Εγγύηση Commencal από Γαλλία

10 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
ddmas
Απών/απούσα

Σας παραθέτω επιγραμματικά:
Αγορά Commencal premier 29er από Probikeshop (Γαλλία),
Νοέμβριος του 2012 σε πολύ καλή τιμή.
24 Σεπτεμβρίου 2013 ανακαλύπτω μεγάλη ρωγμή
στον κάθετο λίγο πάνω από την κόλληση με τον οριζόντιο.
Αμέσως επικοινωνώ με το Probikeshop και με φωτό του ενημερώνω
για το πρόβλημα.
Η πρώτη απάντηση, να στείλω πίσω το ποδήλατο (κόστος άνω των 360€).
Στην αντίρρηση για το απαγορευτικό του κόστους, μου απαντούν
για παρεξήγηση και πως σύντομα θα έχω καινούργιο πλαίσιο.
Ένα μήνα αργότερα παραλαμβάνω el camino 2013, σε χρώμα που δεν μου αρέσει
γιατί δεν υπήρχε κάτι άλλο (δεν υπάρχει πια ο σκελετός του 12).
Επιβεβαιώνω δε πως ο λαιμός του νέου είναι 44χιλ και δεν ταιριάζουν τα παλιά ποτήρια. Με είχαν προειδοποιήσει αλλά ως μη γνώστης κοίταξα μόνο το 1&1/8 της εσωτερικής.
Σε νέα επικοινωνία δεν δέχονται να μου στείλουν ποτήρια και μου ζητούν να επιβαρυνθώ με ένα επιπλέον κόστος, (εκτός της μεταφοράς των εξαρτημάτων στο νέο σκελετό 50€) για μία ζημιά που καλύπτει η εγγύηση.
Ακούω τις προτάσεις σας.

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

ειναι το κλασικο προβλημα με τετοιες αγορες. Κανονικα οπως οριζει η εγγυηση πρεπει να πας το ποδηλατο (αφου αγοραστηκε ποδηλατο) με το προβλημα εκει που αγοραστηκε (δλδ στην Γαλλια που αν δεν κανω λαθος ειναι το probikeshop) και τα εξοδα μεταφορας μεχρι την πορτα του μαγαζιου επιβαρυνουν τον αγοραστη (εκτος απο καποιες ιδιαιτερες περιπτωσεις). Αυτοι μετα ωφειλουν να σου παραδωσουν το ιδιο ή αντιστοιχο λειτουργικο ποδηλατο.
Αφου εσυ λογω κοστους (εδω κολλαει το "αγορα απο ιντερνετ") δεν το εστειλες πισω και να τους πεις "κοψτε το λαιμο σας και δωστε το μου πισω λειτουργικο" τοτε ταυτοχρονα αναλαμβανεις καποιες ευθυνες.
Το καταστημα δεχεται να σου στειλει αλλο πλαισιο (χωρις καν να δει απο κοντα το παλιο αλλα μονο απο φωτογραφια) αλλα οπως γραφεις σε εχει προειδοποιησει οτι δεν ταιριαζουν τα ποτηρια. Εκει επρεπε να πεις οτι δεν τον δεχομαι αφου δεν μπορω να τον ανταλλαξω χωρις αλλα ποτηρια, οποτε να εβρισκαν αλλη λυση. Αφου το δεχτηκες απο εκει και περα τελειωνει η ευθυνη του καταστηματος αφου σου εστειλαν καινουργιο πλαισιο (λιγο καλυτερο κιολας ωστε να μην μπορεις να πεις κατι) και σε εχουν ενημερωσει κιολας οτι θα πρεπει να αλλαξεις και ποτηρια.
Οι λυσεις ειναι δυο.
Πληρωνεις τα ποτηρια και τελειωνεις το θεμα.
ή
Στελνεις τα παντα πισω και ζητας να σου σταλει πισω λειτουργικο ποδηλατο. Εδω βεβαια εκτος απο το κοστος των μεταφορικων δικαιουνται(δεν νομιζω οτι θα το κανουν αλλα το δικαιουνται) να ζητησουν και το κοστος μεταφορας του καινουργιου σκελετου αφου το εστειλαν χωρις λογο και πληρωσαν μεταφορα.

