Μην ταλαιπωρείτε τον εαυτό σας άδικα.

113 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
wolf25041980
Εικόνα wolf25041980
Απών/απούσα

MTB ME SLIK MAXXIS.......
TELOS
.-

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

Inferno wrote:

Επειδή έχω δοκιμάσει και semi-sleek τα απορρίπτω με τη μία! Στο δρόμο δεν προσφέρουν καλό κράτημα γιατί μόλις γύρεις λίγο και πατήσουν τα τακούνια που είναι στο πλάι χάνεις τον έλεγχο, και στο χώμα σπινιάρουν ΠΟΛΥ περισσότερο από καθαρά mtb ελαστικά!
Το να πάρει κανείς 2 ζευγάρια λάστιχα, ένα για δρόμο και ένα για χώμα και να τα αλλάζει όταν πάει βουνό είναι πολύ προτιμότερο! Άσε που κάνει και εξάσκηση για αλλαγή σαμπρέλας ;)

πες τα στον άσχετο πιο πάνω που μου την λέει για τα τελείος slik[/quote]

Απο το να κάθεσαι και να κάνεις ολόκληρη διαδικασία και να αλλάζεις λάστιχα πριν βγείς για βόλτα δεν είναι καλύτερο να μάθεις τα semi sleek και να μπορείς να πας οπουδήποτε?

Ισως να είναι και θέμα γούστου, σίγουρα τα semi sleek δεν έχουν το ίδιο κράτημα που έχουν τα λεία , αλλά τουλάχιστον μπαίνεις και στα 2 εδάφη.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

@horsey
στα εδάφη που μπαίνεις με τα semi slik Μπαίνω εγώ με τα 26χ1.25 σλικ

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

Δηλαδή περνάς από χωματόδρομους? Απο σημεία με άμμο? Απο χαλίκι?Με 1,25? Αυτό το πάχος σχεδόν έχουν οι ζάντες.

Φαντάζομαι πως σε χωματόδρομους με πέτρες τα sleek δεν γλυστράνε επειδή εχουν ειδικό σύστημα που το λάστιχο βγάζει κόλλα και έτσι στις στροφές έχεις τέλειο κράτημα. Και στα σημεία με αμμο πάλι το super duper sleek λάστιχο βγάζει κατι ειδικά σαν φτερά στο πλάι που το βοηθάνε να μην βουλιάζει.
Πού τα πουλάνε αυτά τα λάστιχα?

xtravaganzagold
Εικόνα xtravaganzagold
Απών/απούσα

..να εχεις δυο ζευγαρια ζαντες με φορεμενα απο πριν τα slik και τα τρακτερωτα αντιστοιχα και να τα αλλαζεις αναλογως της διαδρομης , πριν ξεκινησεις.

Ακομα καλυτερα θα ηταν να εχεις δυο ποδηλατα εξειδικευμενα για χρηση offroad και χρηση μονο στην πολη , αλλα αυτο κοστιζει.

Θα αγγιζε το τελειο αν ειχες ενα ποδηλατο για καθε χρηση, αλλα αυτο κι αν κοστιζει.

Αυτο βεβαια σημαινει δυο-τρια πραγματα :
1/ εχεις μαζεψει λεφτα για ξοδεμα
2/ εισαι φανατικος καθε εκδοχης της ποδηλασιας
3/ δεν συμβιβαζεσαι

Απο την στιγμη που σε αντιπροσωπευει κατι απο τα παραπανω (ή και τα τρια)
θα κανεις τις αναλογες κινησεις .

Διαφορετικα:
1/ θα κανεις οικονομια επιλεγοντας ενα τυπο ποδηλατου με καλη ποιοτητα , δυο τυπους με μετρια ποιοτητα κ.ο.κ
2/ θα τα βαλεις κατω και θα δεις σε τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρειαζεται να επενδυσεις.
3/ θα μετριασεις το ασυμβιβαστο σου ειτε
α/προσαρμοζοντας τα ηδη υπαρχοντα ποδηλατα
β/προσαρμοζοντας τον τροπο οδηγησης/δρομολογιο/απαιτησεις/προδιαγραφες σου
γ/εστιαζοντας στο ειδος ποδηλασιας που σε ενδιαφερει περισσοτερο .

ridley
Απών/απούσα

plannet wrote:
πες τα στον άσχετο πιο πάνω που μου την λέει για τα τελείος slik

που νομίζεις ότι είσαι σχετικός ρώτα αυτούς που κλαίνε τα λέφτα τους ακούγοντας τις "συμβουλές" σου και αγόρασαν mountain με σλικ λάστιχα να κινουνται στο δρόμο και τους έβγαινε ο κ@^*ς.Ενισχύεις την οικονομική κρίση έτσι!!!!χαχαχαχα

orck
Απών/απούσα

δεν εχω καμια σχεση με τον plannet
απλα αναρωτιεμαι τι παθαν αυτοι που αγορασαν mtb και βαλαν σλικ (η ημι-σλικ πιο καλα)
τι προβλημα εχουν;

Johnny.Tifosi
Εικόνα Johnny.Tifosi
Απών/απούσα

Τα σλικ σε mtb είναι μια εύκολη και φτηνή λύση στο να βελτιώσεις την κύλιση στην άσφαλτο χωρίς να πάρεις νέο ποδήλατο. Επίσης δικαιολοείται αν θες να πάρεις ένα φτηνό mtb των 200€ για χρήση στην πόλη, αντί να σκάσεις τα 300-400€ για τρέκινγκ ή ακόμα χειρότερα 500 και πανω για φίτνες. Έχοντας δοκιμάσει λάστιχα ασφάλτου στο παλιό μου mtb, όντως βελτιώνουν πολύ την κατάσταση. Απ'όταν όμως αγόρασα το τρέκινγκ, είπα "Ωπ! Εδώ είμαστε!". Για κάποιον λόγο, το αισθάνομαι πιο "εντάξει" στον δρόμο σε σχέση με το παλιό. Ίσως φταίει ότι το παλιό είναι και μικρότερο από το νούμερο μου, αλλά δεν παύει να μου μοιάζει "βαρύ", παρ'όλο που είναι ελαφρύτερο!

ridley
Απών/απούσα

orck wrote:
δεν εχω καμια σχεση με τον plannet
απλα αναρωτιεμαι τι παθαν αυτοι που αγορασαν mtb και βαλαν σλικ (η ημι-σλικ πιο καλα)
τι προβλημα εχουν;

κυρίως γιατί αγόρασαν και είδαν ότι δεν τσουλαει και αναγκαστηκαν να το πουλησουν χάνοντας ένα σεβαστό ποσό από την αρχική αγορά με τις προτάσεις κάποιων.Ξέχωρα από την κούραση που τράβηξαν όταν έκαναν με αυτό.

xtravaganzagold
Εικόνα xtravaganzagold
Απών/απούσα

ενα mountain με ασφαλτινα ελαστικα αποτελει την πιο mainstream επιλογη για ποδηλατο στης μερες μας , που τα "τυπου mountain" ποδηλατα εχουν κατακλυσει την αγορα οποτε ειναι και φθηνα και τα κανουν 'ολα' , στο περιπου.

Ο ανθρωπος που ξερει τι θελει , ειδικα εκ των προτερων , θα κανει στοχευμενη αγορα που ισως κοστισει (μια και καλην ομως).
Για ολους τους υπολοιπους , ο συμβιβασμος σε καποιον τομεα ειναι δεδομενος .
Οικονομικος , τεχνικος ή πρακτικος συμβιβασμος

Νομιζω οτι αυτο ειναι το νοημα.

