Παλιά, ατσάλινα ATB

26 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
OldSteel
Απών/απούσα

Φτιάχνω αυτό το νήμα υποθέτοντας ότι δεν είμαι ο μόνος που του αρέσουν. Είναι τα πρώτα μεγάλα ποδήλατα πολλών της γενιάς μου, και ίσως μου αρέσουν για αυτό. Τα παλιά, συνήθως Hi-Ten ΑΤΒ. Στις φωτογραφίες, το ποδήλατο που με ξαναέβγαλε στον δρόμο πριν από λίγα χρόνια, όταν το πήρα από αγγελία εδώ μέσα. Τώρα εκτελεί χρέη μουλαριού αφού τη θέση του πήρε ένα χρωμολένιο. Είναι ένα Ideal Pro Rider των αρχών της δεκαετίας του '90, με σχεδόν όλα του τα εξαρτήματα από τότε.
90s Ideal Pro Rider
90s Ideal Pro Rider
90s Ideal Pro Rider

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
Columbus discov...
Εικόνα Columbus discovers Cro-moly
Απών/απούσα

...που επιτελους ανεδειξες το θεμα των "παλιων" high Ten ATB.
Αξιζαν, και αξιζουν τα λεφτα τους μεχρι τελευταιας δεκαρας.
Λειτουργικοτατα κι αξιοπιστα, χωρις πολλες φανφαρες και σκατολοϊδια.
Κι ακομα καλυτερα αν εχουν και το πιο λεπτο -κι απορροφητκο- πηρουνακι οπως καλη ωρα το δικο σου.
Γιατι εβγαιναν και με το πιο "ακριβο" (λεμε τωρα) γκουμουτσοειδες BigFork -μιλαμε παντα για τα Ideal- που τσακιζαν χερια και αρθρωσεις...
Θα μου πεις σιγα τα αυγα, ενα ατσαλενιο οικονομικο πηρουνακι παντα βρισκεις...αλλα ετσι για την ιστορια.
Οπως και να'χει, well done!

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα


Άντε Μπράβο!
Μπήκαμε επιτέλους πια στην φάση της ωριμότητας.
Κάλλιο αργά παρά ποτέ!
Με την ανάρτησή σου αυτή, ασυνείδητα και απλά φίλε Γιώργο Σ., αποκατέστησες και νομιμοποίησες αυτό που τόσα χρόνια έμοιαζε απαγορευμένο, ενοχοποιημένο, σχεδόν ντροπιαστικό:

Το απαράδεκτο "κάγκελο".
Τον "σωλήνα του υδραυλικού"!
Το "εγώ με τέτοιο χρέπι ποτέ"!
To "ε καλά, δεν είναι και κανένα χρωμολένιο πλαίσιο πια"!
Το "τι αυτό; Αυτό είναι 100 κιλά!"
Το πιο ενοχοποιημένο υλικό για ποδήλατα έβερ:
Το χάι τεν.
The nigger of cycling!
...
Έκανες πολύ καλά.
Μαζί σου κι εγώ.
Χάι τέν και ξερό ψωμί.

...
Αμάν πια!
Χρέπι ρούλς!
(Που δηλαδή "χρέπι" είναι το μάτι τους αλλά λέμε τώρα!)
...
Ωραίες φωτογραφίες!
Και ωραίος και ο κήπος επίσης από πίσω τους!
...
Το άλλο το πιτσιλωτό, με τις τρυπητές λαμαρίνες πίσω, τι έγινε;

OldSteel
Απών/απούσα

didotou wrote:

...
Και ωραίος και ο κήπος επίσης από πίσω τους!
...
Το άλλο το πιτσιλωτό, με τις τρυπητές λαμαρίνες πίσω, τι έγινε;

