Ποια η διαφορα σε λαστιχα folding & wire; ποιο ειναι καλυτερο;

94 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
deacon
Απών/απούσα

Lefteris-gft wrote:
deacon wrote:
Lefteris-gft wrote:
δεν με ενοχλη ιδιετερα εχω κουβαληση χειροτερα

mas exeis vgalei ta matia.grafe greeklish na min talaiporoumaste oloi
filika


το ξερω εμαι δυσλεκτηκος αλλα επεισης και Ελληνας δεν προκητε να γραψω

bravo sou file mou tote

DOOM_NX
Εικόνα DOOM_NX
Απών/απούσα

plannet wrote:
DOOM_NX wrote:
plannet wrote:
DOOM_NX wrote:
plannet, αυτό με τα χειρότερα και τα καλύτερα κρατήματα που το διάβασες; Είναι πολλές οι εταιρίες που φτιάχνουν ακριβώς το ίδιο λάστιχο με τα ίδια χαρακτηριστικά και απλά αλλάζουν το bead.

Άλλες, πάλι, προωθούν ως low end τα wire και τα high end τα σπρώχνουν μόνο στη folding έκδοση (για να κονομίσουν).


δεν χρειάζεται να το διαβάσω κάπου
είναι λογικό
μην με πρίξεις πάλι με τις τεκμηριώσεις

μα είναι πολύ δύσκολο ένα high end ελαστικό να είναι συρμάτινο
:D


lol... Ό,τι ναναι...

κατάλαβες τώρα γιατί δεν θέλω να σου απαντάω
γιατί όταν λες εσύ κάτι είναι δεδομένο όταν λέω εγώ είναι βγαλμένο από το μυαλό μου και πρέπει να το τεκμηριώσω

για να έχει κράτημα το λάστιχο πρέπει να έχει μαλακιά γόμα
όλα τα αλλά έπονται με την λογικη
:D


Που κολλάει η γόμα με το beading...

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

DOOM_NX wrote:
plannet wrote:
DOOM_NX wrote:
plannet wrote:
DOOM_NX wrote:
plannet, αυτό με τα χειρότερα και τα καλύτερα κρατήματα που το διάβασες; Είναι πολλές οι εταιρίες που φτιάχνουν ακριβώς το ίδιο λάστιχο με τα ίδια χαρακτηριστικά και απλά αλλάζουν το bead.

Άλλες, πάλι, προωθούν ως low end τα wire και τα high end τα σπρώχνουν μόνο στη folding έκδοση (για να κονομίσουν).


δεν χρειάζεται να το διαβάσω κάπου
είναι λογικό
μην με πρίξεις πάλι με τις τεκμηριώσεις

μα είναι πολύ δύσκολο ένα high end ελαστικό να είναι συρμάτινο
:D


lol... Ό,τι ναναι...

κατάλαβες τώρα γιατί δεν θέλω να σου απαντάω
γιατί όταν λες εσύ κάτι είναι δεδομένο όταν λέω εγώ είναι βγαλμένο από το μυαλό μου και πρέπει να το τεκμηριώσω

για να έχει κράτημα το λάστιχο πρέπει να έχει μαλακιά γόμα
όλα τα αλλά έπονται με την λογικη
:D


Που κολλάει η γόμα με το beading...

έχεις δει πουθενά συρματίνο λάστιχο με μαλακιά γόμα?

DOOM_NX
Εικόνα DOOM_NX
Απών/απούσα

plannet wrote:
DOOM_NX wrote:
plannet wrote:
DOOM_NX wrote:
plannet wrote:
DOOM_NX wrote:
plannet, αυτό με τα χειρότερα και τα καλύτερα κρατήματα που το διάβασες; Είναι πολλές οι εταιρίες που φτιάχνουν ακριβώς το ίδιο λάστιχο με τα ίδια χαρακτηριστικά και απλά αλλάζουν το bead.

Άλλες, πάλι, προωθούν ως low end τα wire και τα high end τα σπρώχνουν μόνο στη folding έκδοση (για να κονομίσουν).


