shimano br-m 486

20 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
GiannisMaurokouk
Απών/απούσα

Γεια σας εχω ενα ideal zig zag 02 2010 πραγματικα 100% αποδοση τιμη τελος παντων θελω να αλλαξω τα δισκοφρνα απο μηχανικα σε υδραυλικα shimano. βρηκα τα m486 απο το bike-cente.gr σε τιμη 90€ δαγκανα-μανετα-τακακια-λαδια μπρος πισω.Ζητησα τιμη απο το καταστημα για ενα full πακετο αναβαθμισης αλλα δεν μ απαντησαν ακομα.Το ζητημα ειναι πως διαβαζω απο μερικα site πως τα δισκοφρενα ειναι μαυρο χαλι ειναι τα ιδια με του zig zag 01 (δηλ.με υδραυλικα)οσοι ξερετε κατι η εχετε zig zag 01 πειτε.

Αν ξερετε καποιο αξιολογο πακετο υδραυλικων shimano μονο πληρες και με rotors μεχρι 150€ πειτε.(Το ποδηλατο μου εχει Compact ταχυτητες και φρενα οποτε και μανετες 24 ταχυτητνω shimano φθηνες!!)

Με εκτιμηση Γιαννης.

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
Tsag-Ataq
Εικόνα Tsag-Ataq
Απών/απούσα

Και ήταν μια χαρά. Σίγουρα καλύτερα από v-brakes. Οι μανέτες ήταν βούτυρο. Το φρενάρισμα άψογο και απροβλημάτιστο (μιλώντας για χρήση μέσα στην πόλη). Όσο πατάς, τόσο φρενάρει. Η συντήρηση μεγάλος μπελάς (προτίμησα να τα συντηρήσω μόνος μου, επιτυχώς μεν, αλλά μου πήρε πολύ ώρα και γέμισα τον κόσμο ορυκτέλαιο...). Εγώ θα έλεγα go for it.

GiannisMaurokouk
Απών/απούσα

ΕΙΧΕΣ ΤΑ M486 ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΑΝ;;;

poma
Απών/απούσα

proton oti ydrabliko ke na balis kamia sxesh me mixanika. akouga toso kero ke fobomouna ke molis ta ebala katalaba ti tha pi freno. to crc exi ta palia lx ke xt me lebgedomanetes etima eksaeromena me konta 80-90e to zebgari ego pou ta pira etsi ime apolita efxaristimenos dinata se sxesi me ta mixanika p ixa ta idia me ta dika s oti thes pes m. http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=7888 http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=10296
den xriazete na alaksis diskous

Tsag-Ataq
Εικόνα Tsag-Ataq
Απών/απούσα

giannismaurokouk wrote:
ΕΙΧΕΣ ΤΑ M486 ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΑΝ;;;

Μια χαρά μου άρεσαν τα φρένα, απλά ήταν λίγο παίδεμα στη συντήρηση! Το ποδήλατο αναγκάστηκα να δώσω (μαζί με τα φρένα :P)...

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

Tsag-Ataq wrote:
Και ήταν μια χαρά. Σίγουρα καλύτερα από v-brakes. Οι μανέτες ήταν βούτυρο.

σε σχέση με ποιά v-brakes είναι καλύτερα
???

γενικά και αόριστα???
φαντάζομαι την λέξη τακάκι και την χρησιμότητα του ούτε αυτή την ξέρεις

poma
Απών/απούσα

planet afou den exis kabalisi ydrablika opos fenete gt les sinexia gia ta "v" oti ine kalitera opios kabalisi ke ta dio sti sira tha di th diafora episis exoun poli kaliterh apodosh sth broxh-nero-lasph-xioni telos den exartonte apo aktinologish (me ta "v" ke ena xiliosto na xani o troxos xanis ke se frenarisma)

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

poma wrote:
planet afou den exis kabalisi ydrablika opos fenete gt les sinexia gia ta "v" oti ine kalitera opios kabalisi ke ta dio sti sira tha di th diafora episis exoun poli kaliterh apodosh sth broxh-nero-lasph-xioni telos den exartonte apo aktinologish (me ta "v" ke ena xiliosto na xani o troxos xanis ke se frenarisma)

καιρό είχα να ακούσω ανακρίβιες

που ακριβός έγραψα ότι τα v-brake είναι καλύτερα από τα υδραυλικά ???

απλά εδώ μιλάμε για συγκεκριμένα υδραυλικά που είναι παντελώς άθλια

η απόδοση δεν αλλάζει απλά τα v-brake όταν μπαίνουμε σε λάσπες μπουκώνουν κάτι που λύνεται σχετικά εύκολα
γενικότερα θα μπορούσαμε να αναλύσουμε διάφορα
το κακό είναι ότι δεν θα βγάλω άκρη μαζί σου

να κάνω και εγώ μια ερώτηση
ξέρεις πολλούς που να κάνουνε ποδήλατο στο χιόνι???