Μη ταλαιπωρείστε περισσοτερο απο αυτους που περιγραφετε να βρειτε το ιδανικο
, ειδικα στα λογια.

LeVe
Απών/απούσα

Εννοειται οτι τα ποδηλατα πολης-δρομου ειναι ιδανικα για αστικο περιβαλλον απο ενα mtb με ελαστικα δρομου (σαν ενα wrangler με λαστιχα cayenne ενα πραγμα)
αλλα πραγματικα πιστευετε οτι μια κουρσα μπορει να "ξεδιπλωσει" τις αρετες της στην Αθηνα που οι λακουβες ειναι απειρες κ η ποιοτητα οδοστρωματος αθλια??
Αυτο το ερωτημα με προβληματιζει επειδη ψαχνω ποδηλατο τον τελευταιο καιρο κ θα ηθελα πολυ να ακουσω τις αποψεις σας.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

horsey wrote:
Δηλαδή περνάς από χωματόδρομους? Απο σημεία με άμμο? Απο χαλίκι?Με 1,25? Αυτό το πάχος σχεδόν έχουν οι ζάντες.

Φαντάζομαι πως σε χωματόδρομους με πέτρες τα sleek δεν γλυστράνε επειδή εχουν ειδικό σύστημα που το λάστιχο βγάζει κόλλα και έτσι στις στροφές έχεις τέλειο κράτημα. Και στα σημεία με αμμο πάλι το super duper sleek λάστιχο βγάζει κατι ειδικά σαν φτερά στο πλάι που το βοηθάνε να μην βουλιάζει.
Πού τα πουλάνε αυτά τα λάστιχα?


δεν ξέρω τι εννοείς με άμμο
αλλά θα σου πω απο τι σημεία περνάω
περνάω απο χωματόδρομους
περνάω απο λασπουριές (όχι υπερβολικά πράγματα)
γενικότερα περνάω από όλα τα σημεία που δεν χρειάζεται κανονικό Mtb λάστιχο

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

johnny.tifosi wrote:
Τα σλικ σε mtb είναι μια εύκολη και φτηνή λύση στο να βελτιώσεις την κύλιση στην άσφαλτο χωρίς να πάρεις νέο ποδήλατο. Επίσης δικαιολοείται αν θες να πάρεις ένα φτηνό mtb των 200€ για χρήση στην πόλη, αντί να σκάσεις τα 300-400€ για τρέκινγκ ή ακόμα χειρότερα 500 και πανω για φίτνες. Έχοντας δοκιμάσει λάστιχα ασφάλτου στο παλιό μου mtb, όντως βελτιώνουν πολύ την κατάσταση. Απ'όταν όμως αγόρασα το τρέκινγκ, είπα "Ωπ! Εδώ είμαστε!". Για κάποιον λόγο, το αισθάνομαι πιο "εντάξει" στον δρόμο σε σχέση με το παλιό. Ίσως φταίει ότι το παλιό είναι και μικρότερο από το νούμερο μου, αλλά δεν παύει να μου μοιάζει "βαρύ", παρ'όλο που είναι ελαφρύτερο!

αυτό που σε εντυπωσίασε στο trekking είναι ο 28" τροχός που πατάς και σταματάει πιο δύσκολα από ότι σε ένα Mtb
βέβαια ποτέ δεν είπα ότι ο 26" είναι πιο γρήγορος από έναν 28" τροχό
απλά έχω πει πως η γεωμετρία του Mtb είναι καλύτερη
το mtb είναι πιο ευέλικτο από ένα trekking
έχει καλύτερα ανταλλακτικά απο ένα trekking
και το σημαντικότερο έχει καλύτερη ανάρτηση που λειτουργεί σε σχέση με ένα trekking
και πάει παντού
δλδ του βάζεις τρακτεροτό λάστιχο και πας βουνό του βάζεις slik και πάει πόλη

οπότε πάντα λέω ναι ο 28" καλύτερος αλλά τα πλεονεκτήματα του mtb ακόμα και μέσα στην πόλη είναι περισσότερα
και ειδικά στις ελληνικές πόλεις

@xtr αν ξέρεις τι θέλεις πίστεψε με δεν θα έπερνες ποτέ trekking
ή fitnes ή κούρσα ή Mtb ή urban(αύτα μου αρέσουν πολύ) ή ακόμα και σπαστό

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

ridley wrote:
plannet wrote:
πες τα στον άσχετο πιο πάνω που μου την λέει για τα τελείος slik

που νομίζεις ότι είσαι σχετικός ρώτα αυτούς που κλαίνε τα λέφτα τους ακούγοντας τις "συμβουλές" σου και αγόρασαν mountain με σλικ λάστιχα να κινουνται στο δρόμο και τους έβγαινε ο κ@^*ς.Ενισχύεις την οικονομική κρίση έτσι!!!!χαχαχαχα

φίλε ridley
ποιες συμβουλές μου άκουσαν
αν απλά άκουσαν τον plannet να λέει σε κάποιον πάρε mtb και βάλε slik χωρίς να το ερυενίσουν η χωρίς να ζητήσουν εξηγήσεις τι και πως
πολύ απλά καλά να πάθουν
:D
όταν ψάχνεις να αγοράσεις κάτι ψάχνεις ρωτάς και βλέπεις τι σου ταιριάζει και μετά πας και αγοράζεις
αν ακούς τον κάθε άσχετο μέσα σε ένα forum ποτέ δεν θα αποκτήσεις σωστή γνώμη

Nastybishop
Απών/απούσα

Πολύ ανούσια έχει γίνει η συζήτηση.

Δεν είπε κανείς να πάρεις MTB με σλικ λάστιχα. Για όνομα...

Αλλά πες ότι ΗΔΗ έχεις ένα τέτοιο ποδήλατο. Επειδή έκανες λάθος αγορές, επειδή άλλαξες προτεραιότητες, επειδή μετακόμισες και είσαι μακριά από το χώμα, επειδή πήρες και δεύτερο MTB (όπως εγώ), επειδή σου το χαρίσαν, επειδή...επειδή...

Αν λοιπόν βρέθηκες με ένα τέτοιο ποδήλατο και κινείσαι στην άσφαλτο ως επι το πλείστον, με ένα κόστος της τάξης των 20-30 ευρώ μπορείς να βελτιώσεις σημαντικά το ποδήλατο και την άνεση σου.

Αυτό είναι όλο!

Και ναι κάποια στιγμή θα πάρουμε και κούρσα...

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

δεν είναι ανούσια
απλά κάποιο προσπαθούν να βγάλουν σκάρτες τις συμβουλές μου
χωρίς βέβαια μεγάλη επιτυχία

εγώ καταλαβαίνω τι είπες
και συμφωνώ απόλυτα
είμαι υπέρ αυτών που λες

Posca
Απών/απούσα

Nastybishop wrote:
Πολύ ανούσια έχει γίνει η συζήτηση.

Δεν είπε κανείς να πάρεις MTB με σλικ λάστιχα. Για όνομα...

Αλλά πες ότι ΗΔΗ έχεις ένα τέτοιο ποδήλατο. Επειδή έκανες λάθος αγορές, επειδή άλλαξες προτεραιότητες, επειδή μετακόμισες και είσαι μακριά από το χώμα, επειδή πήρες και δεύτερο MTB (όπως εγώ), επειδή σου το χαρίσαν, επειδή...επειδή...