δεν χρειάζεται να το διαβάσω κάπου
είναι λογικό
μην με πρίξεις πάλι με τις τεκμηριώσεις

μα είναι πολύ δύσκολο ένα high end ελαστικό να είναι συρμάτινο
:D


lol... Ό,τι ναναι...

κατάλαβες τώρα γιατί δεν θέλω να σου απαντάω
γιατί όταν λες εσύ κάτι είναι δεδομένο όταν λέω εγώ είναι βγαλμένο από το μυαλό μου και πρέπει να το τεκμηριώσω

για να έχει κράτημα το λάστιχο πρέπει να έχει μαλακιά γόμα
όλα τα αλλά έπονται με την λογικη
:D


Που κολλάει η γόμα με το beading...

έχεις δει πουθενά συρματίνο λάστιχο με μαλακιά γόμα?

Εχμ... Για να δούμε:
http://www.biketiresdirect.com/product/continental-ultra-race

Δεν ξέρω πόσο μαλακό είναι, ξέρω πάντως ότι το ίδιο λάστιχο βγαίνει και σε Wire και σε Folding. Ναι, συνήθως τα high end είναι πιο μαλακά και είναι folding αλλά δεν έχει να κάνει με το beading. Μπορείς να έχεις και μαλακό λάστιχο με συρμάτινο beading, που είναι το πρόβλημα;

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

DOOM_NX wrote:

Εχμ... Για να δούμε:
http://www.biketiresdirect.com/product/continental-ultra-race

Δεν ξέρω πόσο μαλακό είναι, ξέρω πάντως ότι το ίδιο λάστιχο βγαίνει και σε Wire και σε Folding. Ναι, συνήθως τα high end είναι πιο μαλακά και είναι folding αλλά δεν έχει να κάνει με το beading. Μπορείς να έχεις και μαλακό λάστιχο με συρμάτινο beading, που είναι το πρόβλημα;


είδα το Link
και ????

Columbus discov...
Εικόνα Columbus discovers Cro-moly
Απών/απούσα

Roul wrote:
Columbus discovers Cro-moly wrote:
...λυθηκε.

"...Και αν είναι πίσω ακτίνα - από τη μεριά της κασέτας θα πρέπει να κουβαλάει και εργαλεία αφαίρεσης κασέτας.... Πάμε ΠΟΛΥΥΥ ΜΑΚΡΥΑΑΑΑΑΑ......
Αλλά... εάν μικρό ακτινολογάκι.... ΔΕΝ είναι όγκος, ΔΕΝ είναι βάρος και αν σπάσει ακτίνα ίσως να "φέρεις" λιγάκι τον τρόχο έτσι ώστε να μην ακουμπάει στεφάνι και να γυρίσεις σπίτι.... κουτσά -στραβά..."

Και μαλιστα φθηνα. Και κυριως πολυ ελαφρα, και με μικρο ογκο. Γι αυτο και το αναφερω:
Ειναι το ποδηλατικο εργαλειο με κωδικο 616758, στον καταλογο εργαλειων της Unior, (αν "ανοιγε" και ο on-line καταλογος της εταιρειας, τι καλα που θα ηταν...).
Κοστιζει 4-5 ευρω, μπορει να λυσει και να ξαναδεσει την κασσεττα, και παραλληλα ειναι και ακτινολογος.
Βαρος; 15 γραμμ. περιπου
Διαστασεις:
Υψος: 47 χλστ.
Πλατος:32 χλστ.
Παχος: 8 χλστ.
Δηλαδη, ιδιο η μικροτερο απο ενα συνηθισμενο ακτινολογο, και χωραει ανετα μεσα στο φορητο τσαντακι με τα εργαλεια ποδηλατου.

Α, εχει δοκιμαστει, και "δουλευει" μια χαρα.
Εδω και καιρο, μονιμος κατοικος στην εργαλειοθηκη του ποδηλατου...


ΑΥΤΟ εννοεις?