και μια τοποθέτηση οι 9 στους 10 ποδηλάτες έχουν υπερκαλυφθεί με ένα καλό σετ v-brake - τακάκια

το απαράδεκτο είναι βέβαια να προτίνεις για αναβάθμιση τα 486 όταν αναβάθμιση σε ουσία είναι από shimano xt και πάνω
άντε και slx (με επιφύλαξη)
αυτά από κάποιον που με 130 κιλά και 50χλμ σε κατηφόρα σταματάει με v-brakes :D

(και εννοείτε πως όταν προτείνουμε κάτι το κάνουμε σε Πλήρες set και ποτέ dual control)

Tsag-Ataq
Εικόνα Tsag-Ataq
Απών/απούσα

plannet wrote:
φαντάζομαι την λέξη τακάκι και την χρησιμότητα του ούτε αυτή την ξέρεις

Με αποστόμωσες. Έχεις δίκιο. Ποτέ δεν έχω καβαλήσει ποδήλατο με V-brakes. Τώρα το ποδήλατο που καβαλάω φρενάρει με κλαπέτο (Σφίγγοντας τη μανέτα τραβιέται ένα σχοινί που είναι δεμένο στα πόδια μου και μειωνω προοδευτικά το πεταλάρισμα μου από τις 90 στροφές/min στις 20)... ΧΑΧΑΧΑΧΑ.

Μιλώντας για entry level υδραυλικό δισκόφρενο μάλλον η συγκριση είναι μεταξύ αυτού και αντίστοιχου entry level v-brake. Φαντάζομαι βέβαια τις λέξεις entry level και τη σημασία τους δεν τις ξέρεις

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

Tsag-Ataq wrote:
[

Μιλώντας για entry level υδραυλικό δισκόφρενο μάλλον η συγκριση είναι μεταξύ αυτού και αντίστοιχου entry level v-brake. Φαντάζομαι βέβαια τις λέξεις entry level και τη σημασία τους δεν τις ξέρεις


θα παίξω όπως λες
entry level v-brake βγαίνει μπρος πίσω 30 ευρό + 20 ευρό για ένα ζευγάρι καλά τακάκια και λειτουργεί καλύτερα(και χωρίς τα επιπλέον τακάκια) από τα 486 που βγαίνει μπρος πίσω 120 χωρίς το κόστος των τροχών που συνήθως είναι πιο ακριβοί όταν πρόκειται για δισκόφρενα
και σου περισεύουν και αρκετά χρήματα για να αγοράσεις παστέλια

πριν πεις για τις λάσπες
ούτε τα 486 αντέχουν σε λάσπες με το που μπουν στις λάσπες απλά δεν έχεις φρένα
το βασικότερο πρόβλημα με τα 486 είναι ότι ζεσταίνονται πολύ εύκολα
είναι ουσιαστικά φρένα για φιγούρα

αν πέξουμε λογικα
δλδ 120 ευρό τι φρένα πέρνω xt v-brake+ καλά τακάκια ή 486
χμμμ εσύ πάρε τα 486:D

poma
Απών/απούσα

plannet wrote:
poma wrote:
planet afou den exis kabalisi ydrablika opos fenete gt les sinexia gia ta "v" oti ine kalitera opios kabalisi ke ta dio sti sira tha di th diafora episis exoun poli kaliterh apodosh sth broxh-nero-lasph-xioni telos den exartonte apo aktinologish (me ta "v" ke ena xiliosto na xani o troxos xanis ke se frenarisma)

καιρό είχα να ακούσω ανακρίβιες

που ακριβός έγραψα ότι τα v-brake είναι καλύτερα από τα υδραυλικά ???

απλά εδώ μιλάμε για συγκεκριμένα υδραυλικά που είναι παντελώς άθλια

η απόδοση δεν αλλάζει απλά τα v-brake όταν μπαίνουμε σε λάσπες μπουκώνουν κάτι που λύνεται σχετικά εύκολα
γενικότερα θα μπορούσαμε να αναλύσουμε διάφορα
το κακό είναι ότι δεν θα βγάλω άκρη μαζί σου

να κάνω και εγώ μια ερώτηση
ξέρεις πολλούς που να κάνουνε ποδήλατο στο χιόνι???