Ο κήπος από πίσω είναι στο πατρικό μου. Εγώ είμαι Αθήνα, οπότε κήπος, δεν...
Το πιτσιλωτό με τις τρυπητές λαμαρίνες είναι το ποδήλατό μου στην Αθήνα. Μετά από το κράξιμο (από τη RockaRolla αν δεν κάνω λάθος) για την ώρα δεν έχει σχάρα ούτε τρυπητές λαμαρίνες. Ανακάλυψα ότι το όλο σύστημα πίσω ήταν γύρω στα δύο κιλά :) (και έκανε διαφορά)
Πάντως, το από πάνω ποδήλατο που είναι διαμορφωμένο όπως πωλούνταν, για κάποιο λόγο μου φαίνεται πιο άνετο και σωστό από το πιτσιλωτό, με την εξαίρεση της κακής πρόσφατης σέλας
*Μπορεί βέβαια να μου φαίνεται πιο άνετο επειδή με αυτό είμαι πιο πολύ σε εξοχές, δεν ξέρω...

OldSteel
Απών/απούσα

Τώρα το πρόσεξα didotou: "the nigger of cycling". Πρέπει να αλλάξω όνομα προφίλ μου φαίνεται

OldSteel
Απών/απούσα

Columbus discovers Cro-moly wrote:
...που επιτελους ανεδειξες το θεμα των "παλιων" high Ten ATB.
Αξιζαν, και αξιζουν τα λεφτα τους μεχρι τελευταιας δεκαρας.
....
Κι ακομα καλυτερα αν εχουν και το πιο λεπτο -κι απορροφητκο- πηρουνακι οπως καλη ωρα το δικο σου.
Γιατι εβγαιναν και με το πιο "ακριβο" (λεμε τωρα) γκουμουτσοειδες BigFork -μιλαμε παντα για τα Ideal- που τσακιζαν χερια και αρθρωσεις...
....
Οπως και να'χει, well done!

Ευχαριστώ Columbus. Το πηρούνι μου έγραφε big fork. Ίσως το μαύρο σατινέ να το αδυνατίζει. Εν τω μεταξύ, νομίζω big fork γράφει και το πιτσιλωτό, με σαφώς πιο λεπτό πηρούνι...

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

μπα.
ας έγραφε ό,τι ήθελε.
δεν ήταν μπιγκ φόρκ.
μπιγκ φορκ είναι αυτό.και αυτό.
τύπου και καλά ΒΜΧ.
εσένα μια χαρά είναι.

OldSteel
Απών/απούσα

Το τσεκάρισα. Tο πιτσιλωτό έχει μόνο το σήμα Ideal στο πηρούνι. Δεν γράφει Big Fork. Αλλά το έγραφε σίγουρα το από πάνω, όπως και σε ένα Ιντεάλ φίλου με ίδιο πηρούνι, με "κωνική" απόληξη

OldSteel
Απών/απούσα

Αυτά που έβαλες didotou δείχνουν και πιο φτηνά κατασκευαστικά. Τώρα βλέπω ότι τα έβαζε και η Ideal

Columbus discov...
Εικόνα Columbus discovers Cro-moly
Απών/απούσα

Giorgos_S wrote:
Αυτά που έβαλες didotou δείχνουν και πιο φτηνά κατασκευαστικά. Τώρα βλέπω ότι τα έβαζε και η Ideal

Μα στα πηρουνια της Ideal αναφερομουνα κι εγω. Εκει τα πρωτοειχα δει να φοριουνται, για τα "Big Fork" της Ideal μιλαω. Τα θυμαμαι να πρωτοεμφανιζονται εκει γυρω στα '93-'95.
Τα οποια (και καλα) ηταν πιο ενισχυμενα, αλλα με μηδενικη σχεδον απορροφητικοτητα, που σου "ξετιναζαν" καρπους, αγκωνες, ωμους, μολις εκανες να μπεις σε χωμα.
Θυμαμαι ενα τετοιο καινουριο δανεικο, που το χρησιμοποιησα σε μια 4-5 ημερη βολτα σε καποιο νησι, και μετα απο αυτη την καταπληκτικη εμπειρια, κατεληξα:
Big Fork? Never, ever, again!!
Μεγαλο πισωγυρισμα, μεγαλο!

