Πως να βάλετε εικονίδια διάθεσης στο κείμενο σας

24 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
SpyrosV
Εικόνα SpyrosV
Απών/απούσα

Τα animated εικονίδια εμφανίζονται στα σχόλια και στα προσωπικά μηνύματα σας.

Διαθέσιμα εικονίδια: 89 (ταξινομημένα με το αγγλικό αλφάβητο)

angel, blush, blushed, bubble gum, bye, clapping, cool, crazy, crazy pilot, cry, cycling, dance, dashed1, dashed2, dashed3, diablo, dont know, dont worry, drinks, excited, gamer, give heart, give rose, grin big, hang, happy, help sos, hi, hunter, in love1, in love2, kiss, kiss a girl, kiss on air, laugh, lazy, lol, lol rofl, mad1, mad2, mad3, mocking1, mocking2, morning, music, newspaper, no, ok, pardon, pick nose, pumping, russian roulette, sad, sarcastic1, sarcastic2, sarcastic3, scared, scratch head1, scratch head2, shocked, shout, sick, smile, smoke, sorry, stop, suicide, superstitious, tease, telephone, thank you, threaten1, threaten2, thumb down, thumb up, thumbs up, victory, wacko1, wacko2, wacko girl, wasnt me, whistle, wink, wink grin, writing, yahoo, yes, ypistol, zbomb.

 
Οδηγίες τοποθέτησης τους μέσα στο κείμενο:

  1. Η πλοήγηση του "ποντικιού" πάνω στο εικονίδιο της αρεσκείας σας υπογραμμίζει το όνομα του, το οποίο και θυμόσαστε.
    Π.χ. επιλέγετε το thumb up.
  2. Το παρακάτω αρχείο "Codepath_animated_smileys.txt" περιέχει τις διαδρομές για όλα τα διαθέσιμα εικονίδια, ταξινομημένες -ανά γραμμή- με το αγγλικό αλφάβητο.
    http://www.podilates.gr/sites/default/files/Codepath_animated_smileys.txt
    Για να έχετε άμεσα διαθέσιμο το αρχείο μπορείτε να θέσετε σελιδοδείκτη στον explorer ακόμα και να το αποθηκεύσετε στον υπολογιστή σας.
    Π.χ. το όνομα "thumb up" αντιστοιχεί στο "thumb_up.gif".
    (Προστίθεται στο τέλος το ".gif" και τα κενά καλύπτονται με το "_".)
  3. Ανοίγετε (με κλικ πάνω στο σύνδεσμο) το αρχείο, βρίσκετε τη διαδρομή που αντιστοιχεί στο εικονίδιο "thumb up" με όνομα "thumb_up.gif", τη μαρκάρετε (τη γραμμή από άκρη "" σ' άκρη ">") και τελικά την κάνετε copy & paste οπουδήποτε θέλετε στο κείμενο σας.
    Η "Προεπισκόπηση" καθώς γράφετε ένα κείμενο θα σας πείσει για το αποτέλεσμα.
    Π.χ. κάνετε copy & paste την παρακάτω διαδρομή στο τέλος του κειμένου σας.
    img src="/%3Ca%20href%3D"http://www.podilates.gr/sites/default/files/smileys/thumb_up.gif">http://www.podilates.gr/sites/default/files/smileys/thumb_up.gif">

Το αποτέλεσμα είναι το ακόλουθο:
Για να μπαίνουν κι άλλοι στο πνέυμα και στην παρέα για το ποδήλατο στην καθημερινή μας ζωή, μετακίνηση, αναψυχή...
___________________________________________________________________________
Προστεθήκαν 21 εικονίδια ως πλήκτρα αλλά δουλεύουν και τα υπόλοιπα σύμφωνα με τις παραπάνω οδηγίες.

Παρακαλώ χρησιμοποιείτε τα εικονίδια με σύνεση γιατί η πλημμύρα με αυτά καθιστά το κείμενο σας ενοχλητικά δυσανάγνωστο.

Καλές βόλτες!
 

ΣυνημμένοΜέγεθος
Plain text icon Codepath_animated_smileys.txt6.68 KB
Image icon right_arrow.jpg721 bytes
Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

εγώ πάλι δεν κατάλαβα πως βάσεις emoticons

velocko
Εικόνα velocko
Απών/απούσα

Για να δω,αν κατάλαβα καλάblush
ΟΧΙ δεν το έπιασα.

marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

Το δοκίμασα μόλις τώρα και .. δεν..
και να σου πω δεν κατάλαβα και τι ακριβώς πρέπει αν γράψει κάποιος για να βγει ένα emoticon αλλά και πάλι περίπλοκο μου φαίνεται και δεν θα επρεπε να είναι έτσι γιατί υπάρχουν πακέτα με emoticons που μπαίνουν κατευθείαν μέσα από τον editor αρκεί να αλλάξεις editor.. ( γιατί ο tiny δεν είναι WYSIWYG ( what you see is what you get) editor αλλα απαίτεί κώδικα για να σου δείξει οτιδήποτε..) Μπες εδώ www.linuxformat.gr που έχουμε και από τους δύο editors, ( βέβαια εκεί και το φόρουμ το τρέχουμε σε drupal αλλά έκανε δύο χρόνια να έρθει όπως το βλέπεις- εγώ δεν βρίσκω απαραίτητη τέτοια ταλαιπωρία.. ), και αν θες ρώτα να σου πουν πως τους έχουν στήσει και τους δύο μαζί.

