Το τέλος της αθωότητας...

4 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
vang
Απών/απούσα

Το τέλος της αθωότητας..

Εδώ και λίγο καιρό πρόσεξα ότι μού λέιπει η τρόμπα πού προσαρμόζεται στόν σκελετο τού τάντεμ μου...
Ηταν μία πλαστική zefal ειδικής διάστασης για να ταιριάζει στόν σκελετο του τάντεμ.

Μέ ενόχλησε ιδιαίτερα γιατί δέν αφήνω ποτέ το ποδήλατο χωρίς να το βλέπω και για να χαθεί η τρόμπα έπρεπε κάποιος να την πήρε μπροστά στα μάτια μου...
Εκανα και σκέψεις ότι κάποιος τήν πήρε μέσα από το γκαράζ αλλά δέν μού καθόταν καλά καθώς δέν συνηθίζεται να κάνει κάποιος διάρρηξη και να κλεβει μόνο μία τρόμπα....
Ρώτησα και κάτι γειτονόπουλα μπάς και χρειάστηκαν να φουσκώσουν το ποδήλατο, τήν πήραν και ξέχασαν να τήν επιστρέψουν...

Το είχα έννοια...

Σήμερα βρήκα κάτι ξεχασμένες φωτογραφίες σε μία SD CARD και το μυστήριο λύθηκε!

Μου την βούτηξαν στό πεδίο του Αρεως πού συγκεντρωθήκαμε για την ποδηλατοπορεία της 4 Νοεμβρίου 2006!

Τήν χρησιμοποίηση για να βοηθήσω συμποδηλάτη (του φούσκωσα τα λάστιχα) και στήν συνέχεια την ξανάβαλα στό ποδήλατο και συνέχισα να γυράω στο πεδίο του Άρεωσ χαιρετώντας φίλους και γνωστούς...
Μετα καβαλησαμε και δέν ξεκαβαλήσαμε μέχρι το τέλος...
Εεε... Σε φωτογραφία πού βρήκα από την στάση στό άγαλμα του Τρούμαν η τρόμπα λείπει...
Το ζοφερό συμπέρασμα είναι σίγουρο...μού την πήρε κάποιος στο πεδίο τού Αρεως μέσα στόν κόσμο, την ώρα πού έχοντας παρκαρισμένο το ποδήλατο "ασφαλές" μέσα σε τόσους ποδηλάτες, κυκλοφορούσα και μίλαγα με συμποδηλάτες...

Φαίνεται ότι κάποιος την π΄ροσεξε καθώς τήν χρησιμοποίησα να βοηθήσω συμποδηλάτη και τήν λιμπίστηκε...και οι παριστάμενοι βλέποντας κάποιον να βγάζει μία τρόμπα από ένα ποδήλατο θεώρησαν ότι τό κάνει με τήν άδεια τού ιδιοκτήτη και δέν ασχολήθηκαν να παρακολουθήσουν άν θα την επιστρέψει...

Εγώ πάλι ξεκίνησα τήν πορεία χωρίς να προσέξω ότι η τρόμπα έλειπε...και δέν το έιδα ούτε όταν έφτασα σπίτι το ίδιο βράδυ ξεπαγιασμένος ( όσοι ήρθατε στήν πορέια θυμάστε πού πέφταν μύτες από το κρύο).

Ηθελα να πιστεύω ότι οι ποδηλάτες, και μάλιστα αυτοί πού συμμετέχουν σε τέτοιες εκδηλώσεις, έχουν εκείνο το κάτι διαφορετικό και άν μήν τί άλλο σέβονται τουλάχιστον τον συμποδηλάτη, συνπορευόμενο στήν πορέια...

Ηθελα να μπορώ να νοιώθω πιό άνετα σε αυτή την κοινωνική ομάδα, να χαλαρώνω λίγο τήν αέναη υποψία για λαμόγια και κλεφτρόνια...

Ηθελα να πιστεύω ότι όταν συμμετέχω σε τέτοιες εκδηλώσεις βρίσκομαι μεταξύ φίλων...ακόμα και άν μερικούς δέν τους γνωρίζω...

Δυστυχώς κάποιος ποδηλάτης - γιατί τί να την κάνει άλλος την τρόμπα - έβαλε χέρι στό ποδήλατό μου και με άφησε εκτεθειμένο στόν κίνδυνο να περπατήσω 20 χιλιόμετρα για να φτάσω σπίτι έτσι και με έπιανε κάτι τόσο απλό όσο ένα λάστιχο!

Φιλοι συμποδηλάτες ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Την άλλη φορά μπορέι να χαθούν ολόκληρα ποδήλατα!!!

Τελειώνοντας...

Ελπίζω ότι κάποιος πήρε την τρόμπα μου για να φουσκώσει το λάστιχό του και μέσα στήν πολυκοσμία ξεκινήσαμε και με έχασε....
....και περιμένει αυτό το πόστ για να μού την δώσει πίσω !!

Αλλά πολύ φοβάμαι....θα διαψευστώ....

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
max newman
Απών/απούσα

makari... ! elpizw bas kai th vreis mesa sto plh8os ths shnanthshs.

den pas Marathona?

max

zouzoul311
Απών/απούσα

οκ... αν έχουμε φτάσει σε αυτό το σημείο... τι να πω! πραγματικά κι εγώ θα περίμενα τα άτομα που έρχονται σε τέτοιου είδους δραστηριότητες να αποτελούνται από μία λίγο διαφορετική πάστα ως άνθρωποι! Δεν θέλω να απομυθοποιήσω - και μάλιστα με τόσο άσχημο τρόπο - όλη αυτή τη δραστηριότητα! Θα έπρεπε να μας γεμίζει ελπίδα για κάτι καλύτερο και με θετική σκέψη και ενέργεια κι όχι με φόβο!
Zouzoulina

exomail2003
Εικόνα exomail2003
Απών/απούσα

Οι άνθρωποι που έρχονται σε τέτοιου είδους γεγονότα αποτελούν μια διαφορετική πάστα ανθρώπων, αλλά δυστυχώς στην πλειοψηφία τους και όχι στο σύνολο τους. Νομίζω ότι αν στους 1000 βρέθηκε και ένας κακοπροαίρετος (αν δεν έγινε από λάθος ή αφηρημάδα) δεν αρκεί για να αμαυρώσει όλον τον υπόλοιπο κόσμο. Κόσμο που έβαλε αφιλοκερδώς χρήματα για να γίνουν όλες αυτές οι διοργανώσεις, που σπατάλησε ώρες για να κολλήσει αφίσες ή να μοιράσει τρικάκια, που μπήκε σε διάφορα φόρουμ για να ανακοινώσει τις διάφορες ποδηλατοπορείες, αλλά και που καθημερινά διαδίδει με την πράξη του το ποδήλατο.
Δυστυχώς τέτοια γεγονότα μπορεί στο μέλλον να γίνουν πόλος έλξης ακόμα και για κλέφτες ποδηλάτων. Το ότι κάποιος μπορεί να προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία δεν πρέπει να χαρακτηρίσει όλο τον κόσμο. Είναι μια δύσκολη ισορροπία το να είσαι όσο πιο ανοιχτός και μαζικός γίνεται και να αποφεύγεις τέτοια προβλήματα...

contact