Ελαστικά για ΑΤΒ

6 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
geosonic
Απών/απούσα

Θέλω να αλαξω τα κλασικα τρακτερωτά λαστιχα απο ενα Giant Rock (ΑΤΒ) που το χρησιμοποιώ κυριως στην πόλη και θα ήθελα την βοηθεια σας
slick η semi-slick?
τι διασταση?
μαρκες?
καταστηματα να παω να ψάξω?

ευχαριστω

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
bellerefontis
Απών/απούσα

μπορεις να βαλεις σλικ με τακουνι στην ακρη για να σε κραταει κ σε κανα χωματακι.παντως εγω σλικ χρησιμοποιω.μαγαζια υπαρχουν στο κεντρο στη στουρναρη κ πατησιων μεσα στη στοα, ο φρειδερικος, στην 3ης σεπτεμβριου κ στουρναρη ενας που δεν ξερω πως λεγεται κ απεναντι ο γκατσουλης..
καλη διασταση ειναι το 26Χ1,50 θα ελεγα..

toxotis66
Εικόνα toxotis66
Απών/απούσα

εχω σεμισλικ να σου δόσω με τακουνακι στην άκρη
αν θες με 10ευρω
Βασίλης 6944 30 61 30

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

basika gia na sou protinoume katastima prepei na mas peis apo pou eisai

basika os sinithos protino to katastima sto opoio pigenw kai o idios mou
Φ.ΦΛΩΡΟΥ 47 ΕΛΕΥΘΕΡΙΟ ΚΟΡΔΕΛΙΟ ΤΗΛ.2310708793
mporei na sta stilei kiolas an ksereis na alazeis lastixa
tora allagi lastixou
katarxin prepei i na ksereis ti lastixo theleis na foreseis
i na mas peis diadromes gia na sou protinoume

kalo lastixo polis einai to kenda 1.25
kala kratimata
kai glistras ston dromo

an theleis kai gia xoma kai gia asfalto
kenda cobra 1.95
apla an einai na baleis to 1.25 na ksereis oti kalo tha itane na alakseis kai sampreles
26x1.25 dld
:S

filika petros

cyclist
Απών/απούσα

cyclist

Εξαιρετικά ελαστικά ΑΤΒ (622-700C)
είναι τα ακόλουθα:

Vittoria Randonneur ( Pro 25 euro, Reflex 19 euro, Touring Reflex 15 euro )700x38c

Marathon Drahtreifen 37-622 16 euro
Marathon Plus 37-622 20 euro

Οι τιμές είναι ενδεικτικές από ευρωπαικά ποδηλατικά webstores.

Τα φθηνά ελαστικά δεν έχουν καλό κράτημα (ειδικά σε βρεγμένο
οδόστρωμα), είναι αργά (έχουν μεγάλο συντελεστή αντίστασης τριβής) και το κυριότερο τρυπάνε πολύ εύκολα διότι δεν έχουν στρώσεις από ειδικά προστατευτικά υλικά και το ύφασμά τους ( το λεγόμενο λινό ) είναι πολύ αραιό.

Τα ελαστικά που σου προτείνω είναι εξαιρετικής ποιότητας.

maverick
Απών/απούσα

Μιας και μιλάς για ATB θα σου προτείνω και εγώ τα Vitorria Randonneur pro σε 700χ38 ta οποία φοράω και εγώ στο trekking μου ένα χρόνο τώρα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Φοβερό κράτημα και αίσθηση ασφάλειας, ενώ η ποιότητα κύλισης είναι πάρα πολύ καλή...Τα λίγα € που κοστίζουν παραπάνω τα αξίζουν μέχρι και το τελευταίο cent. Ακόμα και αν αποφασίσεις να κινηθείς και εκτός δρόμου μπορεί να μην είναι το καλύτερο τους αλλά δεν θα πάθουν και τίποτα...Τώρα μπορείς να τα προμηθευτείς από κάποιο μαγαζί του εξωτερικού ή αλλιώς να τα κάνεις μία παραγγελία στον Φρειδερίκο μιας και κανένας δεν κρατάει στοκ τέτοια λάστιχα.