Θεσσαλονίκη - Κριτικές καταστημάτων πώλησης και επισκευής ποδηλάτων

71 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
saxonas
Εικόνα saxonas
Απών/απούσα

εγώ πήρα ποδήλατο κουρσάτο από ποδηλάτης(Μπαμπης) και είμαι 100% ευχαριστημένος.Όταν πήρα το ποδήλατο στην Αθήνα κατάλαβα ότι ο άνθρωπος ξέρει το αντικείμενο!Δεν έχω καμία διάθεση να του κάνω διαφήμιση.Όσο για την ψύχωση για τα μαμισια περιφερειακά.Θα με ενδιέφερε να έχω την καλύτερη σειρά της shimano ,sram , camp άμα έτρεχα σε αγώνα.Τα πόδια και τα πνευμόνια πάνε το ποδήλατο και όχι τα ευρό και η μούρη του carbon και των ακριβών περιφερειακών.Σε ότι αφορά τεχνικά ζητήματα καλό είναι να ψάχνεστε σε ίντερνετ η σε φιλαράκια-γνωστους σας που κάτι ξέρουν παρά πάνω.

mos
Απών/απούσα

Δεν εχει πολυ καιρο που μπηκα στα ποδηλατικα αλλα για διαφορους λογους ετυχε να επισκευθω αρκετες φορες ποδηλαταδικα τοσο για αγορα οσο και για service και ανταλλακτικα και ιδου η γνωμη μου...

ΠΟΔΗΛΑΤΗΣ
Αυξημενες αρχικες τιμες...το παλιο κακο εμπορικο κολπο...αλλα με στανταρ εκπτωσεις που βρισκεις στο σαιτ.
Δεν ειναι ολα τα υποκαταστηματα το ιδιο, εκτος απο τα ιδια προιοντα, ουσιαστικα μιλαμε για διαφορετικα ανεξαρτητα μαγαζια.
ΕΥΟΣΜΟΥ
Το παιζει δυσκολος με τις στανταρ εκπτωσεις λες και θα πληρωσει απο την τσεπη του, ενω ξερεις οτι ειναι στανταρ.
Κακες χαζες μικροχρεωσεις, περαστικα κτλ.
> Δεν πας καλυτερα μια βολτα 2 χλμ παρακατω στον Original του Κορδελιου.
ΜΕΝΕΜΕΝΗΣ, ΜΠΟΤΣΑΡΗ, ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
Τιποτα το ιδιαιτερο.
> Δεν πας καλυτερα μια βολτα στον Original του Κορδελιου.
ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ
Δινει απευθειας τις εκπτωσεις και δωρακια.
Customization σε οτι θελεις.
Γνωστης του ποδηλατου.
> Σημειο αναφορας σε καθε ερευνα αγορας.

BIKE TO FIT
Αγνωστο μαγαζι το οποιο δεν βρηκα πουθενα, απλα περνουσα απο εκει και το ειδα, Μαιανδρου με Καραολη στον Ευοσμο, Orient, Merida, KTM.
Πολυ καλη εξυπηρετηση, αφιερωνουν χρονο και διαθεση..
Τελικες τιμες χωρις παζαρια και δωρακια.
Πολυ καλος μαστορας.
Οικονομικες τιμες σε καποια πραγματα.
Δεν χρεωνουν τιποτα απολυτως εκτος των ανταλλακτικων...π.χ. 1€ για ντιζα περασμενη και ρυθμισμενο σασμαν.
> Εκλπληξη απο το πουθενα, ειδικα για επισκευες.

ΠΟΔΗΛΑΤΟΡΑΜΑ
Σε εξυπηρετουν πραγματικα με το ζορι λες και δεν εχουν ορεξη να πουλησουν.
Εχουν ομως καποια οικονομικα και ενδιαφεροντα ποδηλατα και ανταλλακτικα.
Δεν μου ζητησαν περαστικα.
Συζητανε customization
> Περνας γιατι μπορει να βρεις κατι αρκετα καλο μερικες φορες.

MICHAELO
Καμια εκπτωση οτι και οσο να αγορασεις.
Οικονομικες τιμες σε καποια πραγματα.
Dema και Βottechia μονον.
Δεν ζηταει περαστικα για συνηθησμενα πραγματα.
> Πας για συγκεκριμενα ποδηλατα.

BIKESTORE
Παρα πολυ καλη εξυπηρετηση με ορεξη και αφιερωση χρονου.
Customazation εν μερη.
Παιζει παζαρι.
Μου ζητησαν περαστικα για καινουργια λαστιχα.
Επενδυει ομως στους πελατες του, δωρεαν σερβις, καρτες εκπτωσης σε επομενες αγορες.
> Αξιζει να πας σιγουρα.

URBAN BIKES (ΟΛΓΑΣ, ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ)

Εγινε Trendy το ποδηλατο και ανοιξαμε Trendy μαγαζια για να μαζεψουμε το μαρουλι.
Ακριβα ανταλλακτικα.
Trendy ασχετοι πωλητες.
Κακη εξυπηρετηση.
> Δεν αξιζει τον κοπο παρα μονον αν θελεις καποιο συγκεκριμενο ποδηλατο απο εκει.

RED ZEPPELIN
Μια απο τα ιδια με το URBAN.
Ισως καλυτερο σερβις.
> Μια απο τα ιδια με το URBAN.

PETALICA
Ακριβο μου φανηκε ειδικα σε ανταλλακτικα.
Εκτος καποιων προσφορων οπως εχει προαναφερθει.
Μου ζητησαν τραγικα περαστικα για νεα λαστιχα.
> Περνας μονον αν ειναι κοντα σου η στον δρομο σου.

BIKES AND ROSES

Αγνωστο καινουργιο μαγαζι στην Ανω Τουμπα, Merida και Carrera.
Πολυ συμπαθιτικα παιδια που κανουν την προσπαθεια τους.
35€ για noname τροχο κασετας με κεντρο joytech ενω αλλοι μεγαλοι ζητουσαν 45€+.
> Δωστε τους μια ευκαιρια προσπαθουν να φτιαξουν κατι.

ΠΟΔΗΛΑΤΟΚΙΝΗΣΗ

Δεν εχουν διαθεση για εξυπηρετηση.
> Περνας μονον αν ειναι κοντα σου η στον δρομο σου.

ΠΟΔΗΛΑΤΟΥΠΟΛΗ (ΛΑΓΚΑΔΑ, ΓΕΩΡΓΙΟΥ)
Τραγικοι.
Ουτε καν εχουν φθηνα ποδηλατα πλεον.
> Μακρια.

ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ
Ποδηλατα τραγικα συναρμολογημενα.
Καμμια υποστηριξη.
Ουτε καν εχουν φθηνα ποδηλατα πλεον (εκτος εποχικων προσφορων φυσικα).
> Μακρια.

Εμπλουτιστε το τοπικ με τις εμπειριες σας!
Ειναι ισως απο τα σημαντικοτερα εδω μεσα!

ΜΙΚΡΗ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥΠΟΛΗ
Μαστορες δυο γενεων στην Καλαμαρια.
Δεν εχει ποδηλατα, μονον σερβις και ανταλλακτικα.
Αριστη εξυπηρετηση.
Μου επλεξαν επωνυμο τροχο επιτοπου σε πολυ καλη τιμη.
Μου εκανε μινι σερβις αλλαζοντας μου και 1 τακακι περα απο τον τροχο που πηγα χωρις να ζητησει cent.
> Περνας οπωσδηποτε.

tsovas
Εικόνα tsovas
Απών/απούσα

"περαστικά" = εργατικά

προφανώς στην απόδειξη θα έγραψαν? ανταλλακτικό Χ €, πέραση Χ € ?

