Τεχνικά tips & tricks

3 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Η ιδέα: καθένας να δημοσιεύει κολπάκια, πικάντικα και χρήσιμα.

Αρχίζω με ένα:

Πώς να μη ξεραίνεται η κόλλα

Πρόβλημα: ανοίγεις τα κολλητικά για να κολλήσεις τη σαμπρέλα και με τρόμο ανακαλύπτεις ότι η κόλλα έχει ξεραθεί, και είσαι στη μέση του πουθενά, οπότε την πάτησες.

Λύση: το σωληνάριο της κόλλας το τυλίγεις με ένα νάυλον μικρό σακουλάκι, και με ένα λαστιχάκι από πάνω ακόμα καλύτερα. Η βενζινόκολα σιγά σιγά εξατμίζεται, εάν λοιπόν είναι μέσα σε νάυλον αεροστεγές δεν θα εξατμιστεί, τόσο απλό.

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

μου έχει τύχει και σε μένα και σε φίλους.
Σκάει η "φορεμένη" σαμπρέλα, ανοίγω το τσαντάκι, βγάζω την "spare" και την βρίσκω σκισμένη => άχρηστη και αυτή.
Συνήθως την στριμώχνουμε, για να χωρέσουν και όλα τα υπόλοιπα που κουβαλάμε, στο τσαντάκι της σέλας (το οποίο το θέλουμε και μικρούτσικο). Οπότε το πολυεργαλείο ή κανα λεβιεδάκι ή ότι άλλο έχουμε εκεί μέσα, κάνει "τη δουλειά".
Πλέον - αφού κουβαλάω και δύο γάντια μιας χρήσης, (για καθαρές δουλειές / καθαρά χέρια), φοράω τα γάντια, σαν κάλτσες, στην διπλωμένη spare σαμπρέλα.
Θεωρώ ότι πετυχαίνω μεγαλύτερη προστασία και κερδίζω και χώρο (η σαμπρέλα μένει σφιχτά διπλωμένη μέσα στα ελαστικά γάντια) και ξέρω ότι αν χρειαστεί να αλλάξω σαμπρέλα, έχω μαζί και τα γάντια...
(οι αλλαγές σαμπρέλας γίνονται με χρονόμετρο πλέον.... χαχαχχα).

aldro
Απών/απούσα

.

contact