Αν λοιπόν βρέθηκες με ένα τέτοιο ποδήλατο και κινείσαι στην άσφαλτο ως επι το πλείστον, με ένα κόστος της τάξης των 20-30 ευρώ μπορείς να βελτιώσεις σημαντικά το ποδήλατο και την άνεση σου.

Αυτό είναι όλο!

Και ναι κάποια στιγμή θα πάρουμε και κούρσα...

To ena skelos kalifthike PLIROS me to parapano. Gia ta lastixa plannet exei oso adiko den paei, eimai anavaths trekking (epidi kserw polu kala ti mou ginete kai mono kati tetio me kaliptei) kai me ta on off lastixa to xoma ginete asfales (panta me tous periorismous enos trekking podilatou). Min ta metrate ola sta MTB an fortwseis tsantes to podilato kai patiseis xomatodromo me slik kai toumpa tha fas kai lastixo tha patheis akoma kai se patimeno monopati me xalkodera kai malista tha ta patheis kai ta dio 100%!!!! To provlima twn on off einai h asfaltos kai oxi to xoma afou otan pataei to plaino pelma tinei na einai astathes kai exei afksimenes tribes se sxesh me ena slik lastixo. An omos exeis mprosta sou mikto teren einai ta opla sou gia na ftaseis sto proorismo sou xoris paratragouda.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

κοίταξε υπάρχουν λάστιχα που πατάνε και χώμα και άσφαλτο
όπως είπα πολλές φορές το λάστιχο το βάζεις ανάλογα με το τερεν
απλά τα demi-slik δεν είναι καλά για τπτ
τώρα αν πάμε σε καταστάσεις με βάρος δεν θα πάω σε λάστιχο 26χ1.25 λογικά θα πάω σε κάτι πιο φαρδύ
γενικότερα δεν έχω πάει κάπου με φορτίο για να προτείνω κάτι συγκεκριμένο

και μιας και λες ότι έχω άδικο
για πες μου σε πιο κομμάτι σε καλύπτει το trekking γιατί λογικά μπορεί να είσαι και ο πρώτος αναβάτης που τον καλύπτει ένα trekking
και μην ακούσω ότι σε βολεύει
θέλω να μου αιτιολογείς ότι λες
απαγορεύεται να αναφερθείς στα 28" λάστιχα
:D

Posca
Απών/απούσα

1ta apo ola oi 28ares zantes hAhahahahahAH giati na min anaferthw afou einai ena apo ta megala atou twn trekking ti egine zilevoume zilevoume?

2ron h thesh tou podilati einai aneth xoris na kataponis mesh podia xergia (afto afora thn asfalto) kai sto xoma pali kala eisai apla tros ligous perisoterous kradasmous sth mesh sou apo oti me ena mtb.

3ton exeis akousei thn ataka sikwnei varh kai den klatarei?

4ton h thesh odigishs sthn anifora to kanei polu ksekourasto (ala kai argo) otan omos exeis dromo mprosta sou, na ftaseis se niazei, oxi na kaneis rekor.

5ton einai efxristo mesa sth polh oso kai ena city (exw kai city idia fash akrivos einai).

6ton ta periferiaka tous (peran twn troxwn) einai tis idias h kai kaliterhs piotitas apo ta mtb (kai as les ta antitheta sou fernw paradigma to diko mou ideal integrator) pragma pou ta kanei polu anthektika.Vash dinete panta kai sto skeleto me enisximenes koliseis kai katergasies gia antoxh kai akampsia.

7on h paradigmatikh odigikh simperifora.

8on miomeno varos se sxesh me ta mtb (panta milame gia podilata peripou idias aksias)

An vgaleis oti exei na kanei me anesh exeis ena mtb tha mou peis katalavenw, to thema einai oti egw pou to thelw na paw sth doulia mou sto kafe kai thn ekdromh mou (den exw kan alo metaforiko meso eknevrizomai na odigw oso den paei), mou kanei OLA ta gousta xoris na idrwsw. Tha paw dld mesa sth polh me osous eligmous thelw, den tha tremei to filokardi mou an katevw ena paizodromio,paw anetos tis ekdromh mou, mpenw kai se patimena monopatakia omorfa kai orea na kopsw dromo KAI OLA AFTA me ligotero idrota apo enan me mtb. Epidi kserw oti tha mou peis gia tis anifores pou ena mtb tis anevenei pio grigora (pio aneta amfivalw) ok pername stis anifores na se pernaw me tis 28ares stis efthies ;)

Egw eimai kalimenos to ksanapa, esena se kalipsa?

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

Posca wrote:
1ta apo ola oi 28ares zantes hAhahahahahAH giati na min anaferthw afou einai ena apo ta megala atou twn trekking ti egine zilevoume zilevoume?

γιατί αναφέρομε πριν από σένα στο πλεονέκτημα των τροχών
Posca wrote:

2ron h thesh tou podilati einai aneth xoris na kataponis mesh podia xergia (afto afora thn asfalto) kai sto xoma pali kala eisai apla tros ligous perisoterous kradasmous sth mesh sou apo oti me ena mtb.

τι έχει η θέση οδήγησης των mtb ???
επειδή είναι πιο σκυφτή
να σου πω γιατί νιώθεις πιο άβολα με σκυφτή θέση του Mtb ??
γιατί απλά αρχίζουν να γυμνάζονται οι ραχιαίοι σου
και στους περισσότερους είναι πρώτη φορά οπότε λογικό είναι να διαμαρτύρονται
αν εσύ θέλεις να συνεχίσεις να έχεις αγύμναστη πλάτη τότε επέμενε στην όρθια στάση στο ποδήλατο
τα υπόλοιπα τα είπες εσύ (φαντάζομαι διαβάζεις τα post Μου)
άσε που πλέον τα trekking Off road βγαίνουν με πιο σκυφτή θέση
πιο mtb θέση

