Οι μαλακες με τα κολαν

73 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Athws
Απών/απούσα

η πρακτική της συλλογικής ευθύνης είναι φασιστική και ρατσιστική.
για ψηλαφηθείτε γιατί δεν πάτε καθόλου καλά.

Wicca
Απών/απούσα

Athws wrote:
η πρακτική της συλλογικής ευθύνης είναι φασιστική και ρατσιστική.
για ψηλαφηθείτε γιατί δεν πάτε καθόλου καλά.

Στην πολιτική ναι, στην οδική ασφάλεια όχι. Συλλογική είναι η ευθύνη για να είμαστε ασφαλείς στον δρόμο, είτε οδηγούμε αυτοκίνητο, είτε οδηγούμε ποδήλατο, είτε οδηγούμε πατίνι.

Δεν μπορούμε να λέμε διαρκώς φταίνε οι κάποιοι "άλλοι", ή φταίει ο κάποιος "ένας".

Φταίμε και εμείς που δεν αντιδράμε στην καγκουριά του ενός, ή πάμε παρακάτω και κάνουμε μία καγκουριά υποτίθεται μικρότερης βαρύτητας, με την δικαιολογία ότι ο "άλλος", ο "ένας", έκανε μεγαλύτερη καγκουριά.

Αυτο γράφτηκε πιο πάνω άλλωστε. Ότι για δες που μιλάνε οι αυτοκινητιστές που παρανομούν συνέχεια. Τι υποτίθεται ότι λέει αυτό;; Ότι μπράβο τότε να τους μιμηθούμε και να παρανομούμε και εμείς;

Ο παπάρας στο άρθρο γενικεύει, γιατί έτσι λειτουργούν αυτά τα πράγματα είτε μας αρέσει είτε όχι. Αν όμως εμείς σαν ποδηλάτες, ο καθένας ατομικά για την πάρτη και συλλογικά ως κοινότητα, απορρίπταμε αυτές τις μαλακίες που γίνονται στον δρόμο, τις κράζαμε όπου τις βλέπαμε και δεν τις κάναμε και εμείς οι ίδιοι, τι θα είχε να πει τότε ο κάθε παπάρας; Ότι και καλά ντύνονται κάποιοι σαν παραδείσια πτηνά ή έχουν ακριβά ποδήλατα ή είναι μαλάκες;; Ας τα έλεγε αυτό θα ήταν το λιγότερο στην τελική.

Μεταξύ όμως αυτών των ασήμαντων χαρακτηρισμών, που δεν πρέπει να μας αφορούν, μας τρίβει στην μάπα την μεγάλη αλήθεια. Ότι κάποιοι, είναι κάγκουρες χειρότεροι από τους αυτοκινητιστές και οι υπολοιποι μάρτυρες τέτοιων συμπεριφορών που με την ανοχή τους τις διαιωνίζουν.

Αυτό είναι το ζουμί της υπόθεσης και σε αυτό θα έπρεπε να επικεντρωθούν, όσοι τουλάχιστον δεν εθίχτηκε το πουλ-μουρ, τζα-φρα προφίλ τους.

Επικεντρωθείτε επιτέλους στην ουσία του πράγματος και όχι στην εμφάνιση.

iDEALisths
Εικόνα iDEALisths
Απών/απούσα

κοψτους κληση ρε σεριφη!
εχεις κι εξασφαιρο; γιατι αναλυτικη αποψη δεν εχεις!

dido ντροπη ρε ευαισθητοποιημενε!

κανατε το gatopardos λαγο παραλογου!

Geraki
Απών/απούσα

As32 wrote:

Επειδή ένας με ποδήλατο πάει ανάποδα και περνάει με κόκκινο,όλοι είναι μαλάκες!!

Δυστυχώς δεν είναι ένας.
Τους 28 μήνες που κυκλοφορώ Αθήνα σχεδόν καθημερινά έχω συναντήσει εκατοντάδες ποδηλάτες.
ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ 90% ΤΩΝ ΠΟΔΗΛΑΤΩΝ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΠΑΡΑΒΙΑΣΑΝ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ.