Petaliaris
Εικόνα Petaliaris
Απών/απούσα

Big fork? υπάρχουν καλά και καλύτερα? δηλαδη απο "ευγενές κράμα" ? (μήπως το δικό μου είναι pig fork?! χα χα! θα βάλω φωτογραφία) Όντως ένα λεπτό πηρούνι αλλάζει το κλίμα γενικά, και όχι μόνο απο αισθητικής πλευράς.
Βρήκα π.χ. https://www.bricklanebikes.co.uk/rossin-road-frameset-55cm
μερικά είναι Columbus, με αυτοκόλλητα, άλλα λέει οτι είναι Columbus, χωρίς να φέρουν αυτοκόλλητα.
Με ή χωρίς, το θέμα είναι το ατσαλάκι! Ευχαριστούμε για τη συνεισφορά σου! άντε να μαζευτούμε, να κάνουμε την ομάδα: Oi Atsalakides! χα χα χα!
ο Γκουζ, δοκιμαστής! https://www.youtube.com/watch?v=nvk63bmVpck

OldSteel
Απών/απούσα

Columbus discovers Cro-moly wrote:

Giorgos_S wrote: Αυτά που έβαλες didotou δείχνουν και πιο φτηνά κατασκευαστικά. Τώρα βλέπω ότι τα έβαζε και η Ideal

...Μα στα πηρουνια της Ideal αναφερομουνα κι εγω. Εκει τα πρωτοειχα δει να φοριουνται, για τα "Big Fork" της Ideal μιλαω. Τα θυμαμαι να πρωτοεμφανιζονται εκει γυρω στα '93-'95....


Ναι, νόμιζα όμως ότι big fork ήταν μόνο αυτά σαν το δικό μου. Αυτό που δεν ήξερα είναι ότι η Ideal χρησιμοποιούσε αυτά με τη σταθερή διατομή. Που από ότι μαθαίνω, αυτά ήταν στην πραγματικότητα τα big fork

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Giorgos_S wrote:

didotou wrote:
...
Και ωραίος και ο κήπος επίσης από πίσω τους!
...
Το άλλο το πιτσιλωτό, με τις τρυπητές λαμαρίνες πίσω, τι έγινε;

Ο κήπος από πίσω είναι στο πατρικό μου. Εγώ είμαι Αθήνα, οπότε κήπος, δεν...
Το πιτσιλωτό με τις τρυπητές λαμαρίνες είναι το ποδήλατό μου στην Αθήνα. Μετά από το κράξιμο (από τη RockaRolla αν δεν κάνω λάθος) για την ώρα δεν έχει σχάρα ούτε τρυπητές λαμαρίνες. Ανακάλυψα ότι το όλο σύστημα πίσω ήταν γύρω στα δύο κιλά :) (και έκανε διαφορά)
......

Προσπερνώ το θηλυκό "τη RockaRolla"...... (αρε μάνα, 2μέτρα παλικάρι και με βγάλανε ντιγκιντάνκα...!!!! χαχαχαχαα)
και μένω στο κράξιμο που φυσικά ΔΕΝ είχε να κάνει με τη σχάρα.... (ό,τι σχάρα και να είχες επάνω, ΠΙΣΤΕΥΩ ότι επιτελεί ένα έργο) αλλά αποκλειστικά και μόνο με την διάτρητη λαμαρίνα, και όχι τόσο με τον σκοπό που την είχες βάλει, αλλά με το υλικό - βάρος - μέγεθος - στήριξη της.....
Την σκάρα, εφόσον κουβαλάς φορτία, ξαναβάλτην.
... και αντί για την διάτρητη λαμαρίνα, πάρε ένα λεπτό φύλο Polycarbonate και θα είσαι άρχοντας, ηγεμόνας και ηγέτης μαζί και ταυτόχρονα και τούμπαλιν.....
... και κάψε τις φωτος όπου εμφανίζεται η παλιά κατάσταση και μην ξαναναφέρεις το όνομα της διάτρητης λαμαρίνας σε ποδηλατικό φόρουμ...
χαχχαχααχα (αστειεύομαι, ελπίζω να μην υπερβαίνω τα όρια....)