Ή ακόμα καλύτερα γιατί δεν αλλάζεις πλατφόρμα για το φόρουμ..
Κράτα την βάση δεδομένων του drupal ως πόρταλ και στήσε μία δεύτερη με smf, phpbb ή ότι άλλο γουστάρεις για το φόρουμ..
Έτσι και αλλιώς δεν είναι απαραίτητο αυτά τα δύο να είναι στην ίδια εφαρμογή ενώ μπορείς με το ίδιο domain να έχεις και τα δύο. Επίσης την υπάρχουσα βάση δεδομένων του φόρουμ μπορείς να την μετατρέψεις για να καθίσει όπως είναι πάνω σε smf και να μη χάσεις τα μηνύματα που έχεις ήδη.

generation xx t...
Εικόνα generation xx terrorist
Απών/απούσα

αλλα ειναι δυσκολο το να ψαχνεις το emoticon στο συγκεκριμενο τοπικ για να δεις αν το .gif αρχειο ειναι οντως αυτο που θες...

Με bookmark καπως γινεται,αλλα νομιζω μπορει να ενσωματωθει στη φορμα κειμενου ή καπου σε μια ακρη της σελιδας για Logged in χρηστες...

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

....."στη μάνα σας το είπατε..;" (για όσους θυμούνται την περίφημη διαφήμιση...)

SpyrosV
Εικόνα SpyrosV
Απών/απούσα

Mπαίνουν σαν πλήκτρα στον bueditor αλλά καλό είναι να γίνει πρώτα ένα upgrade... έγινε πρόταση αρχικά για 10 πλήκτρα, αλλά εγώ εδώ έβαλα 75 εικονίδια. Θα δούμε, για την ώρα αυτά.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

πολύς κόπος για το τίποτα
:D

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Σήμερα έκανα μια καλή ανάβαση, από το 0 στα 1450 μ. σε 2,5 ώρες. Επειδή κέφια (α ρε τι σου κάνει το ποδήλατο...) κατασκεύασα ένα σκριπτάκι σαν ελεύθερη προσφορά.

Με αυτό με ένα F12 και ένα κλικ μπαίνει ο κώδικας για το smiley αμέσως μέσα στο φόρουμ.

Έγινε για winXP και για Firefox, πρέπει να δουλεύει και στον στριμμένο (ΙΕ) αλλά ίσως δουλέψει και αλλιώς. Μη ζητάτε πολλά, έγινε στα πεταχτά αλλά χρήσιμο είναι, έχουμε και σοβαρότερα να κάνουμε, κατεβάστε το, τρέξτε το podilates.exe, και θα δείτε και οδηγίες. Enjoy.

SpyrosV
Εικόνα SpyrosV
Απών/απούσα

i.alli.ellatha wrote:
Σήμερα...

Η μαμά μου μού είπε να μην τρέχω .exe αρχεία στο Pc της γιατί συνήθως οι hackers βάζουν μέσα ιούς...

http://www.podilates.gr/node/8329

olak
Εικόνα olak
Απών/απούσα

γιατι και μενα οι γονεις μου μου ελεγαν να προσεχω που βαζω την υπογραφη μου και τι προγραμματα τρεχω στο πισι!

ευχαριστουμε για την βοηθεια, ομως ο σερβερ ειναι στημενος σε λινουξ, οποτε ειναι αχρηστο για το σαιτ. επισης, μες στη βδομαδα θα τα εχουμε περασει σε editor, και ολα θα ειναι ωραια...

alepouda
Εικόνα alepouda
Απών/απούσα

εμενα παλι δεν με χαλαει που δεν εχει emoticons το φορουμ

εχω προσεξει οτι τις περισσοτερες φορές γινεται υπερβολικη χρηση
ειδικά απο αυτους που δεν εχουν κατι να πουν

και στην τελική ολα αυτα τα κινουμενα κιτρινα μπιρμπιλόνια με αποσπουν απο το κειμενο που διαβαζω

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

alepouda wrote:
εμενα παλι δεν με χαλαει που δεν εχει emoticons το φορουμ

εχω προσεξει οτι τις περισσοτερες φορές γινεται υπερβολικη χρηση
ειδικά απο αυτους που δεν εχουν κατι να πουν

και στην τελική ολα αυτα τα κινουμενα κιτρινα μπιρμπιλόνια με αποσπουν απο το κειμενο που διαβαζω


και επαυξάνω

SpyrosV
Εικόνα SpyrosV
Απών/απούσα

Αφήστε με να παίξωωωωωωω όλο μου το χαλάτε... άντε τώρα!

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

olak wrote:
γιατι και μενα οι γονεις μου μου ελεγαν να προσεχω που βαζω την υπογραφη μου και τι προγραμματα τρεχω στο πισι!

