IDEAL Megisto 2009 - Προσοχή - Ενδεχόμενη αστοχία βίδας που συγκρατεί την σέλα στο παλουκόσελο.

87 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
yellowsubmarine
Απών/απούσα

(αγγουράκια ντοματούλες και δυο αυγά τουρκίας)

Πες τα καλή μου Λυδία μπας και μπορέσει σε να ακούσει κανένας κύριος orckας και γλυτώσει την κεφάλα του , η να μην ξεμείνει χωρίς σέλα σε κανένα κατσαβράχι στου δ...τη μάνα (και αναγκαστεί να γυρίσει η σπρώχνοντας η ... τέλος πάντων )

Αφού δεν μπορείς να καταλάβεις κύριε orckα μου τι μισώ θα σου το κάνω κέρματα
Μισώ κάθε επιχειρηματία(όποιος κι αν είναι αυτός έλληνας γάλος η παπαγάλος) που κοστολογεί τις 3 δεκάρες που θα βάλει στην τσέπη σημαντικότερες από τη σωματική σου ακεραιότητα (την κεφάλα σου που λέγαμε) η τη ζωή σου την ίδια
Τη δική σου όμως
(όπως και των "δε βαριέσαι σε μένα θα τύχει" τύπων)
κι όχι τη δική μου
(απλά γιατί πριν επιλέξω ακούω βλέπω διαβάζω και ρωτάω κι έχω την τύχη να γνωρίζω αξιόλογους ανθρώπους που εμπιστεύομαι τη γνώμη τους)

Είμαι ξεκάθαρος

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

lyhadj wrote:
Αν τελικά όντως έσπασε πάλι βίδα παλουκόσελου σε ποδήλατο ιντεάλ, θα πρέπει να γινει πάλι καταγγελία, μήπως και αλλάξει κάτι πριν σκοτωθεί κανεις. Και αν μη τι άλλο να ξέρει ο κ.Ιντεάλ οτι υπάρχει πρόβλημα.
Οσο για τα ποδήλατα ιντεάλ, δεν είναι καθόλου μα καθόλου ελληνικά - απλώς συναρμολογούνται εδώ, με αποτέλεσμα να βάζει ο Μανιατόπουλος στα κρυφά σημεία των ποδηλάτων, ο,τι πιο φθηνό βρίσκει. (βλ. παλαιότερα προβλήματα με μεσαίες τριβές καταστροφής...)

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

100% Βίδα χαμηλής ποιότητας, καλά είμαστε σοβαροί? Για να σπάσει μια φυσιολογική βίδα σε αυτό το σημείο θα πρέπει να κανεις άλμα απο 100 μέτρα ύψος και όταν προσγειωθείς να κάθεσαι επάνω στη σέλλα.
Τι μαλακείες λέτε για γωνίες πιέσεως και παπαριές?

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

Και αυτό με το σφίξιμο της βίδας είναι επίσης μπαρούφα και δικαιολογία, πρώτα χαλάει το κεφάλι της βίδας απο σφίξιμο και μετά τα σπειρώματα, είναι αρκετά δυσκολο να καταστρέψεις σπειρωμα σε βιδα καλής ποιότητας σε αυτό το μέγεθος.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

δεν πιστεύω να εννοεί κανείς για το σπείρωμα της βίδας
αλλά της βάσης

orck
Απών/απούσα

ειμαι καινουργιος στο χωρο και γραφω αυτο που βλεπω
τα ιντεαλ δεν ειναι ελληνικα, ειναι απο αλλες χωρες και απλα γινεται η συναρμολογιση στην Ελλαδα, οκ το δεχομαι
ποιος θα μου πει απο που περνουν τα εξαρτηματα τους οι αλλες μαρκες (ενδεικτικα αναφερω scott, specialized, gt, trek, orbea) ποιος δινει τα εξρτηματα σε αυτες; ποιος κανει την συναρμολογηση;
ΟΛΟΙ ΣΥΑΡΜΟΛΟΓΟΥΝ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΕΣ

