Πόσο επαγγελματίες είναι οι Έλληνες κατασκευαστές ποδηλάτων Fidusa

14 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
athkar
Απών/απούσα

Στις 25/5/2011 παρήγειλα από την ρόδο από τον γνωστό Φιδούσα.

Η προσφορά του ήταν Ποδήλατο Genius (κούρσα) αλλά για να χαμηλώσει η τιμή θα εβαζε τροχούς zonta και περιφερειακά centaur και τα υπόλοιπα όπως άφησε να εννοηθεί όπως τα περιέγραφε στο σάιτ του.

Οταν παρέλαβα το ποδήλατο μετά από δύο μήνες ενώ μου είχε πει για 20 μέρες με έκπληξή μου είδα ότι όλα τα περιφερειακά τιμόνι-λαιμός-παλουκόσελο-σέλα είχαν αντικατασταθεί από άλλα περιφερειακά από αλουμίνιο και όχι από κάρμπον πολύ υποδεέστερα και από τα περιφερειακά μοντέλων πολύ φθηνότερα της ίδιας εταιρείας.
Το βάρος δε του ποδηλάτου ενώ μου είχε πεί ότι θα είναι πολύ κατω απο 8 κιλά γύρω στα 7 και κάτι τελικά ξεπερνά τα 8 κιλά.

Σε επικοινωνία που είχα μαζί του μου είπε να μου τα αλλάξει αλλά να πληρώσω την διαφορά όταν πριν από 6 μήνες είχα αγοράσει για τον γιό μου από τον ίδιο πιο φθηνό κατά 320 ευρώ ποδήλατο και θα μου έβαζε τα περιφερειακά που είχε το ποδήλατο του γιού μου που ήταν ολα κάρμπον.

Απορώ πως ορισμένοι σε αυτή την χώρα θεωρούνται σοβαροί!

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
MPLATS
Εικόνα MPLATS
Απών/απούσα

Athkar δεν μπορώ να πώ οτι είναι επαγγελμάτιες ολοι, σιγουρα καποιοι είναι κάποιοι οχι.Δεν έχω και τις καλύτερες εμπειρίες μαζί τους.Θα πρέπει ολοι οι Ελληνες επαγγελματίες να είναι πιο σοβαροι με τις on line αγορες για αυτο και γω τις σκεφτομαι πολυ πριν τις κανω.
Τελευταια εμπειρια που χα ηταν στην Πρέβεζα οπου μπηκα να αγορασω κατι για το ποδηλατο μου και ο τυπος μου εθαβε το ποδηλατο μου (GT AGRESSOR 1.0) επειδη αυτος ειχε αλλης εταιριας χα χα χα! μην την ψαχνεις

ofios
Απών/απούσα

...αλλά θα έπρεπε να σας στείλω την ηλεκτρονική αλληλογραφία που αντάλλαξα με την AVIRA για αγορά antivirus, αλλά και μ΄έναν γερμανό που εμπορεύεται είδη πολεμικών τεχνών για να δείτε τί θα πει επαγγελματίας και πώς σε κάνουν, με τον τρόπο τους να θέλεις όχι μόνον να ψωνίζεις απ΄αυτούς, αλλά και να τους συστήσεις σε άλλους δέκα...

κρίμα...

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

... για τους Ελληνάρες εμπόρους....
Εδώ και δεκαετίες έχουμε συνηθίσει σε εκφράσεις: "θα τα βρούμε", "πάρε αυτό να κάνεις δουλειά σου", "και αυτό καλό είναι, τι τα ψάχνεις!!!" και άλλα τέτοια χαριτωμένα.
Στην Ευρώπη ΤΑ ΠΑΝΤΑ είναι καταγεγραμμένα, τι παίρνεις, τι έχει επάνω, πώς θα πληρώσεις, πως θα σου το στείλουν, τα πάντα, με λεπτομέρειες να βαριέσαι να διαβάζεις.
Εδώ όλα είναι ρευστά, άλλα βλέπεις, άλλα σου λέω, άλλο παίρνεις τελικά... και όταν / άμα ανακαλύψεις τη διαφορά ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΚΙΝΕΖΟ και σε βγάζω και τρελό.....

Φταίμε και εμείς, τους έχουμε καλομάθει, ή βαριόμαστε να γράψουμε δυο λόγια, ή λέμε "δεν βαριέσαι, δεν έχασα πολλά στην τελική"... και το πρόβλημα ΔΙΑΙΩΝΙΖΕΤΑΙ.

Τελευταίο σχόλιο: όταν δεν υπάρχει διαθέσιμο ένα εξάρτημα που αποτελεί μέρος τυποποιημένου "αγαθού", και ο έμπορος θέλει να διώξει το "αγαθό" τότε υποχρεούται σε αντικατάσταση με άλλο ίσης Ή ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΑΞΙΑΣ....
... γιατί συχνά ακούω: "δεν είχε deore η αντιπροσωπεία και σου έβαλα ένα alivio.... έλα μωρέ τα ίδια είναι πάνω κάτω..."
ΟΧΙ μεγάλε ΕΛΛΗΝΑΡΑ, δεν πάει έτσι, αν δεν έχεις deore ΒΑΛΕ ΜΟΥ ΧΤ... τα ίδια είναι πάνω κάτω...

panoss
Απών/απούσα

Άρα ευτυχώς που υπάρχει και το ίντερνετ και μας γλιτώνει από τέτοιους 'επαγγελματίες'. Έτσι κάποιο βλέπουν το τζίρο τους να αυξάνει λόγω ίντερνετ, και άλλοι χρεοκοπούν. Δίκαιο μου φαίνεται.