OldSteel
Απών/απούσα

RockaRolla wrote:

Giorgos_S wrote:

didotou wrote:
...
Και ωραίος και ο κήπος επίσης από πίσω τους!
...
Το άλλο το πιτσιλωτό, με τις τρυπητές λαμαρίνες πίσω, τι έγινε;

Ο κήπος από πίσω είναι στο πατρικό μου. Εγώ είμαι Αθήνα, οπότε κήπος, δεν...
Το πιτσιλωτό με τις τρυπητές λαμαρίνες είναι το ποδήλατό μου στην Αθήνα. Μετά από το κράξιμο (από τη RockaRolla αν δεν κάνω λάθος) για την ώρα δεν έχει σχάρα ούτε τρυπητές λαμαρίνες. Ανακάλυψα ότι το όλο σύστημα πίσω ήταν γύρω στα δύο κιλά :) (και έκανε διαφορά)
......

Προσπερνώ το θηλυκό "τη RockaRolla"...... (αρε μάνα, 2μέτρα παλικάρι και με βγάλανε ντιγκιντάνκα...!!!! χαχαχαχαα)
και μένω στο κράξιμο που φυσικά ΔΕΝ είχε να κάνει με τη σχάρα.... (ό,τι σχάρα και να είχες επάνω, ΠΙΣΤΕΥΩ ότι επιτελεί ένα έργο) αλλά αποκλειστικά και μόνο με την διάτρητη λαμαρίνα, και όχι τόσο με τον σκοπό που την είχες βάλει, αλλά με το υλικό - βάρος - μέγεθος - στήριξη της.....
Την σκάρα, εφόσον κουβαλάς φορτία, ξαναβάλτην.
... και αντί για την διάτρητη λαμαρίνα, πάρε ένα λεπτό φύλο Polycarbonate και θα είσαι άρχοντας, ηγεμόνας και ηγέτης μαζί και ταυτόχρονα και τούμπαλιν.....
... και κάψε τις φωτος όπου εμφανίζεται η παλιά κατάσταση και μην ξαναναφέρεις το όνομα της διάτρητης λαμαρίνας σε ποδηλατικό φόρουμ...
χαχχαχααχα (αστειεύομαι, ελπίζω να μην υπερβαίνω τα όρια....)


Ωχ, σόρι για την αλλαγή φύλου! . Η σχάρα κατά καιρούς μου χρειάζεται και ευτυχώς μπαίνει και βγαίνει σχετικά εύκολα. Ναι, το κατάλαβα ότι ήταν για τη διάτρητη λαμαρίνα, και ήταν όντως λίγο επικίνδυνη αλλά αυτή ήταν η δική μου πατέντα για την οποία ένιωθα περήφανος (είπαμε, μου αρέσει το Mad Max). Ηγεμόνας με Polycarbonate?! Όχι!

akakios
Εικόνα akakios
Απών/απούσα

Πεταμένο σε κάποια αποθήκη περιμένει την ανάστασή του...
Ideal Pro Rider,αγορασμένο το '87-'88 περίπου.
ideal

OldSteel
Απών/απούσα

akakios wrote:
Πεταμένο σε κάποια αποθήκη περιμένει την ανάστασή του...
Ideal Pro Rider,αγορασμένο το '87-'88 περίπου.
ideal

Είναι με friction χειριστήρια αν βλέπω καλά, ε; έβγαινε με τέτοιο τιμόνι-λαιμό;