εαν υπαρχει προβλημα με την βιδα πρεπει να ενημερωθει ο κατασκευαστης και η υπηρεσια του υπουργειου, σε συνεργασια αυτοι οι δυο θα δουν τι πρεπει να γινει
να υπενθυμισω σε ολους οτι σε ολες τις κορυφαιες μαρκες αυτοκινητων εχουν κατα καιρους αντιμετωπισθει προβληματα (επαναλαμβανομενα) ο κατασκευαστης εκανε ανακληση και δωρεαν αλλαγη του προβληματικου εξαρτηματος
ΠΑΝΤΑ σε τετοιες περιπτωσεις την πατανε μερικοι, οι οποιοι ενημερωνουν την εταιρια για να προστατευθουν οι υπολοιποι (με την ανακληση)
yellosubmarine δεν ειμαι εδω για να τσακωθω μαζι σου, εαν θες να συζητησουμε πολιτισμενα (και οχι με ειρωνια) ειμαι εδω

kotsosb
Απών/απούσα

Και μενα ετσι εσπασε η βιδα ακριβως, πριν το καλοκαιρι και τωρα βρηκε βιδες ο ποδηλατας και μου ειπε οτι εγινε και σε αλλα ποδηλατα αυτο, βεβαια δεν τις εφερε στο μαγαζι, τον πηρα τηλ και μου κανει να σου πω το μαγαζι να πας να παρεις! Τεσπα, το ποδηλατο δεν το ειχα ουτε 1 χρονο ειναι ideal spark και η σελα ηταν μια χαρα ουτε επαιζε ουτε τιποτα, ενω ημουν στο φαναρι ξεκινησα με ορθοπεταλια για να παω γρηγορα και μολις περασα καθησα πανω και εσπασε, ευτυχως δεν επεσα, αλλα το παλουκοσελο παραλιγο να μου μπει στον...
EDIT
Διαβασα λιγο καλυτερα το θεμα και σκεφτομαι να κανω και γω κατι, που να παρω τηλεφωνο και γενικα τι να κανω για να αντικαταστησουν την σελα? Ειμαι τοσο καιρο με μια σελα απο ενα παλιοποδηλατο και ο ποδηλατας απ'οπου το πηρα με γραφει στα @@ του. Δεν το συνειδητοποιησα απο την αρχη οτι ηταν επικυνδινο αυτο π εγινε γιατι δεν επαθα τιποτα, αλλα τωρα που βλεπω οτι τα περιστατικα ειναι πολλα κατι πρεπει να γινει. Πειραζει που δεν εχω την σπασμενη βιδα? Ημουν σε λεωφόρο και εφυγε στον δρομο, ξαναγυρησα πισω αλλα που να την βρω... μονο τα εξαρτηματακια π ειχε απο κατω βρηκα

