Λιγο παραξενη ιδεα-μαγαζι (bikeless bike shop)

48 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

@kktsol
Πριν κάτι χρονια ήθελα φρένα Centaur Century gray,
μετά στεφάνια Araya, δισκοβραχίωνα Sugino Mighty,
τζιν cordura swerve, ultra shift του 2010, 26.8
παλουκόσελο χωρίς offset, Suntour GPX πλήρη σει-
ρά, κλασικό δισκοβραχίωνα 1980-1990 σε 175mm,
φακό που να βλέπω με επαναφορτιζόμενες στα 20
Ευρώ, 10άρι quill stem με 180mm ύψος, 1'' tange
ποτήρια με needle bearings, μεσαία τριβή με
τετράγωνο καρέ αλλά με κλειστά ρουλεμάν τα
οποία να αλλάζουν, ακτίνες, στεφάνια, κέντρα...

Όμως όλα αυτά σε μια περίοδο 9 χρόνων οπότε δεν
ξέρω πόσο νόημα θα είχε ένα μαγαζί.

@Wicca
Το συγκεκριμένο είναι ακριβό αλλά όχι τόσο όσο νομίζεις.
Τα Merino της Endura τα έχω δει, δεν θέλω να τα σχολιάσω.
Το μόνο που θα πω είναι ότι το merino είναι σπάνιο και δεν
μπορεί να γίνει μαζική και φθηνή παραγωγή. Δες μαγαζιά στη
Ν. Ζηλανδία να δεις πόσα τα πουλάνε, ψάξε να δεις πως βγαί-
νει και τι προδιαγραφές έχει και μετά πες μου για τις κινε-
ζιές των 40-50 Ευρώ.

Wicca
Απών/απούσα

Eaglos wrote:

@Wicca
Το συγκεκριμένο είναι ακριβό αλλά όχι τόσο όσο νομίζεις.
Τα Merino της Endura τα έχω δει, δεν θέλω να τα σχολιάσω.
Το μόνο που θα πω είναι ότι το merino είναι σπάνιο και δεν
μπορεί να γίνει μαζική και φθηνή παραγωγή. Δες μαγαζιά στη
Ν. Ζηλανδία να δεις πόσα τα πουλάνε, ψάξε να δεις πως βγαί-
νει και τι προδιαγραφές έχει και μετά πες μου για τις κινε-
ζιές των 40-50 Ευρώ.

Το μερινό δεν είναι σπάνιο σε καμία περίπτωση. Υπάρχει μεγάλη παραγωγή σε αυτό το είδος του μαλλιού. Merino είναι ράτσα προβάτων τα οποία είναι από τα πιο παραγωγικά σε μαλλί και η τιμή του μαλλιού αυτού δεν ξεπερνά υπερβολικά την τιμή που έχουν οι άλλοι τύποι μαλλιού.

Τώρα αν η κάθε εταιρία υπερτιμολογεί τα προϊόντα με βάση την φίρμα ή το σχέδιο που είναι αντιγραφή της μπλούζας του Κόπι ή του Μπαρτάλιι, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Και εμένα μου αρέσουν τα vintage style μπλουζάκια αλλά 120 ευρώ για μπλούζα δεν τα δίνω ότι μάρκα και να είναι αυτή η μπλούζα. Επειδή έχω μία κάποια εμπειρία για την παραγωγή υφάσματος και ρούχου και ξέρω πόσο στοιχίζουν περίπου στην παραγωγή τους. ( ο πατέρας μου είχε εργοστάσιο που παρήγαγε jersey υφάσματα) σου λέω ότι η παραγωγή ενός τέτοιου ρούχου είναι τόσο φθηνή που τα 120 ευρώ που ζητάνε είναι σκέτη κλεψιά.

To merino μαλλί αν το αγοράσεις σαν νήμα έχει 4 ευρώ το κιλό. Ένα κιλό είναι τέσσερα κουβάρια μαλλί μέτριου πάχους νήματος. Σε πολύ λεπτό μπορεί να είναι και έξι. ( πήγαινε να ρωτήσεις να δεις πόσο έχει στην λιανική στα καταστήματα που πουλάνε είδη για πλέξιμο).

