Λιγο παραξενη ιδεα-μαγαζι (bikeless bike shop)

48 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

Επεσα πανω σε αυτο καθως χαζευα και ομολογω μου τραβηξε την προσοχη.
http://www.bankersupply.co/
Ενα μαγαζι για ποδηλατα χωρις ποδηλατα.
Το μυαλο μου αρχικα πηγε στα "παλια" ποδηλαταδικα-συνεργεια αλλα αυτα δεν εχουν ρουχα κτλ.
Τα σημερινα μαγαζια επικεντρωνουν στα ποδηλατα και δεν δινουν τοση σημασια στα εξαρτηματα. Συνηθως εχουν μια εταιρεια με ανταλακτικα-εξαρτηματα και οτι εχει αυτη η εταιρεια και χωρις πολυ πολυ ψαξιμα.
Και σκεφτομουν οτι θα μου αρεσε κατι τετοιο για να βρισκω και "ψαγμενα" ανταλακτικα, σε νορμαλ τιμες (αφου θα ασχολιοταν μονο με αυτο θα κοιταζε και την τιμη γιατι αλλιως ολοι θα επαιρναν οπως τωρα μεσω ιντερνετ). Πηγε το μυαλο μου και σε φιλους απο εδω που ας πουμε για παραξενα τακακια φρενων παραγγελνουν απ'εξω γιατι εδω δεν τα εχει κανενας και οι λιγοι που τα εχουν τα "χτυπανε".
Για το θεμα των ρουχων δεν το συζητω ολοι εδω το εχουμε αντιμετωπισει.

Πως το βλεπετε εσεις???? Μονο σερβις-επισκευες και χρηστικα ανταλακτικα-ρουχα ή εχετε και κατι αλλο στο μυαλο σας??
Την γνωμη σας γενικως ή μονο εμενα μου αρεσουν κατι τετοια?

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
Wicca
Απών/απούσα

Τι πάει να πει χρηστικά ανταλλακτικά και ρούχα; Τα ανταλλακτικά είναι εξ ορισμού χρηστικά, το τι μπορεί δε, να θεωρηθεί χρηστικό ποδηλατικό ρούχο είναι κάτι που το συζητάμε.. ( είναι οποιοδήποτε ρούχο πληρεί κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, και όχι απαραίτητα όποιο ρούχο δηλώνεται ως "ποδηλατικό").

Ποιο είναι το κοινό των "ψαγμένων" ανταλλακτικών;;
Μπορεί αυτό το κοινό να "συντηρήσει" μια επιχείρηση;

Μην κοιτάς τι κάνουν αυτοί στο Πίτσμπουργκ, γιατί εδώ δεν είναι εκεί και τα μεγέθη είναι διαφορετικά και για να έχει κάποιος ένα τέτοιο μαγαζί εδώ στην Ελλάδα, θα πρέπει να μπορεί να δίνει και στο εξωτερικό ιντερνετικά.

Μπορεί ένα μαγαζί από την Ελλάδα να χτυπήσει τις τιμές ανταλλακτικών και ρούχων ώστε να διευρύνει την πελατεία του;

Μπορεί δουλεύοντας μόνον με ντόπια πελατεία να έχει μία υγιή επιχείρηση πουλώντας τα ψαγμένα ανταλλακτικά και κάνοντας μαστορέματα;;

My two cents...

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Εγώ είμαι μέσα.
Μου αρέσει πολύ σαν ιδέα.
Ανταλλακτικά, αξεσουάρ και καλό service!
Θα πρόσθετα επίσης καφέ, χυμούς κλπ. + πάγκο εργαλείων για επισκευές από του ίδιους τους ποδηλάτες.
Βέβαια το ότι μου αρέσει εμένα και το θεωρώ χρήσιμο, μπορεί να σημαίνει κιόλας ότι δε θα έχει επιτυχία στην ελληνική αγορά.

scarpedico
Εικόνα scarpedico
Απών/απούσα

Τα τοπικά μαγαζία στοχεύουν σε 2 ειδών πελάτες

Στον νέο-μέσο πελάτη και στον γνώστη που ξέρει τι θέλει

Οταν δεν έχεις ενημερωμένους πελάτες , δε δέχομαι οτι ένα τοπικό κατάστημα πρέπει να είναι η 2η ή 3η επιλογή ενός ντόπιου αγοραστή ,

πρέπει να είναι η πρώτη και όταν δεν υπάρχει κάτι τότε να βλέπουμε απο έξω , ως τώρα όσοι φτιάξανε τέτοιο σουπερμάρκετ έχουν τα πάντα απο μια παρτίδα που πήραν (συνήθως προσπαθούν να ξεστοκάρουν κιόλας )

και οι υπηρεσίες είναι μέτριες προς χάλια

Γενική σκέψη

οταν μπαίνεις σε μαγαζί που φωνάζει μανιατόπουλος και ξέρεις οτι οι τιμές έχουν καπέλο απο μαγαζί σε μαγαζί , η ποικιλία περιορίζετε στο "οτι έχει μείνει " κσι αν χρειαστείς κάτι απο τον αντιπρόσωπΑ απλα κλάψ'τα καθώς σαν εισαγωγέας χ@#$%κε

απλά ξενερώνεις και ψάχνεις εναλλακτικές

αν τώρα πας στο εξειδικευμένο εδω πρέπει να δει τι τιμές θα έχει

Μπορεί να κοντράρει τιμές εξωτερικού ? (βλέπουμε πχ chain που δεν συμφέρουν οπως παλια εκτός απο μεγάλες προσφορές )

Μπορεί να έχει μικρή ποικιλία αλλα να καλύπτει ενα φάσμα τιμών-ποιότητας ? (οχι οτι πάρεις ξεκινά απο +50Ε)

Μπορεί να δίνει service και να μην βλέπει τον πελάτη σαν πορτοφόλι με πόδια ? (γιατί ετσι θα έρθει 1-2 και μετά καλό 2017)

Στα χαρτιά ωραία είναι όλα στην πράξη τι κάνουμε

Vasscott

πάγκος εργαλείων για τον πελάτη είναι υπερβολικό

είδη στα δικα μου μάτια θα έχει μπει μεσα ,αν μετά απο 1-2 χρόνια έχει αποκτήσει πελατολόγιο μπορεί ,αλλα με το καλημέρα δνε βλέπω θετικά

Πρακτικά

το καλό που βλέπω τελευταία είναι οτι σήμερα δνε χρειάζεσαι ούτε τετραγωνικά ούτε τίποτα ,(δεν θές πολλές βιτρίνες κλπ )

