IDEAL Megisto 2009 - Προσοχή - Ενδεχόμενη αστοχία βίδας που συγκρατεί την σέλα στο παλουκόσελο.

87 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
vagosxxxl
Εικόνα vagosxxxl
Απών/απούσα

Επειδη το εψαξα το θεμα πηγα απο εκει που πηρα το ποδηλατο μου στο λαζαριδη στην καλλιθεα του ανεφερα το προβλημα με τη βιδα στη σελα και μου εδειξε πινακακι που γραφει για ολα τα μοντελα της ideal ποσο ροπη στο σφιξιμο πρεπει να βαλεις και ειχε αναλυτικα για το καθε μοντελο αρα το προβλημα ηταν σε αυτον που εσφιξε την σελα.

doctor_667
Απών/απούσα

Έχω το ίδιο ποδήλατο και τις τελευταίες μέρες η βίδα αυτή έχει χαλαρώσει πάρα πολύ. Δεν πήγα σήμερα βασικά να πάρω ένα εργαλείο γιατί έβρεχε. Με αυτά που διαβάζω όμως άρχισα να ανησυχώ. Με το να τη σφίξω θα είμαι καλυμμένος ή πάντα θα το έχω στο μυαλό μου; Τι μπορώ να κάνω;

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

απλά θέλει προσοχή στο σφίξιμο
και εγώ έσπασα κολάρο σέλας
και είμαι ελαφρύς σαν πούπουλο
:D

kynhgos77
Απών/απούσα

doctor_667 wrote:
Έχω το ίδιο ποδήλατο και τις τελευταίες μέρες η βίδα αυτή έχει χαλαρώσει πάρα πολύ. Δεν πήγα σήμερα βασικά να πάρω ένα εργαλείο γιατί έβρεχε. Με αυτά που διαβάζω όμως άρχισα να ανησυχώ. Με το να τη σφίξω θα είμαι καλυμμένος ή πάντα θα το έχω στο μυαλό μου; Τι μπορώ να κάνω;

Εγω στην θεση σου θα την εβγαζα, θα πηγαινα σε ενα μαγαζι που πουλαει βιδες και θα μου εδινε μια ιδια αλλα ποιοτικως ανωτερη.
Ειναι 2-3 βιδες στο ποδηλατο που καλο ειναι να αντικατασταθουν με αλλες για την ασφαλεια μας προληπτικα. Στο εμποριο βρισκεις βιδες που απλα δεν σπανε και αν μαθεις το κοστος τους απορεις γιατι οι απατεωνες δεν βαζουν καλες βιδες.

orck
Απών/απούσα

Ποιες βιδες πιστευεις οτι ειναι κρισιμες για αμεση αντικατασταση;

kynhgos77
Απών/απούσα

Την βιδα της σελας, την βιδα που σφιγγει τον λαιμο με το πιρουνι, ενα ζευγαρι αξιπιστα quick release η αν εχει παξιμαδια τοτα αυτα συν απο μια ροδελα ειδικη που δεν τα αφηνει να ξεσφιξουν ευκολα.
Αλλα το κυριοτερο απο ολα ενας ελεγχος που και που σε ολες τις βιδες για τυχον χαλαρωση. Ιδιαιτερη προσοχη στο συστημα φρενων - διευθυνσης.

Μην βασιζεστε σε ποδηλαταδες, ο αδερφος μου πηρε ενα scott sportster και μετα απο καμια βδομαδα μου λεει το τομονι ειναι λιγο τραβο (αποκλινει) και πως να μην ηταν αφου η βιδα ηταν αρκετα χαλαρη. Φαντασου οτι εκανε μια πληρη περιστροφη για να σφιξει κανονικα.
Δυσκολα βρισκεις επαγγελματισμο εξω και απορεις με την αδιαφορια τους.

orck
Απών/απούσα

Δευτερη φορα που επικοινωνησα με την Ideal και για δευτερη φορα ειχα ΣΩΣΤΗ αντιμετωπιση απο την εταιρια. Σημερα με καλεσαν απο την Ideal για να με πληροφορησουν οτι ειναι ενημεροι για το θεμα με την βιδα, με την σειρα τους εχουν κανει ενεργειες προς τους μεταπωλητες για την χρηση δυναμοκλειδου. Θα εχω γραπτη απαντηση την επομενη εβδομαδα οπου και θα αναρτησω εδω.