Posca]<br /> 3ton exeis akousei thn ataka sikwnei varh kai den klatarei?<br /> [/Posca]<br /> εδώ κάνεις λάθος<br /> το Mtb επειδή ο αρχικός σχεδιασμός του είναι για το βουνό αντέχει στις καταπονίσεις άρα και στα βάρη<br /> + το γεγονός ότι τα trekking έχουν πιο μακριά ψαλίδια πράγμα που τα κάνει πιο ευπαθή σε βάρος που θα φορτώσεις πίσω </p> <p>[quote=Posca]<br /> 4ton h thesh odigishs sthn anifora to kanei polu ksekourasto (ala kai argo) otan omos exeis dromo mprosta sou, na ftaseis se niazei, oxi na kaneis rekor.<br /> [/Posca]<br /> το πιο ξεκούραστο είναι σχετικό<br /> η σκυφτή θέση σε βοηθάει να μην χάνεις ενέργεια στην ανηφόρα βέβαια σε δύσκολες ανηφόρες θέλει πολύ τεχνική<br /> για να σε βοηθήσω<br /> στο ορθοπέταλο τι μας βοηθάει??? το ότι ερχόμαστε πιο μπροστά<br /> στο Mtb είμαστε πιο μπροστά σε σχέση με ένα όρθιας στάσης ποδήλατο </p> <p>[quote=Posca]<br /> 5ton einai efxristo mesa sth polh oso kai ena city (exw kai city idia fash akrivos einai).<br /> [/Posca]</p> <p>ευχάριστο είναι γενικότερα το ποδήλατο<br /> δεν στραβοκοιτάω κανέναν έχω βγει με έναν φίλο που έχει ένα παλιό megisto και το έχω απολαύσει<br /> αυτό δεν σημαίνει ότι είναι καλύτερο ή χειρότερο </p> <p>[quote=Posca]<br /> 6ton ta periferiaka tous (peran twn troxwn) einai tis idias h kai kaliterhs piotitas apo ta mtb (kai as les ta antitheta sou fernw paradigma to diko mou ideal integrator) pragma pou ta kanei polu anthektika.Vash dinete panta kai sto skeleto me enisximenes koliseis kai katergasies gia antoxh kai akampsia.<br /> [/Posca]<br /> το σύγκρηνεις με πιο ideal???<br /> πιστεύεις ότι έχεις καλύτερο σκελετό απο το hillmaster (ίδια κατηγορία βάση τιμής)<br /> πες μου τιμή που το πήρες<br /> και πιστεύεις πως η 28" ανάρτηση των 53mm είναι καλύτερη από μια ανάρτηση που σχεδιάστικε για βουνό? </p> <p>[quote=Posca]<br /> 7on h paradigmatikh odigikh simperifora.<br /> [/Posca]<br /> δεν το κατάλαβα αυτό<br /> [quote=Posca]<br /> 8on miomeno varos se sxesh me ta mtb (panta milame gia podilata peripou idias aksias)<br /> [/Posca]<br /> παραδείγματα να μου δείξεις </p> <p>[quote=Posca wrote:

An vgaleis oti exei na kanei me anesh exeis ena mtb tha mou peis katalavenw, to thema einai oti egw pou to thelw na paw sth doulia mou sto kafe kai thn ekdromh mou (den exw kan alo metaforiko meso eknevrizomai na odigw oso den paei), mou kanei OLA ta gousta xoris na idrwsw. Tha paw dld mesa sth polh me osous eligmous thelw, den tha tremei to filokardi mou an katevw ena paizodromio,paw anetos tis ekdromh mou, mpenw kai se patimena monopatakia omorfa kai orea na kopsw dromo KAI OLA AFTA me ligotero idrota apo enan me mtb. Epidi kserw oti tha mou peis gia tis anifores pou ena mtb tis anevenei pio grigora (pio aneta amfivalw) ok pername stis anifores na se pernaw me tis 28ares stis efthies ;)

Egw eimai kalimenos to ksanapa, esena se kalipsa?


έχεις mtb dld???

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

Posca wrote:
1ta apo ola oi 28ares zantes hAhahahahahAH giati na min anaferthw afou einai ena apo ta megala atou twn trekking ti egine zilevoume zilevoume?

γιατί αναφέρομε πριν από σένα στο πλεονέκτημα των τροχών
Posca wrote:

2ron h thesh tou podilati einai aneth xoris na kataponis mesh podia xergia (afto afora thn asfalto) kai sto xoma pali kala eisai apla tros ligous perisoterous kradasmous sth mesh sou apo oti me ena mtb.

τι έχει η θέση οδήγησης των mtb ???
επειδή είναι πιο σκυφτή
να σου πω γιατί νιώθεις πιο άβολα με σκυφτή θέση του Mtb ??
γιατί απλά αρχίζουν να γυμνάζονται οι ραχιαίοι σου
και στους περισσότερους είναι πρώτη φορά οπότε λογικό είναι να διαμαρτύρονται
αν εσύ θέλεις να συνεχίσεις να έχεις αγύμναστη πλάτη τότε επέμενε στην όρθια στάση στο ποδήλατο
τα υπόλοιπα τα είπες εσύ (φαντάζομαι διαβάζεις τα post Μου)
άσε που πλέον τα trekking Off road βγαίνουν με πιο σκυφτή θέση
πιο mtb θέση

Posca]<br /> 3ton exeis akousei thn ataka sikwnei varh kai den klatarei?<br /> [/Posca]<br /> εδώ κάνεις λάθος<br /> το Mtb επειδή ο αρχικός σχεδιασμός του είναι για το βουνό αντέχει στις καταπονίσεις άρα και στα βάρη<br /> + το γεγονός ότι τα trekking έχουν πιο μακριά ψαλίδια πράγμα που τα κάνει πιο ευπαθή σε βάρος που θα φορτώσεις πίσω </p> <p>[quote=Posca]<br /> 4ton h thesh odigishs sthn anifora to kanei polu ksekourasto (ala kai argo) otan omos exeis dromo mprosta sou, na ftaseis se niazei, oxi na kaneis rekor.<br /> [/Posca]<br /> το πιο ξεκούραστο είναι σχετικό<br /> η σκυφτή θέση σε βοηθάει να μην χάνεις ενέργεια στην ανηφόρα βέβαια σε δύσκολες ανηφόρες θέλει πολύ τεχνική<br /> για να σε βοηθήσω<br /> στο ορθοπέταλο τι μας βοηθάει??? το ότι ερχόμαστε πιο μπροστά<br /> στο Mtb είμαστε πιο μπροστά σε σχέση με ένα όρθιας στάσης ποδήλατο </p> <p>[quote=Posca]<br /> 5ton einai efxristo mesa sth polh oso kai ena city (exw kai city idia fash akrivos einai).<br /> [/Posca]</p> <p>ευχάριστο είναι γενικότερα το ποδήλατο<br /> δεν στραβοκοιτάω κανέναν έχω βγει με έναν φίλο που έχει ένα παλιό megisto και το έχω απολαύσει<br /> αυτό δεν σημαίνει ότι είναι καλύτερο ή χειρότερο </p> <p>[quote=Posca]<br /> 6ton ta periferiaka tous (peran twn troxwn) einai tis idias h kai kaliterhs piotitas apo ta mtb (kai as les ta antitheta sou fernw paradigma to diko mou ideal integrator) pragma pou ta kanei polu anthektika.Vash dinete panta kai sto skeleto me enisximenes koliseis kai katergasies gia antoxh kai akampsia.<br /> [/Posca]<br /> το σύγκρηνεις με πιο ideal???<br /> πιστεύεις ότι έχεις καλύτερο σκελετό απο το hillmaster (ίδια κατηγορία βάση τιμής)<br /> πες μου τιμή που το πήρες<br /> και πιστεύεις πως η 28" ανάρτηση των 53mm είναι καλύτερη από μια ανάρτηση που σχεδιάστικε για βουνό? </p> <p>[quote=Posca]<br /> 7on h paradigmatikh odigikh simperifora.<br /> [/Posca]<br /> δεν το κατάλαβα αυτό<br /> [quote=Posca]<br /> 8on miomeno varos se sxesh me ta mtb (panta milame gia podilata peripou idias aksias)<br /> [/Posca]<br /> παραδείγματα να μου δείξεις </p> <p>[quote=Posca wrote:

An vgaleis oti exei na kanei me anesh exeis ena mtb tha mou peis katalavenw, to thema einai oti egw pou to thelw na paw sth doulia mou sto kafe kai thn ekdromh mou (den exw kan alo metaforiko meso eknevrizomai na odigw oso den paei), mou kanei OLA ta gousta xoris na idrwsw. Tha paw dld mesa sth polh me osous eligmous thelw, den tha tremei to filokardi mou an katevw ena paizodromio,paw anetos tis ekdromh mou, mpenw kai se patimena monopatakia omorfa kai orea na kopsw dromo KAI OLA AFTA me ligotero idrota apo enan me mtb. Epidi kserw oti tha mou peis gia tis anifores pou ena mtb tis anevenei pio grigora (pio aneta amfivalw) ok pername stis anifores na se pernaw me tis 28ares stis efthies ;)

Egw eimai kalimenos to ksanapa, esena se kalipsa?

