Που σας εχει παει το ποδηλατο σας ;

22 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

Δεν ειναι δικο μου θεμα, απο αλλου το διαβασα αλλα μου αρεσε και θελησα να το μοιραστω.

Ποιο θεωρειται οτι ειναι το πιο ωραιο ή το πιο ξεχωριστο μερος που σας εχει παει το ποδηλατο σας??

Ξεκιναω εγω με το πρωτο που μου ηρθε στο μυαλο με το που το ειδα.
Με πηγε σε μια αλλη Αθηνα. Η βολτα που εκανα στο κεντρο (Πλακα-Μοναστηρακι-Θησειο και γυρω περιοχες) με το ποδηλατο (πρωι με δροσουλα) τις ειδα σαν τελειως αλλες περιοχες απο αυτες που ηξερα πεζος ή με το αυτοκινητο-μηχανη. Πολυ πιο ομορφες, πολυ πιο ηρεμες, μου δημιουργησαν την διαθεση να κατσω σε "κρυμενο" καφενεδακι (και παραγγειλα υποβρυχιο) και τελικα εφυγα πολυ πιο ηρεμος και πολυ πιο "γεματος". Απο τοτε καθιερωσα τουλαχιστον ενα πρωινο την εβδομαδα να κανω αυτη την βολτα. Και με τον καιρο ανακαλυψα και αλλα δρομακια κατω απο την Ακροπολη με ομορφια που δεν φανταζομαστε οτι υπαρχει στην τσιμεντουπολη που λεμε οτι ζουμε.

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
αιθεροβάμων
Εικόνα αιθεροβάμων
Απών/απούσα

ναι..τελικα εχει αυτην την..μαγικη ιδιοτητα..κανει τον χρονο να κυλαει ..αλλοιως..δεν γινεται να μην εισαι ηρεμος φτανοντας καπου με το ποδηλατο..με παει καθε ΣΚ γιαυτους τους ηρεμους μακρινους καφεδες,αυτους που απορεις πως βρεθηκες τοσο μακρια ,τοσο πρωι,που ο υπολοιπος κοσμος δεν εχει ξυπνησει ακομα..και τωρα μου υποσχεθηκε οτι θα με παει στην Ευβοια, για 15 μερες λεει, να γυρναμε,να ανεβαινουμε ,να αραζουμε,κλπ.κιαν βαρεθω θα με παει λεει κιαπεναντι στο Πηλιο...για να δουμε..

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

Συμφωνούμε όλοι πως μ' ένα ποδήλατο βλέπεις αλλιώς το "χώρο" που κινείσαι. Παύεις απλά να μεταφέρεσαι από το σημείο Α στο σημείο Β. Θα σου πω λοιπόν τι έκανα σήμερα: Την προηγούμενη βδομάδα ένας φίλος μου ζήτησε να του πάρω ένα εξάρτημα ηλεκτρονικό και το βρήκα σ' ενα μαγαζί στο ίλιον. Αντί να το παραγγείλω και να μου το φέρει σπίτι ένας κούριερ σκέφτηκα "ευκαιρία" για απόδραση! Σήμερα λοιπόν πήρα ρεπό από τη δουλειά, ανέβηκα στο ποδήλατο, πήγα Λιόσα, πήρα το εξάρτημα και κατόπιν ανέβηκα πάρκο Τρίτση, χάζεψα τα παπάκια, ήπια ένα καφέ δίπλα στη βρώμικη λίμνη και γύρισα μεσημεράκι πίσω. Βοήθησε κι η συννεφιά και τσούλησε όμορφα η αυγουστιάτικη μέρα.

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Με το ποδήλατο ανακάλυψα ξεχασμένες εναλλακτικές διαδρομές
από και προς διάφορα μέρη εντός και εκτός Αττική με αποτέ-
λεσμα να θέλω να τα εξερευνήσω με το αμάξι καθώς δεν φοβά-
μαι ότι "θα κολλήσω στην κίνηση" :)

Μέσα στην Αθήνα δεν μου έδωσε κάτι το ποδήλατο, έχω ρίξει
άπειρα χιλιόμετρα περπάτημα από το 2002 και μετά οπότε δεν
μου κάνουν αίσθηση τα μυστικά σοκάκια και οι χαμένοι θυσαυ-
ροί κάθε γειτονιάς.

Έξω όμως από την Αθήνα μου άνοιξε ένα θαυμαστό κόσμο, μια
ξεχασμένη Ελλάδα την οποία μπορεί να καταριέμαι κάθε φορά
που έχουμε εκλογές αλλά έχει φανταστικές διαδρομές.