Kostikas
Εικόνα Kostikas
Απών/απούσα

Σαφεστατα συμφωνω με τα προαναφερθεντα και προσθετω οτι τα 50 ευρω δεν ειναι και ιδιαιτερο ποσο, ειδικα εφοσον πηρες και καλυτερο σκελετο (σαφως βελτιωμενο)! Προτιμουσες να σου εδιναν τον ιδιο που το πιο πιθανο ειναι να ηταν απο την ιδια παρτιδα και να ξαναπαθαινε κρακ;;
Ετσι θα γινοταν και στην Ελλαδα (εαν εβγαζες ακρη)!
Εγω ειχα ενα GT Timberline cromoly του 94 και το 2000 εκανε κρακ στο πισω τριγωνο! Τοτε τα GT ειχαν εφ ορου ζωης εγγυηση πλαισιου και ο Ακατανομαστος φυσικα μου το αντικατεστησε! Ομως...δεν υπηρχε cromoly πια και μου εδωσε ενα Agressor αλουμινενιο και φυσικα το παλουκι, το κολαρο και το εμπρος σαζμαν τα πληρωσα εγω! Σαφεστατα εκανα τουμπες διοτι με ελαχιστο κοστος ειχα ενα νεο ποδηλατο! Καποιος αλλος ισως να στραβωνε, εμενα μου χε κατσει κουφετο!!

ddmas
Απών/απούσα

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Το καινούργιο πλαίσιο απ' ότι μου είπαν έχει και διαφορετική γεωμετρία.
Συγκεκριμένα: Head tube length: 130mm premier, 115mm el camino.
Fork length: 470mm premier, 510mm el camino.
Φυσικά δεν έχω ιδέα τι σημαίνουν αυτά.
Το ποδήλατο το χρησιμοποιώ αποκλειστικά για δουλειά σπίτι.
Έχει κάνει και ελάχιστο χώμα.
Τι απαιτήσεις να έχω για τα ποτήρια; Τι σημαίνει semi-integrated;

Αυτό ας πούμε κάνει;
http://www.chainreactioncycles.com/gr/en/ritchey-pro-logic-zero-press-fi...

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

αφου δεν ξερεις γιατι παιδευεσαι παλι με το να αγορασεις απο το εξωτερικο. Πηγαινε το σε ενα μαγαζι να σου βαλουν δυο ποτηρια να τελειωνεις, δλδ ενα headset θα πληρωσεις ποση διαφορα να εχει;

Semi intergrated ειναι οταν τα ποτηρια μπαινουν μεσα στο κουτελο του σκελετου.

ddmas
Απών/απούσα

Με ενδιαφέρει να μάθω. Δεν λέω πως θα το πάρω απ' έξω, λέω πως θέλω να ξέρω τι ταιριάζει. Το πιρούνι που θα είναι πιο κοντό, θα έχει μεγάλη διαφορά, είναι λάθος;

Tasakos10
Απών/απούσα

@kktsol
Ανοίγεις τους ασκούς του Αιόλου με αυτή την σύντομη περιγραφή γιατί η επόμενη ερώτηση θα είναι "και ποιά η διαφορά με τα integrated" και θα πρέπει να το εξηγήσεις πιο αναλυτικά!

ddmas
Απών/απούσα

Παιδιά σόρρυ αν σας κούρασα, θα το ψάξω στο στο γουίκι για τα ποτήρια.
Για το πιρούνι μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει τι να ψάξω τουλάχιστον;

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

ddmas wrote:

Head tube length: 130mm premier, 115mm el camino.
Fork length: 470mm premier, 510mm el camino.

Το πρώτο είναι το ύψος του κούτελου, ο μικρός σωλήνας
που περνά το πηρούνι και συνήθως έχει το σηματάκι της
εταιρίας.

Το δεύτερο υποθέτω ότι είναι η απόσταση axle to crown
που πρέπει να έχει το πηρούνι σου. Αν ισχύει αυτό, τό-
τε το πηρούνι του premier θα σου κατεβάσεις 3εκ τη μού-
ρη του el camino. Πάντως και τα δυο 120mm ανάρτηση βλέ-
πω να φοράνε.

Κατά τα άλλα όταν αγοράζουμε από έξω έχουμε ζυγίσει αυ-
τά που περιγράφεις και κρίνουμε αν αξίζει η όχι η διαφο-
ρά στην τιμή για την πιθανή ταλαιπωρία που θα τραβήξουμε.
Όπως έγραψε και ο kktsol, από τη στιγμή που σου έστειλαν
πλαίσιο αντίστοιχο/ισάξιο, τελείωσε η υποχρέωση του κατα-
στήματος.

ddmas
Απών/απούσα

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

contact