έχεις mtb dld???

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

Posca wrote:
1ta apo ola oi 28ares zantes hAhahahahahAH giati na min anaferthw afou einai ena apo ta megala atou twn trekking ti egine zilevoume zilevoume?

γιατί αναφέρομε πριν από σένα στο πλεονέκτημα των τροχών
Posca wrote:

2ron h thesh tou podilati einai aneth xoris na kataponis mesh podia xergia (afto afora thn asfalto) kai sto xoma pali kala eisai apla tros ligous perisoterous kradasmous sth mesh sou apo oti me ena mtb.

τι έχει η θέση οδήγησης των mtb ???
επειδή είναι πιο σκυφτή
να σου πω γιατί νιώθεις πιο άβολα με σκυφτή θέση του Mtb ??
γιατί απλά αρχίζουν να γυμνάζονται οι ραχιαίοι σου
και στους περισσότερους είναι πρώτη φορά οπότε λογικό είναι να διαμαρτύρονται
αν εσύ θέλεις να συνεχίσεις να έχεις αγύμναστη πλάτη τότε επέμενε στην όρθια στάση στο ποδήλατο
τα υπόλοιπα τα είπες εσύ (φαντάζομαι διαβάζεις τα post Μου)
άσε που πλέον τα trekking Off road βγαίνουν με πιο σκυφτή θέση
πιο mtb θέση

Posca wrote:

3ton exeis akousei thn ataka sikwnei varh kai den klatarei?

εδώ κάνεις λάθος
το Mtb επειδή ο αρχικός σχεδιασμός του είναι για το βουνό αντέχει στις καταπονίσεις άρα και στα βάρη
+ το γεγονός ότι τα trekking έχουν πιο μακριά ψαλίδια πράγμα που τα κάνει πιο ευπαθή σε βάρος που θα φορτώσεις πίσω

Posca wrote:

4ton h thesh odigishs sthn anifora to kanei polu ksekourasto (ala kai argo) otan omos exeis dromo mprosta sou, na ftaseis se niazei, oxi na kaneis rekor.

το πιο ξεκούραστο είναι σχετικό
η σκυφτή θέση σε βοηθάει να μην χάνεις ενέργεια στην ανηφόρα βέβαια σε δύσκολες ανηφόρες θέλει πολύ τεχνική
για να σε βοηθήσω
στο ορθοπέταλο τι μας βοηθάει??? το ότι ερχόμαστε πιο μπροστά
στο Mtb είμαστε πιο μπροστά σε σχέση με ένα όρθιας στάσης ποδήλατο

Posca wrote:

5ton einai efxristo mesa sth polh oso kai ena city (exw kai city idia fash akrivos einai).

ευχάριστο είναι γενικότερα το ποδήλατο
δεν στραβοκοιτάω κανέναν έχω βγει με έναν φίλο που έχει ένα παλιό megisto και το έχω απολαύσει
αυτό δεν σημαίνει ότι είναι καλύτερο ή χειρότερο

Posca wrote:

6ton ta periferiaka tous (peran twn troxwn) einai tis idias h kai kaliterhs piotitas apo ta mtb (kai as les ta antitheta sou fernw paradigma to diko mou ideal integrator) pragma pou ta kanei polu anthektika.Vash dinete panta kai sto skeleto me enisximenes koliseis kai katergasies gia antoxh kai akampsia.

το σύγκρηνεις με πιο ideal???
πιστεύεις ότι έχεις καλύτερο σκελετό απο το hillmaster (ίδια κατηγορία βάση τιμής)
πες μου τιμή που το πήρες
και πιστεύεις πως η 28" ανάρτηση των 53mm είναι καλύτερη από μια ανάρτηση που σχεδιάστικε για βουνό?

Posca wrote:

7on h paradigmatikh odigikh simperifora.

δεν το κατάλαβα αυτό
Posca wrote:

8on miomeno varos se sxesh me ta mtb (panta milame gia podilata peripou idias aksias)

παραδείγματα να μου δείξεις

Posca wrote:

An vgaleis oti exei na kanei me anesh exeis ena mtb tha mou peis katalavenw, to thema einai oti egw pou to thelw na paw sth doulia mou sto kafe kai thn ekdromh mou (den exw kan alo metaforiko meso eknevrizomai na odigw oso den paei), mou kanei OLA ta gousta xoris na idrwsw. Tha paw dld mesa sth polh me osous eligmous thelw, den tha tremei to filokardi mou an katevw ena paizodromio,paw anetos tis ekdromh mou, mpenw kai se patimena monopatakia omorfa kai orea na kopsw dromo KAI OLA AFTA me ligotero idrota apo enan me mtb. Epidi kserw oti tha mou peis gia tis anifores pou ena mtb tis anevenei pio grigora (pio aneta amfivalw) ok pername stis anifores na se pernaw me tis 28ares stis efthies ;)

Egw eimai kalimenos to ksanapa, esena se kalipsa?

έχεις mtb dld???

Posca
Απών/απούσα

Pannet say
τι έχει η θέση οδήγησης των mtb ???
επειδή είναι πιο σκυφτή

Nai epidi einai pio skifth, to eipes kai monos sou kai ta trekking einai sxetika skifta ala oso prepei. Pare sakidio sth plath kai tha me thimitheis tha les ax kai htan liiigo pio orthio to soma mou.NAI oso kai na sou fenete periergo idika an pas ekdromh me gynaika tha sou fortwsei KAI thn plath.

Planet say
το Mtb επειδή ο αρχικός σχεδιασμός του είναι για το βουνό αντέχει στις καταπονίσεις άρα και στα βάρη
+ το γεγονός ότι τα trekking έχουν πιο μακριά ψαλίδια πράγμα που τα κάνει πιο ευπαθή σε βάρος που θα φορτώσεις πίσω

Tha simfonisw ala den to eipa gia mtb to eipa gia kourses me isio timonh as poume, min ksexnas oti to trekking exei antipalous kai ektos xomatos.

Plannet say
στο ορθοπέταλο τι μας βοηθάει???

epidi den katalava ti akribos rwtas tha sou dwsw apantish kai gia tis dio enies tis erwtishs
a)Sto orthopetalo mas voithaei na klidwnei h anartish ... tipota alo.
b)Sto orthopetalo xrisimopieis to varos sou kai th dinamh twn xergiwn sou oxi thn geometria tou podilatou nomizw?

Planet say
ευχάριστο είναι γενικότερα το ποδήλατο
δεν στραβοκοιτάω κανέναν έχω βγει με έναν φίλο που έχει ένα παλιό megisto και το έχω απολαύσει
αυτό δεν σημαίνει ότι είναι καλύτερο ή χειρότερο

Nai an sigkrineis me amaksi to podilato einai pio efxristo ala an sigkrineis podilato me podilato afto me th thesh pou sou dinei kalitero optiko pedio kerdizei kai as einai oute miso click pio diskolo stis manouvres apo ta mtb logo 28aras kai psalidiou.

