H θέση για το κουδουνάκι...

10 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
ilias
Απών/απούσα

Ναι το ξέρω πως εδώ είμαστε ένα σοβαρό ποδηλατικό site που αναφερόμαστε σε σοβαρά ποδηλατικά ζητήματα, διεκδικήσεις, τεχνικά θέματα κλπ.
Εμένα, όμως, ένα από τα ζητήματα που με απασχολεί είναι και η θέση για το κουδουνάκι.

Πολλοί ίσως να έχετε διαπιστώσει πως αν το προσαρμόσεις στο σωλήνα του τιμονιού, είναι αδύνατο να το φτάνεις με το δάχτυλο κρατώντας ταυτόχρονα φρένο και ταχύτητες. Μία λύση είναι να το προσαρμόσεις από την κάτω μεριά του τιμονιού, αλλά τότε γεμίζει νερά και μετά άπό λίγους μήνες χαλάει.

Γι αυτό βρήκα αυτή τη λύση:

Το προσάρμοσα πάνω στο φρένο.
Χωρίς καμιά πατέντα, μονο με τις βίδες του.
Απλά πρόσεξα να μην ενοχλεί τις ταχύτητες.

Ελπίζω να βοήθησα τους σύντροφους ποδηλάτες σε αυτό το ακανθώδες ζήτημα.

Και να μην ξεχνιόμαστε:
ΟΤΑΝ ΣΥΝΑΝΤΑΜΕ ΠΟΔΗΛΑΤΕΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΑΜΕ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΔΟΥΝΑΚΙ!

Το κουδουνάκι μας είναι ο πιο όμορφος ήχος της πόλης...

Ηλίας


Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
chilled iron
Εικόνα chilled iron
Απών/απούσα

kalh patenta!!
frontise na th katoxurwseis gia na mporeis na xtuphseis th porta ths shimano gia na vgei se eureia paragwgh...!!!
kalh arxh!:)

don't let the system get you down...!!

abyss
Απών/απούσα

ΟΤΑΝ ΣΥΝΑΝΤΑΜΕ ΠΟΔΗΛΑΤΕΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΑΜΕ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΔΟΥΝΑΚΙ!

Το κουδουνάκι μας είναι ο πιο όμορφος ήχος της πόλης...

Αυτό είναι το σημαντικότερο :)

chilled iron
Εικόνα chilled iron
Απών/απούσα

Συμφωνώ..,αν και εγώ έχω μία μούφα όπως αποδείχτηκε ηλεκτική κόρνα...,αν και συνήθως πριν και αφού τη πήρα χαιρετάω τους συνποδηλάτες με νεύμα ή με το χέρι (αν δεν είναι απασχολημένο!):P
Για το χαιρετισμο με ντριν έχει γίνει συζήτηση κάπου στο φόρουμ!
Πάντως με βρίσκεις σύμφωνο..,και μη ξεχάσεις να κατοχυρώσεις τη πατέντα!!

don't let the system get you down...!!

dimitris
Απών/απούσα

η επιστημονική ομάδα των ΠΟΔΗΛΑΤισσΩΝ δουλεύει πάνω στο θέμα αυτής της ηλεκτρικής κόρνας. αποτελέσματα χμμ κάποια στιγμή ;)

Δημήτρης

ilias
Απών/απούσα

Ενάντια στις ηλεκτρικές κόρνες και στα διάφορα άλλα ηχογόνα μαραφέτια που κοτσάρουν διάφοροι στα ποδήλατά τους. Ζήτω τα κουδουνάκια που κάνουν ντριν (και όχι ντιν).

Είναι ο πιο όμορφος ήχος της πόλης.

Ηλίας

karabelasgior
Απών/απούσα

ρε παιδια, η παραδοσιακη κορνα δεν αντικαθιστάται με καμια ηλεκτρονικη πατσαβουρα...μην τα φοβάστε
Αυτό το γλυκο ντριν ντριν δεν μπορει να φυγει από τις καρδίες των ποδηλατων...

psycho
Απών/απούσα

το κουδουνάκι έχει πράγματι πολύ όμορφο ήχο, ειδικά αυτό που κάνει σκέτο ντιν και όχι ντριν :Ρ
πάντως στο χάος της Αθήνας καλύτερα μια κόρνα...παίζει να σε περάσουν και για μηχανάκι και να σε σεβαστούν λίγο παραπάνω..(λέμε τώρα..)

psycho

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

Μια και είμαι απο αυτούς που αντιπαθώ θανάσιμα τον ήχο της "κόρνας" ειδικά τύπου χουλιγκανογηπέδων, ενώ λατρεύω το ποδηλατικό κουδουνάκι, λύνω το πρόβλημα του οτι το κλασσικό κουδουνάκι δεν ακούγεται στο χάος της Αθήνας, με το νά έχω βάλει ένα κουδόυνι σαν αυτά που είχαν τα παλιά ποδήλατα (στρογγυλό μεγάλο νικελένιο) που κάνει ντιν- ντονγκ ή ντιν-ντονγκ- ντιιινγκγκγκ.. Οι ταξιτζήδες πάντως σε ακούν και οι πεζοί δεν ενοχλούνται (μπορεί να χτυπηθεί και πιο μαλακά)... Θα το βρείτε λίγο δύσκολα σε ποδ. μαγαζί, αλλά άκουσα οτι έχει ο Βασίλης απο το Acropolis bike (6944306130)
Macavity

soulis
Απών/απούσα

εγω επειδη ειμαι παραδοσιακος αντρας πηρα αυτο
:-PPP
http://www.amazon.de/Monz-Tierhupe-Klingel-Hupe-Schildkr%C3%B6te/dp/B000...