolipa bolevei ena mtb :D
i koursa kali lysi alla poli evestiti gia ellinikous dromous
kai den einai oute ta pezodromia oute oi lakoubes
to problima einai ta gialia kai genikotera ta fuit pou tha patheneis
:D

Ifaistos
Απών/απούσα

Φίλοι μου σας ευχαριστώ για την διαφώτιση, και γω πιστεύω ότι το Τρέκινγκ είναι η καλλίτερη λύση για μένα. Είμαι λίγο άτσαλος οδηγός κι όλο ανεβοκατεβαίνω πεζοδρόμια λακούβες αλλά επειδή μένω στον Χολαργό και έχω την Μεσογείων κάθε μέρα ανέβα( το κατέβα είναι όνειρο) δεν με βλέπω για mtb. Λέω να πάρω Trekking Fidusa κι αυτό για 2 λόγους, γουστάρω που είναι χειροποίητοι οι σκελετοί του βλέπω ότι σε πολλά μοντέλα έχει καλά περιφερειακά και από την άλλη γουστάρω που είναι Ελληνική εταιρία. Έχει κανεις άποψη για το urban?

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

ta trekking den ta exo dei apo konta
:D
to pagaponti thelw na dw giati mou aresoun ta xromata tou

Ifaistos
Απών/απούσα

Perasa simera apo ton Federik alla then eixe tipote, malista otan tou anefera peri trekking kai fidusa den itan poly enimeromenos. Tha tilefoniso stin Rodo gia leptomeries otan matho kati tha sas enimeroso.

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Μίλα με τον Βογιατζή στη Ρόδο και δες http://www.fidusa.gr/dealers/ για το που μπορείς να βρεις. Εγώ το δικό μου (mtb) το αγόρασα από Θεσσαλονίκη, ρώτα τον planet να σου πει αν τα φέρνει τα Trekking, πόσο πάνε και τι αλλαγές μπορείς να κάνεις.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

pes mou ti theleis na matheis?
genika einai hydroformed skeletos pou simenei pio kali pleustotita kai exei ksekourasti geometria se sxesi me to urban
kai exei mtb antalaktika se sxesi pali me to urban
den kserw poso fardy lastixo pernei alla einai trekking alla kai afta pou exei panw einai ok
:D
afta ta liga oti allo theleis to rotas:)
a kai enoite life time waranty opos ola ta fidusa
:D

Ifaistos
Απών/απούσα

genika einai hydroformed skeletos pou simenei pio kali pleustotita kai exei ksekourasti geometria se sxesi me to urban
Καλημέρα, σε ποιο μοντέλο αναφέρεσε σε αντιπαράθεση με το urban?
Α Planet θέλω να σε ρωήσω και κάτι άλλο, είναι τοσο απαραίτητη η μπρστινή ανάρτηση σε ένα Trekking ποδήλατο, από τις φωτό έχω την αίσθηση ότι το urban δεν έχει αναρτήσεις, όχι πως θα ήταν απαγορευτικό να αγοράσω ποδήλατο χωρίς αναρτήσεις αλλά με ενδιαφέρει η θεωρία του θέματος.
Σε ευχαριστώ πολύ για το μάθημα...
Ήφαιστος.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

to urban se sxesi me to vagabond
genikotera to vagabond mou aresei pio poli san stisimo skeletou
parolo pou exei pio ftina antalaktika ta opia alazoun amesa

tora gia to thema tis anartisis
genikotera oi anartiseis se tetiou eidous podilata einai pantelos axristes
mias kai einai kakis poiotitas kai den leitourgoun pote sosta
opote bazeis ena sketo pirouni kai pas kalitera
kata tin apopsi mou ta trekking-city
tha prepei na einai telios ksera
xoris spastous laimous
kai me skliro skeleto (hydroformed)
gia ayto sou protina sub30 kai bagabond
ypopsin to urban tha pigenei pio grigora apo oti to vagabond:D

Ifaistos
Απών/απούσα

Γεια σου ρε plannet είσαι μεγάλος!!!!!!!