ενα καλό μάστορα για να τραβήξει κόσμο ενα περιποιημένο χώρο γιατι θέλεις τον πελάτη να έρχετε και να αισθάνεται άνετα

Ο μόνος που θα ψαρώσει αο εναν φανταχτερό χώρο είναι είτε ο καινούργιος είτε το ψωνιο που νομίζει οιτ θα κατεβεί για αγώνες και θα γίνει διάσημος

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Μιλάω για πελάτες-θαμώνες που θα πηγαίνουν στο μαγαζί για να σφίξουν λίγο τη μεσαία, να πιούν καφεδάκι, να κουβεντιάσουν κανένα τεχνικό θέμα και να ρωτήσουν κάτι και με αυτό τον τρόπο να έχεις κερδίσει την εμπιστοσύνη τους και να ψωνίζουν από εσένα τα ανταλλακτικά που θα προκύψουν και τα αξεσουάρ που χρειάζονται.
Έχω ποδηλατάδικο (όχι κλασικό αλλά πιο εναλλακτικό) που μου αρέσει να περνάω μόνο για καλημέρα και παρότι δεν αφήνω συχνά λεφτά είμαι ευπρόσδεκτος. Πολλές φορές όμως αισθάνομαι ότι ενοχλώ λόγω χώρου. Αν είχε χώρο για τους πελάτες, δεν ήταν πνιγμένο στα ποδήλατα και είχε και μεγαλύτερη ποικιλία ανταλλακτικών και σε μεγαλύτερο εύρος τιμών, είμαι σίγουρος ότι θα ψώνιζα πολύ περισσότερο.

scarpedico
Εικόνα scarpedico
Απών/απούσα

τώρα σε έπιασα και συμφωνώ κιόλας

TL
Εικόνα TL
Απών/απούσα

Χμμμ...δεν είναι άσχημη ιδέα.Απλά όσον αφορά το σέρβις-επισκευή...μερικά μαστόρια μπορούν να κάνουν καλή-προσεκτική δουλειά κουβεντιάζοντας κι άλλοι όχι.

magmike
Απών/απούσα

http://www.lookmumnohands.com/

Τσέκαρε και αυτό.Με πήγε η κοπέλα μου κατα την διαμονή μας στο Λονδινο.Φάγαμε το τελευταίο μας πρωινό πριν φύγουμε επειδή σαν ποδηλάτης "έπρεπε να το επισκεφθώ".Σας αξεσουάρ δεν ξέρω ποσο ψαγμ´ενα ήταν αλλα εδινε εμφαση στο στυλ. Είχε και κουστουμαρισμένο κόσμο γιατί είχε πολύ ωραία κουζίνα αλλά έξω είχε χαμό από χιπστερς που είχαν σκάσει με τα ποδήλατα , για κουβέντα καφέ και σέρβις

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

Ρε σεις δεν ρωταω για να το ανοιξω εγω. Κουλαρετε.

Το τι εννοω τωρα ψαγμενα ανταλακτικα. Ας πουμε ενα φως με πολλα lummen. Θυμαμαι εψαχνε ενας φιλος και δεν εβρισκε τιποτα και τελικα το παραγγειλε απ'εξω.
Δεν θυμαμαι εδω μεσα ποιος ελεγε οτι θα παρει απο εξω τακακια magura (ουτε ειμαι σιγουρος για την μαρκα) γιατι τα βρισκει μιση τιμη. Και τα βρισκει μιση τιμη γιατι τα εδω μαγαζια δεν καθονται να παζαρεψουν-ψυρισουν την τιμη σε τετοια μικροανταλακτικα.
Κοιταζα για παγουρι-θερμος ανοξειδωτο - ποδηλατικο. Ε ακομα δεν εχω βρει εδω αυτο που θελω (αντιθετα εξω το βρηκα αμεσως).

Και μην μου πειτε να εδω το ενα και στην αλλη ακρη της πολης το αλλο κτλ. Εννοω ενα μαγαζι να μπω και να βρω την λυση σε ολα αυτα. Ενα μαγαζι που να με καλυψει στα παντα αφου εχω αγορασει το ποδηλατο.

Για τα ρουχα τωρα εννοω οχι κατι σε επιπεδο και τιμη super market αλλα ουτε και σε επιπεδο pro. Ειδικα στα ρουχα το σωστο μεσο ρουχο στην σωστη τιμη δεν το εχω βρει ακομα σε μαγαζι εδω.

Και για να πω πως θα μου αρεσε εμενα περισσοτερο.
Εχουν ανοιξει καποια καφε που πουλανε και καποια εξαρτηματα κτλ. Δλδ δινουν περισσοτερο βαρος στο καφε. Εγω θελω το αναποδο.

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

kktsol wrote:
Ρε σεις δεν ρωταω για να το ανοιξω εγω. Κουλαρετε.

Τι εννοείς? Εγώ ήδη δήλωσα παραίτηση με την αιτιολογία ότι ξεκινάω δική μου επιχείρηση με συνεργάτη...

Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

Vasscott wrote:
Μιλάω για πελάτες-θαμώνες που θα πηγαίνουν στο μαγαζί για να σφίξουν λίγο τη μεσαία, να πιούν καφεδάκι, να κουβεντιάσουν κανένα τεχνικό θέμα και να ρωτήσουν κάτι και με αυτό τον τρόπο να έχεις κερδίσει την εμπιστοσύνη τους και να ψωνίζουν από εσένα τα ανταλλακτικά που θα προκύψουν και τα αξεσουάρ που χρειάζονται.
Έχω ποδηλατάδικο (όχι κλασικό αλλά πιο εναλλακτικό) που μου αρέσει να περνάω μόνο για καλημέρα και παρότι δεν αφήνω συχνά λεφτά είμαι ευπρόσδεκτος. Πολλές φορές όμως αισθάνομαι ότι ενοχλώ λόγω χώρου. Αν είχε χώρο για τους πελάτες, δεν ήταν πνιγμένο στα ποδήλατα και είχε και μεγαλύτερη ποικιλία ανταλλακτικών και σε μεγαλύτερο εύρος τιμών, είμαι σίγουρος ότι θα ψώνιζα πολύ περισσότερο.

κάθε Τριτη στην υπόγα...και για ανταλλακτικά μιλάς με strouf και κάνουμε αγορά απ έξω.
Αφού ξέρεις τώρα ρε παιδί μου.

scarpedico
Εικόνα scarpedico
Απών/απούσα

kktsol wrote:
Ρε σεις δεν ρωταω για να το ανοιξω εγω. Κουλαρετε.