Το ύφασμα τώρα που χρησιμοποιούν οι εταιρίες που φτιάχνουν τέτοιες μπλούζες είναι με πλέξη jersey που το κάνει ελαστικό και ενίοτε το πλέκουν σε μηχανή με προσθήκη πιο ελαστικών ινών ( πολύ μικρό ποσοστό) για να έχει καλή εφαρμογή το ρούχο.

Τα Endura τα έχω δοκιμάσει και θεωρώ πολύ τίμια την τιμή για αυτό που πουλάνε. Base layer που αντέχουν την κακοποίηση και πάμπολα πλυσίματα στο πλυντήριο με πολύ καλής ποιότητας μαλλί και πολύ καλή ραφή..

Συγγνώμη αν φαίνεται σαν διαφήμιση αλλά η Endura ειδικά στα μερινό της πουλάει ρούχο για χρήση και όχι για μόδα..

Η Rapha από την άλλη, ( και πιθανότατα η εταιρία που έδωσες εδώ) παρόλο που έχει πολύ όμορφα ρούχα, πουλάει την φίρμα της και τα προιόντα της παρόλο που είναι εξαιρετικής ποιότητας είναι υπερτιμολογημένα μέχρι αηδίας. ( αλλά αφού βρίσκουν κόσμο και τα αγοράζει γιατί να μην τα πουλάνε σε αυτές τις τιμές;;).

Και κάτι ακόμα ... το μερινό έχει μία ποιότητα. Δεν υπάρχουν διαφορετικές ποιότητες μερινό μαλλιού γιατί είπαμε τα μερινό είναι ράτσα ζώων που παράγει συγκεκριμένο είδος μαλλιού. Είναι όπως το ζωικό μετάξι ένα πράγμα.. ή θα είναι ζωικό ή δεν θα είναι.. αν είναι έχει μία ποιότητα, που δεν αλλάζει.

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

strong 23–24.5 µm
medium 19.6–22.9 µm
fine 18.6–19.5 µm
superfine 15–18.5 µm
ultra fine 11.5–15 µm

Μια ποιότητα όντως....

Παίζουν τρελές μαϊμουδιές με χημικά και επεξεργασία για να
κατεβάσουν τις χοντρές ίνες άσχετες με Merino στην κατηγο-
ρία fine και να στο πουλάνε 40-50 Ευρώ. Όπως επίσης χρησι-
μοποιούν λιγότερο υλικό πχ 150gsm αντί για 190gsm που εί-
ναι το τυπικό βάρος για ισοθερμικό merino.

Αν πιστεύεις ότι ο Κινέζος με τη μαζική παραγωγή κάθεται και
τηρεί τα στάνταρ του Wool Board της Ν. Ζηλανδίας και Αυστρα-
λίας για to τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει η ίνα για να
θεωρείται superfine τότε πάσο.

Κατά τα άλλα η Rapha πουλάει 100% παπατζιλίκι και ελιτισμό.

Αυτά περί μερίνο από εμένα και επιστρέφω στο κυρίως θέμα.

Wicca
Απών/απούσα

Το πάχος της κλωστής δεν έχει να κάνει με το είδος και την ποιότητα/χαρακτηριστικά του μαλλιού σαν πρώτη ύλη, αλλά με την επεξεργασία είδος της πλέξης που μπορεί να γίνει και το πως θα δείχνει το ύφασμα ως τελικό προϊόν ( προ ραφής). Μην μπερδεύεις το πάχος της κλωστής με το είδος του μαλλιού... Το μερινό είναι συγκεκριμένο είδος μαλλιού, μία ποιότητα, άλλο είδος μαλλιού από το cashmere, το mohair, το angora, το camel wool, ( γνωστό και ως καμιλό ). Συγκεκριμένο είδος ζώου το βγάζει, συγκεκριμένη ποιότητα και συγκεκριμένα χαρακτηριστικά έχει.
Το μερινό της Rapha, και το μερινό της Endura είναι και τα δύο μερινό και είτε πλέξεις με χοντρή κλωστή είτε με λεπτή, είτε το βάψεις Κόπι, είτε δεν το βάψεις καθόλου, ίδια χαρακτηριστικά θα έχει και ίδιο θα έχει κοστίσει στην χοντρική το κιλό για να αγοραστεί.