Ήφαιστος

strouf
Εικόνα strouf
Απών/απούσα

genika einai hydroformed skeletos pou simenei pio kali pleustotita

Δεν καταλαβαίνω πως συσχετίζονται τα δύο και τι εννοείται με τον όρο " πλευστότητα".
Γενικά είναι hydroformed ο σκελετός; Ειδικά είναι κάτι άλλο;
Το ποδήλατο θα μπεί και στη θάλασσα, ή θα πλεύσει " είς τας οδούς;"

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

strouf den katalaves ti thelw na pw?
theleis na paiksoume me tis lekseis?

Ifaistos
Απών/απούσα

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω στα forum είναι πως άνθρωποι με κοινά ενδιαφέροντα και αγάπη (καλή ώρα για το ποδήλατο) έχουν τόσο έντονη την ανάγκη να ειρωνεύονται αλλήλους. Αγαπητέ Struf μπορείς να ζητήσεις διευκρίνηση για κάτι ή να διορθώσεις αν κάποιος λέει κάτι λάθος αλλά η πρόγκα, η εύκολη ειρωνεία (εκ του ασφαλούς γιατί δεν γνωριζόμαστε) είναι κάτι που χαλάει την ατμόσφαιρα.
Ηφαιστος

strouf
Εικόνα strouf
Απών/απούσα

ΔΕΝ γνωριζόμαστε ! Συνεπως δεν μπορείς να κατανοήσεις εάν και κατά πόσο έχω κάποια ανάγκη !
Κατά δεύτερον, δεν καταλαβαίνω κάτι που δεν γράφεται στα Ελληνικά, αλλά σε ακατανόητη διάλεκτο και χυδαίες λαικιστικές και φτηνιάρικες εκφράσεις, κενές οποιουδήποτε νοήματος!
Υποτίθεται πως μιλάμε για να επικοινωνήσουμε με τους γύρω, αλλιώς θα μπορούσαμε απλά να μουγκρίζουμε. Κατά την εξέλιξη λοιπόν των ανθρώπων εφευρέθηκε ο λόγος, μετά η γραμματική και το συντακτικό ! Αν ορισμένοι επιμένουν να τα αγνοούν, δεν τους αναγνωρίζω το δικαίωμα να το κάνουν, τουλάχιστο χωρίς σχολιασμό !! Και πίστεψέ με η όποια ειρωνεία, που πολύ αμφιβάλω αν γίνεται αντιληπτή από άτομα συτής της συνομοταξίας, είναι πολύ ευκολότερα υποφερτή από τον οχετό της ασυναρτησίας στην οποία μας υποβάλουν οι ίδιοι και οι ίδιοι "άνθρωποι με κοινά ενδιαφέροντα".
Εάν μέχρι τώρα δεν έγινα αντιληπτός, σαφώς διευκρινίζω πως τα σχόλιά μου δεν έχουν ως αποδέκτη εσένα ώ Ήφαιστε , αλλά τον Πλάνετ.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

πως μπορείς να ειρωνεύεσαι κάτι που δεν κατάλαβες?
πως κοστολογείτε μια έκφραση?
δόξα τον αλαχ εχω αρκετά άτομα έχουν ακούσει τις συμβουλές μου άλλοι πάλι όχι παρόλο που είναι λαϊκιστικά και φτηνιάρικα τα λεγόμενα μου
Αυτό που εσύ λες εξέλιξη για μένα είναι κατάντια
αν είχες αντί για άχυρο μυαλό μέσα στο κεφάλι σου θα το καταλάβαινες
εγώ προτιμώ να πω μια καλημέρα έστω και μουγκρίζοντας

εσύ έχεις την δυνατότητα να το κάνεις? η πρέπει να συντάξει σωστά την καλημέρα του ο άλλος πριν την πει?