Plannet say
το σύγκρηνεις με πιο ideal???
πιστεύεις ότι έχεις καλύτερο σκελετό απο το hillmaster (ίδια κατηγορία βάση τιμής)
πες μου τιμή που το πήρες
και πιστεύεις πως η 28" ανάρτηση των 53mm είναι καλύτερη από μια ανάρτηση που σχεδιάστικε για βουνό?

Ante pali, gia apostaseis NAI exw kalitero skeleto apo hillmaster kai h anartish tou trekking DEN einai gia vouno einai gia xoma kai skatenia asfalto, vasikos logos pou anevenei to varos tou mtb einai h anartish pou emena mou einai AXRISTH etsi kai alios se polu kakotraxalo logo 28" tha paw san kota stroumpoulh, se xomatodromo tha paw gamw kai tha mou ftasei kai h anartish.

Paradigmatikh odigikh simperifora enow oti manouvrarei super, epitaxinei apistefta efkola, strivei dinontas sou sigouria (min mou peis oti to kanoun kai ala podilata den eipa oti ta trekking exoun to monopolio).

Me to zigzag poy pira volta simera apo ena filo kai einai PIO vari apo to diko mou.

As poume pws exw mtb (ena peugeot tou 93 anastilomeno prosfata) gia na pigenw kamia volta se dasikes perioxes sto xorgio mou, gia vouno polu diaskedastiko an kai palio kai vari to katafxaristiemai, ala pou kolaei giati esu exeis trekking? o,ti tou aresei tou kathena kai ksanalew ALH DOULIA KANEI TO ENA KAI ALH DOULIA KANEI TO ALO.

epidi teleftea milame polu meso forum kai den sou krivw exei th plaka tou simiose to mail mou na ta leme se kana msn na min tous prizoume kai tous alous
upermorfini [papaki] hotmail [telia] com

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

Posca wrote:
Pannet say
τι έχει η θέση οδήγησης των mtb ???
επειδή είναι πιο σκυφτή

Nai epidi einai pio skifth, to eipes kai monos sou kai ta trekking einai sxetika skifta ala oso prepei. Pare sakidio sth plath kai tha me thimitheis tha les ax kai htan liiigo pio orthio to soma mou.NAI oso kai na sou fenete periergo idika an pas ekdromh me gynaika tha sou fortwsei KAI thn plath.


καλά ναι όντως τώρα που τα λες στα trekking είναι όλα όσο πρέπει
:D
το θέμα είναι ότι δεν ξέρεις πόσο είναι το όσο πρέπει
έχω σακίδιο πλάτης και υδρόσακο οπότε να λες επιχειρήματα που στέκουν
Posca wrote:

Planet say
το Mtb επειδή ο αρχικός σχεδιασμός του είναι για το βουνό αντέχει στις καταπονίσεις άρα και στα βάρη
+ το γεγονός ότι τα trekking έχουν πιο μακριά ψαλίδια πράγμα που τα κάνει πιο ευπαθή σε βάρος που θα φορτώσεις πίσω

Tha simfonisw ala den to eipa gia mtb to eipa gia kourses me isio timonh as poume, min ksexnas oti to trekking exei antipalous kai ektos xomatos.


δεν σε πιάνω
γενικά οι κούρσες με ίσιο τιμόνι είναι μια περίεργη περίπτωση τις παίρνεις σαν προστάδιο για να πάρεις κούρσα
Posca wrote:

Plannet say
στο ορθοπέταλο τι μας βοηθάει???

epidi den katalava ti akribos rwtas tha sou dwsw apantish kai gia tis dio enies tis erwtishs
a)Sto orthopetalo mas voithaei na klidwnei h anartish ... tipota alo.
b)Sto orthopetalo xrisimopieis to varos sou kai th dinamh twn xergiwn sou oxi thn geometria tou podilatou nomizw?


απαντώ από κάτω διάβασε τι σου γράφω
στο α η δεν κατάλαβες τι έγραψες ή δεν ξέρεις τι λες
στο β σωστά το θέμα είναι πως στο mtb είναι πιο εύκολο να γίνει γιατί είσαι ήδη μπροστά και για αυτό και δίνεις και πιο πολύ δύναμη στα πεντάλ γιατί το βάρος σου είναι πιο μπροστά η στάση των ποδιών σου είναι πιο σωστή για να πιέσεις τα πεντάλ
Posca wrote:

Planet say
ευχάριστο είναι γενικότερα το ποδήλατο
δεν στραβοκοιτάω κανέναν έχω βγει με έναν φίλο που έχει ένα παλιό megisto και το έχω απολαύσει
αυτό δεν σημαίνει ότι είναι καλύτερο ή χειρότερο

Nai an sigkrineis me amaksi to podilato einai pio efxristo ala an sigkrineis podilato me podilato afto me th thesh pou sou dinei kalitero optiko pedio kerdizei kai as einai oute miso click pio diskolo stis manouvres apo ta mtb logo 28aras kai psalidiou.


ναι αν πάρεις ένα ποδήλατο που σε νοιάζει μόνο να κάνεις χαβαλέ ναι ένα trekking έχει καλύτερη ορατότητα βέβαια ούτε αυτό είναι πλεονέκτημα ιδιαίτερο μιας και η διαφορά ορατότης είναι πολύ μικρή αν το ποδήλατο είναι στημένο για touring (low riser τιμόνι) έχεις καλύτερη ορατότητα
Posca wrote:

Plannet say
το σύγκρηνεις με πιο ideal???
πιστεύεις ότι έχεις καλύτερο σκελετό απο το hillmaster (ίδια κατηγορία βάση τιμής)
πες μου τιμή που το πήρες
και πιστεύεις πως η 28" ανάρτηση των 53mm είναι καλύτερη από μια ανάρτηση που σχεδιάστικε για βουνό?

Ante pali, gia apostaseis NAI exw kalitero skeleto apo hillmaster kai h anartish tou trekking DEN einai gia vouno einai gia xoma kai skatenia asfalto, vasikos logos pou anevenei to varos tou mtb einai h anartish pou emena mou einai AXRISTH etsi kai alios se polu kakotraxalo logo 28" tha paw san kota stroumpoulh, se xomatodromo tha paw gamw kai tha mou ftasei kai h anartish.


ποιος στο είπε ότι έχεις καλύτερο σκελετό ???
στα trekking δύστυχος ή ευτυχώς σπάνια συναντάς καλό σκελετό
και θα ήταν παράλογο σε μια κατηγόρια που είναι σχεδιασμένη για λίγα πράγματα
ο κατασκευαστής να βάζει καλύτερο σκελετό από μία άλλη κατηγορία που είναι σχεδιασμένη για αγωνιστική χρήση όπου θα κάνεις και περισσότερα χλμ και πολύ πιο δύσκολα
και εννοείτε πως δεν είναι για βουνό αφού είναι αθλιότητα απλά
δεν θέλεις να το καταλάβεις και αντί να ανεβάζεις την ποιότητα των ανταλλακτικών σου δικαιολογήστε λέγοντας πως δεν σου χρειάζεται
αλώστε το θέμα είναι ποιες είναι οι απαιτήσεις μας ή πιο είναι καλύτερο

Posca wrote:

Paradigmatikh odigikh simperifora enow oti manouvrarei super, epitaxinei apistefta efkola, strivei dinontas sou sigouria (min mou peis oti to kanoun kai ala podilata den eipa oti ta trekking exoun to monopolio).