έχουμε μεγάλη πλάκα σε αυτή τη χώρα!

mos
Απών/απούσα

tsovas wrote:
"περαστικά" = εργατικά

προφανώς στην απόδειξη θα έγραψαν? ανταλλακτικό Χ €, πέραση Χ € ?

έχουμε μεγάλη πλάκα σε αυτή τη χώρα!

Αλλιως και γαμχχχχχχκα!

alobar_84
Απών/απούσα

Μετά την κλοπη του αγαπημένου μου ποδηλάτου επισκέφτηκα κάποια ποδηλατάδικα και ιδού οι δικές μου εμπειρίες:

RED ZEPPELIN

Όπως ειπώθηκε και παραπάνω, από εξυπηρέτηση και επαγγελματισμό είναι υπό το μηδέν. Παρόλα αυτά έχει όντως μεγάλη ποικιλία αλλά οι τιμές του είναι γενικά από τις υψηλότερες.

BIKES AND ROSES

Το μαγαζί βρίσκεται στην οδό Επιδαύρου στην Άνω Τούμπα. Τα παιδιά είναι φιλικότατα και εξυπηρετικότατα, χαίρεσαι να είσαι εκεί. Έχουν Merida και Carrera, κάνουν προσφορές και service και το χαίρονται που το κάνουν.

ΠΟΔΗΛΑΤΟΡΑΜΑ

Μεγάλη ποικιλία στα πάντα, γνώστες, αρκετά καλές τιμές, από εξυπηρέτηση μέτρια πράγματα. Αν έχει κόσμο καλύτερα να περάσεις κάποια άλλη στιγμη.

Εν τέλει εγώ αγόρασα ένα scott από το ποδηλατόραμα και η φίλη μου ένα Carrera από το Bikes and Roses.

PavlosA
Απών/απούσα
Το σχόλιο ΔΕΝ έχει καμία σχέση με το θέμα του συγκεκριμένου νήματος.
Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα
Το σχόλιο ΔΕΝ έχει καμία σχέση με το θέμα του συγκεκριμένου νήματος.
PavlosA
Απών/απούσα
Το σχόλιο ΔΕΝ έχει καμία σχέση με το θέμα του συγκεκριμένου νήματος.
Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα
Το σχόλιο ΔΕΝ έχει καμία σχέση με το θέμα του συγκεκριμένου νήματος.
IRA
Απών/απούσα
Το σχόλιο ΔΕΝ έχει καμία σχέση με το θέμα του συγκεκριμένου νήματος.
papoukas
Απών/απούσα

Καλησπέρα στην παρέα και από εμένα .Αρχικά επειδή είναι ελεύθερος επαγγελματίας θεωρώ ιδιαίτερα ΚΑΚΟ να κατηγορούμε επαγγελματίες. Και κυρίως ανώνυμα .Τι μας βεβαιώνει ότι ένας κακός επαγγελματίας δεν γράφει για τον ανταγωνισμό; Εξάλλου ο κάθε ένας από αυτούς προσπαθεί να κάνει αυτό που θεωρεί καλύτερο για την επιχείρησή του και αν αυτή είναι βιώσιμη , έχει κάνει το καλύτερο δυνατό .Επίσης πιστεύω ότι η κακή εμπειρία ή εμπάθεια κάποιου μπορεί να δημιουργήσει θέμα χωρίς λόγο .Θα μπορούσαμε απλά φίλοι συνποδηλάτες να γράφουμε που μείναμε ευχαριστημένοι .
Εγώ μένω δυτικά και φυσικά πάω στον Ποδηλάτη μιας που δεν έχει άλλον δυτικά .Πάω και Κορδελιό και Μενεμένη και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος .Τα παιδιά είναι επαγγελματίες και σε εξυπηρετούν .Ο Μπάμπης (Κορδελιό ) είναι ποιο μπλα μπλά και θα σου πουλήσει .Ο της Μενεμένης Είναι γνώστης αλλά αν δεν θες …δεν θα σου δώσει .Στο Κορδελιό θα πάρεις , δεν έχει
Στην Μενεμένη Αν το αφεντικό έχει χρόνο γιατί από ότι κατάλαβα ασχολείται με διάφορα θα σου δώσει αυτό που πρέπει χωρίς παπατζηλίκια. Αλλά και τα παιδιά που δουλεύουν εκεί είναι αρκετά εξυπηρετικά
Το ποδήλατο το ξέρουν και είναι καλά μαστόρια και πάνω από όλα είναι του αθλήματος και όχι αλεξιπτωτιστές .Και έχουν δουλειά …πολύ δουλειά !!!Οι αρχικές τιμές επειδή τις έλεγξα είναι αυτές που προτείνουν οι εταιρείες και πάνω σε αυτές κάνουν εκπτώσεις.Δεν πουλάνε παγάκια σε εσκιμώους (ίσως στο Κορδελιό αν το ζητάει ο οργανισμός σου κανά ψυγειάκι να αγοράσεις )

ioanniz
Απών/απούσα

papoukas wrote:
Ο της Μενεμένης Είναι γνώστης αλλά αν δεν θες …δεν θα σου δώσει .Στο Κορδελιό θα πάρεις , δεν έχει

Ναι πηγα στο κορδελιο και μου εβαλαν ενα πιστολι στον κροταφο και μου ειπαν, εδω θα παρεις ρε, δεν σηκωνουμε μαγκιες εδω ! και τελικα αναγκαστηκα να παρω ενα ψυγειακι Zanussi....δεν λεω καλο μου βγηκε.

pro
Απών/απούσα

Μπήκα στο χώρο του ποδηλάτου πριν δυο χρόνια.έχω γυρίσει τα περισσότερα ποδηλαταδικα της Θεσσαλονίκης και μετα απο ένα χρόνο χρήσης του ποδηλάτου μου εμπειρικά καταληγω στα εξής:
ΠΟΔΗΛΑΤΗΣ: έχει κάνει 40 μαγαζιά που εκτός των 2 που κρατάει ο ίδιος στα υπόλοιπα δεν εχουν ιδέα και πουλάνε ότι τους πει.Όσο για τα δικα του μαγαζιά με χάλασε το ότι κατηγορεί όλους τους άλλους σιγά τα αυγά made in china πουλάει και αυτός και καραchina μάλιστα....
RED ZEPPELIN: οι άνθρωποι ειναι αγενεστατοι και εχουν καβαλησει το καλάμι.
ΘΕΟΤΟΚΗΣ: δεν εχουν ιδέα απο service....απλά πουλάνε ακριβό ποδήλατο ως αντιπρόσωποι της giant
ΠΟΔΗΛΑΤΟΥΠΟΛΗ ΒΑΣ.ΓΕΩΡΓΊΟΥ :απο service μου εχουν βρει λύσεις σε απίθανα πράγματα χωρίς να με εκμεταλλευτούν αν και δεν πήρα το ποδήλατο απο εκει. απ´ ότι είδα έχει παρα πολλα Ποδηλατα σε καλές τιμες απο πολυ φθηνό μέχρι πολυ ακριβο
ΠΟΔΗΛΑΤΟΥΠΟΛΗ ΛΑΓΚΑΔΑ: αρκετά Ποδηλατα αλλα η λέξη service μάλλον τους ειναι άγνωστη.
ΜOTION : τεράστιο μαγαζί αλλα αδιάφορο..
ACTION BIKE :πολυ ακριβός τουλάχιστον για μένα.
SUPERMARKET: τι να πω ρε παιδια οποίος έχει λεφτά για χάσιμο ας τα πετάξει εκει αλλα κρίμα ειναι.....

