Αναβάθμιση Kona Dew 2017

14 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
peropo
Απών/απούσα

Καλησπέρα σε όλους. Εχω ενα Kona Dew 2017 και το χρησιμοποιω για συχνη αστικη μετακινηση και βολτες max 30-40  χιλιομετρων. Δεν εχω πολλες τεχνικες γνωσεις και ηθελα να ρωτησω τι και αν θα αξιζε να αναβαθμισω στο ποδηλατο. Μου αρεσει πολυ σαν ποδηλατο και με βολευει στην πολη αλλά θα ήθελα να δω τι θα μπορουσα να βελτιωσω.Περα απο τα ελαστικα που θελω να βαλω πιο λεια (έχω δει τα marathon supreme, δεν ξερω αν αξιζουν τα λεφτα τους) αναρωτιέμαι ποιες αλλες αναβαθμίσεις θα είχαν εμφανη διαφορά; Το ποδηλατο το εχω 3 ετη χωρις να αλλαξω τιποτα. Το μπατζετ μου ειναι στα 200 ευρω συν-πλην. Σας ευχαριστω εκ των προτέρων

Εδω το ποδηλατο: https://konaworld.com/archive/2017/dew.cfm

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
Ιπτάμενο Μυρμήγκι (χωρίς επαλήθευση)

Για ποιον λόγο θες να αλλάξεις κάτι εφόσον είσαι ικανοποιημένος; Υπάρχει κάτι στην μέχρι τώρα χρήση του ποδηλάτου που σε δυκολεύει, ή κάποια διαφορετική χρήση που θέλεις να κάνεις κ αισθάνεσαι ότι δεν θα σε καλύψει το ποδήλατο;

Λες πχ

peropo wrote:
...αναρωτιέμαι ποιες αλλες αναβαθμίσεις θα είχαν εμφανη διαφορά;
Εμφανή διαφορά ως προς τι; Ποιο είναι το ζητούμενο;

peropo
Απών/απούσα

Η χρηση ιδια θα παραμεινει. Απλα θελω να το κανω λιγο πιο γρηγορο. Για αυτο ανεφερα και πιο ασφαλτινα ελαστικα. Επειδη δεν εχω τεχνικες γνωσεις πολλες για αυτο ρωταω εαν καταρχας αξιζει να αλλαξω κατι.

Ιπτάμενο Μυρμήγκι (χωρίς επαλήθευση)

Να τα βάλεις τα ασφάλτινα λάστιχα κ μπορεί να είναι κ πιο λεπτά από τα τωρινά σου.

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Ελαστικά, είναι το πρώτο. Είπαμε: λεία (χωρίς τακουνάρες), λεπτά, και φουσκώνεις στην κατάλληλη (ΥΨΗΛΗ) πίεση για το βάρος σου και σύμφωνα με τις προδιαγραφές του ελαστικόυ (@ KKTSOL: Κωστή... αν είναι να γράφω όλα αυτά, αντί να γράφω ΜΑΧ πίεση, πάει χαθήκαμε....).

Εφόσον το πιρούνι είναι ήδη rigid και καλής ποιότητας (στα DEW είναι παραπάνω από ΟΚ), τότε το μόνο που σου μένει είναι αεροδυναμικό στήσιμο και κουμπωτά πετάλια - παπούτσια. Προσπάθησε να χαμηλώσεις, να σκύψεις, να κρυφτείς από τον αέρα. Η σέλα θα μείνει εκεί που ΠΡΕΠΕΙ να μείνει. Το θέμα είναι το σκύψιμο του κορμού, η αρνητική κλίση του λαιμού και ίσως κερατάκια (ακροτίμονα) στο τιμόνι για ευθείες / ανοικτές διαδρομές, με τέτοια κλίση ώστε να χαμηλώνει ο κορμός.... Αυτό είναι οικονομικό, εύκολο. πχ απλά βγάζεις τον λαιμό του τιμονιού και τον γυρνάς ανάποδα / να έχεις αρνητική κλίση. Ή αν έχεις δακτυλίδια / spacers κάτω από το λαιμό, φέρτα τούμπα, επάνω τα δακτυλίδια, κάτω ο λαιμός, ώστε να χαμηλώσει. Ή με 10 ευρώ παίρνεις απλά κερατάκια αλουμινίου. Στην αρχή θα σου ξενίσει, αλλά σε ανοικτές μεγάλες αποστάσεις θα δεις ότι το σώμα θα συνηθίσει (ειδικά αν δεν έχεις θέμα με μέση / σπονδ. στήλη) και θα πηγαίνεις όντως πιο γρήγορα.