...ακριβως αυτο. Στη φωτογραφια ομως δεν δειχνει και το πλαστικο "πλακακι" που συνοδευει το εργαλειακι (και κουμπωνει πανω του), και που σκοπο εχει να προστατευει το χρωμα του σκελετου, απο την επαφη του με το εργαλειακι.
Τα 15 γραμμ., ειναι μαζι με το πλαστικο...

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Το ελαστικό που έβαλες δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.
Ένα φθηνό εισαγωγικό ελαστικό είναι στα 60 tpi
η συρμάτινη έκδοσή του. 18 Ευρώ κοστίζει το
συρμάτινο και 21 το διπλωτό. Η χρήση που
προορίζεται είναι "trainning" και ας λέει
ultra race ιστορίες η ονομασία του.

Επίσης είναι πολύ ακριβό για συρμάτινιο ελαστικό
προπόνησης. Με 10-12 Ευρώ παίρνεις το Vittoria Zafiro.

Εντελώς απίθανο να βρεις συρμάτινο ελαστικό στις καλές
και ακριβές σειρές.

kynhgos77
Απών/απούσα

Μονο και μονο απο την ονομασια που τους εχει δωθει "folding", το κυριο πλεονεκτημα τους ειναι οτι μεταφερονται ευκολα.
Απο κει και περα απο την στγμη που δεν εχουν συρμα και επειδη θα πρεπει να διπλωνοντε το κυριως σωμα τους θα ειναι λεπτο, αναγκαστικα θα γινουν και πιο ελαφρυα.
Αν και εχω την εντυπωση οτι υπαρχουν χωρις συρμα αλλα οχι foldind. Iσχυει;

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

kynhgos77 wrote:
Μονο και μονο απο την ονομασια που τους εχει δωθει "folding", το κυριο πλεονεκτημα τους ειναι οτι μεταφερονται ευκολα.
Απο κει και περα απο την στγμη που δεν εχουν συρμα και επειδη θα πρεπει να διπλωνοντε το κυριως σωμα τους θα ειναι λεπτο, αναγκαστικα θα γινουν και πιο ελαφρυα.
Αν και εχω την εντυπωση οτι υπαρχουν χωρις συρμα αλλα οχι foldind. Iσχυει;

το folding δεν είναι ονομασία αλλά χαρακτιριστικό
όπως και το wired
και τα folding Ξεκίνησαν από την αγωνιστική ποδηλασία
εκεί όπου δεν κουβαλάς τπτ μαζί σου

Πάρης
Εικόνα Πάρης
Απών/απούσα

Η βασική διαφορά των ελαστικών και ο κύριος στόχος είναι ασφαλώς η δυνατότητα μεταφοράς. Το ελαφρύτερο βάρος και η υψηλότερη πίεση είναι παρελκόμενα, όπως και η τιμή που προκύπτει μεγαλύτερη λόγω των πιο ακριβών υλικών.

Σε ελαστικά που έχουν folding και wired έκδοση κάποιος που δεν ενδιαφέρεται τρομερά για το βάρος (οι διαφορές δεν είναι και τόσο μεγάλες) και δεν έχει σκοπό/ανάγκη να κουβαλά ελαστικό δεν υπάρχει λόγος να πάρει την ακριβή folding έκδοση. Όταν μιλάμε για το ίδιο μοντέλο απλά σε διαφορετικές εκδόσεις δεν έχουμε σημαντικές διαφορές στην συμπεριφορά στο δρόμο.

Τα πράγματα είναι πολύ απλά και τα κάνουν σύνθετα αυτοί που έχουν χόμπυ την επίδειξη γνώσεων και τους καυγάδες και δυσκολεύουν αυτόν που θέλει να βρει μια απάντηση να ψάχνει ανάμεσα στις διενέξεις τους τις οποίες ελπίζω να μην επαναπυροδοτήσω.

Lefteris-gft
Εικόνα Lefteris-gft
Απών/απούσα

μην ανχωνεσε θα γελασουμε

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

Πάρης wrote:
Η βασική διαφορά των ελαστικών και ο κύριος στόχος είναι ασφαλώς η δυνατότητα μεταφοράς. Το ελαφρύτερο βάρος και η υψηλότερη πίεση είναι παρελκόμενα, όπως και η τιμή που προκύπτει μεγαλύτερη λόγω των πιο ακριβών υλικών.