fylatos
Απών/απούσα

Για το motion, πριν το ikea, πολύ καλές εντυπώσεις. Πήγα να αγοράσω μερικά ανταλλακτικά και ήταν εξυπηρετικοί ευγενικοί και καθόλου γλοιωδεις. Μάλιστα όταν σε κάτι που έκανε 20 ευρώ είπα στο παιδι ότι ψάχνω κάτι πιο οικονομικό μου έβγαλε 10 αντίστοιχα και μετά κατέληξε να μου ρίξει την τιμή με έκπτωση στο πλέον ακριβό 50 τοις εκατο κατω. Έχει και 25% σε όλα τα ποδήλατα μέχρι το τέλος των εκπτώσεων. Γενικά δεν είμαι ειδικός αλλά πολύ ευγένεια που ποτέ κανένα δεν έβλαψε. Θα ξαναπάω

leonine
Απών/απούσα

εμένα πάλι δεν μου αρεσει αυτη η πολιτική της δηθεν εκπτωσεις.
βάζω την τιμη ψηλά,οποιος μαλακας τσιμπίση οκ
στους αλλους θα ρίξω την τιμη μεχρι εκει που με παει σιγα σιγα.
που ειμαστε ρε? στην πρωτογονη τουρκία? που πας να δεις μια σκακιερα απο ξυλο,σου λεει 200ευρω, δεν ενδιαφερεσε κ μεχρι να φυγεις την εχει ρίξει στα 40 ευρω(αληθινη ιστορια).

προτειμω τον ειλικρινή πωλητη. τοσο ειναι η τιμη κ ειναι η χαμηλοτερη της αγορας η της πολης. αλλωστε τωρα πια ο κοσμος τα ψαχνει αυτα, κ αν μια φορα σε κρινει ο πελατης οτι τον δουλευεις, μετα δεν τον κερδιζεις με τιποτα + χανεις τους γνωστους κ φιλους που θα εφερνε αν τελικα αγοραζε απο εσενα.

σαν πρωην πωλητης(υπολογιστων οχι ποδηλατων, αλλα ο πωλητης ειναι πωλητης κ μπορει να πουλησει κ βρακι αμα θελει) την μυριζω την παπατζα απο χλμ

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

leonine wrote:

προτειμω τον ειλικρινή πωλητη. τοσο ειναι η τιμη κ ειναι η χαμηλοτερη της αγορας η της πολης. αλλωστε τωρα πια ο κοσμος τα ψαχνει αυτα, κ αν μια φορα σε κρινει ο πελατης οτι τον δουλευεις, μετα δεν τον κερδιζεις με τιποτα + χανεις τους γνωστους κ φιλους που θα εφερνε αν τελικα αγοραζε απο εσενα.


όχι σε αυτόν τον κόσμο
σε αυτόν τον κόσμο γουστάρουμε την παραμύθα
εγώ βέβαια σπάνια κοιτάω την τιμή κοιτάω πρώτα αν με βολεύει η αγορά και αυτό δεν έχει να κάνει πάντα με την τιμή
:D

mtbmx15
Απών/απούσα

Αυτο το θεμα με τα ποδηλαταδικα της Θεσσαλονικης μου κεντρισε το ενδιαφερον να γραφτω στο forum...Ασχετα αν συμφωνω με τα περισσοτερα που διαβασα, πρεπει να διευκρινισω οτι οι κριτικες ειναι κατα 99% μονοπλευρες:υπηρξα και συνεχιζω να ειμαι πελατης ΑΛΛΑ εργαστηκα και 10 χρονια σε μαγαζι(α) ποδηλατων κανοντας σχεδον ολες τι εργασιες απο λογιστικες/οικονομικες ως τεχνικες πρακτικες και θεωρητικες, πωλησεις κτλ.Γνωριζω τους ιδιοκτητες αλλα και πολλους απο τους εργαζομενους του ΘΕΟΤΟΚΗ,RED ZEPPELIN,ACTION BIKE, URBAN BIKE και σε προσωπικο επιπεδο. Η μακροσκελης αυτη εισαγωγη εχει να κανει με την υποκειμενικοτητα και την εγκυροτητα της κρισης που στην πλειοψηφεια των περιπτωσεων ειναι απο ελαχιστη εως ανυπαρκτη στους περισσοτερους γραφοντες.

Απλα θα επισημανω οτι 1)οι εκπτωσεις αποτελουν πολιτικη του καταστηματος που, στους παρατηρητικους/γνωστες του χωρου, δειχνει πολλα πραγματα...γενικα μεγαλες εκπτωσεις δειχνουν φουσκωμενες τιμες ή ανταλλακτικο "μαυρο"(=ξηλωμενο απο ποδηλατο, απο internet,μεταχειρισμενο...), 2)Οποιαδηποτε εργασια γινεται σε καταστημα ΟΦΕΙΛΕΙ να χρεωνεται και να αναγραφεται στη αποδειξη οπως συμβαινει σε ολα τα προηγμενα ποδηλατικα κρατη(μιλαω με προσωπικη πειρα απο καταστηματα Γαλλιας,Γερμανιας,Ολλανδιας που επισκεφτηκα) ωστε ο πελατης να εχει αποδεικτικο στοιχειο σε περιπτωση διαφωνιας. Αυτο ισχυει ακομα και για εργασιες σε πραγματα που αγοραστηκαν απο το μαγαζι,το οποιο διαθετει το χρονο, τα εργαλεια και την τεχνογνωσια που πρεπει να πληρωθει για να ειναι βιωσιμο. Σε οποιον δεν αρεσει, αγοραζει απο ΙΝΤΕΡΝΕΤ και φερει προσωπικη ευθυνη για οποιοδηποτε προβλημα σε παραγγελια/τοποθετηση προκυψει...Ακομα και η συμβουλη/ενημερωση κοστιζει...Αρκει να σκεφθειτε τι γινεται σε αλλους τομεις (π.χ.αυτοκινητα,ηλεκτρικες συσκευες,υπολογιστες...). και 3) Η εξυπηρετηση του πελατη ειναι κατι πολυ φλου και υποκειμενικο κι εχει να κανει με πολλους παραγοντες.Σιγουρα η ευγενεια και η προθυμια παιζουν ρολο αλλα καλοκαιρι και χαλαρος ποδηλατας δεν πανε μαζι(εκτος αν δεν εχει δουλεια...),ουτε οι φτηνες τιμες μονον...
4)και τελευταιο...κανεις δεν κανει λογο για ενοχλητικους, αγενεις/αναγωγους πελατες, για ασχετους χασομερηδες και για χοντροκεφαλους με δυο αριστερα χερια που αποτελουν τουλαχιστο το 80% της πελατειας των ποδηλαταδικων με αυξητικη ταση οσο στρωνει ο καιρος...

