συμβουλη για αγορα καινουργιου ποδηλατου...

44 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
PC997
Απών/απούσα

Ευχαριστω!!!

μιλησα μαζι τους στην εκθεση....

πολυ ενημερωμενοι.... plannet

karababasg
Απών/απούσα

μάλλον παρανόηση έγινε, με το osean κυκλοφορώ κάθε μέρα. Για μια μέρα κυκλοφόρησα με το focus περίπου 15χιλιομετρα και σε πεζόδρομο δεν το πήγα, αλλά μην φοβάσε να το καταπονήσης τα σιδερικά για λιώσιμο είναι.

dimisb
Απών/απούσα

Εγώ έκανα στο http://www.grammariosbikes.com

αλλά κάνουν και άλλοι απόσο ξέρω:

Κακλαμάνος Μιχάλης Λευκωσίας 24, Νέα Σεπόλια Αθήνα 12133, 210 5728012

και ακόμα
Ο Τσιρίκος (http://www.tsirikosbikes.gr/shop.asp)
και νομίζω το www.cyclist.gr
(αλλά δεν το ξέρω αν είναι το ίδιο σύστημα όμως)

Για το αν αξίζει να έχεις custom θεωρώ ότι αξίζει να έχει κανείς κάτι καλό αν πρόκειται να το χρησιμοποιεί κάθε μέρα και να κάνει χιλιόμετρα. Αν το καλοσκεφτείς δίνουμε ένα σωρό λεφτά σε πράγματα που τα χρησιμοποιούμε αναλογικά λιγότερο (ή και καθόλου μερικές φορές).
Γιαυτό είμαι σίγουρος. Αυτό που με απασχολεί είναι οι κλοπές που ακούω συνέχεια (ακόμα και πέταλα κόβουν...). Και εντάξει, έτρεξες, έψαξες, το πήρες (με ένα πολύ σεβαστό ποσό) αλλά αν στο φάνε θα κλες με μαύρο δάκρυ ... (ή ότι άλλο χρώμα το βάψεις).

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

@pc997
ναι είναι γνώστες
και ιδικά όταν πρόκειται για κούρσες
:D
@karabas
ναι συμφωνώ απόλυτα

PC997
Απών/απούσα

γι'αυτο και μονο δεν πρεπει να δωσεις παραπανω απο 500-600 για ποδηλατο city/trekking, γενικα για κατι που θα το αφηνεις μονο του για ωρα....

@plannet

βαλε ποιο δυσκολο κουιζ....

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

θα πω τις σκέψεις μου για τα custom ποδήλατα
υπάρχουν 2 ειδών ποδηλάτες
αυτοί που αγοράζουν για να αγοράσουν και κάθε χρόνο αλλάζουν ποδήλατο

και αυτοί που στήνουν ένα ποδήλατο για να το χρησιμοποιήσουν και να το λιώσουν
για να γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει η βάση του ποδηλάτου να είναι καλή μιας και από εκεί ξεκινάν όλα
αυτή η βάση είναι ο σκελετός που ιδικά όταν μιλάμε για χρήση πολλών χλμ και γυμναστικής
οπότε εκεί θα πρέπει να έχει 3 πράγματα
1) αντοχή
2) οδηγική συμπεριφορά
3) σωστό μέγεθος

1) αν κρίνω από δικιά μου χρήση τα λεγόμενα fidusa αντέχουν και πάρα πολύ μάλιστα
2) αυτό έχει σχέση με την σκληρότητα του υλικού
εδώ θα πω ότι αν δεις ένα φυλλάδιο για παραγγελία χειροποίητο αναφέρει κάπου για την ηλικία του αναβάτη και χρήση
η ηλικία είναι κυρίως για αθλητές μιας και μικροί σε ηλικία αθλητές δεν είναι καλό να καβαλάνε πολύ σκληρό σκελετό
και χρήση για να δοθεί η ανάλογή γεωμετρία δλδ πιο αγωνιστική ή πιο τουριστική στάση πάνω στο ποδήλατο
3) μέγεθος σωστό
το μέγεθος σε ένα ποδήλατο δεν είναι μόνο ο οριζόντιος σωλήνας αλλά και ο οριζόντιος και το κούτελο και οι μοίρες ενός ποδηλάτου και πάει λέγοντας
σε ένα χειροποίητο γίνετε ανάλυση των μετρήσεων από την bikefitting.com
και δίνονται οι σωστές διαστάσεις στον κατασκευαστή

αν όλα αυτά τα θεωρείς σημαντικά
τότε πας σε χειροποίητο
αλλά δεν το κλειδώνεις έξω το ασφαλίζεις σε σίγουρο μέρος
για μετακίνηση στην πόλη δεν χρειάζεστε κάτι ιδιαίτερο :D

PC997
Απών/απούσα

χερομαι που συμφωνεις μαζι μου!!!

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ, τα χειροποίητα "οτιδήποτε" είναι για τις παρακάτω περιτπώσεις:

- ξέρω πολύ καλά τι θέλω, έχω εμπειρία, την έχω ψάξει καλά τη φάση, ΚΑΙ
- δεν με καλύπτει τίποτα από ότι κυκλοφορεί στην αγορά ΚΑΙ
- μου περισσεύουν αρκετά χρήματα ΚΑΙ
- έχω βρει κάποιον που μπορεί να με ακούσει, να καταλάβει τι θέλω και να κάνει ακριβώς αυτό.

Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, απλά μιλάμε για να μιλάμε και γράφουμε για να γράφουμε.