kotsosb
Απών/απούσα

adoun wrote:
Σήμερα το πρωί και ενώ πήγαινα στην δουλειά με το ποδήλατο ξαφνικά έσπασε η βίδα που συγκρατεί την σέλα στο παλουκόσελο. Αισθάνομαι πολύ τυχερός μέσα στην ατυχία μου αφού δεν τραυματίστηκα. Πήγαινα με μικρή ταχύτητα 10-12 χλμ/ώρα σε άσφαλτο. Η σέλα δεν είχε δείξει κανένα σημάδι κόπωσης και το συμβάν έγινε ξαφνικά (Είμαι 85 κιλά για την ιστορία). Παραθέτω κάποιες φωτογραφίες που έβγαλα με το κινητό μου αμέσως μετά το συμβάν. Η βίδα έχει κοπεί σαν να ήταν από βούτυρο και γενικά δεν μου πολύ γεμίζει το μάτι για την αντοχή της. Το ποδήλατο το είχα αγοράσει από τον Καλλιώρα στην Πατησίων. Επειδή θεώρησα το συμβάν πολύ επικίνδυνο κάλεσα 1520, γραμμή καταναλωτή, να κάνω καταγγελία του περιστατικού . Με ρώτησαν αν θέλω να κάνουν ανάκληση του προϊόντος. Χωρίς να είμαι κατάλληλος να δώσω μια τέτοια απάντηση προσωπικά πιστεύω ότι καλό θα ήταν όλοι να προσέχουν το συγκεκριμένο σημείο μην πάθουν τα ίδια. Τελικά δεν ολοκλήρωσα ακόμα την καταγγελία γιατί χρειάζονταν λεπτομερή στοιχεία όπως ΑΦΜ διεύθυνση του μαγαζιού και του εργοστασίου κτλ. Την καταγγελία την έκανα επώνυμα και θα την ολοκληρώσω όταν συγκεντρώσω όλα τα στοιχεία. Στην συνέχεια πήγα στον Καλλιώρα. Με ενημέρωσε πως αυτά συμβαίνουν και πως θα μου αντικαταστήσει την βίδα με άλλη αν έχει. Στο ενδιάμεσο κάλεσα από εκεί τον Μανιατόπουλο (IDEAL BIKES) και του ανάφερα το περιστατικό. Μου είπε πως όντως δεν είναι επιτρεπτό να συμβεί κάτι τέτοιο και με καταλαβαίνει. Απόδωσε το περιστατικό σε μεμονωμένη αστοχία υλικού. Μια υπόθεση που έκανε είναι πως ίσως να είχε σφιχτεί πολύ η βίδα οπότε και έσπασε. Ρώτησα στον Καλλιώρα αν το σφίξιμο των βιδών γίνετε με ειδικό εργαλείο που μετράει την πίεση και μου απάντησαν πως αυτό δεν γίνεται σε κανένα ποδηλατάδικο καθώς δεν συμφέρει για ένα ποδήλατο 500 ευρώ να βιδώνουν με αυτό το εργαλείο και όχι απλώς με την αίσθηση του χεριού.Επίσης θεώρησαν πιθανό πως ίσως κάποιος είχε πειράξει το ποδήλατό μου. Εγώ πάντως δεν είχα νοιώσει την σέλα να παίζει ή κάτι άλλο να με υποψιάσει.Τελικά μου αλλάξανε όλο του παλουκόσελο και την σέλα. Πάντως προσωπικά πιστεύω ότι γενικά πρέπει να έχουν θέμα με τις βίδες και με τον τρόπο που σφίγγονται. Πριν λίγο καιρό είχε λασκάρει το οριζόντιο μέρος του τιμονιού, οι λαβές, και έπαιζε. Αλλά αυτό ήταν κάτι εμφανή και πήγα και την σφίξανε. Η περίπτωση της σέλας όμως ήταν ξαφνική και πολύ περισσότερο επικίνδυνη. Έχω σε εκκρεμότητα να τους πάω την σπασμένη βίδα να την στείλουν στην Ιαπωνία για διερεύνηση. Μάλλον θα τους την πάω το απόγευμα. Μέχρι τότε όσοι έχουν το συγκεκριμένο ποδήλατο ας έχουν τον νου τους. Ελπίζω να ήταν απλώς μια μεμονωμένη αστοχία του υλικού ή λάθους κατά την συναρμολόγιση και να μην χρειαστεί να τρέχουν όλοι προς αντικατάσταση. Ελπίζω να μην κούρασα.

Θανάσης.