Για να σταματησω την πολυλογια, για να κρινει καποιος πρεπει να γνωριζει σφαιρικα το αντικειμενο, το κρινω ως πελατης θυμιζει λιγο τις κρισεις των αθλητων του καναπε.

Πραγματικα ελαχιστοι γνωριζουν ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΣΦΑΙΡΙΚΑ το ποδηλατο στη Θεσσαλονικη και ακομη πιο λιγοι επιστημονικα.Λογω προσωπικων γνωριμιων δε θελω να μπω σε λεπτομερειες και να κατονομασω προσωπα και καταστασεις παρα μονο σε προσωπικο μηνυμα αν καποιος θελει καποια βοηθεια.Αλλωστε τα τελευταια πεντε χρονια ζω εκτος Θεσσαλονικης....εχω ομως καλους κατασκοπους.

leonine
Απών/απούσα

Plannet wrote:
leonine wrote:

προτειμω τον ειλικρινή πωλητη. τοσο ειναι η τιμη κ ειναι η χαμηλοτερη της αγορας η της πολης. αλλωστε τωρα πια ο κοσμος τα ψαχνει αυτα, κ αν μια φορα σε κρινει ο πελατης οτι τον δουλευεις, μετα δεν τον κερδιζεις με τιποτα + χανεις τους γνωστους κ φιλους που θα εφερνε αν τελικα αγοραζε απο εσενα.


όχι σε αυτόν τον κόσμο
σε αυτόν τον κόσμο γουστάρουμε την παραμύθα
εγώ βέβαια σπάνια κοιτάω την τιμή κοιτάω πρώτα αν με βολεύει η αγορά και αυτό δεν έχει να κάνει πάντα με την τιμή
:D

επειδη ολοι στην αγορα προσπαθουν με εκπτωσεις κ δωρακια, λογικο ειναι ο κοσμος να μαθει αλλιως. αλλα οπως αναφερει ο απο κατω, μεγαλες εκπτωσεις σημαινει η φουσκομενη τιμη η κατι παρανομο. κ στο φουσκομενη τιμη, οποιος την πατησε την πατησε? ε οχι.

δεν γινεται να μην κοιτας την τιμη. εννοω αφου διαλεξεις αυτο που θες.
π.χ πας σε ενα ποδηλαταδικο. τα δοκιμαζεις ολα, βρισκεις αυτο που σου αρεσε. οκ. ποσο κανει? 1000 ευρω σου λεει.
αν εισαι εξυπνος του λες θα το σκεφτω κ σημερα η αυριο θα ερθω να το αγορασω.

πας σπιτι.καθεσε σε εναν υπολογιστη. μπαινεις σε ενα φορουμ,μαθαινεις αν οντως αυτο που σου αρεσε ειναι καλο κ αν βγαζει προβληματα στο μελλον.
οκ ειναι καλο..

πας στο σκρουτζ. βλεπεις πως καποιος αλλος το εχει 950 ευρω στην πολη σου κ 920 σε αλλη πολη. κ αποφασιζεις..
(προσωπικα σε τετοια διαφορα τιμης θα το επαιρνα με τα 950 απο την πολη μου.λογο αμεσης επαφης με τον πωλητη κ καλυτερο after sale)

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

@mtbmx15
σωστά τα λες
γενικότερα οι περισσότερες κριτικές που έχω δει σε καταστήματα είναι σε λάθος βάση οπότε δεν μπορείς να ξεκινάς με λάθος βάση και να περιμένεις να βγει κάτι σωστό

καλώς ήρθες στο forum

retarded_crew
Εικόνα retarded_crew
Απών/απούσα

leonine wrote:

αν εισαι εξυπνος του λες θα το σκεφτω κ σημερα η αυριο θα ερθω να το αγορασω.

πας σπιτι.καθεσε σε εναν υπολογιστη. μπαινεις σε ενα φορουμ,μαθαινεις αν οντως αυτο που σου αρεσε ειναι καλο κ αν βγαζει προβληματα στο μελλον.
οκ ειναι καλο..

πας στο σκρουτζ. βλεπεις πως καποιος αλλος το εχει 950 ευρω στην πολη σου κ 920 σε αλλη πολη. κ αποφασιζεις..
(προσωπικα σε τετοια διαφορα τιμης θα το επαιρνα με τα 950 απο την πολη μου.λογο αμεσης επαφης με τον πωλητη κ καλυτερο after sale)


κ άμα τα φέρει ο φορουμοδιάολος κ ξεπέσεις στην ανάγκη του πρώτου σε στρώνει στο κυνήγι με το καλώδιο του έθερνετ. όμορφα

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

leonine wrote:

επειδη ολοι στην αγορα προσπαθουν με εκπτωσεις κ δωρακια, λογικο ειναι ο κοσμος να μαθει αλλιως. αλλα οπως αναφερει ο απο κατω, μεγαλες εκπτωσεις σημαινει η φουσκομενη τιμη η κατι παρανομο. κ στο φουσκομενη τιμη, οποιος την πατησε την πατησε? ε οχι.

αυτά που αναφέρεις είναι κάποιοι λόγοι για να είναι φτηνή η τιμή ενώς προιόντος
βέβαια τα ίδια πράγματα δεν τα λέμε όταν π.χ. αγοράζουμε κάτι από το e-bay (εκεί παίζει πολύ κλεμένο) ή από το internet\????
γενικότερα όλα τα καταστήματα και όλλες οι εταιρίες κάνουν προσφορές
παλιά μοντέλα μεγάλη εισαγωγή άρα καλύτερη τιμή
μοντέλο που δεν πουλήθηκε και πρέπει να ρευστοποηθεί
κράχτες και πολλοί άλλοι λόγοι που δεν χρειάζεται να τους αναφέρουμε
και η ερώτηση μου
δλδ αν στο έδεινε στην "κανονική" τιμή παύει να είναι κάτι παράνομο?

leonine wrote:

δεν γινεται να μην κοιτας την τιμη. εννοω αφου διαλεξεις αυτο που θες.
π.χ πας σε ενα ποδηλαταδικο. τα δοκιμαζεις ολα, βρισκεις αυτο που σου αρεσε. οκ. ποσο κανει? 1000 ευρω σου λεει.
αν εισαι εξυπνος του λες θα το σκεφτω κ σημερα η αυριο θα ερθω να το αγορασω.

δεν είπε κανείς να μην κοιτάς την τιμή
αλλά στην τιμή είναι και άλλα πράγματα πέραν του ποδηλάτου
π.χ. η τεχνογνοσία που έχει το κατάστημα αξίζει να την πληρώσεις
το γεγονός ότι σε περίπτωση βλάβης δεν θα τρέχεις από εδώ και από εκει αξίζει να το πληρώσεις
το ότι είναι δίπλα σου και πας και το βλέπεις αξίζει να το πληρώσεις
το να περνάς από την γειτονιά σου και να μην ντρέπεσαι αξίζει να το πληρώσεις
βέβαια αυτά δεν τα υπολογίζεις ποτέ παρόλο που είναι μέρος της συναλλαγής

leonine wrote:

πας σπιτι.καθεσε σε εναν υπολογιστη. μπαινεις σε ενα φορουμ,μαθαινεις αν οντως αυτο που σου αρεσε ειναι καλο κ αν βγαζει προβληματα στο μελλον.
οκ ειναι καλο..