Αυτές τις μέρες είχε μια ποδηλατική έκθεση στην Αθήνα. Αν κάποιος την επισκέφτηκε και δεν βρήκε κάτι να τον καλύπτει, να τον ικανοποιεί, να του αρέσει και να είναι στο βαλάντιό του, να περάσει από το Σύνταγμα να του χαρίσω ένα άλμπουμ με γυμνές μου φωτογραφίες (όταν ήμουν βρέφος....).
Επίσης, αν δεν έχει παντρευτεί ακόμα, να μην έχει πολλές ελπίδες....

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

@rockarolla
βρε ναι
δεν διαφωνεί κανείς
απλά
για να πάρεις ένα καλό ποδήλατο
-πρέπει να έχεις και εμπειρία και να έχεις ψάξει αρκετά
-όχι απαραίτητα και πολλές φορές βολευόμαστε με κάτι λάθος γιατί δεν ξέρουμε ή έχουμε λανθασμένες απόψεις. αν πιστεύεις πως στην αγορά μπορείς να βρεις ακριβός κάτι στα μέτρα σου τότε μάλλον δεν είσαι αρκετά ψαγμένος ιδικά για την κούρσα :D
-μπα δεν είναι θέμα χρηματικό
απλά σε χειροποίητο δεν παίζουν οικονομικές λύσεις δλδ είναι ένα ποδήλατο που ο σκελετός ξεκινάει από τα 500 ευρό και ξεκινάς να στήνεις έτοιμο ποδήλατο στα 900-1000 αν μπορείς να δώσεις μόνο 600-700 απλά συμβιβάζεσαι με μια έτοιμη λύση
-αυτό ισχύει στα πάντα και σε ότι αγοράσεις το αν θα πας σε έτοιμο σε χειροποίητο δεν έχει σημασία πρέπει να έχεις κάποιον να καταλαβαίνει τι θέλεις :D

από εκεί και πέρα
αν μιλάμε για ερασιτεχνική ποδηλασία
εγώ θα προτιμούσα ένα χειροποίητο σκελετό αν κάποιος θα μπορούσε να πληρωθεί
γιατί πολύ απλά ο ερασιτέχνης παίρνει μια φορά ποδήλατο
και ο σκελετός είναι η βάση και θα προτιμούσα να έχει το σωστό μέγεθος
:D
βεβαία αν δεν μπορεί να πληρώσει το ποσό που αναφέρω πιο πάνω τότε σίγουρα θα βρει και σε έτοιμα :D

PC997
Απών/απούσα

"Επίσης, αν δεν έχει παντρευτεί ακόμα, να μην έχει πολλές ελπίδες...."

εγραψες Rockarolla,πολυ μου αρεσε αυτο.......!!!!

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Ρε συ Περικλή,
...άμα πια, αν δεν μπορεί να βρει ποδήλατο από τα 100αδες που κυκλοφορούν στην αγορά, σιγά μη βρει ταίρι.....

Παρακολουθώ ακόμα ένα φόρουμ (noiz.gr), έχει να κάνει με μουσική / μουσικά όργανα και μουσική τεχνολογία. Και εκεί υπάρχουν αντίστοιχα διλήμματα (μην πω και τριλήμματα). Κάποιος ξεκινάει τώρα να παίζει κιθάρα (στην πραγματικότητα εννούν: να κρατάει κιθάρα...), ρωτάει τι να αγοράσει και του προτίνουν χειροποίητη / Custom Made των $$$$$$.
Άντε να εξηγήσεις....

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

και 2ον
Ρε συ Plannet:
τι να ξέρει ο ερασιτέχνης?
και τι να τον ενδιαφέρει για τις κλίσεις, τη γεωμετρία, αν θα είναι 73 ή 74 μοίρες, αν το ψαλίδι θα είναι 37 ή 38,5 εκατοστά ?
Ποδήλατο θέλει να κάνει με άνεση και ασφάλεια.
Οι επιπλέον μετρήσεις, η γεωμετρία / τα χιλιοστά / τα γραμμάρια / οι μοίρες κ.α. αφορούν την αγωνιστική ποδηλασία.
Εκεί που το αν έχεις ξυρισμένα πόδια παίζει ρόλο.... κάνει τη διαφορά.....
Εκεί που αν βάλεις 130 ή 135 psi πίεση θα καταλάβεις σημαντική διαφορά....
Εκεί που αν έχει πιάσει βρωμιά το καλώδιο του συρματόσχοινου, πάλι θα το πάρεις χαμπάρι με την μια....

Εκεί, ΝΑΙ, θέλω χειροποίητο σκελετό, να εξασφαλίσω και το τελευταίο mW που μπορώ να αποδώσω, και που πιθανόν να προκύψει επειδή θα κάτσω "έτσι" και όχι "γιουβέτσι" στο ποδήλατο.

Άσε το κόσμο να κάνει ποδήλατο και να μην βλέπει εφιάλτες για το ποδήλατο που αγόρασε ή θα αγοράσει.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

@rockarola
βρε ναι δεν διαφωνώ αλλά αν έχεις την επιλογή να κάνεις κάτι πιο άνετο γιατι να μην το κάνεις?
δεν είναι υποχρεωτικό
άλλα δεν είναι καλό να έχεις την επιλογή
ιδικά αν ο ερασιτέχνης κόβει χλμ με το ποδήλατο
:D

άλλο πρέπει να το κάνεις και άλλο έχω την δυνατότητα το ποδήλατο των 1000 ευρό να δώσω 1200 και να το κάνω έτσι όπως πρέπει :D

αν δεις τα Post Μου θα δεις πως πρώτα κοιτάω να καλύψω τις ανάγκες τους
πόσες φορές με έχεις δει να μιλάω για ποιότητα σκελετού?
πόσες φορές με έχεις δει να λέω πως κάποιος χρειάζεται xt xtr και εξωτικά υλικά
μάλλον το αντίθετο συμβαίνει :D

contact