Με δυο λογια το προβλημα δεν ειναι στο υλικο της βιδας αλλα στην υπερβολικη δυναμη που λανθασμενα σφιγγουν οι ανθρωποι που κανουν την συναρμολογηση στο καταστημα αγορας (εχετε δει ποτε να χρησιμοποιουν δυναμοκλειδο;).

Dani Giorgos
Εικόνα Dani Giorgos
Απών/απούσα

Αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ είναι για πιο λόγο το πρόβλημα αυτό προέκυψε σε αυτό το μοντ΄λελο και όχι στα υπόλοιπα... Αφού σύμφωνα με το ανωτέρω επιχείρημα, θα έπρεπε το πρόβλημα να παρουσιάζεται στα ποδήλατα που συναρμολόγούνται χωρίς δυναμόκλειδο, σε συγκεκριμένα καταστήματα και για όλα τα μοντέλα και τις μάρκες...

orck
Απών/απούσα

Δεν ξερω δεν ειμαι μηχανικος, δεν ειμαι εκπροσωπος τυπου της Ideal. Απλα επειδη εχω και εγω 2 Ideal ηθελα να τους υποβαλω το ερωτημα. Μολις λαβω απαντηση θα κανω copy-paste μεχρι τελευταια τελεια. (οσο το δυστροπο φορουμ επιτρεπει)

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Δεν παίζει θέμα δυναμόκλειδου, αν ήταν έτσι τότε θα έσπαγαν όλες οι βίδες του καταστήματος. Το ότι έγινε σε συγκεκριμένα μοντέλα συγκεκριμένης χρονιάς είναι αρκετό ;)

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

Eaglos wrote:
Δεν παίζει θέμα δυναμόκλειδου, αν ήταν έτσι τότε θα έσπαγαν όλες οι βίδες του καταστήματος. Το ότι έγινε σε συγκεκριμένα μοντέλα συγκεκριμένης χρονιάς είναι αρκετό ;)

δεν πιστεύω να χρησιμοποιούν εξειδηκευμένο προσοπικό για συναρμολόγηση
και δεν νομίζω να έχουν καν δυναμόκλειδο το πιο πιθανό είναι να έχουν αερόκλειδο για να δουλεύουν γρήγορα

orck
Απών/απούσα

Την σελα δεν την τοποθετουν η ρυθμιζουν στο εργοστασιο αλλα στα κατα τοπους καταστηματα. Η σελα ειναι η βασικοτερη ρυθμιση που χρειαζεται το ποδηλατο. Τα ποδηλατα ερχονται μεσα σε κουτα, δεν εχουν τοποθετημενα σελα, ροδες, τιμονι, πεταλια, αυτα τα συναρμολογει ο ο τεχνικος του καταστηματος απο οπου αγοραζουμε το ποδηλατο. Τετοιες κουτες εχω δει για ολες τις μεγαλες μαρκες (Trek, Giant)

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

orck wrote:
Την σελα δεν την τοποθετουν η ρυθμιζουν στο εργοστασιο αλλα στα κατα τοπους καταστηματα. Η σελα ειναι η βασικοτερη ρυθμιση που χρειαζεται το ποδηλατο. Τα ποδηλατα ερχονται μεσα σε κουτα, δεν εχουν τοποθετημενα σελα, ροδες, τιμονι, πεταλια, αυτα τα συναρμολογει ο ο τεχνικος του καταστηματος απο οπου αγοραζουμε το ποδηλατο. Τετοιες κουτες εχω δει για ολες τις μεγαλες μαρκες (Trek, Giant)

σωστό και αυτό

vec
Απών/απούσα

Dani Giorgos wrote:
Αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ είναι για πιο λόγο το πρόβλημα αυτό προέκυψε σε αυτό το μοντ΄λελο και όχι στα υπόλοιπα... Αφού σύμφωνα με το ανωτέρω επιχείρημα, θα έπρεπε το πρόβλημα να παρουσιάζεται στα ποδήλατα που συναρμολόγούνται χωρίς δυναμόκλειδο, σε συγκεκριμένα καταστήματα και για όλα τα μοντέλα και τις μάρκες...