Αν αυτό που σας ενοχλεί είναι οι χαρακτηρισμοί και το τσουβάλιασμα που κάνει ένας τυχαίος τότε χάνεται την ουσία.
Δηλαδή αν έγραφε ο τύπος "οι μαλάκες αστικοί ποδηλάτες με τα τζην" θα ήταν όλα καλά;

Έχουμε καταντήσει σαν τις γυναίκες που πηδιούνται με όποιον βλέπουν μπροστά τους αλλά παρεξηγούνται αν τις πει κανείς πουτάνες.

diopan
Εικόνα diopan
Απών/απούσα

...εννοεί ΟΛΟΥΣ;

ολουσ

iDEALisths
Εικόνα iDEALisths
Απών/απούσα

Geraki wrote:
ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ 90% ΤΩΝ ΠΟΔΗΛΑΤΩΝ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΠΑΡΑΒΙΑΣΑΝ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ.

Αν αυτό που σας ενοχλεί είναι οι χαρακτηρισμοί και το τσουβάλιασμα που κάνει ένας τυχαίος τότε χάνεται την ουσία.
Δηλαδή αν έγραφε ο τύπος "οι μαλάκες αστικοί ποδηλάτες με τα τζην" θα ήταν όλα καλά;

Έχουμε καταντήσει σαν τις γυναίκες που πηδιούνται με όποιον βλέπουν μπροστά τους αλλά παρεξηγούνται αν τις πει κανείς πουτάνες.


μπορειτε να μου εξηγησειτε γιατι βριζετε ετσι πρωι πρωι?
εχετε αγανακτησει? εχετε υγρο στομα?φαινονται πολλα απο τα εφαρμοστα?...γιατι?

για ΕΣΑΣ γιατι ειναι κακο να περναει ενας ποδηλατης με κοκκινο?

σε ποιον θα προκαλεσει κακο συμφωνα με εσας?

Geraki
Απών/απούσα

Δε τσιμπάω μάστορα.

Διάλεξε κάποιον άλλον να τρολάρεις.

Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

iDEALisths wrote:

για ΕΣΑΣ γιατι ειναι κακο να περναει ενας ποδηλατης με κοκκινο?

σε ποιον θα προκαλεσει κακο συμφωνα με εσας?


.

iDEALisths
Εικόνα iDEALisths
Απών/απούσα

μολις τρολαρες #Geraki σε λαθος θεμα βριζοντας,
δε δικαιολογήσαι να αγανακτεις αυτοματα
κανενας δε σκοτωθηκε απο ποδηλατο
εκτος αν το καβαλουσε

"μαστορα" της γλωσσας!

As32
Εικόνα As32
Απών/απούσα

Geraki wrote:
As32 wrote:

Επειδή ένας με ποδήλατο πάει ανάποδα και περνάει με κόκκινο,όλοι είναι μαλάκες!!

Δυστυχώς δεν είναι ένας.
Τους 28 μήνες που κυκλοφορώ Αθήνα σχεδόν καθημερινά έχω συναντήσει εκατοντάδες ποδηλάτες.
ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ 90% ΤΩΝ ΠΟΔΗΛΑΤΩΝ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΠΑΡΑΒΙΑΣΑΝ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ.

Αν αυτό που σας ενοχλεί είναι οι χαρακτηρισμοί και το τσουβάλιασμα που κάνει ένας τυχαίος τότε χάνεται την ουσία.
Δηλαδή αν έγραφε ο τύπος "οι μαλάκες αστικοί ποδηλάτες με τα τζην" θα ήταν όλα καλά;

Έχουμε καταντήσει σαν τις γυναίκες που πηδιούνται με όποιον βλέπουν μπροστά τους αλλά παρεξηγούνται αν τις πει κανείς πουτάνες.

Το πρωί πάω στη δουλεία μου με τζιν και μετά τη δουλεία ντύνομαι παραδείσιο πουλί με κολάν για την προπόνηση μου.
Όπως και να το έγραφες το ίδιο θα με πείραζε...γιατί πολύ άπλα..

ΔΕΝ περνάω τα φανάρια με κόκκινο.
ΔΕΝ πάω ανάποδα σε μονόδρομους.
Δεν ανεβαίνω σε πεζοδρομία και όταν ανέβω απο ράμπα πάρκινγκ,κατεβαίνω και το πάω με τα χέρια.