πας στο σκρουτζ. βλεπεις πως καποιος αλλος το εχει 950 ευρω στην πολη σου κ 920 σε αλλη πολη. κ αποφασιζεις..
(προσωπικα σε τετοια διαφορα τιμης θα το επαιρνα με τα 950 απο την πολη μου.λογο αμεσης επαφης με τον πωλητη κ καλυτερο after sale)


καλά εδώ την πάτησες
γενικότερα τα forums δεν δίνουν λύση μιας και ο καθένας κρίνει από την προσωπική του εμπηρία
π.χ. έχω το ideal megisto (τυχαίο μοντέλο)
και δεν μου έχει βγάλει προβλήματα
αυτόματα γίνετε το καλύτερο ποδήλατο
και θα το προτείνω και θα το πενέψω και και και
τα βλέπω κάθε μέρα
βέβαια όσο καλό ή κακό να είναι το συγκεκριμένο ποδήλατο
δεν σημαίνει ότι είναι καλή λύση για αυτόν που ρωτάει ούτε καν για αυτόν που προτίνει
ακόμα και όταν αυτός που ρωτάει ενδιαφέρετε για το συγκεκριμένο ποδήλατο
:D
γενικότερα το να καταφέρεις να διαλέξεις το σωστό ποδήλατο είναι απίστευτά δύσκολο και θα το καταλάβεις αν βρεθούμε από κοντά
το βασικότερο πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν τι θέλουν από το ποδήλατο :D

leonine
Απών/απούσα

leonine wrote:

επειδη ολοι στην αγορα προσπαθουν με εκπτωσεις κ δωρακια, λογικο ειναι ο κοσμος να μαθει αλλιως. αλλα οπως αναφερει ο απο κατω, μεγαλες εκπτωσεις σημαινει η φουσκομενη τιμη η κατι παρανομο. κ στο φουσκομενη τιμη, οποιος την πατησε την πατησε? ε οχι.

Plannet wrote:

αυτά που αναφέρεις είναι κάποιοι λόγοι για να είναι φτηνή η τιμή ενώς προιόντος
βέβαια τα ίδια πράγματα δεν τα λέμε όταν π.χ. αγοράζουμε κάτι από το e-bay (εκεί παίζει πολύ κλεμένο) ή από το internet\????
γενικότερα όλα τα καταστήματα και όλλες οι εταιρίες κάνουν προσφορές
παλιά μοντέλα μεγάλη εισαγωγή άρα καλύτερη τιμή
μοντέλο που δεν πουλήθηκε και πρέπει να ρευστοποηθεί
κράχτες και πολλοί άλλοι λόγοι που δεν χρειάζεται να τους αναφέρουμε
και η ερώτηση μου
δλδ αν στο έδεινε στην "κανονική" τιμή παύει να είναι κάτι παράνομο?

γενικα το παρανομο η το κλεμμενο δυσκολα το καταλαβαινεις,δεν ξερω καν αν υπαρχει τροπος.εκει σου κοβει απλα αποδειξει κ λες οτι εγω το πηρα νομιμα,απο εκει κ περα το κρατος πρεπει να δει ποιος πουλαει κλεμμενα η παρανομα κ να τους τιμωρισει.
Ειμαι κατα του ebay μιας κ προτιμαω αγορες απο ελληνικες εταιριες ωστε να κινηθει το χρημα στην χωρα μας.
κ για αγορες απο το νετ(ελληνικες εταιριες) θα κανω μονο αν πραγματικα ειναι πολυ πιο συμφερουσα. εδωσα παραδειγμα πριν κ ειπα. 950 στην πολη μου κ 920 μακρια.
σε αυτην την περιπτωση θα προτιμουσα την πολη μου. αν ομως ηταν 60+ η διαφορα,τοτε θα το επαιρνα απο το νετ. δεν μου τρεχουν απο τα πατζακια τα ευρω.

leonine wrote:

δεν γινεται να μην κοιτας την τιμη. εννοω αφου διαλεξεις αυτο που θες.
π.χ πας σε ενα ποδηλαταδικο. τα δοκιμαζεις ολα, βρισκεις αυτο που σου αρεσε. οκ. ποσο κανει? 1000 ευρω σου λεει.
αν εισαι εξυπνος του λες θα το σκεφτω κ σημερα η αυριο θα ερθω να το αγορασω.

Plannet wrote:

δεν είπε κανείς να μην κοιτάς την τιμή
αλλά στην τιμή είναι και άλλα πράγματα πέραν του ποδηλάτου
π.χ. η τεχνογνοσία που έχει το κατάστημα αξίζει να την πληρώσεις
το γεγονός ότι σε περίπτωση βλάβης δεν θα τρέχεις από εδώ και από εκει αξίζει να το πληρώσεις
το ότι είναι δίπλα σου και πας και το βλέπεις αξίζει να το πληρώσεις
το να περνάς από την γειτονιά σου και να μην ντρέπεσαι αξίζει να το πληρώσεις
βέβαια αυτά δεν τα υπολογίζεις ποτέ παρόλο που είναι μέρος της συναλλαγής

φυσικα κ τα υπολογιζεις. 1ον γιατι να ντρεπομαι να περασω απο την γειτονια? αν δεν αγορασω απο την γειτονια θα ειναι 10000% λαθος του πωλητη-καταστηματαρχη. μεγαλη τιμη? μικρη ποικιλια? αγενεια? κατι θα εχει κανει αυτος..
2ο δεν θα πληρωσω για να βλεπω καποιον.ουτε γιατι ειναι θεος στα ποδηλατα.

η τεχνογνωσια που μπορει να εχει κ πιθανον θα με γλιτωσει απο τρεχαματα, λεγεται after sale στην γλωσσα μου(πωλητες).κ ποτε μα ποτε δεν σημαινει πως θα πληρωσω παραπανω για αυτο. ΑΛΛΑ οτι θα ΕΠΙΛΕΞΩ αυτων απο ενα ΑΛΛΩΝ.
αυτο κερδιζει καποιος με το να ειναι ο καλυτερος στο ειδος του. ΠΕΛΑΤΕΣ οχι κοροηδα που θα πληρωνουν κατι που κανει 100 -> 150..

leonine wrote:

πας σπιτι.καθεσε σε εναν υπολογιστη. μπαινεις σε ενα φορουμ,μαθαινεις αν οντως αυτο που σου αρεσε ειναι καλο κ αν βγαζει προβληματα στο μελλον.
οκ ειναι καλο..