Ελαττωματική παρτίδα (από βίδες); Αν όσα έχουν σπάσει είναι ίδιας ηλικίας προφανώς. Και λογικά η ίδια βίδα θα υπάρχει και αλλού πάνω στα ποδήλατα, απλά δεν θα δέχεται τόσες δυνάμεις ώστε να σπάσει.

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Η ίδια βίδα όχι, η ίδια μάρκα βίδας μπορεί. Δεν νομίζω ότι είναι ελλατωματική παρτίδα, ίσως στα φθηνά μοντέλα που πουλάνε σαν τρελά να επέλεξαν κατώτερης ποιότητας βίδες για να αυξήσουν το κέρδος.

Μήπως να γίνει ένα ποστ με αστοχίες υλικών και να μαζευτούν εκεί όλοι όσοι έχουν Ideal 2009 ή 2010;

orck
Απών/απούσα

Παρακατω ειναι η γραπτη απαντηση που μου εστειλε η εταιρια Ideal για το ερωτημα μου σχετικα με τα κρουσματα απο σπασμενες βιδες που κραταν την σελα.
Ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ οπως σταλθηκε. Να υπενθιμησω οτι δεν ειμαι εκπροσωπος τυπου της εταιριας, ουτε εχω καμια σχεση με το δικτυο διανομης. Εστειλα την ερωτηση με την ιδιοτητα του ιδιοκτητη δυο ποδηλατων της συγκεκριμενης μαρκας χρονολογιας 2009.
Οποιαδηποτε απορια εχετε μιληστε μαζι τους, θα σας ακουσουν.
-------------------------------------------------------------------------------------------

"Αγαπητέ φίλε,

Tα ποδήλατα IDEAL πληρούν τις υψηλότερες προδιαγραφές ασφαλείας. Ωστόσο, εκτός από τα ποιοτικά χαρακτηριστικά του ποδηλάτου, καθοριστικής σημασίας είναι και η τήρηση από τον χρήστη των οδηγιών του κατασκευαστή, όπως αυτές περιγράφονται στο σχετικό έντυπο που συνοδεύει όλα τα ποδήλατα IDEAL.

Ένα σημαντικό ζήτημα αφορά στη σωστή δύναμη σύσφιξης της βίδας του συστήματος στήριξης σέλλας (seat post): Κατά το στάδιο προσαρμογής του λαιμού της σέλλας με την σέλλα κάθε ποδηλάτου πρέπει απαραιτήτως να τηρούνται οι προδιαγραφές ροπών του κατασκευαστή. Το τελικό σφίξιμο πρέπει να γίνεται μόνο με δυναμόκλειδο (ροπόκλειδο), ώστε να εξασφαλίζεται απολύτως ο έλεγχος ροπής.

Μπορείτε να ενημερωθείτε για τις ενδεδειγμένες ροπές σύσφιξης στα εξειδικευμένα καταστήματα IDEAL. Επίσης μπορείτε να βρείτε σχετικά στοιχεία στο έντυπο που συνοδεύει κάθε ποδήλατο IDEAL και στην ιστοσελίδα της εταιρίας μας (idealbikes.net).

Η ρύθμιση της σέλλας στα πλαίσια των ενδεδειγμένων ροπών κατά τα ανωτέρω μπορεί να πραγματοποιηθεί στα εξειδικευμένα καταστήματα IDEAL. Ωστόσο, δεδομένου ότι πολλοί χρήστες ποδηλάτων επιθυμούν να ρυθμίζουν τη σέλλα μόνοι τους, εφιστούμε την προσοχή στο γεγονός ότι οι συγκεκριμένες προδιαγραφές ροπών θα πρέπει να τηρούνται σχολαστικά από οποιονδήποτε χρησιμοποιεί το ποδήλατο, η δε ρύθμιση απαιτεί τη χρήση εξειδικευμένου εργαλείου (δυναμόκλειδου), ενώ σε κάθε περίπτωση αμφιβολίας ο χρήστης επιβάλλεται να απευθύνεται σε εξειδικευμένο κατάστημα ποδηλάτων IDEAL.