Σε ελαστικά που έχουν folding και wired έκδοση κάποιος που δεν ενδιαφέρεται τρομερά για το βάρος (οι διαφορές δεν είναι και τόσο μεγάλες) και δεν έχει σκοπό/ανάγκη να κουβαλά ελαστικό δεν υπάρχει λόγος να πάρει την ακριβή folding έκδοση. Όταν μιλάμε για το ίδιο μοντέλο απλά σε διαφορετικές εκδόσεις δεν έχουμε σημαντικές διαφορές στην συμπεριφορά στο δρόμο.

Τα πράγματα είναι πολύ απλά και τα κάνουν σύνθετα αυτοί που έχουν χόμπυ την επίδειξη γνώσεων και τους καυγάδες και δυσκολεύουν αυτόν που θέλει να βρει μια απάντηση να ψάχνει ανάμεσα στις διενέξεις τους τις οποίες ελπίζω να μην επαναπυροδοτήσω.


δλδ θέλεις να πεις πως υπάρχει συρμάτινο λάστιχο 150 tpi
???

DOOM_NX
Εικόνα DOOM_NX
Απών/απούσα

Μερικοί νομίζουν πως τα wire έχουν σύρματα κατά πλάτος του ελαστικού... Σύρμα υπάρχει μόνο στις άκρες που πιάνουν στο στεφάνι guys. Ενδιάμεσα θα μπει ύφασμα και στα folding και στα wire bead λάστιχα. Έπειτα θα καλυφθεί με γόμα, είτε σκληρή για αντοχή στο χρόνο είτε μαλακή για περισσότερη πρόσφυση.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

DOOM_NX wrote:
Μερικοί νομίζουν πως τα wire έχουν σύρματα κατά πλάτος του ελαστικού... Σύρμα υπάρχει μόνο στις άκρες που πιάνουν στο στεφάνι guys. Ενδιάμεσα θα μπει ύφασμα και στα folding και στα wire bead λάστιχα. Έπειτα θα καλυφθεί με γόμα, είτε σκληρή για αντοχή στο χρόνο είτε μαλακή για περισσότερη πρόσφυση.

εσύ βρίσκεις κάνα συρμάτινο λάστιχο με 150tpi???

DOOM_NX
Εικόνα DOOM_NX
Απών/απούσα

Πάρτε και φωτογραφίες να δείτε πως είναι ένα λάστιχο:

1

Το κίτρινο συρματόσχοινο είναι το bead. Στην πράξη είναι 2 στεφάνια. Στα folding αντικαθίσταται από στεφάνια από Kevlar.

Πατήστε στην παραπάνω εικόνα για να δείτε την κάθετη τομή ενός ελαστικού...

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

ίσως κάποιο που να παίρνει πάνω από 120 psi ????

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

DOOM_NX wrote:
Πάρτε και φωτογραφίες να δείτε πως είναι ένα λάστιχο:

1

Το κίτρινο συρματόσχοινο είναι το bead. Στην πράξη είναι 2 στεφάνια. Στα folding αντικαθίσταται από στεφάνια από Kevlar.

Πατήστε στην παραπάνω εικόνα για να δείτε την κάθετη τομή ενός ελαστικού...


αυτά τα ξέρουμε
στις ερωτήσεις γιατί δεν απαντάς
θα μου βρεις κάποιο wired να παίρνει πάνω από 120 psi
και να είναι πάνω από 150 tpi???

DOOM_NX
Εικόνα DOOM_NX
Απών/απούσα

plannet wrote:
DOOM_NX wrote:
Μερικοί νομίζουν πως τα wire έχουν σύρματα κατά πλάτος του ελαστικού... Σύρμα υπάρχει μόνο στις άκρες που πιάνουν στο στεφάνι guys. Ενδιάμεσα θα μπει ύφασμα και στα folding και στα wire bead λάστιχα. Έπειτα θα καλυφθεί με γόμα, είτε σκληρή για αντοχή στο χρόνο είτε μαλακή για περισσότερη πρόσφυση.