Αν έχεις οικονομικά περιθώρια να "ανοικτείς", τότε αγοράζεις πετάλια clipless και παπούτσια με σχαράκια. Αν κινείσαι και στο κέντρο / σε κίνηση / καθημερινές, δες για πετάλια 2πλής όψης, ώστε να μπορείς να ποδηλατείς και με απλό καθημερινό παπούτσι. Με τα σχαράκια, θα σου ξεδιπλωθεί ένας νέος κόσμος.... Τα χλμ θα γίνουν πιο εύκολα. Θα επιταχύνεις πολύ πιο εύκολα. Θα κρατάς υψηλή ταχύτητα ακόμα και όταν νιώθεις κουρασμένος. Θα αποκτήσεις πολύ καλύτερο κοντρόλ στο πετάλι. Θα μάθεις να στροφάρεις και πιο σωστά. ΒΑΣΙΚΗ και ΚΡΙΣΙΜΗ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ: να σιγουρευτείς ότι έχεις "στηθεί" σωστά πάνω στο ποδήλατο. Η ρύθμιση πχ της σέλας , και ως προς τους 3 άξονες, θα πρέπει να είναι Η ΣΩΣΤΗ για το σωματότυπό σου. Ειδάλως, ίσως σε περιμένουν πόνοι και τραυματισμοί (γόνατα / γενικά αρθρώσεις)....

Edit: τώρα είδα ότι φοράει Kenda K935 700x35c ......... ΚΡΙΜΑ ΚΑΙ ΑΔΙΚΟ. Τέτοιο ποδήλατο, με καθαρά ασφάλτινο χαρακτήρα, να φοράει τέτοιες χοντρολαστιχάρες... Γνώμη μου: κοίτα για κάτι σε 700χ28, ώστε να δεις διαφορά.

 

peropo
Απών/απούσα

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!

YokoChoco
Εικόνα YokoChoco
Απών/απούσα

Προτίνω για ελαστικά τα Continental GP 4 Season(τα έχω στο Κολνάγκο μου) απλά σούπερ!!! Είναι ακριβά όμως. Σε 700χ28 όπως είπε και ο άλλος φίλος... μελλοντικά μπορείς να πάς και σε καλύτερα v-brakes με σύρμα πάντα ή σε υδραυλικά v-brakes Magura. Και μία σέλα Brooks και το θεωρώ κομπλέ... Σιγά σιγά βέβαια θα μαζεύεις λεφτά και θα κάνεις αναβαθμισούλες. Καλές βόλτές

Ιπτάμενο Μυρμήγκι (χωρίς επαλήθευση)

YokoChoco wrote:
...υδραυλικά v-brakes Magura. Και μία σέλα Brooks και το θεωρώ κομπλέ...
O παλιός καλός σοκολατούχος.... Πόσο κρίμα! Θα περίμενε κανείς, το  πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζεις (κ το οποίο εύχομαι να ξεπεράσεις ολοκληρωτικά), να σε είχε βοηθήσει να αντιληφθείς τη ματαιότητα κάποιων πραγμάτων κ να είχε διώξει λίγη από την αλαζονεία σου. Δυστυχώς δεν... Αλήθεια λυπάμαι.

peropo
Απών/απούσα

Από ελαστικά έχω δει επίσης τα εξής:

https://www.schwalbe.com/en/tour-reader/kojak

και https://www.continental-tires.com/bicycle/tires/race...