Σημειώστε τέλος ότι η προκειμένου να διασφαλίζεται η συνεπής και ομοιόμορφη τήρηση των ανωτέρω εκ μέρους όλων των ενδιαφερομένων, η εταιρία μας έχει μεθοδεύσει την συστηματική ενημέρωση όλων των εμπορικών καταστημάτων IDEAL, καθώς και της Γενικής Γραμματείας Καταναλωτή.

Ανεξαρτήτως των ανωτέρω πάντως, δεν υπάρχει αμφιβολία ότι τελικά καθοριστικής σημασίας παράγοντας παραμένει η συνεργασία των ίδιων των καταναλωτών, με την επιμελή τήρηση των οδηγιών του κατασκευαστή σε όλους τους τομείς.

Παραμένουμε στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε απορία.

Με εκτίμηση,

IDEAL BIKES Customer Service"

vec
Απών/απούσα

που τα ελληνικά προϊόντα πάνε κατά διαόλου. Είναι μια ελληνική εταιρεία, με προϊόν που γενικά ο κόσμος το στηρίζει και είναι μάλλον καλό. Και τυχαίνει μια στραβή, και αντί να προτείνει κάτι όπως π.χ. προαιρετική ανάκληση για δωρεάν αντικατάσταση ή έστω έλεγχο, προσπαθεί να μας πει ότι πρέπει τη σέλα να τη ρυθμίζουμε με ροπόκλειδο!
Το έψαξαν άραγε καθόλου; Είδαν πότε αγοράστηκαν τα ποδήλατα; Από πού αγοράστηκαν; (μήπως και τα σακάτεψε κάποιος συγκεκριμένος ποδηλατάς από λάθος) Ή προτίμησαν να πετάξουν μια απάντηση που όντως, δε λέει κάτι λάθος, αλλά είναι σε στυλ νίπτω τας χείρας και πετάω την ευθύνη σε κακοτεχνία τρίτου.
Να έχεις δηλαδή ένα τόσο καλό από ότι λένε προϊόν και να το υποστηρίζεις λες και το μόνο που σε νοιάζει είναι η αρπαχτή; Γνωρίζει άραγε ο ιδιοκτήτης της Ideal την συγκεκριμένη υπόθεση; Εγκρίνει αυτήν την αντιμετώπιση από το after sales της; Δε νομίζω. Εγώ μάλλον θα τους έστελνα σπίτι τους αν έφτανε αυτή η υπόθεση στα αυτιά μου.
Φαντάζεστε στην Αγγλία, σε μια αγγλική μάρκα ποδηλάτων να έσπαγε η αντίστοιχη βίδα; Τι πιστεύετε θα γινόταν; Να σας πω. Για να μην πάνε δικαστικά οι καταναλωτές και τους φάνε κάνα εργοστάσιο, θα έστελναν 10 πωλητές να τους γλείφουν και να τους προσφέρουν λύσεις. Για όποιον δεν με πιστεύει, ας δοκιμάσει να πάρει τηλέφωνο μια μεγάλη πολυεθνική -εδώ στην Ελλάδα- να τους πει ότι βρήκε μούχλα στο γιαούρτι που αγόρασε. Και ας μας πει τι του είπαν και πόσα γιαούρτια του έστειλαν ως αποζημίωση.
Κατάλαβες κύριε Ρεν τι φταίει;

Nayarxos
Εικόνα Nayarxos
Απών/απούσα

Η απάντηση της IDEAL "τυπικά" είναι σωστή.