Το τι εννοω τωρα ψαγμενα ανταλακτικα. Ας πουμε ενα φως με πολλα lummen. Θυμαμαι εψαχνε ενας φιλος και δεν εβρισκε τιποτα και τελικα το παραγγειλε απ'εξω.
Δεν θυμαμαι εδω μεσα ποιος ελεγε οτι θα παρει απο εξω τακακια magura (ουτε ειμαι σιγουρος για την μαρκα) γιατι τα βρισκει μιση τιμη. Και τα βρισκει μιση τιμη γιατι τα εδω μαγαζια δεν καθονται να παζαρεψουν-ψυρισουν την τιμη σε τετοια μικροανταλακτικα.
Κοιταζα για παγουρι-θερμος ανοξειδωτο - ποδηλατικο. Ε ακομα δεν εχω βρει εδω αυτο που θελω (αντιθετα εξω το βρηκα αμεσως).

Και μην μου πειτε να εδω το ενα και στην αλλη ακρη της πολης το αλλο κτλ. Εννοω ενα μαγαζι να μπω και να βρω την λυση σε ολα αυτα. Ενα μαγαζι που να με καλυψει στα παντα αφου εχω αγορασει το ποδηλατο.

Για τα ρουχα τωρα εννοω οχι κατι σε επιπεδο και τιμη super market αλλα ουτε και σε επιπεδο pro. Ειδικα στα ρουχα το σωστο μεσο ρουχο στην σωστη τιμη δεν το εχω βρει ακομα σε μαγαζι εδω.

Και για να πω πως θα μου αρεσε εμενα περισσοτερο.
Εχουν ανοιξει καποια καφε που πουλανε και καποια εξαρτηματα κτλ. Δλδ δινουν περισσοτερο βαρος στο καφε. Εγω θελω το αναποδο.

μας ξενέρωσες , εγώ είδη είπα στην μάνα μου "βρήκα δουλειά δεν πάω στρατό "
:P

το καφέ που λές αν αύριο μεγαλώσει την γκάμα με συγκεκριμένα πράγματα που δεν βρίσκονται εδώ μια χαρά θα πάει (και θα έχει επιπλέον έσοδα)

πουλάει καφέ κλπ και ταυτόχρονα έχει προώθηση και προϊόν διαθέσιμο
παρόμοια βλέπεις καφέ που πουλάνε και κούπες , καφετιέρες κλπ η ακόμα και το δικό μου παράδειγμα οπου μαγαζί με επιδιορθώσεις ρούχων εμπορεύεται σχετικά αγαθά

το να κάνεις εισαγωγές προιόντα με καλή τιμή-απόδοση είναι σωστό αλλα αν δεν έχεις λιανική θα βγεις ? Γιατί οι καταστηματάρχες δεν φαίνονται ζεστοί (σαν πελάτη μιλάω έχουν συγκεκριμένους προμηθευτές )

για αυτό που λέγαμε με τα ανοξείδωτα σου έχω νέα (είμαι σε επικοινωνία οταν τελειώσω θα σε πώ )

johnny_alex
Εικόνα johnny_alex
Απών/απούσα

Αν μου βρει και το bashguard που ψάχνω και δεν βρίσκω, θα γίνω από τους καλύτερους πελάτες

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

Roul wrote:
και για ανταλλακτικά μιλάς με strouf και κάνουμε αγορά απ έξω.

Εαν σου πω οτι αυτο στην τελευταια παραγγελεια του strouf με ειχε παραξενεψει (δλδ μεχρι και σαμπρελες και τακακια απ'εξω) και το εψαξα λιγο παραπανω και οντως επιβεβαιωνει ακριβως αυτο. Οτι δεν ενδιαφερονται για τα ανταλακτικα και δεν τους νοιαζει να δουνε την σωστη τιμη αλλα αφου μπορουν να δινουν στην αγορα σε σχεδον ιδια τιμη (ή ιδια τιμη) με το διπλα μαγαζι ειναι ΟΚ. Παρομοια συζητηση ειχα και με τον scarpe.
Ειχα παρα πολυ καιρο να δω για σαμπρελες και ειχα μεινει ακομα στο 3-4 ευρω (αξιοπρεπη σαμπρελα). Ετυχε να χρειαστω κατι σαμπρελες και εστειλα γνωστο να μου τις παρει και ερχεται χαρουμενος,χαρουμενος οτι μου εφερε σαμπρελες και τις πληρωσε σε τιμη χοντρικης λεει(5 ευρω η σαμπρελα). Απλη σαμπρελα (επωνυμη) κουρσας. Λεω δεν γινεται αυτο. Δλδ ξεφυγαμε τελειως. Και το κοιταξα λιγο παραπανω και ολοι εχουν παει τις τιμες αρκετα πιο πανω. Τωρα πια στα 3 ευρω βρισκεις μονο αυτες που ειναι σε συσκευασια παγωτου (καταλαβατε ποιες λεω πιστευω και για τι ποιοτητα μιλαω). Και αξιοπρεπη σαμπρελα (ειδικα εαν θελεις και γαλικη βαλβιδα) απο αρκετα πιο πανω.
Κοιταω μετα και βλεπω κατι φακαρολες 7 ευρω το ζευγαρι και κατι τετοια.
Και ρωταω τωρα εγω.
Εαν καποιος δεν ενδιαφερθει να εχει μονο καλες τιμες στα ποδηλατα αλλα ψαχτει και στα ανταλακτικα και προσφερει καλη σαμπρελα στα 3.5 αντε 4 και φακαρολες στα 4 ας πουμε το ζευγαρι γιατι να παραγγειλει καποιος απ'εξω και γιατι να μην τον προτιμησουν.

Ή ας πουμε το bashguard που λεει ο johnny απο πανω (με την ευκαιρια τι θες και δεν βρισκεις??). Κοιταζα πριν απο ενα εξαμηνο. Τα λιγα που βρηκα εδω ακριβως 35% παραπανω απο την μεση τιμη που τα εβρισκα εξω εκτος απο μια εταιρεια που την εισαγει ατομο που φερνει ανταλακτικα και ειναι και ψαγμενος και ο ιδιος αναβατης. Δλδ μονο απο ποδηλατη-μαγαζατωρα μπορεις να βρεις σε σωστη τιμη πραγματα.
Και για να ερθω στο αρχικο θεμα μονο ποδηλατης μπορει να τρεξει το μαγαζι που λεμε στο αρχικο θεμα.

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Αν μιλάμε για πώληση τότε δεν γίνεται να μιλάμε
για 20-30 άτομα το χρόνο ούτε φυσικά να μαντεύ-
εις τι θα ζητήσουν. Εκτός αν πεις ότι φέρνω 200
τακάκια και 500 παγούρια και 300 φώτα και όποτε
τα πουλήσω και άμα τα πουλήσω.