Πως σας φαίνονται για δρόμους Αθήνας; τα έχει κανείς δοκιμάσει; Για το πάχος του ελαστικού αν παω σε 32'' αντί για  28'' στην πόλη που προτείνατε πιο πάνω θα χάσω πολύ σε ταχύτητα; Σκέφτομαι (δεν ξέρω αν έχει αντικειμενική βάση βέβαια) μήπως το 32'' δώσει την ισορροπία σε άνεση και ταχύτητα.

aldro
Απών/απούσα

Θα είσαι τέλεια .  Πρόβλημα θα είχες αν ήταν πολύ βαρύτερο το λάστιχο .                               Δεν ισχύει ότι τα λεπτά  έχουν καλύτερη κύλιση. Απλά ορισμένοι έχουν δώσει πολλά χρήματα για ποδήλατα με πολύ στενά λάστιχα που δεν είναι ούτε γρήγορα ούτε κατάλληλα για την πόλη και δεν το παραδεχονται. 

https://www.bikemall.gr/blog/stena-elastika-dromoy-i... .

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Ναι, επιβεβαιώνω, έχω διαβάσει αρκετά τέτοια άρθρα. Ναι, συμφωνώ ότι βάζοντας ελαστικό με παχύτερο πέλμα, χρειάζεσαι μικρότερη πίεση, άρα μάλλον θα νιώθεις λιγότερο κοπάνημα και τελικά θα έχεις μεγαλύτερη άνεση. Μέχρι εδώ είμαστε σύμφωνοι.

Μετά, το πιθηκάκι στο πίσω μέρος του μυαλού μου αρχίζει και με γαργαλάει. Θυμάμαι ότι οι ΚΟΥΡΣΑΔΕΣ αφαιρούν τα καπάκια από τις βαλβίδες, για να μειώσουν το βάρος. Το ΠΕΡΙΣΤΡΕΦΟΜΕΝΟ λέει ΒΑΡΟΣ.

Φοράνε λεπτά - λεπτούτσικα (σε πάχος) ελαστικά, ώστε να έχουν μειωμένο βάρος, με αποτέλεσμα να έχουν φουιτ ακόμα και αν πατήσουν τσιγάρο με χοντρό χαρτάκι

Φοράνε σαμπρέλες λάτεξ, από αυτές που έχουν διαφυγή αέρα (το λάτεξ έχει διαπερατότητα, μεγαλύτερη από το "βουτυλ" υλικό των απλών / τυπικών / οικονομικών σαμπρέλων). Και καταλήγουν με μια τρόμπα στο χέρι, να συμπληρώνουν αέρα κάθε 3 και λίγο....

Πουλάνε το δεξί τους νεφρό για να πάρουν τροχούς με βάρος 23 γραμμάρια λιγότερο....

Επίσης, πουλάνε και τον αριστερό αμφιβληστροειδή τους για να πάρουν σκελετό ΠΙΟ ΑΚΑΜΠΤΟ (από αυτούς, που μετά από 30χλμ, σε ξεκολάνε με κουτάλες από πάνω....). Μιλάμε για την ΑΝΕΣΗ!!!!!

Και μετά αναρωτιέμαι, πόσο ζυγίζουν τα πιο φαρδειά ελαστικά - σε σύγκριση με τα πιο στενά? Πόσο ζυγίζουν τα 700χ28, σε σχέση με τα 700χ25, σε σχέση με τα 700χ23??? ΟΕΟ???

Και στη συνέχεια αναρωτιέμαι πιο πολύ. Ένα σώμα που έχει μεγαλύτερη επιφάνεια τριβής (συγκεκριμένα το πέλμα του 700χ28, σε σύγκριση με το πέλμα του 700χ23), έχει μικρότερο ή μεγαλύτερο συντελεστή τριβής? Εν τέλει παρουσιάζει μεγαλύτερη τριβή και αντίσταση αέρα ή όχι?