Τέλος ενίσχυσε -το ποδήλατο- ακόμα περισσότερο την άποψη
που είχα σχηματίσει από τα χρόνια του περπατήματος ότι η
αποστάσεις στην Αθήνα είναι τραγικά μικρές και σε καμία
περίπτωση δεν δικαιολογούν αγορά αυτοκινήτου.

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

Μιλωντας για κολληματα, ενα απο αυτα που εχω ειναι οταν βρεχει να φορτωνω το ΜΤΒ και να πηγαινω Τατοι. Η διαδρομη ειναι δεδομενη και πρεπει να γυρισω κανα δυο-τρια κιλα βαρυτερος απο την λασπη. Αλλα αυτο που ανοιγουν τα πνευμονια μου και δεν βρισκω και σχεδον κανεναν αλλον στα μονοπατια οπως λεει και η διαφημιση "ανεκτιμητο".

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Με πήγε "εκεί", ... αλλά το βασικότερο είναι ότι με πήγε παρέα με ΑΞΙΟΛΟΓΟΤΑΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ - ΝΕΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ...που δεν υπήρχε άλλη περίπτωση να τους γνώριζα και να τους έκανα ΦΙΛΟΥΣ, .. ούτε 1 στο 1.000.000

Επίσης με πήγε, ΠΑΡΕΑ με την κα RockaRolla (καβάλα στο tandem μας) "σε μέρη μαγικά" (... για μένα, οι πιο αξέχαστες εξορμήσεις, θα είναι πάντα "αυτές").

Τέλος, έχω μια μικρή υποψία.... αλλά δεν την έχω επιβεβαιώσει ακόμα... ότι με πήγε και σχετικά κοντά στα "όρια μου"....

Καλές πεταλιές.

[μπράβο ρε Κωστή]

κωστάνζα
Εικόνα κωστάνζα
Απών/απούσα

παντού, πράγματι!

Λοιπόν, όταν ήμουν 17 με 18 χρονών, με προκαλούσαν οι τυφώνες με τις βαριές βροχές να τους παλεύω. Δεν έκανα πολλά χιλιόμετρα, εννοείται: αρκούσε να μένω επάνω στο ποδήλατο και να αντισταθώ τον αντίθετο άνεμο. Έτσι, εξελιόταν το μυϊκό σύστημα στα πόδια μου, μολονότι προχωρούσα οχτακώσια μέτρα. Στην επιστροφή, δεν είχα τον άνεμο ευνοϊκό.
Τέσπα, προπονούσα αντοχή.

Πάντα το ποδήλατο μ´έφερε στους τόπους όπου ήθελα να πάω.
Θυμάμαι ένα γεγονός στα Ιωάννινα: την ημέρα όταν πήρα το ποδήλατο ενός συμφοιτητή που επέστρεψε Γερμανία. Τότε μείναμε στη Δορούτη, στην πανεπιστημιούπολη που μόλις είχε κτιστεί, γύρω στα 8 χμτρα μακρυά. Με το πηγαινωέρχομαι έκανα 18 χιλιόμετρα την ημέρα, πράγμα που μου άρεσε πολύ. Το μόνο που μου προκάλεσε σοβαρά προβλήματα ήταν η ομίχλη! Δεν την ήξερα σα ζώον ακτής και τη φοβόμουν με τους τρελούς οδηγούς.

Η κορυφαία περιπέτεια όμως έγινε την Πρωτομαγιά του 2009: η ποδηλατική βόλτα στη Νέα Φιλαδέλφια, όπου είχε γιορτή. Δεν είχα ζήσει πρίν το να μπλοκάρουν πέρα από 70 ποδηλάτες τους δρόμους, χωρίς φώτα, αλλά με μουσική και φασαρία. Τι χαρά μου έκανε, απερίγραπτο. Φτάσαμε και φάγαμε πάρα πολλά, επμένως η επιστροφή έγινε πιο ήσυχη. Απόλαυσα την Αθήνα τη νύχτα και πάλι επιβεβαιόμουν ότι είναι η πόλη των ονειρών μου.
Αξέχαστη εμπιρεία αυτή, σας ευχαριστώ ότι μας πήρατε μαζί σας.