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

αν θυμάμαι καλά, τα ποδήλατα έχουν την μάρκα στον πλάγιο σωλήνα και το μοντέλο στον οριζόντιο...
εδώ βλέπουμε στον πλάγιο ένα μεγάλο pro-rider....
Επίσης, ΆΞΙΖΕΙ να αναφέρουμε ότι ένα μάλλον οικονομικό ποδήλατο, με σκελετό χωρίς περγαμηνές, απλά στέκεται ΑΓΕΡΟΧΟ, μετά από τόσα χρόνια, και δείχνει ετοιμοπόλεμο....
Από το 1987 έχουν περάσει 30 χρόνια..... δεν τα λες και λίγα....
Το συγκεκριμένο δείχνει σε πάρα πολύ καλή κατάσταση. 30 χρόνια μετά, ένα οικονομικό ποδήλατο Ελληνικής συναρμολόγησης, χωρίς φρου-φρου και αυτοκόλλητα αξίας χιλιάδων δραχμών...
χχμμμμμμ.......
μάλιστα.....

Petaliaris
Εικόνα Petaliaris
Απών/απούσα

πίσωωω! έρχεται ο Αηδιάλ ή Δίας, ή Ντεάλης! πως βάζουμε φωτογραφία εδώ πα?

Jim.DS
Απών/απούσα

Να πως έχει γίνει και το δικό μου μετά και τις επισκευές που του είχα κάνει :

http://picpaste.com/pics/WP_20170401_20_16_11_Pro-Tqm4ZZR1.1493886135.jpg

Υπάρχει ακόμα η απόδειξη αγοράς από γνωστό κατάστημα (ένα δικό μου και ένας μιας κοπέλας σε άλλο χρώμα) καθώς επίσης και η κάρτα του !!!!
(ένα μηνιάτικο είχε φύγει αλλά.....τα βγάζει τα λεφτά του τώρα...)

http://picpaste.com/pics/Bike_ID-HLiDf4Yo.1493886205.jpg

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

didotou wrote:

Χάι τέν και ξερό ψωμί.

έτσι ακριβώς.... σε ανύποπτο χρόνο, κάποιες δεκαετίες πριν, σε εκδρομή των ΦτΠ στην Αίγινα....φτπ

akakios
Εικόνα akakios
Απών/απούσα

Αρχές του 1997 αποφάσισα να κάνω ένα δώρο γάμου στον εαυτό μου.
Ideal Target πιθανότατα μοντέλο '96.Πουλήθηκε αργότερα με την έλευση του δεύτερου παιδιού για να δοθεί ως προκαταβολή δυο ενοικίων για "μεγαλύτερο σπίτι".
target
target2
Οι φωτό είναι κακής ποιότητας και πολλά χρόνια αργότερα στο υπόγειο του νέου ιδιοκτήτη.

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

akakios wrote:
Πουλήθηκε αργότερα με την έλευση του δεύτερου παιδιού για να δοθεί ως προκαταβολή δυο ενοικίων για "μεγαλύτερο σπίτι"

Τα παλιά ατσάλινα βοηθάνε και την αναπαραγωγή.

akakios
Εικόνα akakios
Απών/απούσα

Όντως, είναι καλό και γερό στήριγμα

akakios
Εικόνα akakios
Απών/απούσα

ideal

Petaliaris
Εικόνα Petaliaris
Απών/απούσα

Nevada ήταν το ποδήλατο του προέδρου? https://www.podilates.gr/forum/metakinisi-stin-poli/o-proedros-me-podila...
Αλουμινένιο τελικά!

OldSteel
Απών/απούσα

Το ΄φερε η μοίρα το ποδήλατο με τα πιο ασφάλτινα λάστιχα να βλέπει χώμα και μονοπάτια πιο συχνά. Και επειδή ταλαιπωρούμαι κάπως με το ανέβασμα φωτογραφιών εδώ, να και ένα λινκ

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=837005846474077&set=pcb.837006706473991&type=3&theater