Αλλά δεν μπορεί να γίνει δεκτή καθώς υπάρχουν οι εξής ενστάσεις:
- Πόσοι ποδηλατάδες διαθέτουν δυναμόκλειδο?
- Απ' όσους διαθέτουν, πόσοι ξέρουν να το χειρίζονται, ή έστω το χρησιμοποιούν όπου προβλέπεται?
- Αυτοί που έχουν, πόσοι του κάνουν διακρίβωση (καλιμπράρισμα) κάθε 6 μήνες, όπως προβλέπεται από τους κατασκευαστές δυναμόκλειδών? (εδώ είμαι σίγουρος ότι η απάντηση είναι: ΚΑΝΕΝΑΣ)
- Η IDEAL δεν έχει προβλέψει ότι μια απλή δουλειά, όπως η σύσφιξη του παλουκόσελου μπορεί να γίνει και στο σπίτι, από το χρήστη, ή περιμένει απ' όλους μας να έχουμε δυναμόκλειδο?
- Γιατί σπάνε μόνο οι βίδες της IDEAL και όχι των άλλων εταιρειών? Μήπως οι άλλες εταιρείες έχουν προβλέψει να κάνουν fool-proof τα ποδήλατά τους?

Και ως απάντηση της παπαριάς που λέει παραπάνω η IDEAL, όταν πήγα το Pro Rider μου στο εξουσιοδοτημένο σέρβις της (σε γνωστό μεγάλο και ακριβό ποδηλατάδικο στο Μαρούσι) για τον πρώτο έλεγχο συσφίξεων μετά το "στρώσιμο", το μαστόρι πήρε ένα ALEN (μετά από δική μου προτροπή) και τσέκαρε μερικές βίδες. Για δυναμόκλειδο, ούτε λόγος.

Έχω μια πρόταση: Ας πάει κάποιος σε ένα σέρβις Ideal με μία κρυφή κάμερα και να ζητήσει να του σφίξουν αυτή τη βίδα. Ε ρε γέλια!

Άι σιχτίρ... συγχύστηκα πρωινιάτικα

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Η απάντηση της ideal ήταν ένα κλασσικό παράδειγμα του πως μπορείς να κάνεις έκθεση λέγοντας τίποτα.

Λίγοι έχουν ροπόκλειδα, ακόμα πιο λίγοι τα έχουν αγοράσει για τη βίδα της σέλας και σχεδόν κανένας δεν κυκλοφορεί με ροπόκλειδο το ποδηλατικό τσαντάκι. Ειδικά σε αλουμίνια δεν έχω δει να βάζουν ροπόκλειδο πουθενά, μόνο σε δισκόπλακες. Σε κάρμπον είναι άλλη ιστορία.

Η απάντηση της Ideal είναι για τα σκουπήδια και στηρίζεται στο γεγονός ότι δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα σχετικά με άλεν, ροπόκλειδα, σωστή δύναμη κλπ.

Απλά αλλάξτε της βίδες σας.

koutote
Απών/απούσα

Δηλαδη για να αλλαξω την κλιση στην σελλα ή να βάλω μια αλλη σελα θελω δυναμοκλειδο και θα πρεπει να τρεχω στον ποδηλατα? Τι αλλο θα ακουσουμε ρε παιδια? Ελεος....

Η IDEAL ειναι ελληνικη, αλλα δυστηχως τα ποδηλατα της δεν ειναι ελληνικα....οπως μια κλασσικη ελληνικη εταιρεια, συμπεριφερεται ετσι γιατι ετσι της παιρνει...βεβεα με ενα εξωδικο θα αρχισει να τρεχει αλλα ποιος ασχολειται....Επισης αλλα ποδηλατα στελνει Γερμανια και αλλα Ελλαδα...αναρωτιεμαι ενα το αντιστοιχο Γερμανικο εχει την ιδια βιδα με το ελληνικο....

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

koutote wrote:
Δηλαδη για να αλλαξω την κλιση στην σελλα ή να βάλω μια αλλη σελα θελω δυναμοκλειδο και θα πρεπει να τρεχω στον ποδηλατα? Τι αλλο θα ακουσουμε ρε παιδια? Ελεος....

Η IDEAL ειναι ελληνικη, αλλα δυστηχως τα ποδηλατα της δεν ειναι ελληνικα....οπως μια κλασσικη ελληνικη εταιρεια, συμπεριφερεται ετσι γιατι ετσι της παιρνει...βεβεα με ενα εξωδικο θα αρχισει να τρεχει αλλα ποιος ασχολειται....Επισης αλλα ποδηλατα στελνει Γερμανια και αλλα Ελλαδα...αναρωτιεμαι ενα το αντιστοιχο Γερμανικο εχει την ιδια βιδα με το ελληνικο....


μπα
η αντίδραση της ideal είναι ίδια με όλες τις εταιρίες
θυμάμαι πριν κάτι μήνες
έσπασε σκελετός και λέγανε ότι έφταιγε ο χρήστης
αν και πιστεύω πως θα μπορούσε να τον καλύψει ο Έλληνας αντιπρόσωπος

Giorgossp
Απών/απούσα

Καλησπέρα επειδή εχω ακριβως το ίδιο θέμα με αυτό που αναφέρθηκε αρχικα στην συζήτηση μήπως ξέρεις κάποιος τι κάνω στην συγκεκριμένη περίπτωση. Φταιει η αντιπροσωπεία;;

Να τονίσω οτι είναι ακριβώς το ίδιο μοντέλο και ποδήλατο.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

ποδήλατο 8ετίας δεν ξέρω τι μπορείς και δεν μπορείς να κάνεις

https://www.idealbikes.net/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%...

παίρνεις ένα τηλέφωνο και σε εξυπηρετούν

 

p_george
Απών/απούσα

Giorgossp wrote:

Καλησπέρα επειδή εχω ακριβως το ίδιο θέμα με αυτό που αναφέρθηκε αρχικα στην συζήτηση μήπως ξέρεις κάποιος τι κάνω στην συγκεκριμένη περίπτωση. Φταιει η αντιπροσωπεία;;

Να τονίσω οτι είναι ακριβώς το ίδιο μοντέλο και ποδήλατο.

Ζητα να σου δωσουν καινουργιο ποδηλατο.

 

panoss
Απών/απούσα

Άκρως απογοητευτική η απάντηση της Ideal, κρίμα.

Οπότε όποιος μπορεί ας κινηθεί νομικά, δεν βλέπω άλλο τρόπο να αλλάξουν συμπεριφορά εταιρείες που στηρίξαμε, αλλά καθώς φαίνεται, δεν έχουν καμία διάθεση να μας στηρίξουν.

Οπότε αποσύρουμε κι εμείς τη στήριξή μας. Εγώ δεν πρόκειται να ξαναπροτείνω Ideal, κι έχω προτείνει ουκ ολίγες φορές τόσο στο φόρουμ όσο και εκτός.

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

δεν ξέρω, δεν διάβασα όλες τις αναρτήσεις, αλλά μιλάμε για ποδήλατο 8ετίας, που ίσως να παρουσιάσει ή παρουσίασε αστοχία σε μια βίδα που σφίγγει το παλουκόσελο, και το παρουσίασε τώρα μετά από 8 χρόνια...

Τι ακριβώς πρέπει να περιμένουμε λοιπόν?

Αν έχει εγγύηση 1 - 2 - 5 ετών, υποθέτω ότι έχει περάσει ο χρόνος εγγύησης.

Αν έχει εγγύηση εφ' όρου ζωής, νομίζω (ίσως και να κάνω λάθος) ότι αυτή αναφέρεται στο σκελετό, και όχι σε περιφερειακά, όπως είναι το κολάρο ή ακόμα χειρότερα η βίδα του κολάρου. Άλλωστε, στο κάτω-κάτω, μιλάμε για μια βίδα. Κατανοώ ότι όλες οι βίδες έχουν την σημασία τους, η συγκεκριμένη λίγο παραπάνω - λόγω ασφάλειας του αναβάτη - αλλά ξαναλέω, μιλάμε για μια βίδα 8 χρόνια μετά την αρχική κυκλοφορία του ποδηλάτου........

contact