εσύ βρίσκεις κάνα συρμάτινο λάστιχο με 150tpi???

Τα Continental Contact με 180 TPI.

b sabbath
Απών/απούσα

τα vitoria zafiro περνουν 145 psi max kai 100psi min

DOOM_NX
Εικόνα DOOM_NX
Απών/απούσα

plannet wrote:
ίσως κάποιο που να παίρνει πάνω από 120 psi ????

125 psi παίρνουν τα δικά μου... Specialized All Condition Sport. Και είναι με Wire bead.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

b sabbath wrote:
τα vitoria zafiro περνουν 145 psi max kai 100psi min

ευχαριστώ
πολύ καλό λάστιχο
όντως παίρνει 140 Psi
αλλά σύμφωνα με την vittoria δεν έχει τα ίδια κρατήματα που έχει το αντίστοιχο folding
:D
το zafiro wired βγαίνει στα 26 tpi Και το folding στα 60 tpi
:D
Και πριν πείτε καμιά μαλακία πάλι
ναι είχα άδικο που πίστευα πως τα wired δεν βγαίνουν σε πολλά Psi (την επόμενη φορά θα βάλω το όριο στα 150 psi)

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

DOOM_NX wrote:
plannet wrote:
ίσως κάποιο που να παίρνει πάνω από 120 psi ????

125 psi παίρνουν τα δικά μου... Specialized All Condition Sport. Και είναι με Wire bead.

100 Psi Παίρνουν τα Mtb μου
:P

DOOM_NX
Εικόνα DOOM_NX
Απών/απούσα

plannet wrote:
b sabbath wrote:
τα vitoria zafiro περνουν 145 psi max kai 100psi min

ευχαριστώ
πολύ καλό λάστιχο
όντως παίρνει 140 Psi
αλλά σύμφωνα με την vittoria δεν έχει τα ίδια κρατήματα που έχει το αντίστοιχο folding
:D
το zafiro wired βγαίνει στα 26 tpi Και το folding στα 60 tpi
:D
Και πριν πείτε καμιά μαλακία πάλι
ναι είχα άδικο που πίστευα πως τα wired δεν βγαίνουν σε πολλά Psi (την επόμενη φορά θα βάλω το όριο στα 150 psi)

Όχι ρε μλκ, στα 220 βάλτο το όριο. Εκεί που ακόμα και η Lezyne τρόμπα μου δυσκολεύεται να φουσκώσει. Θα πεις πολλές μαλακίες ακόμα; Καλά λάστιχα υπάρχουν και με wire bead και με folding. Και άμα συνεχίσουμε να ψάχνουμε θα βρούμε ακόμη καλύτερα. Drop it.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

DOOM_NX wrote:
plannet wrote:
b sabbath wrote:
τα vitoria zafiro περνουν 145 psi max kai 100psi min

ευχαριστώ
πολύ καλό λάστιχο
όντως παίρνει 140 Psi
αλλά σύμφωνα με την vittoria δεν έχει τα ίδια κρατήματα που έχει το αντίστοιχο folding
:D
το zafiro wired βγαίνει στα 26 tpi Και το folding στα 60 tpi
:D
Και πριν πείτε καμιά μαλακία πάλι
ναι είχα άδικο που πίστευα πως τα wired δεν βγαίνουν σε πολλά Psi (την επόμενη φορά θα βάλω το όριο στα 150 psi)

Όχι ρε μλκ, στα 220 βάλτο το όριο. Εκεί που ακόμα και η Lezyne τρόμπα μου δυσκολεύεται να φουσκώσει. Θα πεις πολλές μαλακίες ακόμα; Καλά λάστιχα υπάρχουν και με wire bead και με folding. Και άμα συνεχίσουμε να ψάχνουμε θα βρούμε ακόμη καλύτερα. Drop it.