Σας εύχομαι κάθε καλό και καλές πεταλιές

ghandee
Εικόνα ghandee
Απών/απούσα

εμενα με πηγε κατα διαολου μερια.
γνωρισα κατι τσογλανια και αλητες
που σε καμια αλλη περιπτωσα δε θα γνωριζα.
ατομα απο κατωτερη καστα (καστα φλορα).
συντομα ομως θα το πουλησω
και θα παρω μπε-εμ-βε

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

ghandee wrote:
εμενα με πηγε κατα διαολου μερια.
γνωρισα κατι τσογλανια και αλητες
που σε καμια αλλη περιπτωσα δε θα γνωριζα.
ατομα απο κατωτερη καστα (καστα φλορα).
συντομα ομως θα το πουλησω
και θα παρω μπε-εμ-βε

Σε νιωθω. Πρεπει να σκεφτουμε να φτιαξουμε την ΟΑΠ (Ομαδα Ανωτερων Ποδηλατων).

Να πω αλλο ενα δικο μου. Μονος μου (συνηθως μονο ενας φιλος μου με ακολουθει τις ωρες που παω και δεν μπορουσε εκεινη την ημερα) εχω παρει αποφαση να ανεβω το βουνο που δεν ειχα μπορεσει την προηγουμενη φορα χωρις σταση, χωρις βοηθεια. Αυτη την φορα με σωστο(μελετημενο) πρωινο, καλο υπνο κτλ. Φτανω στο σημειο εκινησης, αλλαγη ρουχων-παπουτσια και ξεκιναει να ψιχαλιζει. "Ελα μην μασας, δυναμωτικες ψιχαλες ειναι"(αυτο ειναι απο Αστεριξ). Συνεχιζω και σε λιγο οι ψιχαλες γινονται πιο δυναμωτικες. Το κεφαλι κατω και συνεχιζω την ανηφορα. Εχω γινει μουσκεμα αλλα λεω μεσα μου οτι δεν σταματαω. Αισθανομαι μεσα στα παπουτσια μου να κανω πεταλιες σε λεκανη με νερο. Και εκει βλεπω την γραμμη που μου ειχαν πει οτι σημαινει αλλο ενα χλμ μεχρι την κορυφη. Εεε δεν κοβω τωρα. Και φτανω τελικα στην κορυφη και απο εκει και περα κατηφορα. Σταματαω για νερο και κοιταω προς τα κατω.
Απο τις καλυτερες θεες που εχω δει ποτε με τα πνευμονια μου να φουσκωνουν περισσοτερο απο περηφανια και λιγοτερο απο τον αερα που ανεπνεα (σε πολυ γρηγορο ρυθμο).

LowInertia
Εικόνα LowInertia
Απών/απούσα

Απο τις καλυτερες διαδρομες που εχω κανει ηταν καμποσα χιλιομετρα στην Εθνικη της Malaga με κατευθυνση τις ακτες της νοτιας ισπανιας και μετα αλλα καμποσα χιλιομετρα στις ιδιες τις ακτες, αν και δεν ξερω αν μετραει γιατι δεν ηταν δικο μου το ποδηλατο.
Στην εθνικη δεν αξιζε τοσο πολυ η διαδρομη οσο η αισθηση οτι μετα απο τοσους μηνες εκανα ποδηλατο σε μια ξενη χωρα με εναν ξενο για παρεα, με ενα ποδηλατο ξενου.

Μια αλλη διαδρομη που την κανω συχνα πυκνα, ειναι, στην παλια εθνικη απο χαλκιδα για αθηνα, σταματαω απεναντι απο τα ναυπηγεια της χαλκιδας και αραζω σε ενα υψωμα. Την πρωτη φορα που ειχα παει εκει ειχα τα μπλε-πρασινα φωτα των ναυπηγειων, κατι αστραπες στα συννεφα πανω απο τη χαλκιδα και πανσεληνο την ιδια στιγμη. Απλα μαγευτικο σκηνικο.

bp
Εικόνα bp
Απών/απούσα

Εμένα με πήγε πίσω!
Στην διάθεση και την ψυχολογία εννοώ.
Πίσω στα χρόνια της [μετά] εφηβείας.
Ακριβώς εκεί που με άφησε, αφήνοντάς το!
Όταν είχα τη μηχανή και το αυτοκίνητο
ήταν τόσο "μπελάς" μια βόλτα στο ιστορικό κέντρο
ή οπουδήποτε αλλού, που συνήθως η ιδέα εγκαταλειπόταν
και ο καναπές αναστέναζε!
Τώρα που έχω μόνο το ποδήλατο, μια που το σκέφτομαι, δύο κι έφυγα !
Κάθε βράδυ η βόλτα είναι δεδομένη, η διαδρομή και η περιοχή αλλάζουν.
Είναι εκπληκτικό πόσο με [ξε] κούνησε, τόσο απλά τόσο φυσικά.
Μεγάλος έρωτας τελικά…

diopan
Εικόνα diopan
Απών/απούσα

σπίτι-δουλειά, δουλειά-σίτι.
¨Εχω λαλλήσσηει

ghandee
Εικόνα ghandee
Απών/απούσα

diopan wrote:
σπίτι-δουλειά,
δουλειά-σίτι.