Και φυσικά όλοι περνάνε από Κίνα Eaglo. Είτε επεξεργασία πρώτης ύλης ( βαφή κτλ), είτε νήμα, είτε ύφασμα, είτε ραφή, πάντα κάποιο κομμάτι της οποιαδήποτε παραγωγής περνάει από Κίνα. Γιατί εκεί είναι τα φθηνά εργατικά και εκεί είναι εννοείται και όλα τα εργοστάσια.

Η Rapha φτιάχνει εκεί που φτιάχνει και η Endura.. Στην παραγωγή επάνω, το ίδιο κόστος έχουν και οι δύο, μετά η τιμή διαμορφώνεται ανάλογα με το μέγεθος της παραγγελίας και φυσικά σε ποιο κοινό απευθύνεται το προϊόν.. ( το target group.. αυτό είναι απόφαση της εταιρία του σε ποιοι κοινό θα απευθυνθεί.. καμιά φορά το ελιτ στυλακι υπάρχει για να τσιπμπάει και το συγκεκριμένο κοινό).

Ο Tomy Hilfiger και o Dior ράβουν τα pret a porter στη Ασία.. Τι νομίζεις .. ότι άλλο μεροκάματο πληρώνουν στον εργάτη για τα Dior και άλλο για τον ανώνυμο κατασκευαστή; ( ίδια σκατά πληρώνονται οι εργάτες ότι και να φτιάξουν).

Ή ότι πουλάνε πιο ακριβά την πρώτη ύλη στην Rapha από ότι στην Endura;;;

Wicca
Απών/απούσα

To jersey είναι είδος πλέξης υφάσματος, ( και η λέξη χρησιμοποιείται για να υποδηλώνει και τα μπλουζάκια). Όλα τα jersey τώρα, είναι κάτι συνθετικούρες του κερατά. Νάυλον και ξερό ψωμί.

Το νάυλον τώρα σαν κλωστή ή ύφασμα έχει τέτοια τεράστια παραγωγή και τόσο χαμηλό κόστος, που δεν δικαιολογείται με την καμία να πληρώνεις για μία μπλούζα jersey κάτι παρανοϊκά ποσά από 100 ευρώ και πάνω, γιατί η κάθε εταιρία σου κοτσάρει επάνω το λογότυπο της.

Το ανώνυμο jersey μπλουζάκι είναι ίδια ποιότητα υφάσματος, ( νάυλον δηλαδή) με το μπλουζάκι της Perl Izumi.. Τα δε σχέδια ρούχου, ( χρώματα κτλ) βγαίνουν μαζικά, και υπάρχουν ενίοτε και έτοιμα κάτι σαν database με σχέδια ρούχων.. Η εταιρία απλά αλλάζει τα χρώματα κάθε σεζόν, αλλά το τελικό προϊόν είναι το ίδιο πράγμα στο τέλος της μέρας, με τα ίδια χαρακτηριστικά, συγκεκριμένα μεγέθη και ενίοτε ιδιότητες.

Το να τα σκας στην επώνυμη εταιρία το μόνο που αλλάζει είναι το πρεστιζ ότι τα ακούμπησες για να το αγοράσεις.

Αν βέβαια έχεις τα πραγματικά φράγκα τότε πήγαινε να σου φτιάξουν ότι φοράς στην υψηλή ραπτική, όπου θα το φτιάξουν στα σωματομετρικά σου ακριβώς, με ότι ύφασμα θελήσεις, σε δικής επιλογής σχέδιο και θα ράβει το συνεργείο, παρουσία του πελάτη..

Τα άλλα είναι για να παραμυθιαζόμαστε και να καταναλώνουμε.

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

καλα ολα αυτα αλλα τι σχεση εχουν με το τι θα ηθελες να εχει ενα ποδηλατικο μαγαζι χωρις ποδηλατα??????