ευχαριστουμε για την βοηθεια, ομως ο σερβερ ειναι στημενος σε λινουξ, οποτε ειναι αχρηστο για το σαιτ. επισης, μες στη βδομαδα θα τα εχουμε περασει σε editor, και ολα θα ειναι ωραια...


Πόσες πεταλιές θέλετε να με τρελάνετε; Δεν αφορούσε τον σέρβερ, έλεος, μόνο τον χρήστη του forum! Κλαψ κλουψ, με είπανε hacker! Σέλω τη μαμά μου.

olak
Εικόνα olak
Απών/απούσα

τωρα γινεται ενδιαφερον! δηλαδη, εφτιαξες ενα προγ που τρεχει στο background, και το καλεις με F12, και οτι πατησεις, το κολλαει οπου γραφεις εκεινη τη στιγμη? ή ενεργοποιειται μονο με το podilates? τωρα θα σε πω χακερου

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Πρόκειται για custom προγραμματισμό. Απλά πράγματα: ή εμπιστεύεσαι κάποιον ή δεν τον εμπιστεύεσαι. Ένα εκτελέσιμο αρχείο (exe) μπορεί να κάνει "οτιδήποτε" στον ΗΥ σου. Για να δεις τι κάνει αυτό, δοκίμασέ το. Εάν δεν με εμπιστεύεσαι δεν το δοκιμάζεις. Υποτίθεται ότι κάνει αυτό που λέω ότι κάνει. (Και φυσικά ως σωστός χρήστης έχεις φροντίσει να έχεις αντίγραφο ασφαλείας του λειτουργικού σου, ώστε σε κάθε περίπτωση να το επαναφέρεις σε επιθυμητό σημείο, και αυτή είναι η καλύτερη άμυνα απέναντι σε κάθε κακόβουλο λογισμικό.)
-ο hacker

platoc8
Εικόνα platoc8
Απών/απούσα

... στο να μην γίνει και αυτό ένα forum κρύο, σαν όλα τα άλλα !

Φιλικά!
Πλάτων

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

Τελικά πως το κάνουμε???

titi
Εικόνα titi
Απών/απούσα

σπέσιαλ αφιέρωση για τον ΠΛΑΝΕΤάρχη -Πέτρο

SmileyCentral.com

...όχι, πε!.... δε ράισε η καρδιά σου από την ευρηματική σκηνοθεσία του ζούδιου???? όχι, μολόγα!!!!

Ψήφος δαγκωτόςSmileyCentral.com υπερ ζούδιων μούδιων και τα τέτοια!

φιλικά,

Αφροδίτη

SpyrosV
Εικόνα SpyrosV
Απών/απούσα

Αφροδίτη απ' όσα κατάλαβα εγκατέστησες στον υπολογιστή σου μπαρο-πρόγραμμα το οποίο ναι μεν εμφανίζει τα smileys αλλά ταυτόχρονα παρακολουθεί & αλιεύει email διευθύνσεις κ.λπ. για αποστολή spam...
Aν αρχίσουν να σου 'ρχονται τόνοι mail θα καταλάβεις.

papi
Εικόνα papi
Απών/απούσα

Eγω που εχω macintosh, εχω καμια ελπιδα να βοηθηθω?? (το λεω μοναχα γιατι συνηθως καπου μπλεκει το πραγμα με τις συμβατοτητες των λειτουργικων) Η απορια ειν η εξης....

Στο mac στο σπιτι, βλεπω τα εικονιδιακια μια χαρα, πανω απ το πλαισιο που γραφουμε (καλη ωρα!), χωρις να κανω κατι, copy πχ, απλα τα παταω και βγαινουν. Βεβαια και παλι οχι τοσα πολλα που εβαλε ο Σπυρος εδω, τα 21 πρεπει να ναι που αναφερει στο τελος.... Στο mac της δουλειας βλεπω μοναχα κατι τελιτσες, που δουλευουν βεβαια (αν τις πατησεις βγαινει ο κωδικος), αλλα με δυσκολευει να πρεπει να τα πατησω ολα για να βρω αυτο που θελω να βαλω.... (μ αρεσουν τα smiles, τη λεω την αμαρτια μου!!) Εχουμε καμια ιδεα τι μπορει να λειπει απ το ενα μηχανημα και να υπαρχει στο αλλο και στο ενα να βλεπω φατσουλες και στο αλλο τελειες???

(ειχα τις ποδηλατικες μου αποριες, τωρα θα χετε και τις τεχνολογικες μου....)

SpyrosV
Εικόνα SpyrosV
Απών/απούσα

papi wrote:
. . .

Μήπως πρέπει να τικάρεις κάπου στον explorer την επιλογή "Load images automaticaly" ή να βγάλεις τυχόν "Exceptions..." αλλά αυτά ενδεχομένως να τα έχει βάλει ο admin της δουλειάς σου κι εσύ να μην μπορείς να παρέμβεις.
Ψάξε στα Options του explorer...

papi
Εικόνα papi
Απών/απούσα

Οk!!! Θα προσπαθησω να δω αν εχει καμια τετοια ρυθμιση το Safari..... Ευχαριστω!!!

contact