και λογικά εγώ και εσύ δεν έχουμε κοινά ενδιαφέροντα :D

και να σε ξαναρωτήσω τι δεν κατάλαβες να στο εξηγήσω ?

kai greeklish grafw giati exo genithei stin germania kai me kourazei afantasta na grafw ellinika giati kai syntaksi den exei i protasi oute seimia stiksis kai eimai pantelos anorthografos kai ekei pou tha kanw 30 lepta gia na apantisw se ena post
grafw greeklish mias kai etsi ematha to internet me greeklish :D

tha mporousa na prospathisw an den ypirxan kati papares san ton strouf :D

athannikos
Απών/απούσα

KRATISTE ENA EPIPEDO RE PAIDIA.....
podilatiko forum einai... an einai dinaton...

σοβαρα τωρα...hydroforming ειναι ενας τροπος να δινουμε σχημα σε μεταλλα,χρησιμοποιωντας υδραυλικη πιεση..απο οτι εχω καταλαβει επειδη γινεται σε χαμηλη θερμοκρασια, το μεταλλο παιρνει το σχημα που θελουμε κρατωντας το ιδιο επιπεδο αντοχης σε ολη του τη μαζα,και αυτο γιατι δεν διαταρασσεται το πλεγμα των μοριων στο μεταλλο..
ετσι αυξανει αρκετα η αντοχη...

αληθεια, plannet πως εννοεις τον ορο πλευστοτητα?σοβαρα δεν καταλαβαινω........

strouf
Εικόνα strouf
Απών/απούσα

na prospathisw an den ypirxan kati papares...
Πφφφ... Για του λόγου το αληθές !
Οφείλω να απολογηθώ στα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ για την έντασ η που δημιούργησα. Είμαι σίγουρος όμως πως συμμερίζονται την απέχθειά μου για τους κάθε λογής ευτελείς μαιντανούς που γράφουν απλά και μόνο για να βλέπουν τις ανοησίες τους τυπωμένες.

athannikos επαναλαμβάνω την συγνώμη μου.
Γνωρίζω τον όρο hydroforming καθώς και την μεταλουργική τεχνολογία γενικότερα. Έχω αποφοιτήσει από το Μετσόβειο, λίγο παλιότερα ίσως αλλά δεν τα ξέχασα ! Οφείλω να ομολογήσω όμως, πως την πλευστότητα σε ποδήλατο δεν την αντιλαμβάνομαι.

Ifaistos
Απών/απούσα

Όλα καλά φίλοι ποδηλάτες, εγώ ο Ω!!! Ήφαιστος φταίω παρόλο που είμαι Θεός της φωτιάς αγνοώ όρους όπως hydroforming αλλά στις μέρες μου δεν τις ξέραμε αυτές τις τεχνολογίες.
Ναι και εμένα με ενοχλεί διαρκής διολίσθηση της ελληνικής γλώσσας σε βαρισμούς, αλλά από τον λίγο καιρό που παρακολουθώ το forum ο plannet δεν είναι ο τύπος που θα τον έλεγες μαϊντανό, τουναντίον ξέρει πολλά πράγματα κια ανοίγει τα μάτια σε πολλούς άσχετους όπως εγώ.
Φιδούσα λοιπόν... Στη Ρόδο αδελφοί μου, στη Ρόδο...
Το πήρα απόφαση!

athannikos
Απών/απούσα

den tin gnwriza prin ligous mines alla oute kai tin spoudasa....eimai apo entelws asxeto klado...
opote otan kati den to gnwrizoume... xrisimopoioume to google, kai meta mathainoume!!!!toso aplo...sorry gia ta greeklish,nistazw.....................

to ti einai to hydroforming to egrapsa gia osous endiaferontai...apla mou aresoun oi tekmhriwmenes apopseis.....

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

pleystotita einai to poso kala pigenei sto dromo xoris apolies energias
mporei na yparxei pio katalili leksi alla dystixos eimai apofitos gymnasiou kai den gnorizw alli leksi
alla thelw na pistevw pos parolo pou einai oros naysiplooias katalavenoun olloi ti thelw na pw me ton oro pleystotita
kai strouf eisai poli lathos an prospathiseis na soseis tin elliniki glosa se ena podilatiko forum

hydroforming einai i texnologia na pernei o solinas tou to sxima tou me ypo tin piesi kapiou ygrou
exei san sinepia o solinas na einai pio akamptos pio barys alla kai pio antoxis :D

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα