Καλησπέρα σας από ένα νέο μέλος! (πρόλογος και γνωριμία)

5 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
panagia_soumela
Εικόνα panagia_soumela
Απών/απούσα

Καλησπέρα σας κι από μένα!

Είμαι ο και λέγομαι Κώστας, από Θεσσαλονίκη, και έχω να σας πω πρωτίστως οτι το nick είναι βλακώδες, αλλά φέρει βαριά ιστορία )

Τελευταία φορά που ήμουν μέλος σε φόρουμ ήταν σε αυτοκινητιστικό. Συγκεκριμένα στο swiftclub.gr και όπως φαντάζεστε ήμουν από τη συνομοταξία των κοντράκηδων-αλλάζωεξατμισηγιανααναπνέικαλύτερα-δων.

Όχι και πολύ φαν του ποδηλάτου (ντάξει είχαμε όταν ήμασταν μικροί να κάνουμε βόλτα στη γειτονιά), κλείσιμο -κατά το παρκάρισμα- ποδηλατοδρόμων χωρίς δεύτερη σκέψη, γέλια σε συζητήσεις περί "καθημερινής μετακίνησης/συμβίωσης με το ποδήλατο". Το πιάσατε το νόημα.

Πάει όμως και το suzuki εδώ και καιρόοο, εγκατασταθήκαμε και Ολλανδία, και κάναμε "αναγκαστικά" και το ποδήλατο μέσο καθημερινής μετακίνησης.

Καλά, εδώ χώρια που δε συντρέχει σοβαρός λόγος για να κυκλοφορείς με αυτοκίνητο (εξαιρώ μόνο τον χειμώνα σαν παράγοντα, γιατί τσούζει λίγο όσο να πεις) αν δε στο επιτρέπει το εισόδημα και να το απαιτεί η δουλειά σου, είναι και οι ποδηλατόδρομοι ΧΑΛΙΑ (με τονισμό στη λίγουσα), ε να μη πάρουμε ένα κουρσάκι να πηγαίνουμε και λίγο σφαίρα?

Πήρα λοιπόν ένα κουρσάκι Motobecane αγνώστου ημερομηνίας, του σκοτωμού, και άρχισα να το βάζω λίγο χέρι για να γίνεται λίγο πιο ανθρώπινο. Όχι πολλά πράματα (λασπωτήρας μουράτος για πίσω, αλυσίδα, καινούργια ταινία για το τιμόνι), γιατί είναι και ψιλο-ερείπιο με σκουριές (αλλά όχι σάπια) στη ζάντα και στο σκελετό, και δεν αξίζει.

Να τη η κυρία.
http://imageshack.com/i/0afsw1j
http://imageshack.com/a/img10/2280/fsw1.jpg
http://imageshack.com/a/img38/817/4yrd.jpg

Πήρα πρόσφατα επίσης ένα σετ φρένα της shimano (600 το μοντέλο, αν μπορείτε και ξέρετε πείτε τη γνώμη σας) και ανακάλυψα (γεμάτος έκπληξη!!) οτι χρειάζομαι και καινούργιους τροχούς.

Άρχισαν οπότε να μαζεύονται πολλά τα έξοδα και ήξερα ότι όσο το χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση (είμαι και λίγο ψείρας) θα "ζητάει" κι άλλα με τον καιρό.

Οπότε προτίμησα να πάρω ένα ανθρώπινο και λίγο πιο συμμαζεμένο και έπεσα πάνω σε αυτό:

http://www.marktplaats.nl/a/fietsen-en-brommers/fietsen-heren-sportfiets...

Το χτύπησα στη δημοπρασία προς 85 ευρώ και έγινε δικό μου.

Τώρα το περιμένω να με το στείλει ο τύπος από Αμστερνταμ (μένω επαρχία) για να μπει -εκ νέου- χέρι πάνω σε ό,τι χρειάζεται άμεσα (εκτός από τα φρένα που θα μπούνε ασυζητητί).

