Λαστιχα για UNIVEGA

8 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
VANIC
Απών/απούσα

Παιδιά έχω το UNIVEGA ALPINA SL-5 και νομίζω ότι τα λάστιχα της μάνας του είναι για πιό πολύ χώμα από ότι το πάω εγώ. Το γράφω επειδή στό χώμα (μονοπάτια και δρόμος) είναι πολύ καλό, αλλά στην άσφαλτο και δη σε κατηφόρες γλυστράει. Στις απότομες κατηφοριές της Πλάκας ακόμα και με ταχύτητα ιίσα για ισορροπία γλυστράει με μπλοκαρισμένο το πίσω φρένο. Στο μπροστινό είμαι ...φειδωλός γιατί φοβάμαι το ...καπάκι. Έτσι λοιπόν σε τέτοιες περιπτώσεις κατεβαίνω αργά και ...συρτός
Λοιπόν σε ενάμισυ μήνα έκανα 250 χλμ. Από αυτά τα 75 περίπου ( κρατάω λογαριασμό ) ήταν σε χώμα. Επειδή όπως και να το κάνουμε η άσφαλτος είναι αναπόφευκτη θα ήθελα προτάσεις για καλά λάστιχα που να με βολεύουν και στα δύο.. Όσον αφορά στην τιμή, σας γνωρίζω ότι στο αυτοκίνητο ( ναι έχω και εγώ 4Χ4 και δεν ανεβαίνω πεζοδρόμια γιατί το έχω μόνο για χώμα)) και στην ΜΟΤΟ, όλα τα μετράω εκτός από πόσο κάνουν τα λάστιχα, τα φρένα και οι αναρτήσεις. Περιμένω προτάσεις. Άντε μήπως με ξεστραβώσετε.
Την ερώτηση την έκανα και σε άλλο Topic αλλά προσπεράστηκε.

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

an breis lastixo na bolevoun kai sta dyo pes to kai se mena giati mexri stigmis den brika
bebea yparxoun ta demi slik apo polles eteries
apla to problima einai oti lene oti kanoun kai gia ligo xoma kai ligo asfalto
ego lew oti den kanei oute gia asfalto oute gia xoma alla tha ginw pali kakos
opote i symbouli mou einai na deis kati se 1.25-1.5 folding slik :D oxi wired
kai na to exeis mono gia asfalto kai otan einai na pas bouno na bazeis afta pou exeis tora panw :D
mia pio travigmeni lysi einai na pas se deftero zevgari elastika kai na allazeis rodes pou einai pio aplo :D

ayta apo mena

VANIC
Απών/απούσα

Πέτρο αντί να το έχω μόνο για άσφαλτο είναι καλύτερα να πάρω και ....δεύτερο ποδήλατο
γιατί το ποδήλατό μου το πείρα πιό πολύ για τις βόλτες στο βουνό.
Όλοι όμως ξέρουμε ότι συνήθως για να πάς στο χώμα θα περάσεις από άσφαλτο.
Που χου. στην λίμνη Πλάστήρα, για την οποία είχαμε μια κουβέντα σε άλλο topic αν θυμάσαι. Εκτός βέβαια από τις περιπτώσεις, που το φορτώνεις στο αυτοκίνητο, κάνεις το χώμα σου και μετά το κλείνεις πάλι στο υπόγειο.
Σκέφτηκα λοιπόν μήπως υπάρχει μια μεσοβέζικη λύση κάνοντας παραχωρήσεις. Κάτι σαν
τα λάστιχα μικτής χρήσης που λέμε στο 4Χ4 ( πχ 50-50 η 70-30 η κάτι τέτοιο)
αν δεν έχεις κάτι να προτείνεις μάλλον εννοείς ότι καλύτερα είναι να κάτσω στα αυγά μου και να μην αλλάξω τίποτα.
Αλήθεια γιατί η λύση που μου πρότεινες είναι να αλλάξω λάστιχα και να το έχω μόνο για άσφαλτο; Μήπως το 30 τοις εκατό των χλμ σε χώμα είναι λίγα για τέτοιο ποδήλατο. Δηλαδή έπρεπε να πάρω κάτι άλλο;

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

apla stin limni plastira ego tha pigena me trakteroto lastixo
apla kati pou den glistraei toso stin asfalto einai ena lastixo typou kenda koyte to eipe einai katharo bounou alla krataei kalitera stin asfalto opote pas kai xoma
alla den einai asfaltino lastixo
i lysi me ta 2 podilata den tha eskipiretouse
mias kai stin limni plastira pali me ena podilato tha pigenes oxi me 2
kai eksartate ti eidous anamiktes diadromes kaneis px an einai ekei pou pas asfalto na perpatiseis kai 2-3 xlm patimeno xoma pas me to slik
an einai to antitheto pas me to kevlar i me to koyote
an einai 50-50 i diadromi bazeis to koyote panw
:D

VANIC
Απών/απούσα

Πέτρο, νομίζω ότι με έπιασες.Σε ευχαριστώ.
Θα βάλω τα koyote.
Τις υπόλοιπες ευχαριστίες ....αφού το δοκιμάσω.
Τώρα η επόμενη ερώτηση είναι ποιός τα έχει στην Αθήνα;

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

oi perisoteroi ta exoun einai ta oikonomika tis kenda
an den exoune ta sigkekrimena tha exoun kati antistixo apo alles markes
:D

Nayarxos
Εικόνα Nayarxos
Απών/απούσα

Φίλε μου δες το topic με τίτλο "Λάστιχα". Εκεί θα βρεις αρκετές απόψεις.
Εγώ για καθημερινή χρήση έχω semi-slick της Continental και όταν βγαίνω για γρήγορη βόλτα στο βουνό αλλάζω τον μπροστινό τροχό με χωμάτινο Kenda.
Περισσότερα για την εμπειρία μου και γνώμη μου για τα semi-slick δες στο "Λάστιχα".
Sorry, βαριέμαι να τα ξαναγράφω, αλλά ούτε και θέλω να κουράζω τους υπόλοιπους κάνοντας copy-paste.

VANIC
Απών/απούσα

Φίλε σε ευχαριστώ και καλά κάνεις που δεν τα ξαναγράφεις.
Πάω αμέσως στο topic που μου είπες.

contact