Η ιδέα του μαγαζιού, καφέ, κωλοβάρα και παράλληλα
εργαλεία για επισκευές είναι αρκετά ελκυστική απλά
θέλει πολύ παπάτζα και lifo και athens voice και
μουστάκι χιπστερίδικο.

Για εμένα είναι καθαρά θέμα ποσότητας και ζήτησης.
Το Chain μπορεί να αγοράζει 3.000 σαμπρέλες, ο εδώ
μαγαζάτορας φέρνει 20-30 το πολύ και παίζει να του
σαπίσουν κιόλας.

Οι σαμπρέλες έχουν όντως ξεφύγει. Φακαρόλες βρίσκω
με 2-3 Ευρώ απλά θέλει να βρεις πιο Generic μάρκες.

ΥΓ: Ακόμα και 3,5 Ευρώ τη σαμπρέλα, πάλι δεν είσαι φθηνότερος.
Στα 2,5 Ευρώ έχει 25άδα Conti από Γερμανία οπότε 3,2 θα μου
βγουν... Είναι δύσκολη φάση γενικά.

johnny_alex
Εικόνα johnny_alex
Απών/απούσα

kktsol wrote:

Ή ας πουμε το bashguard που λεει ο johnny απο πανω (με την ευκαιρια τι θες και δεν βρισκεις??). Κοιταζα πριν απο ενα εξαμηνο. Τα λιγα που βρηκα εδω ακριβως 35% παραπανω απο την μεση τιμη που τα εβρισκα εξω εκτος απο μια εταιρεια που την εισαγει ατομο που φερνει ανταλακτικα και ειναι και ψαγμενος και ο ιδιος αναβατης. Δλδ μονο απο ποδηλατη-μαγαζατωρα μπορεις να βρεις σε σωστη τιμη πραγματα.
Και για να ερθω στο αρχικο θεμα μονο ποδηλατης μπορει να τρεξει το μαγαζι που λεμε στο αρχικο θεμα.

Εγώ ψάχνω bashguard για δισκοβραχίωνα FSA 386 PF30 39/27t, έχω πάρει σβάρνα 6-7 μαγαζιά και με κοιτάνε με απορία. Εστω και bashguard με chainguide θα έβαζα, αλλά μέχρι τώρα τζίφος, δεν έχω βρει πουθενά.
Αυτό που γράφεις για τέτοιου είδους μαγαζί, εγώ θα το προτοιμούσα 100 φορές από το internetiko γιατί και λίγο παραπάνω σε τιμές αν ήταν, θα γλύτωνα τα μεταφορικά και θα μου περνούσε και οποιοδήποτε ανταλακτικό χωρίς κόστος, αν το δούμε καθαρά οικονομικά. Επίσης, έχω πάει σε άλλο κατάστημα στο οποίο έψαχνα παπούτσια και επειδή έσκασε μέσα κόσμος που κοιτούσε ποδήλατο, ο υπεύθυνος του καταστήματος την είπε στον πωλητή του για να συντομεύει και να κατέβει στον όροφο με τα ποδήλατα που είχε μαζευτεί κόσμος.

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

johnny_alex wrote:
Εγώ ψάχνω bashguard για δισκοβραχίωνα FSA 386 PF30 39/27t, έχω πάρει σβάρνα 6-7 μαγαζιά και με κοιτάνε με απορία. Εστω και bashguard με chainguide θα έβαζα, αλλά μέχρι τώρα τζίφος, δεν έχω βρει πουθενά.
Αυτό που γράφεις για τέτοιου είδους μαγαζί, εγώ θα το προτοιμούσα 100 φορές από το internetiko γιατί και λίγο παραπάνω σε τιμές αν ήταν, θα γλύτωνα τα μεταφορικά και θα μου περνούσε και οποιοδήποτε ανταλακτικό χωρίς κόστος, αν το δούμε καθαρά οικονομικά. Επίσης, έχω πάει σε άλλο κατάστημα στο οποίο έψαχνα παπούτσια και επειδή έσκασε μέσα κόσμος που κοιτούσε ποδήλατο, ο υπεύθυνος του καταστήματος την είπε στον πωλητή του για να συντομεύει και να κατέβει στον όροφο με τα ποδήλατα που είχε μαζευτεί κόσμος.

Ουσιαστικα το προβλημα σου ειναι οτι δεν βρισκεις bashguard για 39 δισκακι με τρεις τρυπες (ο δισκοβραχιωνας σου εχει τρια μπρατσα). Δυσκολο.

τωρα για το θεμα. Εχετε επικεντρωθει στο θεμα της τιμης ενος εξαρτηματος και συνεχιζετε να νομιζετε οτι θα το ανοιξω εγω το μαγαζι (μονο δνση δεν μου εχετε ζητησει σε πμ).
eaglos εαν οπως λες μιλαμε για 25αδα σαμπρελες ειμαι σιγουρος οτι σε οποιονδηποτε να πας θα σου κανει καλυτερη τιμη. Και σε πολλα πραγματα οι τιμες ανεβαινουν επειδη βαπτιζονται "ποδηλατικα".

Αλλα μην κολλατε σε ενα εξαρτημα. Μιλαμε για ενα μαγαζι-στεκι που θα εξυπηρετει γενικως ποδηλατες. Ας πουμε πριν κανα-δυο χρονια ο vass ειχε θεμα με ποδηλατικο παντελονι. Ενα τετοιο μαγαζι θα τον καλυπτε. Μιλαμε για ενα μαγαζι που θα θελει να καλυπτει παρα πολλα μετα την αγορα του ποδηλατου. Στο κατω κατω για να "βγαινει" (που φτασαμε απο φιλοσοφικη συζητηση στο εαν βγαινει, ενω η ερωτηση ουσιαστικα ειναι τι θα θελατε απο ενα τετοιο μαγαζι) ας εχει μεσα και πεντε ποδηλατα απλως να μην εχει "παραμελημενα" τα υπολοιπα.

Wicca
Απών/απούσα

kktsol wrote:

Ουσιαστικα το προβλημα σου ειναι οτι δεν βρισκεις bashguard για 39 δισκακι με τρεις τρυπες (ο δισκοβραχιωνας σου εχει τρια μπρατσα). Δυσκολο.

τωρα για το θεμα. Εχετε επικεντρωθει στο θεμα της τιμης ενος εξαρτηματος και συνεχιζετε να νομιζετε οτι θα το ανοιξω εγω το μαγαζι (μονο δνση δεν μου εχετε ζητησει σε πμ).
eaglos εαν οπως λες μιλαμε για 25αδα σαμπρελες ειμαι σιγουρος οτι σε οποιονδηποτε να πας θα σου κανει καλυτερη τιμη. Και σε πολλα πραγματα οι τιμες ανεβαινουν επειδη βαπτιζονται "ποδηλατικα".