Η ερωτηση ειναι τι θα ηθελες να εχει ενα ποδηλατικο μαγαζι (αφου εχεις αγορασει το ποδηλατο)???

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

kktsol wrote:
Η ερωτηση ειναι τι θα ηθελες να εχει ενα ποδηλατικο μαγαζι (αφου εχεις αγορασει το ποδηλατο)???

...Σουβλάκια!

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

kktsol wrote:
καλα ολα αυτα αλλα τι σχεση εχουν με το τι θα ηθελες να εχει ενα ποδηλατικο μαγαζι χωρις ποδηλατα??????
Η ερωτηση ειναι τι θα ηθελες να εχει ενα ποδηλατικο μαγαζι (αφου εχεις αγορασει το ποδηλατο)???

Αν η ερώτηση είναι για εμένα τότε όλα τα παραπάνω είναι τα δικά
μου "περίεργα" που θα ήθελα να έχει ένα μαγαζί που δεν έχει ποδή-
λατα. Απλά είναι πράγματα που έψαξα και αγόρασα από εξωτερικό σε
βάθος πολλών χρόνων.

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

οχι δεν ηταν για εσενα.
Εσενα θα σου ελεγα οτι αυτα τα ανταλακτικα που εγραψες δεν ειναι "χρηστικα" αλλα ανταλλακτικα που θα χρειαστεις για να στησεις το ποδηλατο και δεν σε πειραζει εαν ηταν και παραγγελεια και τα επαιρνες δυο ημερες μετα.

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Μα στο πρώτο ποστ έγραψες "να βρισκω και "ψαγμενα" ανταλακτικα".
Αυτά είναι τα δικά μου ψαγμένα τα οποία έφαγα τον κόσμο για να
τα βρω σε μια φυσιολογική τιμή και μερικά ακόμα τα ψάχνω :)

Να λοιπόν άλλο ένα θέμα, η διαφορετική ερμηνεία των λέξεων ψαγμένο,
ανταλλακτικό, χρηστικό κτλ.

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

ναι βρε, δεν διαφωνουμε εκει. Απλως τα δικα σου ανταλακτικα δεν ειναι απαραιτητο να ειναι στοκ στο μαγαζι. Εαν δλδ σου ελεγε "ναι μπορω να τα βρω, θα τα εχεις σε δυο-τρεις ημερες" και σου ελεγε και καλη τιμη θα ειχες προβλημα??

Vasscott wrote:
kktsol wrote:
Η ερωτηση ειναι τι θα ηθελες να εχει ενα ποδηλατικο μαγαζι (αφου εχεις αγορασει το ποδηλατο)???

...Σουβλάκια!

Σκεψη τωρα. Εαν ανοιγα κατι τετοιο εγω(που εχουμε και τις εμπειριες)
Σουβλατζιδικο-ποδηλαταδικο. Να αφησουμε αυτα τα ξενοφερτα cafe-ποδηλαταδικο και τετοιες αηδιες. Τι καλυτερο να περιμενεις να σου ρυθμισουν φρενα και να τρως και ενα πιτα γυρο με μπολικο καυτερο πιπερι.

Wicca
Απών/απούσα

kktsol wrote:
καλα ολα αυτα αλλα τι σχεση εχουν με το τι θα ηθελες να εχει ενα ποδηλατικο μαγαζι χωρις ποδηλατα??????

Η ερωτηση ειναι τι θα ηθελες να εχει ενα ποδηλατικο μαγαζι (αφου εχεις αγορασει το ποδηλατο)???

Δεν λες εδώ ότι τα ρούχα είναι ακριβά και τα ανταλλακτικά ακριβότερα και σε έλλειψη κτλ.. και τι θα μπορούσες να βρίσκεις σε ένα μαγαζί που δεν θα έχει ποδήλατα; Ε να αναλύσαμε εδώ ένα λόγο γιατί και τα αξεσουάρ και τα ανταλλακτικά είναι δυσεύρετα και σε ορισμένες περιπτώσεις ακριβά..
Γιατί πάντα θα υπάρχουν εκείνοι που θα τα ακουμπάνε κανονικά για πράγματα που έχουν κάποια υποτιθέμενη αξία.