Πες και κανα αποτελεσμα
για 'μας που παιζουμε στοιχημα ρεεεεεε

diopan
Εικόνα diopan
Απών/απούσα

ghandee wrote:
diopan wrote:
σπίτι-δουλειά,
δουλειά-σίτι.

Πες και κανα αποτελεσμα
για 'μας που παιζουμε στοιχημα ρεεεεεε

δυστυχώς ghandee μου το σπίτι χάνει (σε χρόνο)
η δουλειά χάνει σε εισόδημα.

ghandee
Εικόνα ghandee
Απών/απούσα

diopan wrote:
ghandee wrote:
diopan wrote:
σπίτι-δουλειά,
δουλειά-σίτι.

Πες και κανα αποτελεσμα
για 'μας που παιζουμε στοιχημα ρεεεεεε

δυστυχώς ghandee μου το σπίτι χάνει (σε χρόνο)
η δουλειά χάνει σε εισόδημα.

Αποδοσεις πες!
Στο πρωτο εχω παιξει Ασσο ημιχρονο - Χ τελικο.
Στο δευτερο Χ ημιχρονο - Ασσο τελικο

Επισης, μηπως ξερεις σκορ απο:
SK Brann Bergen - Aalesunds FK (νορβηγια)
και
Creteil - Chateauroux (Β' εθνικη γαλλιας)

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

Λοιπον εμενα με πηγε σε ενα παραλληλο συμπαν
οπου οι διαδρομες που εκανα πριν με αλλα μεσα
μεταμορφωθηκαν σε τοπους μιας αλλης διαστασης.
...
με πηγε επισης σε μια αλλη ηλικια
οχι διαφορετικη απο αυτην στην οποια ειμαι,
αλλα βιωμενη διαφορετικα
...
δεν ειναι που σε πηγε το ποδηλατο
ειναι που πηγαινει κανεις με το που το καβαλαει
και αυτο δεν ειναι απαραιτητα τοπος
ειναι κατασταση
το ποδηλατο σε παει σε μια αλλη κατασταση

scarpedico
Εικόνα scarpedico
Απών/απούσα

δεν ξέρω που μπορεί να με έχει πάει αλλα σίγουρα έχει κάτι απο ψυχολόγο , κλείνω διακόπτη!

ειδικά σε διαδρομές που είμαι μόνος και ειδικά εξοχή απλά αλλάζω σελίδα .

xifias
Απών/απούσα

για μενα το ποδηλατο με πηγε οπου με πηγαιναν τα ποδια μου αλλα επι 10 τουλαχ.

ειδα μερη διπλα μου που δε τα χα δει ποτε,κ ποσο αλλιωτικο ειναι να κυλας αθορυβα κ κυριως με τα δικα σου κακαλα να πηγαινεις εκει που θες.χωρις να "κλεβεις".

ανηφορες κυριως,που εμοιαζαν κουραστικες κ ακατορθωτες.

στο τελος μαζι με το σωμα γυμναζεις κ το μυαλο,που ειναι βασικο εργαλειο πανω στο ποδηλατο.

γινεσαι ελευθερος απο τα δεσμα της βενζινης,κ μαθαινεις νασαι λιγο πιο διορατικος με τις αποστασεις.οπως ειπε ενας πιο πανω,ειναι τραγικα μικρες οι αποστασεις στην αθηνα για να παρεις αμαξι...

ghandee
Εικόνα ghandee
Απών/απούσα

Σταματας να κοιτας
και αρχιζεις να (ξανα)βλεπεις

misail
Εικόνα misail
Απών/απούσα

Πρός Λαύριο.Καμάριζα - Άγιο Κωνσταντίνο - Συντερίνα - Λαύριο.

Gefer
Εικόνα Gefer
Απών/απούσα

ghandee wrote:
Σταματας να κοιτας
και αρχιζεις να (ξανα)βλεπεις

πόσο αληθινό....

Αυτό που με πειράζει μόνο και όλο το λέω, είναι που δεν άρχισα να κάνω ποδήλατο νωρίτερα. (από αρχές 2011 και καθημερινά από εκεί και πέρα)

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

...σε πολύ ήρεμες σκοτεινιές αργά τη νύχτα...εγώ και η βαριά νύχτα και μια εναλλαγή μεταξύ Καρβουνιάρη, Πέρλας και Ροζαλίας...