Αλλα μην κολλατε σε ενα εξαρτημα. Μιλαμε για ενα μαγαζι-στεκι που θα εξυπηρετει γενικως ποδηλατες. Ας πουμε πριν κανα-δυο χρονια ο vass ειχε θεμα με ποδηλατικο παντελονι. Ενα τετοιο μαγαζι θα τον καλυπτε. Μιλαμε για ενα μαγαζι που θα θελει να καλυπτει παρα πολλα μετα την αγορα του ποδηλατου. Στο κατω κατω για να "βγαινει" (που φτασαμε απο φιλοσοφικη συζητηση στο εαν βγαινει, ενω η ερωτηση ουσιαστικα ειναι τι θα θελατε απο ενα τετοιο μαγαζι) ας εχει μεσα και πεντε ποδηλατα απλως να μην εχει "παραμελημενα" τα υπολοιπα.

Αυτό για το οποίο μιλάς είναι μαγαζί που έχει πελατεία και μάλιστα προσωπική πελατεία.
Αυτό δεν απαιτεί συγκεκριμένα προϊόντα ή υπηρεσίες αλλά ΠΟΛΎ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ δημόσιες σχέσεις.

Το μαγαζί στέκι μπορεί να γίνει μόνον σε συνοικιακό επίπεδο και αν ο ιδιοκτήτης του έχει όρεξη να ασχοληθεί.

Το μαγαζί στέκι δεν είναι όμως το μαγαζί τρέντι, αν και αυτοί οι δύο τύποι καταστήματος μπορεί να μοιάζουν λίγο μεταξύ τους.

Η διαφορά του πρώτου από το δεύτερο, είναι ότι το πρώτο μπορεί να παραμένει το ίδιο σε βάθος χρόνου ενώ το τρέντι να χάσει ξαφνικά την πελατεία του γιατί το τρεντ μεταφέρθηκε κάπου αλλού.

Δεν νομίζω όμως ότι με τις υπάρχουσες συνθήκες στην αγορά, και εδώ και έξω μπορεί να γίνει εύκολα ένα μαγαζί του τύπου στέκι.
Γιατί ο μεγάλος αριθμός πελατείας θα το κάνει απρόσωπο, ( δεν γίνεται θέλω να πω να τους ξέρει κάποιος όλους και να έχει κάποια πιο προσωπική σχέση πελάτη εμπόρου), αλλά η έλλειψη μεγάλου αριθμού πελατών δεν το βοηθάει να σταθεί στην αγορά.

Αν τώρα βέβαια κάποιος δεν έχει πρόβλημα στο να συντηρήσει ένα μαγαζί, δηλαδή παίζει τεράστιο κεφάλαιο από πίσω ώστε να χώνει χρήμα στην επιχείρηση για να την κρατάει κάπως, τότε εντάξει όλα γίνονται.. και οι τιμές στα προιόντα μπορούν να μείνουν χαμηλές και ο έμπορος να κάνει και τις δημόσιες σχέσεις του εκ του ασφαλούς, και να διατηρήσει είτε το μαγαζί στέκι ή το μαγαζί τρέντι.. Όποιος έρχεται να πίνει και τον καφέ του, να ξέρει ότι θα ξαναπάει και θα τον έχουν στα όπα όπα εντός εκτός εγγύησης προϊόντος ( και επί τα αυτά), και φυσικά βρέξει χιονίσει, όπως και να βγαίνει ο ισολογισμός, αυτό δεν θα αφορά και δεν θα ενδιαφέρει τον επιχειρηματία.

Αλλά εσύ πόσους ξέρεις που μπορούν να το κάνουν αυτό;
Ξέρεις πολλούς που έχουν ΤΟ κεφάλαιο για να κάνουν κάτι τέτοιο και να το έχουν επενδύσει σε κάτι τέτοιο, αντί να το πάρουν και να πάνε στας Μπαχάμας να παραθερίζουν;

johnny_alex
Εικόνα johnny_alex
Απών/απούσα

kktsol][quote=johnny_alex wrote:

Ουσιαστικα το προβλημα σου ειναι οτι δεν βρισκεις bashguard για 39 δισκακι με τρεις τρυπες (ο δισκοβραχιωνας σου εχει τρια μπρατσα). Δυσκολο.

Ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα. Βλέπω να κάνω πατέντα, να το σχεδιάσω μόνος μου και να το δώσω σε καμιά φρέζα για να ξεμπερδεύω.

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Ξέρεις τι είναι να μπαινεις σε κεντρικό μαγαζί και να μην έχει
σαμπρέλα; Ρε φίλε, σαμπρέλες είναι... Κι όμως δεν φέρνουν σε
ποσότητες διότι η ζήτηση είναι ότι κάτσει οπότε δεν ρισκάρουν
να τους μείνουν. Φακαρόλες μπήκα σε 4 μαγαζιά και δεν είχε κα-
νένας για κούρσα, όλοι μου έσπρωχναν 20-22mm όταν τους έλεγα
ότι έχω 14mm εσωτερικό πλάτος... Τακάκια για vbrakes, προστα-
σία για chainstays και πάει λέγοντας.

Στη γειτονιά μου όλα τα πράγματα που είχε είναι σκονισμένα
από τον καιρό του Νώε. Πήρα λάστιχο slick 26'' και ήταν σά-
πιο... Πως να στοκάρει λάστιχα ή σαμπρέλες ή ότι;

Έψαχνα κέντρα, μιλάω με το γερμανό εισαγωγέα και μου λέει θα
πάρεις από αυτόν στην Ελλάδα. Μιλάω με τον εδώ και μου γράφει
"θα βάλω παραγγελία σε 3 μήνες, πες μου τι θες να στο φέρω"...
Άντε να του πεις να στοκάρει 200-300 κέντρα :P

Για το παντελόνι που έγραψες. Πόσοι το έψαξαν; Ο Vascott και
εγώ όπου τελικά το πήρα από Ελλάδα 85 Ευρώ. Φθηνότερα μεν
από το εξωτερικό αλλά γιατί; Διότι είχε πάρει 4 ή 5 νούμερα
και είχαν πιάσει αράχνες και τα έβαλε προσφορά να φύγουν...