πας στο σκρουτζ. βλεπεις πως καποιος αλλος το εχει 950 ευρω στην πολη σου κ 920 σε αλλη πολη. κ αποφασιζεις..
(προσωπικα σε τετοια διαφορα τιμης θα το επαιρνα με τα 950 απο την πολη μου.λογο αμεσης επαφης με τον πωλητη κ καλυτερο after sale)


Plannet wrote:

καλά εδώ την πάτησες
γενικότερα τα forums δεν δίνουν λύση μιας και ο καθένας κρίνει από την προσωπική του εμπηρία
π.χ. έχω το ideal megisto (τυχαίο μοντέλο)
και δεν μου έχει βγάλει προβλήματα
αυτόματα γίνετε το καλύτερο ποδήλατο
και θα το προτείνω και θα το πενέψω και και και
τα βλέπω κάθε μέρα
βέβαια όσο καλό ή κακό να είναι το συγκεκριμένο ποδήλατο
δεν σημαίνει ότι είναι καλή λύση για αυτόν που ρωτάει ούτε καν για αυτόν που προτίνει
ακόμα και όταν αυτός που ρωτάει ενδιαφέρετε για το συγκεκριμένο ποδήλατο
:D
γενικότερα το να καταφέρεις να διαλέξεις το σωστό ποδήλατο είναι απίστευτά δύσκολο και θα το καταλάβεις αν βρεθούμε από κοντά
το βασικότερο πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν τι θέλουν από το ποδήλατο :D

ειμαι σιγουρος πως το ποδηλατο ειναι δυσκολο σαν επιλογη.
ομως αναφερω το γεγονος οτι εχεις παει εχεις δει εχεις δοκιμασει κ εχεις αποφασισει να το παρεις.
απλα βλεπεις στο νετ αν βγαζει καποια προβληματα εμφανει στο μελλον
κ ποση ειναι η πραγματικη του αξια.

πχ αν ηταν αυτοκινητο.
βγαινει το καινουριο το γολφ. το αφηνεις 6 μηνες να κινηθει.
πας το βλεπεις,το δοκιμαζεις κ σου αρεσει.ποσο εχει? 14850 σου λεει.

βλεπεις στο νετ μετα οτι 6/10 χανουν λαδια.. ε δεν το αγοραζεις.
αν ΔΕΝ δεις κατι υποπτο. μετα βλεπεις τιμες. ο παυλος το πηρα 15000 ο μητσος 14000 ο γιωργος 13500. τωρα ξερεις οτι αν πας κ δωσεις 15κ θα εισαι μαλακας..

αν ομως την ωρα που το δοκιμαζες ελεγες στον πωλητη οκ το παιρνω.
1ο θα ειχες αμαξι πιθανο προβλημα στον κινητηρα
2ο θα το ειχες πληρωσει 10% πανω απο την τιμη του.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

leonine wrote:

γενικα το παρανομο η το κλεμμενο δυσκολα το καταλαβαινεις,δεν ξερω καν αν υπαρχει τροπος.εκει σου κοβει απλα αποδειξει κ λες οτι εγω το πηρα νομιμα,απο εκει κ περα το κρατος πρεπει να δει ποιος πουλαει κλεμμενα η παρανομα κ να τους τιμωρισει.
Ειμαι κατα του ebay μιας κ προτιμαω αγορες απο ελληνικες εταιριες ωστε να κινηθει το χρημα στην χωρα μας.
κ για αγορες απο το νετ(ελληνικες εταιριες) θα κανω μονο αν πραγματικα ειναι πολυ πιο συμφερουσα. εδωσα παραδειγμα πριν κ ειπα. 950 στην πολη μου κ 920 μακρια.
σε αυτην την περιπτωση θα προτιμουσα την πολη μου. αν ομως ηταν 60+ η διαφορα,τοτε θα το επαιρνα απο το νετ. δεν μου τρεχουν απο τα πατζακια τα ευρω.

ακόμα και να υπήρχε τρόπος δεν έχει σημασία γιατί όπως γράφω πιο πάνω δεν είναι ο μόνος λόγος για εκπτώσεις

και όπως λέω πιο κάτω όταν αγοράζεις ένα πρωιόν δεν αγοράζεις μόνο το προιον αλλά και πράγματα που το συνοδεύουν (να μην τα ξαναπούμε )

leonine wrote:

φυσικα κ τα υπολογιζεις. 1ον γιατι να ντρεπομαι να περασω απο την γειτονια? αν δεν αγορασω απο την γειτονια θα ειναι 10000% λαθος του πωλητη-καταστηματαρχη. μεγαλη τιμη? μικρη ποικιλια? αγενεια? κατι θα εχει κανει αυτος..
2ο δεν θα πληρωσω για να βλεπω καποιον.ουτε γιατι ειναι θεος στα ποδηλατα.

η τεχνογνωσια που μπορει να εχει κ πιθανον θα με γλιτωσει απο τρεχαματα, λεγεται after sale στην γλωσσα μου(πωλητες).κ ποτε μα ποτε δεν σημαινει πως θα πληρωσω παραπανω για αυτο. ΑΛΛΑ οτι θα ΕΠΙΛΕΞΩ αυτων απο ενα ΑΛΛΩΝ.
αυτο κερδιζει καποιος με το να ειναι ο καλυτερος στο ειδος του. ΠΕΛΑΤΕΣ οχι κοροηδα που θα πληρωνουν κατι που κανει 100 -> 150..


οκ εσύ και ο πάπας έχετε το αλάθητο
έχω δει γύφτους μέ όλη την σημασία της λέξεος
να παρακάμπτουν το μαγαζί της γειτονιάς για 50 ευρό και 100 ευρό σε ποδήλατο των 1000 ευρό
και όταν έχουν πρόβλημα πάνε στο μαγαζί της γειτονιάς και αν τους πει ένα να πας να το φτιάξεις στο nternet έρχονται εδώ και βρίζουν το κατάστημα
θα στο ξαναπώ μπας και το καταλάβεις δεν αγοράζεις μόνο το ποδήλατο αγοράζεις και το service και ακόμα το γεγονός ότι λίγο πριν την βόλτα θα σου χαλάσει το ποδήλατο και θα πρέπει να πέίσεις το ποδηλατάδικο να στο φτιάξει σε 5 λεπτά
δεν νομίζω να χρειάζοντε αναλύσεις για να καταλάβεις τα αυτονόητα
δεν είμαστε νούμερα είμαστε ανθρώποι
αλλά ξεχνάω πως είσαι από τα ανατολικά της θεσ/νικης οπού η ανθρωπιά πήγε περίπατο
:D

leonine wrote:

ειμαι σιγουρος πως το ποδηλατο ειναι δυσκολο σαν επιλογη.
ομως αναφερω το γεγονος οτι εχεις παει εχεις δει εχεις δοκιμασει κ εχεις αποφασισει να το παρεις.
απλα βλεπεις στο νετ αν βγαζει καποια προβληματα εμφανει στο μελλον
κ ποση ειναι η πραγματικη του αξια.

πχ αν ηταν αυτοκινητο.
βγαινει το καινουριο το γολφ. το αφηνεις 6 μηνες να κινηθει.
πας το βλεπεις,το δοκιμαζεις κ σου αρεσει.ποσο εχει? 14850 σου λεει.

βλεπεις στο νετ μετα οτι 6/10 χανουν λαδια.. ε δεν το αγοραζεις.
αν ΔΕΝ δεις κατι υποπτο. μετα βλεπεις τιμες. ο παυλος το πηρα 15000 ο μητσος 14000 ο γιωργος 13500. τωρα ξερεις οτι αν πας κ δωσεις 15κ θα εισαι μαλακας..

αν ομως την ωρα που το δοκιμαζες ελεγες στον πωλητη οκ το παιρνω.
1ο θα ειχες αμαξι πιθανο προβλημα στον κινητηρα
2ο θα το ειχες πληρωσει 10% πανω απο την τιμη του.