Ο Μανιατοπουλος ειπε να σου αλλαξουν ολη την σελα? Γιατι ο ποδηλατας που πηγα εγω δεν παιζει να μου αλλαξει τιποτα, ουτε τις βιδες δεν εχει φερει, αλλα τι βιδα να βαλω κιολας θα φερει καμια αηδια και θα σπασει παλι

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

γιατί δεν πας να αγοράσεις μια βίδα από το εμπόριο???
δεν είναι κάτι ιδιαίτερο
ή για να νιώσεις πιο σίγουρος πάνε αγόρασε μια ντίζα σέλας που έχει και την βίδα μαζί

ooo7jb
Απών/απούσα

ΕΝΑ ΣΧΕΤΙΚΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΕ ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ ΥΠΟ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΣΤΑ ΨΑΛΙΔΙΑ-ΦΘΗΝΕΣ ΒΙΔΕΣ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΟΧΙ ΣΤΑ ΠΡΟΤΥΠΑ ΕΟΚ ΜΕ ΦΘΗΝΑ ΚΡΑΜΑΤΑ=ΑΠΟ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟ ΣΟΒΑΡΟ ΜΕΧΡΙ ΘΑΝΑΤΟ,ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΝΑ ΣΦΟΔΡΟ ΧΤΥΠΗΜΑ ΣΤΑ ΓΕΝΝΗΤΙΚΑ ΣΕ ΣΤΕΛΝΕΙ ΝΑ...ΤΟΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ,ΥΠΕΡΗΧΟΙ ΚΛΠ...

ooo7jb
Απών/απούσα

ΣΤΑ ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΑ ΣΠΑΕΙ Η ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΣΦΟΔΡΟ ΑΤΥΧΗΜΑ,Η ΑΣΤΟΧΙΑ ΥΛΙΚΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΟΣΟ ΥΠΟΨΗΝ!ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΑΝΑΚΛΗΣΗ!
ΠΟΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΒΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΧΑΜΗΛΟ ΤΕΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΦΘΗΝΑ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΟΠΩΣ ΣΕΛΕΣ ΚΛΠ.,ΤΥΧΕΡΟΣ ΟΜΩΣ ΕΙΣΑΙ ΤΗΝ ΓΛΥΤΩΣΕΣ ΦΘΗΝΑ ΘΑ ΧΤΥΠΟΥΣΕΣ ΑΣΧΗΜΑ ΚΑΙ ΘΑΠΕΦΤΕΣ...ΣΚΕΨΟΥ ΕΓΩ ΠΟΥ ΜΑΙ 120ΚΙΛΑ ΝΑ ΚΑΒΑΛΟΥΣΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΜΑ ΘΑ ΜΕΣΤΕΛΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ...ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΨΑΞΕ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΣΕ ΜΑΓΑΖΙ ΜΕ ΒΙΔΕΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΙΔΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΝΑ ΤΑΛΛΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΛΛΙΩΣ ΜΙΑ ΣΕΛΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΑΛΟΥΚΟΣΕΛΟ ΚΑΛΗΣ ΦΙΡΜΑΣ ΙΣΩΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!
ΕΧΩ ΟΜΩΣ IDEAL ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΑ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΦΙΡΜΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΟΜΩΣ ΓΙΑΥΤΟ ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΑΙΤΗΣΤΕ ΚΑΛΗ ΣΥΝΑΡΜΟΛΌΓΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΗΣΤΕ ΑΠΟ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΜΑΓΑΖΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΖΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ ΤΙ ΠΟΥΛΑΝΕ ΑΛΛΙΩΣ ΠΛΗΡΩΝΩ+Α Π Α Ι Τ Ω!
ΜΑΡΕΣΕ Η ΚΙΝΗΣΗ ΣΟΥ ΜΑΚΑΡΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΧΟΥΜΕ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΜΕ ΕΤΣΙ...

adoun
Απών/απούσα

Επισυνάπτω την τελική απάντηση της Γενικής Γραμματείας Καταναλωτή του Υπουργείου Ανάπτυξης.

alepouda
Εικόνα alepouda
Απών/απούσα

δηλαδη η εταιρεία λέει οτι δεν σφιχτηκε αρκετα η βίδα κατα τη συναρμολόγηση και γιαυτο έσπασε?