Και τελικά, ένα πέλμα που σαρώνει έστω 10χιλιοστά δρόμου, έχει μεγαλύτερες ή μικρότερες πιθανότητες (σε σύγκριση με το πιο στενό πέλμα των πχ 8χιλιοστών) να "συναντήσει" το σκατογυαλάκι στο δρόμο, που θα σκάσει την σαμπρέλα?

Μιλάμε για θέματα που θα έπρεπε να απασχολούν επαγγελματίες ποδηλάτες και μόνο. Για μένα σίγουρα, το 700χ28 που έχω για κάθε μέρα είναι μια χαρά. Και 700χ32 να είχα πάλι μια χαρά θα μου ήταν. Και στην κούρσα το 700χ23 που έχω ακόμα (λόγω συνήθειας περισσότερο) μια χαρά μου είναι, και αν πάρω 700χ25 πάλι μια χαρά θα είμαι.... (πιο χοντρό δεν χωράει στο bianchi).

Αλλά, όλα τα παραπάνω που έγραψα, προς το παρόν, με εμποδίζουν (με αρτηριοσκληροτικό / παπουδίστικο / "φουλ συντηρητίκλα" τρόπο) να πάω στις μοντερνιές. Και - προς το παρόν - επιμένω να λέω ότι όλα αυτά είναι ένας μαρκετίστικος τρόπος της ποδηλατικής βιομηχανίας ώστε να μας "αναγκάσουν" να πάμε σε νέα πλαίσια / στεφάνια / ελαστικά, ώστε να πουλήσουν το νέο / το φρέσκο / το διαφορετικό / το καλύτερο".....

Ταύτα λέω και ειδικός δεν είμαι...... blushed

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.... όσο θυμάμαι ότι για πολλλά πολλλλλλά χρόνια, στα TimeTrials, οι επαγγελματίες ποδηλάτες φορούσαν 700χ19... και φουσκώναν σε 200psi...!!!!!! τι να πω και εγώ ο καϋμένος.... mocking2

johnheret
Εικόνα johnheret
Απών/απούσα

θα συμφωνήσω με το Μέρμηγκα, άλλωστε το kona έχει καλά πραματάκια πάνω του, και δεν αξίζει νομίζω  να σκεφτόμαστε  για αναβάθμιση. Ματαιότητης ματαιοτήτων, τα πάντα ματαιότης.

https://www.colnago.com/en/c64-gold-private-collecti... Ε βέβαια, αν έχεις ένα κουβά(δε το λέω για να υποβιβάσω κανέναν και τίποτα), και θέλεις να του βάλεις χρυσή λαβή, αντί ξύλινη, μαζί με μιά κάνουλα απο τιτάνιο, πάλι θα κάνει πιστά αυτό για το οποίο σχεδιάστηκε: να δέχεται και να μεταφέρει νερά, χωρίς να έχει ανάγκη απο αξεσουάρια!  Ο καθείς με τα λεφτά του κάνει ότι θέλει, χωρίς να δίνει λογαριασμό σε κανέναν

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

Ξεκινας με λαθος λογικη και θα εξηγησω γρηγορα

RockaRolla wrote:

Ναι, επιβεβαιώνω, έχω διαβάσει αρκετά τέτοια άρθρα. Ναι, συμφωνώ ότι βάζοντας ελαστικό με παχύτερο πέλμα, χρειάζεσαι μικρότερη πίεση, άρα μάλλον θα νιώθεις λιγότερο κοπάνημα και τελικά θα έχεις μεγαλύτερη άνεση. Μέχρι εδώ είμαστε σύμφωνοι.