όχι αυτές που είπα μου φτάνουν
μπορείς να μου πεις γιατί στα vittoria Που λέει το παιδί
τα folding είναι 60tpi και τα wired είναι 26 tpi??
αφού είναι το ίδιο λάστιχο
γιατί το παράδειγμα που βάλατε δίχνει πως αυτό που είπα πρώτο πρώτο ότι τα folind έχουν κρατήματα και τα συρμάτινα δεν έχουν βγαίνει αληθινό
έχεις δοκιμάσει συρμάτινο με 140 Psi ???
έχεις δοκιμάσει folding με 140 Psi??
όταν δοκιμάσεις έλα να μου πεις που το έχει η γιαγιά

βέβαια μπορείς να πιστεύεις πως τα folding βγήκαν για να τα κουβαλάμε πιο εύκολα :D

DOOM_NX
Εικόνα DOOM_NX
Απών/απούσα

plannet wrote:
DOOM_NX wrote:
plannet wrote:
b sabbath wrote:
τα vitoria zafiro περνουν 145 psi max kai 100psi min

ευχαριστώ
πολύ καλό λάστιχο
όντως παίρνει 140 Psi
αλλά σύμφωνα με την vittoria δεν έχει τα ίδια κρατήματα που έχει το αντίστοιχο folding
:D
το zafiro wired βγαίνει στα 26 tpi Και το folding στα 60 tpi
:D
Και πριν πείτε καμιά μαλακία πάλι
ναι είχα άδικο που πίστευα πως τα wired δεν βγαίνουν σε πολλά Psi (την επόμενη φορά θα βάλω το όριο στα 150 psi)

Όχι ρε μλκ, στα 220 βάλτο το όριο. Εκεί που ακόμα και η Lezyne τρόμπα μου δυσκολεύεται να φουσκώσει. Θα πεις πολλές μαλακίες ακόμα; Καλά λάστιχα υπάρχουν και με wire bead και με folding. Και άμα συνεχίσουμε να ψάχνουμε θα βρούμε ακόμη καλύτερα. Drop it.

όχι αυτές που είπα μου φτάνουν
μπορείς να μου πεις γιατί στα vittoria Που λέει το παιδί
τα folding είναι 60tpi και τα wired είναι 26 tpi??
αφού είναι το ίδιο λάστιχο
γιατί το παράδειγμα που βάλατε δίχνει πως αυτό που είπα πρώτο πρώτο ότι τα folind έχουν κρατήματα και τα συρμάτινα δεν έχουν βγαίνει αληθινό
έχεις δοκιμάσει συρμάτινο με 140 Psi ???
έχεις δοκιμάσει folding με 140 Psi??
όταν δοκιμάσεις έλα να μου πεις που το έχει η γιαγιά

βέβαια μπορείς να πιστεύεις πως τα folding βγήκαν για να τα κουβαλάμε πιο εύκολα :D


Τα folding όντως βγήκαν για να είναι... folding.

Δεν ξέρω τι κάνει η Vittoria, αλλά ένα σωρό άλλες μάρκες φτιάχνουν το ίδιο ακριβώς λάστιχο με τη μόνη διαφορά στο bead.

Και επειδή μ'αρέσει κι εμένα να παίζω με τα νούμερα, πάρε λάστιχο στα 330 TPI και 170 PSI. Συρμάτινο πάντα.
http://www.conti-online.com/generator/www/de/en/continental/bicycle/them...

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

DOOM_NX wrote:

Τα folding όντως βγήκαν για να είναι... folding.

Δεν ξέρω τι κάνει η Vittoria, αλλά ένα σωρό άλλες μάρκες φτιάχνουν το ίδιο ακριβώς λάστιχο με τη μόνη διαφορά στο bead.

Και επειδή μ'αρέσει κι εμένα να παίζω με τα νούμερα, πάρε λάστιχο στα 330 TPI και 170 PSI. Συρμάτινο πάντα.
http://www.conti-online.com/generator/www/de/en/continental/bicycle/them...
110 tpi είναι και όχι 330
απλά η conti τα μετράει αλλιώς
βέβαια και τα χαρακτηριστικά είναι για τα folding
προσπαθώ να βρω κάπου πλήρες χαρακτηριστικά ίσως βρω κάνα παλιό κατάλογο της conti
:D

DOOM_NX
Εικόνα DOOM_NX
Απών/απούσα

plannet wrote:
DOOM_NX wrote:

Τα folding όντως βγήκαν για να είναι... folding.