Ekiask
Απών/απούσα

Πράγματι τι να πεις και απο που να φυλαχτεις.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

εγώ ανήκω στους τυχερούς
όταν πήρα το fidusa μου παράγγειλα μέσω αντιπροσώπου μόνο τον σκελετό
και τα υπόλοιπα τα βάλαμε μαζί με τον ποδήλατά μου
ότι διάλεξα ήταν αυτό που είχε πάνω το ποδήλατο
με κάποια περιφερειακά καλύτερα από τα αρχικά

ο βογιατζής έχει την ροδίτικη νοοτροποία
που είναι λίγο περίεργη οπότε θα πρέπει να περιμένεις κάποια πράγματα από πριν
και μιας και μιλάμε για μια μικρή βιοτεχνία ποδηλάτων
μην περιμένεις αντιμετώπιση όπως από μια μεγάλη εταιρία
βέβαια η μεγάλη εταιρία τις λαμογιές τις κάνει χωρίς να καταλαβαίνουμε πολλά πολλά
π.χ.
η specialized βάφτιζε κάποια κέντρα της specialized
και στην ουσία ήταν novatec
βέβαια η τιμή ήταν παντελώς διαφορετική

Columbus discov...
Εικόνα Columbus discovers Cro-moly
Απών/απούσα

...των ανωνυμων η και επωνυμων κεντρων των διαφορων ποδηλατικων εταιριων, ειναι Joytech η Novatec(= Joytech).

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

Columbus discovers Cro-moly wrote:
...των ανωνυμων η και επωνυμων κεντρων των διαφορων ποδηλατικων εταιριων, ειναι Joytech η Novatec(= Joytech).

ακριβώς
το θέμα είναι ότι δεν έχουν την ανάλογη τιμή

Petaliaris
Εικόνα Petaliaris
Απών/απούσα

http://bikesports.gr/article/43259/giorgos-vogiatzis/
είναι ένα κομμάτι απο την Ελληνική Ποδηλασία, ένας φιλήσυχος γίγαντας, ίσως ένας...γκρινιάρης Ιχθύς! δε ξέρω τί έγινε με το φίλο απο πάνω, αλλα τα γεγονότα πρέπει να τα βλέπουμε στο σύνολό τους.
Δεν είναι τυχαίο που οι δάσκαλοί του, οι Faggin, σήμερα του έχουν δώσει την άδεια να κατασκευάζει ένα κομμάτι που έχει τη φίρμα τους και δεν υπάρχει σήμερα αλλού
http://www.rmcbikes.com/el/frames-framesets/road-frames/faggin-morosa-cr...
http://www.fagginbikes.com/portfolio/sl-compact/
Morosa, ή αλλιώς: Ερωμένη

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

Petaliaris wrote:
http://bikesports.gr/article/43259/giorgos-vogiatzis/
είναι ένα κομμάτι απο την Ελληνική Ποδηλασία, ένας φιλήσυχος γίγαντας, ίσως ένας...γκρινιάρης Ιχθύς! δε ξέρω τί έγινε με το φίλο απο πάνω, αλλα τα γεγονότα πρέπει να τα βλέπουμε στο σύνολό τους.
Δεν είναι τυχαίο που οι δάσκαλοί του, οι Faggin, σήμερα του έχουν δώσει την άδεια να κατασκευάζει ένα κομμάτι που έχει τη φίρμα τους και δεν υπάρχει σήμερα αλλού
http://www.rmcbikes.com/el/frames-framesets/road-frames/faggin-morosa-cr...
http://www.fagginbikes.com/portfolio/sl-compact/
Morosa, ή αλλιώς: Ερωμένη

δεν νομίζω ο φίλος πιο πάνω να λέει ότι δεν ήταν καλοφτιαγμένος ο σκελετός του
αλλά ότι η συμφωνία δεν τηρήθηκε

Petaliaris
Εικόνα Petaliaris
Απών/απούσα

οk, απλώς προσπαθώ να βάλω στη "πλάστιγγα" τα σύν.(Βλέπε "μή πυροβολάτε το πιανίστα")

Kostikas
Εικόνα Kostikas
Απών/απούσα

Φιλος κολλητος εφτιαξε ενα πλαισιο δρομου ατσαλακι το 1994-95 (δεν θυμαμαι ακριβως χρονοογια) και τα πισω ψαλιδια ηταν το ενα καποια χιλιοστα πιο κοντο απο το αλλο! Οταν μετα απο αρκετα χρονια το ανακαλυψε και πηρε τηλ η απαντηση ηταν οτι δεν φτιαχνεται και οτι μπορει να του φτιαξει αλλο με καποια εκπτωση!!!
Απλα αναφερω οτι το πλαισιο καλυπτεται απο εφ ορου ζωης εγυηση!

Τακαρος
Απών/απούσα

...

contact