Δεν ειμαστε συμφωνοι. Χρειαζεσαι μικροτερη πιεση για να πετυχεις το ιδιο tension του ελαστικου. Εαν εχεις ιδιο tension η "σκληροτητα" του ελαστικου θα ειναι ιδια. Η διαφορα που αισθανεσαι και νομιζεις οτι ειναι πιο ανετα ειναι οτι συνηθως οταν ανεβαινουν σε νουμερα βαζουν πιο "σωστη" πιεση. Επισης διαφορα στην ανεση και στην συμπεριφορα του ελαστικου θα αισθανθεις και επειδη εχεις διαφορετικο σχημα στο ιχνος του ελαστικου.

RockaRolla wrote:
Μετά, το πιθηκάκι στο πίσω μέρος του μυαλού μου αρχίζει και με γαργαλάει. Θυμάμαι ότι οι ΚΟΥΡΣΑΔΕΣ αφαιρούν τα καπάκια από τις βαλβίδες, για να μειώσουν το βάρος. Το ΠΕΡΙΣΤΡΕΦΟΜΕΝΟ λέει ΒΑΡΟΣ.

Φοράνε λεπτά - λεπτούτσικα (σε πάχος) ελαστικά, ώστε να έχουν μειωμένο βάρος, με αποτέλεσμα να έχουν φουιτ ακόμα και αν πατήσουν τσιγάρο με χοντρό χαρτάκι

Φοράνε σαμπρέλες λάτεξ, από αυτές που έχουν διαφυγή αέρα (το λάτεξ έχει διαπερατότητα, μεγαλύτερη από το "βουτυλ" υλικό των απλών / τυπικών / οικονομικών σαμπρέλων). Και καταλήγουν με μια τρόμπα στο χέρι, να συμπληρώνουν αέρα κάθε 3 και λίγο....

Και μετά αναρωτιέμαι, πόσο ζυγίζουν τα πιο φαρδειά ελαστικά - σε σύγκριση με τα πιο στενά? Πόσο ζυγίζουν τα 700χ28, σε σχέση με τα 700χ25, σε σχέση με τα 700χ23??? ΟΕΟ???

ειναι πιο βαρια με διαφορες μεχρι 50 γραμμαρια (ιδιο ελαστικο διαφορετικο παχος). Το θεμα ειναι οτι αυτη η διαφορα ειναι θεωρητικη και παντα υπαρχουν ανοχες

 

RockaRolla wrote:
Και στη συνέχεια αναρωτιέμαι πιο πολύ. Ένα σώμα που έχει μεγαλύτερη επιφάνεια τριβής (συγκεκριμένα το πέλμα του 700χ28, σε σύγκριση με το πέλμα του 700χ23), έχει μικρότερο ή μεγαλύτερο συντελεστή τριβής? Εν τέλει παρουσιάζει μεγαλύτερη τριβή και αντίσταση αέρα ή όχι?

Και τελικά, ένα πέλμα που σαρώνει έστω 10χιλιοστά δρόμου, έχει μεγαλύτερες ή μικρότερες πιθανότητες (σε σύγκριση με το πιο στενό πέλμα των πχ 8χιλιοστών) να "συναντήσει" το σκατογυαλάκι στο δρόμο, που θα σκάσει την σαμπρέλα?

Εαν μιλαμε για ιδιο τενσιον ελαστικου και στις δυο διαστασεις (που αυτο ειναι το σωστο) τοτε αυτο που αλλαζει ειναι το σχημα του ιχνους του ελαστικου ενω το συνολικο εμβαδον ειναι ιδιο. Εαν δεις τα δυο διαφορετικα ιχνη θα καταλαβεις γιατι το πιο φαρδυ ελαστικο εχει και λιγοτερη αντισταση στην κυλιση και καλυτερο κρατημα προς τις πλαινες μετακινησεις.

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Κωστή, περίμενα απάντησή σου, προφανώς έχεις ασχοληθεί σε άλλο επίπεδο και είναι λογικό να γνωρίζεις παραπάνω πράγματα....

..... αλλά αυτά είναι κουβέντες που μπορεί να γίνουν μόνο με μεζέ και κρασί..... [το 'πιασες το υπονοούμενο.... Εν αναμονή μαζί με όλα τα άλλα...] cool