adoun
Απών/απούσα

Αυτό καταλαβαίνω και εγώ καθώς και πως και εμείς πρέπει να ελέγχουμε κατά περιόδους ίσως την βίδα σε κάποιον που έχει ροπόκλειδο.

xtravaganzagold
Εικόνα xtravaganzagold
Απών/απούσα

..αυτη η αστοχια θα αφορα την μιση Ελλαδα , δεδομενης της εμπορικης επιτυχιας του συγκεκριμενου μοντελου.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

μπορεί αν είναι και από κακή συναρμολόγηση
γενικότερα μπορεί να είναι από πολλά

bluescorpion
Εικόνα bluescorpion
Απών/απούσα

Όπως είναι ήδη γνωστό το νέο Fiat Bravo 1.4 απέτυχε στο τεστ αντοχής φρένων του Auto Motor und Sport. Στον έλεγχο που ακολούθησε, απεδείχθη ότι το Bravo 1.4 εφοδιάζεται με μικρά φρένα, ενώ όλα τα νέα αυτοκίνητα της κατηγορίας του, φοράνε μεγάλα φρένα και πέρασαν χωρίς πρόβλημα την δοκιμασία του Auto Motor und Sport.
Η Fiat έπρεπε να δώσει εξηγήσεις για όλα αυτά, καθώς μάλιστα κατά την διάρκεια του test αντοχής, το Bravo 1.4 σοκάρισε με την συμπεριφορά του, τους δοκιμαστές του Auto Motor und Sport, που από τύχη γλίτωσαν από σοβαρό ατύχημα.
Αντί γι’ αυτό η Fiat προσέφυγε στην δικαιοσύνη.
Αντί να αντιμετωπίσει το πρόβλημα του αυτοκινήτου της, προσπάθησε να φιμώσει εμάς.---- kati analogo eixai simvi kai sto merchedes A clase ! me anatropi tou oximatos se dokimasia apofigis empodion h mia eteria to antimetopise opos idate kai h alh pire to autokinito kai to eksetase kai diorthose to provlima ... kati analogo kanei kai h ideal... apo oti diavasa zitise tin vida gia na tin stili gia elenxo ! auto mou dixnei sovari antimetopisi kai sevasmo sto kino tis :)

bluescorpion
Εικόνα bluescorpion
Απών/απούσα

pantos gia na exw to k.... isixo egw tha antikatastisw tin en logo vida sto podilato mou me mia anthektikoterou kramatos an px einai 8.8 me 10.9 sas protinw to idio giati den einai na to girname apo to podilato ;)

tpitsi
Εικόνα tpitsi
Απών/απούσα

Εγώ παιδιά έχω ένα Ideal Hillmaster 2009, πριν μια βδομάδα ένιωσα τρίξιμο στη σέλα όταν ανέβαινα, οπότε υπέθεσα ότι ήθελε βίδωμα. Μιλάω για την ίδια βίδα την οποία και βίδωσα σφιχτά. Βέβαια με όλα αυτά λέω να την αλλάξω.
Πού ψωνίζουμε βίδες και πώς ξέρουμε ότι είναι πιο ασφαλείς?

strouf
Εικόνα strouf
Απών/απούσα

Βίδες αγοράζουμε από καταστήματα που ειδικεύονται στα βιομηχανικά είδη, ή μόνο σε βίδες. Αυτό ώστε αφού (και εφ' όσον) δεν γνωρίζουμε εμείς, να μας δώσει ο "ειδικός" την κατάλληλη για την συγκεκριμένη χρήση.
Αν θέλουμε κάποια που απλά να είναι στο ίδιο μέγεθος, μπορούμε να πάμε στο τυπικό συνοικιακό χρωματοπωλείο.
Οι βίδες και τα παξιμάδια τους αναγράφουν τις προδιαγραφές τους.Οπότε είτε τα διαβαζεις, είτε ρωτάς τον υπάλληλο (στο ειδικό κατάστημα που λέγαμε)...