σήμερα είχα αυτή την συζήτηση με μία κοπέλα
το πόσ ασχετοσύνη παίζει στο νετ
και τι μαλακίες λέγονται στο νετ
κρίμα που δεν ήρθες να βρεθούμε από κοντά σίγουρα θα συζητούσαμε αρκετά
για να στο αποδείξω θα σου πω προσωπικά
το πρώτο μου ποδήλατο ήταν ένα ποδήλατο των 160 ευρώ
clermont
το είχα 2 χρόνια
δεν μου έβγαλε ούτε ένα πρόβλημα
το δεύτερο ποδήλατο το πλήρωσα 1200 ευρό περίπου
το πρώτο χρόνο δεν δούλεψαν ποτέ οι ταχύττες του σωστά
πιο είναι καλύτερο ποδήλατο????
μαλλόν το πρώτο ε????

leonine
Απών/απούσα

εδω κ λιγες μερες εψαχνα κ εγω για ποδηλατο. περασα απο καποια καταστηματα της ανατολικης θεσσαλονικης κ μπορω να καταθεσω την αποψη μου κ την εμπειρια μου.

καταρχας σχεδον σε ολα(εκτος απο 1) πηγα με εναν φιλο κ για παρεα κ για να μου πει την αποψη του. περπατησαμε απο χαριλαου κ κατεβαιναμε προς τα κατω.

Σταση 1η:
ΠοδηλατοΚινηση

Πολυ καλη Εξυπηρετηση,μετρια προς μεγαλη ποικιλια σε ποδηλατα (scott,GT,ideal)
Ημουν ειλικρινης μαζι του(κ με τους αλλους) κ του ειπα πως κανω ερευνα αγορας κ πως θα αγοραζα την επομενη η την μεθεπομενη μερα. σκυλιασε κ ηθελα να μου πουλησει. προσπαθησε μεσα στα ορια της ευγενιας κ ηταν παρα πολυ καλος. μου ανεφερε δωρεαν σερβις κ εφορου ζωης εγγυηση για το ποδηλατο που μου προτεινε (GT transeo 2.0) εκανε επισης παρα πολυ καλη τιμη. Ηξερε απο ποδηλατα, ηξερε τι πουλουσε.
(τελικα δεν αγορασα απο αυτον επειδη 1ον τελικα αυτο που πηρα μου αρεσε πιο πολυ κ σε πολυ καλυτερη τιμη κ επισης δεν ειχε το transeo 2.0 σε small σκελετο κ επρεπε να κανει μια μεταφορα απο ενα σκελετο transeo 4.0 κ δεν μου πολυ αρεσε η ιδεα.)
οποτε + ΚΑΛΗ εξυπηρετηση, +ΚΑΛΗ τιμη -Δεν ειχε σκελετο small +Γνωσεις.
Αξιζει σιγουρα να πατε απο εκει.αν εχει αυτο που σας ταιριαζει ολα οκ.

Σταση 2η:
action Bike

Μετρια εξυπηρετηση αν κ ευγενικος. Ηξερε τι πουλουσε. μιλαμε για specialized παντα αν κ ειχε κ αλλες μαρκες στο καταστημα.μετρια προς καλη ποικιλια. δοκιμασα 2.
Κ εδω φτανει το τελος. απο τιμη,φαρμακειο. ακομα κ απο μοντελα 2012 προσπαθουσε να βγαλει τρελο κερδος. πρωταθλητης της ακριβειας τον φωναζε ο φιλος μου οταν του ειπα πως ο πατερας του ηταν πρωταθλητης(ηταν μεσα κ διορθωνε ποδηλατα,μπραβο του :) )
Οποτε: Μετρια εξυπηρετηση. -Τιμες +Γνωσεις
Αν το ποδηλατο που θελετε ειναι specialized, αναγκαστικα θα πατε εκει. αλλα να ξερετε πως θα πληρωσετε παραπανω απο την τιμη τους (30-100ε σε σχεση με αθηνα).

Σταση 3η:
Θεοτοκης.

Τεραστια ποικιλια. Εξυπηρετηση ΧΑΛΙΑ. πριν μπουμε στο καταστημα ηταν κ οι 2 πωλητες εξω απο τον παγκο. μολις μπηκαμε για ποτε περασαν απο μεσα χαμπαρι δεν πηραμε. ο ενας τελικα μας εδειξε 1-2 ποδηλατα κ τελικα μου προτεινε 1 ποδηλατο απο 1100 στα 800 το οποιο ομως δεν το ειχε στο καταστημα. απο τα 100+ ποδηλατα που ειχε ο τυπος να μου πουλησει, μου προτεινε το 1 που δεν ειχε επειδη ηταν προσφορα...ΕΛΕΟΣ..
οταν τον ρωτησα τελικα αν το ποδηλατο ειχε μηχανικα η υδραυλικα δισκοφρενα,δεν ηξερε να απαντησει κ ρωτησε τον αλλον. χχχ τι δισκοφρενα εχει το ταδε μοντελο του 2012??? κ απανταει ο αλλος: του 2012???? ΛΕΣ κ ηταν του 1984!!! ΕΛΕΟΣ ρε φιλε, πριν 2 μηνες ειχες 2012. προσφατο ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ποδηλατο.
Απο τιμες ΦΩΤΙΑ κ ΛΑΥΡΑ. επιτιδες αναβασμενες φυσικα με εικονικες εκπτωσεις. για να καταλαβετε. μοντελο 2013 μολις μπηκε στο καταστημα. απο 1100 μου το εδινε 990. πως γινεται αυτο??? ανταγωνισμος?? αφου μονο αυτος πουλαει,κ πιο φρεσκο πεθαινει...
Οποτε: -Τιμες -Εξυπηρετηση +Ποικιλια -Γνωσεις
ΔΕΝ θα πηγαινα για κανενα λογο εκτος απο το πραφανες,αν ηθελα αναγκαστικα giant.

Σταση 4η:
urban

Μετρια εξυπηρετηση. Μετρια ποικιλια. Ακριβες τιμες(+70 to spresso 300 απο την τιμη σε αλλο καταστημα). Δυστυχως δεν ηξερε κ τι πουλουσε. μου εδειξε 4 ποδηαλατα - μαρκες. ghost,cannondale,merida k GT. συγκεκριμενα το GT δεν ηξερε ΚΑΝ πιο μοντελο ηταν(transeo 4.0 ηταν μιας κ το ειδαμε στην 1η σταση μας).καθησα πολυ λιγο γιατι δεν ειχε τι να μου πει μιας κ δεν τα ηξερε πολυ λιγα να μου πει η να μου δειξει.
Οποτε: -Τιμες -Γνωσεις.
δεν ξερω γιατι να πατε εκει. αν δεν ξερετε απο ποδηλατα θα σας μπερδεψουν κ θα κανετε λαθος αγορα. αν τωρα θελετε καποιο συγκεκριμενο κ το εχουν σε προσφορα τοτε οκ.