Me to zigzag poy pira volta simera apo ena filo kai einai PIO vari apo to diko mou.


βαριέμαι να σου εξηγήσω γιατί δεν ξέρεις τι λες
θα στο πω απλά
ο μικρός τροχός επιταχύνει πιο γρήγορα
ο μεγάλος κρατάει την ταχύτητα
για το μανουβράρισμα θέλω να μου εξηγήσεις πως ένα κοντό όχημα μανουβράρει πιο δύσκολα απο ένα μακρύ

για το zig zag αν είχες 2.1 τρακτεροτο λάστιχο είναι λογικό
αν μιλάς για θέμα βάρους δεν θα το συγκρίνεις με το zig-zag αλλά με το hillmaster-boomax γιατί και εσύ από ότι κατάλαβα έχεις το intergrator όχι το megisto

Posca wrote:

As poume pws exw mtb (ena peugeot tou 93 anastilomeno prosfata) gia na pigenw kamia volta se dasikes perioxes sto xorgio mou, gia vouno polu diaskedastiko an kai palio kai vari to katafxaristiemai, ala pou kolaei giati esu exeis trekking? o,ti tou aresei tou kathena kai ksanalew ALH DOULIA KANEI TO ENA KAI ALH DOULIA KANEI TO ALO.

δλδ οι εμπιρίες σου είναι απο ένα ποδήλατο τουθ 93???
αν θέλεις έλα να δεις το δικό μου Mtb Που αν και μεγάλο θα δεις τι θα πει σωστά στημένο ποδήλατο και το έχω στημένο για xc χρήση
Posca wrote:

epidi teleftea milame polu meso forum kai den sou krivw exei th plaka tou simiose to mail mou na ta leme se kana msn na min tous prizoume kai tous alous
upermorfini [papaki] hotmail [telia] com

μπα δεν θα πάρω δεν έχω να κερδίσω κάτι απο την συ

Posca
Απών/απούσα

prokatalipsh me apola...

tha apantisw mia sta grigora dio pragmata an thes sinexia anikse ena topic gia ta trekking pou toso antipatheis.

1ton nai einai oso prepei einai xrysh tomh gia kapion pou thelei na metakinithei apo edw ekei akoma kai an afto einai 500 xiliometra makria! kai an mou les oti kouvaras varos me ena sakidiaki h ena idrodoxio plaths (eduro fash?) egw sou milaw na kouvalas sth plath kana 10kilo.

2ron apo pote oi kourses me isio timoni einai proparaskevh gia na kavaliseis koursa? Afto kai an den stekei ala o kathenas leei elefthera th gnomh tou den exw kati na xorisw den eimai kataskevasths trekking koursas h mtb anavaths eimai.

3ton asxoliasto... opos to ifos sou, tha epiminw oti mtb trekking to idio pragma einai sthn orthopetalia.

4ton dld opios den einai xavales pairnei koursa h mtb? DEN! Ta trekking einai sovara podilata gia mikth xrish etsi sxediastikan afto kanoun kai eftixos pou iparxoun gia na kaliptoun kai emas pou ta xriazomaste. Oso gia to optiko paidio h den kaneis podilato sth kinish h den kserw.

5ton sou eipa egw oti epitaxinei pio grigora apo mtb? apo city pantos epitaxinei dio fores pio grigora kolas me ta mtb sou eksigisa ta trekking ta antagonizonte polles katigories den paw na vgalw skarta ta mtb gia th doulia tous (vouno) einai monodromos kai me ena lastixaki tsoulane kai asfalto aneta omos den tha ginoun pote.Oso gia to manouvrarisma ... kentro varous as poume sou leei kati? Oso gia to varos tha to kanw kai tha sou pw

6ton des ti egrapsa katevase ta sxedia twn skeletwn kai des oti se asfalto o skeletos tou integrator (makria psalidia pffff) gia asfalto einai kaliteros, sto xoma safos kaliteros o hillmaster ala ti na to kanw an ithela xoma tha epairna mtb. Oso gia piotita tha sou kanw sto telos paste ena link apo to test tou integrator na katalaveis.

7on exw paei kai me daniko 2-3 voltes ala den eimai filos tou mtb, an exw mountain me rwtises kai apantisa ilikrina, esu dld exeis trekking kai milas apo pira den nomizw apla kai ta dio podilata einai 5 pragmata mporis na ta piaseis apo monos sou den nomizeis?

8on kalh kardia den trexei tpt .... an kakioses den vriskw logo alo na diafoneis kai alo na malwneis.

kai klinontas na to link ths dokimhs tou integrator apo site gia mtb ;) http://www.mbike.gr/summary.asp?catid=4060&subid=2&tag=49&pubid=1615
A to 2009 pou exw egw einai me standar diskofrena min paralipsw na to pw.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

κατάλαβα τα trekking είναι τα καλύτερα ποδήλατα ever
:D
αν βρω όρεξη θα διαβάσω τι έγραψες πάλι και θα σου απαντήσω

Posca
Απών/απούσα

oxou kai yperopths? oxi den egrapsa afto diavase....

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

Συμφώνω με Posca 1000% , ακριβώς τα ίδια θα έγραφα επειδή έτσι είναι.

Θα ήθελα να προσθέσω για τις ανηφόρες ότι και εκεί το mountain τρώει σκόνη(αν είναι άσφαλτος).Δεν συγρίνεται η ταχύτητα, προχθές βγήκα με ένα φίλο που έχει Avalanche 2 και μου έλεγε πως είναι πιο γρήγορος απο εμένα, κάναμε μια μεγάλη απόσταση και συνεχώς έκοβα για να με φτάσει(αυτός με τρακτερωτά βέβαια) αλλά είχε λυώσει.

@plannet

Δεν θέλουμε να αποδείξουμε ποιό είναι το καλύτερο ποδήλατο, όλα τα είδη ποδηλάτων είναι το ίδιο καλά στον τομέα τους.

Το mountain τρώει σκόνη στο δρόμο και το trekking τρώει σκόνη στο βουνό.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

Posca wrote:
prokatalipsh me apola...

tha apantisw mia sta grigora dio pragmata an thes sinexia anikse ena topic gia ta trekking pou toso antipatheis.

1ton nai einai oso prepei einai xrysh tomh gia kapion pou thelei na metakinithei apo edw ekei akoma kai an afto einai 500 xiliometra makria! kai an mou les oti kouvaras varos me ena sakidiaki h ena idrodoxio plaths (eduro fash?) egw sou milaw na kouvalas sth plath kana 10kilo.


δλδ η κούρσα που έχει ακόμα πιο σκυφτή θέση είναι 10 χλμ max
σοβαρέψου
είναι λάθος να κουβαλάς 10 κιλά στην πλάτη αν και το έχω κάνει
για αυτά τα πράγματα υπάρχουν οι τσάντες πίσω
και το σακίδιο που έχω είναι 20λίτων + 3 για νερό
Posca wrote:

2ron apo pote oi kourses me isio timoni einai proparaskevh gia na kavaliseis koursa? Afto kai an den stekei ala o kathenas leei elefthera th gnomh tou den exw kati na xorisw den eimai kataskevasths trekking koursas h mtb anavaths eimai.