SpyrosV
Εικόνα SpyrosV
Απών/απούσα

Πωλούνται με το τεμάχιο, διάφορα μήκη κτλ, ανοξείδωτες και μη, με ροδέλα και μη, χρωματιστές κ.λπ. στο:
Μιχ. Θαναηλάκης, Γρεβενών 23 (από Σπύρου Πάτση 75) Βοτανικός, 3461238-3461203

papi
Εικόνα papi
Απών/απούσα

Επαναφερω το θεμα, πιο πολυ για να μου πειτε αν κατεληξε καπου ολο αυτο η τι πρεπει να κανω, μια και αυτο ακριβως μας ετυχε χτες, και το γραφω με πολυ θυμο απ τη μια, αλλα απ την αλλη μακαρίζω και την τυχη μας που δεν εγινε καμια μεγάλη ζημια... Κατεβαιναμε με τον αντρα μου μια αρκετα μεγαλη κατηφορα με τα ποδηλατα, και καπου στη μεση θελαμε να μπουμε σε ενα απ τα καθετα στενα.... Εκει εχει ενα αυλακι για τα νερα η ασφαλτος, ξερετε, που το ξερουμε ομως και το χουμε καθε φορα το νου μας.... Κανουμε λοιπον να το περασουμε, οχι φρεναριστοι αλλα ουτε και τρεχοντας, ειχαμε ορατοτητα αλλα οκ, στενο ειναι, προσεχουμε, περναει ο αντρας μου με το travellon πρωτος, ακουω ενα ΓΚΟΥΠ!!! και βλεπω ΤΗ ΣΕΛΑ ΤΟΥ να κατρακυλαει στο δρόμο, και τον αντρα μου γουρλωμενο να κανει ορθοπεταλο με το παλουκι απο κατω του και να μην ξερει τι παιχτηκε!!! Τι να πω, ποτε προλαβε και πηρε χαμπαρι και σηκωθηκε και δεν του μπηκε, ουτε αυτος δεν καταλαβε ουτε εγω!!! Ευτυχως ημασταν διπλα στο σπιτι, μαζεψαμε τη σελα, μαζεψαμε τη βιδα, ενα αλλο κομματακι που κατρακυλισε και σοκαρισμενοι επιστρεψαμε τσουλητοι.... Κανουμε κατι αλλο λοιπον, εκτος απ το να το παμε στον ποδηλατα να μας αλλαξει τη βιδα?? Ξερετε μηπως τη διαμετρο των βιδων που εχουν αυτα τα ποδηλατα, ετσι ωστε να παρουμε μια πιο ανθεκτικη βιδα οπως πολυ σωστα λετε να παμε να μας βιδωσει αυτην??? Ευχαριστω απο τωρα!!!

 

ΥΓ. Αλλη μια φορα που ολο για προβληματα σας ρωταω, αλλα παντα τα λυνω με τη βοηθεια σας, ευχαριστω γενικοτερα λοιπον!!!

SpyrosV
Εικόνα SpyrosV
Απών/απούσα

papi wrote:
Ξερετε μηπως τη διαμετρο των βιδων που εχουν αυτα τα ποδηλατα, ετσι ωστε να παρουμε μια πιο ανθεκτικη βιδα οπως πολυ σωστα λετε να παμε να μας βιδωσει αυτην???

Βίδες ανοξείδωτες, γαλβανιζέ, χρωματιστές κ.λπ.
Μιχ. Θαναηλάκης, Γρεβενών 23 (από Σπύρου Πάτση 75) Βοτανικός, 210-3461238, 3461203
(Πωλούνται με το τεμάχιο, πολλά μήκη, με ροδέλα και μη, ιδανικές για ποδήλατο inox, γαλβανιζέ κ.λπ.)

Πας με την ίδια τη βίδα, τη μετράει με παχύμετρο και σου δίνει την κατάλληλη (στρογγυλό κεφάλι), αν δεν είσαι σίγουρη για το μήκος βγάλε τη βίδα από το megisto, είναι ίδια.