Ο κύριος με ξέρει και με αποκαλεί μαλάκα?

Petaliaris
Εικόνα Petaliaris
Απών/απούσα

Έχουμε και εμείς χιούμορ όμως! Κοίτα δώ τώρα.... και εγώ που νόμιζα οτι ήμουν ο Πρήχτης!;
Ο αγαπητούλης κάνει βέβαια λάθη στους ορισμούς του και στους αφορισμούς του, ενώ πάει να πεί κάποιες αλήθειες, παίρνει φόρα και όπως ειπώθηκε πιό πρίν τα τσουβαλιάζει όλα σε ένα.
Αναρωτιέμαι εκτός απο την πορεία και την εξέλιξή του ώς ποδηλάτη ή "ποδηλάτη", ποιό είναι το κίνητρο, το κέρδος, το ποιόν και η αλήθεια για το άτομό του.
Όλοι περνάμε φάσεις στη ζωή μας, αλλα στο κείμενο βλέπουμε ένα ορμητικό μένος, αδικαιολόγητο, αναμενόμενο ίσως, ενώ δέν αφήνει την ελπίδα να λάμψει! προς τί το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός!;; άνθρωποι άνθρωποι!!!
Ας αντιστρέψουμε το κλίμα με ένα πόλεμο αγάπης και υπακοής στο ΚΟΚ και τη λογική.Ας δώσουμε στο συγγραφέα μιά εικόνα της οικογένειας που έχει διαφορετικά μέλη ανάμεσά της.Κάπου χωράει και αυτός! Ας του δώσουμε μιά μεταχειρισμένη κούρσα έστω! Να πάει βουνό, να ρουφήξει όξυτζεν χωρίς κώκ και κοκ! αυτός που βλέπετε είναι ο αυριανός βουνίσος! ίσως!
Τα κολάν - ώς εξειδικευμένος χρησιμότατος εξοπλισμός - έρχονται σε αντίθεση με τους μαλάκες! δηλαδή σά να λέει ...τί να το κάνεις τον εξοπλισμό άν είσαι μαλάκας;!
Ίσως εμπνεύστηκε απο φίλους του βόιδια που πάνε να αγοράσουνε κάρμπον και ζητάνε το μάξιμουμ απο το ποδήλατό τους, με μίνιμουμ προσπάθεια και ζυγίζουνε διακόκια κιλά! τί να πώ;!
Αυτό ισχύει παντού, μπορείς να δείς άχρηστους οδηγούς να έχουν αγοράσει μαζεράτι και να τους περνάει ένα yugo!
Aναλογία θέλει αγαπητούλη και ξεκάθαρη ματιά, θέση και αντίθεση.Το κρεσέντο της υπερβολής είναι "ποδηλασία εφ΄ ενός στίχου", δηλαδή να μή κοτάμε κάν να πάμε δίπλα στο φίλο ποδηλάτη! δηλαδή ήμαρτον, αυτό με κάνει να αναρωτιέμαι τα κίνητρα του συγγραφέα, θέλει να εξοντώσει το ποδήλατο, να το βάλει στην άκρη, να το ρίξει στο τοίχο και να μείνει μόνος του!
άντε γειά! άντεε γειάάά!

Athws
Απών/απούσα

το ανθρωπάκι του γιουγκίαρ στα μικροπαπάρια του αν οι ποδηλάτες σέβονται τον ΚΟΚ,
αυτό είναι μόνο η πρόφαση,
η πελατείατου δε θέλει να σκεφτεί και να προβληματιστεί αλλά να βρίσει και να εκτονωθεί
αυτό και τους πουλάει,
ο τίτλος του τα λέει όλα, οι άλλοι, οι βλαμμένοι, οι γελοίοι, οι μαλάκες,
που σου κλείνουν το δρόμο, που σε καθυστερούν για το κέφι τους,
που εσύ μπολοκαρισμένος στην ουρά κι αυτοί περνάν με κόκκινο,

το κοινωνικο-πολεμικό ρεύμα της εποχής, πουλάει ο καμουφλαρισμένος ρατσισμός,

τραγικό που μερικοί/ες βρήκαν και νόημα.. και λογική..
και ψώνισαν και ευκαιρία για να την πούν στους "απέναντι" !!!!!!

contact