βασικά ο σκοπός τους είναι ότι λένε ποδήλατο γυμναστικής αλλά όσοι πήραν fitness μετά απο λίγο πήραν κούρσα
οπότε καταλαβένεις γιατί είπα ότι είπα
βέβαια υπάρχει και το ανάποδο που είχαν δλδ κούρσα και το έκαναν fitness
Posca wrote:

3ton asxoliasto... opos to ifos sou, tha epiminw oti mtb trekking to idio pragma einai sthn orthopetalia.

τι έχει το ύφος μου
εσύ είπες πως κάνουμε ορθοπέταλο για να κλειδώσουμε την ανάρτηση ....
μπορείς να επιμείνεις σε ότι θέλεις
Posca wrote:

4ton dld opios den einai xavales pairnei koursa h mtb? DEN! Ta trekking einai sovara podilata gia mikth xrish etsi sxediastikan afto kanoun kai eftixos pou iparxoun gia na kaliptoun kai emas pou ta xriazomaste. Oso gia to optiko paidio h den kaneis podilato sth kinish h den kserw.

ακριβός επιτέλους κατάλαβες κάτι
βέβαια υπάρχουν και αυτοί που το πάνε να το παίξουν κάτι και παίρνουν ότι τους λέει ο κατασκευαστής και καταλήγουν κάθε χρόνο να αγοράζουν καινούργιο ποδήλατο
δεν περιμένω να με καταλάβεις θα με καταλάβεις μετά απο 5-6 χρόνια
δεν κάνω ποδήλατο ποτέ :D

Posca wrote:

5ton sou eipa egw oti epitaxinei pio grigora apo mtb? apo city pantos epitaxinei dio fores pio grigora kolas me ta mtb sou eksigisa ta trekking ta antagonizonte polles katigories den paw na vgalw skarta ta mtb gia th doulia tous (vouno) einai monodromos kai me ena lastixaki tsoulane kai asfalto aneta omos den tha ginoun pote.Oso gia to manouvrarisma ... kentro varous as poume sou leei kati? Oso gia to varos tha to kanw kai tha sou pw

ναι αλλά με το zig zag συγκρίθικες ή κάνω λάθος???
ή όπως θέλεις τα συγκρίνεις ...???
με την ίδια λογική το mtb είναι κατάλληλο για την πόλη γιατί υπάρχει το dh ποδήλατο που είναι πιο ακατάλληλο
Posca wrote:

6ton des ti egrapsa katevase ta sxedia twn skeletwn kai des oti se asfalto o skeletos tou integrator (makria psalidia pffff) gia asfalto einai kaliteros, sto xoma safos kaliteros o hillmaster ala ti na to kanw an ithela xoma tha epairna mtb. Oso gia piotita tha sou kanw sto telos paste ena link apo to test tou integrator na katalaveis.

δλδ εσύ κατάλαβες τα σχέδια???
και έκρινες πως για άσφαλτο είναι καλύτερος ....
χμμμ και εγώ το ίδιο
σειρά σου τώρα
πες μου γιατί είναι καλύτερος
και μην πεις γιατί το ένα είναι κατασκευασμένο για βουνό ενώ το άλλο δεν είναι
θέλει γνώσεις για να το στηρίξεις αυτό
εγώ ξέρω και σε πια σημεία είναι δυνατός ο Intergrator έναντι του Hillmaster εσύ δεν ξέρεις

Posca wrote:

7on exw paei kai me daniko 2-3 voltes ala den eimai filos tou mtb, an exw mountain me rwtises kai apantisa ilikrina, esu dld exeis trekking kai milas apo pira den nomizw apla kai ta dio podilata einai 5 pragmata mporis na ta piaseis apo monos sou den nomizeis?

και εγώ είχα 2 χρόνια mtb και ανακάλυψα πως δεν κάνει
και ανακάλυψα πως έπρεπε να πάρω πάλι Mtb και πήρα
και??τι θέλεις να πεις
όχι δεν νομίζω ότι μπορείς να πιάσεις οτιδήποτε με 2-3 βόλτες το μόνο που καταλαβένεις απ μόνος σου είναι η αλλαγή των ελαστικών δλδ αν πήρες ένα Mtb με τρακτεροτό λάστιχο και ενα trekking με slik λάστιχο λογικό είναι να σου φανεί το Mtb τρακτερ
οι αθλητές που έχεις κάτι χιλιάδες χλμ στα πόδια τους δεν καταλαβένουν κατευθείαν την διαφορά σε 2 ποδήλατα ίδιας κατηγορίας
θα καταλάβεις εσύ και εγώ?? δεν το νομίζω

Posca wrote:

8on kalh kardia den trexei tpt .... an kakioses den vriskw logo alo na diafoneis kai alo na malwneis.

kai klinontas na to link ths dokimhs tou integrator apo site gia mtb ;) http://www.mbike.gr/summary.asp?catid=4060&subid=2&tag=49&pubid=1615
A to 2009 pou exw egw einai me standar diskofrena min paralipsw na to pw.


το mbike είναι περιοδικό για ποδήλατο
όχι για Mtb το ότι ασχολήτε με mtb είναι γιατί για τα tor δεν αξίζει να ασχοληθεί ιδιαίτερα

και για να κλείσω δεν έχω πρόβλημα με τα tor με κανένα ποδήλατο δεν έχω πρόβλημα
το έχω ξαναπεί σημασία έχει να κάνεις ποδήλατο
και αυτό φαίνεται από τα post γιατί αν ήταν έτσι δεν θα βοηθούσα σε προβλήματα που έχουν άτομα με trekking και όπως είπα έχω κάνει βόλτες και με trekking και με ποδήλατα που εσύ δεν θα τα άγγιζες καν

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

horsey wrote:
Συμφώνω με Posca 1000% , ακριβώς τα ίδια θα έγραφα επειδή έτσι είναι.

Θα ήθελα να προσθέσω για τις ανηφόρες ότι και εκεί το mountain τρώει σκόνη(αν είναι άσφαλτος).Δεν συγρίνεται η ταχύτητα, προχθές βγήκα με ένα φίλο που έχει Avalanche 2 και μου έλεγε πως είναι πιο γρήγορος απο εμένα, κάναμε μια μεγάλη απόσταση και συνεχώς έκοβα για να με φτάσει(αυτός με τρακτερωτά βέβαια) αλλά είχε λυώσει.

@plannet

Δεν θέλουμε να αποδείξουμε ποιό είναι το καλύτερο ποδήλατο, όλα τα είδη ποδηλάτων είναι το ίδιο καλά στον τομέα τους.

Το mountain τρώει σκόνη στο δρόμο και το trekking τρώει σκόνη στο βουνό.

ναι και ????
τι σημαίνει αυτό
και εγώ φίλους που πάνε με το Mtb με 1000 και τρακτεροτό λάστιχο πάνω
το τι μας κάνει να πάμε αργά δεν έχει να κάνει με το ποδήλατο μόνο
εγώ υπάρχουν ανηφόρες που δεν τις ανεβαίνω καν και τις περπατάω τι πάει να πει αυτό ότι δεν κάνει το ποδήλατο ή ότι πρέπει να χάσω τα 30 παραπανίσια κιλά????

σε ποια σημεία τρώει σκόνη δεν μου είπες
σε αυτό που είπα πιο πάνω πριν 10 Post
????
e????
αυτή είναι και η διαφορά μας ότι εγώ ξέρω και τα μεν και τα δε
αυτό που κατηγορείτε σε μένα μάλλον το έχετε εσείς

φιλικά πέτρος

contact