Ανοξείδωτη ~0,40e η μία. (όχι γαλβανιζέ)
Άλλαξε τη και στο δικό σου παλουκόσελο, μόνο μην χάσεις την ενδιάμεση ροδελίτσα, εγώ τις άλλαξα γιατί θα τα δώσω και δεν θέλω να μαζεύω κατάρες...

papi
Εικόνα papi
Απών/απούσα

Ok λοιπον, αφου εχει παχυμετρο εκει, μια χαρουλα, θα παμε σημερα κιολας (ΣΚ ερχεται αλλωστε!!)...
Ευχαριστω Σπυρο!!!

(να δω τι αλλο θα μας τυχει, δεν ξενερωνω με τιποτα ομως λεμε! )

(Δε θα πρεπε ομως κατι να γινει μ αυτο αληθεια, αν χτυπησει κανεις τι θα γινει?? -φτου φτου!)

SpyrosV
Εικόνα SpyrosV
Απών/απούσα

 

vec
Απών/απούσα

Μα καλά, κανείς υπάλληλος ή μεταπωλητής με ικανοποιητικό τζίρο (και προφανώς πρόσβαση) της Ideal δεν παρακολουθεί το φόρουμ;
Μήπως να τους προωθήσουν οι παθόντες το thread μπας και ξυπνήσουν;

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Βασικά ας μαζευτούν όσοι την έχουν πάθει και ας στείλουν μια μαζική επιστολή στην Ideal με όλα τα απαραίτητα στοιχεία.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

Eaglos wrote:
Βασικά ας μαζευτούν όσοι την έχουν πάθει και ας στείλουν μια μαζική επιστολή στην Ideal με όλα τα απαραίτητα στοιχεία.

και θα σας στείλουν μια καινούργια βίδα χωρίς χρέωση :P

orck
Απών/απούσα

Οπως εχω ξαναπει εχω Ideal. Δεν μου εχει συμβει τιποτα. Παρολαυτα ανησυχω διαβαζοντας συνεχομενα περιστατικα. Νομιζα (κακος) οτι καποιος παθων ειχε επικοινωνησει με την εταιρια. Μαλλον κανεις δεν το εκανε. Το αναλαβα εγω. Εστειλα email στο info@idealbikes.net οπου ενημερωνω για το προβλημα, δινω λινκ για να μπορεσουν να διαβασουν τις περιγραφες που δινουν οι ιδιοκτητες και τους ζητω απαντηση για την ασφαλεια των ποδηλατων πρωτα και την διατηρηση του καλου ονοματος που εχει η εταιρια.
Εαν ενδιαφερονται και απαντησουν θα βαλω εδω αυτουσια την απαντηση του εκπροσωπου της εταιριας. Εαν δεν απαντησουν θα γραψω οτι μας αγνοησαν και ο καθενας κανει οτι καταλαβαινει.
ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΓΚΡΙΝΙΕΣ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΛΟΓΟ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΜΙΑΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ

vagosxxxl
Εικόνα vagosxxxl
Απών/απούσα

Ρε παίδες κολλήσατε με μια βίδα και εγώ έχω ένα "μεγγιστο" του 2009 αλλα το έλεχο μονος μου και δεν είχα πρόβλημα έως τώρα και η βίδες δεν σπάνε έτσι η είναι πολύ σφιγμένες η σκουριασμένες η έχουν ράγισμα από καταπόνηση

("φανοβαφεας" είμαι και ξέρω)

vagosxxxl
Εικόνα vagosxxxl
Απών/απούσα

"παρεπιμτοντος" και εγώ είχα κάνει ένα άτσαλο alma και προσγειώθηκα στην σέλα του παλιού μου μάουντεν και στράβωσε η σέλα!!

(Το παλιό σύστημα πιάνει κυκλικά στο "παλουκοσελο")

Τι πάει να πει Αστοχία υλικού και τώρα που "ελεχα" την δίκια μου βίδα βλέπω οξείδωση

contact