Δεν ξέρω τι κάνει η Vittoria, αλλά ένα σωρό άλλες μάρκες φτιάχνουν το ίδιο ακριβώς λάστιχο με τη μόνη διαφορά στο bead.

Και επειδή μ'αρέσει κι εμένα να παίζω με τα νούμερα, πάρε λάστιχο στα 330 TPI και 170 PSI. Συρμάτινο πάντα.
http://www.conti-online.com/generator/www/de/en/continental/bicycle/them...
110 tpi είναι και όχι 330
απλά η conti τα μετράει αλλιώς
βέβαια και τα χαρακτηριστικά είναι για τα folding
προσπαθώ να βρω κάπου πλήρες χαρακτηριστικά ίσως βρω κάνα παλιό κατάλογο της conti
:D


Α, τώρα η Conti μετράει αλλιώς... Τέλος πάντων. Είναι ελαστικά επιδόσεων, αποκλειστικά για χρονομέτρηση-πίστα και βγαίνουν και με Wire bead. Τι άλλο θέλεις για να πειστείς ότι δεν είναι όλα τα wire low end; Συμφωνώ ότι τα περισσότερα high end είναι folding, αλλά μην τα ισοπεδώνεις όλα...

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

DOOM_NX wrote:
plannet wrote:
DOOM_NX wrote:

Τα folding όντως βγήκαν για να είναι... folding.

Δεν ξέρω τι κάνει η Vittoria, αλλά ένα σωρό άλλες μάρκες φτιάχνουν το ίδιο ακριβώς λάστιχο με τη μόνη διαφορά στο bead.

Και επειδή μ'αρέσει κι εμένα να παίζω με τα νούμερα, πάρε λάστιχο στα 330 TPI και 170 PSI. Συρμάτινο πάντα.
http://www.conti-online.com/generator/www/de/en/continental/bicycle/them...
110 tpi είναι και όχι 330
απλά η conti τα μετράει αλλιώς
βέβαια και τα χαρακτηριστικά είναι για τα folding
προσπαθώ να βρω κάπου πλήρες χαρακτηριστικά ίσως βρω κάνα παλιό κατάλογο της conti
:D


Α, τώρα η Conti μετράει αλλιώς... Τέλος πάντων. Είναι ελαστικά επιδόσεων, αποκλειστικά για χρονομέτρηση-πίστα και βγαίνουν και με Wire bead. Τι άλλο θέλεις για να πειστείς ότι δεν είναι όλα τα wire low end; Συμφωνώ ότι τα περισσότερα high end είναι folding, αλλά μην τα ισοπεδώνεις όλα...

εγώ ακόμα ψάχνω να βρω που λέει ότι είναι wired
:D
Και που είναι τα χαρακτηριστικά του wired
:D
στο λινκ δεν αναφέρει κάτι :D

gyomilo
Απών/απούσα

plannet και doom, γιατί έχετε γαμήσει όλο το forum;

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

b sabbath wrote:
τα vitoria zafiro περνουν 145 psi max kai 100psi min

Τα Zaffiro είναι λάστιχο των 10-12 ευρώ.
Είναι λάστιχα της πλάκας τα οποία τα έχεις
για προπονητήριο ή για χύμα μέσα στην πόλη.

@Doom_NX
Δεν νομίζω ότι είναι wired το ελαστικό που έβαλες.
http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=18793
Μήπως το έβγαζε παλιά και το σταμάτησε;

Γενικά το θέμα δεν είναι να βρείτε στα 200 ελαστικά το ένα
που θα είναι wired και ακρίβό και με πολλά tpi και με πολλά
psi.

Το θέμα είναι ότι τα ακριβά και καλά ελαστικά είναι διπλωτά
και ότι πέραν του τουρισμού/ποδηλασίας μεγάλων αποστάσεων σε
άγνωστα μέρη, κανείς δεν κουβαλά λάστιχο μαζί του.

contact