Τα υπόλοιπα σου τα είπα στα παραπάνω ποστς.

Και όχι δεν με ενδιαφέρει εμένα προσωπικά ένα ποδηλατικό καφέ, ή ποδηλατικό σουβλατζίδικο. Και αυτό γιατί έκαστος εις στο είδος τους, ο Λουμίδης στους καφέδες. και ο Μπαιρακτάρης στα σουβλάκια ποδήλατα..

.Σε τι ακριβώς διαφέρει ένα ποδηλατικό καφέ από ένα άλλο οποιοδήποτε καφέ;; Καφέδες δεν σερβίρουν και τα δύο ;;

scarpedico
Εικόνα scarpedico
Απών/απούσα

Wicca wrote:
kktsol wrote:
καλα ολα αυτα αλλα τι σχεση εχουν με το τι θα ηθελες να εχει ενα ποδηλατικο μαγαζι χωρις ποδηλατα??????

Η ερωτηση ειναι τι θα ηθελες να εχει ενα ποδηλατικο μαγαζι (αφου εχεις αγορασει το ποδηλατο)???

Δεν λες εδώ ότι τα ρούχα είναι ακριβά και τα ανταλλακτικά ακριβότερα και σε έλλειψη κτλ.. και τι θα μπορούσες να βρίσκεις σε ένα μαγαζί που δεν θα έχει ποδήλατα; Ε να αναλύσαμε εδώ ένα λόγο γιατί και τα αξεσουάρ και τα ανταλλακτικά είναι δυσεύρετα και σε ορισμένες περιπτώσεις ακριβά..
Γιατί πάντα θα υπάρχουν εκείνοι που θα τα ακουμπάνε κανονικά για πράγματα που έχουν κάποια υποτιθέμενη αξία.

Τα υπόλοιπα σου τα είπα στα παραπάνω ποστς.

Και όχι δεν με ενδιαφέρει εμένα προσωπικά ένα ποδηλατικό καφέ, ή ποδηλατικό σουβλατζίδικο. Και αυτό γιατί έκαστος εις στο είδος τους, ο Λουμίδης στους καφέδες. και ο Μπαιρακτάρης στα σουβλάκια ποδήλατα..

.Σε τι ακριβώς διαφέρει ένα ποδηλατικό καφέ από ένα άλλο οποιοδήποτε καφέ;; Καφέδες δεν σερβίρουν και τα δύο;;

kktsol (ασχετο) το μονο που ξεχασα οταν δεν βρήκαμε φαΐ είναι να σε πάω στο hot hot burger

αν άνοιγες μαγαζί με φαΐ εγώ θα σε εμπιστευόμουνα γιατί είσαι καλοφαγάς

wicca οταν πας εξω δυστυχώς δεν πας μονο για τον καφέ αλλα και για τον χώρο , αν τώρα ο χώρος σε εμπνέει αυτο είναι καλο .

Σε ενα τέτοιο μαγαζί εκτος απο την παρουσία του καφέ θα βρεις και άτομα που αν μιλήσεις ή απλά δεις μπορεί να βρείτε/ έχετε κοινά .
αν και οι συμαντικό μπορεί να μην σε κοιτάξουν τοσο παράξενα αν πάς με κολάν ή με το κράνος το παρδαλό (άτιμη φάρα είμαστε )

Ακόμα όπως κάποιοι πουλάνε και κούπες μύλους μπλουζάκια και κόκες
σε ενα ποδηλατικό καφέ βαράς κανα σταντ με ποδηλατικά ή κανα εργαλείο-τρόμπα για τον ποδηλάτη που θα σε έρθει και έχεις κάποιες προτάσεις αν θες

ενα παράδειγμα σημερινό, πήγα σε ενα καφέ Αγ.παρασκευή εναλλακτικό και τρελιάρικο που είχε μέτριο καφέ , λόγο διακόσμησης , προσωπικού και κόσμου
θα ξαναπάω ,