Εδώ με το ζόρι φέρνουν νούμερα στα ποδήλατα. Αν τύχει και είσαι
λίγο πάνω ή λίγο κάτω από το "μέσο όρο" σε ύψος ή θες κανένα
περίεργο χρώμα, την πάτησες :)

Σίγουρα καλή η φάση να υπάρχει τέτοιο μαγαζί που συζητάμε αλλά
το ότι δεν βρίσκει ο eaglos παντελόνι ή ο scarpedico τακάκια
δεν είναι σωστό κριτήριο.

scarpedico
Εικόνα scarpedico
Απών/απούσα

kktsol είδες τι σαμπρέλα αγόρασα απο κάπου 3Ε που μου είπε με 1.5 γιατί απλά έβγαλα γλώσσα ,

Σε ποδηλατάδικο σούπερ μάρκετ τις Αθήνας , οταν έδωσα για το 2.35ρη ελαστικό 5Ε για σαμπρέλα kenda δεν τα λυπήθηκα γιατί ήταν σε κουτί και ποιοτικά δεν ηταν του κιλού αλλα 3Ε για μάρκα "made in china with rubber to hold the inner tube" sorry αλλα εχω γλαρόσουπα

Απο τα κλασσικά μαγαζιά έπρεπε να πάω Πειραιά για να πάρω απο ενα μαγαζί κασέτα-αλυσίδα ,

μετά απο 15τηλ σε όλη την Αθήνα (δωρεάν cyta ) ακούσα "δεν έχω αν θες παραγγέλνω σε 2βδομάδες έρχονται " "έχω μονο altus " "εχω μια slx αν θές " "έχω κασσέτα δεν έχω αλυσίδα κάτω απο 27Ε " και όλα αυτά με καπέλο που απο έξω παίρνεις και μερικά εργαλεία για να παίζεις τότε συγνώμη αλλα μου φεύγει η όρεξη

ζήταγα κάποια deore ,acera ή κάτι αντίστοιχο και μια αλυσίδα με Link οχι κάτι εξωτικό

θεωρητικά λοιπόν ενα τέτοιο μαγαζί θα μπορούσε να βγάλει χρήματα αντίστοιχα με ενα κοινό ποδηλατάδικο ,απλά θα πρέπει να βρει την χρυσή τομή ανάμεσα σε υπηρεσίες-τιμές-προϊόντα , για αυτό θεωρώ οτι τέτοιες κινήσεις αν συνδυαστούν με κάτι άλλο (πχ καφέ , κ@λομπαρο κλπ )

έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες για κέρδος και μειώνεις το "εχω έξοδα δεν έχω πελάτες "

και ναι , ενα τέτοιο μαγαζί μπορεί να χάσει κάποιους απο τους "περιμένω να μπω σε ένα μαγαζί με ποικιλία " αλλα θα κερδίσει απο άλλους που θα που "τα δίνω τοπικά και έχω ποιότητα "

Ακόμα και μαγαζί που θα διοργανώνει group buys ("σετάκια ελαστικά-σαμπρέλες , διαλέγετε 2 ελαστικά απο αυτές τις επιλογές και πακέτα 6 σαμπρέλες σε αυτή την τιμή ")

θα είχε πελάτες τις ευκαιρίας οπως τώρα κάποια έχουν πελάτες μονο σε προσφορές

scarpedico
Εικόνα scarpedico
Απών/απούσα

μια και αναφέρθηκε γενικά το αν μπορούμε να ρίξουμε χρήμα , πρακτικά με τα τωρινά έξοδα απλά πρέπει να φτιάξουμε κρεμάλες

οταν ομως βλέπεις οτι δουλειά δεν υπάρχει σαν υπάλληλος και το χωριό σου δεν σου προσφέρει ευκαιρίες (να πας και να φτιάχνεις πατζάρια)

απλά δοκιμάζεις με το λιγότερο ρίσκο που μπορείς και βλέπεις , θεωρώ αστείο τα σουπερ μαρκετ ποδηλατάδικα που ανοίγουν με 0 επαφή απο τον εισαγωγέα και απλά περιμένουν τους πελάτες να έρθουν , θεωρώ ντροπή που δεν κάνουν οι ίδιοι σεμινάρια-μαθήματα ποδηλάτου για να τραβήξουν το κόσμο , οχι με την λογική "θα ερθει πελάτης" αλλα με την λογική "θα με γνωρίσει ενας που ασχολείται με το ποδήλατο " και αν κάτσει έκατσε

ετσι γίνονται οι δημόσιες σχέσεις αν δεν είσαι είδη φίρμα , οχι με το να κάθεσαι στην καρέκλα και να διευθύνεις το μαγαζί

eaglos στα περισσότερα μαγαζιά η σκόνη-υγρασία και οι ανοιγμένες συσκευασίες υπάρχουν , θυμάμαι πριν χρόνια θεσσ που πήγα σε μαγαζί (κόκκινο αερόστατο ) για ελαστικά και μου το έφερε με ενα ωραίο άσπρο πέπλο απο την αποθήκη

magmike
Απών/απούσα

Δεν υπάρχει πιο άχρηστο πράγμα από τις σαμπρέλες για αυτό δεν φέρνουν:P

Εγώ έχω να αλλάξω 2 χρόνια από τοτε που έβαλα καινούρια ελαστικά.
Τωρα που πρέπει να αλλάξω ελαστικά έχω ξεχάσει πως αλλάζουν σαμπρέλα :p

Arxarios
Απών/απούσα

Eaglos wrote:
Ξέρεις τι είναι να μπαινεις σε κεντρικό μαγαζί και να μην έχει
σαμπρέλα;...

Καλώς ή κακώς κάπως ο Eaglos περιγράφει με ακρίβεια την κατάσταση στα Ελληνικά ποδηλατάδικα. Η αγορά είναι μικρή, έχει περάσει η άνθιση που υπήρχε πριν από 3-4 χρόνια που πολλά μαγαζιά άνοιξαν και σήμερα απλά δεν υπάρχουν. Και όσοι έμειναν από τους νέους προσπαθούν να επιβιώσουν.

Σχετικά με τα εξειδικευμένα ανταλλακτικά για ...τα περίεργα γούστα μου, πολύ απλά σήμερα δεν έχω κανένα λόγο να ασχοληθώ με τα ποδηλατάδικα. Άντε εάν με έχει βαρέσει ο ήλιος, θα κάνω τη γνωστή δίχως αποτέλεσμα βόλτα και τελικά θα καταλήξω στο ebay/bike-components/crc (μόνο με προσφορές το τελευταίο).

Ένας τρόπος για να υποστηριχθεί ένα τέτοιο μαγαζί θα ήταν να έχει ένα καλοδιαχειρισμένο forum όπως το cyclist αλλά δεν νομίζω να αντέξούμε οι forumaκηδες και τρίτο λογαριασμό.

