Σχαρα ποδηλάτων για octavia-5

12 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
johnny_alex
Εικόνα johnny_alex
Απών/απούσα

Ρε παιδιά μήπως κάποιος έχει αγοράσει-τοποθετήσει σχάρα ποδηλάτων σε octavia-5. Πήγα σε μαγαζί για να αγοράσω, αλλά μου είπαν ότι οι σχάρες του πορτπαγκάζ δεν μπαινουν σε αυτό το μοντέλο γιατί η πέμπτη πόρτα έχει γυαλί στο πάνω μέρος και δεν μπορούν να την στηρίξουν εκεί. Υπάρχει σχαρα κοτσαδόρου, αλλά επειδή το αμάξι είναι leasing δεν θέλω να δώσω ένα 500άρι τζάμπα.Αν έχει βάλει κάποιος, ας βοηθήσει.

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
aldro
Απών/απούσα

Μαλλον θα το ξερεις , αλλα πεφτουν τα πισω καθισματα
& χωραει όλο το ποδηλατο στο πορτ μπαγκαζ

aeldub
Απών/απούσα

ναι σωστα..πηγαινεις ενα ωραιο πρωινο μια βολτουλα σε ενα κοντινο βουνο,πατας λιγο λασπη και τσουπ το πετας μεσα στο οκταβια

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

σχάρα όροφής έχεις σκεφτεί?

johnny_alex
Εικόνα johnny_alex
Απών/απούσα

aldro wrote:
Μαλλον θα το ξερεις , αλλα πεφτουν τα πισω καθισματα
& χωραει όλο το ποδηλατο στο πορτ μπαγκαζ

Παιδιά, εριξα τα καθίσματα και δεν χωραει 1 αλλά 2 29αρια χωρις να βγάλω ρόδες. Το πρόβλημα είναι ότι θέλω το πίσω καθισμα για τα παιδιά. Κάπου πρέπει να κάτσουν. Αρα το πορτμπαγκάζ το ξεχνάμε. Σχαρα οροφής σκέφτηκα, αλλά η αλήθεια είναι ότι την φοβάμαι από αποψη σταθερότητας και ευχριστίας. Και εντάξει το 1 είναι carbon και σηκώνετε, το αλλο Mtb πως το σηκώνουμε;

johnny_alex
Εικόνα johnny_alex
Απών/απούσα

Διαγραφη

johnny_alex
Εικόνα johnny_alex
Απών/απούσα

Διαγραφη.

strouf
Εικόνα strouf
Απών/απούσα

Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες, αλλά υπάρχει σχάρα πορτ μπαγκάζ που στο πάνω μέρος αντί γιά γάτζους έχει κάποια βαρελάκια τα οποία περνάνε ανάμεσα στην πέμπτη πόρτα και το αμάξωμα (με την πόρτα ανοιχτή), και πιάνονται εκεί όταν αυτή κλείσει. Έτσι αποφεύγεις τον κίνδυνο να σπάσεις το τζάμι. Η τάση των ιμάντων πάνω στο γυαλί της πόρτας δεν είναι πρόβλημα σε αυτή την περίπτωση.

Επίσης η σχάρα οροφής ΔΕΝ είναι τόσο βάσανο. Δεν είναι η βολικότερη αλλά και ένα ΜΤΒ το ανεβάζεις...

johnny_alex
Εικόνα johnny_alex
Απών/απούσα

Μαλον σε αυτόν το τύπο με τα βαρελάκια θα πάω. Απότι έψαξα λίγο βρήκα σε ένα μόνο κατάστημα με τιμή 140€. Σίγουρα τσιμπημένη για βάση, αλλά οικονομικότερη από σχάρα οροφής.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

johnny_alex wrote:
Μαλον σε αυτόν το τύπο με τα βαρελάκια θα πάω. Απότι έψαξα λίγο βρήκα σε ένα μόνο κατάστημα με τιμή 140€. Σίγουρα τσιμπημένη για βάση, αλλά οικονομικότερη από σχάρα οροφής.

Νομίζω ότι παίζουν και προσφορές σε σχάρες οροφής σε έναν φίλο θεσ/νικη
αν θέλεις μπορώ να ρωτήσω
ή να σου δώσω τηλέφωνο να μην κάνουμε το σπασμένο τηλέφωνο

esp
Απών/απούσα

Μια ιδέα είναι να περάσεις έναν μακρύ ιμάντα φόρτωσης από τα σημεία που "κλειδώνουν" τα πισω καθίσματα.
Βρίσκονται περίπου στη μέση του ύψους της πλάτης του καθίσματος, και θέλει λίγη προσπάθεια ώστε να κλειδώσει σωστά και το κάθισμα μετά.
Ουσιαστικά κάνεις έναν τεράστιο βρόγχο, που περνάει μέσα από τη σχάρα, ώστε να κερμαστεί, και κλείνει στην πλάτη των καθισμάτων - εκεί δένει ο ιμάντας.
Εάν πάρεις και ιμάντα με καστάνια είναι εξαιρετικά ισχυρή πρόσδεση.
Θέλει λίγο παίδεμα αλλά γίνεται.

Το έχω κάνει, και αισθανόμουν μεγαλύτερη ασφάλεια σε σχέση με το κρέμασμα της σχάρας από την πόρτα, που είχα κάνει σε άλλο αυτοκίνητο.

ΠΡΟΣΟΧΗ, όμως. Υπάρχει ένα κακό στο Octavia. Ο πρφυλακτήρας είναι πλαστικός και δεν μπορεί να σηκώσει βάρος. Οπότε όλο το βάρος πέφτει στο καπό. Στη δική μου περίπτωση έκανε δύο σχεδόν αδιόρατα βαθουλωματάκια, που όμως με εκνευρίζουν τρομερά.

johnny_alex
Εικόνα johnny_alex
Απών/απούσα

Plannet wrote:
johnny_alex wrote:
Μαλον σε αυτόν το τύπο με τα βαρελάκια θα πάω. Απότι έψαξα λίγο βρήκα σε ένα μόνο κατάστημα με τιμή 140€. Σίγουρα τσιμπημένη για βάση, αλλά οικονομικότερη από σχάρα οροφής.

Νομίζω ότι παίζουν και προσφορές σε σχάρες οροφής σε έναν φίλο θεσ/νικη
αν θέλεις μπορώ να ρωτήσω
ή να σου δώσω τηλέφωνο να μην κάνουμε το σπασμένο τηλέφωνο

ευχαριστώ πολύ για την βοηθεια. Αν θες πέρνα μου το τηλέφωνο με ένα pm.

contact