και μια τοποθέτηση οι 9 στους 10 ποδηλάτες έχουν υπερκαλυφθεί με ένα καλό σετ v-brake - τακάκια

το απαράδεκτο είναι βέβαια να προτίνεις για αναβάθμιση τα 486 όταν αναβάθμιση σε ουσία είναι από shimano xt και πάνω
άντε και slx (με επιφύλαξη)
αυτά από κάποιον που με 130 κιλά και 50χλμ σε κατηφόρα σταματάει με v-brakes :D

(και εννοείτε πως όταν προτείνουμε κάτι το κάνουμε σε Πλήρες set και ποτέ dual control)

50 e diladi afto p ediksa ego ine xirotero (1) (2)dual control aplos den boleboun esena gia polous xristes ine aplos telia (3) osa xronia diabazo podilates mas ta prizis ke les sinexia na bazoume "v" mexri ke se full suspension ton 1000e ixes pi se kapion na bali "v" (4) den exo stamatisi pote sean an8ropos me tetia frena ke exo dokimasi polla (5) dikio exis gia to xioni alla an kapios ine pragmatikos podilatis ke goustari afto pou kani (xoris na ine to pedaki tou fb pou oti m@l@k!@ di sto net h tou pi o podilatas tou tin pistebi) bgeni gia bike ke h sidelia tou kosmou na erthi
Pistepse me den thelo na anikso diamaxi apla san proklish des to "prospathise na mhn m apantisis thlontas na mou tin pis "

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

poma wrote:
plannet wrote:
poma wrote:
planet afou den exis kabalisi ydrablika opos fenete gt les sinexia gia ta "v" oti ine kalitera opios kabalisi ke ta dio sti sira tha di th diafora episis exoun poli kaliterh apodosh sth broxh-nero-lasph-xioni telos den exartonte apo aktinologish (me ta "v" ke ena xiliosto na xani o troxos xanis ke se frenarisma)

καιρό είχα να ακούσω ανακρίβιες

που ακριβός έγραψα ότι τα v-brake είναι καλύτερα από τα υδραυλικά ???

απλά εδώ μιλάμε για συγκεκριμένα υδραυλικά που είναι παντελώς άθλια

η απόδοση δεν αλλάζει απλά τα v-brake όταν μπαίνουμε σε λάσπες μπουκώνουν κάτι που λύνεται σχετικά εύκολα
γενικότερα θα μπορούσαμε να αναλύσουμε διάφορα
το κακό είναι ότι δεν θα βγάλω άκρη μαζί σου

να κάνω και εγώ μια ερώτηση
ξέρεις πολλούς που να κάνουνε ποδήλατο στο χιόνι???

και μια τοποθέτηση οι 9 στους 10 ποδηλάτες έχουν υπερκαλυφθεί με ένα καλό σετ v-brake - τακάκια

το απαράδεκτο είναι βέβαια να προτίνεις για αναβάθμιση τα 486 όταν αναβάθμιση σε ουσία είναι από shimano xt και πάνω
άντε και slx (με επιφύλαξη)
αυτά από κάποιον που με 130 κιλά και 50χλμ σε κατηφόρα σταματάει με v-brakes :D

(και εννοείτε πως όταν προτείνουμε κάτι το κάνουμε σε Πλήρες set και ποτέ dual control)

50 e diladi afto p ediksa ego ine xirotero (1) (2)dual control aplos den boleboun esena gia polous xristes ine aplos telia (3) osa xronia diabazo podilates mas ta prizis ke les sinexia na bazoume "v" mexri ke se full suspension ton 1000e ixes pi se kapion na bali "v" (4) den exo stamatisi pote sean an8ropos me tetia frena ke exo dokimasi polla (5) dikio exis gia to xioni alla an kapios ine pragmatikos podilatis ke goustari afto pou kani (xoris na ine to pedaki tou fb pou oti m@l@k!@ di sto net h tou pi o podilatas tou tin pistebi) bgeni gia bike ke h sidelia tou kosmou na erthi
Pistepse me den thelo na anikso diamaxi apla san proklish des to "prospathise na mhn m apantisis thlontas na mou tin pis "


αυτό που έδειξες εσύ δεν κάνει 50 ευρό
και δεν είναι set μπρος πίσω
2 τα dual control βολευούν λίγους
ναι όντως μπορεί κάπιους να βολεύουν και κάποιους όχι
τους περισσότερους δεν τους βολεύουν α) γιατί δεν έχεις δυνατά φρένα β) γιατί σε αναγκάζει να φοράς μόνο shimano φρένα
3) για δείξε μου που πρίζω και ποιον???
όταν επέμενα για v-brake τα φτηνότερα φρένα βγαίνουν 180-200 ευρό
τώρα έχουν αλλάξει τα πράγματα
βέβαια και πάλι οι 9στους 10 δεν χρειάζοντε κάτι παραπάνω από v-brakes εκτός αν κάνεις downhill στον ποδηλατοδρόμο της αθήνας
και δεν προεινω καν fs των 1000 ευρό
στα 1000 ευρό προτειμώ ht
αυτό που θυμάσε θα είναι κάνα supermarket fs με μηχανικά
εκεί ναι προτείνω αλλαγή σε v-brake
5) ναι
και πολύ πιθανόν να χρειαστεί και καλά δισκόφρενα
αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι οι ποδηλάτες πρέπει να βάλουν δισκόφρενα
ή ότι όλοι οι ποδηλάτες είναι για v-brake
το θέμα είναι να καταλαβένεις την διαφορά και να μην είσαι σφινομένη τυρόπιτα