Προσωπικά πάντως εάν ήθελα να βγάλω χρήματα από το ποδήλατο, κάνοντας το κέφι μου και να νιώσω πραγματικά παραγωγικός και όχι να ενθαρρύνω την διαρροή συναλλαγματος, θα δοκίμαζα να ασχοληθώ με την παραγωγή ορισμένων συγκεκριμένων ποδηλατικών προϊόντων με σκοπό την εξαγωγή. Πιστεύω ότι υπάρχουν ορισμένα πράγματα που μπορούν να παραχθούν, με εύκολα να στηθεί διαδικασία παραγωγής, και να διατεθούν/προωθηθούν με ορισμένους τρόπους με πολύ μικρό ρίσκο. Αλλά είναι το μυστικό plan B αυτό, που περιμένει μάταια τον πολύτιμο χρόνο που με τα 12ωρα που μου τρώει η δουλειά είναι ευσεβής πόθος.

Είχα πετύχει στο μετρό μία φορά τρία παιδιά με κάτι παράξενα σπαστά ποδήλατα, με σούπερ ντούπερ περιφερειακά, και με τεράστια πλαίσια ορθογωνικής διατομής, το καθένα βαμμένο εντελώς ξεχωριστά. Κατάλαβα ότι ήταν customiες και στο παραδοσιακό ποδηλατικό σπάσιμο του πάγου της τελευταίας πόρτας του μετρό ρωτάω εάν τάχα τα αγοράσανε μαζί. Μου είπαν όσο χρόνο επιτρέπει μία στάση του μετρό ότι τα πλαίσια είναι ελληνικά αλλά εκεί που με πιάσανε αδιάβαστο ήταν ότι φτιάχνονται Ελλάδα περιμένοντας να μου πουν Άπω Ανατολή. Κοιτάζοντας το χοντροκομμένο πλαίσιο έβλεπα ότι θα πουλούσε πολύ δύσκολα έξω. Αλλά το επόμενο μπορεί και να πουλούσε καλά. Και τότε στα μάτια μου θα φαίνονταν ως ΟΙ μάγκες...

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

Το εαν θα βγει ή οχι το μαγαζι ειναι κατι που θα απασχολησει αυτον που θα το κανει. Και που εχει να κανει και με αυτον που θα το κανει και που θα το κανει. Δεν ειναι ομως αυτο το θεμα.
Και μην κοιτατε μονο τις σαμπρελες. Σας λεω κατι που ψαχνω τον τελευταιο καιρο (οχι πολυ εντονα ειναι η αληθεια). Πες τε μου που υπαρχει jersey ποδηλατικο αξιοπρεπες κατω απο 20 ευρω (που νομιζω τοσο θα επρεπε να κανει εκτος εαν ειμαι τοσο ασχετος με τα ρουχα) σε φαρδια γραμμη (να κρυβονται και οι κοιλιες). Ε, οσο εχω δει ειναι ολα λιγο πανω απο τα 20 και αυτα σε προσφορες (σπασμενα νουμερα). Ενω οποτε ταξιδευω τα βρισκω εκει γυρω στο 15αρι.
(Σοβαρα οποιος ξερει κατι τετοιο μου στελνει και ενα πμ)

Διαβαζωντας παραπανω τις απαντησεις σας βλεπω,

1.Δεν εβρισκα αυτο που θελω.
2.Δεν ειχε το παραξενο και ο πελατης λεει θα το δω μεσω ιντερνετ.
3.Μου το παραγγελνε αλλα θα το ειχε σε δυο-τρεις-τεσσερις εβδομαδες(βεβαια και μεσω ιντερνετ τοσο θα εκανε) ή μηνες οπως λετε σε καποιες περιπτωσεις.
4.το ειχε αλλα ακριβα.
5.υπαρχει περιπτωση να βρεις αυτο που θελεις αλλα πχ θα πας για το παγουρι στην Ηλιουπολη, για το φως στο Περιστερι, για την αλυσιδα στον Πειραια κτλ.
6.προβλημα εξυπηρετησης(λογω του οτι αυτο που ζηταμε ειναι κατι φτηνο ή δυσκολο και οχι ευκολο και ακριβο).

Αρα εαν δεν κανω λαθος ολους θα βολευε ενα τετοιο μαγαζι εαν
1.ειχε τα βασικα και στην σωστη τιμη
2.μπορουσε να παραγγειλει τα παραξενα και να τα ειχε σε δυο ημερες(ή στο σωστο χρονο)
3.ηταν σωστο στην συμπεριφορα απεναντι στους πελατες.
4.ηξερε για τι πραγμα μιλαει
5.εαν ηταν και καλο στο σερβις........

Αυτο εννοουσα και στην αρχη.
Το να αγορασεις ενα ποδηλατο μπορεις να το κανεις απο 500 μεριες (και ειδικα εαν ειναι και ακριβο σκιζονται να σε εξυπηρετησουν).
Εαν παρεις κατι εξιδεικευμενο και ακριβο υπαρχουν και δυο-τρια μαγαζια που εξειδικευονται σε αυτο και θα βρεις και λυσεις για τα θεματα σου (και κανονιζουν και εξορμησεις σχετικες με το θεμα σου και ολα τα αλλα).
Για τον μεσο και συνηδητοποιημενο αστικο ποδηλατη δεν παιζει κατι για μετα την αγορα του ποδηλατου.

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Αυτό είναι που περιμένω να απαντηθεί.

Το παντελόνι; το bashguard; το παγούρι; το ανοιχτήρι
μπύρας στο παλουκόσελο; stabilaser τιμονιού; Καταλα-
βαίνεις ότι στην πράξη δεν γίνεται να υπάρξει τέτοι-
ο μαγαζί, μαγαζί τα πάντα όλα και όλα διαθέσιμα και
φθηνότερα από τον κινέζο ή τα γνωστά ον λαην.

Επίσης υπάρχει και η διάσταση απόψεων πχ για εμένα ένα
αξιοπρεπές ποδηλατικό jersey είναι αυτό, επομένως στα
20 Ευρώ θα έπαιρνα το οτιδήποτε αθλητικό κοντομάνικο
καθώς ποιότητα και πολυεστέρας δεν παίζουν στην ίδια
πρόταση.