γιατί αν ήθελα μόνο καλό καφέ θα τα έσκαγα για καλή εσπρεσιέρα να παίζω μπάλα σπίτι (γιατί ναι θα πάρω καφέ που δεν θα κάνω σπίτι )

Wicca
Απών/απούσα

Ένα οποιοδήποτε μαγαζί μπορεί να γίνει ποδηλατικό στέκι αρκεί αυτό που πουλάει να είναι καλό.
Δεν με ενδιαφέρει να πάω να πιω μέτριο καφέ, ή να πληρώσω την μπύρα έξι ευρώ, γιατί το μαγαζί είναι διακοσμημένο με ποδηλατικά χάρχαλα για να δώσει το στίγμα ότι τάχα απευθύνεται σε ποδηλάτες.. Αν θέλω να συναντήσω ποδηλάτες ξέρω που μπορώ να τους βρω.

Μπερδεύετε το μαγαζί τρέντι με το μαγαζί στέκι φοβάμαι..

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Vasscott wrote:
Τώρα σχετικά με καφέ κλπ. Δε μιλάω για χιπστεροκατάσταση. Μιλάω για μια μηχανή, για ένα ψυγείο, για έναν αυτόματο πωλητή τέλος πάντων. Κάτι που θα σε κάνει να μείνεις πιο πολύ ώρα στο μαγαζί, να χαζέψεις με ησυχία και να ψωνίσεις το κάτι παραπάνω.

Επειδή νομίζω την ιδέα του καφέ την είπα εγώ σε αυτό το post, το έγραψα και το ξαναγράφω. Δεν μίλησα για bike-cafe κλπ. ούτε είπα για μοδάτες βλακείες.

Ούτε είπα φυσικά 6 ευρώ η μπύρα και τα ποτά να είναι το βασικό έσοδο για το μαγαζί. Ποιός μίλησε για κάτι τέτοιο???

Είπα, η όλη προσέγγιση να μην είναι μπες στο μαγαζί, αγόρασε ποδήλατο και φύγε και αν δεν πας για ποδήλατο μας είσαι φόρτωμα. Η όλη ιδέα να είναι να μπορείς να πας εκεί και να έχεις τη δυνατότητα να χαζέψεις και μισή ώρα για να πάρεις μια σαμπρέλα.

Αν θες να χαζεύεις και να πίεις και καφέ, ακόμα καλύτερα. Ή να πιείς ένα χυμό όσο θα περιμένεις να σου βάλει καινούρια αλυσίδα. Ή ακόμα καλύτερα να πας να αγοράσεις μια αλυσίδα, να πάρεις και μια μπύρα π.χ. και να πας να την αλλάξεις μόνος σου με τα εργαλεία που θα έχει για κοινή χρήση.

Ούτε χρειάζεται να έχει 4 ευρώ ο καφές, αλλά ούτε και να είναι πάντα κερασμένος για να πάρεις εσύ μια σαμπρέλα ή μια αλυσίδα.
Ένα φτηνό καφέ, όσο πρέπει να κάνει κανονικά ή μια μπύρα ή ένα χύμό, όσο έχουν στο περίπτερο, τι σας χαλάει δλδ.
Που φτάσατε σε μοδάτα ακριβά καφέ?
Μην είσαστε πάντα της υπερβολής.

Και στο τέλος τέλος μια ιδέα κουβεντιάζουμε, τι θα μας άρεσε.
Προσωπικά μου αρέσει γιατί έχω βαρεθεί να πηγαίνω για μια αλυσίδα και ο πωλητής να προπσαθεί να μου περάσει συνέχει την ιδέα ότι γίνομαι βάρος.
Έχω φτάσει στο σημείο να προσπαθώ να πηγαίνω στα μαγαζιά την ώρα που ανοίγουν για να μην έχει πέσει κόσμος για ποδήλατα και με γράφουν.

scarpedico
Εικόνα scarpedico
Απών/απούσα

Wicca wrote:
Ένα οποιοδήποτε μαγαζί μπορεί να γίνει ποδηλατικό στέκι αρκεί αυτό που πουλάει να είναι καλό.
Δεν με ενδιαφέρει να πάω να πιω μέτριο καφέ, ή να πληρώσω την μπύρα έξι ευρώ, γιατί το μαγαζί είναι διακοσμημένο με ποδηλατικά χάρχαλα για να δώσει το στίγμα ότι τάχα απευθύνεται σε ποδηλάτες.. Αν θέλω να συναντήσω ποδηλάτες ξέρω που μπορώ να τους βρω.