Σταση 5η:(κ τελευταια μιας κ αγορασα τελικα απο εδω)
Petallica

Ουσιαστικα την επομενη μερα πηγα γιατι δεν προλαβα. Μετρια ποικιλια. Πολυ καλες τιμες, πολυ καλη εξυπηρετηση. με κερδισαν γενικα απο την πρωτη στιγμη. οικογενειακη επιχειρηση. με μαμα,μπαμπα κ γιο(πρωταθλητης μαλιστα). αρχικα σχοληθηκε ο μπαμπας κ ειδε τι χρειαζομαι,ηξερε τι πουλουσε κ μου εκανε τις κλασσικες ερωτησεις για να δω τι χρειαζομαι. ευγενικος κ καλος μου εξηγησε τι θελω κ σε τι μεγεθος. καταληξαμε στο ποδηλατο(bianchi sport chamaleonte 2) κ μετα το ανελαβε να το ετοιμασει ο γιος που πιανουν τα χερια του(τσακαλι). μεχρι τοτε η μαμα μου εδειξε κ καποια περιφερικα που ζητησα. μου εκαναν εκπτωσεις σε ολα τα περιφεριακα,οχι τρελη,αλλα σε ολα. κ πολυ καλη τιμη στο ποδηλατο μιας κ ηταν σε προσφορα κ εκακε κ λιγο κατι καλυτερο.
Οποτε: +Γνωσεις, +Τιμη +Εξυπηρετηση.

Πιστευω πως ειναι σημειο αναφορας αν σας ενδιαφερει να παρετε ενα ποδηλατο κ δεν ξερετε τι πρεπει να παρετε. θα ασχοληθει μαζι σας κ θα σας δωσει το καλυτερο. εγω προσωπικα εμεινα πολυ ευχαριστημενος.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

leonine wrote:
Σταση 5η:(κ τελευταια μιας κ αγορασα τελικα απο εδω)
Petallica

Ουσιαστικα την επομενη μερα πηγα γιατι δεν προλαβα. Μετρια ποικιλια. Πολυ καλες τιμες, πολυ καλη εξυπηρετηση. με κερδισαν γενικα απο την πρωτη στιγμη. οικογενειακη επιχειρηση. με μαμα,μπαμπα κ γιο(πρωταθλητης μαλιστα). αρχικα σχοληθηκε ο μπαμπας κ ειδε τι χρειαζομαι,ηξερε τι πουλουσε κ μου εκανε τις κλασσικες ερωτησεις για να δω τι χρειαζομαι. ευγενικος κ καλος μου εξηγησε τι θελω κ σε τι μεγεθος. καταληξαμε στο ποδηλατο(bianchi sport chamaleonte 2) κ μετα το ανελαβε να το ετοιμασει ο γιος που πιανουν τα χερια του(τσακαλι). μεχρι τοτε η μαμα μου εδειξε κ καποια περιφερικα που ζητησα. μου εκαναν εκπτωσεις σε ολα τα περιφεριακα,οχι τρελη,αλλα σε ολα. κ πολυ καλη τιμη στο ποδηλατο μιας κ ηταν σε προσφορα κ εκακε κ λιγο κατι καλυτερο.
Οποτε: +Γνωσεις, +Τιμη +Εξυπηρετηση.

Πιστευω πως ειναι σημειο αναφορας αν σας ενδιαφερει να παρετε ενα ποδηλατο κ δεν ξερετε τι πρεπει να παρετε. θα ασχοληθει μαζι σας κ θα σας δωσει το καλυτερο. εγω προσωπικα εμεινα πολυ ευχαριστημενος.


να κάνω μόνο μία ερώτηση
γιατί σου έδωσε το 2 και δεν σου έδωσε το 1?????
και μην μου πεις πως έδωσες 100 ευρώ παραπάνω για να έχεις μηχανικά δισκόφρενα
σύμφωνα με την πώλληση που σου έχει κάνει εγώ δεν θα το συνηστούσα σαν κατάστημα
βέβαια είναι λάθος μου να κρίνω ένα κατάστημα από αυτά που λες μιας και ξέρω καλύτερα τι παίζει σε μια αγορά
και μπορεί να μην φταίει καν το κατάστημα
:D
φιλικά πέτρος
και καλές βόλτες

Petaliaris
Εικόνα Petaliaris
Απών/απούσα

ένα θα πώ :
συγχαρητήρια στους Θεσσαλονικείς για την ορθογραφία τους !

leonine
Απών/απούσα

εγω ουσιαστικα ηθελα να δωσω πολλα για ποδηλατο. αυτος μου προτεινε αρχικα το 1 οντως. αλλα θεωρησα πως πεφτω πολυ κατω σε κατηγορια. οποτε του ειπα εγω για το 2ο.για να καταλαβεις. πηγα να δωσω 800-1000ε,κ εδωσα 770 μαζι με τα παρελκομενα (κρανος,γαντια,ταχυμετρο,γυαλια,φωτα).ουσιαστικα το ποδηλατο μου το εδωσε σε τρελη τιμη.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

leonine wrote:
εγω ουσιαστικα ηθελα να δωσω πολλα για ποδηλατο. αυτος μου προτεινε αρχικα το 1 οντως. αλλα θεωρησα πως πεφτω πολυ κατω σε κατηγορια. οποτε του ειπα εγω για το 2ο.για να καταλαβεις. πηγα να δωσω 800-1000ε,κ εδωσα 770 μαζι με τα παρελκομενα (κρανος,γαντια,ταχυμετρο,γυαλια,φωτα).ουσιαστικα το ποδηλατο μου το εδωσε σε τρελη τιμη.

και τι διαφορές έχει το ένα από το δύο και ανέβηκες κατηγορία
????

teokeh
Απών/απούσα

Συμφωνώ απόλυτα με την αντιμετώπιση απο Ποδηλατοκίνηση και Urban Bikes. Εξαιρετικός ο Ηρακλής, πραγματικά ο πρώτος μη-γλειώδεις πωλητής ποδηλάτων που συνάντησα. Στις γνώσεις τον έπιασα λίγο αδιάβαστο σε κάνα δυό σημεία αλλά ήταν πολύ καλή η εξυπηρέτησή του που το παρέβλεψα. Προσπάθησε να κάνει την καλύτερη δυνατή προσφορά (πόσο το βρήκες?....20€ κάτω) απλά ήταν αρκετά πάνω απο το budget μου. Πολλά δώρα, δωρεάν σέρβις και εφ'όρου ζωής εγγύηση για GT (αν και αυτό δεν παίζει...3 χρόνια δίνει η εταιρία), ακόμα και τα λάστιχα μου άλλαζε αν ήθελα.
Μόνο καλά λόγια έχω να πω.

Το Urban....μπλα μπλα μπλα...τα GHOST κέρδισαν σε αγώνες!! Αυτή ήταν η ατάκα του πωλητή προφανώς για να πλασάρει τη συγκεκριμένη μάρκα (περιττό να πω ότι δε με έπεισε).
Ημιμαθείς στα περιφερειακά και δεν είχε όρεξη να μου δείξει άλλες μάρκες.
Επίσης οι τιμές πολύ πάνω σε σχέση με υπόλοιπη ελλάδα χωρίς καμία δυνατότητα διαπραγμάτευσης....γειά σας!

Τα υπόλοιπα δεν τα επισκέφτηκα διότι δεν με ενδιέφεραν οι μάρκες τους (Specialised, Giant, Bianchi).
Εν τέλει κατέληξα σε μεταχειρισμένο (Cube) απο ιδιώτη.
Εκεί με εξέπληξε θετικά η συμπεριφορά του Red Zeppelin σε ότι αφορά το σέρβις σε σχέση με την συμπεριφορά τους σαν υποψήφιος αγοραστής.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

teokeh wrote:
Εκεί με εξέπληξε θετικά η συμπεριφορά του Red Zeppelin σε ότι αφορά το σέρβις σε σχέση με την συμπεριφορά τους σαν υποψήφιος αγοραστής.

για πες

contact