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Το ανοιχτήρι της μπύρας που έχει μαζί εξολκέα για το λάστιχο δεν είναι βασικό...
Το να βρίσκεις όμως μεσαίες σε διαστάσεις που θες ή να μπορείς να παραγγείλεις την ιταλική ή την 73άρα ακριβώς στη διάσταση που θες δεν είναι κακό.
Έχουν τρελαθεί οι περισσότεροι στις neco για να κερδίσουν τι, 2 ευρώ παραπάνω?
Έστειλα φίλο να αλλάξει μεσαία και του είπα ζήτα μια απλή un26... ε του έβαλε neco χωρίς να τον ρωτήσει.
Πρέπει δλδ. να πάει στον Τσιρίκο να πάρει φτηνή un26 και μετά να την πάει στον ποδηλατά στη γειτονιά του για να μην κουβαλάει το ποδήλατο που δε δουλεύει στην άλλη άκρη της Αθήνας.
Και να στραβώσει και ο ποδηλατάς του επειδή του έφερε τη μεσαία από αλλού και χάνει τα 2 ευρώ που θα κέρδιζε επειδή θα του έβαζε neco.

Υπάρχουν επιλογές στην ελληνική αγορά και πολλές φορές πιο οικονομικά από το να παρταγγείλεις αλλά πρέπει να γυρνάς την Αθήνα 2 φορές.
Έψαχνα μια 73άρα μεσαία πριν λίγο καιρό και μετά από πολλά τηλ. βρήκα ένα συγκεκριμένο μήκος που ευτυχώς μου έκανε, παραγγελία σε ποδηλατάδικο.
Ε ο συγκεκριμένος ποδηλατάς με εξυπηρέτησε γιατί με ήξερε και γιατί είχε σύστημα να βλέπει τη διαθεσιμότητα του αντιπροσώπου. Οι άλλοι που συνεργάζονται με τον ίδιο αντιπρόσωπο δεν μπήκαν καν στον κόπο γιατί δεν θα είχαν σοβαρό ώφελος και θα έχαναν χρόνο από τα ποδήλατα.
Οπότε συμφωνώ με την αρχική ιδέα του kktsol για μαγαζί χωρίς ποδήλατα.
Τώρα αν θα έχει εμπορική επιτυχία δεν το ξέρω αλλά αν είναι κάπου κεντρικά και έχει καλή εξυπηρέτηση, ξέρω πολλούς από εδώ μέσα που θα το τιμούν τακτικά.
Τώρα σχετικά με καφέ κλπ. δε μιλάω για χιπστεροκατάσταση. Μιλάω για μια μηχανή, για ένα ψυγείο, για έναν αυτόματο πωλητή τέλος πάντων. Κάτι που θα σε κάνει να μείνεις πιο πολύ ώρα στο μαγαζί, να χαζέψεις με ησυχία και να ψωνίσεις το κάτι παραπάνω.

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Χρειάζεται ένα τραπέζι, μερικά επιτραπέζια, μια συνδρομή
σε κανάλι με ποδηλατικό περιεχόμενο και κάτι να βάλεις
στο στομα σου ;) Από εκεί και μετά το βασικό ερώτημα
παραμένει "τι" και "πόσα".

73άρες μεσαιες; Οκ, πόσες και τι μήκος άξονα; Τζιν swerve;
Οκ, πόσα και τι νούμερα; και τα λοιπά.

Εκτός αν πεις ότι θα πουλάς υπηρεσία μεσάζοντα όπου θα σου
φέρνω εγώ μια λίστα με περίεργα πράγματα και θα αναλαμβά-
νεις να μου τα φέρεις σε ελκιστική τιμή.

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

Eaglos wrote:

Εκτός αν πεις ότι θα πουλάς υπηρεσία μεσάζοντα όπου θα σου
φέρνω εγώ μια λίστα με περίεργα πράγματα και θα αναλαμβά-
νεις να μου τα φέρεις σε ελκιστική τιμή.

Και αυτο καλη ιδεα ακουγεται.

Στο θεμα τωρα. Δεν ειναι το θεμα τι θα εχει αυτο το μαγαζι.
Το θεμα ειναι τι θα ηθελες εσυ να εχει?? Ποιο θα ειναι το ιδανικο σου??
Τωρα εαν θα το εχει, εαν θα βγαινει, πως θα βγαινει ειναι ευθυνη αυτουνου που θα το ανοιξει. Η ερωτηση προς εσενα ειναι
"τι θα ηθελες να εχει"??? Ασχετο κοστους, εαν συμφερει το μαγαζι κτλ.

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Μα δε λέμε να έχεις τρελό στοκ απ' όλα.
Δλδ πόσο μεγάλο κόστος είναι για ένα κατάστημα να έχει 5 βασικά μεγέθη 73άρες, από ένα κομμάτι και αν φύγει μία να τις συμπληρώνει.
Πόσο κοστήζει αυτό? 40-50 ευρώ στοκ?
Αν έρθει ο άλλος και δε θέλει την un26 αλλά θέλει την 55, ή δεν του κάνει το 113 μήκος και θέλει 115, οκ θα την παραγγείλεις.
Το θέμα είναι ότι όπως είπε ο Κ. στην αρχή, οι περισσότεροι απλά αδιαφορούνε για κάποια ανταλλακτικά.
Παράδειγμα οι μεσαίες, γιατί είναι βασικό κομμάτι του ποδηλάτου και όμως δεν το βρίσκεις εύκολα.

Wicca
Απών/απούσα

Eaglos wrote:

Επίσης υπάρχει και η διάσταση απόψεων πχ για εμένα ένα
αξιοπρεπές ποδηλατικό jersey είναι αυτό, επομένως στα
20 Ευρώ θα έπαιρνα το οτιδήποτε αθλητικό κοντομάνικο
καθώς ποιότητα και πολυεστέρας δεν παίζουν στην ίδια
πρόταση.

Το κατάστημα που έδωσες εδώ είναι από τα πολύ ακριβά γιατί δεν πουλάει απλά μερινό, αλλά πουλάει και μερινό ντιζάιν, ( το σχεδιάκι του Μέρκς και τη ντιζαινιά του Κόπι..)

Όπως είναι γνωστό το μερινό μαλλί έχει μία ποιότητα..Είναι το καλύτερης ποιότητας μαλλί για κατασκευή ρούχων που προέρχεται από μία συγκεκριμένη ράτσα ζώων.

Γιατί λοιπόν η Endura πουλάει τα μερινό της 50 ευρώ το κομμάτι και το κατάστημα που έδωσες εδώ και η Rapha τα πουλάνε διπλή τιμή;;

Διότι χτυπάνε τις τιμές πάνω στην φίρμα και στο σχέδιο..

Αλλά τα τόσο ντιζαινάτα φιρμάτα ρούχα, δεν είναι ο μέσος όρος του ρούχου που θέλει ο καθημερινός ποδηλάτης για να το φοράει κάθε μέρα και να το έχει πλύνε βάλε. Και δεν είναι jersey.. συνθετικό δηλαδή..