Μπερδεύετε το μαγαζί τρέντι με το μαγαζί στέκι φοβάμαι..

μπορεί να γίνει και στέκι του κλαρινογαμπρού , μπορεί να γίνει και στέκι απο ιεχωβάδες

ποδηλατικό στέκι ειναι αυτό που θα τραβήξει ποδηλάτες , τώρα αν θα τους τραβήξει γιατί έχει φαΐ, ποτό ,γυναίκες οι ντεραγιέ αυτό είναι άλλο θέμα

εσένα δεν σε ενδιαφέρει ο μέτριος καφές αλλα έχεις δικά συ στανταρ του τι ζητάς ,

προσωπικά ειχα τν τύχη να μου δείξει μπαρίστας διαφορετικές ποιότητες καφέ και να μου πεί τις διαφορές (γιατί απο μόνος δεν παίζει ν δείς πολύ διαφορά )

απο τοτε κατάλαβα τι χάλια ποιότητες μας πλασάρουν σε πολλά καφε , τώρα κανένας δεν είπε για αυξημένες τιμές κλπ

τρέντι ή στέκι "βγαίνω σε μαγαζί"

βλέπεις διαφορά ? είτε πάρω ποδήλατο για να είμαι τρέντι είτε φορέσω μαύρα και πάω σε gothαδικο σε μαγαζί δεν είμαι

εσύ με τ πολλά ποδήλατα vass , γενικά μιλάμε βρε

αυτό το άγχος που σου βγάζουν βγαίνει γενικά , πολύ κακή εικόνα για μένα , οταν δε συμπεριφέρονται λές και πουλάνε ρούχα "τα πάντα σου κάνουν ,σε ομορφαίνουν " νευριάζω κ λίγο

μέσα στο μαγαζί θέλω καναπέ , βίντεο με τεχνικά θέματα και γλυκούλα κόρη ποδηλατα να φτιάξω το μέλλον μου

Wicca
Απών/απούσα

Αυτο που λες μπορείς να το κάνεις έτσι και αλλιώς παντού. Να μπεις σε ένα μαγαζί να χαζεύεις και να πάρεις στο τέλος μία σαμπρέλα. Είναι άλλωστε τόσα πολλά πλέον τα καταστήματα και τέτοιος ο ανταγωνισμός, που δεν νομίζω ότι κάποιος έμπορος που έχει σώας τας φρένας θα σου πει να φύγεις, γιατί είναι βέβαιο ότι αν φύγεις από εκεί θα σε τσιμπήσει για πελάτη ο αμέσως επόμενος..

Κάποιοι λίγοι που προγκάνε τους εν δυνάμει πελάτες τους, γιατί δεν τους κόβουν για αρκετά γερά πορτοφόλια, έχουν ήδη πάρει την άγουσα για κλείσιμο.

Το πως γίνεται τώρα ένα μαγαζί στέκι σίγουρα δεν έχει να κάνει με το ντεκόρ και την ποικιλία αλλά με την νοοτροπία και την διάθεση που έχει ο ιδιοκτήτης του.
Άλλοι είναι ειλικρινά φιλόξενοι και γουστάρουν κόσμο στα μαγαζιά τους και άλλοι το κάνουν απλά για λόγους δημοσίων σχέσεων.

Φαντάζομαι ότι ο καθένας μπορεί να διαισθανθεί πότε είναι πραγματικά επιθυμητός σε έναν χώρο και πότε όχι.

Η δηθενίλα άλλωστε είναι κάτι που φαίνεται με το καλημέρα σας και εννοείται ότι τα απρόσωπα και ψυχρά καταστήματα, που διεκπεραιώνουν απλά την πελατεία τους, δεν είναι και αυτά που κάποιος θα τα ξανά επισκεφτεί.

contact