καιρό είχα να ακούσω αερολογίες

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

@poma
και για να αποδείξω την βλακεία σου
στο παιδί ήδη πρότεινα δισκόφρενα
:D

poma
Απών/απούσα

dn 8elo na tsakotho mazi s ke an ths s protino na sbhsoume ke ta sxolia mas mh mabrizoume to forum

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

poma wrote:
dn 8elo na tsakotho mazi s ke an ths s protino na sbhsoume ke ta sxolia mas mh mabrizoume to forum

αυτή είναι η διαφορά μας
εγώ δεν ντρέπομαι για αυτά που λέω
και δεν νιώθω ότι μαυρίζουν τίποτα

τέλος συζήτησης

terminator
Εικόνα terminator
Απών/απούσα

Εγω πάντως σε ένα Scott Sub 20 (2009) με τα ιδια φρένα (Μ486) έβαλα μπροστά δίσκο XTR 180mm και πίσω δίσκο ΧΤ 160mm (τους βρήκα προσφορά και τους 2 μαζί καινουργιους 40€) αλλαξα και τα τακάκια με άλλα της Nukeproof και φρενάρει 20% (χοντρικά) καλύτερα απο πριν.
Φυσικά και σε άλλο ποδήλατο που εχω τα απλά Deore V Brakes με Swisstop τακάκια σταματάει πάρα πολύ καλά.
Επισης όλες οι εταιρείες στα ποδηλατα τους μέχρι τα 800ευρώ λιανική αυτά τα φρενα βαζουν (Μ486)

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

terminator wrote:
Εγω πάντως σε ένα Scott Sub 20 (2009) με τα ιδια φρένα (Μ486) έβαλα μπροστά δίσκο XTR 180mm και πίσω δίσκο ΧΤ 160mm (τους βρήκα προσφορά και τους 2 μαζί καινουργιους 40€) αλλαξα και τα τακάκια με άλλα της Nukeproof και φρενάρει 20% (χοντρικά) καλύτερα απο πριν.
Φυσικά και σε άλλο ποδήλατο που εχω τα απλά Deore V Brakes με Swisstop τακάκια σταματάει πάρα πολύ καλά.
Επισης όλες οι εταιρείες στα ποδηλατα τους μέχρι τα 800ευρώ λιανική αυτά τα φρενα βαζουν (Μ486)

να σου κάνω μια ερώτηση
για μέσα στην πόλη πιστεύεις πως χρειάζεσε κάτι παραπάνω από v-brakes deore όπως τα είχες εσύ?
μου θύμησες ένα φίλο που ήθλελε να αλλάξει πίσω φρένο και σύστημα ταχυτήτων μέχρι που είδα το ποδήλατο του από κοντά
και τον έβαλα να αλλάξει απλά ντίζες και γλίτωσε αρκετά ευρό

terminator
Εικόνα terminator
Απών/απούσα

Δεν καταλαβες.Το sub ειχε δισκόφρενα Μ486 (απο την μανα του που λεμε )
Απλα επειδη τα τακακια και ενας δισκος ήταν Off εκανα τις παραπανω αλλαγες.
Στο δευτερο ποδηλατο που εχω πολυ σωστά οπως λες ειμαι υπερικανοποιημένος με τα Deore vbrakes.
Εγω απλα ποσταρα για να > υπο προυποθεσεις τα Μ486.

GiannisMaurokouk
Απών/απούσα

ρε φιλε δεν βρισκω σετ μονο μπροστινη δαγκανα.

GiannisMaurokouk
Απών/απούσα

poma wrote:
proton oti ydrabliko ke na balis kamia sxesh me mixanika. akouga toso kero ke fobomouna ke molis ta ebala katalaba ti tha pi freno. to crc exi ta palia lx ke xt me lebgedomanetes etima eksaeromena me konta 80-90e to zebgari ego pou ta pira etsi ime apolita efxaristimenos dinata se sxesi me ta mixanika p ixa ta idia me ta dika s oti thes pes m. http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=7888 http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=10296
den xriazete na alaksis diskous

dn vriskw pisw dagana oute sta lx oute sta xt