Ξέρει κανείς κάτι για το συγκεκριμένο μοντέλο;

Όλο κι όλο ξέρω την μάρκα (Batavus) που είναι πολύ γνωστή εδώ και συγκεκριμένα αυτή και η Gazelle απ'ότι έχω καταλάβει είναι κορυφή ποιοτικά, καθότι αμιγώς ολλανδικές μάρκες.

Επίσης αν καταλαβαίνει κανείς από τις φωτογραφίες αν χρειάζεται κάτι επειγόντως το ποδήλατο, αφού το μάτι μου δεν είναι τόσο εξασκημένο στα ποδήλατα γενικότερα.

Ευχαριστώ, και καλώς σας ήρθα και στο φόρουμ!

ΥΓ. Αν πόσταρα σε λάθος thread να μετακινηθεί το post μου από τους mods. Απλώς δεν ήξερα που να το βάλω.

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
Laou Laou
Εικόνα Laou Laou
Απών/απούσα

Φιλαράκι σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά εκεί στα ξένα.
Τόσο καλά ώστε όταν θα γυρίσεις για διακοπές ή για επαναπατρισμό να καταφέρεις να αντισταθείς στον πειρασμό της Mercedes,BMW,audi και να μας γυρίσεις με άπειρες ποδηλατικές εμπειρίες και εικόνες αλλά και έτοιμος να επενδύσεις στην δική μας πόδηλατική υπόκούλτούρα και να αλλάξεις. μυαλό στους φίλους που άφησες εδώ να ρουφανε πετρέλαιο και βενζίνες.

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Αυτό με τους τροχούς και τα φρένα είναι κλασική παγίδα στα
παλιά κουρσάκια. Κάποια είχαν 27άρες ρόδες, μεγαλύτερες από
τις σύγχρονες "28άρες". Κάπόια είχα φρένα με μακρυά μπράτσα
(long reach) και κάπως έτσι την πατάς.

Το Batavus φαίνεται σε πολύ καλή κατάσταση, πέραν από τα
βασικά αναλώσιμα (τακάκια, λάστιχα, αλυσίδα) δεν νομίζω
να χρειαστεί κάτι.

Μια χαρά τιμούλα το βρήκες, Ελλάδα θα το πωλούσαν για
σούπερ ρετρίλα με τριψήφια τιμή...

Athws
Απών/απούσα

Eaglos wrote:
Μια χαρά τιμούλα το βρήκες, Ελλάδα θα το πωλούσαν για
σούπερ ρετρίλα με τριψήφια τιμή...

με τριπλάσια θες να πεις ..

panagia_soumela
Εικόνα panagia_soumela
Απών/απούσα

Αυτό με τους μεγαλύτερους 27ρηδες το έμαθα εδώ.

Πιθανότατα θα έχει 28ρηδες πάνω το ποδήλατο, αλλά ποτέ δε ξες, ΑΝ συναντήσουμε δυσκολία, βλέπουμε...

Ο πρώην ιδιοκτήτης με είπε ότι οι τροχοί είναι της shimano (στη φωτογραφία το γράφει μόνο στα κέντρα, δε ξέρω για στεφάνια.

Αυτό που με απασχολεί πιο πολύ είναι η βροχή. Εδώ βρέχει για πλάκα και μπορεί να μας τραβήξει και μέρες μέσα στη μούχλα οπότε στις ΜΗ αλουμινένιες ζάντες (δε ξέρω από τι υλικό είναι οι ΜΗ) δε πιάνει μία το τακάκι στο βρεγμένο στεφάνι.

ΑΝ είναι shimano οι τροχοί, πόσες πιθανότητες έχω να είναι αλουμινένια τα στεφάνια (ή τουλάχιστον η επιφάνεια τριβής);

Με είπε ο τύπος από τον οποίο αγόρασα τα φρένα, ότι το αλουμίνιο είναι καλύτερο στη βροχή.

Επιστρέφω με φωτογραφίες

contact